ONS BLAD Aangrijpend document uit het Volslagen oproer Brest in Vliegtuig bij Cairo neergestort r I»' S 11 wrak van de te II I I I' l R 1 Het nieuws van heden Hoe het toestel zijn ondergang tegemoet vloog i I NOTITIEBOEKJE VAN ONZEN COLLEGA... DE BAROMETER’ I BIOSCOPEN TE PARIJS GESLOTEN I JOH. LAUWERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 2-- H ir aan- Fransche boeren Magen. (ANP) Een s I Van minuut tot minuut I i I I DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Communistische actie onder Engelsche havenarbeiders Acht inzittenden gedood; ook de Italiaanse he minister van Arbeid verongelukt De opgewonden bevolking K i 12 5 sn O l’5 E 92 PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER d 6 Van 5000 M. plots snel gezakt Italiaansche troepen zijn druk bezig talrijke stukken klein-veldgeschut naar de grenzen van Abbessinië te vervoeren Toestel was op weg naar Oost-Afrika Aan de onlusten te Brest neemt, behalve de arbeiders van het Arsenaal, ook de opge wonden bevolking deel ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Sober en duidelyk doen zyn teekeningen het relaas van die laatste minuten in de lucht I De noodtoestand op het platteland NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 258 P7 uit het personen van te o der boeren te Amiens aanbrengen. Stand Vrijdag nar vjn.: 757A a 1 A I I „Tijd" (waarvan de laats! de KLM-vliegtuigen aanwi Niet alleen de arbeiders van het arsenaal, doch ook vele werkloozen, opgeschoten Jongens en zelfs kinderen namen er thans aan deel. De bevolking is zeer opgewonden. collega te Brest. Zü hebben kwartier gestaakt. WAT ONZE OMGEKOMEN COLLEGA TOT ENKELE MINUTEN VOO* DE GAAIRAMP IN ZUN NOTITIEBOEKJE AANTEEKENDE. Jcs van Langen teekende op: Milano 20/7 12 uur slaat de klok lp de Gaal met 10-tal passagiers, meest Boüandepa Drijvende wolke» Do De onlusten van Woensdag hadden een ge- De materieele schade tengevolge van de on geregeldheden, die gisteren hebben plaats ge had, schijnt grooter te zijn dan op den eer sten dag. Overal liggen brokstukken van hou ten banken, kiosken, boomstammen en takken, die door de stakers deels in brand zijn gesto ken. De „Paris-Mldl” verspreidt het gerucht, dat nog een slachtoffer te betreuren sou zijn. 9 Nader wordt gemeld, dat de arbeiden van de arsenalen van Toulon In staking zijn gegaan. De marine-prefect gaf bevel de poorten van Motortrain tasschen Kampen en Zwolle uit de rails geloopen. Geen persoonlijke ongelukken; goederenwagen vernield. O O I - N het personeel In staking ge- BI) LE tl rt «t»- ïis.i |B N. d. 0. ta nsol ..(<M Zij hebben niets wa- r. Te Beest en Tonton is de toestand voortoopig rustig; te Partje staakt het personeel der bios copen. I De Minister voor de Koopvaardij te Parijs heeft hedenmiddag de vertegenwoordigers der stakende zeelieden te Le HAvre ontvangen en had met hen een langdurig onderhoud, in het verloop waarvan zij toezegden, dat de werk zaamheden hervat zouden worden. Het vertrek der mailboot „Champlain” werd opnieuw uitgesteld, aangezien de zeelieden Vrij dagochtend nog een bijeenkomst moeten heb ben. De conferentie ter bespreking van de AbeaM- nische kwestie wordt 16 Augustus gehouden. Berichten over een militaire overeenkomst tus- schen Frankrijk en Italië. Het zijn de vijf laatst beschreven bladzijden, dis met enkele korte aanteekenlngen het sober •n daardoor Juist zoo beklemmend relaas doen *an dertig tot bijna vijf en veertig minuten Tan een tocht, die om 12 uur t middags aan- ■evangen, om 12.48 eindigen sou. LONDEN, 8 Aug. (Reuter.) De Communisti sche Partij heeft haar leden opgeroepen tot sympathie-demonstraties met de in Brest en Le HAvre stakende Pransche arbeiders. De communisten zijn bijzonder actief in het havengebied onder de arbeiders der dokken en de zeelieden der daar liggende schepen. door men weer tijdelijk zicht aarde. Een bliksemschicht, de bergen al seer geringe hoogte van 2100 Meter zijn de laatste bijzonderheden, die worden ver meld, het zijn het laatste woord en de laat ste cijfers, die Jos van Langen schrijft Op twaalf minuten vóór Mn is de klok van de „Gaai” stil blijven staan. Oom zoo tragisch om bet leven gekomen STRIJDMETHODEN IN HET DERDE RIJK De strijd tegen Kerk, joden en reactie neemt in Duitschland grove vormen aan. In Stuttgart rijdt de S. A- met boven afge- beelden auto door de stad„Wij dulden geen sabotage van het opbouwwerk.- van den Leider,” galmen de spreekkoren. De caricaturen spreken voor zichzelf. V.l.n.r. een priester, die een adellijken jonker smeekt een of ander misdadig gedrocht niet te steriliseer en, een jood, die het ras schendt, de adellijke student en een kloosterzuster, die zoogenaamd geld smokkelt. Deze vier categorieën vormen de „reactie” tegen het Derde Rijk I fl 01 BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t Voor buiten Alkmaar t .12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogér den, dat hier sprake was van een protest-de mons tralie in verband met den dood van hun gedurende een TOULON, 8 Aug. (Reuter) Bij de Don derdagavond plaats gehad hebbende onge regeldheden, zouden drie personen zijn ge dood en een vijftigtal gewond, waaronder een Inspecteur van politie. Er werden ongeveer honderd gearresteerd. Het bericht van de ramp en vooral van den dood van Minister Razza, heeft te Rome groote ontsteitenis gewekt en werd pas van avond bekend. Luigi Razza werd in 1892 geboren en be hoorde in 1919 tot de stichters der fascistische partij, aan welker opbouw hij als persoonlijk vriend en medewerker van Mussolini in de eer ste Jaren na de fascistische revolutie een be langrijk aandeel heeft gehad. Hij Interesseerde zich in het bijzonder voor de fascistische syn dicaten en den opbouw van den corporatleven staat, en op dit gebied heeft hij vele functies bekleed, tot hij tot Minister van Openbare Werken en later tot Minister van Arbeid werd Thans werd een nieuwe taktiek toegepast. Aangezien de binnenstad sterk door politie en militairen werd bewaakt, verlegden de opstande lingen hun operatieterrein naar de buitenwij ken. Op de hoeken der stfaten verzamelden zich de revolutionnalren en zangen de „Internationale". Zoodra de politie dan verscheen werd zü met een hagel van steenen begroet. Zoodra evenwel po litie en militairen ter versterking oprukten,ver spreidden zich de opstandelingen en verzamelden zich weer enkele straten verder. Dit alles speelt zich af In het licht van groote vuren, welke de opstandelingen op de straten uit rijshout ophouwen. Ook werden barricaden opgericht van banken, tafels, stoelen en ander huisraad en eenlge ma len werd getracht auto’s en vrachtwagens om ver te werpen en in brand te steken. PARIJS, 8 Aug. (Reuter) Tweeduizend ar beiders der staatsfabrieken te LOrient hebben tegen de noodverordeningen geprotesteerd. Na een bijeenkomst in het Vakvereeniglngs- gebouw, waarop de leiders der communistische en socialistische vakvereenigingen bet Woord voerden, trok men gezamenlijk naar de onder prefectuur, waar een protest-schrijven wefth overhandigd. Wetsontwerp ter bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen. Verruiming van arbeidstijden in bakkerijen daags voor Katholieke feestdagen toegestaan. Het verloop van de vlucht kunnen wij van minuut tot minuut volgen. Eerst de bewolking boven het vliegveld Talledo bij Milaan. Dan kort na het vertrek het regelmatig stijgen door de regenwolken tot op 4500 M. het hemelblauw zichtbaar wordt- Bijna 5000 M. is men hoog, als men blijkbaar weer zware wolken ontmoet. De regen klettert tegen de vensters en op het metaal van de vliegtuigramp. Half Mn. Tot nu toe is dus alles goed ge gaan. Maar dan, midden In de buien, wordt een knal gehoord. Is het een onweerslag, een stoornis? Het toestel zakt snel. Beklemmend Is de taal der opeenvolgende cijfers. Het tempo wijst op ongewone verschijnselen üsvor- mingi Op 3200 Meter sneeuwbuien. Lager en lager: 2400 M. „Vlak boven de toppen," schrijft van Langen. Het toestel vliegt dus reedaln de buienflarden der onderste wolkenlaag, waar, heeft op de tusschen de nummers in r zijn. Red.) brengt ons op de hoogte van het ongeluk van de „Maraboe”, nada^ een medepassa gier ons op de hoogte had gebracht van de ramp van Zondag JL („Kwikstaart” Red.) Een wees gegroet en een schiet gebedje tot Sint Christoforus geven ver trouwen ai gauw boven de wolken; vrij regelmatig dwars door de wolken, alles wit stijgen 3000 M. (dit is geregeld af te zien van den hoogtemeter die voor in de passagierscablne hangt. Red.) Regen tegen de ramen 4000 4500 boven de wolken hemelblauw zichtbaar 4600 4700 bijna 5000 regen klettert geeu blauw meer regen half een knal dalen snel 4000 3800 3200 sneeuw 3000 2800 2500 2400 'vlak boven toppen bliksem 2100 bemanning blaam. Itaüaaiuch vliegtuig op weg naar Oost-Afrika bQ Cairo neergestort; alle acht inzittenden ge dood; ook de Italiaansche minister van arbeid verongelukt. Gisteravond Is plotseling van de bioscopen te Parijs gaan uit protest tegen de loonsverlagingen. De filmvoorstellingen werden afgebro ken en den toeschouwers werden de betaalde entreegelden terugbetaald. De staking duurt nog voort. In den namiddag had in het Volkshuis een ^vergadering van de arsenaal-arbeiders plaats; de redenaars, waarvan verscheidenen uit Parijs waren gekomen, spoorden de vergaderden aan by de demonstraties „waardiger” te zijn. Na de vergadering trachtte men een optocht te formee- ren, doch de politie sloeg dezen uiteen en ar resteerde een aantal personen. PARUS, 8 Aug. Daar de organisatoren van de teraardebestelling der slachtoffers van de onlusten te Brest, morgen tijdens de plechtigheid zelf met de handhaving van de orde zijn belast, zal de politie zich be perken tot het houden van toezicht. De plaatselijke vakvereeniglngsbesturen hebben het parool uitgegeven, daf een stipte orde en discipline moeten bewaard blijven. Voorts is bepaald, dat na de begrafenis geen op tochten mogen worden gehouden en vooral, dat de straten en pleinen, waar de onlus ten zich hebben af gespeeld, vermeden moe ten worden. Wij bladeren In het boekje, lezen ontroerd van bladzij tot bladzij. Zijn vertrek per vlieg tuig, Vrijdagmiddag 5 Juli om twee uur uit Amsterdam, zijn indrukken tijdens de vlucht, de beschrijving van alle détails in het vlieg, tuig. Het is alles goed gezien. ..Sneeuw ligt op de bergen als het wit op bonte koelen” schrijft hü ergens boven de Alpen. En iets verderop: ..Dan weer een mooi groen dal met donkere boeschen en enge watergeulen.” Zoo’n dal was het ook bij San Bernardino. Drie bladzijden verder begint zijn beleven in Italië zelf:om 6 uur omstreeks kwamen wij op de Piazzi dl Duotno, waar de Dom zijn kunstwerk van steen in het wit van de zon omhoog streeft.” En dan naar Rome. „We rollen weer over de aarde op de spoorwegralls, toch een veel minder vrije wijze van voortbewegen.” Tus schen de Indrukken van het landschap be schrijft hij ergens den Inhoud van zijn Itall- liaansch lunchpakket. Aanteekenlngen over de drie dagen, doorgebracht in Assisië, bet stadje van 8t. Franclscus. alles in vlot lezende zin nen. zijn het’laatste vóór de boven af gedrukte aangrijpende notities van de rampzalige thuisvlucht uit Milaan. Dit weten wij tenminste: die twee laatste weken heeft Jos van Langen de schoone we reld en het heerlijke zonnige leven nog met Jeugdig.begeerlge echt katholieke oogen gezien en met volle teugen genoten! Hier zjjn de aanteekeningen, die aanvankelijk duidelijk en regel matig geschreven, maar vermoede lijk door het remous, het stooten van het vliegtuig in de buien, steeds krabbeliger worden, plotseling be ëindigd. Het is dan korter of lan ger na half één en de laatst ver melde hoogte, 2100 M., wijst er op, dat het toestel reeds laag vliegt in den dalketel van den San Bernar- dinopas, waarvan de omringende bergketens tot over de 3000 Meter reiken. Nog slechts enkele minuten, seconden misschien, en het oogen- de catastrophe5 zal daar PARIJS 8 Aug. (Reuter). De onlusten, wel- ^e gisteren te Brest hebben plaatsgehad, wa ren van emstlgen aard. Hoewel Iedere samenscholing op straat verboden was en verscheidene café’s gesloten moesten blijven, verzamelden zich steeds weer de opstandelingen, om dan plotseling politie, militairen en mobiele garde aan te vallen. Ongeveer 20 keer moesten de opstandelin gen uiteen geslagen worden, doch steeds verzamelden zij zich weer op andere plaat sen. Het aantal gewonden is niet bekend, aan- gcrlen de oproerlingen hun gewonded, niet in het ziekenhuis doen onnemen -i- -ft Te elf uur scheen de rust eeJgsïfns weer gekeerd. doch te middernacht begonnen de onlusten opnieuw. ROME, 8 Aug. Italiaansch vliegtuig, op weg Rome naar Massoea, is kort na een tusschenlanding te Cafro, ongeveer 14 K.M. voorbij Cairo, door tot nog toe onbekende oorzaak neerge stort. Nadere bijzonderheden om trent de vliegramp ontbreken, doch vast staat, dat de acht inzit tenden, n.l. vier leden der beman ning en vier passagiers, om het leven zijn gekomen. Onder de vier passagiers bevond zich de Italiaan sche Minister van Arbeid, Luigi Razza, die een dienstreis naar Oost- Afrika maakte. Voor ons ligt thans het eenvoudige verslag- geversboekje van den dooden kameraad. Een boekje zooals het ligt op den lessenaar, zooals bet steekt in de zakken van de meesten van ’n smal zakblocnote met stijven bruinen omslag De omslag vertoont een paar kreuken, bet schrijfpapier is hier en daar aangetast door het regenwater. Verder is er niets aan te «ien. Hier ligt het vóór ons en de collega's groepen o*n ons heen om zwijgend een blik te werpen op deze rellquie, die de laatste gedachten, de laatste opmerkingen bevat, welke onze mak ker enkele oogenbllkken voor zijn tragisch einde beeft vastgelegd. Weinig heeft hij daar bij vermoed, hoe die luttele woorden nog eens de stomme getuigen zouden zijn, die de nage dachtenis van de met hem ongekomen Gaal. zouden vrij pleiten van elke blik van zjjn. De twee laatste blaadjes notitieboekje van onzen om collega Jos van Langen. De aan- teekeningen zijn bij gehouden tot enkele minuten vóór de catastrophe. Een groot aantal nieuwsgierigen was naar de Wijk, waar de ongeregeldheden plaats hadden gekomen om te kijken. Vanaf de vestingwallen zagen zij naar de charges van de politie en zoodra de politie te dicht in hun nabijheid kwam, vluchtten zij in de naastbügelegen kazematten. Omstreeks een uur vannacht werd gemeld, dat in het centrum der stad de rust was her steld en dat In de buitenwijken de ongeregeld heden verminderden. Het aantal gewonden wordt voor helde da gen op 50 geschat. Het gerucht gaat, dat enkele zwaargewonden in het .militair hospitaal zjjn overleden. Een Duitscher die met een getrokken dolk in de hand tegenwoordig was bij een aanval op de politie-prefectuur, waarbij met steenen werd gegooid, werd gearresteerd Zoo is Jos van Langen dus in het harnas gestorven. Tot op het laatste moment is hü de Journalist gebleven, die wat hü waarnam, wat er in hem omging, sober en duidelük weergaf. Hoe dlep-menschelük en hoe waarlük katholiek vooral was het reageeren op den schok, dien het vreeeelüke nieuws van de „Kwikstaart" en „Maraboe" wel moest geven aan hen. die zelf op het punt stonden een groote vlucht te ondernemen. Deze notitie is wel de meest aangrüpende. Het D. N. B. meldt uit Parüs, dat het be stuur der vereeniging tot behartiging der be langen van de boeren, waarbü 499 boerenbon den uit Noord-Frankrük zün aangesloten, een motie heeft aangenomen, welke de stemming onder de boeren duidelük weergeeft. Deze motie zegt: ,J)e ernstige raadgevingen en waarschuwingen aan het parlement en aan de openbare meening, zün zonder succes ge bleven. Protestbetooglngen en verzoekschriften aan het parlement zün reeds in normale tüden verouderde en ontoereikende middelen, doch in een revolutionnalren tijd, waarin wü sedert maanden leven, moeten zü volkomen zonder uitwerking blijven. Wanneer de landbouwers gedwongen werden, hun oogsten tegen honger- prüzen van de hand te doen om hun verplich tingen na te komen, zal het hun duidelük wor den. dat zü volkomen te gronde zün gericht. Zü zün vastbesloten niet meer den weg der deellooze onderhandellngen en compromisoplos singen te bewandelen. Wanneer de dappere verdediging geen vruch ten meer draagt, zün zü vastbesloten alle maat regelen te treffen, welke hun wanhopige toe stand noodzakelük maakt. meer te verliezen en kunnen daarom alles gen Op 11 Augustus vergaderen de afgevaardigden De minister van Blnnenlandsche Zaken heeft een inspecteur-generaal naar Toulon gezonden om een onderzoek in te stellen naar de onlusten van Maandag JJ. Deae inspecteur-generaal zal vergezeld worden door een ambtenaar van de Süreté. Tevoren heeft hü reeds een onderhoud gehad met de autoriteiten van Toulon, die te Parüs besprekingen hebben gevoerd. Er werden heden pamfletten verspreid waar in de socialistische en communistische vakver eenigingen hun leden aansporen Vrijdagoch tend 8 uur het werk in de arsenalen te her vatten. De prefect te Brest heeft overal in de bin nenstad versperringen doen aanbrengen. De winkeliers hebben hun rolluiken neergelaten. redacteur zou van zün Italiaansche reis een reportage geven in onze kranten. Het notitie boekje, dat in het wrak van de „Oaai” werd gevonden en waarschünlük tot het laatste oogenblik in zün onmiddellük bereik is ge weest, bevat uitvoerige aanteekenlngen van al zün reisbelevenissen. Straks als hü terug was, zou hü ze uitwerken, zou hü gaan schrüven. Hedenmiddag ts de bü de onlusten te Brest om het leven gekomen arbeider uit het arsenaal op een der begraafplaatsen van Brest ter aarde besteld. Ongeveer 10.000 arbeiders volgden de baar. De meesten hadden een roode bloem op hun jas gestoken. Incidenten deden zich niet voor. Op het graf werd slechts een rede ge- jhouden. waarin tot rust en gematigdheid werd aangespoord. In kleine groepen gingen de aan wezigen uit elkaar. Laat in den avond is het te Brest Donderdag weder tot botsingen gekotpg*k Een tweehon derdtal demonstranten schoolden in de vesting werken samen en zongen de Internationale. Toen de mobiele gso-de tegen hen optrad, werd een demonstrant zwaar gewond. De Paris Solr meldt in de late avondeditie, dat het meerendeel der arbeiders van het Ma- rine-arsenaal te Cherbourg om vier uur des middags het werk verliet. Zü begaven zich naar de onderseeboot- flotllle en hieven daar de Internationale aan. Het garnizoen werd gereed gehouden. Binnenkort zal het rapport ver- schijnen, opgemaakt door de des kundigen van den Rjjksstudiedienst voor de luchtvaart over de ramp van de „Gaai”. Zooals men weet hebben deze deskundigen bij het onderzoek naar de oorzaak uiterst belangrijke gegevens gevonden in het notitieboekje van een der omge komen passagiers. Uit deze aantee- keningen bleek, dat de piloot, tegen de aanvankelijke veronderstelling in, op groote hoogte heeft gevlogen, maar door meteorologische invloe den werd gedwongen tusschen de bergen te dalen. Dit notitieboekje met de van zoo groot gewicht gebleken aanteke ningen, dat tusschen de wrakstuk ken is gevonden, behoorde aan onzen redacteur Jos van Langen, die mede onder de slachtoffers was. De familie van onzen omgekomen collega heeft ons het boekje afge staan, om kennis te nemen van de zoo hoogst belangrijke gegevens, die onze collega er in had neerge- •cKreven. e-’-'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1