Zoekt gij betrouwbaar Personeel? gezinnen Moeilijk missiewerk bij de Eskimo’s Plaats dan een „Omroeper” voor 80. HET BARRE KLIMAA T de op POLITIE-STOPTEEKENS LANDBOUWORGANISATIES Het christendom vordert langzaam ASSYRIËRS MOETEN GAAN VERHUIZEN Een moment uit de wedstrijden om de nationale athletielckamploenschappen welke Sintelbaan te Amsterdam zijn gehouden BOEK EN BLAD d. Pol, die bij de nationale afwijken crltlsch zijn Vergadering der dagelijksche besturen c grondig Aklavik Voor verfcev. dat den agent «na achteren naden. noote door burgemeester dr. W. de Vlugt ontvangen 1 l twaalf Latijnsche Lofgezangen, door Henri Clemens S.M.M. 1 t I g a e s< s< SUM. verkrijgbaar bij de Paters Montfortanen Hoensbroek-Station (LJ of te Leuven (België) H. Th. a DE OPLEIDING VAN LERAREN, door dr. A. D. Nathans. Uitgave J. B. Wolters, Groningen. wise” C der Uitg. Op verzoek van het Comité van den Volken bondsraad voor de vestiging der Assyriërs uit Irak, heeft de secretaris-generaal van den Vol kenbond aan de Regeeringen van de landen, die lid zijn van den Volkenbond, een brief gericht, noj blo ont le ui D g< Voor vorkoor, dat don agem vaa voren nadert. be h< va ov lui de ue au we mc gei ter ma D hee z(jn L 1 den Vlui tUd sprc burf was en c volk de i zijn niet aang te w Ne zaal De en n om 1 vang teur neme den den 1 op heest Eer tuig heer aan legen: gen t Ooi Het Publlt burge men. Zü waarr het vl bezlch De veel fa haar hai in bet Nu gev kot Maar Nederland heeft geen geld om te helpen Voor verkeer, dat daa agent van voreaen achteren nadert. BIJ nieuwe pogingen in het jaar 1920 verdronk pater Frapsauce in het Groot-Berenmeer, ter wijl Pater Falaize met ware doodsverachting het groote Noord-Westelijke missiegebied verkende en er drie staties stichtte: met hospitaal en school. Letty Harbor en Cop permine. Het totaal-resultaat is echter nume riek nog zeer gering en komt nauwelijks boven de 70 of 80 gedoopten uit. In 1933 werden in totaal slechts twee volwassenen gedoopt. van de maar niet worden De negende druk van dit werkje, samengesteld in opdracht en onder toezicht van den Ko ninklijken natlonalen bond van reddlngwezen en eerste hulp bij ongelukken. Het Oranje Kruis, is een practlsche en bruikbare handleiding bij bet onderwijs in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Vijf gekleurde platen en 102 af beeldingen verduidelijken den tekst. De missiepater moet een moedig uitent geduldig man zyn „Sagesse du chef d’entri par Georges Cazin Vol. „Questions disputées” Derclée de Brouwer, Paris. zijn de juiste wesen te kiezen sierteeltgewassen ge- het als een onbillijkheid frultboomkweekers aan hun lot worden overgelaten. Besloten wordt stappen te doen, om ook voor deze kweekers eenlgen steun te verkrijgen. Besloten werd te bestemder plaatse aan te dringen op het zoo spoedig mogelijk bekend maken van een redelijke denaturatlevergoeding voor aardappelen. Eveneens werd besloten aan te dringen op spoedige uitkeering van het potersfonds 1934. Da Interland watarpolowedstrijd Nederland Duftschland die Zondag te Doorwerth I* gehouden, werd door het Duitsche team gewonnen. Een kijkje tijdens de match OPRECHTHEID EN OPVOEDING door P. Gervastus O.M.Cap. Uitg R.K. Jongensweeshuis. Tilburg. Treurig is het beeld der onoprechtheid, dat ons uit dezen tjjd tegemoet treedt. De gave der spraak, die de mensch gekregen heeft om de waarheid te zoeken en te zeggen, misbruiken talloozen In de hedendaagsche maatschappij om de waarheid wetens en willens te verzwijgen en Een zeer Uitensieve propaganda wordt er Joor de zendelingen van protestantsche secten ge voerd door middel van de pers. Een vierde statie was het doel van Pater Delalande GM.J_ op zijn in Mei van het vorig jaar ondernomen tocht naar Bathurst-Inlet, waardoor het plan van een verbinding tusschen Coppermine en de Hudson-statles zeer bevorderd werd. No? inoel- Hjker was de stichting der Esklmo-mlssles door haar huldigen eersten apostolischen vicaris Mgr. Turquetll O.M.J., die reeds in 1902 een vergeefsche poging deed, gevolgd door een twee de in 1906. en die eindelijk in 1912 een succes vol begin kon maken in de landen aan de Hudson-baai In 1923 drong bij door tot aan de Eskimokaap. In 1926 tot aan het eiland Southampton, in 1927 tot aan het Baker-meer Hij stichtte in 1927 de Noordelijkste Esklmo- statle te Ponds-Inlet op 73 graden NB, in 1930 de statie Churchill, in 1933 Repulse Bay. waaraan voor kort pater Bazin OJAJ. nog Al- vadjak toevoegde in 1934. Het Hudson-vicariaat, ca. negen maal zoo groot als bijv. Dultschland. telt ongeveer 6000 Eskimo’s. 1200 Indianen en 900 blanken, waaronder 326 katholieke Eskimo's. ISO katholieke blanken en 200 Indiaansche ca techumenen. In totaal dus 1326 geloovlgen in 1932. Nu zullen er ongeveer 450 bekeerde Eskl- HET ORANJE KRUIS BOEKJE. Handleiding tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Uitg. G. B. van Goor Zonen’s U. M. N.V- te Den Haag. Het totaal-aantal Eskimo’s in Amerika en hUi (Noord-Siberië, enz.) wordt op ongeveer 37000 geschat. Zij leven meestal in verspreide groepen van 100— ISO koppen bijeen op de eeuwige ijsvelden van Siberië, Groenland. Alaska en de streken langs de Mackenzie- en de Hud- aon-baai. Geheel Canada zal ongeveer 8000 Es kimo's tellen. Hun bekeerlng behoort tot de moei lijkste werken, waarvoor de katholieke wereldmissie komt te staan. De pioniers van dit missiewerk, moesten maar al te vaak dit waag stuk met den dood bekoopen. terwijl het kli maat en de gevaren van het Noorden hun op volgers teisterden. vaak tegenover ons. in het kamp der voorstan ders van de openbare school, doch nooit werd deze stelllngname bepaald door politieke of anti religieuze motieven. Steeds stelde hij zijn betoog in zooals wijlen Alberdlngk Thjjm het ook deed op de noodzakelijkheid voor het kind om van jongs af aan in den omgang met anders denkenden kracht tot bevestiging der eigen persoonlijkheid te putten. WIJ denken er anders over, omdat onze gedachten over de opvoeding en haar doeleinden niet onwezenlijk van de zijne. Dit zegt intusschen niets over de waardeering van zijn grootheid. Met veel oude sleur brak hij Voor tal van problemen en verschijnselen in het zich ontwikkelend zieleleven opende hij nieuwe, ernstig gefundeerde inzichten. Ook óns die zjjn systeem niet ten volle aanvaarden heeft hij veel te leeren. Dit boek biedt een uitstekende Inleiding op de studie van zijn levensarbeid. Een systematisch overzicht van zijn theorie beslaat de kleinste helft de grootste vormt een bloemlezing uit zijn publicaties, een verzameling van enkele fragmenten, dié ieder op zich een afgesloten geheel vormen. Wij kunnen deze verhandeling over de ideeën wereld van een zoo geloovig geleerde gaarne aan bevelen aan hen, die voldoende vast op katho lieken grondslag staan om hem critisch te kunnen bezien. ,DE MAN VAN KARIOTH, drama in vier bedrijven door A. Jurriaan Zoetmulder. Uitgave van het Poirtersfonds te Eindhoven. Het Poirtersfonds, dat zich ten doel stelt de verspreiding van goede en goedkoope lectuur heeft het aangedurfd een dramatisch tooneel- stuk, behandelend de verradersrol van Judas In bet lijdensverhaal van Christus, uit te geven. Of het daarmee succes zal hebben, meenen we te mogen betwijfelen. Letterkundig moge dit werk al te waardeeren zijn, als drama is het te zwak, terwijl de hoofdpersoon in bet drama. Judas, de man van Karioth. danig op den achtergrond Talrijk zjjn de moeilijkheden, waarmee men rekening krijgt te houden, zoodra men de op leiding van den leeraar zóó wil hervormen, dat hem, zonder schade voor zijn wetenschappeljjken grondslag een beter inzicht in de paedagogische zijden van zijn taak wordt bijgebracht. Dr Nathans de zooveelste, die dit werkelijk zeer actueele vraagstuk belicht pielt voor het onderbrengen van de opleiding in haar geheel bij de unlversitelt. De middelbare acten vinden weinig genade in zijn oogen. Zijn boekje, dat. zooals prof. Omstein in een voorwoord verklaart, uit de practjjk is gegroeid, onderscheidt zich vooral doordat het een goede verzameling ma teriaal bijeenbrengt. Men kan zich hierin niet zoozeer in bespiegelingen als wel in den werke- Ijjken stand van de kwestie In de reëel thans in ons land bestaande en gegeven moeilijkheden, in het reeds bereikte verdiepen. Als zoodanig Is het bij de bestudeering van bet vraagstuk van groote waarde. wordt geschoven door de psychologisch wat vreemd geteekende Mirjam van Magdala. Maria Magdalena. Zeer juist typeert de schrijver den vrijheids drang van het Joodsche volk, dat in Christus slechts den bevrijder ziet, die hen zal verlossen van het dwingende juk der Romeinsche over- heerschlng. Toch Is het geheel te zwak om sterk te Woeien of een blijvenden Indruk van dit Chrts- tus-drama na te laten. Men moet van Pater Henri Clemens’ muziek wel houden: zij is zoo simpel, maar zoo oprecht, zoo bescheiden van pretenties, maar zoo Uefde- vol; zij werd met zoo’n zuivere overtuiging ge schreven en is zoo teer en ontroerend In haar eenvoud. Thans is een nieuwe bundel van dezen priester-componist in druk verschenen: Twaalf Latjjnsche Lofgezangen voor twee gelijke stem men met orgel of harmonium. Dadelijk als men de partituur even doorbladert en speelt, wordt men weer getroffen door die elementen, welke zoo karakteristiek zjjn voor geheel het door Pater Clemens nagelaten oeuvre: de manifesta ties van een waarachtig Montfortaansche geest Bijzonder geslaagd schijnt mij nummer vier van dezen nieuwen bundel, het Regina Caeli” en ook nummer drie ,,Ave Maria”. Wij kunnen deze nieuwe uitgave bijzonder aanbevelen; zij is een groot en warm succes ten volle waard! Deze „Twaalf Latjjnsche Lofgezangen" evenals alle andere werken van Henri Clemens Het numerieke totaal gedoopten is ook nog maar zeer gering en komt bijna nooit boven de 70 k 80 uur. In 1933 werden er slechts 2 ge doopt 1 Door de nomadenneigingen Eskimo's kan het school vraagstuk zoo door stichting van scholen, e.d. opgelost, maar moet men zich telkens aan het verblijf der ongestadige stammen aanpassen. Groote zegen gaat er uit van de stichting van bet ziekenhuis met 34 bedden te Chesterfield. Het staat onder leiding van de Grijze Zusters en dient zoowel voor de missionarissen als voor de bevolking. De stoutmoedigste poging werd wel onderno men door den jongsten missiepater Bazin ONJ, toen hij naar het Noorden naar de De kampioen speerwerpen, v. 1 athletiekkamploenschappen op de Sintelbaan'te Amsterdam een nieuw Nederlandsch record vestigde, in actie De vergadering der Dagelijksche Besturen van de drie Centrale Landbouworganisaties werd gehouden op 31 Juli te 's-Gravenhage. Door de Alg. Ned. Verkeersfederatie is een Werkcommissie Ingesteld inzake de wenscheljjk- heid om de motorrijtuigenbelasting te doen ver vangen door een benzlnebelasting. In deze com missie krijgt ook de landbouw een vertegen woordiger. Als zoodanig werd aangewezen dr. H. Moihuijsen. Door de dezer dagen door Engeland getroffen maatregelen, waarbij de import van eieren in Engeland voor een belangrijk deel wordt afge knepen. verkeert de Nederlandsche eiermarkt in groote moeilijkheden t. a. v. den afzet. Besloten werd te bestemder plaats aan te dringen op het treffen van de noodlge voorzieningen in dezen. Zoolang er in ons land vleesch te veel is, bestaat er geen reden om nog vleesch in te voeren. Thans heeft deze Invoer nog steeds plaats. Besloten werd te bevoegder plaats aan te dringen op maatregelen, die dezen invoer zullen kunnen voorkomen. Nu de kweekers vi steund worden, 1 gevoeld, dat de De Oblaten der Onbevlekte Ontvangenis, aan wie de Esklmomissies in Canada zij o toe ver trouwd, stieten voor het eerst In 1913 in hun vicariaat Mackenzie op de Koper-Eskimo's aan de Coppermine-rivier, maar zij moesten dit waagstuk bekoopen met de vermoording van twee pioniers, pater Rouvière en pater Roux, die door de Eskimo's op wreede wijze ter dood gebracht werden. t de leugen uit te spreken. De pers de weer gave van het gesproken woord is in Dultsch- land en Rusland tot een politieke, in Frankrijk en Amerika tot een commercieele, in de liberale en socialistische bladen van ons land tot een sociale en religieus-zedelüke leugen- en lasterpers ontaard. Moet zóó de ..nieuwe mensch” van de toekomst worden gevormd? Neen zegt Pater Gervasius terecht. De op voeding van den mensch der toekomst moet in andere banen worden geleld in de banen der oprechtheid, die een der teekenen vormt van het sterke karakter. Daartoe moet de opvoeder niet alleen zelf een oprecht mensch zijn, doch ook weten hoe deze bij uitstek sociale deugd aan zijn pupillen bij te brengen. Een voortreffelijke handleiding daartoe biedt dit boekje, dat op thomlstlschen grondslag de problemen van waarheid en leugen in de paeda- goglek ontleedt. FOTOREPORTAGE Een fraaie .Koninklijke DE PAEDAGOGIEK VAN PROF- DR. PH. KOHNSTAMM. Met een inleiding tot zijn werken, door P. A. Hoogwerf. Uitg. J. B. Wolters, Groningen. zü het armzalige plankenkerk te bouwen en onmlddellljk 22 doopsels toe te dienen. In 1B32 kon hij hier nog 15 doopsels aan toevoe gen en de statie Alvadjak vaster en solider maken. Met de gedoopten op Ponds- Inlet tellen deze belde het dichtst bij de Noordpool ge legen staties 65 geloovlgen. Daar het bisschop Turquetll niet gelukte met het kleine missle- acheepje „Sancta Theresia” verder dan Chester field te komen, is pater Bazin reeds bijna vijf jaar van iedere verbinding met de missie en de bulk 1 wereld verstoken. Een bericht meldde, dat kerkje en statie van Alvadjak aan een brand ten offer zjjn gevallen, waarbij alle levensmid delen verloren gingen! Bisschop Turquetll had reeds in 1933 plannen voor een klein Esklmo-tjjdschrlft ..Het katho lieke parochleklnd”, waarbij dan tegelijkertijd aou worden voorzien in de behoeften van de Esklmomissies aan de Coppermlne-rlvler. Daar mede aou dan een tegenwicht geschapen wor den tegen het protestantsche Prayerbook, dat een eterke propaganda is voor deze kerk. Kohnstamm gold ons steeds, behalve als een zeer erudiet en fijnvoelend, ook ais een sym pathiek paedagoog. Hij was in zijn jongen tijd, onmiddellijk na zijn studenten- en in zijn eerste docenten-jaren een der weinigen, die het op namen tegen het heerschend materialisme In de natuurwetenschap. Zijn wjjsgeerlge studiën en een korte periode van poUtlek-propagandlstische werkzaamheid brachten hem tenslotte tot de volksopvoeding en tot de paedagogiek in het algemeen. Op het eerste terrein vonden wij hem De Engelsche ingenieur James Martin vond een nieuwen windwijzer uit, welke voorzien van roode lichten ook ’s nachts zichtbaar is vanuit vliegtuigen tot op meer dan' 2000 Meter hoogte De jaarlijk- sche 8 K.M. zwemwed strijd in den IJsel te Zutfen is Zondag onder groote belangstel ling gehou den leider van een onderneming heeft te gaan moeilijk is het midden in het practisch-organi satorisch werk de juiste ideeën te behouden en den julsten blik op het geheel. Cazin een Ingenieur toont in uiterst streng schematische lijnen den fabrelkslelder van onzen tijd de rjjkdom aan voor hem waardevolle gedachten, die 8t. Thomas hem nog te bieden heeft. Wat is lelden wat is begrijpen, ontdekken, orde nen? Waar moet de menschelijke persoonlijkheid staan in de groot-lndustrle, tegenover de chine? Op deze en tal van typisch-interne bedrijfskwestles op onderwerpen, zóó plat- nuchter en zakelijk dat men ze In een wijsgee- rlge verhandeling volstrekt niet aou zoeken laat hij telkens, soms alleen reeds door ae in het juiste verband te plaatsen, het scherpe be vrijdende licht van het scholastieke denken vallen. Een boek vol openbaringen. sluit van den Raad van 19 Januari 1934 een beroep doet tot het verkrijgen van gelden voor de vestiging der Assyriërs uit Irak In het Pran- sche mandaatgebied van de Levant. De Nederlandsche Regeering heeft zich ge noodzaakt gezien, den secretaris-generaal van den Volkenbond te berichten, dat zü in verband met den toestand der Staatsfinanciën tot haar leedwezen voor hét bovenstaande doel geen gei den kan afstaan. Het kan Intusschen op den weg van particuliere organisaties liggen zich het lot aan te trekken van de bovenbedoelde As- syrlërs. Organisaties die aan de opwekking tot steun gevolg willen geven, kunnen zich tot het ver krijgen van nadere inlichtingen rechtstreeks met het Volkenboudssecretariaat in verbinding stellen. te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 14