ONS BLAD Toestand te Brest Toulon en momenteel rustig Het vliegongeluk bij Cairo 1 I Staking in Amerika heden nieuws van Drie mogendheden Het conferentie DE SPOORWEGRAMPEN IN RUSLAND VERKLARING VAN LAVAL DE BAROMETER JOH. LAUWERS DE BENZINETANK 0NÏ- PLOFT? ^snh) wtettiw i ZATERDAG 1O AUGUSTUS 193S VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Amerikaansch bezoek aan Italië DIT NUMMER BESTAAT UIT Verzet in Lahore Hoe men het toeat el vond Campbell Black terug Parijsche bioscopen draaien weer De moord op raadsheer Prince Veraterkingatroepen uit Breat teruggetrokken; de barri cade a worden opgeruimd Landverraadsproces in Zwitserland De directeur van het tydachrift „Adulax” gearreateerd Er zijn 100.000 arbeidera bij betrokken Zyn recordvlucht Engeland Kaapatad mislukt PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER f 2.- 12.85 de Ondanka atrenge maatregelen groeit de lijst van ongeluk ken beangstigend Het Weer iimimmiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiimiiië I Begrafenis op staats kosten Onder de inzittenden bevond zich de bekende ontdekkingareiziger baron Franchetti ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Eerate officieele vertegenwoordi ger van Abeaainië in Japan naar Tokio vertrokken De begrafenia rl <4j ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 259 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 000 10 een re ten en I actie naar Stand 9 uar von.: 76L6 Te Brest is het nog steeds volkomen rustig. De naar de stad ontboden versterkingstroepen zijn weer naar hun garnizoensplaatsen terug gekeerd. De politie- en gendarmeriepatroullles doorkruisen niet langer de straten. Ook op de werven ziet men geen geünlformde ordebewaar ders meer. Stratenmakers en gemeentearbeiders zijn thans bezig de sporen van de wanordelijk heden te verwijderen. Het ministerie van buitenlandsche Baken ont kent dit bericht. Gérard is vanmorgen te Rome aangekomen en zal binnenkort een bezoek brengen aan Musso lini. echter, naar verklaard wordt, om persoon lijke redenen. 36 .00 I ROME. 8 Aug. (Reuter) Donderdagavond laat werd alhier een officieel communiqué uit gegeven over het vliegtuigongeluk nabij Cairo, waarbij de Itallaansche minister voor Openbare Werken, Razza, om het leven is gekomen. tische autoriteiten kon het vliegtuig Donder dagmiddag in de nabijheid van Cairo gevonden worden. Alle Inzittenden waren dood. het aangetoond, dat Naar men gelooft, zal hij trachten onderiian- dellngen te voeren over den aankoop van een groote hoeveelheid geweren en munitie, en te vens een poging doen, een credlet op te nemen ten bedrage van minstens 50 pct. van de waarde der bestelling. In verband hiermede verklaart de Abessini sche regeering. dat deze benoeming om diplo matieke redenen is geschied en niets te maken heeft met wapenleveranties. Te Brest en Tonton is de toestand momenteel volkomen rustig; de versterkingstroepen sQn alt Brast teruggetrokken. In de Parijsche editie van de „Daily Mail' wordt beweerd, dat de regeering der Vereenigde Staten den oud-ambassadeur der V. 8. te Ber lijn tijdens den oorlog, Gérard, heeft opgedra gen. een bezoek te brengen aan Mussolini. met de taak, te trachten als bemiddelaar op te tre den In het Itallaansch-Abesslnlsch geschil. De slachtoffers van de vliegtuigramp MJ Cairo sullen op staatskosten worden begraven; korting Emanuel en Mussolini hebben hun deelneming aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers betuigd. Te Helmond is Donderdagnacht een auto tegen *n boom gereden; de zee inzittenden werden allen gewond. id- et. ter ar- cen 1/8 per ibr. run. L rd- •ote LÓÜ toto 70. ut, 50. 40. 80. k>e- I 20 ^5, lem lezn bos 10, «ge Tien Nep gen n kg. terg len tte nt. al. 150 su ite oor .00 ■en ten a’- ek- 14. De Itallaansche Generaal Pelligrinl begaf zich dadelijk na het bekend worden van het onge val In een vliegtuig vanuit Rome naar Cairo, vergezeld van technisch personeel, om het tot op heden nog steeds raadselachtige ongeval te onderzoeken en meer In het bijzonder, om na te gaan of er. zooals In verscheidene geruchten beweerd werd, sprake kan zijn van een daad van sabotage. Na afloop van de conferentie met den Minis ter van Marine heeft minister-president Laval verklaard, dat de wanordelijkheden te Toulon geprovoceerd zijn door de meest duistere ele menten van het land en niet moeten worden beschouwd als een beweging, welke zou zijn in- Segeven door een strijd van de arbeiders hun zeiloren rechten terug te krijgen. PARIJS, 9 Aug. (A N P.) Om half twee in den afgeloopen nacht hadden de onge regeldheden In Toulon een zeer ernstig ka rakter aangenomen. De onlusten waren in den loop van den avond steeds ernstiger geworden. Na het vallen van de duisternis is het gekomen tot heftige botsingen tusschen be- toogers en politie. Om middernacht wa ren, volgens een officieele mededeeling, reeds twee dooden gevallen onder de op standelingen, een agent van polltie was zwaar gewond, terwijl ruim 50 perso"»" verwondingen bekomen hadden. Onder deze vijftig gewonden bevonden zich 20 agenten van politie en andere ordebewaarders. Volgens berichten uit particuliere bron, die hedennacht nog niet konden worden geverifieerd, zouden zelfs 5 dooden geval len zijn en ruim 100 personen zijn gewond. Vooral de benedenstad was het tooneel van gevechten. Tegen 9 uur des avonds, toen de politie samenscholingen wilde uiteen drijven en te dien einde eenlge revolverschoten In de lucht loste, kletterde uit de ramen der om liggende huizen plotseling een regen van pro jectielen van allerlei aard naar beneden. Te gelijkertijd werden de ruiten van de étalages der winkels ingeslagen, kruidenierswinkels wer den geplunderd, de deksels van de rloleeringen werden weggenomen en naar de polltlepaarden geslingerd. Kort na middernacht duurde de tegenstand der oproerlingen onverminderd voort. De pre lect heeft een bataillon Infanterie opgeroepen, aangezien de bereden mobile garde In de nau we straten van de benedenstad niets kan uit richten tegen de rebellen. De schijnwerpers van de oorlogsschepen zijn gericht op de daken der hulzen in de opstan dige wijk. De oproerlingen trachtten het station te bestormen, doch zij werden door de mobiele garde afgealagen. De GrieRsche minister-president Tsaldaris vertoeft met z’n echtgenoote in Bad Wiessee BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door H.V.1 Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Daba Blru die belast is met de leiding van een speciale Abessinische missie naar Japan, is heden reeds naar Tokio vertrokken. Als eerste Abessinische Consul zal hij zijn land In Japan vertegenwoordigen. e SIMLA, 9 Augustus. (Reuter.) In den staat Lahore ztjn drie personen gedood en 47 ge wond. toen de politie zich genoodzaakt zag te schieten op de menigte, die iri verzet was geko men tegen de agrarische hervormingen. NEW-YORK, 9 Aug. (Reuter). In zijn voor de radio gehouden rede, deed generaal Johnson een hartstochtelijk beroep op de georganiseer de arbeiders om te trachten de staking nog te voorkomen. HU verweet den communisten, de staking te hebben uitgeroepen en zelde, dat 1.250.000 hul- pelooze hongerige gezinsleden afhankelijk wa ren van de arbeiders die door de stad bij de Works Progress Administration" te werk waren gesteld. Niettegenstaande Johnson op hun vergade ring tegenwoordig was. stemden de vertegen woordigers van 36 der betrokken vakvereenl gingen voor de staking van alle geschoolde ar beiders bij de stedelijke „W. P. A" werkver schaffing, wier aantal 10 tot 15.000 bedraagt, op een totaal van 100.000 W. P. A.-arbeiders. Het staat nog niet vast of de ongeschoolde en hoofdarbelders zich bij de staking zullen aansluiten. Te Atlantic City heeft de president van het Amerikaansch Verbond van Vakvereenlgingen verklaard, dat de staking dreigde In Boston, Chicago. Philadelphia en anijei^. Te Washington "beweerde de leider van de „W. P. A.”, Hopkins, dat er geen sprake kon zijn van een staking in de werkverschaffing. Deze was Ingesteld voor hen, die steun wensch- ten te ontvangen. ZU die niet wenschten te werken, behoefden dit niet te doen. MOSKOU, 9 Aug. (DNB) Ondanks de strengst moge lijke maatregelen komt er geen einde aan de reeks spoorwegongelukken in de Sovjet Unie. Nader wordt gemeld, dat de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot der slacht offers van het ongeluk, dat het Itallaansche vliegtuig nabij Cairo heeft getroffen, te Rome zal plaats hebben op staatskosten. ROME, 9 Aug. (Reuter) Het tijdschrift „At- farl Erterl" bevat een belangrijk artikel, waar in de volgende denkbeelden Inzake de houding, die Italië op de a.s. drie-mogendheden-ccnfe- rentie zal aannemen, zijn verwerkt: Italië erkent, dat Frankrijk en Engeland in Abessinië bepaalde rechten bezitten. Het geeft aan ëèn vreedzame oplossing de voorkeur boven een oorlog. Het blijft alleen staan op zijn recht om zijn koloniën te verdedigen en op de noodzakelijk heid in Afrika expansie te zoeken. Het welslagen van de drie-mogendheden- conferentie hangt van Engeland af. PAKIJS, 9 Aug. (Keuter.) Het ministerie van Binnenlandsche Zaken bevestigt, dat bij de onlusten te Toulon twee burgers zijn ge dood. In totaal zijn 68 arrestaties veé- richt. Van de talrijke gewonden moesten érie burgers naar het ziekenhuis ve» voerd worden. De anderen konden, na het aan- van een noodverband, naar huis gaan. Aan de zijde der politie zijn twee gewon- bij de militairen 7. Tegen een Italiaan, die In het bezit was van springstoffen, is een gerechtelijke vervolging ingesteld. Wee: «eiwaehting Meest matige Noordwest, tot Zuidwest, wind, tijdelijk opklarend, later weer katos op regenbuien, aanvankelijk koeler. Verdere vooruitzichten: Weinig veran dering. Zon op 534 onder 8.36 Licht op 9.06 Maan op n.m. 6.03 onder v.m. 1.00 Volle Maan 14 Augustus .10. 100 Een grooto proteststaking tegen de Regeeringz- maatrogeien ia de Vereenigde Staton. Middelen tot verbetering van bet veeareideru- bedrtjf bfj dé regeering bepleit. Nederlandach tonriM in het Ourtbe-dal ver ongelukt. MILAAN, 9 Aug. (Reuter). Naar de „Cor- riere della Sera” uit Alexandrië meldt, werd o aar pas gisterenavond het tragisch einde van den Italiaanschen minister van openbare wer ken, Razza en van den Afrlkaanschen ontdek kingsreiziger Franchetti tengevolge van het vliegtuigongeval nabij Cairo bekend. Het toestel was Dinsdagavond uit Rome aan gekomen en Woensdagochtend 5.20 naar Mas- soea gestart. Woensdagavond ontvingen de Itallaansche vertegenwoordigers te Cairo van de regeering in Eritrea het verzoek, het vlieg tuig zoo spoedig mogeljjk te laten opzoeken, daar het des avonds nog niet te Massoea was aangekomen. Men waarschuwde direct de Engelsche en Egyptische luchtvaart-autorlteiten, die direct de leiding van het onderzoek op zich namen. Britsche vliegers zochten het geheele gebied af, doch konden tot Port Soedan geen spoor van het vliegtuig vinden. Het geheim werd eerst des avonds om 5 uur ontsluierd, toen een En gelsche vlieger op nauwelijks 20 kilometer af stand van het vliegveld van Asmara in de woestijn de overblijfselen van het toestel ont dekte. Aanvankelijk had niemand vermoed, dat het toestel zoo kort na het vertrek reeds was PARIJS, 9 Aug. (Reuter). De plaatsver vanger van den burgemeester van Toulon Is tijdens de onlusten overvallen en tegen den grond geslagen. Zijn toestand Is zorgwekkend. Alle straatlantaarns In het gebied van de onlusten zijn vernield, zoodat de Marine schijn werpers ter beschikking heeft moeten stellen, om de zuiveringsactie voort te zetten. Onder de gearresteerden bevindt zich een Italiaan en verscheidene arbeiders uit Noord- Afrika. Geruchten, dat de staat van toeleg wordt tfgekondigd, worden ongegrond genoemd. PARIJS» 9 Aug. (ANP.) Opnieuw wordt de aandacht gevestigd op den moord op den raads heer in het Parijsche gerechtshof Prince, zijn weduwe heeft n.l. op het graf van haar man in zijn geboorteplaats Yzeuse een gedenksteen ge plaatst, met het opschrift: ..Albert Prince, Raadsheer bij het Parijsche Hof van Appel, ver moord op 20 Februari 1934.” De burgemeester van Yzeuse heeft de verwij dering van dezen steen gelast, daar hij in het belang van de openbare orde bezwaren heeft tegen het woord „vermoord”. De Sovjet-Russische krijgsraad heeft, naar de „Prawda” meldt, tegen drie personen we gens diefstal van spoorwegmateriaal de dood straf door fusilleering geëischt. Vier andere beklaagden elk tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelden, waaronder zich ook spoor wegbeambten bevinden, hadden zich op den Tomsker-spoorweg tot een dievenbende veree- nlgd, en sneden systematisch de koppellngs- slangen der automatische reminstallaties door. Alleen op 20 lijnen hadden zij reeds 345 kop- pellngsslangen afgesneden en op de markt verkocht. Kort nadat het vliegtuig Woensdagavond cilro verlaten had. zond de marconist een bericht naar Asmara, dat het vliegtuig onder de beste weersomstandigheden was opgestegen en dat aan boord alles wel was. Vanaf dat oogenbllk ontbrak elk verder bericht Toen het vliegtuig niet op het vastgestelde uur in Massoea aankwam, werden direct na- Thans is ook het gerechtelijk onderzoek naar de gebeurtenissen der laatste dagen begonnen. In het paleis van justitie te Toulon worden in den loop van den dag de talrijke gearresteerde verdachten verhoord, om dan in kort geding te worden veroordeeld. De sedert Woensdagavond In staking zijnde filmoperateurs van een der grootste Parijsche bioscoopconcems hebben gisteren het werk hervat. Volgens de wets-decreten zou 5 pCt. op hun salaris worden gekort. Thans is hun toegezegd, dar zij tot 1 September de oude salarissen en ioonen zullen ontvangen. CAIRO, 9 Aug. (Reuter) Campbell Black heeft zijn vlucht opgegeven en Is naar Londen teruggekeerd. Na een vlucht van elf uur van Hatfield, landde Black hier hedenochtend we gens motorpanne Zooals men weet trachtte hij m 36 uur van Engeland naar Kaapstad te vlie gen en binnen vijf dagen naar Engeland terug Te Toulon hebben zich, volgens een door de onder-prefectuur uitgegeven communiqué, na 2.30 uur hedennacht geen Incidenten meer voorgedaan. De onder-prefect heeft op dat tijdstip een rit door de straten van het centrum gemaakt, door het stadsdeel dus, waar de oproerkraaiers sa mengeschoold zijn en zelfs barricaden hebben opgericht. Sauve, qui peut,” tijdens charge van de gendarmen in de straten van Brest NEW YORK. 9 Aug. (Reuter). De arbeiders der „Works Progress Administration”, welke een onderdeel vtormt van het regeerlngspro- gram voor werkverschaffing, hebben voor heden een algemeene staking afgekondlgd. als pro test tegen de door de regeering vastgestelde loonschaal van 93 5 dollar per maand voor ge schoolde arbeiders. Ongeveer 100.000 werklieden zijn hierbij betrokken De vertegenwoordigers der meeste vakvereenlgingen van bouwvakarbeiders in New York hebben zich met de „W P. A.’ arbeiders solidair verklaard, en besloten, de staking te steunen. Op grond van deze feiten heeft de leider van het bureau te New York voor werkverschaffing generaal Johnson. gisteren nog een radio rede gehouden »ot de georganiseerde arbeiders om de staking te voorkomen. Johnson vermaande de arbeiders dringend, af te zien van hun stakingsplannen. daar xnders wellicht de ongeveer IK mlllloen hulpelooze en hongerige gezinsleden der arbeiders hiervan het slachtoffer zouden worden. Naar de „Prawda” meldt, heeft kort geleden op den Noord-Kaukasischen spoorweg nog een ernstige treinbotsing plaats gehad. Op het station GeorgUewsk kwamen tegelijkertijd uit tegengestelde richtingen een personen, en een goederentrein aan. Door een verkeerden wls- selstand reed de goederentrein met volle kracht den personentrein in de flank en vernielde vier wagons. Volgens de voorloopige berichten werden 28 personen gewond, waarvan 6 levensgevaarlijk. De toestand der gewonden in de ziekenhui zen is onvranderd. De Inspecteur van de Sü- reté, die zich onder de zwaargewonden bevindt, verkeert nog steeds in levensgevaar. Het hoofd der politie heeft zijn gewonde mannen bezocht en tegenover ieder hunner per soonlijk zijn erkentelijkheid betuigd voor hun moedig optreden. Talrijke winkeliers hebben vanmorgen hun winkels gesloten, uit vrees, dat zich bij het uit gaan der werkplaatsen nieuwe incidenten zou den voordoen. In verband hiermede is ook de politie versterkt. In officieele kringen hoopt men echter, dat de bloedige gebeurtenissen van den vooravond en den nacht zich niet zullen herhalen. Het gerucht, als zou te Toulon de staat van beleg Sijn afgekondlgd, wordt tegengesproken. Wel zijn hedenmorgen afdeelingen mobiele garde, artillerie en tirailleurs in de stad aan gekomen. Hoe de villa te St. Fillans in Schotland, waar HM. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana vertoeven „belegerd” wordt Volgens het communiqué bevonden zich be halve de minister nog aan boord van *t vlieg tuig diens particulier secretaris, de bekende ontdekkingsreiziger Baron Franchetti en vier leden der bemanning. Het verongelukte vliegtuig is een watervlieg tuig „Bavola 81”, dat regelmatig dienst deed op de lijn Rome-Asmara. Konlng Victor Emanuel, die momenteel te St. Anna de Vaidiere vertoeft, heeft de we duwe van Minister Razza en de familie der overige slachtoffers, een betuiging van deeL neming gezonden. Mussolini verklaarde zich smartelijk getrof fen door den dood van Minister Razza. Baron Franchetti en de overige inzittenden. In een telegram aan de weduwe van Razza betuigt hij zijn deelneming en herinnert hij eraan, dat Razza gedurende 20 jaar zijn trouwe medewer ker la geweest, terwijl het fascisme een zijner BAZEL, 9 Aug. (Reuter). De Bondsraad heeft, naar reeds gemeld, besloten tegen de aanhangers van de Adulax-beweging te Tes- sino een gerechtelijke vervolging wegens land, verraad in te stellen. De directeur van het irredentlstische tijd schrift „Adulax" te Bellinzona, Emilio Colombl en zijn medewerkster mej. Bontempl zijn ge arresteerd. ZU zijn in staat van beschuldiging gesteld op grond van de in beslag genomen documenten, waaruit blUkt, dat de Adulax- beweging ten doel had, een vreemde mogend, heid te bewegen tot een voor Zwitserland ge- vaarlUke Inmenging In zUn binnenlandsche aangelegenheden. Voorts heeft de Bondsraad besloten tot uit wijzing van den OostenrUker Alfredo Zanella, de Italianen Aidogarischl, Sanziopiatti en Bruno Lugll, en de Franqaise Marguerite Gonthler. daar zij van hieruit een actie tegen Italië voorbereidden of hieraan hebben medegewerkt, waardoor de goede betrekkingen tusschen de beide landen konden worden gestoord. Deze vijf vreemdelingen zijn de vorige week te Lugano gearresteerd, waar 'z|j door middel van ballonnetjes pamfletten, waarin tegen de houding van Italië jegens Abessinië werd ge protesteerd, Italië binnen trachtten te smok, kelen. Volgens den diplomatieken correspondent van Reuter wordt thans bevestigd, dat Eden en Van Sittart op 13 dezer naar Parijs zullen vertrek ken In verband met de Itallaansch-Fransch- Engelsche besprekingen, die op 15 dezer, vrijwel zeker te ParUs. zullen worden gehouden. Na gisteren te Parijs welgeslaagde besprekin gen te hebben gevoerd, is de vlootdeskundige, kapitein Danckwerts, naar Londen terugge keerd. Het vliegtuig was door het vuur vernield. De motoren hadden zich in het woestUnzand ge boord. Het commando der Britsche vliegers waar schuwde direct den Italiaanschen gezant. De ze begaf zich naar de plaats des onhells, om maatregelen te treffen voor het overbrengen van de lijken naar Cairo. Naar de .Egyptian Gazetta” meldt, zou voorloopig onderzoek hebben het ongeluk te wijten is aan ontploffing van een benzinetank. De delegatie der linker Kamergroepen heeft besloten cerstono een commissie te zenden naar Brest en naar Toulon, waarvan zij Dinsdag- •blddag het rapport zal aanhooren. ALEXANDRIA, 9 Aug. (Reuter.) De geheel verkoolde lijken van de inzittenden van het neergestorte Itallaansche vliegtuig zijn van daag naar Cairo overgebracht. De Itallaansche gezant, die zich voor de zomermaanden te Alexandrië bevindt, heeft zich eveneens daarheen begeven om tegenwoordig te zijn bij het kisten van de lijken en indien de lijken naar Italië zullen worden vervoerd, hetgeen waarschijnlijk is. hiervoor maatregelen te treffen. De oorzaak van de ramp is nog steeds onbe kend, doch men blijft vermoeden, dat deze ge legen Is in ontploffing van een benzinetank. Alle gebouwen van de uitgebreide Itallaan sche kolonie te Alexandrië en te Cairo vlaggen halfstok. y. ooi 100 aeu •en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1