ezuimging op Onderwijs oo S Smokkelen bijverdienste i I is he eenvo w Bescherming tegen luchtaanvallen is r I BIJKOMENDE GEVAREN WETSONTWERP THANS VERSCHENEN BAKKERSARBEID VOOR R.K FEESTDAGEN BEZUINIGING OP DE WARENWET MAA TREGELEN VAN DE REGEERING i U VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 1 Zomergenoegens te St. Fillans Een smokkelaarsbende aangehouden Hoofdverdachte naar Eaten overgebracht Omzetting H. B. S. Gemeenten in klassen ingedeeld Aanvaring bij Harwich WEER VEILIG THUIS m Eerbiedigt den Zondag Geen groote winsten Tram uit de rails geloopen Audiëntie I dag geen audiëntie verleenen. Het werkverschaffings- conflict Toelichting van de Ryksinspectie op het geval te Staphorst Verruiming van arbeidstijden door den minister toegestaan Wetsontwerp ingediend, waarin het Rijk de leiding van te treffen maatregelen in handen neemt Gemeenten zullen vry blijven om in samenwerking keurings diensten in stand te houden De H.B.S. wordt ont hoofd Leerplan geconcentreerd In dit tweede artikel vertelt onze redacteur txin zün bevindingen aan het smokkel front. behandelt hier vooral de nadeelige gevolgen, aan dit vak verbonden. Ir Mm Het winkelbedrijf op den feestdag van O. L. Vr. ten Hemel opneming gesloten! En Palmolive kost zoo weinig! Mil- lioenen gebruiken deze zeep ook voor hun bad. Koop vandaag nog Uw voorraad Palmolive. Reeds na eenige weken zullen de resultaten U verbazen Men vindt het niet erg af en toe eens tegen de politie te liegen De Koninklijke familie in Schotland De botsing tusschen „Prinses Ju liana” en „Esbjerg” voor den Raad voor de Scheepvaart Goederenwagen byna geheel vernield Nieuwe voorstellen vrijwel onver anderd uit het Bezuinigings- ontwerp gelicht Waardoor dit mogelijk is?... Door de ver jongende olijfolie: een der voornaamste bestanddeelen van PalmoliveOlijf olie is het oudste en beste natuurlijke cos metische middel, het reinigt de porièn grondig en houdt Uw teint fraai en soepel. Schuilplaatsen Uw teint frisch en gaaf,-*Uw uiterlijk jeug dig en aantrekkelijk te houden. Masseer Uw gezicht en hals s morgens en s avonds twee minuten met het verzachtende over vloedige Palmolive-schuim, om alle voor- deelen te genieten van een volledige schoonheids-behandeling. I Algemeene voorschriften Onteigening voorbereid 1S =9 IS en. de SU voor I ta En t 1 9 Donderdagmiddag tegen ze* uur Is de motor- tram uit Kampen, die om 8.02 te Zwolle moet aankomen, tusschen den weg by Frankenhuls en het station Veerallee te Zwolle ontspoord, doordat een goederenwagen uit de rails liep. Ingediend Is een wetsontwerp tot Be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende onMeend: Het sal aan het vrije inzicht van de gemeen ten staan, al of niet in samenwerking keurings diensten In stand te houden. Van eenige wet te lijke verplichting sal echter geen sprake meer ztyn. Van de zich voordoende gelegenheid is ge bruik gemaakt, om in enkele artikelen eenige verbeteringen van redactloneelen aard aan te brengen. Ook de toelichting op de paragrafen is op verschillende plaatsen verduidelijkt. De waarnemend Inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer P. 8. van *t Haaff, meen de, dat de aanvaring te wijten is aan een on- gelukkigen samenloop van omstandigheden. Een tweede kwestie is echter of de kapitein juist gehandeld heeft toen hy de aanvaring aan zag komen. Hij zag, dat het schip niet vrij zou loopen en nam het commando uit handen van den En- gelschen loods. Nu is ingrijpen in de manoeuvres van iemand anders altijd tamelijk gevaarlijk. Spr. is in dit geval van meening, dat de manoeuvre door den kapitein toegepast niet de meest gelukkige is geweest. Het ware misschien beter geweest wan neer hl) getracht had, het schip te doen stop pen. Het Ingrijpen van kapitein Ree in de kalme manoeuvres van den Engelschen loods komt ge heel voor zijn eigen rekening. De Raad zal later uitspraak doen. De in alle gemeenten noodige maatregelen zullen onverwijld tot uitvoering moeten komen; het sal om budgetaire redenen niet mogelijk Ingediend is een wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven door vervanging van de Warenwet door een andere wet betreffende hoedanigheid en aanduiding van waren. zijn de overige maatregelen reeds dadelijk ten volle uit te voeren. Overwogen zal worden het leerplan der open bare vijfjarige scholen concentrisch in te rich ten, waardoor de overgang van de driejarige naar de vijfjarige scholen zal worden verge makkelijkt en de driejarige scholen tn de ge legenheid worden gesteld ook eindonderwijs te geven. De wet legt aan de omzetting van de gemeen- Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De goederenwagen is bijna geheel vernield. De reizigers zijn overgestapt in den voorsten wagen, die naar Zwolle is doorgereden. Gedurende den tijd, dat het opruimingswerk heeft geduurd, zijn de reizigers van en naar Kampen naar de plaats van *t ongeval gereden, alwaar zij in gereed staande treinen konden overstappen. Aan het ontwerp van wet is een nieuw artikel toegevoegd, verband houdende met het voornemen der Regeering tot omzetting van vijfjarige hoogere burgerscholen in drie jarige, terwijl de ten aanzien van het hooger onderwjjs (concentratie van de apothekers opleiding aan een der Rijksuniversiteiten) en het nijverheidsonderwijs te nemen maat regelen, waardoor de medewerking van de Staten-Generaal niet is vereischt, niet meer In het wetsontwerp voorkomen. Het smokkelen langs de Belgische grens, wij vertelden dat reeds In ons vorig artikel, heeft de laatste maanden een heel ander karakter aangenomen. Het smokkelen zelf, dat is ons bij ons onderzoek wel gebleken, is niet het ergste. De andere overtredingen en misdrijven die met het smokkelen verband houden leveren naar ons inzicht meer gevaar óp. Wat belieft de omzetting van vijfjarige hoo gere burgerscholen in driejarige, deelt de Re geering mede, dat het in de bedoeling ligt de Rijks hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus om te zetten in hoogere burgerscholen met driejarigen cursus, voor zooveel er voor de leerlingen, die de school met driejarigen cur sus hebben gevolgd, voldoende gelegenheid be staat om het onderwijs in de hoogste twee klas sen van een andere openbare hoogere burger school met vijfjarigen cursus bij te wonen en voor zooveel daardoor algeheele opheffing van Rijks hoogere burgerscholen zal kunnen worden voorkomen. Een overeenkomstigen maatregel zullen, naar de Regeering meent te mogen verwachten, de gemeentebesturen treffen en ook de besturen van bijzondere scholen zullen zich, naar de Regeering hoopt, te dezen met elkaar willen verstaan, indien op deze wijze een rationeele bezuiniging kan worden verkregen. In de Memorie van Toelichting deelt de Re geering mede, dat in verband met de bezwaren van de Commissie van voorbereiding tegen dit onderdeel van het algemeen bezuinigingsont- werp. zij er de voorkeur aan geeft, paragraaf 58 van het wetsontwerp terug te nemen en een wijziging van de Warenwet bjj afzonderlijk wetsontwerp aanhangig te maken. Het aange boden wetsontwerp strekt daartoe; de Regee ring hoopt, dat dit ontwerp zóó tijdig zal zijn behandeld, dat de beoogde bezuiniging op dk begrooting voor 1938 zal kunnen worden door gevoerd. Ter wille van de overzichtelijkheid van de nieuwe regeling is de vorm gekregen van een nieuwe wet, ter vervanging van de geldende Warenwet. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem sal de volgende week, Maandag, Dinsdag en Woens- Verschenen is de Memorie van Toelichting op bet wetsontwerp Verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Zooals bekend bevatte het ontwerp van wet ter verlaging van de openbare uitgaven aan vankelijk een aantal voorstellen tot verminde ring van de kosten van het onderwijs. By het mondeling overleg tusschen de Commissie van Voorbereiding en de Regeering werd, in verband met de ingrijpende wijzigingen, welke in de aanvankelijke voorstellen waren aangebracht, de wensch geult deze voorstellen uit het ont werp van wet te lichten en in een afzonderlijk wetsontwerp aanhangig te maken. Vermits de richting der scholen te dezen een rol speelt, mag de Regeering hieromtrent geen dwang uitoefenen, doch zij vertrouwt, dat de vrijheid, welke den schoolbesturen wordt ge laten, aan een yermlndering der uitgaven op deze wijze niet zal blijken in den weg te staan. Het Nederlandsche ss. „Prinses Juliana" van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" kwam Zaterdag avond 29 Juni, komende van Vlissingen nabij den mond van de haven te Harwich In botsing met het Deensche ss. „Esbjerg”. De „Prinses Juliana” kreeg aanzienlijke schade aan stuur boordzijde; er ontstond o.m. een gat boven de waterlijn, maar het schip kon op eigen kracht de haven van Harwich bereiken, waar het de 331 passagiers aan wal kon zetten. Drie der passagiers van het Nederlandsche schip, Flo rence Kate Nickson, wonende te Clapham Com mon, Mr. Greaves uit Birmingham en een der de Engelschman werden gewond. Beide schepen werden ernstig beschadigd. De raad wordt gepresideerd door prof. mr. Taverne. Als getuige is opgeroepen de kapitein van de „Prinses Juliana", de heer P. Ree. Getuige verklaarde alle mogelijke moeite ge daan te hebben om een aanvaring te voor komen. Uit nood en armoede wordt door de meeste smokkelaars helaas gehandeld. Er wordt ook niet veei meer aan verdiend. De verhalen van fan tastische winsten komen nu niet meer voor. Die b hooren tot den „Ijd, toen het smokkelen nog veel meer in het groot gebeurde, en toen men langs de groote grenswegen een garage bouwde, die uitsluitend :stond van de reparatie van smokkelauto’s en daarvan een goed en rijk bestaan kon hebben..,. Het komt der Regeering billijk voor, dat de maatregelen, welke reeds dadelijk in alle klassen toepassing rallen moeten vinden, rekening van de gemeenten worden uitgevoerd. De kosten van maatregelen, welke uit sluitend in de meer blootgestelde gemeen ten rallen moeten worden getroffen, sullen voor rekening van het Rijk komen. De Duitsche commiezen hebben Woensdag aangehouden een smokkelaarsbende, bestaande uit acht man, die er den laatsten tijd werk van maakte groote hoeveelheden kaas uit Nederland naar Duitschland te smokkelen. tend van advies zal dienen, van bescheiden omvang, dient daartoe te worden ingesteld. De Minister An Sociale Zaken heeft ten aan zien van broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks, waarin ter viering van de R. K. feest dagen van Maria Hemelvaart en Allerheiligen resp. op Donderdag IS Augustus en op Vrijdag 1 November 1935 geen arbeid wordt verricht, toegestaan, dat door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Woensdag 14 Augustus en op Donderdag 31 October 1935 bakkersarbeid wordt verricht tusschen 4 en 5 uur des voor- middags. Indien op Zaterdag om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid mag wor den aangevangen, tusschen 3 en 5 uur des vocr- middags, een en ander met dien verstande, dat voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke een verruiming is verleend, op genoemde dagen gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop alsdan de bakkersarbeid zal mogen aanvangen, arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, mag worden verricht. Door bakkersgezellen mag op Woensdag 14 Augustus en op Donderdag 31 October 1935 ge durende ten hoogste tien uren arbeid worden verricht, tenzij een kennisgeving (coupon) tij dig Is ingezonden aan het districtshoofd der Arbeidsinspectie, in welk geval de werktijd ten hoogste dertien uren mag bedragen. Hoofden of bestuurders van de bovenge noemde ondernemingen worden er aan herin nerd. dat, Indien van de vergunning gebruik wordt gemaakt, naast de arbeidslijst een ge schrift moet zjjn opgehangen, dat de op grond van deze vergunning te volgen werktijdregeling aangeeft, en voorts, dat aan een bakkersgezel, die tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags bakkersarbeid verricht, onmiddel- H)k vóór den aanvang van zijn arbeid, die ge heel of gedeeltelijk tusschen die uren is ge legen. een onafgebroken rusttijd moet worden gegeven van 10 uren. Naar ons van de zijde van de Ryksinspectie Voor de Werkverschaffing te Zwolle wordt me degedeeld, behoeft het bericht uit Schiedam terzake van het conflict in het werkverschaf- tlngskamp De Rollecate bij Staphorst een na dere toelichting. Tot dusverre ontvingen de tewerkgestelden van dit kamp boven de hun gratis verstrekte •arme maaltijden een bedrag van twee gulden Per week, om er brood voor te kunnen koopen. Dit geld werd echter niet altijd even doelmatig óesteed. By wijze van proef Is de inspectie er toen, met goedvinden van den Minister, toe overgegaan den menschen een broodmaaltijd Vanwege de werkverschaffing te doen verstrek ten. Allereerst kon het centraal goedkooper •orden ingekocht, maar bovendien werd het eten nu degelijker. De waarde ervan werd vast- *®gteld op 1.50. Voor dit bedrag ontvingen de betrokkenen om beurten acht ons wit en acht °ns bruinbrood, de boter, volvette kaas en spek o* boterhamworst en op Zondag bovendien twee e'eren. De resteerende 50 cent werden in geld Uitgekeerd, naar goeddunken te besteden. 08 werkloozen van de Rollecate namen met “er» regeling'echter geen genoegen en zijn toen ®«t uitsluiting van de steunverleenlng, In af- •■ohting van de nadere beslissing van den Mi nister. geschorst. Zooveel is echter wel duidelijk, dat als deze •’’oef voldoet, zy ook voor de overige kampen net land zal worden ingevoerd. Prinses Juliana heeft Donderdag reeds de oevers van Loch Earns in de omgeving van St. Fillans verkend en afspraken gemaakt om ten nis te spelen. De Koningin heeft haar toestem ming gegeven voor een serenade, die de be roemde doedelzakblazers van Crieff haar dezer dagen zullen komen brengen op een nader te bepalen avond, en voorts zal H. M. de Koningin een bezoek brengen aan het spoorwegstation van St. Fillans, dat beschouwd wordt als het mooist gelegen station van Schotland. De keuken van bet Drummond Arms Hotel heeft weinig extra werk tengevolge van het konlnkiyk bezoek. Integendeel heeft men uit de dependance het verzoek ontvangen, des mor gens van de „porridge” verschoond te mogen biyven. De secretaris der Koningin wordt de zer dagen te St, Fillans verwacht. Een vrachtauto, welke met een groote hoe veelheid kaas was geladen, is in beslag ge nomen. Een der hoofdverdachten, zekere G. A. uit Beek by Nymegen, die by de Duitsche commie zen minder goed bekend staat, is terstond naar Essen overgebracht. Het ligt voor de hand dat de smokkelaars, die hun fiets in beslag genomen zien, moeten probeeren aan een andere te komen. Hiervoor kunnen ze niet veel geld uitgeven, maar er is altyd wel aan een goedkoope kar te komen, want niet voor niets worden er overal zooveel „onbeheerd staande rijwielen” gestolen. Iedereen in Onderland heeft een flets; waar om moesten er dan nog fietsen worden ge stolen, tenzy om te dienen als plaatsvervan gers voor de in beslag genomenen. Dit fletsen- stelen is een van de gevolgen van het smokke len, die nog het minst erg is behalve dan voor den man, wiens fiets op deze manier ver dwijnt Veel erger op rich en ook vee] funester in de gevolgen, zyn de nogal veel voorkomende ge vallen van meineed by behandeling van smok- kelaffaires voor kantongerecht of rechtbank. Meer nog dan door het smokkelen «elf wordt door deze gevolgen van de smokkelarij een slechten Invloed uitgeoefend op den geest van het volk. Het smokkelen zelf wordt door de bewoners van de grensstreken niet erg gevonden. H. M. de Koningin, de Prinses en het ko- nlnkiyk gevolg hebben zich in één dag tyds reeds geheel te 8t. Fillans geïnstalleerd en voorbereidingen getroffen voor een eenvoudige, rustige vacantie, waarby zoowel H. M. als H. K. H. de Prinses zich aan hun speciale genoegens zullen wyden. De Koningin heeft reeds haar paletten, ezels en andere schllderbenoodlgd- heden laten uitpakken om dezer dagen in de Hooglanden eenige schilderachtige plekjes op het doek te vereeuwigen. De Regeering acht het raadzaam, dat in alle gemeenten eenvoudige maatregelen worden ge nomen, waardoor de bevolking de noodige voor schriften zal verkrijgen, hoe in voorkomepd ge val moet worden gehandeld en waardoor te vens aanwezige gemeenteiyke of in te stellen hulpdiensten op de hoogte zullen zyn, hoe zij, naar hun vermogen, zoo nuttig mogeiyk werk zaam kunnen zyn. Aangezien door het toepassen van verduiste ring op groote schaal de kans op nachteiyke luchtaanvallen zeer beperkt wordt, zal op dit gebied de medewerking van geen enkele ge meente kunnen worden ontbeerd. De inhoud van de artikelen 1439 betreffen de aard van en strafbepalingen op ongewenachte waren, blyft, behoudens eenige wyziging, be houden, ter wille van de rechtszekerheid en de rechtseenheid voor producenten en handelaren, die zy tot dusver verkregen hebben door de be voegdheid van de Kroon, eischen te stellen. Artikel 2 biyve ook behouden uit overwe ging. dat plaatselyke verordeningen wellicht nog meer in de locale samenleving doordringen dan de bepalingen eener wet. De eischen zullen, wat overtreding betreft, evenals tot dusver het geval was. gedekt worden door de strafbepaling der plaatseiyke verordening. De wet behoeft niet daarnaast een strafbepaling te bevatten. Door het opnemen in het ontwerp van de artikelen 3 t.m. 5 wordt bereikt, dat eischen, die in het algemeen ingevolge de Warenwet zyn ge steld. behouden biyven. Wel is waar zal door de opheffing van keuringsdiensten de oontróle ten aanzien van waren minder effect hebben, al thans in verschillende deelen van het land wel licht niet voldoende intensief zyn, doch voor handel ?n industrie is er de mogeiykheid in dezen in eenigen vorm medewerking te verlee nen. Gedacht wordt os. aan overeenkomsten van bepaalde groepen van producenten en han delaren met nog bestaande keuringsdiensten e.d. Het ligt in het voornemen der Regeering aan een dergeiyke poging om de oontróle intensie ver te maken, alle medewerking te verleenen. De hoofdbesturen van den Ned. R. K. Mid denstandsbond en den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,Bt- Franciscus van Asslsiè". doen opnieuw een ge- zameniyk beroep op de katholieke winkeliers, om hun zaken overeenkomstig den wensch hun ner Kerkeiyke Overheid op 15 Augustus, feest dag van O. L. Vr. ten Hemelopneming, welke als Zondag is te vieren, te sluiten en op de niet-katholieke winkeliers om het katholiek personeel in de gelegenheid te stellen zyn plicht na te komen dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen eveneens een drin gend beroep op de katholieken, maar speciaal op de katholieke vrouwen, om dien dag niet „extra** te besteden aan het doen van inkop pen. doch zich als katholieken daarvan te ont houden. Waar het katholieke winkelbedrijf het offer weet te brengen om aan bet verlangen van de Kerkeiyke Overheid te voldoen, spreken de or ganisaties het vertrouwen uit, dat zulks door de geloofsgenooten op prys -al worden gesteld, wat niet het geval schijnt, wanneer men op IS Augustus de gesloten zaken voorbygaat en de geopende winkels bezoekt om rijn inkoopen te doen. Behalve dat by overtreding van de voorge schreven maatregelen tot strafvervolging zal kunnen worden overgegaan, moet de mogeiyk- heid worden geschapen, dat door opsporings ambtenaren onverwyid kan worden ingegre pen, indien door de overtreding ernstig ge vaar ontstaat. Opdat niet herhaaldeiyk tot wetswyziging zal moeten worden overgegaan, acht de Re geering het noodzakelyk. dat de maatregelen, welke verband dienen te houden met de ge. stadige vorderingen van de techniek, by al- gemeenen maatregel van bestuur worden ge regeld. De door tal van photografen in het werk gestelde pogingen om opnamen te verkregen van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, hebben tot gevolg gehad, dat H.M. er ernstig over denkt haar bezoek aan Schotland te bekorten, wanneer daar geen einde aan komt. De Lord Lieutenant van Perthshire heeft in verband hiermede algemeen bekend gemaakt, dat dit ingrypen in de particuliere zaken van HM. de Koningin haar tot ergernis is gewor. den. Vanaf het oogenblik van Haar aankomst is zy door photografen achtervolgd. Hun op treden is dermate ergeriyk geweest, dat de mogeiykheid bestaat, dat H.M. zich gedwongen zou zien haar bezoek te bekorten. De Lord Lieu tenant, de hertog van Atholl doet derhalve een beroep op allen, die in het bezit zyn van camera’s, vooral te zorgen, dat zy geen over last veroorzaken Als voorbeeld moge dienen, dat in zoodanige gemeenten ten behoeve van het personeel. iJt- welk metterdaad zal optreden, ten opzichte van het aantal inwoners een zeker percentage aan gasmaskers aanwezig zal moeten zyn. Ook voor de aanwezigheid van ontsmettingsmiddelen zal dienen te worden zorg gedragen. teiyke en byaondere vyfjarige scholen in drie jarige en aan de subsldieering van aldus ont staande driejarige scholen geen enkel beletsel in den weg. Echter dient te worden gewaar borgd, dat leerlingen van eeh gedecapiteerde ge meentelijke hoogere burgerschool op denzelf- den voet tot de hoogste twee klassen van een gemeenteiyke hoogere burgerschool met vyf- jarlgen cursus in een andere gemeente worden toegelaten als de leerlingen uit deze laatste ge meente zelve. Ook moeten de bepalingen omtrent de be voegdheid enz., welke voor de vyfjarlge scholen gelden, mede voor de driejarige scholen van kracht Wijven. De twee 19-jarige jongens, v. d. Berg en v. d. Keur, resp. woonachtig te Bussum en te Naar den, zyn Zondagmorgen uit de gevangenis te Barcelona ontslagen. Geheel hun bezit was echter in beslag genomen, zoodat zy zonder één cent de reis naar Holland moesten aanvaarden. De jongens hebben een zeer avontuuriyken tocht gehad. Wandelende zyn zy de Pyre neeën overgetrokken, waarby zich dikwyis val partijen voordeden. Dinsdagavond zyn ze te Parys aangekomen. Hier heeft de Hollandsche consul de jongens voorzien van een treinkaar tje naar Holland, zoodat zy Woensdagavond in Bussum arriveerden. De jongens zagen er uit den aard der zaak haveloos uit. Men kan zich de blydschap der ouders voor stellen, dat hun zoons behouden terug zyn. evenmin wordt het erg gevonden er eens om te liegen de politie Je vraagt of die en die er ook by was, of om dit onder eede te verklaren. Hoe funest het op den duur worden moet, als men er niet tegen opziet een meineed te doen, kan iedereen begrijpen. Het smokkelen zelf wordt heelemaal niet erg gevonden, dat wil zeggen als men maar ge wone zaken smokkelt. Zoo gauw mon begint met wapens, verdoovende middelen e.d. dan vinden ook de grensbewoners en de bona-fide smokke laars zelf, dat dat verkeerd is en dat men dan iets doet, wat niet mag. Maar boter, suiker, tabak; dat zyn dingen, die iedereen noodig heeft. En Jenever? Dat is ook niet verkeerd, het is toch niet voor de ganzen gebrouwen. De drank wordt dan ook niet gesmokkeld om er een sumporion of drinkgelag mee aan te rich ten onder de smokkelaars zelf, maar om de heel gewone reden, waarom men ook andere zaken si okkelt: om er een paar centen aan te ver dienen. „Smokkelen is een vak evengoed als elk ander,” zeggen ze hier aan de grens. .Bis ge met het eene vak den kost niet kunt ver dienen. dan moet ge het met een ander pro beeren.’’ In de boerdery is niet veel verdiend tegenwoordig; in het smokkelvak ook niet, maar samen kan men er van komen. Een aantal levensmiddelen zyn op deze manlef goedkooper te krijgen en er kan nog wat aan verdiend wor den. Zoo heeft men dubbel voordeel De Regeering meent, dat in verband met het karakter der te treffen voorzieningen de uit voering van de vereischte maatregelen het doelmatigst in handen van de burgemeesters kan worden gelegd^ Ter verzekering van de noodige eenheid in de technische toepassing van de maatregelen zal de Minister van Binnenlandsche Zaken, on der wien de geheele bescherming tegen lucht aanvallen zal komen te ressorteeren, de noodige leiding geven en dit te meer, aangezien door het Ryk in aanzleniyke mate in de kosten van uit voering zal worden bygedragen. Eea onder dien Minister ressorteerende inspectie, die ultslui- Naast deze overal noodige maatregelen zul len in gemeenten, welke door verschillende oor zaken meer aan het gevaar van luchtaanvallen zyn blootgesteld, maatregelen op ultgebreider .schaal noodig zyn. Dit verschil in de mate van gevaar, hetwelk aanleiding is geweest voor een verdeellng van de gemeenten in gevarenklasaen, moet uit gangspunt zyn voor de verdeellng van de kos ten. In laatstbedoelde gemeenten zullen voorts op daarvoor in aanmerking komende punter, schuilplaatsen moeten worden ingericht, waar in de zich by luchtaanvallen op den openbaren weg bevindende personen, die hun eigen woning niet meer kunnen bereiken, kunnen worden opgenomen. Aangezien zekerheid moet bestaan, dat de ingerichte schuilplaatsen in geval van nood onverwyid beschikbaar zullen zyn, acht de Regeering het noodzakelyk op de woningen en andere gebouwen, waarin een dergelyke schuilplaats is Ingericht een last te leggen, waardoor de mogeiykheid van gebruik is ver zekerd. aan dezen wensch bij Nota van terug bet Uit biliykheidsoverwegingen aai aan den belanghebbende by het leggen van den last, ongeacht het recht op schadeloosstelling in ge val van ingebruikneming, een vergoeding moe ten worden uitgekeerd, indien biykt. dat hy anders schade zou hjden. De Regeering acht het noodzakelyk, dat de burgemeester de bevoegdheid verkrijgt om in geval van nood, ten behoeve van de uitvoering van de vereischte maatregelen, tot het tydelyk in gebruik nemen van eigendommen over te gaan. Voor het onteigenen van de onmisbare ver. brulksartikelen worden de noodige aanvullin gen van de Onteigeningswet voorgesteld. De Regeering acht het noodzakelyk, dat zy de bevoegdheid heeft in de meer blootgestelde gemeenten oefeningen te doen houden. Deze oefeningen zullen In den regel per gemeente ten hoogste eenmaal per Jaar woeden voorge schreven. Het ligt in de bedoeling in den algemee- oen maatregel van bestuur het aantal klassen aanvankelyk te bepalen op drie. De gemeenten, welke het minst aan gevaar zyn blootgesteld waartoe de overgroote meerderheid behoort worden gerang. schikt in de 3e klasse. In de meer blootgestelde gemeenten, welke in de 3e en le klasse zullen worden gerang schikt, zullen verschillende maatregelen meer uitgebreid moeten worden voorbereid, dan wel reeds een begin van uitvoering moeten verkrijgen. Het komt wenschelyk voor naast de regeling van de samenwerking tusschen gemeenten, een bepaling op te nemen, waardoor samenwer king tusschen burgemeesters kan Worden ver kregen. Indien by de samenwerking moeilijkheden worden ondervonden, zal daarin zoo noodig door de Regeering moeten kunnen worden voorzien. De regeering heeft gevolg gegeven en Wijzigingen de voorstellen genomen. Zij zyn thans in onderhavige wetsontwerp opge nomen. De voorstellen zijn vrijwel gelijk luidend aan die, welke waren ver vat in het gewijzigd ontwerp van wet ter verlaging van de openbare uitgaven. Donderdagmiddag stelde de Raad voor Scheepvaart een onderzoek in naar de oorzaak van de botsing tusschen het stoomschip „Prin ses Juliana", met het Deensche motorschip „Esbjerg". HPB

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5