ONS BLAD De geloofsstrijd Duitschland m aan 1 Vaticaan zendt scherpe nota Berlijn It iü i FELLE REDEVOERINGEN VAN GOEBBELS EN FRICK Hï ri si heden Het nieuws van Toestand ondraaglijk geworden I 11 'I 6] is Polen en Danzig r KERK MOET NAT. SOCIA- LISTISCH ZIJN! I DE BAROMETER DE KERK VOERT GEEN PARTIJ-POLITIEK JOH. LAUWERS Fel protest tegen de verordeningen van Goering, die den plaatselijken overheden beveelt streng op te treden tegen het „politiek katholicisme” VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 5 AUGUSTUS 1935 f 2- 7-W Ketel van locomotief geëxplodeerd De moordende hitte in Abessinië naar dr. Göbbels A 2 e. Is Weer 3000 zieke soldaten teruggekomen Kulturkampf, tragische werkelijkheid «s» Als de politiek echter het Altaar raakt, dan heeft de Kerk het recht zich te verdedigen Aanval op de buiten- landsche pers EINSTEIN AAN DEN GROND GELOOPEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN I Troepen' geconcentreerd bij de grens der Vrye Stad? PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I F - Het ingestorte geboortehuis van Madame Curie te Warschau, waarbij talrijke men tenen onder de puinhoopen bedolven werden tot nu toe acht en twintig personen het leven lieten. Dr. Frick spreekt Voor de Kerk ie er maar één redmiddel om den vrede te verzekerenterug den kansel ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem-op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 rï- f B x: tJ ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 254 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD i I Holland te A wordt van om Het willen beweren, dat de Kerk zich daar binnen landache van S er *0 v e „De leider I Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 3 Augustus: Wij laten niet toe, dat het rasbederf zich ook voortzet in toekomstige geslachten. ROME, 3 Aug. (Reuter.) Deze week zijn de» nachts in Napels twee schepen met 3000 zieke soldaten aan boord, die ongeschikt zyn gewor den voor den actieven dienst, uit Oost-Afrika teruggekeerd. De patiënten zyn naar verschil lende plaatsen overgebracht. De autoriteiten hebben hun aankomst niet vermeld en evenmin bekend gemaakt waarheen zy gezonden zijn. In Napels zyn zy echter niet gebleven. Waterpolo: NederlandDuitschland 23. O VATICAAN HEEFT EEN NIEUWE PKOTE8T- NOTA AAN BERLIJN GEZONDEN, WELKE NOG SCHERPER IS DAN DE VORIGE. Het is niet aanvaardbaar, dat. terwyi het concordaat van kracht is, een hooge staats ambtenaar zyn taak als schryver en opvoeder Iaat bestaan in het voortdurend en openüjk beleedigen van den Opperherder der Katho lieke Kerk en de Instelling van het Pausschap en zyn ambtelyke macht misbruikt met een voortdurende uitdagende en banale propagan da tegen het Christendom. Het is onduldbaar, dat men de Kerk herin nert aan de verplichting, die zy op zich ge nomen heeft en loyaal heeft nageleefd en dat men tegeiyk eenzydige maatregelen neemt zoo als de verordening over de sterilisatie en het verbod der werkzaamheid der Katholieke or ganisaties om van andere dingen niet te spre ken, die de rechten en de vryheld. welke In het concordaat erkend zyn, te niet doen. Jubileumwedstr-yden R. K. A. V. Haarlem. Er is in den staat slechts één drager van den polltieken wil, en dat is onze beweging, zy ver tegenwoordigt staat en volk, maar zelfs Indien Felle aanvallen van Goebbels en Frlek op de Katholieke Kerk. Het conflict tusschen Polen en Danzig spitst zich toe; troepen geconcentreerd bü de grens van de vrije Stad? Slotzitting van den Volkenbondsraad. Twee re soluties aangenomen; 4 Sept, wederom bijeen. De Katholieke Kamerfractie wenscht geen bjj- eenroeping der Tweede Kamer. Deken C. Hartman te Amersfoort overleden. Nederlandse he athletiekkampioenschappendrie records verbeterd. - ■I Stand, op Maandag uur vju: Vorige stand: 745 Wat de vraag der godsdienstige beiydenls betreft, verklaarde Göbbels, dat de nationaal- socialistische beweging zich nog steeds stelt op den bodem van een positief Christendom en daarop zal biyven staan ook. Het is genoegzaam bekend met welk een vol doening de Katholieken de sluiting van het Concordaat hebben begroet en met welke eer lijke gevoelens zy bereid waren mede te wer ken tot de vernieuwing van hun vaderland. Maar bekend zyn helaas ook de motieven, die deze geestdrift hebben verstikt. Het is dus onrechtvaardig op de Katholieken Het Duitsche Persbureau heeft de samenvat ting gepubliceerd van een verordening var, mi nister Goering, gelegd op de plaatseiyke over heden, welke spreekt over een beweerd „poli tiek Katholicisme” en hen oproept om met alle wëtteiyke middelen op te treden tegen die geesteiyken, die hun geesteiyk ambt misbrui ken voor politieke doeleinden. Deze verordening wekt den Indruk, alsof het gaat over een aanzienlyk aantal leden van den Katholieken clerus, dat zich aan misbruiken zou hebben schuldig gemaakt. Deze utting kon niet anders dan met groot wantrouwen worden aanvaard. Iedereen weet immers, welk verantwoordelijkheidsgevoel de Katholieke clerus in alle landen van de ver vulling van zyn ambt heeft. Wy zullen die beschuldiging beantwoorden met een objectieve vaststelling der feiten. De „Osservatore Romano bliceert Met alle middelen, die den partyen en den staatsorganisaties ter beschikking staan, zyn antl-christeiyke boeken en periodieken in on gehoorde massa's onder het volk verspreid. De leider van den stryd tegen de Kerk Is benoemd tot oppersten leider van de volkscul tuur en de volksontwikkeling en gebruikt zyn ambtelyke macht ongestoord om zyn eigen anti-christeiyke opvoeding als een onvervreemd baar bestanddeel van het Natlonaal-Socialls- tisch program voor te stellen. Indien onder voorgaande regeeringen de god- delooze bewegingen beklagenswaardige exces sen konden volvoeren, dan bleef toenmaals den den van het atheïsme. De waarheid Is. dat de staat weliswaar deze verplichting op zich neemt, maar dat zy In werkelykheld al te vaak wordt geschonden. De huidige staat moge de macht hebben een afdoende verdediging te voeren tegen de afdwalingen van het atheïsme, maar minder zeker is dat hy daarvan gebruik maakt. Indien deze bedoeling bestaat vorderen de Katholieken echter, dat het Concordaat worde nageleefd en dat de uitvoering ervan niet worde verhinderd door maatregelen van autoriteiten en dat men geen verklaringen of verordenin gen uitvaardigt, die met het Concordaat on- vereenlgbaar zyn. Wanneer Rosenberg op ongehoorde wyze het Katholieke geloof en de christeiyke instellingen belastert, antwoordt mén, op een rechtmatig protest der kerkeiyke overheid, dat hy een par ticulier persoon is. Voor de kerk is er maar één redmiddel om den vrede te verzekeren: terug naar den kan sel! De kerken moeten God dienen; wy echter dienen het volk. Wy wenschen en verlangen echter, zoo zelde hy. dat evenals wy op religieus ge bied positief Christeiyk zyn, de kerken op politiek gebied positief nathmaal-soclalis- tisch zyn. Lippendienst alleen is niet ge noeg. Wy willen een belijdenis met daden. In de tweede groote bijeenkomst In het kader van den gouwdag van de nationaal-socialisti sche party te Essen is om. het woord gevoerd Uit gewoonlyk goed ingelichte bron verder vernomen, dat het garnizoen van Jczew (vroeger Dirschau, aan den Welchsel ten Zui den van Danzig) versterkt is. De Poolsche regeerlng beraadslaagt inmiddels over het antwoord, dat zy zal geven op de no ta van Danzig, welke Zaterdagmiddag aan den Poolschen vertegenwoordiger aldaar Is overhan digd. Een regeerlngsorgaan schryft o. a.: „Danzlg heeft het Verdrag van Versailles en de overeen komsten van Parijs geschonden. Polen moet zich thans ook bevrijd achten van alle verplich tingen." BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Peri kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar i f2.85 Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger 1 geloovlgen toch de volle vrijheid om hun gods dienst en hun cultureel erfdeel openly k te ver dedigen. Heden Is dat niet meer het geval en de toe stand is dus in dit opzicht verslechterd. Immers, aan den eenen kant wordt de antl- christeiyke propaganda begunstigd en aan den anderen gebruiken de staat, de party en de organisaties elk dwangmiddel om aan de ge loovlgen de verdediging van hun geloof te be letten. Dr. Frlek herhaalde ook zyn in Münster met betrekking tot het vraagstuk van de sterlllsatlewet afgelegde verklaring, dat Rykswetten voor alle Dultschers bindend zyn. ook voor de Duitsche Katholieken en dat geldt ook krachtens het concordaat. Nu heeft, ging minister Frlek verder, de „Osoer- vatore Romano” het noodlg geacht hierin ten scherpste tegen my op te komen In een officieuze verklaring van het Vaticaan, welke ook van de kansels der Katholieke kerken van Duitschland Is voorgelezen. Men heeft het gehoord, dat deae wet in stryd is met de goddelijke wet. „Nu vraag ik u. Duitsche volksgenooten, als God een volk gezond heeft geschapen, dan geloof Ik eer der, dat het een goddeiyke wet is dat dit volk ook gezond bewaard wordt. Ik moet derhalve deae argumentatie ten scherpste afwtiaen. door den ryksminister zaken, dr. Frlek. Over het katholieke vraagstuk zelde de Ryks minister het volgende: Ik wijs, zoo verklaarde hy, hier ultdrukkelyk eiken nieuwen Kulturkampf af en het is my niet bekend, dat de Führer thans het program mapunt van 1920 van de nationaal-soclalisti- sche party, volgens hetwelk de partij voor posi tief Christendom opkomt, heeft opgeheven. Het blyft dus evenals voorheen van kracht. Dit moet ik echter zeker zeggen: wy verlan gen ook van de kerken in Duitschland. zoowel van de Kathoüeke als van de Evangelische, dat zy zich onvoorwaardeiyk in den natlonaal-socla- llstischen staat schikken, en voor den natio- naal-socialistlschen staat en zyn staatsbeleid opkomen, wy waken daarover met yzeren hand en wy zullen het nooit toelaten, dat de kerken zich In de staatspolitlek mengen. De politiek in Duitschland maken uitsluitend de Nationaal- Soclallstische Duitsche Arbeiders Party en haar Führer, Adolf Hitler. Ik heb onlangs op den Gouwdag te Münster over deze vraagstukken gesproken, omdat Ik daartoe juist op die plaats byzonder aanleiding had. Ik heb toen verlangd en Ik herhaal de eisch vandaag opnieuw: „Het geheele open bare leven moet van de confessie worden ont daan.” Ieder moet op zyn eigen manier zalig worden, maar in de politiek moet de godsdienst in Duitschland geen rol meer spelen, want wy hebben waarachtig in de Duitsche geschiede nis genoeg geleerd. Daarom hechten wy zoo buitengewoon groote waarde aan de confeeslo- neele bevrediging van het Duitsche volk. mede niet mag bezighouden en Haar bevoegd-, held te willen beperken tot het inwendige In- dividueele geweten of enkel tot den eeredienst, miskent Haar Goddeiyke Zending. De Kerk kan zich by zulk een beperking nim mer neerleggen. Haar recht is trouwens ook in het Concordaat ultdrukkelyk erkend.” „Minister Goering," zoo besluit de verklaring, „noemt zich een tegenstander van den JCul- turkampf". De feiten spreken echter een andere taal! De werkeiyke toestand is deze, dat de bis schoppen In Duitschland geen vryheld meer hebben om het Evangelie te prediken en het toe te passen op huidige vraagstukken, zonder zich bloot te stellen aan straffen. Het geesteiyk ambt In Kerk, scholen en ver- eenlglngen Is onderworpen aan een voortduren- de vyandige en hatelijke spionnage. Waar de zaken zoo staan, is de Kulturkampf In Duitschland geen gevaar voor de toekomst meer, doch een tragische werkelykheld van het heden. Indien men wil, dat de oneenigheid ophoudt en godsdienst-vrede terugkeert, dan moet men andere wegen inslaan en bet Concordaat na leven. ESSEN. 5 Aug, (D. N. B.) Op den nationaal-socialistischen gouw dag te Essen heeft Zondag dr. Göbbels, de minister van Propa ganda, een toespraak gehouden, waarin hij weder scherp te keer ging tegen ,,de mopperaars en cri- sters", die niet willen inzien, wat :ich zonal heeft gewijzigd, sedert het nationaal-socialisme in Duitsch land aan de macht kwam. WASHINGTON, 5 Aug. (A. N. P.) Uit Odl Lyme wordt gemeld, dat prof. Einstein, wel licht in de meening, dat het gety slechts rela tief rekening houdt met zandbanken, door een verkeerde berekening van den val van eb met zyn zeilboot op een zandbank Is geloopen, waarvan hy met een motorboot moest worden vlotgetrokken. De minister-president zegt verder, dat de Nat.-Socialistische staat de integriteit van de Chrlsteiyke kerken waarborgt en dat de wil en de kracht van den staat voldoende zyn om de Ke<k te beschermen tegen vsrderfeiyke invloe- alle Dultschers nationaal-socialist zouden zyn, dan zou zy moeten blyven bestaan om alle Dultschers natlonaal-soclalist te houden. Naast de party is er geen organisatie die recht heeft op eigen politiek leven. Als In overigens onschuldige organisaties en vereenigingen vyanden van den staat binnen stuipen om daar onder bescherming van pa- triotlsche frasen en vaandels sabotage te plegen tegen den staat, dan moge hun gezegd zijn; zy zullen dan vallen mét deze elementen. Daar houdt sentimentaliteit op. De staat duldt geen tegenstanders. Vervolgens ontkende Göbbels nogmaals, dat hlerby mag worden gesproken van een crisis, gelyk In de bultenlandsche pers wordt gedaan. Het is een heel gewone reiniglngskuiuhetgeen al lang had moeten geschieden, wordt nu stap voor stap uitgevoerd Hy protesteerde er tegen, dat de buitenlandsche pers in dezen komkom mertijd haar sensaties In Duitschlund zoekt, terwyi er In de wereld zooveel ergeriyks is, waarover kan worden geschreven. Ten slotte betoogde Göbbels dat het doel, dat het nationalisme zich gesteld heeft, on wrikbaar vast staat en dat de middelen ter be reiking van het doel buigzaam en elastisch zijn. Duitschland heeft, zoo besloot hy. een leider, waarin het gelooft en de lUfspreuk der Dult schers Is ook voor de toekomst: bevele, wy volgen!" de beschuldiging van politieke manoeuvres te werpen, wanneer de feiten zonneklaar toonen. dat de kwestie van zuiver godsdlenstlgen aard is. De minister-president van Pruisen verklaart, dat de Nationaal-Socialistlsche Staat in be ginsel vreedzame betrekkingen wil onderhouden met de Katholieke Kerk en dit genoegzaam heeft gedaan door de sluiting van het Concor daat. r Wanneer echter de geloovlgen en do biaachoppen tegen de anU-christeiyke waarheden van Rozenberg protesteeren en hun geloof verdedigen dan wordt Rouen- berg tot hoog staatsambtenaar verklaard en elk verzet tegen hem als misdrijf tegen den staat veroordeeld. Meer is niet noodlg om duidelijk te ma ken, dat de toestand ondraaglijk geworden is voor do Duitsche Katholieken. Juist by deze eerste groote betooging der party, na de politieke zomervacantle, aldus minister Göbbels, moet gezegd worden, dat wy ons bewust zyn van onze kracht, maar ook onze vyanden kennen En zy kunnen er van overtuigd zyn, dat zy in het stof zullen wor den vertreden, waar zy zich tegenover ons zouden willen stellen. Zij vergissen zich, als zy denken, dat onze lankmoedigheid zwakte Is. Daarop deed Göbbels een aanval op de bui tenlandse!» pers. Telkens, zoo zelde hy, ziet het buitenland een crisis by ons, als wy op ruiming houden, vooral als wy het wagen, ook eens een jood aan te pakken. WU sullen, zoo voer Göbbels voort, echter niet moede worden om het Duitsche volk te wyzen op het gevaar van dit internationale ras. Huweiyksvoltrekklngen tusschen Dult schers en joden sullen in de toekomst met Ijneer worden geduld. Een gezag, dat aldus handelt, heeft het aan rich zelf te wyten wanneer in de kringen der geloovlgen een gevoel van wantrouwen en koel heid steeds meer aangroeit en men zou oor zaak en effect verwarren en zich aan gevaar lijke illusies blootsellen, wanneer men den oor sprong van deze vertrouwenscrisis zou zoeken In politieke overwegingen der katholieke bur gers, terwyi het een nog ernstiger dwaling zou zyn, om te trachten zulk een gewetensvraag- stuk met dwangmiddelen te onderdrukken. PARIJS 2 Aug. (Reuter). De locomotief van den sneltrein GenèveParijs Is hedennacht, terwyi de trein met volle snelheid reed, eenlge kilometers voorby het stadje Tenay (Aln) ge ëxplodeerd. Direct na de ontploffing kwam de trein van zelf tot stilstand. De ketel van de machine was van voren naar achteren gescheurd. Stangen en bulsleidingen hingen er als een verwrongen massa by. Rook en stoom maakten het aanvankelyk onmogeiyk naderby te komen. Pas na lang zoeken vond men de lyken van den machinist en den stoker. Indien het ongeloof van marxistischen oor sprong al bestreden wordt, genieten andere anti-godsdienstlge bewegingen In hun propa ganda en organisatie de aanmoediging en de gunst van gezaghebbende zyde. De verklaring hewdt stek vervrigeaa besig met de kwestie vaa het politiek Katholi cisme. „De Kerk,” zoo zegt zij, „voert geen party-politiek, doch wanneer de politiek aan het altaar raakt, heeft de Kerk alle recht om zich te verdedigen. Bovendien hebben de groote vragen van de samenleving ook een moreele zijde, die zelfs de voornaamste is. De H. Vader begroet de bevolking van Castel Oandolfo, die voor het pauselijk zomer verblijf is bijeengestroomd SE '7 pu- hedenavond een officieel artikel, dat den inhoud weergeeft de nota, die, zooals wy reeds meldden, acht dagen geleden te Berlijn is overhandigd. Naar wij vernemen is ook dit ar tikel bestemd om op de Duitsche kansels te worden voorgelezen. De inhoud van deze verklaring is aanmerkelijk scherper gesteld dan de vorige. Wij laten hieronder de voornaam ste gedeelten uit de verklaring vol gen: WARSCHAU, 5 Ang. Havas verneemt van particuliere zijde uit Gdynia, dat de Poolsche vloot sinds Zaterdagochtend in gereedheid wordt gehouden. Voorts moeten verscheiden Poolsche regimenten geconcen treerd ^yn op 30 K.M. van de grens der Vrije Stad Danzig. Dat er in Duitschland nog kerken staan, Is trouwens, aldus Göbbels, te danken aan het feit, dat de nationaal-socialisten het bolsjewis me hebben overwonnen. Het centrum was daar te zwak voor en heeft er elgeniyk ook nooit den ernstlgen wil toe gehad. Want het voelde zich inneriyk meer verwant met bet bolsjewisme, dan met ons. De katholieken moe ten niet gelooven, dat wy bedreven zonden zoo gemakkeiyk vergeten, wy hebben eerbied, aldus Göbbels, voor Iedere eeriyke overtuiging Daarby ligt de klemtoon op Iedere! wy dulden geen nieuwe Inquisitie, wy leenen ons er riet voor om, zooals in de middeleeuwen, brand stapels op te richten. By ons kan ieder op zyn eigen maner zalig worden. De jeugd op te lelden tot godsdienstigheid, moge de taak der kerk zyn. onze taak is haar politiek op te voeden. Maar als de kerken sportvereenigin- gen stichten, is het zeer de vraag, of deze sportverenigingen gericht zyn op het hierna maals. (Stormachtige hilariteit en byval). De jeugd behoort ons en wy staan haar aan nie mand af. Ook een confessioneels pers Is overbodig. Iedere staatsvyandeiykheid roeien wy uit, waar zy zich ook moge vertoonen. wy willen geen cultuurstryd. Wy hebben echter den Indruk, dat er In voormalige centrumkringen zekere klieken zyn, die graag een cultuurstryd zouden uitlokken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1