Osendarp kampioen 1OO e n200 M De beroering Duitschland Nationale kampioenschappen W,K EENMAAL REISDE MET DE V.K.P. BERGER NOG NIET IN OUDEN VORM in HEFTIGE STRIJD TE MUNSTER GAAT WEER MEE! Intern, programma afgewerkt Is.de staat veranderlijk? Origineel en moedig graaf I.V.C.B. Steeds het rassensprookje 1 l JA ZEKÉR,... OOK! Postalia (Den Haag) wint den wisselbeker POSTAAL VOETBAL- TOURNOOI WEDSTRIJDEN TE BERGEN OP ZOOM Engelman verbetert Nederlandsch record snelwandelen 1500 M. De hoogste autoweg van Oostenrijk Toen men den btifchop wilde ar- resteer en, kleedde hy zich in vol ornaat en de Gestapo verdween Opening van het voetbalseizoen in het Zuiden Spannende strijd om de titels Zilveren bal-tournooi van Kimbria MEER MAANDAG 5 AUGUSTUS 1935 Den 1. Bouman (AAC, Am- en (Gedeeltelijk gecorrigeerd) 64.4 J De negerhoofdman Hubert Julian, bekend onder den naam van .Zwarten Adelaar van Harlem" is zooals bekend belast met de leiding over de Abessi- nische luchtmacht. Hierboven de .Zwarte Adelaar" voor zijn vertrek naar Abessinië te Niza, waar hij veertien piloten uit verschillende landen voor den Negus in dienst heeft genomen 1500 M. Schiedam) (Pro 2. Tol Jac H. een dergelijke christelijke over macht was Prof. Hauer genoodzaakt van het woord af te zien. Den volgenden dag deed het gerucht in de stad de ronde dat de Nazi’s be sloten hadden, om wraak te nemen en dat zou worden overgegaan om den Bisschop te arres- Bij zonder samenhangend is het betoog niet, maar wel typeerend voor de kunst der rhetoric», zooals zy op bet oogenblik in Duitschland be oefend wordt. Op de Sintelbaan aan het Olymplaplein te Amsterdam Is Zaterdagavond een aanvang ge maakt met het verwerken der nummers voor de nationale athletiekkampioenschappen. De belangstelling was niet bijzonder groot. De thuisblijvers zullen er echter spijt van heb ben, want reeds den eersten avond Is er goede sport te zien gegeven en moesten drie Neder- landsche records er aan gelooven. 53.7 3. geen van zondering van de hoogste organen, hebben wij ook thans nog hetzelfde bestuur. Volgens mijn opvatting kan men zeer wel recht op leven heb ben in den staat, ook al heeft men niet het innerlijke geloof in zijn bestendigheid, indien men slechts zyn plicht doet tegenover de over heid.” De correspondent van de Libre Belgique heeft volgens de K. W. P. het opzienbaren de bericht aan zijn blad geseind, dat toen men den Bisschop van Münster wilde arresteeren. deze zich gekleed heeft In Pon tificaal ornaat met mijter en staf, in de andere hand het kruis, en zich zoo ter be schikking van de politie zou hebben gesteld, die onder deze omstandigheden niet tot ar restatie durfde overgaan. Het derde record dat er aanging was van speerwerpen. Het was hier Daarna kleedde de bisschop zich in vol ornaat met cappa magna (paarsen mantel met herme lijn afgezet), den mijter op het hoofd en het kruis In de hand. De agenten van de Geheime Staatspolitie verschrokken en verklaarden dat het voor hen ónmogelijk was om den kerkvorst zoo naar de gevangenis te brengen. Maar de Bisschop antwoordde, dat als hij als bisschop gearresteerd werd, hU ook als Bisschop den drempel van de gevangenis wilde overschrijden. Bjj het vernemen van dit antwoord vertrok ken de rechercheurs om nieuwe instructies te halen. hte komt er rwstl bte z#n csnsr- bodige geluidssignalen vwrbodww 0 75.- boete I). tWerd tijd: aa toeterden er maar op lost Wie—7 Men oordeelde het nuttig, van de arrestatie van Mgr. von Galen verder af te zien. Daarop heeft de Bisschop de voor zijn paleis verzamelde volksmenigte toegesproken en hen aangespoord om naar huis te gaan, maar te blijven volhar den !n hun verzet tegen het moderne helden dom. Op het gezellige E.D.O.-terreln werden Zon dag onder flinke belangstelling de wedstrijden in afd. I van bovengenoemd toumool plaats. Dikwijls vinnig werd er om het bereiken van een volgende ronde gestreden. Na verschillende spannende en dikwijls ook goede wedstrijden, gelukte het Postalia uit Den -2 de Amsterdamsche favorieten den Toen deze houding van den graaf aan zijn superieuren bekend werd, is hij aan een ver hoor onderworpen, na afloop waarvan hij den persoon, die hem verhoord had, uitdaagde tot een, duel. De „Angrlff" ziet in graaf Finck von Fin ckenstein een vertegenwoordiger van een kliek, die nauw aan het studentencorps Saxo-Borus- sla verwant is. Het blad herinnert er aan, dat Friedrich Wilhelm I reeds tegen een soortge lijke reactionnalre beambtenkliek heeft moe ten strijden. Graaf Finck heeft den nationaal- socialistischen staat en de beweging den hand schoen toegeworpen en de S. A. heeft daarop geantwoord door hem uit haar gelederen te stoo- ten; zijn definitieve verwijdering, aldus het blad, zal niet lang meer op zich laten wachten. waarvan negen eerste klassers om het kunst voorwerp zullen stryden. Het zyn: R.K. Kerk rede HBC (Heemstede), Mulo (Helmond), win naar toumool 1934; Spartaan (Rotterdam), RKWL (Maastricht), Slttardsche Boys (Sit- tard), RKNAC (Kerkrede), Rapid (Maastricht), R.K. Hoensbroek, WW en Klmbria Maastricht) Op 25 Augustus as. zullen de acht Limburg- sche vereeniglngen In het strijdperk treden, terwyi op 1 September de winnaars en de Wes telijke en Brabantsche eerste klassers den stryd aanbinden. Binnen enkele dagen zal de loting en de wed- strydindeeling plaats vinden. „Volgens myn overtuiging Is de staat een ding, dat voortdurend verandert. De dragers van het bewind komen echter steeds uit onge veer denzelfden personenkring, gelijk ook by de bewindswyziglng van 1933 is gebleken. Met ult- van Noord genaamd de van byzondere niat van deze wereld,zelde hij. ■been Centrum-ministers met de Sedert het conflict tusschen Mgr. Clemens August Graaf von Galen, Bisschop van Mün ster, en de kopstukken van het Derde Ryk is de geweldige spanning die er onder de Dultsche Katholieken heerscht nog In heftigheid geste gen, terwyi de leiders der Natlonaal-Sociallsten ontzettend op den kerkvorst gebeten zyn We gens de waardige en moedige houding die deze Bisschop aan den dag legt. Thans hebben zich te Münster weer nieuwe incidenten voorgedaan. Er was een vergadering uitgeschreven door de aanhangers der Dultsche Geloofsbeweging waar de leider van deze be weging Prof. Hauer een redevoering zou hou den. De Bisschop van Münster had daartegen een openiyk protest uitgebracht, waarmee de autoriteiten als naar gewoonte weer geen reke ning hadden gehouden. Toen Prof. Hauer te Münster arriveerde om zijn redevoering te hou den, werd hy aan het station opgewacht door enkele duizenden trouwe katholieken die den heldenschen redenaar begroetten met het zin gen van het Te Deum. Alle straten vanaf het station tot aan de vergaderzaal zagen zwart van de menschen, die openiyk demonstreerden vóór Christus en tegen het modem heldendom. In de zaal zelf bestond het aantal bezoekers voor twee derden uit katholieken en Protestanten, die het Te Deum zongen en ,,Een sterke burcht is onze God”. Tegenover Volgens het D. N. B. doen zich telkens weer gevallen voor van personen, die een gezind heid aan den dag leggen, welke niet vereenig- baar Is met de beginselen van den staat en de beweging, zoodat zij zich bulten de volksge meenschap plaatsen. Als voorbeeld noemt de nationaal-socialistlsche „Angrlff” het geval van graaf Finck von Finckenstein, een ambtenaar by den ryksboschbouw te Potsdam, die uit de 8. A. Is gestooten, daar hy een schromeiyk tekort aan nationaal-socialistlsche overtuiging aan den dag had gelegd. Graaf Finck von Finckenstein werd In 1929 lid van den Stahlhelm en is In 1933 In de B. A. opgenomen. Hy maakte den laatsten tijd geen geheim meer van zyn afwykende overtuiging en verklaarde ..nooit van zyn leven nationaal- socialist te zullen worden, omdat hem het on- voorwaardeiyke geloof daartoe ontbreekt.” Op de vraag, waarom hy dan den overhetasdlenst niet verlaat, gaf hy het volgende amwoord: teeren. Dit nieuws ging als een loopend vuurtje door de stad en in grooten getale trokken de geloovlgen op naar het blsschoppeiyk paleis. Weldra verscheen een politle-auto en enkele katholieken haastten zich om den bisschop te melden, dat de Gestapo In aantocht was om hem te arresteeren. Graaf von Galen verzocht een oogenblik tijd om zich te mogen gereed ma ken. De Zaterdagavond aangevangen na tionale athletiekkampioenschappen wer den Zondag begunstigd door schitterend weer. De belangstelling was zeer groot. Zelden hebben wij bij athletiekwedstrij- den op de Amsterdamsche sintelbaan zoo veel publiek gezien. De tribunes waren alle goed bezet. Degenen die ge komen waren, behoefden geen spijt te hebben, want ook thans is er weer mooie sport geleverd. toen geweten, wat wy nu weten, wy zouden met de Ryksbanler zyn samen gegaan, dus ook met den heer Marx, met de Centrum-kaars. Indien wy nu alles zouden willen vergeten, is er nog slechts één ding: gij hebt u tot taak gesteld den Individueelen mensch de zaligheid te brengen. Uw doel Is aan gene zijde en gü hebt een plaats, waar Gy de menschen voor bereidt: dat Is de kerk. In het Sportpaleis kunt Gy de lieden niet voorbereiden voor den Hemel. Het Is het mooiste, dat wy u thans ook ach ter ons zien staan, aldus besloot de minister. Plechtig kan Ik u zeggen: „Wy willen niet uw schoolmeesters zijn. In naam van het geslacht, dat u den weg heeft gebaand, wy zyn uw getrouwe kameraden en staan aan uw rijde.” Ook nu weer moest er een Nederlandsch record jjytn gelooven. Het was wederom by het snelwandelen dat dit gevestigd werd. Het was allereerst P. Engelman ran Pro Pa trla uit Rotterdam die twee nieuwe Nederland - sche records voor zyn rekening nam. Hy wist het Ned. record op de 5000 M. snelwandelen dat sedert jaren met 24 min. 18 sec. op naam van Gubbels stond, op fraaie wyze te verbete ren en het te brengen op 32 min. 41,6 sec. Dit vond hy echter niet genoeg en empassant was hy er tevens in geslaagd het Ned. record 4000 M. snelwandelen dat op 18 mln. 36.2 sec. stond een flink eind omlaag te brengen en het te brengen op 18 mln. 18.8 sec. dat d. Pol van de A. V. 1923 die met een worp van 83.03 M. het kortelings door Lutkeveld gevestigde record van 61.22 M. met 1.81 M. verbeterde, een prestatie die zeer fraai te noemen Is. Over de wyze van snelwandelen van Engel man waren het publiek en verschillende ath-- leten het niet eens. Men vond zyn bewegingen niet al te zuiver en er werd algemeen beweerd dat hy zwevende bewegingen maakte. Een der deelnemers die uitgevallen was, sprak hier over nog met een jurylid, doch deze en ook de wandelscheidsrechter besliste dat de beenbewe- gingen zuiver waren. gevochten r Peters van V. U. C. uit Den Haag. De Ruyter werd goede tweede in 16 mln. 30.5 sec. De Am- Bakker en Meyer van A. A. O. 3. Veltman (A.V. 1923) 51.7 sec.; (Haarlem); 5. Visser (Feyenoord). 100 M. hardloopen: 1. Osendarp (Trekvogels) 10.7 sec.; 2. Berger (A.V. 1923) 10.7 sec.; 3. Van Beveren (A.V. 1923) 10.8 sec.; 4. Boersma (A.A.C.). 200 M. hardloopen: 1. Osendarp (Trekvogels) 21.4 sec.; 2. Berger (A.V. 1923 215 sec.; 3. Van Beveren (A.V. 1923) 21.8 sec.; 4. Boersma (AAC). sterdamrfiers stelden teleur. De belde estafettes, de 4 X 400 en 4 X 100 M. waden zooals altyd weer spannend. zy Alvorens de eigenlyke wedstryden begonnen werd, in verband met het groote gevaar dat er aan verbonden is. het nummer kogelslingeren verwerkt, toen het middenterrein nog geheel vry was. De recordhouder en kampioen Ka merbeek van P. 8. V. uit Eindhoven was niet verschenen, zoodat we thans een nieuwen kam pioen kregen en wel Houtzager van V. en L. uit Den Haag, die met 40 64 M. een goede prestatie leverde. De resultaten waren: 100 M. hardloopen. Ie serie: 1. Osendarp (Trekvogels, Den Haag) 11 sec. 2. Geul (V. en L. Den Haag) 113 aec. 3. Driessen (Amers foort) 113 sec. 2e serie: 1. Berger (A. V. 1933, Amsterdam) 11 aec. 2. Mesman Schults (idem) 113 sec. 3. Van Lier (Haarlem) 11.4 sec. 3e serie: 1. Van Beveren (A. V. 1923. Am sterdam) 103 sec. 2. Boersma (A. A. C.) 11.1 sec. 3. van Geenhulzen (Haarlem) 113 sec. Hoogspringen (beslissing). 1. K. F. Roelofs (A. A. C. Amsterdam) 1.85 M. (kampioen van Ne derland). 2.W.A Spanjerdt (BI. Wit) 1.80 M. 3. G. Cartier (A. V. 1923 Amsterdam) 1.75 M. 400 M. hardloopen. Ie serie: 1. Ten Seldam (Electra. Amsterdam) 58.1 sec. 2. Veldman (A. V. 1923 Amsterdam) 583 sec. 3. Haan (idem) 59.1 sec. 2e serie: 1. Herfst („Haarlem”), 523 sec 2. Visser (Feyenoord, Rotterdam) 53.4 sec. 3. Sier huis (A. V. 1923 Amsterdam) 53.1 sec. 3e serie: 1. Oostermeyer (A. V. 1923 Am sterdam) 53.1 sec. 3. Van de Booren (Haar lem) 53.4 sec. 3. Prins (Blauw-Wlt Amsterdam) 53.5 sec. 4e serie: 1. Klasema (V. en L Den Haag) 52.5 sec. 3. Eikema (A. A. O. Amsterdam) 1 sec. 3. Buhrman (Hellas, Utrecht) 55.2 sec. Halve beslissing le serie: 1. van de Booren (Haarlem) sec.; 3. Veltman (A. V. 1933) 54,1 sec.; Herfst (.Haarlem”) 54,9 sec. 5000 M. snelwandelen (beslissing) 1. p Engelman (Pro Patrla Rotterdam) Ned. kampioen 32 mln. 41,6 sec. (nieuw Nederlandsch record); 2. Toscani (A.A.C. Amsterdam) 25 mln. 03 sec 3. Tol (A.V.A.C. Amsterdam). Hink-stap-sprong (beslissing) 1. W. Peters (P.E.C. Zwolle) Ned. kampioen 1439K M.; 2. van Musscher (Haarlem) 1350S M. ; 3. M. Oosterhof (Actief, Paterswolde) 139 M Speerwerpen 1. van de Pol (A. V. 1923 Amsterdam) 63.03 M nieuw Ned. record (kampioen); 3. N. Lut keveld (AAC. Amsterdam) 5936 M.; 3. R. J. Brasser (Idem) 55.83 M 400 M. hordeloopen (beslissing) 1. W. Kaan (Haarlem) 58.8 sec.; 2. Wolzak (Volewyckers Amsterdam) 62 sec.; 3. Beinte- ma (Hellas Utrecht) 633 sec. 200 M. hardloopen le serie: 1. Osendarp (Trekvogels Den Haag) 23.6 sec.; 3. Benz (A.V. 1933 Amsterdam) 32,8 aec.; 3. v. d. Kar (AA.C.) 23,4 sec. 2e serie: 1. Boersma (A.AC. Amsterdam) 333 C. dezen titel behaalde, afstand, n.l. de 5000 M. de snelsten allen uit de provincie Zuid-Holland. Het was hier Groeneweg van de Sportclub Rotterdam die met behooriyken voorsprong won In den tyd van 16 min. 213 sec. Om de twee volgende plaatsen werd hard door De Reyter uit Boskoop en Ryksminister Rust heeft op een groote cul- tuurbyeenkomst der Hitlerjeugd te Essen het woord gesperd en o.m. gezegd: dit volk bestaat met zyn „waarde als ras” en daarom zal de „unrassische” waarde meedoogenloos uit ons volk worden uitgesloten. Indien in ons bloed door overerving van min derwaardigheid, misdaad en erfelyke ziekte ver schijnselen aanwezig zyn, dan zien wy ons volk als organisme juist zooals wy ons zelf zien en Indien wy in ons eigen lichaam dergeiyke kie men dooden, dan zullen de wetten voor het behoud van ons volk In dezelfde mate worden ten uitvoer gelegd, of het de Kerk past of niet. Wy kennen den stryd en weten, hoe het ons zelven eens Is vergaan, wy namen aan een dis cussie deel en streden tegen de parlementair- programmatische versplintering van een één- parigen politieken wil In Dutschland. En wie trad ons tegemoet? Een geestelyke! Wy zeiden: „Ik geloof, dat Ik je gisteren In de kerk heb gezien. Waar is je ryk, daar of hier?” Hy had zyn domein verlaten en ging daarheen waar de Heiland hem den weg had verboden. „Myn ryk is nl wy echter heL kaars In de hand het Allerheiligste zien volgen. Een anderen dag marcheerden zy met de Ryksbanler. Dat begrepen wy niet! Thans komt de afrekening. Te Moskou heeft de heer Pieck, de leider der communisten van Beriyn In den Prulslschen Landdag, verklaard: hadden wy morgen door Bondspresident Miklas u De plechtigheid had plaats op het hoogste punt, den Hochtor, 8000 voet boven zee. Voor het Internationale verkeer naar Zuid is deze weg, officieel Grossglockner Hochalpenstrasse, beteekenls. Ook de Italiaansche minister voor de propa ganda, graaf Clano. de schoonzoon van Mus solini. en de Tsjechoslowaaksche gezant te Weenen, waren aanwezig. In Joego-Slavië 18 men minder goed over den nieuwen weg te spreken die, naar men te Bel grado verklaart, slechts met strategische bedoe lingen is aangelegd. Hoewel daartoe uitgenoo- dlgd was Joego-Slavië dan ook niet vertegen woordigd. De historische gebeurtenis werd verder byge- woond door honderden vooraanstaande Interna tionale automobilisten en talrijke Internationale persvertegenwoordigers. De weg is een meesterstuk van Oostenryksche techniek, is 60 KM lang en loopt door de Alpen van Zell am See naar Heiligenbluth In Carlnthlë. Het doel van dezen door het romantische glet- scherlandschap gaanden weg is tweeledig: een snelweg voor het autoverkeer en een waarde volle strategische verbinding, die het transport van zware kanonnen kan verdragen. De laatste vyf jaar hebben de arbeiders er aan gewerkt en ruim twintig hunner zyn in den stryd met de natuurkrachten om het leven ge* komen. Vanaf den Hochtor heeft men een schitterend uitzicht over dertig met sneeuw bedekte toppen, alle ruim 10.000 voet hoog. Van hier is een 1000 voet lange tunnel gegraven. De weg Is vyf meter breed en voorzien van 15 parkeerplaatsen en 33 telefooncellen. Het Zilveren bal-toumooi van Kimbria, dat deze vooruitstrevende vereeniging jaariyks or ganiseert en langzamerhand de officieuze ope ning van het voetbalseizoen in het Zuiden is geworden, wordt dit jaar voor de vüfde maal gehouden. Het doel, dat de organisatoren met dit Jaar iyks teruggekeerd voetbalfestyn, waaraan steeds tal van vooraanstaande IVCB-vereenl- gingen deelnemen, beoogen is het opvoeren van het spelpeil door een regelmatig treffen'van Oost en West, van Zuid en Noord, bevordering van den kameraadschappelyken omgang van spelers en clubs, propageeren van betere voet- balopvattingen en propaganda voor de katholie ke sportbeweglng. De Zilveren Bal-commlssle bestaat in hoofd zaak uit oud-leden en oud-spelers van Kim bria en is als volgt samengesteld: Andr. Knip- schild. voorzitter; H. Kerckhoffs, waarnemend secretaris; J. Kleynen, penningmeester; Bouvrle, tweede voorzitter; A. Veenhoff, Duysens, Leon Wigny en H. Ghysen, leden. Evenals vorige Jaren is ook dit keer weer een Eerecomité gevormd bestaande uit geeste lyke en wereldlyke autoriteiten, benevens uit officials op RJC. Sportgebied. Hierin hebben o.m. zitting genomen: burgemeester mr. L. B. J. van Oppen. Mgr. Deken J. Wouters, Deken F. Schoenmaekers, pater Meinardus Broersen O.FM_ Gardiaan; pater Vlctorius Beekman O.F.M., Batavia, oud-adviseur en eerelld van Klmbria; Overste van Nynatten, oud-hoofd-be- stuurslld; Th. Toebosch, eerelld en oud-voor zitter; rector Jos. Gilissen, adviseur RK L.VA Henk Bus. eerevoorzitter R.K.L.V.B.; A. M. Koc- kelmans, voorzitter RJCL.VB. en L. Beurskens, secretaris R.K L.V B. Wat de deelname betreft, kan worden mede gedeeld, dat thans weer elf vereeniglngen, Zondagmiddag werd wider vry groote be langstelling een interessant wedstrijdprograai- rna afgewerkt op de baan van .Lepelstraat” te Bergen op Zoom. Begonnen werd met een wedstrijd sprint omnium over 5 ronden voor amateurs, waarvan de uitslagen luiden: le serie gewonnen door van Zundert, 2e serie: 1. Hellemons. Finale: 1. Hellemons, 2. van Zun dert, 3. d. Maagdenburg, 4. Hectors. De 2e wedstrijd was een afvalrace voor nieu welingen over 2 KM.: le werd Wierckx, tyd 3,2.8; 2. Stokman, 3. Greullng, 4, Freyters. Een achtervolglngsrit over 30 ronden tus schen v. d. Reyt en vart Asselt werd door d. Reyt gewonnen. In een wedstrijd over 500 me ter, vliegenden start werd v. d. Maagdenburg met 3 punten overwinnaar in den tyd van 138.6; 2. Hellemons 3 punten, 3. Hectorj. Vervolgens werd een afvalrace voor amateurs over 12 ronden verreden, welke door Kulster- mans na spannenden strijd werd gewonnen; 2e werd Gageldonk, 3. Moerman, 4. Brouwer en 5 Geiten. Een 30 rondenwedstriJd eigen kracht In klas sementen had tot uitslag: 1. Maagdenburg 12 punten, 3. Hellemons 7 punten en 3. Hectors 5 punten. Totaal-ultslag omnium: 1. Maagdenburg 8 punten, tyd 9.13.1; 2. Hellemons 7 punten; X Hector 3 punten. De clou vormde de koppelwedstryd voor ama teurs en onafhankeiyken over 60 ronden In 3 klassementen. Nummer 1 werd het koppel Kruls-Gelten met 22 punten, tyd 1 uur 25 mln. 213/5 sec.; 2. Maagdenburg-Kuistermans 18 punten; 3. van leselt-Brouwers 13 punten; 4. Gazeldonck-v. d. Rejjt 7 punten. Te ongeveer half ses waren de wedstrijden afgeloopen, welke zeer goed geslaagd mogen heeten. Het was P. Engflman van Pro Patrla uit Rotterdam die een aanval deed op het record halve Engel- sche Myi. Hy slaagde hierin ten volle. Lang zaam maar zeker gaan dus de snelwandel- records van Gubbels er aan. Engelman die direct den kop nam en er met een flink tempo vandoor ging, haalde het record van Gubbesl met 2,5 sec. naar beneden en bracht het op 3 min. 11.8 sec. De 1500 M. won hy vanzelfsprekend zeer ge makkelijk met grooten voorsprong. Hier be droeg zyn tyd 6 mln. 5,7 sec. Haag, 40.64 M.; r 3. De Heus (TOV. Zeist) 32.72 M. (Olympia, Den -(DOS, Kampen) 4052.5 M.; 3. Brasser (AAC) 38.69 M. 110 M Hordenloop: 1. W. Kaan (Haarlem) 15. 5/10 sec.; 2. Mesman Schultz (AV 1923) 15.6 sec.; 3. Jansz (V. en L„ Den Haag) 15.7 sec 4. Coomans (Olympia. Den Haag); 5. Van Leeuwen (AAC); 6. Belntema (Hellas, Utrecht) Verspringen: 1. Houtman (AV 1923) 659 M (na overspringen); 2. Van Wessenes (Haarlem) 3. Van Leeuwen (P8V, Eindhoven) De 110 M. horden werd in twee series finale geloopen. In de eerste serie won Jansz gemakkelyk in 15.9 sec. gevolgd door Van Leeu wen van A. A. C.Wn Coomans van Olympia die belden een tyd van 16.2 sec. hadden. In de tweede serie was het W. Kaan die na een nek aan nek-race met Mesman Schultz won in den tyd van 155 sec De finale beloofde dus span nend te worden. Hierin startten Kaan, Mesman. Schultz. Jansz, Coomans. van Leeuwen en Belntema. Reeds direct neemt Kaan den kop en prachtig gaat hy over de horden heen. Hoe wel Mesman Schultz alle mogelyke moeite doet om by te biyven, lukt hem dit niet en W. Kaan wordt dan ook gedecideerd eerste in den tyd van 15.5 sec. De 800 M was het nummer waarop aller aan dacht gevestigd was. We wisten dat het hier spannend zou worden. Naast Tackema en Bou man zou thans ook de Jeugdige athleet De Ruy ter van De Volewyckers een woordje meespre ken en er waren maar weinigen die zich aan voorspellingen durfden te wagen, wie winnaar zou worden. De Ruyter nam onmiddeliyk den kop, op de hielen 'gezeten door Bouman en Tackema. Dit bleef zoo byna den geheelen wed strijd. Op het laatste rechte eind achter pas seerde Bouman den Volewycker en nu was het verloren voor hem. Bouman won in den tyd van 1 min. 59,6 sec. Tackema probeerde ook nog De Ruyter voorby te gaan, doch dit lukte hem niet. Het was een pracht race geweest. In de finale voor de 400 M. was Klasema uit gevallen zoodat hiervoor aan den start ver schenen Eikema Visser. Veltman, Herfst en v. d. Booren. Veltman en v. d. Booren nemen den kop en houden dezen ongeveer 300 M. Dan gaat Eikema, die tot nog toe achteraan is blyven hangen er vandoor en tusschen hem en v. d. Booren ontwikkelt rich oen geweldig duel. Met voor het publiek niet te zien ver schil gaan beide loopers door de finish. De Jury beslist dat v. d. Booren eerste is en Eikema tweede. De meenlngen loepen hierom trent echter nog al uiteen en van de zyde van het bestuur van A. A. C. wordt protest inge diend. Daar er vele foto's van de finish geno men zyn, zal aan de hand daarvan nog ren onderzoek worden ingesteld en kan mogelijker wijs de uitslag nog veranderd worden. De 1500 M. leverde een verrassing op. Uit ren sterk veld kwam hier als winnaar naar voren P. Kruese van G. V. V. uit Schiedam; deze looper bleek over ren goede snelheid -te be schikken en won met wel 70 M. verschil in den tyd van 4 mln. 11.2 sec., een tyd. die zeer mooi te noemen is. Heymans van A. A. C. was goec^e tweede in 4 min. 22 sec. Daar Kruese Nederlander is, kon hy niet dien titel Nederlandsch kampioen krijgen, zoodat Heymans van A. A. Óp den langen kwamen 6.95 M.; 6.09 M Polsstokhoogspringen1. Van der Zee (Haar lem) 3.80 M.; 2. H. Hoven (Actief. Paterswolde) 3.70 M. (na loting); 3. Verkes (Haarlem) 3.70 M.; 4. Oorschot (Hellas, Utrecht) 3.50 M. 100 M. hardloopen Juniores: 1. Wunderink (Olympia, Deventer) 11 4/10 sec 2. Meulder «VOV, Zeist) 11 7/10 sec.; 3. Volker, (Ernos Zeist) 11 7/10 sec. 1500 M. snelwandelen: 1. P. Engelman Patria. Rotterdam) 6 min. 5 7/10 sec.; (AVAC) 7 min. 16 1/10 sec.; 3. Stolk (AVAC) 7 min. 20 1/10 sec. Kogelstooten: 1. De Bniyn (Olympia, Den Haag) 14.56 M.; 2 Nass (Zeemacht, Den Hel der) 12.98 M.3. Houtzager (V. en L„ Den Haag) 12.87 M. 800 M. hardloopen: 1. Bouman (AAC, Am sterdam) 1 mln. 59 6/10 sec.; 2. De Ruyter (Vo lewyckers) 2 mln.; 3. Tackema (Haarlem) 2 min. 1/10 sec.; 4. v. d. Ende (Feyenoord). hardloopen: 1. P. Krtise (GW, 4 mta. 11 2/10 sec.; 2. Heymans 'AAC) 4 min. 22 sec. (Nederlandsch kampioen daar Krüse geen Nederlander is)3. Wachten donk (Minerva, Rotterdam) 4 min. 25 sec.; 4. Sweres (AAC) 4 mln. 25 9/10 sec. 5000 M. hardloopen: 1. Groeneweg (Sportclub. Rotterdam) 16 min. 21 2/10 sec.; 2. De Ruyter (Boskoopsche Boys) 16 min. 30 5/10 sec.; 3. Pe ters (VUC. Den Haag 16 min. 32 2/10 sec.; 4. Hey (Achilles. Gouda) 16 mln. 38 8/10 sec.; 5. Van de Berg (Hellas). 4 X 400 M. estafette: 1. A.V. 1923, 3 min. 30 1/10 sec.; 2. Haarlem, 3 min. 31 7/10 sec.; 3. AAC. 3 min. 38 8/10 sec.; 4. Hellas (Utrecht) 3 min. 41 7/10 sec. 4 x 100 M. estafette: 1. A.V. 1923. .42.8 sec.; 2. AAC, 44.1 sec.; 3. AV 1923 II 44.8 esc. 4 X 100 M. estafette juniores: 1. A.V. 1923, 48.1 sec. 400 M. hardloopen: 1. J. v. d. Booren (Haar lem) 51.5 sec.; 2. H. Eikema (A A.C.) zelfde tyd; M. Herfst sec.; 2. Erlings (Haarlem) 24,2 sec.; 3. Blom (BI. Wit Amsterdam) 25,1 sec. 3e serie: 1. Berger (A. V. 1923 Amsterdam) 22.9 sec.; 2. Mleghout (AA.C.) 232 sec.; 3. Van Geenhulzen (Haarlem) 23.3 sec. 4e serie: 1. Van Beveren (A. V. 1923 Amster dam) 22,6 sec.; 2. Wemmen (pro Patria Rot terdam) 23,2 sec.; 3. v. Lier (Haarlem) 233 sec. weer spannend. zy werden beide gewonnen door A. V. 1923 uit Amsterdam in resp. 3 mln. 30.1 aec. en 42.8 sec. Wat de werp- en springnummers betreft, was het De Bruyn van Olympia uit Den Haag die zoowel het kampioenschap discuswerpen als kogelstooten wist te behalen zonder op beide nummers maar eenigermate bedreigd te zyn. De prestaties waren echter voor zijn doen maar matig. Het discuswerpen won hy met 41.64 'M. en het kogelstooten met 14 56 M. By het polsstokhoogspringen zagen we v. d. Zee van Haarlem weer In goeden vorm. Hy won het kampioenschap met een sprong van 3.80 M. Het mocht hem niet gelukken de 390 M. waarop zyn record staat, te halen. Wanneer hy echter voortgaat met goed te trainen, achten we hem nog wel In staat om zyn record te verbeteren. By het verspringen haalden Houtman van de A. V. 1923 en Van Welsenes van Haarlem beiden in de finale 695 M.. zoodat nog eenmaal gesprongen werd. Houtman wist by het over springen verder te komen en het kampioen schap te behalen met 6 99 M een mooie pres tatie voor dezen Amsterdammer. Al met al genomen, kan van een middag van goede athletieksport gesproken worden en zfjn deze wedstryden zeer zeker een goede propaganda voor de athletieksport geweest en zullen er zeer zeker velen zyn die de volgende week naar het Olympisch Stadion zulten trek- kten om daar getuige te zyn van de verrichtingen van onze athleten tegenover de buitenlanders. Haag met te kloppen en daardoor voor een Jaar op fraalen wisselbeker beslag te leggen. De diverse uitslagen luidden als volgt: Ie ronde: Postalia (Haarlem)Postkickers (Amsterdam) 20; Postalia (Den Haag)Te- lefonia (Haarlem) 62; AB.C.P en T. (Amster dam)—C.WP. (Den Haag) 2—1; H.V.P.C. (Hil versum)—Posta (Utrecht) 12. Demi-finale: Postalia (Den Haag)Postalia (Haarlem) 20; A.8.CJ». en T. (Amsterdam)— Posta (Utrecht) 4—1. Finale: Postalia (Den Haag)AB.CP. en T. (Amsterdam) 42. De 3e prijs werd zonder te spelen aan Posta uitgereikt, terwyi de organiseerende vereeniging Postalia (Haarlem) met den 4en prijs genoegen nam. Na afloop der wedstryden, die evenals vorige week in den middag door de Haarlemsche Post- fanfare werden opgelulsterd. werden de verschil lende pryzen aan de overwinnende elftallen met eenige toepasseiyke woorden uitgereikt. De eerewedstryd tusschen E.D.O. en Juliana uit Bleyerheide had een 1—6 nederlaag van 15.0. tot resultaat. WrasNEN, 3 Aug. (Reuter) Europa’s „wonderbnig”, de hoogste in Europa, is van- i geopend. Wat de overige nummers betreft, deze waren in hoofdzaak series van de loopnummers. Hler- by werden geen byzondere prestaties verricht. De athleten deden het kalm aan om morgen fit te zyn voor de finale. Op de 400 M. horden viel reeds de beslissing Het was hier W. Kaan van Haarlem die be wees nog steeds de man te zyn. Wolzak van de Volewyckers was er aanvgnkeiyk niet in, doch op het laatste rechte eind ging het be ter; hy werd goede tweede. Van Leeuwen van A. A. C. viel danig tegen, hy liep zeer slecht en bleek zeer vermoeid. Achter Belntema van Hellas werd hy vierde. De hink-stap-sprong werd gewonnen door Pe ters van P. E. C„ die kampioen werd met een afstand van 14.39 S M., ver beneden zyn eigen record dus. Het hoogspringen was vanzelfsprekend voor onzen recordhouder. Hy was de eenige deelne mer die de 1.85 M. wist te halen en daarmede het kampioenschap op zyn naam bracht. HU ging nog verder en deed een poging om zyn eigen record van 1.884 M. te verbeteren. Hy mocht hierin echter niet slagen. Ware het weer eenigszlns anders geweest, dan zou hy o. 1. zeer zeker de 1.90 M. gehaald hebben, doch de kou de was hem danig in de beenen gaan zitten en zyn spieren waren niet voldoende warm te krij gen om deze prestatie te halen. By de juniores vielen hedenavond twee be slissingen. v. Renesse van Haarlem behaalde het kampioenschap hoogspringen met 1.70 M. terwyl Hulskes van A. V. 1923 met 41.19 M kampioen'werd by het speerwerpen. Al met al genomen is het een avond van goe de sport geweest. Het programma had een vlot verloop. kend fel aan toe. Het werd hier op beide num, mers een zware stryd tusschen den Hagenaar Osendarp en Chris Berger. Deze laatste heeft nog steeds zyn ouden vorm niet 'teruggevonden en hoewel het verschil niet groot Is, moet hy momenteel nog in Osendarp zyn meerdeer er kennen. Op de 100 M. was het verschil miniem en maakten belden een tyd van 10./7 sec. Op de 200 M. was er verschil merkbaar en won Osen. darp die, nadat er een valsche start was geweest het best wegging, In den tyd van 2L4 sec. De gedetailleerde uitslagen lulden: Kogelslingeren. 1. Houtzager (V. en L.) 2’i. 2‘ Qras (Haarlem) 34.60 M.; Discuswerpen: 1. De Bruyn Haag) 41.64 M.; 2. Van Dyk B K V» D dl 31 U h •1 al Osendarp In 10.7 aec. Osendarp in 31.4 sec. v. d. Booren in 515 aec. Bouman in 1 min. 59.6 aec. Bi lel as 100 M. 200 M. 400 M. 800 M. 1500 M.: Heymans In 4 mln. 22 sec. 5000 M Groeneweg In 16 min. 212 sec. 4 x 100 M. estafette: A. V. 1923 in 42 8 aec 4 x 400 M. ld.: A. V. 1923 in 3 min. 30.1 aec. 110 M. horden: W. Kaan in 15.5 sec. 400 M. horden: W. Kaan In 58.8 sec. Hoogspringen: Roelofs met 1.85 M. Verspringen: Houtman met 6.99 M. Polsstokhoog: V. d. Zee met 3.80 M. Hink-stap: Peters met 14.39^ M. DiscuswerpenDe Bruyn met 41.64 M. Speerwerpen: v. d. Pol met 63.03 M. Kogelstooten: De Bruyn met 14.56 M. Kogelslingeren: Houtzager met 40.64 M. 1500 M. snelwandelen: P. Engelman in 6 min 5.7 sec. 5000 M. snelwandelen: P. Engelman in 22 mln. 41.6 sec.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 20