o Onbevredigend de C.H.V. Het lijdensverhaal van- Disconto verlaagd Kabinet en Kamer 9 ►74 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1935 God en de Keizer I so.ooo schade voor BEROUWVOL OSSENAAR KANAAL WERKEN STAAN THANS STIL AKKERBOUW CENTRALE MAAKTE FOUTEN Restaurant DORRIUS LEEKEPREEKEN f de C.H.V. Poging tot doodslag GEEN VERDUISTERING W erkloozenzorg MINISTER COLIJN OP DE GELUIDSFILM HAARLEMMER WILDE FIETS KOOPEN GEHEELE GEMEENTERAAD NIET TOEGELATEN DE KATH. KAMERFRACTIE BIJEEN De houding van de S.D.A.P. Wh ■’"Br Ml 'I De subsidieregeling voor 1936 LIBRA. feit. Op vrye voeten gesteld Wat zyn de oorzaken? De behandeling van de C. H. V. is op zich arrestatie r t ootste tank esn oefening gehouden, Deusr dagen is ta Engeland met de nieuwste en d. Mi k ir l- Geloofsbrieven waren te Loon op Zand niet tijdig ingezonden fr a il. t r Lydenshistorie Hierna vin* het ondersoek aan. dat een lange 4Udenahlstorte ia geworden. Klachten kwamen van alle filiaalhouders, die ondervraagd werden, dat zy niet behoorlijk waren behandeld. Be wijzen hiervoor heeft men echter niet, daar tegenover de verklaringen van de filiaalhouders de ambtaeedige verklaringen van de ambtena- Katholleke De agenda van Alle arbeiders te Jutphaas Vreeswijk ontslagen •n der .Kwik, sl schap eerder is. het lerdam Naar wU vernemen rijn de werkzaamheden bij den aanleg van den kanaaltak Vreeswyk-Jut- phaas stopgezet Alle arbeiden te Jutphaas zijn ontslagen Alleen de werken aan de brug worden voortgeaet. Te Vreeswijk worden be den de arbeiders ontslagen, en alleen de wer ken aan de sluizen worden dan nog voort, geset. reeds Beer ernstig, doch ernstiger wordt het, als men dit geval gaat beschouwen als een symp toom van de rechteloosheid waarmee dergeiy- ke lichamen aan de Crisisinstanties zijn over geleverd en als een symtoom van de onzeker heid. die ontstaat door het feit, dat zij niet weet, aan wie of aan welke instantie zij Is over geleverd; door het feit ook. dat gebleken is, dat de hoogste instantie weer afhankelijk is van an deren. die niet naar buiten optreden Doch juist door dese uitbreiding komt de beschuldiging van fraude te vervallen, want eenige filiaalhouders hadden rogge, die op 1 Sept, was aangegeven, doch nog niet by hun was afgeleverd onder de oude regeling gere kend en ze daarom niet op 3 Sept., doch op 1 Sept, genoteerd. Toch ia by het ondersoek dit alles als fraude aangemerkt. Op verzoek „van de filmfabriek ..Polygoon" is de Minister-president, dr. Coiyn. bereid geweest enkele woorden voor de microfoon te spreken ten behoeve van het Nederlandsche gelutdsjour- naal. Donderdagochtend heeft minister Colyn in zyn werkkamer ten Departement* van Ko loniën een korte toespraak gehouden Dese op name aal van af morgenmiddag in Polygoon s .Jfollandach Nieuws" in de belangrykste hea ters van Nederland vertoond worden te dienen op aarde en Hem eenmaal te aan- schouwen in den Hemel I Er zyn dus geen moeiiykheden. wanneer men Ze maar niet zelf zoekt De burgerlijke over heid. de staatsmacht, zyn belangryke factoren in het «leven der gemeenschap Zy hebben van een zal hei interdepartementaal overleg over deze aange legenheid nog wel eenlgen tyd vorderen, soo- dat de nieuwe regeling wvi niet voor September zal kunnen worden gepubliceerd. Woesteling krijgt vier jaar gevangenisstraf Men zal zich herinneren, dat verdachte in den nacht van 13 op 14 Mei van dit jaar te binnengedrongen in een woonschip, dat was gelegen in het N W Kanaal te Assen, bewoond door J. Kuiper en mej. van Each Verdachte heeft de bewoners toen in koelen bloede met een groot broodmes bewerkt en zoodanig mis handeld. dat zy in het ziekenhuis te Assen op genomen moesten worden. De etech tegen verdachte, die ongunstig be kend staat, luidde zes jaar gevangenisstraf. N. Z. Voorburgwal b. b. Bpssl, Amsterdam. PLATS OU JOUR IR LA CARTL Naar aanleiding van het bericht, als sou uit een door de gemeente-polltle te Kerkrade in gesteld ondersoek zyn gebleken, dat J. W O., vroeger vrygestelde van de Centrale van Werk nemers in het Mynbedryf, zich hebben schul dig gemaakt aan verduistering van gelden ten nadeele van het Ryk, deelt het Dageiyksch Be stuur der Centrale ons mede, dat het van noo ning is, dat geen verduistering heeft plaats ge vonden. Dat de C H V. geen voordeel heeft ge had van de geheele schorsingszaak zal ieder een duidelyk zyn. Integendeel, zy heeft hierdoor, en vooral door het lange trai nee ren een verlies geleden, dat gerust op 50 000 mag worden geschat; een verlies, waarvoor zy heelemaal geen verhaal heeft. Wat er allemaal achter kan zitten, vraagt men zich ook af. als men de geschiedenis van de verzwaarde voorwaarden hoort Nadat op 13 Fe bruari het accountantsrapport was uitgebracht heeft het Dageiyksch Bestuur van de Akker- bouwcentrale vergaderd op 15 Febr In der avond van dezen zelfden dag werd de heer Dea len, directeur van dc Handelsvereenlging, opge beld door een lid van het Dageiykach Bestuu* der Akkcrbouwcentrale, dat deze had besloter de schorsing op te heffen; terwijl de tuchtrech- teiyke behandeling door schikking in orde ge maakt zou kunnen worden en de voorzitter der N. A O. gemachtigd was de zaak af te wer ken. Het vu dus te verwachten, dat de zaak spoedig een einde zou nemen. In plaats daar van kwamen de nieuwe verscherpte voorwaar den. Toen de heer Deelen daarop verwees naar het telefoongesprek, was de voorzitter van de Akkcrbouwcentrale heftig verontwaardigd, om dat men dingen had verteld, die niet verteld hadden mogen worden. De Akkcrbouwcentrale Immers kon niets beslissen zonder andere In stanties te hoorenWie zyn deze instanties? Naar wy van bevoegde zyde vernemen, lag het aanvankelyk in het voornemen der regeering de subsidleschaal voor de bydrage uit het Werk- looaheldssubsidlefonds. die voor 1930 zal gel den, vóór 1 Augustus 1935 ter kennis van de gemeentebesturen te brengen. De kabinetscrisis heeft in de uitvoering van dit plan vertraging gebracht. Mede in verband met het optreden nieuwen minister van Sociale Zaken De oud-Osaenaar Larners. die geruimen tyd In Amsterdam woonde, en die zichzelf enkele dagen geleden by de politie heeft aangegeven, te, naar wy vernemen, na verhoor door den Officier van Justitie te Den Bosch, op vrije voe ten gesteld. In tegenstelling met berichten in andere bla den. die van L een „berucht type" maakten, te tydens het verhoor gebleken, dat L. slechts in verwyderd verband stond met enkele kleine diefstallen in de omgeving van Oss gepleegd. Mede omdat L. zichzelf geheel vrijwillig te ko men aanmelden, achtte de Officier geen ter men aanwezig, om L in arrest te houden en heeft hy hem vrijgelaten In het begin van dit jaar te er groote ophef gemaakt over een fraude, die zou hebben plaats gehad by de Coöperatieve Handelsvereenlging van den N C B In verband met de ultkeering van den roggesteun aan de boeren sou deae Handelsvereenlging den staat voor duizenden guldens hebben benadeeld Oroote verhalen zyn erover geschreven, verhalen, die niet altyd even juist waren en waarvan spoedig bleek, dat ze overdreven waren, hoewel van de zyde van de crisisorganen getracht is de schuld van de C. H. V. zoo groot mogeiyk vooz te stellen. Weer een Ben bewoner van de Pieter Klesstraat te Haarlem las een advertentie, waarin een rywiel te koop werd aangeboden ..Top'” dacht hy. „dat te iets voor my." Wie scheut zyn verbazing, toen hy zich aan het opgegeven adres, een perceel aan de Brouwers vaart. vervoegde en het te koop aangeboden rywiel zyn eigen, daags tevoren te Bloemen- daal ontvreemde fieU bleek te zyn. Onmiddeliyk deed hy aangifte by de politie, die den verkooper. een 34-)arigen rijwielhande laar. arresteerde De man beweerde het rywiel voor f 13.50 te hebben gekocht van een 33- Jarigen man. wonende te Haarlem. Ook deee werd toen aangehouden. Hy beweerde op stjn beurt de flets te hebben gekocht van een nem onbekend persoon te Zaandam. Later bleek, dat deae man nog twee fietsen aan don rijwielhan delaar had verkocht. Beide mannen atjn voor een nader ondersoek in verzekerde bewariw Op 34 Jan 1935 werd de O. H V. geschorst en op denselfden dsg kreeg men bericht, dst de schorsing sou worden opgeheven, als de C H V. enkele voorwaarden sou aanvaarden. Zy heeft dit gedaan, doch de schorsing bleef voortduren en werd niet opgeheven, hoewel de voorzitter van het dageiyksch bestuur van de Akkcrbouwcentrale dit had toegrsegd. De oorzaken vsn dit alles zyn moeiyk te ach terhalen. Zeker, voor een deel wordt deze min der fraaie gang van zaken verklaard door het feit, dst de ambtenaren van de Crisisinstantie* niet voor hun taak berekend zyn. De meenlng ia uitgesproken door de Tuchtcommteale te Til burg. die ook twyfelde aan de objectiviteit van bedoelde ambtenaren Deze ambtenaren zyn voor een deel voort*ekon»en uit de kringen van den v:yen handel en hebben dus uiteraard een zekere vooringenomenheid tegen de coöperaties, die hun zwaarste concurrenten zyn Daarom heeft men voldoenden grond om aan te nemen, dat de actie van de crisisorganen te gen de Coöperatieve Handelsvereenlging min der tegen de handelsvereenlging dan tegen de coöperatie te gegaan Dit iykt de diepste oorzaak van den minder fraaien keer, dien de lijdensge schiedenis van de C H V. heeft genomen. Oedep. Staten van Noord-Brabant hebben behandeld de bezwaarschriften van A. Snap haan, J. D. E van den Heuvel, P. J. Robben Aan en M. J. Snoeren te Loon op Zand tegen beslissingen van den gemeenteraad van Loon op Zand betreffende toelating en nlet-toelating van tot Ud van den raad benoemden De raad had elf benoemden als raadslid toe gelaten en vier niet toegelaten, omdat de ge loofsbrief niet tydlg was ingezonden De nlet-toelating van A. Snaphaan. J. D. E. van den Heuvel. P. J. Robben Am., en M J. Boeren, die de kennisgeving, voorbeschre ven in art. 14 der gemeentewet, niet hadden ingeaonden .werd gehandhaafd 00 grond van het feit, dat hun geloofsbrieven niet tydlg waren Ingeaonden. De toelating van de elf overige raadsleden werd vernietigd omdat zy hun geloofsbrieven niet tydlg hadden Ingezonden Er «nu nX ge bleken dat aan geen der benoemden, ook niet aan de elf door den raad toegelatenen. door den voorzitter van het Centraal Stembureau bericht was gegeven van de ontvangst der mededeellng, bedoeld in art. 15( 3e lid der gemeentewet. De burgemeester verklaarde, dat dit ontvangstbe- richt direct door hem was geteekend en afge geven. doch dat door een onverklaarbare om- .ndlgheld deae berichten voor alle grkoeenen ren gevoegd by de stukken, welke voor eiken toeene In een afannderlyke map worden op- xxgen. Dit stuk hebben de Gedeputeerde Sta- 1 thans niet als een .bericht aan den be- emde" aanvaard, zoodat geen der onlangs voor gemeente Loon op Zand gekozen raadsleden toegelaten Uit de uiteenzettingen van den heer Deelen op een persconferentie te Den Bosch over hel ..roggeschandaal bU de O. H V bleek nog het volgende De lydensgeschiedenis van de C H V geeft reden tot het aanvaarden van enkele gevolg trekkingen. En dan la de eerste wel deze dat de C. H V behandeld is op een wijze, die be neden alle peil is De MAC verwachtte van de OJ1V dat ha rerzijds „publicatie over dese saak zonder toe stemming van den minister op geen wyze wordt bevorderd.” Uit het verloop der zaak Is voldoen de duidelyk komen vast te staan, dat de C. H. V.. hangende het onderzoek, rechteloos was overgeleverd aan de Akkcrbouwcentrale Publi catie was haar eenige middel tot verweer en pu blicatie heeft men haar ónmogelijk willen ma ken. Deze voorwaarden echter zyn door de Han delsvereenlging niet geaccepteerd zyn meenlng over het moeiiyke belas- Pngvraagstuk werd gevraagd Het was de laat ste aanval, die aan de gevangenneming vooraf ging Op alle punten in openbaar debet gesla gen. wilden Jezus' vijanden nog éénmaal be proeven Hem In zyn eigen woorden te vangen. Zoo zyn de practyken van alle huichelachtige achynvromen. die een onschuldige uit den weg willen ruimen: zy schrikken terug voor openlyk geweld en zoeken zoo lang mogelijk naar een aannemelijke beschuldiging. De Sanhedrlsten meenden een val gevonden te hebben, waaraan hun prooi' niet kon ontkomen. Om de zaak nog beter te doen slagen traden zy ditmaal self niet op, maar verscholen zich achter spionnen, die voorwendden gewetensvragen te hebben. zy stelden de moeiiyke vraag omtrent de geoor loofdheid van belasting betalen, een vraagstuk dat by de toenmalige joden al twintig jaar bran dende was Is het een jood, wiens land, wiens heilig Israël, overweldigd is door de Romeinen, geoorloofd om aan den landvoogd van die ver overaars belasting te betalen? Eenige tientallen jaren tevoren had Judas de Gallleeör de vraag in dezen zin opgelost: belasting betalen betee- kent gehoorzaamheid betuigen aan de vreemde lingen, wat zeggen wil gehoorzaamheid weigeren aan God. den eenlgen koning van Israël. De vrome joden van dien tyd hadden dan ook be taling geweigerd, wat aanleiding haul gegeven tot revolutie en gevangenneming. Was er zekerder val aan Jezus te stellen? Is het geoor loofd belasting te betalen? Zei hy ja, dan ver loochende hy Zyn volk en de rechten van God: ■el Hy neen, dan spoorde hy aan tot opstand tegen het Rometnsche gezag Er was ditmaal dus geen ontkomen aan. ben behandeld Er is echter een geval, dat spe- cisal genoemd moet worden De filiaalhouder te Lieshout heeft by zyn verhoor een verklaring onderteekend. waarin hy alles toegaf. wat de controleurs hem ten laste hadden gelrgB By het officieele onderzoek door de Tuchtrecht- commissie Is echter gebleken, dat juist Lies hout een van de filialen Is geweest, waar alles In orde was en waar In het geheel niets aan te merken was. Met Ingang van heden is het rentetarief van de Nederlandsche Bank als volgt ge- wyzlgd: wisseldisconto verlaagd tot 5 pet.; promesaendisconto. rente v<mr beleening van effecten, rente voor beleening van goederen en rente voor voorschotten in re- kenlng-courant verlaagd tot 5H pet Rentetarief Nederlandsche Bank met 1 pet. gewijzigd S'-*, nóer de vele twistgesprekken, die Jezus I I met de Sanhedrlsten. de Farizeeërs en Herodlanen voerde en die wy altyd weer met nieuwe bewondering by de Evange listen lezen. Is wel het meest verbluffende dat, uavc'1 in net «leven der gemeenschap Zy hebben een waarin zyn meenlng over het moeiiyke belas- waann nooge roeping en een voorname herkomst Alle gezag komt van God. leerde reeds Paulus. De burgeriyke macht kan zich dus op God zelf beroepen. Maar onder één voorwaarde, dat zy zelf op de eerste plaats begint met God te er kennen en Zyn wil te volbrengen Wanneer zy dit doet, dan ziet zjj onmiddeliyk de scheidings- lyn. welke tusschen het geestelijk en wereldlijk gezag getrokken 1. God zond zyn Zoon om alle menschen te verlossen; die Zoon stichtte een kerk en gaf in Petrus de rechtsmacht over Je zielen aan de opvolgers der apostelen. Zóó is de taak tusschen burgerlek en kerke lijk gezag scherp verdeeld en geen logisch denkend mensch kan daartegen iets opwerpen: de burgeriyke overheid heeft de zorg voor de lichamen harer onderdanen; zy heeft voor de stoffelyke wel vaart alle regels te treffen welke zy noodig acht or^het tydelyk geluk der burgers te verzekeren. D^fc-naast heeft de kerk de zorg voor de zielen. Beide machten moeten den mensch brengen tot zyn einddoel; de staatsmacht Indirect, doordat de mensch de stoffelyke goederen moet aan wenden om zyn leven te onderhouden en dat leven is uiteindelyk bestemd voor een eeuwig geluk. De kerk direct, doordat zy den mensch leert om boven de stof uit steeds het oog naar boven gericht te houden Wie nu leert dat de staatsmacht In zich soeverein Is. den burger met lyf en ziel kan opvorderen en het hell van den staat tot eenige en hoogste wet kan ver klaren, die faalt. Immers, alle macht is uit God. ook de staatsmacht. De volksleider dus, die zich zelf als de opperste macht, onafhankelijk van welke andere macht ook, opwerpt en die beslag legt op de ziel van het kind, die matigt zich rechten aan, welke hem niet toekomen; die maakt zichzelf tot God, wat belachelijk is Ook voor dea modernen mensch is dus het antwoord op de vraag: Is het geoorloofd den keizer cyns te betalen, gegeven in het antwoord van Jezus aan de Farizeeën geef den keizer, wat van den keizer is, dus gehoorzaam aan de burgeriyke overheid in datgene waarin zy macht heeft te bevelen; en geef God. wat aan God toekomt, dat is: luister naar de kerk, in alles, waarin zy Gods woord verklaart Ook het traineeren der zaak is geschied >p een minder fraaie wyze Zoowel door de ver schillende crtels-instantles als door den minis ter was de toezegging gedaan, dat de Tucht- rechtbehandellng zooveel mogelyk zou worden bespoedigd Het accountantsrapport nu. ia ge dateerd op 13 Februari. Mei. dus byna drie maanden later, la een klacht aanhangig ge maakt by de Tuchtrechtcommlasle. die deze klacht een maand later heeft behandeld. KI. V., wonende te Leeuwarden, thans ge detineerd. werd Donderdag door de Rechtbank te Asaen veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf wegens poging tot doodslag De C. H V. beeft nooit de bedoeling gehad zich vzn de berichten niets aan te trekken, doch achtte het beter met het geven van een uiteenzetting te wachten, totdat In deze zaak een ulspraak zou zyn gevallen Zooals bekend heeft de Tuchtrechtcommissle eenlgen tyd ge leden uitspraak gedaan, welke thans In kracht var gewijsde 1» gegaan, zoodat de zaak hier mee achter den rug ia. De hees. Cox, voorzitter van de C H V. ont ving de journalisten Donderdagmiddag In Lo hengrin te Den Bosch Hy achtte het nuttig eerst In het kort de positie van de C. H. V. uit eer te zetten. Deze Handelsvereenlging is geen particuliere onderneming, zooals vaak Is ge suggereerd; zy Is een Instelling van den N C. B. en belast met de behartiging van de belan gen der boeren by hun inkoopen Naar wy vernemen, zal de Kamerfractie heden vergaderen, vermeldt als eenlg punt: Mededeelingen den voorzitter. Een filiaalhouder bekende, by het onderzoek naar fraudes, misdaden die hij niet begaan had! Rede bracht geen opheldering «bevredigend! Dat la het epitheton dat langzamerhand stereotiep begint te worden voor de verklaringen van dr. Colijn. Ook dezen keer kunnen wij geen ander commentaar vinden. De beschouwin gen over de wereldcrisis en over wat de regeering reeds deed zijn oud, de verklarin gen over de kabinetsformatie laten ons In het vage. Wij moeten genoegen nemen met de mededeellng dat er volgens het inzicht van den formateur wel een kans is, dat het goed zal gaan. En onze vraag: hoe staat het met de concrete geschilpunten? wordt ge smoord in de vaderlijke vermaningen: houdt u rustig, bewaart uw kalmte.... Op gevaar af van door „de Telegraaf” es. weer voor onruststokers te worden uitgekre ten. herhalen wij onze vraag: hoe staat het met de vaste lasten? Eén keer lichtte in ons de hoop op. toen de minister-president in verband met de industrialisatie het woord „rendabiliteit" uitsprak. Want inderdaad: daarom draalde het geheele conflict. Hoe denkt de regeering, dit n i e u w e kabinet dr. CoUJn legde den nadruk op „nieuw” over d^ mogelijkheid, die rendabiliteit te herstellen? Die vraag is onbeantwoord en daarom moeten wij de radio-rede weer onbevredi gend noemen. En toch, hoe gaarne zouden wij eens een andere quallficatie geven. Hoe zeer hadden wij gehoopt dat dr. Colijn op de zakelijke geschilpunten met de Katho lieke fractie zou ingaan, ook al zou het dan niet Mijn in 'dien zin dien wij graag wenschen. Maar het brandende dilemma is onbesproken gebleven en het eenige wat wij wijzer zijn geworden is, dat dr. CoUJn géén 400 huizen bezit Poover resultaat van een veelbelovende rede. Nu wachten wij maar op den derden Dinsdag van Septem ber. en daarna. Gemaakte fouten De eigenlijke historie van de schorsing werd behandeld door den beer Deelen, directeur van de C H V Deze wees vooreerst op enkele fou ten, die door Den Haag zyn gemaakt. Rogge is nooit een handelsartikel geweest. Van oudsher bleef 90 pct. van de rogge op de boerderij. In plaats van den steun aan de roggeverbouwers rechtstreeks aan de boeren te doen toekomen, heeft men den handel erby betrokken. Dit was fout, omdat men in Den Haag had moeten weten, dat de rogge niet vla den handel gin*. Een tweede fout Is geweest, dat men by dezen steun in het geheel geen administratie behoef de te voeren, waardoor het in bet begin kon voorkomen, dat zelfs Belgische rogge hier In Nederland ter denaturatle werd aangeboden Hoewel het niet'verplichtend was. heeft de O. H V. toch van het begin af een administratie gevoerd en op de gegevens van deze onverplich te administratie heeft men men later getracht de C. H V. te vangen. Ook by het etgeniyke verloop der schor- singszaak hebben zich dingen voorgedaan, die totaal onbegrypeiyk zyn In de ochtendbladen van Zondag 3 September 1934 werd aangekon- digd. dat de roggesteun met ƒ0.50 per 100 K.O. zou worden verlaagd met Ingang van 3 Sept 1934. De officieele mededeellng hiervan ge werd de handelaren eerst op Sept. Het is de vraag, of de handelaren zich iets hebben aan te trekken van een bericht In de bladen, zoo lang zy nog geen officieele mededeellng heb ben ontvangen Daarom Is het van de Neder- landsche Akkerbouw Centrale In ieder geval fout geweest, dat zy zoo laat met haar mede deelingen iz gekomen. By deae officieele mede deellng was een clausule, dat rogge, die op 3 8ept. den handelaren toebehoorde, alsnog on der de oude regeling zou vallen. Nu te de juri dische beteekente van toebehooren ..aanwezig zyn by”, zoodat voor de oude regeling alleen rogge in aanmerking zou komen, die by de C. H. V of haar filialen aanwezig was en niet de rogge, die wel door de boeren was aangegeven en genoteerd, doch nog niet was af geleverd Later te de term „toebehooren" uitgebreid met dien verstande, dat ook rogge, die was aange- geven, doch op 3 Sept, nog by de boeren aan wezig was. onder de oude regeling zou vallen Van deze uitbreiding te nooit officieele mede deellng gedaan. Een tweede verzuim van de Akkerbouw Centrale. Wy weten hoe Jezus met een enkel woord dezen opzet deed mislukken. Rome had het recht van aanmunten aan zichzelf gehouden. Dat hadden de slimmellngen over het hoofd gezien Toen Jezus dan ook selde: laat my een tlenling zien, waren zy verloren. „Van wlen te dit het beeld en het opschrift?" Het antwoord moest wel zyn: „van den keizer” Waarop prompt de verlossende uitspraak volgde: „Geef dan den keizer, wat den keizer toekomt en aan God, wat God toekomt." Welk een onmeteiyk verschil Is er toch tus- zchen goddeiyke en menachelyke wijsheid. Je zus loste een schijnbaar onoplosbare vraag .n één zin op; wy. menschen. vechten eeuwen lang, schrijven bibliotheken vol en disputeer en zonder ophouden over veel eenvoudiger vraagstukken. Daar is b.v. de vraag, welke met het boven staande verband houdt en er ook voor goed- willenden geheel mee beantwoord te: moet Ik aan de burgeriyke overheid gehoorzamen; mag ik tn bepaalde gevallen gehoorzaamheid weige ren? Heeft mi|n vorst, myn land, het hoogste burgeriyke gezag, volle recht op myn persoon, of heb ik nog afzonderiyke rechten, waaraan Rj niet mogen raken? Is het eigeniyk niet dwaas, dat in de twintig ste eeuw, nadat reeds zoovele geslachten over deze vraag gedisputeerd hebben, zulk een pro bleem nu nog gesteld wordt? En toch, juist in onzen tyd worstelen weer honderdduizenden, ook van onze geloofsgenooten, met deze moei- Mjkheid Honderdduizenden lossen ze zelfs In verkeerden zin op, wat hun op verlies van hun zielevrede en van het kostbaarste dat een mensch heeft, zijn geloof, komt te staan. In zeer sterke mate zien wy dit drama da- geiyks over onze Ooster grenzen zioh afspelen Dzar zegt een Dultsch minister; er mag in uw ziel geen verdeeldheid zyn. oy kunt niet aan twee machten tegelyk toebehooren. Wan neer de overheid u zegt, dat zy het christen dom beschermt, dan moet ge dat gelooven en verder naar geen priesters of bisschoppen luis teren. Ge hebt maar één waarheid te kennen en daarnaar te handelen: ge zyt Dultscher met «en Dultsch lichaam en een Duiteche ziel. Al wat in atryd komt met de wetten en voor schriften van den Leider van het Duitach- ?olk moet valsch en onwaarachtig syn. de mindere góden, de burgemeesters, trek ken de consequentie uit deze simplistische rede- neering met een bevel aan alle ambtenaren om hun kinderen van de byzondere school weg te n«n»en en op de staatsscholen te plaatsen; om hen verwyderd te houden van christeiyke jeugd- organisatles enzooquprts. Terecht, wanneer men het woord van zulk een minister voor waar aan neemt Wanneer Immers de Staat onfeilbaar en het hoogste gezag Is. wanneer de Staatsparty eigen scholen en eigen jeugdorganisaties heeft, tellen de dienaren dan hun kinderen op secte- seholen doen en aan sectarlsche organisaties toevertrouwen? Wanneer er één leider, één wet, Isnd en één volk is. kan dan nog geduld worden, dat het opgroelende geslacht, de hoop ?sn het vaderland, op verschillende manier en verschalende denkrichtingen wordt opge voed? Moet heel de jeugd dan niet van jongs •I *«n met dezelfde staatsideeën worden door- trokken? Dat Immers te de eenige kans om al- u>an« In een volgend geslacht een eensdenkend •n eenswlllend volk te vormen! Z1«<i*ar het probleem, de verleiding, de ver- ■kklng, waarvoor honderdduizenden staan en •e*n uitweg weten; waarby de meeaten zich laten gaan en wegglyden naar den kant van wie uiteriyk de sterksten zyn. toch, de vraag te zoo gemakkeiyk op te Een kind met den kateehtemus in de kan het antwoord geven. Men segt: aan **en leider van het land zyn alle burgers blinde •eho°r»aamheld verschuldigd; heel het volk be- ho°rt met al zyn vezels aan den Staat. Maar Min die burgers? Het zyn menschen. En «ie mensch? Het katechtemuskind ant- *°»«it u prompt: de mensch te een redelyk *ch«P«el Gods bestaande uit een onsterfelijke en een sterfelyk lichaam En waartoe te hy bier in de wereld. In uw land, In uw staat? Het- ■slfd» katechtemuskind antwoordt «mt: ob God De Sociaal-Democratische Tweede Kamer fractie hield Vrydag een vergadering ter be- sprek.ng van den polltieken toestand. Zy stelde met bevreemding vast, dat, nu het Kablnet-Coiyn. dat in de Tweede Kamer geen voldoenden grondslag had overgehouden, vrij wel onveranderd te teruggekeerd, dit Kabinet nochtans geen behoefte gevoelt om terstond voor de volksvertegenwoordiging een rege ringsverklaring af te leggen en dat de Minis ter-President ment te kunnen volstaan met en radiorede, zoodat het kabinet zich kenne- Hjk aan het debat met de volksvertegenwoordi ging onttrekt. De fractie overwoog, dat binnenkort ook voor de regeering de noodzaak zal biyken tot voort zetting van het parlementaire overleg over on derscheidene aanhangige wetsontwerpen en dat aan zoodanig overleg onvermljdeiyk een uit* eensettlng van het door het nieuw opgetreden Kabinet te voeren beleid dient vooraf te gaan in velband waarmede zy voor het oogenbllk geen aanleiding ziet het initiatief te nemen tot het doen byoenroepen van de Kamer. Een zoodanig initiatief toch 'zou, naar haar oordeel, veeleer op den weg der Katholieke Ka merfractie liggen, waar Immers gebleken is dat het Kabinet te opgetreden niettegenstaande den formateur was medegedeeld, dat het vertrouwen der Katholieke Kamerfractie niet was hersteld. De gemeente-polltle van Oss heeft Vrijdag wederom een arrestatie verrich^ Thans te aan gehouden zekere J. B. In het belang van het onderzoek kunnen omtrent de betreffende zaak geen verdere mededeelingen worden gedaan Het kan dan ook niet verwonderen, dat de eischende ambtenaar van de Tuchtrechtcom missle zyn requisitoir aanving met de woorden, dat het onderzoek gebrekkig en onjuist te ge weest; dat in de toekomst zorg moet worden gedragen, dat een zoodanig onderzoek zal ge schieden door menschen, die krachtens hun verleden meer geëigend zyn voor een objectief onderzoek en beter in staat zyn een proces verbaal op te maken De uitspraak van de Tuchtrechtcommissle hebben wij reeds gepu bliceerd Men zal zich herinneren, dat er van de beschuldigingen niets of byna niets te over gebleven; dat het .schandaal" te teruggebracht tot enkele administratieve onjuistheden, waar van de C H V. nooit voordeel heeft kunnen behalen; laat staan, dat er by haar opzet sou hebben voorgezeten om zich onrechtmatig te verryken door den roggesteun

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13