Circus te flaarlem geveild De Limburgsche Sociale Studieweek -1 Groote inbraak Naar godsdienstige verdieping 1 hi tl 1 EEN LEEUWIN VOOR fS.- NAAST VORMING OOK ACTIE DE EENE TOTALITEIT IS GOD" DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 1 W ereld ten toonstelling Gezag en vrijheid In 1937 in Amaterdam? T otaliteit ns to Enorme belangstelling CONTACTCOMMISSIE K.L.M. De menach VACATURE-SLINGENBERG Mr. Werker lid der Eerste Kamer? De ventvergunningen SPOORLIJN HAARLEM— Cultureele vorming ZANDVOORT Cultureele vorming Binnenland ache miaaie De Koningin in Schot land De noodlanding bij Aalsmeer Aan de wereld moet geopenbaard worden het heil van den Heiland, Die alleen genezen kan ’t Winterprogramma der K.J.M.V. atelt Chriatua in het centrum van het openbare leven Twaalf motoren en chassis voor de H.T.M. WAARDEERING VOOR ONZE KAMERFRACTIE EEN PROCES-VERBAAL MET GEVOLGEN EEN MOOIE ORDER VOOR KROMHOUT Tal van koatbare sieraden gestolen by een kolenhand daar te Amaterdam DRIE KINDEREN BIJ EEN BRAND GERED Minister de Wilde meent dat men het den bona fide ventera niet te zwaar moet maken Burgert’ Dierenpark werd kooper van zes ijsberen voor f $70 De film „Abeaainië” Piloot door de K.L.M.-directie atreng beriapt Verraaaing De menach ala maatachap- pelijk wezen Geregeld overleg tuzzehen vliegers en directie f Rolduc 12 Augustus. kon Reddera gehuldigd van in >oU sacra- 'LA en ■J on- te ook sterk dan ren rechten 1 bieden ty< Dit geldt niet alleen voor den mammon, maar evenzeer voor andere op de spits ge dreven eenzijdigheid in beschavingsvormen. zich verdiepen en kracht zoeken In de menten. rstuk rt en Niet in dien zin als waarin wij thans een technische, een economische en mammonis- tische beschaving hebben. Deze is de dood van onze cultuur. Dit blijkt in Indië, waarin de samenle ving doordrongen is van dezen geest, die alle stuwen wegvaagt. De geheele Indische pers heeft dien geest aan zich onderworpen, die ook den triomf tocht van Ir. Mussert heeft mogelijk ge maakt Spreker behandelde hierin de verschillende onderwerpen, welke door het Nationaal Ver bond in het winterprogramma worden voorge steld. BU deze behandeling verloor spreker ook de persoonlijke sociaal-economische moeilijkheden der leden niet uit het oog, maar constateerde, dat de materieele nood zijn oorsprong vindt in het loslaten van de geestelijke waarden en van de verdieping in den godsdienst. Willen de jon geren het beter doen dan de ouden, dan moeten zij beginnen de krachtbronnen van den gods dienst aan te boren, dan moeten zij zich ten volle bewust worden, dat Christus onze Konlng is en wij Christus’ vazallen, maar óók Christus' broeders zijn. Het winterprogramma Chrlstocentrisch. Jdaandag, den tweeden dag van de Nationale bestuurderadagen van de K.J.M.V. in Neder land, gehouden in het pensionaat „8t. Louis” te Amersfoort, hield de Verbondsmoderator, rector L. A. J. M. Beune uit Leiden, een in leiding over „De Godsdienstige vorming in de K. J. M. V." tiaten raagt an tel rinnen oiletje lurlljk x het at wij m ja- .g ook ragen heeft kraag k het 5. Het k nog n de ge niaal, Dit beginsel wordt door hen, die het val- sche totaliteitsbeginsel huldigen, volkomen miskend. In den dictatuurstaat wordt de persoon lijkheid en daarmee de sociale aanleg van den mensch verloochend, wordt het gezag tot willekeur, waarin de mensch, die slaaf was van de machine, slaaf wordt van een anderen meester, wordt de liefde vervangen door haat en worden alle maatschappelijke deugden' miskend. Dit zijn geen hoopvolle teekenen, doch verschijnselen van verval, die gedoemd zijn te verdwijnen. Het programma vermeldt deze gedachten: onze gemeenschap in Christus en wij Christus’ broeders, en, daar de Paus ons oproept en het Episcopaat de K.J.M.V. aanwijst voor Katholieke Actie, moeten de jongeren Chris tus' verlossingswerk voorteelten en uitbreiden. De leeuwin, die ondertusachen zoet in haar hok was gaan liggen, bracht de verrassing van den middag. Zij werd ingezet op 5 enhet bleef ƒ5. Circus „Henny” kreeg haar leeuwin, die het eerst in huur had gehad, thans in eigen dom voor ƒ5! Uit het door velen geroepen en gemompelde „Goed zool” bleek dat het publiek voldaan was over dezen koop. W(j leven in een land, waarin door de erkenning van de vrijheid onder allen ook de dzlvel het reeht heeft om te spreken. Dit is een kwaad, doch wanneer hier onder den Invloed der valsche totaliteitsleer onder allen ook Christus het stilzwijgen werd op gelegd, dan zou dat erger kwaad zijn, dag voer behoede ons Christus zelf. De Haagse he Tramweg-Maatschappij heeft een belangrijke opdracht tot uitbreiding van haar wagenpark met 12 stuks autobussen ge geven. De bussen worden van het type „tram bus”. zooals de H.TJd. er reeds verscheidene in gebruik heeft en ingericht voor het vervoer van 40 personen. De chassis zullen worden geleverd door de onlangs opgerichte N.V. Kromhout Auto-In- dustrle te Amsterdam en worden uitgerust met Kromhout-Dieselmotoren, waarmede de HTM. reeds langdurige proeven heeft genomen met bevredigend resultaat. De carosserieen zullen worden geleverd door de N. V. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes te Haarlem. Deze opdracht komt dus in haar geheel de Nederlandache industrie ten goede. De katholieken moeten desen vorm tegen houden, moeten, zich richtend op het wijde, ruime doel en gedragen door den volmaakten band, die de liefde is, zich spiegelend in de alles en allen omvattende Kerk, de totaliteit der cultuur verwezenlijken, opdat de wereld een nieuw „heil” wordt geopenbaard, het heil van oen Heiland, den eenlge, Die de gebroken en gebarsten wereld kan „hellen”, kan genezen. volmaaktheid, Ueke, en een en geest. Circus „Henny” kocht achtereenvolgens ook den roofdierenwagen voor 12.(eerste bod 10), den pakwagen voor 10 (het eerste bod was de helft), de loopkooi en manegekooi sa men voor 13 (eerste bod 5) en bet circus- toebehooren voor..,., ƒ0.50. geen cent meer dan het eerste bod bedroeg. Ook hierop volg den weer vele „Goed zoo” 's van het publiek. Daarmede was het afgeloopen, officieel ten minste. Maar de politie heeft nog een half uur werk gehad om alle „onbevoegden” van het ter rein te verwijderen, zoo bleken de dieren de nieuwsgierigheid van de toeschouwers vastge houden te hebben! De burgemeester van Woerden de heer H G. van Kempen, hield een toespraak, waarin hjj hulde bracht aan het optreden van ge noemde ifedders. waarna de heer W. Keeman, voorzitter van de Kon. Nederlandsche Brand- weervereeniging, het tweetal een medaille op de borst spelde. Tevens werden hun de daar bij behoorende oorkonden uitgereikt. In 25 Jaar tijd zijn thans in totaal vijf dér gelijke medailles uitgereikt. - Men schrijft ons uit St. Filial»: Het verblijf van H. M. de Koningin en H. K. H Prinses Juliana alhier werd tot nu toe be gunstigd door zeer goed weer, zoodat de Ko ningin en de Prinses reeds verschillende wan delingen maakten in de naaste omgeving. Door de voor Schotland zoo gunstige weersomstan digheden wak het bovendien mogelijk meer dere autotochten te maken, in d« eerste plaats rondom het Loch Eam, waaraan het hotel is gelegen, maar ook naar het terecht beroemde toe risten-oord The Trossachs aan het Loch Katrine, vanwaar men wel een zeer bijzon deren indruk bewaart van .het zoo in elk op zicht met natuurschoon bedeelde land. Zondasnacht hebben dieven hun slag geslagen in het perceel Nieuwe Heerengracht 155 te Amsterdam en een hoeveelheid kostbaarheden, gouden sieraden, edelsteenen enz. gestolen bij den kolenhandelaar, den heer P. L» Buren ontdekten Zon dagochtend dat de etagedeur gefor ceerd was. Was eenlge jaren geleden de tijd rijp voor actie voor de bultenlandsche missie, thans zei- de spreker, dat de tijd overrijp te voor een binnenlandsch uitbreiding van Christus’ verlossingswerk. De deugden ten slotte, die de mensch in staat en samenleving moet beoefenen, kunnen ock niet geïsoleerd staan van elkaar. Rechtvaardigheid, liefde en barmhartigheid moeten, te zamen beoefend en elkaar aanvul lend, een deugden-totalitett vormun. In de verhouding van den staat tot den mensch zegt deze richtlijn, dat de burgers er wel zijn voor den staat in zooverre zij burgers Hjn, doch in zoover zij persoonlijkheden zijn met bovennatuurlijke bestemming te de staat er voor hem en heeft hij haar rechten te eerbiedi gen en te beschermen. In het belang van het geheel kan hij die beperken hij kan een milicien ver- ydens züo diensttijd te trouwen doch hjj mag ze niet ontnemen hij mag niet steri- llseeren. Hij mag belastingen heffen, aandringen op bezuiniging, hij mag niet het eigendomsrecht aantasten. Hij mag een „Elntopfsgericht” voorschrijven, doch niet het eten verbieden en hy mag wat dc verhouding van den mensch tot zijn naaste en tot God betreft niet eischen dat deze de Hebreeën haat of den staat aanbidt. Op initiatief der Kamer van Koop handel en met medewerking van den burgemeester worden plannen voorbereid om in 1937 te Amater dam tot een groote wereldtentoon stelling te komen. In onzen tijd openbaart zich alom op alle levensterreinen een reactie op het individua lisme der negentiende eeuw. Overal verkondigt men dat het geheel boven de deelen staat en dat gemeenschapszin de leden van leder orga nisme moet samenhouden. Deze totallleitsgedachte is niets nieuws. De Kerk heeft steeds de gemeenschapsidee verdedigd zoowel m de natuurlijke als in de bovennatuurlijke orde. Nieuw althans teekenend voor het heden- daagsche streven naar totaliteit te echter de overdrijving van dit beginsel. Om het op de spits drijven van de totaliteit te vermijden moet men zich bewust worden wat dit princiep, gezond begrepen, inhoudt. Daartoe dient onderscheid te worden gemaakt tusschen volle en beperkte totaliteiten. Tot de eerste behooren de biologische orga nismen wier deelen geen ander doel hebben dan deel te zijn. Tot de tweede al die werkgemeen schappen wier lidmaten wél een doel hebben dat buiten of boven die gemeenschap staat, waarop dus het idee van organisme slechts als vergelijking kan worden toegppast Bij die gemeenschappen moet men steeds on derscheiden: Niet in alle opzichten is het deel onderworpen aan het geheel, doch slechts in zooverre en in die opzichten, waarin het’deel is. Dit wordt niet door de totaliteit gemaakt, bepaald, doch door het doel, waardoor die ge meenschap tot stand kwam. De totallteitsleuze berechtigt een vakvereeni- ging b.v. niet om zich met religieuze vraag stukken te bemoeien. De Centrale R. K. Klesvereenlglng te Hilver sum heeft het volgend schrijven gericht aan de R. K. Tweede Kamerfractie: verband met de politieke gebeurtenissen te lande en de daaruit voortgesproten specialisatie. Daardoor komen de cultureele mo gelijkheden, die op uitwisseling van gedachten berusten, in het gedrang. Daardoor kon de cultuur zich niet meer ver heffen tot het peil, door de scholastieken op het terrein der wetenschap bereikt, door haar stre ven naar het geheel, door haar richting op den samenhang, op den onderlingen band. Een herstel daarvan hoeft men niet te zoeken in de verrichtingen van de hedendaagsche we tenschap in één mensch of één ruimte. Dat kon in de middeleeuwen, doch dat kan thans niet meer. Dat behoeft ook niet. Is het zelfs niet grootscher, wanneer een koor van geleerden sa menstemt in één harmonie? Op de eenheid van richting komt het aan. Maandag had in de raadzaal te Woerden de huldiging plaats van de heeren J. H. Welp en J. Jansen die 12 April jj. bij een brand in de Kazernestraat drie kinderen hebben ge red. In de raadzaal waren behalve de burge meester en de gemeentesecretaris tegenwoordig de leden van het brandweercollege, en de com missie v. d. Kon. Nederlandsche Brandweer- vereenlglng te Utrecht, bestaande uit de hee ren W. Keeman, hoofdman te Rotterdam, D Vleemlng, commandant van de brandweer te Utrecht, en mr. Hanes, burgemeester Jutphaas. Na een korte pauze behandelde aalmoezenier K. RONCKEN de totaliteit in den mensch. „In hier Kabinetscrisis spreken de vijf parochiëele" zles- vereenigingsbesturen te Hilversum, vereenigd in de Centrale Hilversum, hunne zeer sterke waar- deering uit over het beleid van uwe fractie. Zy hopen en vertrouwen dat uwe fractie, trots de insinueerende crltlek op uwe fractie en harer door ons hooggeëerden leider, door de z.g. neutrale pers uitgeoefend, krachtig zal door gaan op den Ingeslagen weg ter bereiking van het door uwe fractie gestelde doel en niet min der tot handhaving van de democratie in Neder land.” Een fllmvertoonlng en een tweede praatavond besloten dezen dag. Vrijheid is geen ongebondenheid, doch een vermogen van den mensch om met gebruik van zijn verstand, zijn redelijk verstand, naar een doel te streven. Het gezag van den anderen kant is geen dressuur doch een vermogen, om den mensch zijr. doeleinden aan te wijzen en hem daarop te richten. Dit geschiedt evenzeer met gebruik making van de rede. Beide gezag en vrijheid steunen op het menscheljjk verstand en daarom behoeven zjj elkaar niet te bestrijden. De in gebruik neming van de geëlectri'i- ceerde spoorlijn HaarlemZandvoort, ia op 6 October e. k. vastgesteld. De N.V. Fllma te Amsterdam deelt mede, dat de orlgineele geluidsfilm van den beroemden Zwltserschen vlieger Mlddelholser, die met een ultgebreiden staf van operateurs een zeer ac tueel» en hoogst spannend» CUm gemaakt heeft van zijn expeditie door Abesslnlë, Palestina en Egypte, binnenkort in de theaters van het Tuschinskl-concern te Amsterdam en Rotter dam en het Studio-theater te Den Haag ver toond zal worden. Deze film moet niet ver ward worden met de onlangs vertoonde stomme film, met ongeveer geljjkluldenden titel, die jsren geleden vervaardigd is. aan een niet al te laag gesteld maximum te binden. Ten aanzien van de beide andere punten geeft de Minister als zijn oordeél te kennen dat het inderdaad voor hen, die bet venten als beroep uitoefenen, een bezwaar te, indien de geldigheidsduur der vergunning tot een kort tijdsbestek beperkt blijft. Een en ander leidt den Minister er toe aam de colleges van B. en W. in overweging te geven aan bona fide venters een ventvergunning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperk ten geldigheidsduur en de legesbedragen voor dergeiyke vergunningen niet al te hoog te stellen. In dit verband zou het aanbeveling verdie nen zoo in de verordening op de heffing van secretarie-leges het volgend tarief werd opge nomen. Voor ventvergunningen toet een geldigheids duur van een dag 0.15, een maand 1. een Jaar 5. Vroeg in den morgen, als t gestommel op den dortoir en het geroezemoes aan de lange tafels In de eetzaal ispbedaard, als allen weer in de koele aula zitten, krijgt Prof. Dr. S. Tromp 8 J. van de Gregoriana te Rome het woord voor een algemeene inleiding over de totaliteit. De ijsberen vonden de geheele plechtigheid maar matig Interessant. Zij lagen apathisch naar adem te hijgen in de hitte en alleen een van hen zorgde voor een Incident door over den vinger van een man te „strijken”, waar door deze bloedend verwond werd. De Russi sche bruine beer kreeg echter bij het zien van zooveel toeschouwers circusneigingen. Hij ging nu en dan op zijn achterpooten staan en draai de zich al walsend rond. De leeuwin maakte zich nog het meest van allen druk, vooral toen een hond zich, in haar nabijheid waagde, zoo zelfs, dat men voor het traliewerk van haar kool begon te vreezen Naar aanleiding van de gedwongen landing van een K. L. M.-toestel op een bietenveld bij Aalsmeer, is een onderzoek ingesteld naar de reden, welke daartoe heeft genoopt. De piloot Frenken, die de machine met groote vakken- nis op het bietenveld heeft neergeaet, had vóór het opstijgen een zeer grove fout begaan door den benzine-voorraad op de peilglazen niet te cóntroleeren. Daar de gezagvoerder hier de verantwoorde lijke persoon is, kon de fout alleen aan hem worden geweten. De piloot heeft, aldus het „Handelsblad”, het feit toegegeven en te van wege de directie der K. L. M. streng berispt. Omdat de gedwongen landing geen nadeelige gevolgen heeft gehad is van disciplinaire straf afgezien. z Algemeen verwachtte men, dat de rest wel even schielijk zou gaan. Inderdaad, de Russi sche kraagbeer, wiens vel een prachtige pels sou kunnen geven voor een of anderen „kalen” meneer, aldus de „Vox populi”, kreeg veel bod. Wel veel, maar niet hoog! Van ƒ10 klom hij slechts tot 15. Kooper werd het circus „Hen ny”, dat geheel buiten de schuldkwestie en de veiling stond en eigenlijk meer lijdend dan medewerkend voorwerp in dit geval was. dstr|.U^a^r Wn voHedlge, één totale totaliteit, altiu -ie.' 136 mensch is, aan Hem gemeten, heeft *}ec“ts 6611 deel. dat andere deelen noodig door zijn onvolledigheid, zijn onvol- mi».- helaas de andere deelen zoo vaak in ieft d van öch “feta*- De mensch be slecht steeds- dat zijn onvolmaakt verstand 1,1 sU*t te maar een deel te kennen, doch HrtwT* elgen inzicht als het eenig juiste, zich vo°rbeeld van de Grieken, die aeir beschouwden als ver boven alle ande- th»n.erheVep’ dle barbaren noemden, wordt de r>r5evol*d door de menschen, de volkeren, /“sen. de standen in hun streven naar de ^^’“'eerchappij en de wetenschap in Spreker besloot met de leuze, die de K J. M. V.-ers zich eigen moeten maken en beleven Daar we gelooven, Christus, strijden wij, daar we beminnen, Christus, lijden wjj en den Vrede van Christus verbreiden wij. De voorzitter van de Interdiocesane Jeugd commissie, rector B. H. de Groot, ultte zijn vol- doenlftg over hetgeen aan de K. J. M. V. en (foor K. J. M. V.-ers in het gesproken woord en door het spel gegeven is. Spreker hoopte, dat de Chrtetocentrteche gedachte, neergelegd in het winterprogramma, moge brengen hoogere zoowel sacramenteele als mys- heerlijke eenheid van gedachte Zondag heeft de politie te Arnemuiden proces verbaal opgemaakt tegen een paartje uit Mid delburg. dat in het gras aan den Kanaaldijk zal De jongeman wilde aanvankelijk zijn naam niet opgeven, waarop hij werd medegenomen naai» het arrestantenlokaal. Daar aangekomen gaf de Jongeman. B„ zijn naam op, waarop hij vertrekken kon. Ih den afgeloopen nacht te omstreeks één uur vervoegde zich een oudere broer van B., vergezeld van B„ een mannelijk persoon en ee dames, aan de woning van den rljksveldwachter S. te Arnemuiden. De vijf personen, die allen uit Middelburg afkomstig waren,, verkeerden in zeer opgewonden toestand. Zij wilden het ge beurde bespreken en B. vroeg den rijksveld- wachter waarom zijn broer aangehouden was Toen de veldwachter B. verzocht Maandag overdag terug te komen, heeft B. den veld wachter blijkbaar een klap gegeven, waarop de veldwachter een revolver trok en een schot op B. loste B. werd getroffen. Met een niet ge vaarlijke verwonding aan het sleutelbeen is B, na voorloopig door dokter de Haas uit Arne muiden verbonden te zijn, naar het ziekenhuis 1 te Middelburg overgebracht. De directie van de K.LM. is er toe overge gaan om een zoogenaamde contactcommissie in te stellen. Naar aanleiding van de moeilijk heden, die ontstonden, doordat er onvoldoende overleg tusschen de directie en bet vllegers- personeel bestond, bleven allerlei grieven be staan, die bij een voortdurend overleg niet be hoeven te ontstaan en in ieder geval kunnen worden opgeheven. In de contactcommissie der vliegen, die alle kwesties met de directie kan bespreken, zijn, volgens het Volk, aangewe zen de drie oude piloten der KLM.: Geyssen- dorfer, SchoKe en PannerrUer. Des middags hield de verbondsvoorzitter, de heer H. Engels uit Lelden, een inleiding»over de cultureele vorming, In de K. J. M. V.-bewe- ging. Als "n definitie van cultuur gaf de inleider aan een bewust leven volgens de orde, die God aan het leven heeft gesteld. De cultureele vorming komt in het winter programma tot uiting in de' te behandelen derwerpen. Deze onderwerpen worden aangevuld en be leefd door actiepunten, waarvan we o. m. noe men: opvoeren van leekenspelen, organteeeren van tentoonstellingen van religieuze kunst en katholieke boeken en o. a. door het nlet-beaoe- ken van door de katholieke pers afgekeurde of ontraden films. Ordening en saneering zijn slagwoorden In dezen tijd. Volgens spreker ordent de K. J. M. V. ook, doch niet alléén op eenzijdig terrein, maar zeker óók op cultuurgebied. Tot slot richtte rector I. H. van den Berg, aartsdiocesaan moderator, een woord van hul* de aan verbondsmoderator en verbondsbestuur voor de perfecte organisatie van deze beide da gen. Wat thans elders tot den grondslag van het staatsabsolutisme zou leiden overschrijdt die grenzen ver en levert den mensch met al zijn rechten en vrijheden over aan den almachtigen ztaat. Op de laatste vergadering van desen dag die in den vroegen avond werd gehouden, sprak mr. A. Cornelissen, bibliothecaris der Nijmeeg- sche Universitelt over den mensch als maat schappelijk wezen. De maatschappij is een totaliteit in dien zin dat zij eenheid en veelheid harmonisch ver- eenigt, dat zij geen chaos, doch een geordenden kosmos vormt. Om de plaats te begrijpen, die de mensch daarin bekleedt, moet men uitgaan van diens socialen aanleg. De mensch is, anders dan het dier, dat slechts bestaat om zijn soort in stand te houden, een wezen met een persoonlijk doel. Dit doel kan het meest volledig slechts maatschappelijk verband worden bereikt. Wie dus het algemeen welzijn nastreeft, streeft zijn eigen welzijn na. Een recente opname van de grootste hangbrug ter wereld, n.l. die tusschen San Francisco en Oakland, waaraan reeds gedurende bijna twee jaren wordt gewerkt Ondertusachen was de waarnemend deur waarder D. O. v. Wijngaarden snel met de vei ling begonnen en wel met het voorlezen van de veillngconditles. Deze behelsden, dat de dieren „voetstoots” moesten gekocht worden en in den staat waarin zij zich bevonden. Het risico was voor de koopers, terwijl ook geen aansprake lijkheid werd genomen voor het geval, dat de dieren wel eens iets anders konden zijn dan ze genaamd waren. Wie den eersten ijsbeer kocht, mocht ook de eerste keus doen. enz. De belangstelling van het publiek, welke tij dens het voorlezen tot ongeveer het vriespunt was gedaald, leefde weer op. toen de eerste ijsbeer in bod werd gezet en wel voor 25. Met ƒ5 telkens kïbiw-het dier al hooger in waarde tot de koop definitief op 40 bleef staan. De tweede ijsbeer werd Ingezet op 10 en bracht het niet hooger dan 15. Hoe de deurwaarder het publiek ook vroeg of het zich goed bedacht had, het bleef 15. De derde beer klom van 10 met telkens 5 tot 40, de vierde van 25 tot 80. De vijfde bracht echter slechts 25 op (inzet 15) en de zesde haalde niet meer dan ƒ20, na op de helft hiervan ingezet te zijn. Vervolgens werden alle ijsberen in combina tie geveild. Zij stonden op 200, doch dit werd al Spoedig ƒ250. ƒ275. ,A, enz. tot tep slotte Burgers Dierenpark te Arnhem kooper werd voor totaal ƒ370. De wagen, waarin de ijsberen dch bevonden, kreeg denaelfden kooper. 10 was het eerste bod;met guldens en twee gul dens tegelijk schoot de prijs naar boven tot ƒ56, den definltieven koop. Zes-en-vijftig gul den voor een ouden afgetakelden beestenwa gen I De mensch verheugt zich in het bezit van velerlei gaven, lichamelijke en geestelijke. Hjj kan zich bewegen op verschillend terrein. Hij kan ieder van die gaven tot een zoo hoog mo- teljjke ontwikkeling brengen, doch hij kan niet straffeloos de door God gewilde totaliteit ver breken. Vóór alles en in aUes blijft hjj een redelijk •n zedeljjk wezen. Deze erkenning van de hooge •aarde der menschelijke persoonlijkheid, die tevens inhoudt dat de mensch al zijn handelln- *en, geheel zijn leven heeft In te richten vol ken* een plan, dringt in onzen tijd op den voorgrond. Hoe grooter de chaos is die zich openbaart het geheele terrein van het menscheiyk “ven, des te grooter wordt de behoefte aan ®enschen uit één stuk, die de waarheid willen en loeren zien, die niet alles weten en overal *en meenlng over hebben, maar doordringen de kern, het wezen, de waarheid over onze uidige wereld en het leven, hoe beschamend de •gelijkheid ook moge zijn. «Wk*011611 dle deze werkelijkheid toetsen aan •te objectief gefundeerde eeuwige zedewet, eer- Uk. zonder zich zelf wat wijs te maken, dat de "«Passing gemakkelijk maakt. ■Jtenschen tenslotte die leven zooals hun ge- ”«n het hun gebiedt. Zoo alleen beantwoordt «mensch aan de levenseenheid, de totaliteit m zich verwezenlijkt wat zij te volgens het p»n en het beeld van den Schepper. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft een schrijven aan de gemeentebesturen gezonden betreffende de ventvergunningen. In dit schrijven deelt de Minister mede, dat mede als gevolg van de aanschrijving van 10 Maart l&go van den toenmaUgen Minister, gericht rot de Gedeputeerde Staten der on derscheidene provinciën, verschillende gemeen ten in het belang van de openbare orde en veiligheid in de plaateelijke algemeene politie, verordening bepalingen hebben opgenomen met betrekking tot het venten in de gemeente, waarbij o.m. werd voorgeschreven, dat het ver boden te zonder ventvergunning van B. en W. te venten. De uitvoering van dit voorschrift beeft in den iaatsten tijd aanleiding gegeven tot klach ten van de zijde van belanghebbenden, welke den Minister niet ongegrond voorkomen. Deze klachten betreffen in hoofdzaak een drietal punten. Aan nlet-lngezetenen der ge. meenten worden geen ventvergunningen uit gereikt. De ventvergunningen hebben dikwijls "n seer beperkten geldigheidsduur. Tenslotte zijn de leges-bedragen voor ventvergunningen met •en korten tijdsduur te hoog. Wat het eerste punt betreft, merkt de Ml. nister op. dat de gestelde voorschriften aan. vankelfjk in hoofdzaak ten doel hadden op te treden tegen openlijke en verkapte bedelarij. Echter worden de bovenbedoelde bepalingen allengs aangewend om naas| de wering van vermomde bedelarij en ongure elementen, ook den bona tide venter», die woonachtig zijn in andere gemeenten, het uitoefenen van hun bedrijf in de gemeente onmogelijk te maken. Het verdient naar de meenlng van den Mi nister aanbeveling, geen onderscheid te ma ken tusschen Ingezetenen en nlet-lngezetenen, haar doch het aantal uit te reiken vergunning»n Een Oldenzaalsche expediteur had 'n schuld vordering op den handelaar in wilde dieren Carl Hagenbeek te Hamburg. Daar de vorde ring niet betaald werd, liet hy beslag leggen op de eigendommen van de firma in Neder land: 6 ijsberen, 1 bruine beer, 1 leeuwin, 2 dierenwagens, 1 pakwagen, 1 loopkooi en ma negekooi, en eenlge circusbenoodlgdheden. Dit alles was gehuurd van de firma Hagenbeek door het circus „Henny", dat op het oogenblik in Haarlem vertoefde. De rechtbank verklaarde zich met het beslag accoord en zoo kon tot executie-veillng worden overgegaan, welke dan ook, Maandagmiddag plaats had. Voor deze veiling voorzoover wy ons her inneren de eerste in zyn soort in Nederland bestond enorme belangstelling. Het betrekkelijk kleine terrein aan de Friesche Varkensmarkt te Haarlem, waar de dieren in hun kooien wa ren opgeslagen, was afgezet met een hoog hek met kleine poort. Oorspronkeiyk werden door deze poort slechts bepaalde personen op het terrein toegelaten, doch toen één onbevoegde er door geglipt was, gudste de stroom van nieuwsgierigen naar binnen. Zelfs de yzeren hekken, welke ter afzetting om de kooien waren geplaatst, konden de menschen niet tegenhou den. De politie had haaden vol werk om de orde te handhaven. Van het hooge hek werd eenvoudig een ge deelte verwyderd, zoodat men gemakkelyker het terrein op kon komen. Voortdurend moest de politie jongens, die tot op de kooien geklom men waren, wegjagen en degenen, die boven op de hekken geklommen waren, aanmanen er van af te gaan. Talryke fotografen waren me de aanwezig en het aandoenlyke moment, waar op de directeur van circus „Henny” zijn lieve ling, de leeuwin, streelde, werd onmlddeliyk natuuriyk op diverse gevoelige platen vastge legd. De veiling moest 1500 opbrengen, behalve nog de extra-onderhoudskosten, door de Olden zaalsche firma betaald. Deze zyn niet gering, want de dieren verslinden 40 pond vleesch en 40 brooden per dag, terwyi voor hun bewaking iemand speciaal aangesteld moest worden. Al hoewel zich van tevoren reeds verschillende koopers hadden aangemeld (directeuren van dierentuinen, rondreizende circussen en een expediteur, die vroeger ook reeds „wilde die ren” geëxpedieerd had) was het toch wel te verwachten, dat de opbrengst heel wat lager zou zyn dan 1500. Beren en een leeuwin zyn immers een incourant artikel Naar de Telegraaf verneemt, zal de heer Jan Schilthuis, in de vacalure-Slingenberg benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, deze be noeming niet aannemen, in verband met r"~ lldmaatschap van de Tweede Kamer. Aan.de beurt is dan de heer mr. W. H. M. Werker, lid v«n het bestuur der Ryksverseke- ringsbank te Amsterdam, oud-voorzltter van den Vryzinnig-Democratlschen Bond. de voortgezette Limburgsche Sociale tudleweek sprak gistermiddag Prof. Dr. G. rom- hoogleeraar aan de Katholieke Unl- ’ersitelt te Nymegen, over den mensch als cultureel wezen. De bewoners waren afwezig en van deze om standigheid hebben Inbrekers gebruik gemaakt om zich tot de woning toegang te verschaffen en kasten en laden open te breken. H-i-igiTTrnllT c r schyniyk hebben de dieven gebruik gemaakt van een valschen sleutel. Des nachts hadden buren alreeds herhaalde- lyk de telefoonschel hooren overgaan. Zondag morgen ontdekte een der buurtbewoners dat de etagedeur geopend was. Daar men wist dat dw familie afwezig was, werd de politie van het bureau Jonas Daniël Meyerplein gewaarschuwd. De politie vond by haar komst alles dooreen gesmeten in drie vertrekken. De dieven moe ten overhaast te werk zyn gegaan en hebben alles overhoop gehaald, op zoek naar kostbaar heden. De familie L. vertoefde in Bakkum. Ze werd gewaarschuwd. Toen ze In den loop van den Zondag terugkeerde kon de schade opgeno men worden. V Verdwenen bleken een wit gouden horloge, bezet met brillanten. een kostbaar collier, een gouden ketting, gouden horloge, gouden arm band, tal van andere gouden sieraden, een be drag van f 100 aan geld enz. Van de daders nog geen spoor.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13