NA.S.-leden voor de rechtbank sigarenindustrie Loonen Het vacantie-oord van onze Koningin Prinses en H LONDEN fN Dt VOORNAAMSTE STATIONS IN ING&ANO EN SC HOT LAN© ft in ENGELAND I DE KWESTIE DER VER LAGING COE BESCHULDIGINGEN WEDERZIJDS TE ST. FILLANS IN PERTHSHIRE DKOOPE KONINGIN EN PRINSES IN WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1935 LM.. if I Anderhalf jaar geëischt Zijn vriend opgelicht Executie van Marine- bondsgebouw De misdrijven te Oss Een der ergste misdadigers bekent Arrest st. een SOBRIËT AS-JEUGDBONDEN NED. SIERTEELTCENTRALE Zn het clublokaal is een party goe deren gevonden, afkomstig van diefstal Heerlijk romantische omgeving Regeling moet ingaan 1 October a.s. De Sevenste bliscap onser Lieve Vrouwe. Ken seine uit dit l$e eeuwsche mirakelspel, dat in het openluchttheater Meihof te Oisterwijk onder regie van Pierre Balledux wordt opgevoerd. Johan nes tijdens zijn predicatief Amsterdamsch Gerechtshof gelast schorsing WETHOUDERS VERKIEZING TE ZAANDAM BOERDERIJEN BOUW IN DE WIERINGERMEER RETOURS Nieuwe voorzitter der Federatie gekozen Het Engdsche publiek juicht de beide vorstelijke personen toe rt’’ Zü is niet ten volle af te wyzen, maar moet gepaard gaan met maatregelen tot beteuge ling van on-sociaal bedrijf Voor f700 ontvreemd Et Het Drummond Arms Hotel is voornaam huis, stemmig en ouderwetsch van uiterlyk WILDE-BUSSEN MISèRE Rotterdamsch bankbediende ver duisterde f 4500 r e* j ML I» I V beneden 4 3 84 een zekeren Roodhuizen uit en •n zü voor één f wordt en In Londen bloemen (Van onzen Londenschen correspondent) De heer Krelage bestuurslid NAAR ko- I eenlge ▼an itle, K. geheeten. t te leggen. Ook s. In geval van nlet-opzegglng is jaar verlengd. b(j 48 uur: f t S.73 f 9.60 t 12.48 f 1536 f 18 24 f 20.16 f 22.08 t 24.00 Een bediende, een zekere Z., van een groote bankinstelling te Rotterdam, heeft zich, volgens ,J3e Telegraaf", schuldig gemaakt aan verduis tering van 4500 ten nadeele van een vriend, die hem in vertrouwen had genomen. Z. is onmlddellUk bü de bank ontslagen en de zaak Is in handen van de politie gesteld, zoodat hij is gearresteerd. De arrestant is reeds naar het huis van bewaring overgebracht. Mogen onze koningin en onse prinses «r een schoons vacantle doorbrengen. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft Dins dag uitspraak gedaan in het hooger beroep van een kort geding, dat tusschen de Stichting „Het Marlnebondsgebouw" te Den Helder en de cu ratoren van den Bond van Minder Marineper soneel is gevoerd. L I- a h loon 16.- 15 1435 1335 12.50 11 75 11 „1030 1030 1 REIST '»NACMTS vu HOEK OF OVERDAG vuVLISSINGEH Het scheidsgerecht inzake het arbeidscon filet in de sigarenindustrie in Nederland heeft thans uitspraak gedaan. Aan deze uitspraak wordt 'het volgende ont leend: In dit laatste proces heeft het Hof arrest ge wezen. De president van de Rechtbank te Alk maar had een vordering van de Stichting af gewezen. Loch Earn is maar een klein meer en Fillans slechts een klein plaatsje, maar weinig dorpen en stadjes in Schotland zijn zoo lief lijk en schilderachtig gelegen. Dit is het land der Glens. Bruisende watervallen storten om laag van verdieping tot verdieping, selfs het ruige rotsgesteente bevruchtend in den loop der eeuwen. Watervallen donderen tot in het hart van duistere bosschen; schuimende bergstroo- men daveren In snelle vaart omlaag onder tun nels van onontwarbare ranken. mende loonsverlaging en treedt in werking op 1 October 1935. geldt tot 1 October 1936 en kan door elk der partijen tegen dien datum worden op- gezegd met een termijn van drie maanden. De bedrijfsleider van de bestolen ïirtna ver klaarde als getuige, dat in totaal voor ruim ƒ700 aan goederen is ontvreemd. „Voor hoeveel is dit wel?” vroeg de presi dent, wijzende op de groote hoeveelheid klee- dlngslukken voor in de rechtszaal. „Zeker wel voor ƒ400!" antwoordde getuige. Dan vertelde get. dat hem als aanwijzing 'n kinderschoentje had gediend. In het magazijn was nJ. één schoentje weggehaald van een be paald paar, terwijl het andere was blijven staan. Toen nu de recherche hem de in beslaggeno men goederen toonde, vond hij daartusschen het andere schoentje, dat het paar comple teerde. Requisitoir nemende achtte de Officier van Justitie, mr. J. F. Camhuis, verdachte schuldig Slgarenmakersloonen vormwerk: klasse A B O D O H I leeftijd: 14 jaar 15 15 17 18 19 20 21 22 uurloon: 8 14 20 26 32 38 42 46 50 detailprijs boven 15 cent 13. 14, 15 11, 12, 12K 9. 10 7. 8 6 5 De loonsverlaging, welke behoort in te treden en in de collectieve arbeidsovereenkomst be hoort te worden opgenomen, worde beheerscht door de volgende schaal: Na eenlge oogenblikken in de koninklüke wachtkamer te hebben vertoefd, verschenen de Koningin en de Prinses op bet perron, waar een salonrijtuig gereed stond. Er was veel belang stelling, zoowel binnen als buiten bet station. De politie, onder leiding van den waarne mend hoofdcommissaris, den heer Kramer, had een gedeelte van het perron afgezet. Bij het verschijnen der vorstelijke personen steeg er een hartelijk gejuich uit het publiek op en werd het „Wilhelmus" gezongen. Koningin en Prinses werden tot aan den trein uitgeleide gedaan door de vorstin Von Erbach en haar dochter, de prinses Von Er bach. Toen de vorstelijke personen in den salonwa- gen hadden plaats genomen, werd deze door een speciale locomotief naar een ander spoor gereden, waar gewacht werd op de aankomst van den boottrein naar vilssingen. Toen deze gearriveerd was, werd de ko ninklijke wagon aan dezen trein gehaakt en onder gejuich der aanwezigen aanvaardden de Koningin en de Prinses haar vacantlerete. Ten overstaan van de gemeentepolitie van Oss en in het bijzijn van den Officier van Jus titie te Den Bosch, heeft Dinsdag in het Paleis van Justitie te Den Bosch, de sinds langen tijd gearresteerde L. V., bekend onder den naam Bjjs de Sijp, eindelijk een bekentenis af gelegd. V. behoort tot de grootste misdadigers van Oss. die een groot aantal Inbraken en dief stallen op zijn geweten heeft. verklaren van ondernemersovereenkomsten en strekkende tot het vaststellen van bovenbedoel de maatregelen, verbindend te doen verklaren. I H M de Koningin en H K H. Prinses Ju liana hebben Dinsdag Den Haag ver laten, om zich vla Vilssingen naar Schot land te begeven, waar zü eenlgen tijd zullen doorbrengen. Beide vorstelijke personen arriveerden omstreeks kwart voor elf aan het Hol- landsche Spoorstation, waar zü ontvangen werden door den gouverneur der residentie, generaal jhr. RoëU en den burgemeester mr. S. J. J. de Monchy. Mitsdien is een loonsverlaging als voor waarde voor een verbetering in desen toe stand niet ten volle af te wijzen. De loonsverlaging onder deze omstandig heden zal echter eerst volledig effect heb. ben, wanneer zü gepaard gaat met krach tige maatregelen tot beteugeling van het on-sociale bedrijf, het randbedrüf in enge re n zin en tot wering van uitwassen in de concurrentie in de geregelde en half, geregelde industrie. Nadat indertijd in verbalid met de verbods bepalingen van de regeering, de exploitatie van het vereeniglngsgebouw voor dqn Bond van Minder Marinepersoneel moeUflk was gewor den, heeft deze Bond dit gebouw verkocht aan genoemde Stichting, waarbij de Bond voor een deel van den koopprijs tweede hypotheek kreeg. Later is, naar men weet, de rechtspersoonlijk heid aan den bond ontnomen en kregen twee curatoren de taak de zaken van den ouden Bond te lulquldeeren. Tusschen curatoren van den Bond en de Stichting, eigenaresse van het Marine-gebouw, is eenlgen tijd geleden een verschil gerezen ten gevolge van een verzuim van de laatstgenoem de. De Stichting was een dag te laat met de betaling van de hypotheekente, waarna op grond van het gebruikelijke beding tti de hy- potheekacte curatoren zonder eenlge aan maning of herinnering Ineens het geheele res- teerende bedrag der hypotheek, groot 15.400 hebben opgevorderd. Hoewel de Stichting be taling van de rente noch kosten aanbood, werd dit aanbod geweigerd. Daar de hoofdsom niet werd betaald, deden curatoren als eerste maat regel van executie, beslag leggen op het gebouw. Over deze zaak zijn twee processen aanhangig gemaakt, waarbij Mr. Mendels als advocaat voor de Stichting optrad. In de eerste plaats vordert de Stichting, dat de rechtbank te Alk maar de rente-betaling alsnog als een deugde lijke betaling zal aanmerken. In de tweede plaats heeft de Stichting in kort geding voor den president der rechtbank te Alkmaar schorsing van de executie voor den duur van het hoofdproces geëtecht. ^emeenteklasse) berekend De 46-jarige concierge van het Ned. Arbei ders Secretariaat aan den Springweg te Utrecht, stond Dinsdagmorgen voor de recht bank te Utrecht terecht, verdacht van diefstal van eer. groote partij kleedlngstukken, afkom stig uit een afbetalingsmagazün aan de Oude Gracht. In afwüking van het vorenstaande vastgesteld, dat de geprojecteerde verlaging op 1 October 1935 niet in werking zal treden, in dien voor dien datum de partü. vertegenwoor digd in de belde fabrikantenbonden, niet al datgene heeft gedaan, wat noodig is om een ondememersovereenkomst als bedoeld in de wet op het algemeen verbindend en onverbindend Bü beschikking van den Minister van Econo mische Zaken is san J M J Braam te Heem stede eervol ontslag verleend als bestuurslid van de Stichting Nederlandsche Blerteeltcen- trale. en Is als zoodanig benoemd F. H. Krelage te Haarlem. •acwnuots au ot iM atuK. niumozH ham "OOrOKMHTtH H MVUM CO 0« HUtXO t MIMI O1,|t0«H (H HOM VAN HOUAHO. CH Ml M ttlMUMAUI Op het voorstel van de burgerlüke groepen om het college van B. en W. van Zaandkm te doen bestaan uit drie leden van dese groepen en eén sociaal-democraat, te de 8 D A P -fractie n'et ingegaan. Zü houdt vast aan haar besluit om twee ze tels op te vorderen en wijst er in haar antwoord op. dat bü de gehouden samensprekingen tegen dit denkbeeld van burgerlijke zijde geen be zwaren zün ingebracht. Dinsdagnacht heeft de gemeente-politle te Oss gearresteerd den 22-jarigen J. c. V. uit het Vierhoekje te Oss. Na aan een streng verhoor te zün onderwor pen bekende hü de dader te zün van een voor een paar Jaar geleden gepleegden grooten kip- pendlefstal bü een landbouwer te Oss. Eveneens bekende hü medeplicntlg te zün geweest aan een groot aantal diefstallen en inbraken. Toen de boot, die H. M. de Koningin Prinses Juliana naar Engeland overbracht. Dinsdagavond te Harwich aankwam, wachtte een groote menigte aan de haven, om de beide vorstelüke personen toe te Juichen. Gedurende de reis, die onder prachtig weer op de aange naamste wljse was verloopen, had H. M. zich genoeglük onderhouden met de passagiers, die met de boot waren medegekomen. Z. had voor een vriend effecten in bewaring; als er rente op deze stukken moest worden be taald, legde hü zün vriend een formulier ter teekenlng voor, waarop hü het bedrag aan rente met potlood had ingevuld. Als zün vriend geteekend had, verwüderde hü het bedrag en schreef daarvoor in de plaats een verzoek om effecten te verkoopen. Hü leverde dit verzoek, voorzien van de juiste hand- teekenlng bü de bank in. de bank verkocht dan de stukken en Z. streek het geld op, dat de effecten opbrachten. Hü betaalde dan het bedrag, dat hü zün vriend aan rente schuldig was. aan hem uit. Gedurende een half jaar heeft Z. zün practüken kunnen volhouden, maar daarna te hü tegen de lamp geloopen. Schotlands hoogste bergen verheffen, op wel ker toppen sneeuw eerst laat in den zomer smelt (de Ben Nevis en enkele naburige toppen zün zelfs in eeuwige sneeuw gehuld), missen de Trossachs de stuursche, overweldigende grootsch- heid der Hooglanden ten Noorden van bet Loch Ness. Dat Noorden te arm aan stadjes en dor pen: men rijdt er uren over de smalle bergwe gen zonder een huls te zien of andere levende wezens te ontmoeten dan de gracieuze Hoog- land-schapen of, in het gunstige seizoen, de schichtige herten. Daar, In het Noorden wordt bet büna twee maanden achtereen niet donker. Tegen elf uur vangt de schemering aan; deze duurt voort tot één uur waarna het opnieuw klaarlichte dag wordt. De meren, omgeven door geweldige schaars begroeide bergen, zün daar klaterend blauw gelük de wateren van het zuldelükst Europa; de stranden, oprijzend in reusachtige rotsblokken, zich opstapelend tot honderden meters hooge citadellen, zün er stil en verlaten Dit te het onvervatechte, romantische Schotland, dat echter zoo ruw is. dat het den Schotten geen levenskansen heeft gegeven. Wü kennen in heel dat Noorden slechts één hotel, dat een koningin hoe bescheiden haar etechen ook zün mogen niet al te onwaardig zou zün. In het zuiden te de natuur weliger; stadjes en dorpen zün er talrüker en vriendelüker; de romantiek te er minder stuurach; de kleuren rijkdom te er grooter, maar de meren zün er minder blauw. De Schot houdt van dat zuiden; hü is veel trotscher op de Trossachs dan op de woeste romantiek van het onherbergzame Noorden; hü is bovenal trotsch op den onver- gelükelüken heuvel van Moncrieff, niet ver van de plaats waar onze koningin haar vacantle zal doorbrengen. Het te waar dat hier de Hoog- ligging, landen eerst aanvangen, maar geen panorama in de Brltsche eilanden, zelfs niet In bet onvol- buaee1 op<^e° be*1B« genomen niglng .Samenwerking” heeft de marechaussee, in opdracht van den ambtenaar van het O. M.. vier autobussen vrijgegeven. Vermoedelük zal de. vereeniging voorloopig haar reizen blüven organteeeren, totdat een vonnis te gevallen. aan de hem ten laste gelegde diefstallen uit 1 magazün. Die mijnheer Roodhuizen te natuurlük weer de beroemde .onbekende derde” van wien men alles koopt en die op het juiste moment nooit te vinden is. Overal zün nasporingen door de politie gedaan, ook buiten Amsterdam, doch ronder resultaat. Tenslotte elschte de Officier tegen verdachte een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maandeu. met verbeurd verklaring van de in belag ge nomen goederen. De directeur van den Wlertngermeerpolder te Alkmaar, heeft den bouw van 34 boerderijen in den polder gegund aan den laagsten tnachrij- ver, den heer F. Kamerllngh te Dordrecht, voor de som van f 408JM.— Mr. F. Kaag hield een uitvoerig pleidooi waarin spr. aantoonde dat verd. weliswaar niet heeft kunnen bewüzen dat hü de goederen in derdaad heeft gekocht. Dit is voor hem ook zeer moeilük, daar hü in preventieve hechte nis verkeert. Bovendien zal Roodhuizen, aan wiens bestaan spr. wel geloofde, zün redenen er wel voor hebben, om nu onzichtbaar te blüven. Spr. pleitte clementie. Nog iets aanvoerende zelde verdachte, dat hü niet aan de diefstallen schuldig is, terwül het hem verwonderlük voorkwam, dat van zün posi tieve verklaringen inzake de gedragingen van zün beide „kameraden" geen notie was geno men bü het vooronderzoek. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. De beantwoording van de vraag of aan de hierbü gestelde voorwaarden door de partü der fabrikanten is voldaan, geschiedt door het scheidsgerecht. Indien partijen over de uit werking der loonposities in de verdere onder- deelen der collectieve arbeidsovereenkomst en de daarmee verband houdende bepalingen naar den maatstaf, dien arbiters in een bepaalde ta bel principieel hebben tot uitdrukking gebracht voor 1 September 1935 niet tot overeenstemming zün gekomen, stelt het scheidsgerecht de ver- etechte uitwerking zelf vast. Elke Glen te een sprookjesland. Zulke Glens vindt men ook in Ierland en zelfs aan de Zuid kust van Engeland, waar men ze evenwel an dere namen geeft, maar de Glens der Tros sachs zün het riikst-begroeid, het diepst, bet ontoegankelükst, en de watervallen die ae In den oertüd in de roteen en bergen hebben uit gehouwen. zün het onstulmigst, ofschoon zelfs hier de zalmen en forellen de kunst verstaan tegen de watervallen op te zwemmen. 8t. Fillans, beschut door den Dunflllan (dl. heuvel van Fillans) te een der schoonste plekken van deze schoone streek. Het ligt in het hart van het land der Glens, aan een meer dat op vele plaatsen meer dan 100 meters diep te, en welks water de wonderlüke doorzichtigheid heeft, welke niet alleen den Schotschen bin nenwateren, maar ook de zee aan de Schotsche kust zoo iets tooverachtlgs geeft. Het Drummond Arms Hotel ligt onmlddel lUk aan het meer. Het is een mooi, statig ge bouw, dat ondanks zün moderne inrichting niets gemeen heeft met de „Hotels Splendlde” en de „Imperial Palaoe Hotels” der Internatio nale toeristenplaatsen op het Europeesch vaste land. Het te een voornaam huls, stemmig en ouderwetsch van ulterlük: bet beeft een degelük en gastvrü voorkomen, en wat het aan ware architectonische verdiensten te kort moge schie ten. vergoedt het ruimschoots door zün prachtig» Deze schaal (berekend op de derde getneen- teklasse) geeft uitdrukking aan het standpunt van het scheidsgerecht omtrent de vraag, met welk bedrag of met welk percentage de loonen dienen te worden gewüzlgd en te mitsdien maat gevend en beslissend voor de andere rubrieken, die in de collectieve arbeidsovereenkomst zün opgenomen. Zü is maatgevend zoowel voor de loonen bü handmatige fabricage, als bü halfmechanteche fabricage (bosjesmachine) Ingevoerd wordt in de collectieve arbeidsover eenkomst een regeling van het loon voor ar beid aan en om de compleetmachlne (even eens voor de derde als volgt: Dese in de êeslteslng tot uitdrukking ko- loonsverlaglng en loonregeling Zü H. M. werd begroet door den Vice-Consul der Nederlanden te Harwich, superintendant Notet van de Zeelandlün en Captain Davis, super intendent der Marine, die door de Koningin aan boord werden ontvangen. Nadat de andere passagiers het schip hadden verlaten, begaf het vorstelük gezelschap zich aan wal. Toen H. M.. die in stemmig zwart was gekleed, en H. K. H. Prinses JuUana, die een grijzen mantel en hoed droeg, verschenen, wer den zü door de wachtende menigte, waaronder rich een groot aantal werklieden bevond lulde toegejuicht. Begeleid door den Vice-Consul begaven de vorstelüke personen zich naar het station, waar zü in een speclslen wagon stapten, die aan den trein naar Londen werd aangehaakt. Met den gewonen trein, waaraan bet ko ninklijk salonrijtuig was gekoppeld, zün Dinsdag middag te 13.46 uur H. M. de Koningin en H K. H. Prinses Jullana te Vilssingen aange komen om zich in te schepen voor Haar vacan- tiereis naar Ikigeland. Op het station werden de Koningin en de Prinses verwelkomd door den burgemeester van Vilssingen, den heer C. A. van Woelderen, terwül verder aanwezig waren de bedrüfslelder van de Maatschappü „Zeeland" de heer Bensink. de commissaris van politie en de stationschef. Een groote menigte was opgekomen om de Vorstinnen toe te juichen. Het publiek werd echter niet op het station toegelaten. Begeleid door den burgemeester begaven de Koningin en de Prinses zich naar de gereed liggende ..Mecklenburg", met welk stoomschip zü de reis naar Harwich maken. Toen te 6 mi nuten over 2 de .Mecklenburg” vertrok, ver schenen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Jullana op het dek, om de juichende menigte toe te wulven. iden, Woensdag komen koningin Wilhel mina en prinses Juliana in het Drum mond Arms Hotel te St. Fillans, in het Scbotscbe Graafschap Perthshire, aan om daar, aan de oevers van het Loch (meer) Earn twee vacantleweken door te brengen. Hare Majesteit reist incognito. Haar karig uitgemeten vacantle zal een rustperiode zün, waaraan zü, vooral na de moellüke weken die zü. als Hoofd van den Staat, heeft doorgemaakt, byhoefte heeft. WU allen gunnen Haar de ver- poozing en ontspanning van ganscher harte, maar in gedachten sullen velen barer onderda nen met haar en haar dochter zün. Wü willen pogen in groote Ujnen een beeld te sebetsen van de omgeving, waarin onze ningin haar vacantle doorbrengt. 8t. Fillans te een dorp aan het Oostelüke uit einde van het kleine Loch Earn, dat 6)4 mül lang te en nergens een breedte van meer dan drie kwart mülen bereikt. Het ligt In de Tros sachs. de zuldelükste ultloopera der Scbotscbe Hooglanden. Ofschoon zich In dese streek Het Amsterdamsche gerechtshof heeft die uitspraak van den president vernietigd en als nog de schorsing der executie gelast, totdat in de hoofdzaak een uitspraak met kracht van gewüsde zal zün verkregen. Het Hof heeft bü zün beslissing thans onder meer overwogen: dat het geschilpunt tusschen partijen „rechtsopvattingen" betreft, welke in de procedure In de hoofdzaak moeten worden beslist. Het hof acht deze procedure niet bü voorbaat kansloos, doch oordeelt het geven van een voorlooplg oordeel daarover niet noodig. waar Immers opschorsing der executie welis waar de liquidatie van bovengenoemden Bond vertraagt, doch aan een rlchtige uitvoering van de taak der curatoren niet in den weg staat. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana kzramen In Liverpool Street Station te Londen om 9.30 aan. waar zü werden ontvan gen door de leden van de Nederlandsche le gatie. Een groote menigte belangstellenden ver drong zich in de nabüheid van den konlnklüken wagen, doch een krachtige afdeeling politie wist den veretechten afstand te bewaren. De kontnklüke wagen was vroolük met versierd. In afwüking van het bovenstaande zal de re geling betreffende de loonen voor arbeiders aan en om de machine niet eerder in werking treden, dan nadat de regeering een beslissing zal hebben genomen omtrent maatregelen ge richt tegen voortgaande mechanisatie. Maandag 'Meld de Federatie van Sobriëtas- Jeugdbonden een vergadering in Den Bosch. De waarnemende voorzitter, de zeereerw. heer Rec tor Corsmlt, memoreerde met dank het vele werk van den zeereerw heer Terwtescha van Scheltlnga, die na zün benoeming tot pastoor als voorzitter der Federatie ontslag heeft ge nomen. In diens plaats werd gekoaen de heer J. C. v. Et ten uit Boxtel, voorzitter van den 's Her- togenbosschen Dtocesanen Sobriëtas-Jeugdbond prezen merendistrict van Ierland, kan zich meten met dat hetwelk zich uitstrekt onder den reiziger die den top van Moncrieff Hill beste gen beeft. De economische toestand in de geregelde si garenindustrie in Nederland en de omstandig heden, waarin dientengevolge de werkgevers en de werknemers verkeeren, zün ongunstig, welke ongunsÓge toestand niet te toe te schrij ven aan het feit, dat in de duurdere sigaren het percentage van het loon een te hoog cü- fer in den kostprijs vertoont, maar wel aan het feit, dat zulks het geval te in de sigaren van een detailprijs van beneden vüf cent, die door de concurrentie in de geregelde en half geregelde industrie, tmet als opstuwlng het randbedrüf achter zien, meer dan de helft van de productie en de consumptie vertegenwoor digt. hü echter tot deze verklaringen overging, weigerde hü den eed af te leggen, om dat hü atheïst te. Een ander lid der organ weigerde eveneens den eed - hü teekende de belofte welké^even bindend is als de eed. Hü verklaarde de bewuste goederen niet bü verdachte gestolen te hebben, doch van hem gekocht voor 40. Op een Zondagmorgen had hü het pakket met een vriend gehaald. „Hoe dacht u die 40 te betalen?" vroeg de verdediger. Getuige lachte even en zelde dan: „wel, dat wil ik hier ook wel verklaren: dat zou voorge schoten worden uit de organlsatiekast?” Hierop zelde verdachte, dat hü het goed niet aan getuige verkocht had. Dien bewusten Zon dagmorgen had men hem voor de organisatie weggestuurd om de kinderen van de onderaf- deellng „Jong Leven” te begeleiden. TUJens zün afwezigheid, hadden zün „kame raden" vrU spel gehad. „En ze hebben al m'n ondergoed meegenomen; ik heb nu niets meer op dat gebied!” riep verdachte uit. De volgen^g getuige was met den vorigen dien Zondagmorgen meegeweest. HU had onder aan de trap staan wachten en de pakketten en doozen van zün kameraad, die zich naar de bovent erdleping had begeven, aangepakt. Verdachte beschreef hierop de heele situatie in het gebodw en vertelde, dat kasten waren opengebroken, waarin ze niets van noode had den. Bovendien waren deze twee getuigen eerst naar het Paardenveld gegaan om te zien „of ik wel weg Whs gegaan Toen ze dat gezien had den. hadden ze vrü spel!” Getuige verklaarde dat de bedoelde kast niet aan verdachte toebehoort doch aan .Jong Leven". Verdachte’s strafregister voorlezende zelde de president mr. J. E. v. d. Meulen, dat ver dachte reeds negen veroordeellngen achter den rug heeft; in 19 jaren tüds bracht hü ruim 16 Jaren door in de gevangente. Op de vraag van den president of verdachte schuldig was aan bet ten laste gelegde feit, ontkende hü- Dan werd overgegaan tot het hooren van de getuigen. Allereerst trad een rechercheur nur voren, die mede met het vooronderzoek belast was geweest Getuige vertelde, hoe van het pand aan de Oude Gracht waaruit de goederen sinds twee jaren verdwenen, een gang liep naar den Springweg, begrensd door het perceel waarin het organteatlegebouw gevestigd te van het N. A. S Verdachte, waarnemend concierge van het gebouw, had bü de politie aangifte gedaan van diefstal van goederen uit zün huls. Naar aan leiding van deze aangifte zette de politie een breed onderzoek op. Deze diefstal werd n.l. in verband gebracht met de diefstallen uit het magazün. De rechercheur vertelde voorts, dat verdach te bevriend te met een Juffrouw, enkele hulzen Nterdei woonachtig aan den Springweg. Zoowel in dit perceel als in het gebouw waar verdach te woonachtig is, werden gedeelten van de goe deren gevonden, afkomstig uit het magazün aan de Oude Gracht. Mr. P. Kaag, de verdediger, merkte op, dat wel zes bewoners van den Springweg een sleu tel hebben van het gangetje dat leidt naar bet magazün aan de Oude Gracht. Dit beaamde de pclltiemaik; bü al deze menschen werd dan ook een huiszoeking gedaan. „Hoe kwam u aan die goederen?" zoo vroeg nu de president. „Gekocht van Amsterdam." „In heel Amsterdam woont geen Roodhuizen" merkte de Officier van Justitie op. Nadat ook nog een andere rechercheur ver hoord was, trad de secretaris van het N. A. S. als getuige naar voren. Deze vertelde dat ver dachte in de organisatie een buitengewoon goed lid was en prees voorts mans hoeda nigheden. Alvorens Het geselschap reed onmlddellUk na aan komst naar het Kings Cross Station, waar zü plaats namen in een apectelen slaapwagen, die aan den nachttrein was gekoppeld, die naar Edinburgh gaat. De aankomst aan het station verliep vrüwel onopgemerkt De koninklüke rei zigsters arriveerden ongeveer een half uur voor het vertrek van den trein, die om 10 26 wegreed. De leden van de Nederlandsche legatie deden hen uitgeleide, evenals verscheidene leden van de Nederlandsche kolonie in Londen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5