ONS BLAD wrak van de „Gaai r 1-T f ^4^ Vliegtuig bij Cairo neergestort Hevige vuurgevechten in de straten van Toulon Wasscherij S. KROM N.V I I I Aangrijpend document uit het I Het nieuws van heden RUITEN ING ESLAGEN EN WINKELS GEPLUNDERD NOTITIEBOEKJE VAN ONZEN COLLEGA... Ons waschgoed is helder ALLE waschgoederen keurig gemangeld Hoe het toestel zijn ondergang tegemoet vloog TELEF. 4041 (3 lijnen) JOH. LAUWERS ■■te ,- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 f 2- t van van snel (ANP) Een Stad in wapenen Ook in Algiers oproer oproerige Van minuut tot minuut tiF'- 'Li t 1 Van 5000 M. plots gezakt Acht inzittenden gedood; ook de Italiaansche minister van Arbeid verongelukt Italiaansche troepen zijn druk bezig talrijke stukken klein-veldgeschut naar de grenzen van Abbessinië te vervoeren t* Mislukte bestorming van de gasfabriek DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Toestel was op weg naar Oost-Afrika PAÏGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER -ft •nt, -ord et., et., kg •o nd 40— bak. Iven Iros Dood en en gewonden in den strijd betoogers en gepeupel tegen de politie ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Sober en duidelijk doen zijn aan teekeningen het relaas die laatste minuten in de lucht ■- I Li ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 258 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 1900 o de 3 gedurende een uit het Lip. personen ver- van na een trent aanbrengen. daar I i- collega te Brest. Zü hebben kwartier gestaakt. Vooral de benedenstad was het tooneel van gevechten. Tegen 9 uur des avonds, toen de politie samenscholingen wilde uiteen drijven en WAT ONZE OMGEKOMEN COLLEGA TOT ENKELE MINUTEN VOOR DE GAAIRAMP IN ZUN NOTITIEBOEKJE AANTEEKENDE. De schijnwerpers van de oorlogsschepen zijn gericht op de daken der hulzen in de opstan dige wijk. De oproerlingen trachtten het station te bestormen, doch zü werden door de mobiele garde afgeslagen. ■una. avik. 'igea tolkt ulea. •ent, ct„ aten Drie sent. i en 40— md- 8t. oter Om- ct„ et., llus- icnt, :ont, »nt. >ode em- nen l 13 1.70, ent, 150. 1.40. 1.80, O*. B nU- na- 1J0, 1J0. >m- rzi- *ro- .00. rui ten L. i Nader Wordt gemeld, dat de arbeiders van de arsenalen van Toulon In staking zijn gegaan. De marine-prefect gaf bevel de poorten van het arsenaal te sluiten. De arbeiders verklaar den, dat hier sprake was van een protest-de- monstratle In verbstnd met den dood van hun Het zün de vüf laatst beschreven bladzijden, dis met enkele korte aanteekeningen het sober •n daardoor Juist zoo beklemmend relaas doen ▼an dertig tot bijna vijf en veertig minuten ▼an een tocht, die om 13 uur 's middags aan gevangen, om 13.48 eindigen zou Te Bres* en Toalon is de toestand vssrinapig rustig; te Parijs staakt het personeel der Wee sopen. De conferentie ter bespreking van de AbeaH- nteche kwestie wordt 16 Angastas gebonden. Berichten over een militaire overeenkomst tas* scben Frankrijk en Italië. des den Rij lesstudiedienst Wetsontwerp ter bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Italiaansch vliegtuig op weg naar Oost-Afrika bü Cairo neergestort; alle acht inzittenden ge dood; ook de Italiaansche minister van arbeid verongelukt. Gisterenavond laat probeerden de oproer lingen de gasfabriek te bestormen. Zü wer den door Senegaleezen teruggedreven. Steeds weer moest de politie tegen de mui ters optreden, die deels van af de daken met geweren op de agenten schoten. Ten slotte gelukte het. tegen des morgens 2 uur, om de straten te zuiveren. te dien einde eenlge revolverschoten in de lucht loste, kletterde uit de ramen der om liggende huizen plotseling een regen van pro jectielen van allerlei aard naar beneden. Tte- gelükertüd werden de ruiten van de étalages der winkels ingeslagen, kruidenierswinkels wer den geplunderd, de deksels van de rloleeringen werden weggenomen en naar de polltlepaarden geslingerd. Kort na middernacht duurde de tegenstand der oproerlingen onverminderd voort. De pre fect heeft een bataillon Infanterie opgeroepen, aangezien de bereden mobile garde tn de nau we straten van de benedenstad niets kan uit richten tegen de rebellen. ..Tijd" (waarvan de laatste nummers in de KLM-vliegtulgen aanwezig zün. Red.) brengt ons op de hoogte van het ongeluk van de „Maraboe”, nadat een medepassa. gier ons op de hoogte had gebracht van de ramp van Zondag JJ. („Kwikstaart” Red.) Een wees gegroet en een schiet gebedje tot Sint Christoforus geven ver trouwen al gauw boven de wolken; vrij regelmatig dwars door de wolken, alles wit stügen 3000 M. (dit Is geregeld af te zien van den hoogtemeter die voor In de passaglerscabiixe hangt. Red.) Regen tegen de ramen 4000 4500 boven d» wolken hemelblauw zichtbaar 4600 - 4700 büna 5000 regen klettert geen blauw meer regen half een knal dalen snel 4000 3800 3200 sneeuw 3000 2800 2500 2400 vlak boven toppen bliksem 2100 PARIJS. 9 Aug. (Reuter.) De berichten over het aantal slachtoffers bü de onlusten te Tou lon loopen uiteen. Het ministerie van binnen- landsche zaken geeft als aantal dooden op twee en de speciale correspondent van de ..Pe tit Parlsien” meldt vüf dooden en 300 ge wonden. PARIJS. 8 Aug. Daar de organisatoren van de teraardebestelling der slachtoffers van de onlusten te Brest, morgen tüdens de plechtigheid zelf met de handhaving van de orde zün belast, zal de politie zich be perken tot het houden van toezicht. De plaatselüke vakvereeniglngsbesturen hebben het parool uitgegeven, dat een stipte orde en discipline moeten bewaard blüven. Voorts Is bepaald, dat na de begrafenis geen op tochten mogen worden gehouden en vooral, dat de straten en pleinen, waar de onlus ten zich hebben afgespeeld, vermeden moe ten worden. Joe van Langen teekende op: Mllano 20/7 12 uur slaat de klok In de Gaal met 10-tal passagiers, meest HoilandeiB Drüvende wolken De Hier zijn de aanteekeningen, die aanvankelijk duidelijk en regel matig geschreven, maar vermoede lijk door het remous, het stooten van het vliegtuig in de buien, steeds krabbeliger worden, plotseling be ëindigd. Het is dan korter of lan ger na half één en de laatst ver melde hoogte, 2100 M., wijst er op, dat het toestel reeds laag vliegt in dan dalketel van den San Bernar- dinopas, waarvan de omringende bergketens tot over de 3000 Meter reiken. Nog slechts enkele minuten, seconden misschien, en het oogen- de catastrophe zal i s STRIJDMETHODEN IN HET DERDE RUK- De strijd tegen Kerk, joden en reactie neemt in Duitschland grove vormen aan. In Stuttgart rijdt de 3. A- met boven afge- beelden auto door de^stad„Wij dulden geen sabotage van het opbouwwerk van den Leider," galmen de 'spreekkoren. De caricaturen spreken voor zichzelf. VLn.r. een priester, die een adellijken jonker smeekt een of ander misdadig gedrocht niet te steriliseeren, een jood, die het ras schendt, de adellijke student en een kloosterzuster, die zoogenaamd geld smokkelt. Deze vier categorieën vormen de „reactie" tegen het Derde Rijk bemanning zouden Uaam. ng». fgwx lint. 3.10, *nt. gegevens, er in had neerge- TOULON, 8 Aug. (Reuter) Bü de Don derdagavond plaats gehad hebbende onge regeldheden, zouden drie personen zün ge dood en een vüftlgtal gewond, waaronder een Inspecteur van politie. Er werden ongeveer honderd gearresteerd. ROME, 8 Aug. Italiaansch vliegtuig, op weg Rome naar Massoea, is kort tusschenlanding te Cairo, ongeveer 14 K.M. voorbij Cairo, door tot nog toe onbekende oorzaak neerge start. Nadere bijzonderheden om- de vliegramp ontbreken, doch vast staat, dat de acht inzit tenden, n.l. vier leden der beman ning en vier passagiers, om het leven zijn gekomen. Onder de vier passagiers bevond zich de Italiaan sche Minister van Arbeid, Luigi Razza, die een dienstreis naar Oost- Afrika maakte. Het verloop van de vlucht zunnen wü van minuut tot minuut, volgen. Eerst de bewolking boven bet vliegveld Taliedo bü Milaan. Dan kort na het vertrek het regelmatig stügen door de regenwolken tot op 4500 M. het hemelblauw zichtbaar wordt. Büna 5Ö00 M. Is men hoog, als men blü^baar weer zware wolken ontmoet. De regen klettert tegen de vensters en op het metaal van de vliegtuigramp. Half één. Tot nu toe is dus alles goed ge gaan. Maar dan, midden In de buien, wordt een knal gehoord. Is het een onweerslag, een stoornis? Het toestel zakt snel. Beklemmend Is ae taal der opeenvolgende cüfers. Het tempo wüst op ongewone verschijnselen üsvor- mlngl Op 3200 Meter sneeuwbuien. Lager en lager: 2400 M. „Vlak boven de toppen," schrüft van Langen. Het toestel vliegt dus reeds In de buienflarden der onderste wolkenlaag, waar, door men weer tüdelük zicht heeft op de aarde. Een bliksemschicht, de tusschen de bergen al zeer geringe hoogte van 2100 Meter zün de laatste büzonderheden, die worden ver meld. het zün het laatste woord en de laat ste cüfers, die Joe van Langen schrüft Op twaalf minuten vóór één is de klok van de ..Gaal” stil blüven staan. Onze zoo tragisch om het leven gekomen De twee laatste blaadjes notitieboekje van onzen omgekomen collega Jos van Langen. De aan teekeningen zijn bjjgehouden tot enkele minuten vóór de catastrophe. Het bericht van de ramp en vooral van den dood van Minister Razza, heeft te Rome groote ontsteltenis gewekt en werd pas van avond bekend. Lulgl Razza werd In 1892 geboren en be hoorde in 1919 tot de stichters der fascistische partü. aan welker opbouw hü als persoonlijk vriend en medewerker van Mussolini In de eer ste jaren na de fascistische revolutie een be- langrük aandeel heeft gehad. Hü Interesseerde zich in het büzonder voor de fascistische syn. dlcaten en den opbouw van den corporatleven stSat. en op dit gebied heeft hü vele functies bekleed, tot hü tot Minister van Openbare Werken en later tot Minister van Arbeid werd benoemd. PARIJS, 9 Aug. (A. N. P.) Om half twee in den af ge loopen nacht hadden de onge regeldheden in Toulon een zeer ernstig ka rakter aangenomen. De onlusten waren In den loop van den avond steeds ernstiger geworden. Na het vallen van de duisternis is het gekomen tot heftige botsingen tusschen be toogers en politie. Om middernacht wa ren, volgens een offlcleele mededeellng, reeds twee dooden gevallen onder de op standelingen, een agent van polltie was zwaar gewond, terwül ruim 50 personen verwondingen bekomen hadden. Onder deze vüftig gewonden bevonden zich 20 agenten van politie en andere ordebewaarders. Volgens berichten uit particuliere bron, die hedennacht nog niet konden worden geverifieerd, zouden zelfs 5 dooden geval len zün en ruim 100 personen zün gewond. blik van zijn! Voor ons ligt thans het eenvoudige verslag- teversboekje van den dooden kameraad. Een boekje zooals het ligt op den lessenaar, zooals het steekt in de zakken van de meesten van ons: Ti smal zakblocnote met stüven bruinen omslag. De omslag vertoont een paar kreuken, het schrijfpapier is hier en daar aangetast door het regenwater. Verder is er niets aan te zien. Hier ligt het vóór ons en de collega’s groe^F om ons heen om zwügend een blik te werpen op deze rellqule, die de laatste gedachten, de laatste opmerkingen bevat, welke onze mak ker enkele oogenbllkken voor zün tragisch einde heeft vastgelegd. Weinig heeft hü daar bij vermoed, hoe die luttele woorden nog eens de stomme getuigen zouden zün. die de nage dachtenis van de met hem ongekomen Gaal, vrü pleiten van elke De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een inspecteur-generaal naar Toulon gezonden om een onderzoek in te stellen naar de onlusten van Maandag j.l. Deze Inspecteur-generaal zal vergezeld worden door een ambtenaar van de Süreté. Tevoren heeft hü reefis een onderhoud gehad met de autoriteiten van Toulon, die te Parijs besprekingen hebben gevoerd. Er werden heden pamfletten verspreid waar in de socialistische en communistische vakver- eenlglngen hun leden aansporen Vrüdagoch- tend 8 uur het werk in de arsenalen te her vatten. De prefect te Brest heeft overal In de bin nenstad versperringen doen aanbrengen. De winkeliers hebben hun rolluiken neergelaten. De materleele schade tengevolge van de on geregeldheden, die gisteren hebben plaats ge had, schünt grooter te zün dan op den eer sten dag. Overal liggen brokstukken van bou ten banken, kiosken, boomstammen en takken, die door de stakers deels in brand zün gesto ken. De „Paris-Mldl” verspreidt het gerucht, dat nog een slachtoffer te betreuren zou zün. Wü bladeren In het boekje, lezen ontroerd van bladzü tot bladzü. Zün vertrek per vlieg tuig, Vrüdagmiddag 5 Juli om twee uur uit Amsterdam, zün Indrukken tüdens de vlucht, de beschrüvlng van alle détails In het vlieg tuig. Het is alles goed gezien. ..Sneeuw ligt op de bergen als het wit op bonte koelen" schrüft hü ergens boven de Alpen. En iets verderop: ..Dan weer een mooi groen dal met donkere bosschen en enge watergeulen." Zoo’n dal was het ook bü San Bernardino. Drie bladzüden verder begint zün beleven in Italië zelf:om 6 uur omstreeks kwamen wü op de Plazzl dl Duomo, waar de Dom zün kunstwerk van steen in het wit van de zon omhoog streeft.” En dan naar Rome. „We rollen weer over de aarde op de spoorwegrails, toch een veel minder vrüe wüze van voortbewegen." Tus schen de Indrukken van bet landschap be- schrüft hü ergens den inhoud van zün Itall- Uaansch lunchpakket. Aanteekeningen over de drie dagen, doorgebracht In Assisië, het stadje van St. Franciscus. alles In vlot lezende zin nen. zün het laatste vóór de boven afgedrukte aangrijpende notities van de rampzalige thulsvlucht uit Milaan. Dit weten wü tenminste: die twee laatste weken heeft Job van Langen de schoone we reld en het heerlüke zonnige leven nog met jeugdig.begeerlge echt katholieke oogen gezien en met volle teugen genoten! redacteur zou van zün Italiaansche reis een reportagegeven in onze kranten. Het notitie, boekje, dat In het wrak van de „Gaal” werd gevonden en waarschünlük tot het laatste oogenbllk in zün onmlddellük bereik is ge weest, bevat uitvoerige aanteekeningen van al zün reisbelevenissen. Straks als hü terug was, zou hü ze uitwerken, zou hü gaan schrüven. Zoo is Job van Langen dus In het harnas gestorven. Tot op bet laatste moment Is hü de journalist gebleven, die wat hü waarnam, wat er In hem omging, sober en duxlelük weergaf. Hoe diep.menschelük en hoe waarlük katholiek vooral was het reageeren op den schok, dien het vreeselüke nieuws van de .Kwikstaart’’ en „Maraboe’’ wel moest geven aan hen, die zelf op bet punt stonden een groote vlucht te ondernemen. Deze notitie Is wel de meest aangrüpende. Verruiming van arbeldstüden In bakkerijen daags voor Katholieke feestdagen toegestaan. De rebellen verdedigden zich met groote taai heid en richtten barricades op. Verscheidene winkels werden geplunderd. Ongeveer 50 deel nemers zün gearresteerd. Hedenmiddag is de bü de onlusten te Brest o<n het leven gekomen arbeider uit het arsenaal op een der begraafplaatsen van Brest ter aarde besteld. Ongeveer 10.000 arbeiders volgden de baar. De meesten hadden een roode bloem op hun jas gestoken. Incidenten deden zich niet voor. Op het graf werd slechts een rede ge houden, waarin tot rust en gematigdheid werd aangespoord. In kleine groepqi gingen de aan wezigen Uit elkaar. Laat In den avond is het te Brest Donderdag weder tot botsingen gekomen. Een tweehon derdtal demonstranten schoolden in de vesting werken samen en zongen de Internationale. Toen de mobiele garde tegen hen optrad, werd een demonstrant zwaar gewond. De Paris Soir meldt In de late avondeditie, dat het meerendeel der arbeiders van het Ma- rine-arsenaal te Cherbourg om vier uur des middags het werk verliet. Zü begaven zich naar de onderzeeboot- flotille en hieven daar de Internationale aan. H$t garnizoen werd gereed gehouden. PARIJS, 8 Aug. (Reuter) Tweeduizend ar beiders der staatsfabrieken te L’Orient hebben tegen de noodverordeningen geprotesteerd. Na een büeenkomst in het Vakvereenlglngs- gebouw, waarop de leiders der communistische en socialistische vakvereenigingen het woord voerden, trok men gezamenlijk naar de onder prefectuur, waar een protest-schrüven werd overhandigd. Gisteravond is plotseling het personeel van de bioscopen te Parüs In staking ge gaan ült protest tegen de loonsverlagingen. De filmvoorstellingen werden afgebro ken en den toeschouwers werden de betaalde entreegelden terugbetaald. De staking duurt nog voort. PARIJS. 9 Aug. (Reuter). Ook in Oran (Algiers) zün gisteren communistische onlus ten ontstaan. Na een groote vergadering van het Volksfront trokken ongeveer 1000 commu nisten door de straten en uitten oproerige kreten. Toen de politie hen uiteen wilde Jagen, gin gen de communisten tot den aanval over. De strüd duurde ongeveer drie kwartier, waarna de politie den toestand meester was. Verscheidene politle-beambten werden ech ter gewond, terwül bü de aanvallers niemand gedeerd werd. Acht communisten konden In hechtenis ge nomen worden. Binnenkort zal het rapport schjjnen, opgemaakt door de kundigen van voor de luchtvaart over de ramp van de „Gaai”. Zooals men weet hebben deze deskundigen bij het onderzoek naar de oorzaak uitejst belangrijke gegevens gevonden in het notitieboekje van een der omge komen passagiers. Uit deze aantee keningen bleek, dat de piloot, tegen de aanvankelijke veronderstelling in, op groote hoogte heeft gevlogen, maar door meteorologische invloe den werd gedwongen tusschen de bergen te dalen. Dit notitieboekje met de van zoo groot gewicht gebleken aanteeke ningen, dat tusschen de wrakstuk ken is gevonden, behoorde aan onzen redacteur Jos van Langen, die mede onder de slachtoffers was. De familie van onzen omgekomen collega heeft ons het boekje afge staan, om kennis te nemen van de zoo hoogst belangrijke die onze collega •chreven. TOULON. 9 Aug. (Reuter). De stad bood vanmorgen een kahnen aanbllk. Op talrüke plaatsen zün de sporen der schermutselingen zichtbaar. Het kantoor, de drukkerü en de tüdings- zaal van het blad ..Petit Var” zün geplun derd. Vanaf de ..Place de la Liberté” tot de marinehaven Is de grond bezaaid met allerlei brokstukken. De Rue Alger, waar de betoogers een wapen- winkel hadden geplunderd, was hun laatste toe vluchtsoord. Bevestigd wordt, dat er twee dooden zün. De onder-prefect behoudt de leiding en de verantwoording voor de maat regelen die de orde moeten verzekeren. Vanuit Lyon komt versterking voor de mo biele garde. 200 man van het regiment artille rie te Dragulgnan zün aangekomen, en bewaken de openbare gebouwen, waartegen de rebellen vannacht een aanval schenen te beramen. De mariniers houden de wacht voor de ma- rine-prefectuü?. Opgewapende mariniers houden de wacht voor de verschillende magazünen van het ar senaal.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11