N ONS BLAD Reusachtige brand te Berlijn Julian akanaal' ZAL HET ABESSINISCHE LEGER EEN GUERILLA-OORLOG VOEREN? I L. heden Het nieuws van IN DE HALLEN VAN EEN TENTOONSTELLING DE BAROMETER DAN KRIJGT ITALIË EEN ZWAREN STRIJD JOH. LAUWERS I J DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 131 OT Rede van Rosenberg Aanklacht tegen Calles De schatten van Pampeluna Na de ramp bij Cairo Zal door de Prinses geopend worden Brand te Dublin t Italië kan niet op de Somali’s vertrouwen Drukte in het Suez- kanaal De Negus van Abessinië heeft dezer dagen zijn lijfwacht geïnspecteerd. Op den achtergrond ziet men den zoon van den keizer, den jeugdigen hertog van Harrar, eveneens te paard De strijd om den kalender De Argentynsche minister Lamas geen president De a.s. zitting van den V olkenbondsraad Kortsluiting oorzaak van de ramp? (DNB) 10 Een python van anderhalven meter levend gevangen Nieuwe o verstrooming in China DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De Mexicaansche oud-president beschuldigd van onwettige terechtstellingen Het grootste gedeelte terug- gevonden PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER .41 Als voorloopig resultaat zes dooden en twaalf gewonden Oostenrijk zal niet capituleeren” Een slang tusschen de bananen Verklaring van minister Berger Waldenegg Tegen vroegere Centrumleiders en Joden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel;idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de fabriek. Telefoonnummer 4330 BERLIJN, 19 Aug. (DNB) De brandweer was tegen 10 uur het vuur in de Radiotentoonstellings- gebouwen aan den Kaiserdamm meester. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De Hallen 3, 4 en 5 op de Radio- tentoonstelling totaal verwoest - f- NDORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 266 1 ovatie die rijksmlnlster aan Gelukkigerwijze zijn de hallen 1 en, 2, welke door een breede strut van de overige gebou wen foto uit Ovada in Italië, welke de catastrophe goed weergeeft. Rechts stort met donderend geraas het water naar beneden om tenslotte in ‘t dal hoog opsprin gend woningen en bosschen te verwoesten wen gescheiden wordep, en de hallen 6. 7 en 8 gespaard gebleven. Talrijke exposanten hebben met behulp van de SA. SS en den Arbeids dienst de hallen doen ontruimen. Binnen een uur na het uitbreken van den brand was ook reeds een groot gedeelte van het tentoonstel lingsmateriaal in veiligheid gebracht. Besprekingen te Pari>: Laval rekent ep IteU«W tegenwoordigheid bij de Volkenbondsvergade ring om tenminste zijn standpant te verdedigen. 16 September zal Prinses Juliana in tegenwoor» Burgemeester Waugh van Albury betuigt zijn dank aan het Nederlandscbe volk. De aehtste R.K. Paedagogteche Week te Am sterdam geopend. Te Amsterdam Is overleden de heer Ed. Gerson, directeur van Gerson’s Modemagazijnen. BOEKAREST. 19 Aug. (Reuter) In verband met de wrijving tusschen de aanhangers van den ouden Juliaanschen kalender en de aan hangers van den Gregoriaanschen kalender, die 13 dagen op den eersten voor is, hebben te Albert in Bessarabië ongeregeldheden plaats gehad. De gendarmen hadden opdracht den leider van de sec te, welke voor het behoud van den Juliaan- Het ligt Maandag 16 Juliana kanaal DUBLIN, 19 Aug. (Reuter.) In het hoofd kwartier „Slnn Fein" is heden een brand uit gebroken, waarbij 3 vrouwen om het leven zijn gekomen. Bij het blusschen van den brand stortte een brandweerman van 13 meter hoogte en werd zwaar gewond. Reusachtige brand In de Radlot Hngsgeboawen te Berlijn; hallen 3, 4 en S zijn totaal verwoest. de bëeft gevolgd. Vit Hargeisa in Britsch Somaliland wordt tan Reuter gemeld, dat een van de voornaamste stamhoofden van Ogaden en Diredawa is aan gekomen om een groote zending wapens en mu nitie in ontvangst te nemen, welke hier via Djiboetl is aangekomen. Zijn troepen tellen 3500 man en zullen den eersten tegenstand moeten bieden aan de Ita lianen, indien dezen het gebied van Gergolusl binnendringen. Benoemingen Paters Franciscanen. O O Sigarenmakers staan afwi^end tegenover de pa troonsvoorstellen tot loonsverlaging. PARIJS, 19 Aug. (A. N. P.) Arbeiders, die te Rennes een goederenwagen losten, waarmee een lading bananen uit West-Indië via 8t. Nazalre was aangekomen, ontdekten plotseling tusschen de bananentrossen een python van ongeveer anderhalven meter lengte, en zoo dik als een mannenarm. Gelukkig had men de slang tijdig ontdekt, voordat het reptiel kwaad kon doen. 9 Men slaagde er in den python levend te vangen. BUENOS AIRES, 19 Augustus. De minis ter van buitenlandsche zaken Lamas heeft de ultnoodiging om op 4 September as. de Vol- kenbondsraadszitting te preeideeren niet aan vaard, aangezien de vredesconferentie betref fende den Gran Chaco zijn aandacht opeischt. De speciale correspondent van Reuter, per automobiel een tocht maakte van Direda. w» naar Jljiga kreeg een voorproefje van de moeilijkheden, welke een leger, dat eventueel een inval zou doen in Abessinië, krijgt te over winnen. na het verlaten van de lage Abessi- nische landen. De reis van zestig mijlen in een krachtlgen auto kostte twaalf uur en voerde langs een on- jelijken en onder water staanden weg. Een ar. tillerie-transport zou onmogelijk zijn in deze streek van lava en moerassen. PAMPELUNA, 19 Aug. (Reuter) Het groot ste gedeelte van de kostbaarheden, welke uit de Kathedraal zijn gestolen, is teruggevonden Dij een goudsmid te Pampeluna. genaamd Arias. Men verwacht thans talrijke arrestaties. schen kalender is, met eenige aanhangers te arresteeren. De godsdienstige fanatici vielen evenwel de gendarmen aan en doodden twee van hen met revolverschoten. De gendarmen beantwoordden het vuur en doodden vier van de aanvallers en verwondden twaalf van hen. Nadat de gendar men versterking hadden ontvangen kon de orde en rust worden hersteld. Er zijn talrijke arres taties verricht. ïn geval van ‘n oorlog zou Japan zich waar schijnlijk niet tot een protest in Rome beper ken. Men is volgens deze verklaring ook bereid Abessinië een leenlng te verstrekken, voor ge- 7*1 dit land er om zou verzoeken, hetgeen tot nu toe niet ia geschied, Het oostelljk deel van den radiotoren, waar een reusachtige lichtreclame was aangebracht, brandt nog onverminderd voort; e» bestaat behter alle hoop den brand in het restaurant en den radiotoren te kunnen blusschen. Het is ais vrijwel zeker aan te nemen, dat de brand in hal 4 bjj de firma Siemens is uitgebroken. WEENEN, 19 Aug. (Reuter). De minister van Buitenlandsche Zaken Berger Waldenegg heeft te Klagenfurt een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de Duitschers Oostenrijk gebrek aan bevrediging verweten. ,.Wij verwarren bevrediging niet met capitu latie,” voegde hij eraan toe. „Oostendijk zal niet capituleeren.” Hiertegenover staat echter, dat indien de ihr—inirn hun troepen zouden verzamelen ea op Europeesche wijze den strijd zouden trachten te voeren, de Italianen met hun groote overmacht van oorlogsmateriaal ge- makkelijk zouden overwinnen. PARIJS, 19 Aug. (Reuter). De Italiaansche verzoenings- en arbitrage-commissie heeft Maandag slechts een voorbespreking gehouden en zal pas Dinsdag in een officieele zitting bijeenkomen. Waarschijnlijk zal de benoeming van een vijfden arbiter Dinsdag nog niet plaats hebben. Op verzoek van Italiaansche zijde werd be sloten dat de benoeming van dezen vijfden ar biter eerst dan zal plaats vinden. Indien de vier overigen niet tot overeenstemming kunnen komen. ADDIS ABEBA, 19 Aug. (D.N.B.) Een aanzienlijke persoonlijkheid uit de provincie Ogaden. die zich eenige dagen te Addis Abeba bevond, verklaarde aan een vertegen woordiger van het D.NJ3., dat ingeval een oorlog tusschen Abessinië en Italië uitbreekt, aan de trouw van de Somali’s niet behoef de te worden getwijfeld. De Somali’s hadden een bijzonderen af- keer van Italië. Als bewijs hiervoor werd aangevoerd, dat in de laatste zes maanden eenige duizen. den Somali’s, die door Italië waren aange worven. met de aan hen verstrekte wapens en paarden en den geheelen munltievoor- rsad naar Abessinië waren teruggekeerd. Het aantal overgeloopen Erithreeërs en Somali’s in de laatste maanden kan gevoeg lijk op ongeveer 10.000 worden geschat. NAPELS, 19 Aug. (Reuter.) Het stoffelijk overschot van minister Razza en de andere slachtoffers van het vliegongeluk in de nabij heid van Cairo, is met den kruiser „Diaz” al hier aangekomen. Na een korte plechtigheid, waaraan door vele autoriteiten werd deelgeno men, werden de overblijfselen verder naar Ro me getransporteerd. SHANGHAI, 19 Aug. (Reuter.) De dijken van het meer van Welshanhu, de zuidelijke grens tusschen Shantung en Kiangsu zijn doorgebro ken, waardoor groote strooken land over stroomd werden. Meer dan 100 dorpen zijn hierdoor vernield. Het overstroomde gebied omvat een oppervlak te van meer dan 2Ü0 K.M2. 150.000 arbeiders werden door de overheid van Kiangsu aange wezen, een tweeden dijk aan te leggen. De keizer houdt dag en nacht beraadslagin gen, waaraan door de ministers zoowel als door de buitenlandsche raadslieden en militairen wordt deelgenomen. De vlammen sloegen meer dan 50 meter hoog op en tastten ook het restaurant aan, dat zich op den zendtoren bevindt. In het restaurant en op het platform van den toren zijn bezoekers en kellners, voor zoover men thans nog kan nagaan, achter gebleven, die niet naar beneden konden ont vluchten, daar het vuur ook de lift aange tast en de stangen daarvan “geheel ver bogen had. De Italiaansche minister voor propaganda, en schoonzoon van Mussolini, Graaf Geleaz- zo Ciano, zal binnenkort als commandant van een eska der bommenwerpers naar Oost-Afrika vertrekken Naar uit Port Said wordt vernomen is de Italiaansche scheepvaart door het Suez-kanaal het afgeloopen week-elnde zeer levendig. MEXICO CITY, 1» Aug. (AJi.P.) Een plaat- lelijke rechtbank heeft een onderzoek geopend naar een beschuldiging tegen oud-Presldent Calles, die na den opstand van 1927 last zou hebben gegeven tot de terechtstelling van Ge neraal Francisco Serrano en twaalf anderen, zonder dat dezen voor een rechtbank of zelfs voor een standgerecht terecht hadden gestaan. De aanklacht is Ingediend door een voorma- llgen aanhanger van Generaal Serrano, Can- dinl, die indertijd een der leiders gas van de campagne voor de verkiezing van Serrano tot Mexicaansch president. NEUSTADT, 19 Aug. Alfred Rosenberg zeide gisteren in een redevoering voor ongeveer 30.000 toehoorders o. a. Na de overwinning van 1933 hebben alle nat.- socialisten tegenover de vroegere tegenstan ders een ridderlijk gevoel gehad. Zelfs ten op zichte van de Joden zou de regeerlng zich te vredengesteld hebben met de allemoodigste maatregelen. In toenemende mate echter kan thans waargenomen worden, dat de tegenstan ders van vroeger er naar streven het gemeen schappelijke front, waarin zij het nat.-socia lisme veertien jaar tang bestreden hebben, in het geheim weer op< te bouwen. Deze opruiing heeft zich in het bijzonder merkbaar gemaakt na de afsluiting van het Engelsch—Duitsche vlootverdrag. De Joodsche boycotbeweging is weer toegenomen. Met het oog op den huldigen strijd, aldus gin» Rosenberg voort, die ingezet is van den kant van het wereldbolsjewlsme. de Joden en de Centrumleiders, geloof ik, dat het cfjd sou zijn te overwegen of het in het be lang van de historische waarheid niet noodza kelijk lijkt een gerecht bijeen te roepen, dat een onderzoek zou moeten- instellen en vol gens de documenten de door ons allen beleefde samenwerking vaststellen tusschen het Cen trum en het Marxisme in 1918 en dat de acti viteit van de Centrumleiders bij de separatte- tenbewegfng zou moeten nagaan. Voorts ging Rosenberg In op hef principe van de gewetensvrijheid en herhaalde tenslotte nog eens zijn bekende theorieën over het gezonde bloed en de erfelijkheid. in het voornemen. September as. het voor alle verkeer plechtig open te stellen. H. M de Koningin zal bij de plechtigheid dezer openstelling, welke door H- K. H. Prinses Juliana zal wor den verricht, tegenwoordig zijn. Na een ontvangst op het Gou vernementsgebouw en het raadhuis te Maastricht zullen de vorstelijke personen en de vele genoodigden zich inschepen op een stoomboot, welke het Julianakanaal zal af varen tot Bom. Door het moedig optreden van een twee tal brandweerlieden, gelukte het. een brandslang van het terrein op het 50 Meter hooge platform in den radiotoren te brengen, waar zich nog een tiental per sonen bevonden. Deze brandweerlieden wa. ren in den ijzeren mast van den radiotoren omhoog geklommen, en wisten zoo in de onmiddellijke nabijheid van het brandend restaurant water te geven. Daardoor mocht het hun gelukken, de op het plat form In den brand achtergebleven per. sonen, die herhaaldelijk in spreekkoor „Redt onsl" naar beneden geroepen had den. buiten gevaar te brengen en te redden. De blusschlngsarbeid werd systematisch aangevangen bij den oorspronkelijken brand haard in hal 4. Ononderbroken werden ont\ zaglijke hoeveelheden water over het vuur uly- gestort door meer dan 30 brandslangen X»n grootste en middel capaciteit. Hal 4 moet zonder meer als volkomen verwoest beschouwd worden. Ook vrijwel al het tentoongestelde is verloren gegaan. Hal 3 en 5 hebben zwaar ge leden. Naar 4e meening van goed-ingelichte Eoropeonen zouden de Italianen een zeer moeilijken veldtocht krijgen, indien de Abes- züilën hun tactiek van guerilla, oorlogen, waarin zij zoo uitmunten, zonden toepas- LONDEN, 19 Aug. (Reuter.) De Valera heeft besloten de zitting van den Volkenbondsraad van September bij te wonen, teneinde het standpunt van den lerschen Vrijstaat in het ItaliaanschEthiopisch conflict uiteen te zet ten. Naar men gelooft is De Valera voornemens te verklaren, dat zijn regeerlng ten volle bereid is met den Volkenbond samen te werken bij de pogingen om den vrede te handhaven en de onafhankelijkheid van Ethiopië te beschermen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR' ToWoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: p«r kwartaal voor Alkmaar f 2- Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Mal geïllustreerd Zondagsblad 0.60 booger Verscheidene afdeellngen van de BerliJnsche brandweer gaven met een geweldig groot aan tal slangen water om een overslaan van den brand naar andere tentoonstellingshallen te voorkomen. Op verzoek van de brandweerleiding rukten onmiddellijk afdeellngen van de politie, den Arbeidsdienst, de SA. en S.S., alsook van de Rijksweer ter assistentie uit. Deze was vooral noodlg om de menschen- menigte, welke uit honderdduizenden bestand, en zich om ae gebouwen verzamelden, op vol doenden afstand te kunnen houden. De bezoekers van de tentoonstelling hielden zich rustig. Met hun hulp en die van den red dingsdienst konden waardevolle objecten der tentoonstelling in veiligheid worden gebracht. Het gelukte os. de instrumenten der. kostbare televisie-apparaten voor het vuur te bewaren. De twee autohallen en de hallen een en twee zijn bulten gevaar, daar het zich laat aanzien, dat de brandweer na een uur den brand mees ter zal zijn. Voort* wordt gemeld, dat direct na bet uit breken van den reusachtlgen brand RUksminis- ter dr. Goebbels op het terrein van de ramp aankwam en zich rapport liet uitbrengen over de getroffen maatregelen. BERLIJN, 19 Aug. (DNB) De gebouwen der groote Radioten- toonztelling te Berljjn werden hedenavond tegen half negen uur door een reusachtigen brand ge teisterd. De brand is waarschijn lijk in hal 4, vermoedelijk tenge volge van kortsluiting, uitgebro ken. Binnen enkele minuten slecht* stond de geheele hal in vlammen. De tentoonstellingshallen 3, 4 en 5 werden binnen een half uur door het vuur volkomen verwoest. De zuidwaarts stoomende schepen hadden tanks en pantserwagens, vrachtauto's en' ande re automobielen aan boord, alsmede bier en wijn. Ook passeerde een groote drijvende kraan het kanaal. De aankomst van ’t mailschip „Ganges” met 2000 nüUtaJjgp aan boord was aanleiding voor vreugdevolle betooglngen van de bevolking van de Italiaansche kolonie. De naar bet noorden varende schepen waren deels leeg of hadden zieken aan boord. In bank- en scheepvaartkringep schat men het bedrag, dat de Italiaansche regeerlng heeft betaald aan kanaalgelden op 750.000 pond ster- ling Te Hargeisa (Britsch Somali.land) zal heden een conferentie van de Britsche bestuurs-amb- tensren worden gehouden teneinde een beslls- •hig te nemen over de maatregelen, welke ge. n°<nen moeten worden voor geval vijandelijk heden mochten uitbreken. ADDIS ABEBA, 19 Aug. (DJ4.B.). In Japan- •Che kringen alhier verklaart men. dat Japan de onderhandellngen te Parijs zeer aandachtig Uit de officieele berichtgeving vernemen wij nader: De tentoonstellingsgebouwen waren tegen het uur. dat de brand uitbrak, reeds voor het publiek gesloten. Voor zoover nu reeds be. kend is. zijn geen mensebenievens te betreu ren. In het restaurant op den Radlo-toren be vonden zich nog een achttal personen, die echter door het moedig optreden van de brand, weerafdeellng, onder leiding van Dr. Schaefer, allen met slechts lichte verwondingen konden gered worden. Rijksmlnlster Dr. Goebbels, die om 8.45 op de plaats van den brand arriveerde, beval on- mlddellljk een uitgebrelde afzetting der ter reinen. Tegen 10 uur arriveerde ook Dr. Frick bij den brand. De brand in hal 4 woedt nog steeds onver minderd voort. Het vuur is echter in zooverre beperkt, dat geen gevaar voor uitbreiding meer bestaat. Toen ongeveer tien uur de brand aan de lichtreclame en in het restaurant in den Radiotoren eindelijk begon af te nemen, kon men ter toe overgaan de zich daar nog bevin dende personen te redden. Langs de gevaar lijkste plekken in de ruïne op den toren moes, ten zij over de nog gloeiend heete ijzeren trap pen den beganen grond bereiken. Geen van hen heeft ernstig letsel bekomen. Intusschen moesten de brandweerlieden, die totaal uitgeput waren, worden af gelost. De blusschingswerkzaamheden duren onverminderd voort. Tegen 11 uur stortten de muren van hal 4 met donderend geraas in en de enorme von kenregen belichtte voor eenige oogenblikken de geheele in ’t donker liggende omgeving. In hal 4 hadden hoofdzakelijk groote Duit sche firma’s geëxposeerd, als Siemens. Tele, funken, A.E.G., Mende, Seibt en anderen. De beide ultra-korte golf-zenders van de Rijks- post zijn totaal vernield; ook de oude zender Witzleben. die in den eersten tijd van de radii met vier Kilowatt voor Berlijn werkte, is den brand ten offer gevallen. Verschillende personen, die verwond waren, waaronder ook eenige brandweerlieden met rookvergiftiging, werden naar een ziekenhuis vervoerd. Na middernacht brandde het nog steeds in hal 4. In het restaurant in den radiotoren is nog slechts weinig vuur, dat met drie brand slangen wordt bestreden. Dr. Goebbels begaf zich tegen 10 uur naar het restaurant om de omgeving vanaf den radiotoren op te nemen. Tegen 11 uur werden besprekingen gevoerd over dë te nemen maat regelen in het belang der tentoonstelling. Besloten werd dat de tentoonstelling in hal 1 en 2 ononderbroken wordt voortgezet, even- zoo in de overige niet beschadigde hallen. AL leen de expositie in hal 4 zal onderbroken worden, om ten spoedigste ook wederom voor bezoek te worden opengesteld. De uitzendingen en het avondprogramma sullen onveranderd voortgang hebben. Ofschoon reeds sedert verscheidene maanden In Abessinië openbare gebeden zijn voorgeschre ven ten einde het land te behoeden voor de gevaren welke b*t bedreigen, werd Zondag een bijzondere biddag gehouden. Bet keizerlijk paar woonde den specialen dienst btf in de St. George Kathedraal te Addis Abeba, waar een menigte van clrt* 50.000 per. sonen was samengestroomd. Na den dienst bad de patriarch Abouna Mar kos God. dat deze aan Ethiopië en aan de ge heele wereld den vrede mocht schenken. Moge •God ben verhooren, zoo sprak hij, die voor on* bidden en dat Hij hen zegene en met weldaden cverlade. Toen de keizer de kathedraal verliet werd hem door de menigte een ovatie ge bracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1