Vijfhonderdjarig jubileum van O.L. Vrouw in ’t Zand f >rf. Rijksmiddelen Kindermoord Ernstig verzet tegen politie i GROOTSCHE HULDIGING De vrouw in de maatschappij PRIESTERSTUDENTEN NAAR HEILOO ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 LEEKEPREEKEN a J Het vijfde eeuwfeest van O. L. Vrouw in "t Zand te Roermond. De Maria hulde op het Marktplein Echtpaar te Hengelo gearresteerd OPLICHTER AANGEHOUDEN Droevig ongeval op de Waal en sn Over het IJ Tweede brandkast moet het ontgelden T riomftocht 140 beklaagden gevonnist ISHI ISSONE INDEMAN 19ensionhouders de dupe van aller lei verdichtsels Vurige toespraak van Mgr. Lemmens In Juli ruim j 1 millioen beneden de raming gebleven Schuitje overvaren te Nijmegen Belgische konings-* kinderen Hedenmorgen verlaten zij Noordwyk Agenten met steenen bekogeld TWEE INLANDERS DOOD GESLAGEN and In verschillende stadsdeden van de hoofdstad werden Vrijdag avond relletjes verwekt «a alles >ver- Plechtige Hoogmis en omdracht van het miraculeuze beeld door Roermond op O. L. Vrouw ten Hemel opneming L. VON BRUCKEN FOCK OVERLEDEN Zevenhonderd gulden thans te Slikkerveer buit gemaakt Bedevaart om een heilig priesterschap ..-'I LIBRA. ülst de 70.— boot volledige Bewaring. men der» 4 4 REISBUREAUX q c aan liefde der groote Eindhoven Leiden Te Haarlem is In den ouderdom van 71 Jaar heden overleden de bekende componist L. H. G. van Brucken Fock. reU> I»ar het «nd in» at- Na den middag trok een groote triomftocht van de kapel naar de stad met het miraculeuze beeld in zyn midden, geplaatst op een rijk met bloemen versierden wagen met vier paarden be spannen. Hierna hield Z. H. Exc. Mgr. Lemmens een geestdriftige toespraak, waarin Mgr. nog eens sprak over zyn wensch, om alle geloovlgen van zjjn bisdom dichter en dichter te brengen tot Mhria, en nadat de dekenaten zich allen aan Maria zullen hebben toegewijd, eenmaal het geheele bisdom aan Haar te wijden en Maria uit te roepen tot de Koningin van Limburg. Naar het „Handelsblkd" verneemt, zullen de Belgische koningskinderen, na ruim anderhal ve maand gelogeerd te hebben by burgemees ter Van de Mbrtel, hedenochtend Noordwyk verlaten en naar België terugkeeren. en Ingesteld, de Er werden nu korte metten gemaakt. De.stra- ten werden ontruimd en de motoren reden over de trottoirs. Charge op charge volgde. Tot zelfs in de meest afgelegen straten van West moest de politie krachtdadig optreden. In de Jan Mayenstraat hadden zich opge schoten jongens In plantsoentjes verscholen en van hieruit gooide men naar de passeerende motorbrigade. Tot omstreeks twaalf uur bleef het zeer onrustig. it*- iJ* n*- <n- aar len oor I 55.— 55.— t 86.— t 75.— Begiatermarken tegen dagkoets eerde i rfh ■y te rcur- xxm- da- De aan tun- i van t 50.— t 17.50 L naar go wns Om- van i op scbe rist I >dag der- vaU, I en die van ban ml» ter, sl)n met C. d* ad- Dezer dagen heeft de politie te Arnhem een goede vangst gedaan, door de hand te legg»n op een 21-jarigen meubelmaker, die op geraf fineerde wijze pensionhouders oplichtte, door zich onder voorspiegeling van allerlei verdicht sels pension zonder vooruitbetaling te verschaf fen en dan na eenigen tijd, zonder te betalen, met de Noorderzon vertrok. In het feestjaar van het 500-jarig Jubilé van Onze Lieve Vrouw in X Zand te Roer mond was het Donderdag de hoogtydag. Het was Maria ten Hemelopneming, het titelfeest der kapel. Te Hengelo (Geld.) is gearresteerd het echt paar W., dat er van verdacht wordt een pas geboren kind in de omgeving zyner woning te hebben begraven. Toen de vrouw eerst in verzekerde bewaring was gesteld, vervoegde de man zich ten ge- meentehulze en ging onverwachts den veld wachter B. te iyf, zoodat deze assistentie van een pasu- burgers moest inroepen. Het echtpaar zal voor den Officier van Ju stitie te Zutphen worden geleid. Omstreeks elf uur verzamelden zich voor het kringhuis van de N. 8. B. aan den Over toom een paar honderd communisten. Dezen hieven spreekkoren aan en begonnen lawaai te maken. Blijkbaar wachtte znen op den terug keer van de colporteurs. De politie van het bu reau Leidscheplein was telephonisch gewaar, schuwd. waarom zy met een detachement agenten ter plaatse verscheen. Met de blanke sabel trok zy tegen de demonstranten op en Joeg hen uiteen. Ook aan de overzijde van het IJ en vei m de Sneeuwbalstraat heeft de baldadige oppe schoten jeugd de straat opengebroken en agen. ten met steenen bekogeld. Vooral in de omgeving van het zich daar bevindend kringhuis moest de politie verschil lende malen hardhandig optreden. In dit plechtig uur, tydens het Jubelfeest van O. L. Vrouw in X Zand, wil Z. H. Exc. reeds zyn bisschopsstad toewyden aan Maria. Van haar vraagt de Bisschop den zegen voor deze stad en streek en geeft ten slotte in haar naam den bisschoppeiyken zegen aan de groote me nigte hier verzameld. Hierna sprak mr. P. J. Reymer, burgemeester van Roermond, waarin hy den paters Redemp toristen dank bracht voor hun werken en den Bisschop huldigde als het geesteiyke hoofd van stad en bisdom. Nadat eenlge liederen gezongen waren, trok de grootsche stoet met den praalwagen terug naar de kapel, waar nog een danklied werd gezongen. De straten, waarlangs de stoet trok, waren feesteiyk versierd, en de geheele stad was be vis gd. Slechts éénmaal in de 50 jaren wordt het miraculeuze beeldje naar de stad gebracht. Volgens de traditie worden deze jubilea met groote plechtigheid gevierd. Een enorme men- schenmassa ging ter bedevaart en toonde haar belangstelling. Wat West aangaat: tegen half twaalf moest de politie opnieuw tegen baldadigen In de Torrestraat en Mercatorstraat optreden. In de Hudsonstraat en Vespuccistraat werd ver schillende malen met steenen geworpen naar de politie, die daar onophoudelijk patroulL leerde. eerste zeven maanden van de opbrengst f 212.776.301 4Alle gezangen worden gezameniyk gezongen: een pracht manifestatie van gemeenschappelijk offeren en bidden volgens de heilige liturgie der Kerk. Mogen dit jaar allen weer overvoldaan en gesterkt, Maria’s genadeoord verlaten. En moge geen enkele student aan dit groot appel ont breken. Op 19 Augustus is zyn plaats in de ryen en rangen der honderden priesterstuden ten te Helloo. klassen en in de wereld leven de naties met elkander voort durend op heimeiyken voet van oorlog, in een staat van geprikkeldheid en nayver. De schei dingsmuren tusschen de standen worden steeds booger opgetrokken. De moderne samenleving is als een zieke, die zware koorts heeft, wiens pols jaagt en wiens hoofd Uit. Men kan dezen toestand het scherpst vaststellen en den omvang van de kwaal het best beseffen, wanneer men de sociale gebeur tenissen van den dag vergeiykt met het godde lijk plan, waarnaar van den beginne af de men- ■cheiyke samenleving is ontworpen. Van dat plan heeft het geweten de omtrekken bewaard en de katholieke leer haalt er de lynen van op, door de dwalingen en fouten der verschillende geslachten uitgewlscht. In de mate nu, waarin de werkeiykheld verschilt van de goddelyke teekening, in die mate heerscht de wanorde. Immers, wat is er om een voorbeeld te noemen onder ons terecht gekomen van de grondslagen, door God aan het leven en aan de menscheiyke samenleving gegeven: recht vaardigheid. naastenliefde, gezag en wederkee- rige rechten en plichten? Niets en niepiand is op zyn plaats te be ginnen met God. die niet meer op de zyne er kend wordt. samenkomst of vyttlg Een octzagiyk aantal pelgrims bevond zich van het vroege morgenuur af in de stad en om de kapel. Nadat gedurende den geheelen morgen H.H Missen waren gelezen, ving om half tien in het groote Krulswegpark in de open lucht een plechtige Hoogmis aan met pontificale assis tentie van Z. H Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond. Z. H. Exc. werd op den troon geassisteerd door oe hoogeerw. kanun niken W. Cloots en Th. van der Marck. De H. Mis werd opgedragen door den hoog eerw. pater Sant, provinciaal der Redempto risten, die geassisteerd werd door da zeereerw. De leider der Bedevaart van Priesterstuden ten naar Heiloo, Pater L. A. v. d. IJssel MJ3.P. te Kaatsheuvel, schryft ons: t Is een jaariyks terugkeerende gebeurtenis van groote beteekenis, dat honderden priester studenten zich één dag van hun vacantle ver. zamelen te Helloo, by O. L. Vrouw ter Nood, om daar in gezameniyk gebed en offer te bid den voor de volharding in hun hooge roeping tot X priesterschap. t Dit feit van leder Jaar dient wel grootere bekendheid te verwerven by het katholieke volk, de ouders der studenten, en op de eerste plaats by de studenten zelf, waaronder er altijd velen nog onkundig zyn van doel en beteekenis dezer bedevaart. Op de markt was een verhevenheid opgesla gen, waar de Bisschop met de andere autori teiten, hoofdcomité en sub-cotnité’s plaats namen. De stoet stond opgesteld met de zooeven ge noemde groepen op den voorgrond, den wagen met het beeldje in het midden, geflankeerd door in het wit gekleede en gesluierde maag den Toen de geheele stoet was opgesteld hield dr F. Féron, president van het Groot-Semina- rie, de feestrede. Hy schilderde de beteekenis van de devotie tot O. L. Vrouw, die getoond heeft, vereerd te willen worden in het miracu leuze beeld in X Zand, dat haar voorstelt en waar zy haar gaven aan zoovelen heeft uitge deeld, de eeuwen door. Spr. wekte op tot een groot vertrouwen in Gods moeder. SOERABAJA, 18 Aug. (Aneta) De Landraad te Grissee berechtte de moordzaak van medio September 1934, waarby in de dessa Kemangi twee vreemde Inlanders door de bevolking wer den doodgeslagen. Van de 154 beklaagden wa ren er 14 doodziek. De overigen werden veroor deeld tot gevangenisstraffen varieerende van vier tot drie maanden. In de maand Juli hebben de ryks- jrpddelen opgebracht f 32.061.609, het geen f 4.412.903 minder is dan in Juli deze opbrengst bleven de 1.1 1 7.55 7 beneden de ra- De stoet bestond uit alle katholieke vereent- gir.gen der stad, verder talrijke muziek- en zanggezelschappen. Achter bet beeld read Z. H. Exc. Mgr. dr. G Lemmens, met den .hoogw. heer Mgr. dr. G. Bauduin, protonotarius apostolicus, vlcaris- generaal van het bisdom. In een tweede rijtuig volgden mr. P. J. Reymer. burgemeester van Roermond, en de hoogeerw. heer W. Cloots; hierna volgden nog hoogeerw. kanunniken en andere autoriteiten. De triomfwagen werd voorafgegaan door een aantal groepen, die de verschillende konlnginne- tltels uit de litanie van O. L. Vrouw verzinne beeldden. Het was 'n prachtige kleurvolle stoet, die een grootschen indruk maakte. De hoofdcommissaris van politie had het ver bod uitgevaardigd voor de NB B. om in de buurt yan het J. D. Meyerplein te colporteeren. Het bleek, dat men het plan had de colporteurs lastig te vallen by hun komst in de jodenwijk. De politie was dan ook sterk vertegenwoordigd onder bevel van inspecteur Byisma. Toen de N.S.B. dus niet verscheen, begon het op rel letjes beluste publiek de agenten uit te Jou wen, waarop deze van den gummistok gebruik maakten. In de omgeving van Ceintuurbaan en Ryn- straat was bet ook al rumoerig, zoodat ook daar de politie berhaaldeiyk van de wapens gebruik moest maken. Verschillende personen liepen klappen op. In West bleek het verzet het grootst. Reeds om acht uur was bet op het Merca torplein en omgeving zeer rumoerig. Hon derden personen, waaronder een groot aan tal opgeschoten Jongens, schoolden op de hoeken der straten samen. Herhaaldeiyk werd tot doorloopen aan- pollitte groote veldheer daaraan toe in negen van de tien gevallen hebben zy volkomen gelyk.” Ziedaar voor de vrouwen in deze rol van leidster zonder uiteriyk vertoon, zonder dwang en met tact zneesleepend zelfs hen, aan wie zy volgens de wet en volgens den Apostel onderworpen zyn. een afdoende reden om de sociale taak te vervullen, waartoe allen geroepen zyn; want hieruit biykt al welk een geweldige Invloed van haar kan uitgaan. Maar er is nog een meer afdoend motief voor haar, om zich niet aan deze taak te onttrek ken: n.m. haar werkeiyke roeping, haar voor bestemming, die haar drijft naar, althans haar geschikt maakt voor het moederschap. Hierover een volgenden keer. De dieven, vertelt het Volk, zyn het kantoor gebouw aan de achterzyde binnen gedrongen, drukten een raam van het kantoor in en stie ten toen op twee blinden. Met een beitel tracht- ten zy deze blinden te openen, hetgeen niet gelukte, waarop zy een paneel uit een der blin- oen braken en door dit gat naar binnen kro pen. De brandkast is van zeer stevig maaksel, maar de inbrekers zyn er toch in geslaagd er een gat in te boren. Met een tang konden zy toen een portefeuille bereiken, die zy omkeerden en waaruit zy een bedrag aan bankpapier wisten te halen. De brandkast bevatte een veel groo- ter bedrag. Men neemt aan, dat de Inbrekers by bet aanbreken van den dageraad, uit vrees voor ontdekking hun werk hebben gestaakt. Vrijdagavond is het in verschil lende deelen van Amsterdam zeer onrustig, geweest. In West nam het verzet tegen de politie ernstige vor men aan. Ook aan den overkant van het IJ moest herhaaldelijk door de po- f litie van de sabel en den gummi stok worden gebruik gemaakt om communistische samenscholingen uit een te drijven. Behalve het politie personeel van het bureau Adelaars weg rukte hier ook een overvalauto van het hoofdbureau ter assistentie uit. Verschillende malen moest de politie van de vuiywapens gebruik maken. Eenlge malen vluchtten kwaadwilligen open staande trapdeuren in, waaruit de agenten hen naar beneden haalden. Twee politiemannen werden door steenen ge troffen, terwyi een burger een sabelslag opliep en aan zyn hand gewond werd. Inspecteur Byi liet bezadigd, doch krachtig optreden, zoodat hy om ongeveer twaalf uur den toestand volkomen meester was. heeren Mulders, rector, en Loos, oud-rector der Kapel in X Zand, resp. als diaken en sub diaken. Z H. Exc. de Bisschop werd verwelkomd met het vierstemmige „Ecce sacerdos magnus” van Th Pfeiffer. De gezameniyke kerkkoren der stad: van kathedraal. Munsterkerk, H. Hart- kerk en Kapel in X Zand zongen de vierstem mige Mis 8. Nicolai van F. Nekes. Een groote menigte woonde deze H. Mis by. waaronder verschillende autoriteiten, behalve de reeds genoemde. Aanwezig waren o. m. de heeren Ir. M. Bongaerts, oud-minlster van Wa terstaat, mr. F. Bolsius, oud-lld van de Tweede Kamer, Ir. dr. Droesen, lid van de Tweede Ka mer. Na op deze wyze te Nymegen een nacht In een hotel te hebben doorgebracht, vereerde hy Arnhem met zyn bezoek en sloeg zyn eersten slag by een pensionhoudster in de buurt van de Nieuwe Brug, waar hy voorgaf een aanstelling als chef In een der groote winkelmagazynen daar ter stede te hebben gekregen. Hier werd hem echter den tweeden avond niet openge daan, waarna hy zyn logies voor aten nacht betrok in een kelderportiek. Den volgenden dag echter vervoegde hy zich by een koster, door wiens bemiddeling hy by een bejaarde weduwe pension verkreeg. Hier dlschte hy eveneens allerlei verdichtsels op over oude werkkringen en over zyn nieuwen werkkring: eerste bedien de by een der groote modemagazijnen Hij ver bleef in dit pension een dag of vier, waarna hy op een morgen plotseling in huls kwam met de boodschap, dat hy salaris gebeurd had, doch niets anders dan groot geld had. Als hy nu van de pensionhoudster een rijksdaalder kreeg, dan kon hy, in verband met zyn schuld aan haar, gemakkeiyker betalen. Na eenlg praten kreeg hy den gevraagden ryksdaalder, waarna hy het pension verliet om geld te wl^elen. Hij keerde echter niet terug, zyn pensionschuld achterla tende, vermeerderd met een rijksdaalder. bene vens met medeneming van eenlge goederen de jjenslonhoudstér in eigendom toebehoorende. Hy had echter Inmiddels by een anderen kos ter alweder pension besproken, zich uitge vende voor chef bjj een bekend modemagazyn. waarvoor hy al jAren in de verschillende groote steden had gewerkt. In dien tusschentyd was echter de recherche op het spoor van den op lichter gekomen, en toen hy zich des namid dags tegen etenstyd aan het pension meldde, werd hy aangehouden en naar het Centraal Politiebureau overgebracht, alwaar hy spoedig door de mand viel en een volledige beken tenis aflegde. Hy is ter beschikking van de Justitie gesteld, op welker last hy is ingesloten in het Huls van Dnurorino Teneinde op alles voorbereid te zyn bleef een sterke bewaking voor het kringhuis achter terwyi de motorbrigade in de omgeving sur veilleerde gemaand. Tegen half tien moest d daadwerkeiyk optreden. De motor- denbrigade, benevens een aantal agenten chargeerden verschillende keeren. Het werd een algemeene vlucht, waarby menigeen in zyn haast met den grond ken nis maakte. Toen de hier colporteerende NB.B.-ers naar hun Kringhuis terugkeer den, moest wederom hertiaaldelyk worden gechargeerd. Om tien uur werden de agen ten uit verschillende zy straten-mét steenen .imi bekogeld. Er werd om assistentie gevraagd en een overvalwagen van het hoofdbureau rukte uit onder bevel van inspecteur Byi. Er gaapt een groote kloof tusschen het god- deiyk wereldplan en de Inrichting der maat- schappy, zooals zy is op den dag van vandaag. Inneriyk spelen binnen deze uit het lood ge. slagen orde allerlei menscheiyke hartstochten bun vernielend spel; en van buiten zyn daar bij tal van andere factoren gekomenzedelyke zoowel als economische, die, dank zy den snel len industrieelen voortgang en dank zy den oorlog, de van slag geraakte machine tot zulk een dolle vaart 'hebben gebracht, dat de bran, dende noodzakeiykheld van een sociaal herstel door iedereen moet worden erkend. Elk uitstel beteekent nieuwe smarten voor het menschdom en vooral verlies van zielen. Voor de hulpactie zyn daarom allen noodig, •ooals op een schip in gevaar. Allen, dat wil zeggen: regeerders, geeste- UJke leiders en sociale werkers. Maar ook de vrouwen? Wie neen zegt, vergeet, dat de actie der vrouw niet is tegen te houden. Krachtens haar aard zal zy aan een nieuwe orde willen Bewerken. Zien wy haar in landen als Rus land al niet achter geweerloopen en in knunl. Uefabrieken? Werpt zy zich elders niet op als opvoedster om een nieuw geslacht te vormen voor den totalen Staat? De ambitie van de vrouw is niet tegen te houden. Maar wat zal de oogst opleveren, indien deze maaisters voor rekening van een vyandlg mensch werken, om dat de dochters van het licht thuis bleven en Insliepen? De katholieke vrouw moet by het hoodzakeiyke herstelwerk een eerste rol spelen *n wel op dezen dubbelen titel: omdat zy vrouw *n katholiek is! Onverschilligheid, neutraliteit i» tegen de vrouweiyke natuur. In het vrou- venleven speelt het hart een eerste rol; de vrouw gaat niet alléén op avontuur; zy sleept niet zich, zoowel in haar opgang als in haar val, andere wezens, zelfs heele groepen. Men heeft gezegd: by de klem van alle bederf en verlossing soek de vrouw! Onder den boom de« doods, in het paradys, goot Eva het ver. K in het menscheiyk geslacht; onder den bocan des levens, op Calvarië, werkte Maria mee aan de geesteiyke opstanding van dit ge- ***cht. In het menscheiyk verkeer, tegenover *rdere ziel en tegenover de samenleving neemt **dere vrouw een van deze twee houdingen aan. Wanneer zy zich niet vrijwillig onder de pro- Pagandlsten van de orde schaart, dient zy door dit feit alleen reeds de wanorde. Geen poging tot sociaal herstel zal slagen *°nder hef evenwicht van dezen dubbelen fac- traditie en vooruitgang. De vrouw vertegen. woordlgt de eerste, even onanlsbaar als de an- dere Wanneer zy zich onttrekt aan deze taak. de vooruitgang blindelings voorthollen, een •^tastrophe tegemoet, als een locomotief son- d*v rem. De vooruitgang heeft niet de terug houdende, maar de regelende actie der vrouwen Oo°dig. En dit werk zal niet ydel zyn, hoever d* mannen ook in hun waan en verwatenheid mogen gaan. ,JDe mannen zei niemand min. fcr dan de veldmaarschalk Foch volgen, tegenstelling met het burgeriyk wetboek, '•h* altyd hun vrouwen. En voegde de 1934. Met middelen f ming. Over de dit jaar was of f 19.477.865 minder dan de raming was, doch f 14.139.753 meer dan over de eerste zeven maanden van 1934. De inkomsten ten bate van het Ver- keersfonds bedroegen in Juli f 5.537. f34. Amsterdam -Griv.nha Rotterdam Haarlem Utrecht Vrijdagnamiddag omstreeks half twee werd op de Waal naby de nieuwe Haven te Nyme gen het schuitje van den visscher Van Haa- fen, die met rijn belde zoons met de zegen gevischt had, door een Dultsche sleepboot overvaren. De man had zich tot aan de stad laten optrekken door een van de twee achter elkaar varende sleepbooten. De elgenaa^ van deze boot Het de visschersschuit te vroeg los, met het gevolg dat deze door de volgende sleepboot gegrepen en overvaren werd. De schuit sloeg om en vader van Haaien en zyn oudste zoon wis ten zich vast te klampen aan het anker van de sleepboot en konden toen aan boord ge trokken worden. De jongere zoon slaagde daarin niet en zonk onmiddeliyk in de diepte. De schuit dreef verder af. Door de politie te Nymegen wordt een onderzoek ingesteld of al dan niet opzet in het spel was. In het aangrenzende woonhuis heeft niet het geringste gerucht vernomen. Onder leiding van burgemeester Crezee is na het ontdekken van de inbraak door het kan toorpersoneel, door gemeente- en rijksveld- wacht, het eerste onderzoek streeks één uur arriveerde de officier Justitie uit Rotterdam mr. Wilbrennlnck. wy hebben nog enkele plaatsen voor navolgende reizen: Harz (per auto) 8 d.. 7 Sept Belgische Ardennen (per auto), 5 d., 3 en 16 Sept 2-daagsche reizen naar Brussel (Eiken Zaterdag per auto) RUn. en Ahrdal (trein) Sa.. 9 Sept. Harx (trein) 7 d.. 16 Sept Londen, 5 d.. 13 en 37 Sept Kruistocht naar Noorwegen, 5 d., 30 Augustus ouder, die ’n prlesterjongen onder zyn kinderen heeft, dat hun kind daar by moet zyn; zullen ook de Eerwaarde Heeren Pastoors begrypen, dat de studenten uit hun parochie aan deze voor hen zoo geëigende actie moeten deel nemen. Ook de oversten der seminaries en kloosterscholen zullen deze beweging met hun aansporing bevorderen; warft aan deze bede, vaart ligt geen enkele persooniyke of collectieve ydelheid ten grondslag, maar alleen het groo te verlangen der studenten in de vacantie een gelegenheid te geven weer in de hun eigen sfeer te komen. Wy verwachten dan ook voor de volgende Jaren nog actiever medewerking van deze ver schillende zyden. De bedevaart heeft dit Jaar plaats op Maan dag 19 Augustus. wy laten het programma hier volgen: ’s Morgéns half elfPlechtige Hoogmis door een Neomist, waaronder preek door den Zeer, eer. Heer Sistermans 8.M. onderwerp: „Maria en de priester-student”. Na de Hoogmis be groeting by het beeld van 8t. Wllllbrordus door den leider der bedevaart. ’s Namiddags twee uur: Plechtig Lof znet Sacramentsprocessie in den tuin, waaronder preek door den Weleerw. Heer H. Drost, ka pelaan te Rotterdam. Onderwerp: ..Student en Eucharistie.” In de kapel: een machtig Te Deum en slot woord. Vrijdagnacht is te Slikkerveer Inbraak ge pleegd in de kantoren der N. V. ReederiJ „Op de Lek”, De brandkast werd geforceerd, en een portefeuille, waarin een bedrag van by na ƒ700 was, bult gemaakt. y elke rol heeft de katholieke vrouw by AA/ het zoo noodzakeiyke herstel der so- V ciale orde te vervuilen? Dat zy er een is bulten twyfel. Immers volgens het woord van een bekend schrijver kan men altyd met bewondering gadeslaan, dat by alle dingen, die in gevaar verkeeren: beschaving, vaderland, gerin. er altyd een vrouw gereed staat om se te verdedigen. Waarom staan er dan zoo betrekkelyk weinig gouwen klaar ter verdediging van de sociaie eede? Kan het misschien zyn. dat het hier oreigende gevaar niet voldoende wordt Inge- eien. of dat dit begrip te groot is om het te omvatten? Gaat het ook hier weer als met de mllddaugheld? Men draagt het geld met kwis tige hand aan wanneer een toren van een dorpskerk op tragische wyze is Ingestort, maar biyft ongevoelig voor het bericht, dat er in een oostersch land honderdduizenden verhongeren door een misoogst of een natuurramp. En toch: moet men niet moedwillig blind zyn, om niet te zien, dat het groote huls der menschaiyiae- mmenleving in gevaar verkeert? Wy bedoelen niet de nu en dan opduikende voorspellingen van geleerden, die het vergaan van onze planeet door een catastrophe In een dreigende nabyheid achten, wy bedoelen de ziekte, welke heel het maatschappeiyk organis me heeft aangetast. En men behoeft waariyt geen groot geleerde te zyn om deze kwaal, deze sociale malaise te constateeren en de veel vuldige storingen, welke daaruit voortkomen. Het gezin gaat ten gronde, ontbonden door echtscheiding en onzedrUJkheidverzwakt door tuchteloosheid; ondergraven door slechte wo ningtoestanden, alcoholisme en achteruitgang van het ras. Het land sterft weg by gebrek voor den grond en door den trek steden. v In verschillende landen leven de Het doel van deze bedevaart? Wy zouden zeggen: dit is het gewone doel van een bedevaart; maar het feit dat de pel grims allen priesterstudenten zyn, geeft aan deze bedevaart een speciaal cachet. En het feit nog, dat het priesterstudenten van allerlei bl- zondere richtingen zyn, brengt nog een eigen, aardig doel naar voren. Het algemeene doel is dus de „bidvaart”: de gang naar een genadeoord om te bidden tot Maria, maar priesterstudenten gaan ter bede vaart met het groote verlangen van hun hart. Zy, die door Christus tot de hoogste eeretaak werden, geroepen, en nog door Jarenlangen strijd tot dien top moeten klimmen, zy gaan am by de Vlrgo-Sacerdos te smeeken om vol harding in hun Ideaal streven. Hun gebed is op de eerste plaats een bidden om het pries, terschap. om een heilig priesterschap. Vandaar het speciale doel van deze bedevaart: gezameniyk te bidden voor volharding in de priesterroeping, om volharding gedurende den toch wel gevaarvollen vacantletyd. Vervolgens demonstreert deze van priesterstudenten van veertig verschillende richtingen de Ideale eenheid in X zelfde hoogheilig Ideaal: een eenheid, die aldus een keer gezien en meqgemaakt wordt. En waar in dezen tijd eenheid in chrlsteiyke en katholieke overtuiging zoo sterk geélscht wordt, is toch zeker te verwachten, dat de op groeiende priesterschaar zich één weet en zich als één betoont. Aldus gezien begrijpt iedere student, dat deze bedevaart naar de priestermoeder by uitne mendheid een gebeurtenis is in de vacantle waar hy niet mag ontbreken; begrijpt iedere

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5