ONS BLAD Proteststakingen Frankrijk r Verzoeningspogingen naast mobilisatie i r S 1 S a Het nieuws van heden in NIEUWE RAMPEN KOMEN OVER CHINA BOMMENWERPERS EN GASMASKERS ONLUSTEN TE BREST DE BAROMETER Overstrooming in Amerika Auto-ongelukken in België JOH. LAUWERS fAYGLOr 1 A L K M A A K ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER WW ogy* DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Builenpest in Loengjen Joden verjaagd Twee kinderen ver brand Staking in Le Havre van V Wiley Post begint de tweede etappe De ontwapenings conferentie Katholiek Esperanto- congres te Rome In principe stemt Politie toe DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De taifoen op de Philippi jnen Bisschop van Berlijn bij den H. Vader De bewapening Duitse hland ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 257 N00RD-H0LL ANDSGH DAGBLAD Inwoner* Brandstichter te (.ronln(rti gearresteerd. aan O o it- ze 1- Verwoesting door wolkbreuken Nationalisme in Italië De eerste offi- vliegtuigen wordt bekend. Reactie in België Geen per- De deelnemers door Z.H. dan Paus te Cast el Gandolfo ontvangen Stand Dendirdsg aar v-aa.: 7g3J Vorige stand: 7W» Naar officieus verluidt, waren de autoriteiten pas tegen middernacht weer meester van de Troostelooze aanblik in de straten van Brest Elf zwaar en verscheidene lichtgewonden SEATTLE, 7 Aug (Reuter.) De Amerikaan- sche vlieger Wiley Post vertrok Woensdagmid dag van hier voor de tweede étappe van zijn vlucht naar Moscou, over Alaska en Siberië, welke hem naar Alaska brengt. Het geboortehuis van den nieuw benoem den coadjutor in Nes op Ameland beeft, dat het ieder Japansch staatsburger vrij staat, in het Abessinieche leger dienst te nemen. situatie. Des nachts telde men in het marine- horpitaal 20 gewonden, waaronder 13 arbeiders. 5 leden van de mobiele garde en 2 gendarmen Volgens de Oss Rom. heeft Z. H. de Paus Maandag jl. den nieuwen buscbop van Ber lijn, Mgr von Preysing, In particuliere audiën tie ontvangen. Zware straffen geéischt tegen de Oidebreek. sehe bende. De Grtekache geaaat te Parijs, PaiiUs, is la principe bereid ep te treden als vijfde arbiter in het Abessiniach conflict. ige tide «Jk ia n. Officieel staat echter nog niets vast, daar de benoeming van den vijfden arbiter moet ge schieden door de Itallaansche en de Abesslni- sche arbiters, die den datum voor een bijeen komst tot dit doel nog niet hebben vastgesteld. onvoldoende acht, en als antwoord op desen ge brekkiger) steun van Frankrijk zijn buitenland- schen agenten dienovereenkomstigs Instructies heeft gegeven. ROME, 7 Aug. (Reuter) Ben Katholiek Espe- ranto-oongres werd alhier geopend. De deel nemers werden door Z H. den Paus op Caste! Gandolfo ontvangen. Na Brest en Tonlon thans eek staking in La Havre; MS passagier* naar New-Terfc konden Wet vertrekken. Tegelijkertijd vindt hier een algemeen Espe ra Ulo. congres plaats, waaraan 1500 personen deelnemen. Is *n IK a.9. m- <r, or» sel, de ig- en. ta lo ns set -08 en c- *0 I an rer >p- de n- ni Vriendschap ryk en Italië Henderson wenscht een komst op 13 Sept. Achter de momenteels rust ligt een dreiging verborgen Zes der inzittenden, die zeer zwaar gewond waren, werden naar bet Militair Ziekenhuis te Namen overgebracht; men vreest voor het leven van drie hunner. De drie anderen waren er minder ernstig aan toe. Zü werden naar de kazerne te Bastogne overgebracht. LUIK. 7 Aug 1ANP1 In een gevaarlijke bocht bü Werbomont, een plaatsje in de buurt van Luik, is een autobus, waarin zich een dertig, tal personen bevond, met een personenauto, waarin vier menschen geseten waren, in bot sing gekomen. Laved polst den Griekschen gezant te Parys om als vyfde ar biter op te treden BRUSSEL. 7 Aug. (A.NJ») Tijden* zijn afwezigheid brak brand uit in de woning van den 37-jarigen wegenar beider Joseph Collard, een vader van vijf kinderen te Villers Deux Eglises in de provincie Namen Het huls brandde geheel uit en stortte in. Toen de vader thuiskwam ontdekte hij tot zijn ontsteltenis in de nog rootoende pulnboopen de verkoolde lijken van twee zijner kinderen, 'n negenjarigen en "n zevenjarigen jongen, tüe waarschijnlijk bü het uitbreken van den brand naar den zolder zfln gevlucht en daar ajn omgekomen. LONDEN. 7 Aug. (Reuter) De aartsbisschop van Canterbury heeft een herderlijk schrijven gewijd aan het ItaUaaxzsch-Abesslnlsch con flict De brief luidt os als volgt: «Zü, die den vrede aanhangen, zijn veront rust te zien hoe een staat, die zich heeft ver plicht, niet zijn toevlucht te zullen nemen tot den oorlog als een politiek nationaal instrument, strijdkrachten rond een anderen staat ophoopt, om juist deae redenen van politleken na Horra ten aard." PARUS, 7 Aug. (Reuter) Toen de arbeiders van de marinewerf te Brest gisteravond ver namen, dat een der arbeicters, die bü de on lusten van gistermorgen was gewond, intus- schen overleden was, ontstonden nieuwe on geregeldheden. Duizenden verdronken en dakloos; talryke dorpen verwoest MILAAN, 7 Aug. (Reuter). De mobilisatie der twee nieuwe divisies heeft in de garnizoens plaatsen Astl en Imperia aanleiding gegeven tot optochten en betoogingen en tot het uitsteken der vlaggen De fascistische partij-secretarissen hielden patriottische redevoeringen. De troepen zelf bevinden zich nog voor de zomermanoeuvres In de bergen. Bü hun terug komst zal te hunner eer* feest gevierd worden. Meer dan 125 personen gedood of vermist Korten tüd daarna trachtten arbeiden de hekken van de kaserne van het tweede kolo niale regiment neer te halen. Inmiddels ter plaatse ontboden militairen dreven de staker* uiteen. De prefect van het departement Flnlstére heeft een verbod van samenscholing te Brest en in de omliggende plaatsen uitgevaardigd. De café’s en winkels moeten om 22 uur slui ten. In verband met de jongste onlusten verklaart de technische adviseur der Franache regeering en vroegere onderstaatssecretaris Glgnoux, dat alle ongeregeldheden te wüten zijn aan de com munisten en de wetadecreten slechts als voor wendsel hebben gediend. Het plotselinge opflikkeren van de commu nistische terreur is overigens aan bepaalde ge beurtenissen van bultenlandsch politleken aard toe te sohrüven. Het ia, aldus Glgnoux, mogelük, dat Moskou den steun van Frankrük bü de verweaenlüklng van xekere bultenlandsch-politieke doeleinden De malerieele schade wordt geschat op ruim 114 mlllloen. BREST, 7 Aug. (Reuter) In den namiddag gelastten de vakvereenlglngslelders het werk In het arsenaal neer te leggen. De arbeiders be gaven zich daarop naar een büeenkomst, waar de sprekers hen ultnoodlgden. morgenmiddag de begrafenis van den gisteren overleden arbei der bü te wonen, De oorlogshaven en de magazijnen zün ge sloten. Rendvlwrhl-machine maakt wegens gebrek noodlanding bü Schiphol aaonlüke ongelukken. De stakers hielden een vrachtauto aan en staken dezen in brand. Een afdeellng militairen te paard voerde daarop eenige charges uit. Sommige militairen werden ontwapend en hun karabijnen werden gebroken. Er zün nieuwe koloniale troepen als versterking aangekomen PARIJS. 7 Aug. (Reuter) Laval ontving heden den Griekschen gezant te Parijs, Politie Naar het schünt heeft Politis Laval op de hoogte gesteld van zün besprekingen betreffende de hervatting van de werk zaamheden der Italiaansch-Abessinische verzoeningscommissie. Nadat politis was gepolst, of hü als vüf- de arbiter zou willen optreden, heeft hü. na gepleegd overleg met zün regeering, In principe toegestemd. 3000 gasmaskers, in Dultachland gemaakt, zouden in Addis Abeba zün aangekomen en een sending van neg 20.000 gasmaskers zou zich vanuit Dultschland onderweg bevinden. Teneinde de bevolking echter niet van zich te vervreemden, daar Italië de kolonisatie lie ver op vrlendschappelüken voet doet plaats vinden en bovendien uit menschllevend oog punt, zouden de Itallaansche autoriteiten het gebruik van deze schadelüke gassen liever ach terwege laten. De voorzitter der Vereenlglng van Oorlogs vrijwilligers te Rome deelde mede, dat reeds 6 000 der leden van de vereenlglng zich hebben aangemeld als vrijwilliger voor den dienst in Oost-Afrlka. Uit Marseille zün aanzienlijke versterkingen Garde Mobile en gendarmerie aangekomen, aangezien men nieuwe betoogingen vreest. Er is besloten alle samenscholingen in bet open baar te verbieden. H. M. de Koningin en H. K. H- Prinses Juliana verlaten de .Mecklenburg” bij aankomst in de haven van Harwich, waar de vorstelijke personen hartelijk werden begroet In aansluiting op bet bericht omtrent de Plannen van Mussolini voor een luchtaanval op Abesslnlë, kan nóg worden gemeld, dat vlieg tuigen In aanbouw zjjn, die een uursnelheid kunnen ontwikkelen van driehonderd mijl. Ver der kunnen zü vüfhonderd traangas-bonunen of andere gashom men medenemen of ook wel rookbommen en speciale schrapnel-bommen. Een vüftlgtal van deae reedt op Sicilië beproefd. Ieder Italiaansch soldaat zal worden voorzien ▼an een gasmasker. OENEVE, 7 Aug. (Reuter.) Arthur Hender son. de voorzitter der ontwapeningsconferentie, heeft den leden van het presidium medegedeeld, oat hü met het oog op de gebeurtenissen van den laatsten tüd besloten heeft, het presidium in de eerste week van de Volkenbondsvergade- nng büeen te roepen, ten einde een algemeen onderzoek naar de huidige positie in te stellen en een beslissing te nemen over de toekomstige taak der ontwapeningsconferentie. Uit kringen van hst Volkenbond^-Secreta- rtaat verluidt hierover, dat het presidium waar schijnlijk op 13 September aal vergaderen. Om welke redenen de bijeenkomst thans is belegd en welke doeleinden Henderson, die in nauwkeurig overleg met de Engelsche regee ring zou handelen, nastreeft, is thans nog niet Het idyllisch gelegen Drummond Arms Hotel te St. Fillans in het Schotsche graaf schap Perthshire, waar de Koningin en Prinses Juliana tijdens hun vacantie zullen verblijven J Een correspondent van Reuter heeft den keizer gevraagd, of hü bereid zou zün Mus solini op neutraal gebied te ontmoeten, indien dit zou worden voorgesteld. De keizer zeide geen desbetreffend voorstel te hebben ontvan gen; wordt het gedaan, dan zal hü het in over weging nemen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TaUfoon Administrate 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar t f2.85 Dagblad uitgegeven door de PARUS, 7 Aug. (D.NR.) Omtrent de gister avond opnieuw uitgebroken onlusten te Brest meldt het D.N.B. nog, dat de stakers een po ging hebben gedaan de marine-prefectuur te bestormen, tot welk doel zü een barricade op richtten. De marinesoldaten en gendarmerie slaagden er evenwel in de menigte te versprei den. DANZIG. 7 Aug. (ANP) Op de Danslgache jaarmarkt hebben een aantal nationaal socia listen gisteravond eenige Joodsche kooplieden aangevallen en hun uitstallingen vernield. Ver der werden verscheidens personen met een se- mletlsch ulterlük mishandeld. De politie ar resteerde eenige aanvallers, die echter onmld- dellük weer op vrije voeten werden gesteld Vandaag waren ds Joodsche kooplieden niet op de jaarmarkt aanwezig. Haile Selassie hoopt dst een oorlog met Italië toch nog vermeden *al kunnen worden. Beweerd wordt, dat Mnseolinl een luchtaanval veerbe- rridl als oorlogsowverture en schrikaanjaging- Koningin en Prinses Woensdag in St. FlUans aangekomen. ROME. 7 Aug. (Reuter). Naar men meent te weten, heeft Mussolini het voor nemen ter opening van de militaire opera ties in Abesslnlë een grooten luchtaanval te ondernemen. In de Oost-Afrikaansche koloniën zou een vierhonderdtal vliegtuigen aanwezig zün bü het begin van den strijd Naar men verder meent te weten, zou het voorne men bestaan eerst door vliegtuigen traan gas te verspreiden en verder zoo noodig schadelüker gassen. LE HAVRE. 7 Aug. (Reuter) 800 Passa giers zün verhinderd naar New York te vertrekken door staking van het personeel van de mailboot „Champlain”. De beman ningen van de „Normandie" en de „Lafay ette” hebben deelgenomen aan een protest- vergadering van de bemanning van de ..Champlain” om haar houding te bepalen ten opzichte van de decreten, waarbü de gage wordt verlaagd. NEW-YORK, 7 Aug. (AJi.P.) De uit Manilla na het herstel der communicatiemiddelen he den Ingekomen berichten over de verwoestin gen. die door den taifoen zijn aangericht, geven als totaal aantal dooden en vermisten in drie provincies ruim 125 aan. In de omgeving van Degoepan in de pro vincie Pangaslnen alleen reeds zün 110 per sonen gedood, resp worden nog vermist. Door den schok vloog de autobus naar den kant van den weg. waar zü tegen een boom terecht kwam, die volkomen afbrak. Tenslotte kwam de bus in een sloot terecht. Slechts ëée persoon werd ernstig verwond, ds andere in zittenden kregen slechts schaaf, en snüwonden. Ernstiger er aan toe waren de inzittenden van den personenwagen. In zorgwekkenden toestand zün deze naar het ziekenhuis te Luik vervoerd. De verklaring der Japansche regeering, dat Jspan geen wapens naar Abesslnlë zal zenden, >ordt te Rome met gereserveerde genoegdoe ning opgenomen. Msn vat bet dementi Inzake den uitvoer van hier op als een prüzenswaardlge be- wdheldsgestie. en geeft uiting aan de hoop, door Tokio afgelegde verklaring in de daden nauwkeurig weerspiegeld zal worden, *»dat geen schaduw de vriendschappelüke be- trekkingen tusschen Italië en Japan in de toe- «ornst zal kunnen verstoren. Tbgelükertüd meldt men echter, dat een lid «er Japansche éegeering officieel verklaard van Frank- Voor de bescherming der vreemdelingen zul len, naar de keizer verzekerde, in geval van vüandelükheden of troepenbeweging speciale maatregelen worden genomen. Uit Rome wordt aan de „Journal” gemeld, dat Lesaona, de Itallaansche minister van Ko loniën, de berichten aangaande ziekte onder ds Itallaansche troepen en arbeiders in Afrika tegenspreekt Hü roemde de activiteit dér Ita lianen in Eritrea en verklaarde, dat men daar in de afgeloopen zes maanden meer had gedaan dan in de afgeloopen 50 Jaren. HU verklaarde voorts, dat Italië zich zou richten naar de verplichtingen van het verdrag v»n Londen van 1906, waarbü i)ét zloh verbond in geen geval de watervoorziening van den Nü> te zullen beïnvloeden. Dwaze maatregel in Beiersche l badplaats LONDEN, 7 Augustus. Uit Rome meldt - Reuter, dat het feit, dal twee divisies van de Frsnsche-Itallaansche grens teruggetrokken zün. den indruk heeft gewekt, dat tusschen generaal riamelin en den chef van den Italiaan- schen generalen staf, maarschalk Badoglio, bü hun jongste bespreking In Italië, een soort mili tair accoord is bereikt. Deze indruk is nog versterkt doordat aan maarschalk Badoglio het Grootkruis van het Legioen van Eer is ver leend. NAMEN 7 Aug (ANP). Een militaire vrachtauto, waarop een onderofficier en acht soldaten hadden plaat* genomen, is hedenmid dag op den weg van Bastogne naar Laroche door tot nu toe onbekende oorzaak iw een vüftien meter diep ravün gestort. SJANGHAI. 7 Aug. (Reuter). Tengevolge van den zwsren regenval der laatste dagen in de provincie Sjans! zün vier voorsteden van de provinciale hoofdstad Taüoeen overstroomd. In twee der voorsteden zün alle inwoners ver dronken. In verband met het voor Taüoeen dreigende gevaar, helpen politie en troepen mede het versterken der düken. Door het stUgen van den waterstand van den benedenloop van de Gele Rivier met rijf meter, hebben talrüke nieuwe dükdoorbraken en een uitbreiding van het overstroomingsge. bied in Honan, Hopei en Sjantoeng plaats ge had. Ook daarbü zün groote verliezen aan men- achenlevens en eigendommen te betreuren. In Zuid-Hopel, zün 17 dorpen verwoest en 2.000 families dakloos. Het hooge water van de Gele Rivier heeft in Zuid .Sjantoeng den pasgebouwden 80 K M langen dük bereikt, die het laatste bolwerk voor de bescherming van Noord Kiangsi vormt. In het district Loengjen (provincie Foeklen) is builenpest uitgebroken. De pest elscht dagelüks meer dan 50 slacht offers. De provinciale autoriteiten nemen krachtige maatregelen om uitbreiding der ziekte tot het overige deel der provincie te voorkomen. De Parüsche mtddagbladen bespreken breed voerig de bloedige onlusten, die te Brest hebben plaats gehad en volgens deze berichten vertoont de stad nog overal de sporen van de ongere geldheden. Aan het station en in de straten ziet men zwaar gewapende afdaellngen der Garde Mobile en van de marine^troepen. De zaken zün voor een deel gesloten. Het plaveisel Is op verschillende plaatsen opgebroken. Straat steenen, die als projectielen tegen de politie of voor het oprichten van barricades waren ge bruikt, liggen overal verspreid- Verschillende stadsdeeien Sleden een trooetetaoeen aan blik. Te Brest is het thans volkomen rustig, doch het is volgens den apeclalen verslaggever van ..Paris Midi” een rust waarachter een dreiging la verborgen. Een groot deel der arbeiders ia vanochtend weer op het werk vemchenen. De ongeregeldheden hebben een doode en meer dan 50 gewonden geëischt. w.o. 30 man schappen der gendarmerie, een zee-offlcler, de onder-prefect van Brest en de adjudant van den marine-prefect. In de ziekenhuizen zijn 13 zwaargewonde arbeider*, 5 leden van de Garde Mobile en 2 gendarmes opgenomen. BRUSSEL 7 Aug. (ANP) De Senaatscom missie van bultenlandsche zaken heeft steh bezig gehouden met de kwestie der Duitsche bewapeningen en met name geluisterd naar een uiteenzetting van senator Dorlodot, die een krachtige defensieve voorbereiding bepleitte, en de handhaving en de vriendschap met Frankrük en Engeland op de basis van de tradllloneele Belgische poUUek. NEW YORK. 7 Aug. (Reuter). Zware wolk breuken hebben in de staten Wisconsin en Minnesota groote schade aangericht. Ultge- strekte gebieden in het Westen van Wisconsin en in het Zuid-Oosten van Minnesota staan buna geheel onder water. De wegen zün on begaanbaar en de boerderijen voor het grootste deel verwoest Tal van bruggen zün vernield. Talrüke personen in deze streken «ün dakloos geworden. Tot dusver wordt nog slechts Mn slachtoffer gemeld, doch waarachünlljk aal het aantal aansienlük hooger blüken te zijn. De materieel* schade te Toulon ten gevolge van de onlusten, die zich gisteren hebben voor gedaan, wordt alleen reeds, voor zoover het ver nielde ruiten en aan cafés toegebrachte ver woestingen betreft, geschat op meer dan 15.000 francs. Gistermiddag heeft in de prefectuur van Toulon een conferentie plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door den prefect, den on der-prefect, het hoofd der politie en den com mandant der gendarmerie. Er zün maatregelen besproken ter voorkoming van een herhaling der incidenten. BERLIJN. 7 Aug (Reuter) De eerste offi cie* ie verdrijving van Joden uit een Duitsche stad op groote schaal ia gisteren gelast door den burgemeester van de landelüke Beiersche badplaats Bad Toelz ten Zuiden van Mün chen. Alle nlet-Artsche badgasten moesten Toeis binnen 24 uur verlaten hebben. Deze maatregel was de climax van een anti-Jood- sche actie, die een week lang had geduurd. Tegen 6 uur in den avond hadden alle Jood sche gasten, ouden en zieken, zoowel als ge zonden, het plaatsje verlaten. Een hotel waar van de eigenaar Jóód is werd gesloten. Vijftig 9 man Arisch personeel werd hierdoor werk loos Men vermoedt dat Julius Streicher, de al- gemeene leider van de anti-semletlsche actie, de hand heeft in deze gebeurtenis.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1