Sensationeele rechtszitting Een zonderlinge inbraak Veiligheid op den weg Hoeveel inwoners heeft Oss? f 100.000 VERSPEELD DEN DADER WAS DE SITUATIE GOED BEKEND VERDACHTEN VECHTEN NET VELDWACHTERS WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 Meer oordeelkundig toelicht op voorschriften Wettelijk aansprakelijk Handelaar ii aangehouden Koopprijs der Gelria Vijftigduizend Engelsche ponden Goudvoorraad van de Ned. Bank Met ruim vier millioen verminderd Thans de gevangenis in GROOTE BOERDERIJ IN VLAMMEN Rood achterlicht Tien varkens omgekomen Boekhouder verduis- terde f 14.000 Acht maanden geëischt Kroongetuige tegen den grond geslagen Dierlijk vet frauduleus ingevoerd Geldkistje met 545 benevens kostbaarheden uit een wo ning verdwenen DAME ONDER DE TRAM GEDOOD Vier jaar geëischt Voorrang el n. teen). Een tiental „zware jongens", dat een serie inbraken in de pro vincie Utrecht gepleegd heeft, gaat voor gerui- men tyd achter slot Ingebroken Bioscoop-kaartjes als lokmiddel De marechaussee arresteerde weer een tweetal personen, ver dacht van heling De groote kraak; buit f 2685 Het tweede drieta’ om Ko- de plement L Waarheen de en woelig Intermezzo werd het verhoor werd dan Verd. V. D. weer binnen werd bepaald op Dinsdag over i 4 r Ir. J. e. Rot- De Officier van Justitie noemde in zyn requi sitoir de verdachten een stel geroutineerde in brekers, die met het grootste gemak brandkas ten openen. Tegen ieder eischte hy vier Jaar gevangenisstraf. Door de verdedigers werd clementie bepleit; uitspraak 'over veertien dagen. door Itallaansche waarschijnlijk into* Cerke- dders. tl A. JU* nemende vond de mr. Twiss Quarles Ben algemeen verbod voor wielrijders, van den rijweg gebruik te maken. Indien een rij wielpad aanwezig la. komt den Minister niet wenacheiyk voor. Wel aal worden nagegaan of en in hoeverre het meer rechts houden van het langzame verkeer bevorderd kan worden. Hoewel da Minister voorshands van oordeel is, dat het stellen van een algemeene maximum snelheid op de buitenwegen geen aanbeveling verdient, stelt hl) zich voor, daaromtrent als nog het oordeel van de Motor- en Rywtelcom- miasie In te winnen. Ernstig wordt overwogen den voorrang van het verkeer op hoofdwegen te erkennen. Deae regeling zal zoo noodlg In het Motor- en Ry- wlelreglement kpnnen worden opgenomen ook vóór de inwerkingtreding van de nieuwe wet. De wenacbelykheld van een verbod van sa menscholingen op rijwegen, welke bet vrije ver keer belemmeren, zal worden overwogen. Ben algemeen verbod voor alle wegen, om met een voertuig op den weg stil te staan, in- dlen de wegberm ter plaatse daartoe geen ruim te biedt, gaat den Minister te ver. Omtrent de remlnrlchtlng van motorrijtuigen zijn thans nieuwe voorschriften In overweging. bekend bij de t rijder gen n.a :be ver- Lomsa B. Woi- dr. J. U. dt- etiende de for- e leasee uitgave (Acbt- self- Itgave uk). (tóe in allen, een der uitgave de la* iels en ilngen. druk), druk), anbouw roering, weldige ongeluk Eet van de niemvc hchtingbordsn, snlks éoor dm A. N. W. B. op 150 meter vóór wefsp/iuinfen en -kruisütgm gtplaatst urnrdm. Htsrop kan de Jbaarf-Jbetoende* automobilist m Mt oogopslag sim, wolkat sng hy aanstonds sol mostm s^lggp >oMn, r sa rik).-. jeveen, druk). Igthart t Gn oe T. tiingen an de 1 L*- 20 watt C. v. d. n. (bruf- L en J. Voor de rechtbank te Utrecht dienden Dinsdagmorgen een aantal zaken betref fende een serie groote inbraken in de pro- rlncie Utrecht, waarvan de behandeling een eeer sensationeel verloop had. De verdach ten, voor geen geruchtje vervaard, gebruik ten nJ. telkens hun vuisten, wanneer zij het met woorden niet meer af konden. Te Berlijn is het congres van Internationaal Strafrecht geopend. Ome foto toont den minister van Justitie, dr. Gürtner, in ge sprek met professor Simons uit Nederland heeft de invoermachtiglngen op onrechtmatige wijze weten te verkrijgen en aan 8. verkocht. dat dan Den Haag ingesteld en daarna te Rotterdam, ten einde er achter te komen, hoe 8 aan de pa pieren voor den Invoer was gekomen.^ Bij het verhoor heeft hij medegedeeld, dat hii de pa pieren van den vroegeren bode van de Crtsis- Zuivelcentrale heeft gekocht. 1 te rtp vraag waar het geld gebleven was, - grtnnekend: „dat heb ik wegge- weer vry kom. heb Ik loon naar wil ik geen vragen meer beant- 1 den angst van het gebeurde Toen deze bode nog in dienst was, had hij eenlge blanco formulieren, die hy van de eene kamer naar de andere moest overbrengen, weten achter te houden en voorzien van stem pels en een valsche handteekening. slag. De Officier van Justitie eischte tegen haar zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Onlangs was men er achter gekomen, 8 veel meer dierlijk vet had Ingevoerd mo^lljk was. Er werd een onderzoek In Een wetsontwerp tat iavoerlag van de verplichting van automobilisten tot verze kering tegen de gevolgen van wettelijke aansprakelijkheid wordt in samenwerking met het Departement van Justitie voorbe reid. De Minister, overtuigd van het nut van de Invoering van een zoodanige ver plichting. aal daarbij den grootst mogeiljken spoed betrachten. Ook de Minister meent, dat niet alleen mo torrijtuigen, maar ook andere rij- en voertui gen, waarmede over een weg wordt gereden of welke op een weg stilstaan, In het algemeen van een rood achterlicht voorzien moeten zijn. Voor de gewone rijwielen kunnen er ook zijns inziens bezwaren geopperd worden tegen het eischen van een rood achterlicht Een wijziging vast de desbetreffende artikelen van het Motor en Rijwielreglement Is thans zeer spoedig tege moet te zien. Een wijziging van de voorschriften omtrent verblindende rijwiel- en autoverlichting en ver keerd gerichte bermlampen is bij de Motor- en Ry wielcommissle in behandeling. Uiteraard zal op de naleving ook van deze voorschriften door de verkeerspolitie scherp moeten worden gelet. Ook de Minister is overtuigd, dat verschei dene ongevallen worden veroorzaakt door hen. die een automobiel zonder chauffeur gehuurd hebben. Hij vertrouwt echter, dat ook hier nieuwe else hen van geschiktheid en bekwaam heid, het periodiek geneeskundig onderzoek en ook de zwaardere straffen verbetering sullen brengen. De aankomst van het Deensch visscherij-inspectievaartuig ,J stands Falk"' te Am- sterdam. Luitenant ter see 2e klasse, de heer Zeeman, begeeft zich ter verwel koming aan boord Te Kunrade, gemeente Voerendaal, is Dins dag de groote boerderij van den landbouwer Kerkhof, gelegen aan den Rijksweg Maastricht -Heerlen, af gebrand. De brand ia ontstaan in de groote schuren en stallen. Het vuur vond gretig voedsel in den pas blnnengehaalden oogst, welke daarin was opgeslagen. Aan blusschen viel niet te denken. De bewoners, geholpen door ijlings toegeschoten voorbijgangers, hebben nog gered, wat er te redden viel. Het huisraad kon nog geheel in veiligheid worden gesteld. Tien varkens zijn tn de vlammen omgekomen. De boerderij Is van het bekende Ugiburgsche type, zoodat de schuren met het woonhuis zijn verbonden Hierdoor nam de brand spoedig zulk een grooten omvang aan. Het geheele complex werd door het vuur verwoest. De schade, die mees dan 10.000 gulden be- i. draagt, wordt door verzekering gedekt. De oor zaak van den brand is niet bekend. Op enkele honderden meters afstand van de afgebrande boerderij zijn eenlge weken geleden twee boerderijen en een Umonadefabrlek even eens door brand verwoest. wederom zegevierden de veldwachters en leid den de verdachten weg. vrijlating van R. dezen had gesproken. Bij die jelegenheld had R. hem een verhaal gedaan over de Inbraak en zijn vrijlating. Omdat de twee anderen gezegd hadden hem niet eens te kennen en hij hetzelfde ten opzichte van het tweetal, had de politie hem niet in voorloopige hechtenis laten stellen. Voorts had R. aan getuige verteld, dat hij «en week vóór de inbraak by den heer Z. was geweest met een hond, om hem dien z.g. te ver- koopen. Dit zou hij gedaan hebben om eens foed rond te kijken en tevens te zien, of er awns een hond in huis was. v Verdachte R. raakte buiten zichzelf bij het hoeren van deze verklaringen. Hy schold den fetulge uit voor dief, verweet hem zelf schuldig •e zyn aan de inbraak, alsmede aan die te Zullen waar een kassa werd gestolen en nog »*n een heele reeks andere misdrijven. Ver lachte eindigde zijn geraas met de woorden: op, als ik je te pakken krijg, schiet ik je »eer als een wild dlerll" er op, dat verdachte die nog jong is een ver trouwenspositie bad en door zijn zucht om groot te doen, veel geld had uitgegeven. Verdachte, die van goede familie is. scheen zich nooit te hebben gerealiseerd wat hy misdreven heeft. Hjj heeft strenge leiding noodlg in de maat schappij. De geëischte straf vond spreker nog te hoog. Pleiter drang aan op een geheele of gedeelte lijke voorwaardeiyke veroordeeling. Uitspraak over acht dagen. Op het fietspad van dan hoofdweg te Drie bergen. naast de trambaan, fietsten Maandag- middag twee menachen. Op een gegeven oogen- bllk vette de dame haar fiets langs den kant en liep achteruit tegen de naderende tram. Ze werd eenlge meten meegeeburd en «as op slag dood. Aüe middelen tot vermindering van het aan tal ongevallen moeten worden aangegrepen. Eén van die mlddeleh is het verzwaren van de eischen gesteld voor het verkrijgen van een rtjbewy», te meer, omdat de thans gestelde e^chen vry algemeen onvoldoende worden ge acht. Het ligt darby in de bedoeling, zooveel mogeiyk bestuurders, die gevaar kunnen ver oorzaken. van den weg af te houden, zonder dat nochtans het verkrijgen van een rybewijs voor de groote meerderheid moeilijkheden op levert. Het Nadat de bioscoopvoorstelling afgeloopen was. bracht de bovengenoemde vriend van den heer v. d. B., de heer v. Z., het geselschap weer naar de woning aan den Stammerdyk en waa daar- by ook vergezeld van mevr. v. Z. Toen men ongeveer kwart over 13 nachts de woning was binnengetreden, kwam men aldus Is later aan de politie verklaard tot de ontdekking, dat er Ingebroken waa Tenminste, De Minister streeft zooveel mogelijk Haar veiligheid én voor wielryders en voetgangers, én voor de automobilisten. Waar zulks mogelyk la worden ntet alleen op de Rykswegen. doch eveneens op de provinciale wegen, deze catego rieën van weggebruikers gescheiden door net oeryden van der^ hoofdweg voor wielryders te verbieden. Een verbod voor voetgangers, om van den hoofdweg gebruik te maken ter plaatse waar een behoorlyk voetpad aanwezig U, zal wor den overwogen. Nader vernemen wy, dat deze zaak reeds meer dan een jaar oud is. e politie is er echter eerst thans in geslaagd de zaak tot een oplos sing te breng<i Het betreft een verduistering van ongeveer ƒ4000 en thans zal getracht wor den dit bedrag op den schuldige te verhalen. De bode, die in dienst was van de Crisis Zui vel Centrale, is een jaar geleden ontslagen. De verduistering is geschied ten nadeele van het Landbouw-Crisis-Fonds. De Officier van Justitie by de Haagsche Rechtbank eischte Dinsdag een geavngenlsstraf van twee jaar tegen den 35-jarlgen boekhou der J. F., die terecht stond wegens verduiste ring van f 100.000, ten nadeele van de N. V. Textile Import Company te Den Hsmg. Ver dachte had dit geld aan verschillende speel banken verspeeld en zich daarna zelf by politie aangemeld. Uitspraak 3 September. Allereerst moesten terecht staan de 42-Jange koopman R. uit Utrecht, de 26-jarige losarbeider Ttn d. uit Amersfoort en de 49-jarige schipper ge h. uil Dordrecht, waarvan de laatstgenoem- de twee verbiyf houden In het Huis van Be waring. Hun was ten laste gelegd diefstal met braak var een horloge en een portemonnale in houdende plm. 10 in vereeniglng by nacht gepleegd in de woning van den heer Zuldam, wonende Voor Clarenburg te Utrecht. De strafregisters naslaande, merkte de presi dent mr. J. O. v. d. Meulen op, dat R niet minder dan 21 veroordeellngen, v. D. vyf en de H. negen veroordeellngen achter den rug hebben. Verd. R. bezwoer by hoog en by ladfc niet aan bet .ten laste gelegde schuldig te zyn; hy wist niet eens Vóór Clarenburg te vinden, ondanks hst feit dat hy er op nog geen 10 minuten af stand vandaan woont. Van D. ontkende eveneens, maar schipper de H. vertelde alléén schuldig t^zyn. Hy was over het hek geklommen, zoo vertelde hy en had bet slot uit de deur gezaagd en vervolgens het huls overhoop gehaald. Dit zou hy gedaan hebben in den nacht van 22 op 23 Mei j.l. De portemonnale had hy uit elkander ge scheurd en In de Oude Gracht geworpen. wyzende op de portemonnale, die ter zitting aanwezig was, vroeg de president aan den heer bjj wien was ingebroken, of deze zyn eigendom was. Bet antwoord was positief: ja. Oroote hilariteit onder de drie verdachten. „HU legt een meineed af!!" schreeuwden ze Verdachte van D., op wien de portemonnale gevonden was, riep, dat het zyn eigendom was, doch de getuige hield positief vol. Voorts vertelde getuige, hoe deskundig de in brekers te werk waren gegaan, tot zelfs de tele foondraden waben doorgesneden. Een agent van politie, als tweede getuige ge hoord, vertelde hoe hy des nachts het drietal op de Langs Nieuwstraat was tegen gekomen. Voorop liepen R. en van D., daarachter kwam dteH. De twee voorste nachteiyke wandelaars droegen kennelyk Iets onder hun Jas, getuige meende Inbrekerswerktuigen. Op deze verklaring volgden heftige ontken ningen der verdachten. Dan kwam de belangrijkste getuige; deze kende het drietal wel, het was de 27-Jarige bakker van 8. uit Amersfoort, die in de heele verdere affaire zoon belangrijke rol zal spelen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp houdende regelen nopens het verkeer op de wegen wordt het vol gende ontleend: In het nachteiyk uur begaven de beeren T. Z. zich per auto naar Diemen, om ryka- en gemeentepolitie te waarschuwen, wel ke onmiddeliyk een ondersoek tnstelden. Toen na een poosje getuige van 8 weder- *11 voren werd geroepen, sloeg ver dachte van D. hem by het passeeren tegen den grond. Onmiddeliyk daarop ontstond ’oor ta de rechtszaal een hevig gevecht. Zos, zeven veldwachters trachtten den getuige te ontaetten. Verdachte van D. liet tenslotte zyn prooi los en keerde ideh toen tet de veldwachters. Verdachte de H. liet •teh ook niet onbetuigd en streed dapper ■te. een bijten, schoppen, krabben en RXiwen. Banken en stoelen rolden met ge- r*a» over den grond en de perstafel, waar- ooor zich het heele geval afspeelde, kwam danig in het gedrang. De veldwachters overwonnen tenslotte en bidden v. D. de zaal uit. Getuige v. s. had een bloedende wonde HJn mond bekomen. De Minister onderschryft de opvatting van de leden, die meenen, dat het doel van e-u algemeene verkeerswet zeer dicht is benaderd, indien dit ontwerp tot wet zal worden verheven. Nadere regelingen omtrent de rechten en ver plichtingen van alle gebruikers van den weg, cok van de voetgangers, kunnen by den in art. 3 van het ontwerp bedoelden algemeenen maat regel van bestuur gemakkeiyker overeenkom stig de wisselende eischen van het verkeer tot uiting gebracht worden Betreffende de wyze van contróle op de na leving der gegeven voorschriften moge wor den opgemerkt, dat overeenkomstig gedans toezegging de minister met zyn ambtgrnooteu van Justitie en van Binnenlandsche Zaken in cverleg is getreden omtrent aan politiebeamb ten te geven verkeersonderwys. Doel hiervan ia. een meer oordeelkundig toezicht op de nale ving der verkeersvoorschriften te bevorderen. Dat de dief wel zeer goed bekend was met hetgeen zich al zoo in de woning bevond, leidt de politie af uit het feit, dat eenlge radiolam- pen. toebehoorende aan den-heer v. d. B, wel ke op een achtersolder lagen, eveneens bult werden gemaakt. Klaarbiykeiyk heeft de bezoeker de petro leumlampen (electrtclteit is in de woning ntet aanwezig) te hoog opgedraaid. want in de woonkamer en de keuken waren de wanden en de zoldering met een dikke laag roetzwart overdekt. De bewoners constateerden nog, dat de overgordijnen in voor- en achterkamer door den bezoeker waren dichtgetrokken. De garage deur. welke door den heer T. by het verlaten van de woning was afgesloten, bleek by de thuiskomst ntet met den sleutel op slot ge draaid te zyn. De verzameling misdadigers uit Oss is Maan dag weer met een exemplaar ultgeoreid De politie arresteerde den 24-jarlgen H. v. D., uit Oss. verdacht, van heling. De aangehoudene werd naar de marechaussee kazerne te Oss overgebracht en legde, na een streng verhoor, een volledige bekentenis af. Hy gaf toe dat hy een groote party manufacturen, welke by een Inbraak op Kerstnacht 1933 in het winkelpand van den heer v. d. Zanden pp den heuvel te Ou was gestolen, van de dieven had opgekocht, v. D. is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te 's Hertogenboach. Twee der verdachten in de moorazaak te Oyen. A. H. „de jonge Toon de Soep” en van O. „de Olie”, hebben voor de Kon. marechaussee een miadryf bekend, dat nooit bekend la ge worden. Belde mannen hebben in het voorjaar van 1934 een brutalen straatroof gepleegd. Zy waren den zwerver V. gevolgd en hadden den man op een atll deel aan den Berghemschen- weg te Oss neergeslagen en van zyn schamel bezit beroofd. V.. die tydens zyn verbiyf te O» steeds in logementen in de buurt van Berghemschenweg vertoefde, heeft uit i voor wraak nooit aangifte durven doen. Dinsdagmiddag is op verzoek van de nlnkiyke Marechaussee te Ou, te Nymegen gearresteerd de arbeider B bygenaamd Oekken Boei, bekend als een der kroongetuigen in bet groote moordproces O. de B. contra P. de B., die er van verdacht wordt een der helers te zyn geweest van de in December 1933 ten naoeele van den heer Van der Zanden te On ontvreemde manufacturen. In de kazerne te Ou heeft B. een volledige bekentenis afgelegd. Hy zal ter beschikking van den officier van justitie te Den Boech worden gesteld. De 27-Jarlge boekhouder W. O. A. v. H., wo nende te Utrecht, stond Dinsdagmorgen voor de Arnhemscbe rechtbank terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hy op verschillende tydstlp- pen gedurende de Jaren 1933, 1934 en 1935 te Arnhem zich meerdere bedragen in geld, tot een totaal bedrag van ongeveer f 14.000 opzettelijk wederrechteiyk had toegeëigend, welke bedra gen verdachte als boekhouder van den A. B. T. B„ gevestigd te Arnhem, uit hoofde van zyn ambt onder zich had Door verdachte werd voor de rechtbank een bekentenis af gelegd. De verduisterde bedragen werden door ver dachte niet geboekt, zoodat het langen tyd ver borgen bleef. Ben gedeelte van het geld Is nog terecht gekomen. Het verduisterde geld werd te eigen bate aangewend, doch ook om anderen een plelzler te doen. De inspecteur van den A. B. T. B. uit Arn hem die als getuige werd gehoord, had een onderzoek Ingesteld en geconstateerd, dat f 14 OM ontbraken De officier van Justitie, mr. Graaf van Um- burg Stlrum wilde er rekening mede houden, dat verdachte een blanco strafregister heeft en was van meenlng. dat verdachte zich niet meer aan een dergeiyk feit schuldig aal maken. Hy eiechte een gevangeniutraf van acht maanden. De verdediger, mr. Stokvis, uit Arnhem wwe komt den Minister noodzakelyk voor, dat by vernieuwing van het rybewys, om de vyi jaar. de aanvrager opnieuw geneeskundig wordt onderzocht. Omyent de waarde van een psychotechnisch ondersoek voor de beoordeellng van de be- kwaamneld en geschiktheid tot chauffeeren loepen de meeningen nog zeer uiteen. Ten aan zien van dit vraagstuk, waarvan de beteekenls niet onderschat wordt, wacht de Minister nog het advies van de Motor- en Rywielcommissie af. Voor de verhooglng van den leeftyd veretacnt voor het verkrygen vin een rijbewijs, tot 21 Jaar. bestaat, naar de Minister meent, niet vol doende aanleiding. Naar wy vernemen, bedraagt de koopprijs van het naar Italië verkochte mailschip Gel ria, dat deel heeft uitgemaakt van de vloot van den Koninkiyken Hollandschen Lloyd. 50 000 Engelsche ponden, met levering in Triëst Het schip, dat reeds gerulmen tyd alt de vaart was genomen, wordt thans gereed gemaakt voor zyn nieuwe bestemming. Morgen vindt een Inspectie plaats deskundigen. De Gelria zal waarschyniyk in den loop van de volgende week met een Ne- derlandsche equipage naar Triëst vertrekken de woning was dien avond bezocht door een onbevoegde, 'die zich uit een lade van schryftafel, welke afgesloten was. door ceerlng van het slot, een aan den heer T. toe- behoorend yzeren geldkistje had toegeëigend. Inhoudende 5 bankbiljetten van f 100, 1 van f 25 en 1 van f 20, waarvan de nummers niet bekend zyn. Voorts werd uit de slaapkamer, welke zich op de bovenste etage bevindt een gouden horloge met ketting ontvreemd, eigen dom van den heer v. d. B welke kostbaarheden zich bevonden in een doosje, dat in de linnen kast geborgen was. Tevens werden 3 gouden ringen van mevr. v. d. B. medegenomen, uit een tasch, welke in de keuken stond, ont vreemdde de onbekende bezoeker nog een be drag van f 9 aan huishoudgeld; de tasch werd achtergelaten. Met deze valsche machtigingen heeft 8. 20.000 kilo dieriyk vet ingevoerd. Het vet kwam uit Frankryk. Een inwoner van Diemen heeft aan de po litie aldaar kennis gegeven, dat in zyn wo ning ingebroken was, en dat daarby een geld kistje, inhoudende een bedrag van f 545, als mede eenlge kostbaarheden ontvreemd waren. In het perceel Stammerdyk 27. Diemen, Juist by de grens van Weesperkarspel, woont sinds Mei j.l. de heer K. E M. J. T.. boekhouder by een Amsterdamsche firma, terwyi tevens de heer en mevr. A. D. v. d. B met 2 dochtertjes dat perceel tot woning hadden Sinds eenlge weken hield echter de beer v. d. B. tn Amster dam verbiyf met zyn jongste dochter. Het oudste meisje was, met wedetzydsch goedvin den van de ouders, by haar moeder in Diemen gebleven. Tot voor eenlge weken geleden woonde in het bovengenoemde perceel ook een zekere Zw. snorder van beroep en wel als commensaal. Hy wilde echter elders gaan wonen. Zw. zich inmiddels begeven heeft, Is de politie nog niet bekend. Een paar dagen geleden vervoegde zich by mevr. v. d. B., de heer v. Z„ wonende W. 8chou tenstraat. Amsterdam, by wien de heer v. d. B. met zyn jongste dochtertje, na hun vertrek uit Diemen, was gaan tnwonen. De heer v. Z. bracht een schrtfteiyk verzoek van den heer v. d. B. over, die drie plaatsbewyaen voor eey Amsterdamsche bioscoop had gekocht, welke bestemd waren voor mevr. v. d B„ haar oud ste dochtertje en den heer T. Tensjotte stemde mevr. V. d B. hierin toe. Dien avond bracht (het was toen kwart voor geworden) de heer v. d. B. zyn vrouw, zyn oudste dochtertje en den heer T. in zyn auto naar de Amsterdamsche bioscoop. Toen hy by de Crisis Zuivel Centrale was ontslagen en in moeiiykheden was geraakt, bood hy hem de papieren te koop aan. Voor 80 gulden heeft 8 deze van R. gekocht. De groote slag werd geslagen in den nacht van 7 op 8 Juni te Amersfoort in de worst- fabriek van „Noach”. Hieraan deed byna de geheele bende van het langvlngergilde mee; te recht stonden echter R., de verdachte uit de eerste zaak en de 24-jarige koopman B. uit Utrecht, beiden gedetineerd in het Huis van Bewaring. Van uit Amersfoort trad hier op als kroon getuige, evenals de G., een der verdachten uit de tweede zaak. Wederom bezwoer R by alles wat hy maar zod gauw kon bedenken, dat hy onschuldig was. ja zelfs de fabriek niet eens wist te staan. Ook B. zelde onscTiuldig te zijn. De directeur van de worstfabriek vertelde hoe hier zeer deskundig deuren en kasten gefor ceerd waren en twee brandkasten waren open gescheurd als sardineblikjes. Hier waren man nen van t vak bezig geweest. De bult had bestaan uit ƒ2685. alsmede 730 Belgische Francs, een groot aantal zegels en andere geldswaardige voorwerpen. Van 8.. de kroongetuige, werd terzyde van de groene tafel gehoord, zoodat hy niet meer langs de verdachten behoefde te gaan. Dit geschiedde met al de andere getuigen. Het verhaal van Van 8. werd, vooral door R., herhaaldelyk onderbroken. Wanneer de man maar zyn mond opendeed, kreet ‘men dat hy een meineed aflegde. R. braakte nu en dan llederiyke taal uit aan t adres van mej. E en verschafte gedurende de geheele behandeling den veldwachters veel werk. Van 8. vertelde hoe men had afgesproken de worstfabriek te gaan bezoeken. Op de af gesproken plaats kwamen allen tezamen in Amersfoort. Getuige zou op den uitkyk gaan staan. Met z'n drieën zyn de overige bende-leden de fabriek binnengegaan en hebben daar hun slag geslagen. R. was wel de hoofdman, want hy wist prachtig mot da hpor voor de brand kasten om te gaan. Toen men den terugtocht aanvaardde werden de instrumenten begraven en de bult verdeeld. Getuige heeft de politie de plaats gewezen waar de instrumenten lagen. Getuige de G., die eveneens op den uitkyk had gestaan doch aan de voorzyde van het -- --- büna gelykluldend verhaal Getuige van 8. vertelde, hoe hy daags na de “’Lu* getulge. - - Hy vertelde nog, hoe hy voor R., die zyn handschoenen had vergeten, deze thuis was gaan halen. R. zei dat alles van a tot z gelogen was. Hy was dien nacht thuis geweest. Mej. E., de verloofde van Van 8.. vertelde echter, dat R. op een latere byeenkomst had geklaagd over den vervaardiger van de boor. Het ding begon lawaai te maken. Ook had R. zyn spyt er over betuigd, dat ze elgeniyk te vroeg weg waren gegaan, want achteraf had hy gehoord, dat ze een kistje met ƒ50.000 hadden laten staan! Als getuige A décharge werd de vrouw van R. gehoord. Deze moest verklaren, dat haar man den nacht vaij 7 op 8 Juni j.l. thuis was ge weest. doch haar verklaring klopte niet geheel. R vertelde trouwens zelf, dat hy eerst 's avonds tegen 12 uur in Amersfoort was geweest en daarna des nachts weer tegen een uur of vier. Toen was hy. zoo vertelde de man. met, een party gesmokkelde revolvers, opium en siga rettenpapier naar den eersten kroongetuige ge weest, teneinde dit by hem te plaatsen. Van 8. had hem toen gezegd, de waar-nu niet te kun nen hebben. Uit den jongsten weekstaat van de Ned. Bank biykt. dat de goudvoorrad tn de af geloopen week met ruim vier millioen Is ver minderd. De waarde van het aanwezige goud (gemunt en muntmateriaal) bedraagt thans ƒ585 819 720 86 tegen 589 931 169 op 12 Aug. JA -,B vi i uw, t ra 1 ’«Xfrdat jj*». had het drietal nóg heel wat te ver- Bltepraak b*1 verlaten van de zaal raakte verdachte ••deTom «laags met getuige van 8. Bulten •3 Werd gevecht weer voortgezet. Toen Cingen kyken lag daar boven aan de kluwen menschen om te stompen en te trappen. Het TT"* naar een haar of veldwachters en ver- rolden den steenen trap af. Doch Toen bleek, dat aan de bultenzyde van het huis nergens eenig spoor van braak te ontdek ken viel. Naar mevr. v. d. B. aan de politie nog heeft medegedeeld, had sy ’s middags in de garage een haar onbekenden man aangetroffen die verklaarde, den heer v. d. B. te willen spreken over verzekering van diens auto. Zy had toen gezegd, dat haar man voor een paar maanden op reis was. By het uitgebreid onderzoek, dat thans door dé ryka- en gemeentepolitie van Diemen wordt Ingeeteld, heeft de beer v. d. B. veraekerd. dat hy den bewusten avond in zyn nieuwe woning beeft vertoefd, hetgeen door den heer v. Z. Is bevestigd. De Centrale Recherche te Rotterdam, heeft aangehouden den 34-Jarlgen J. M. 8.. hande laar lh vet- en slachtproducten te Rotterdam, die er van verdacht wordt verleden jaar in de maanden Augustus en September op fraudu leus verkregen Invoermachtiglngen groote 10e- veelheden rauw dieriyk vet te hebben inge voerd, waardoor de Landbouw Crisiscentrale voor eenlge duizenden guldens is benadeeld. Als medeplichtige is te Den Haag aangehouden en naar Rotterdam overgebracht de 47-jarige H. A. J, de R.. die vroeger bode was by de aangenomen, welk geld afkomstig was van „de" Crlsis-Zuivelcentrale te Den Haag. Deze bode Ms dit i •Wtgezet OP «tn Hg Mopt en als ik •’beid!: verder **den." Geboeid *<*d. **J“l«ltoir nemende vond de Officier van IZ Jbr. mr. Twiss Quarles van Ufford, •H’le verdachten zeer gevaariyke indlvl- Spr. twyfelde er niet aan, of zy zyn en eischte tegen leder van hen drie gevangenisstraf —I de drie verdedigers aan het woord Het volgende drietal, dat nu voor een in braak te Amersfoort voor het hekje moest verachynen, bestond uit v. 8., den geslagen ge tuige uit de vorige zaak, den 26-jarlgen de G. en den 23-jarigen K. beiden uit Amersfoort. Dit trio houdt eveneens verbiyf in het Huis van Bewaring. Hier betrof het een inbraak gepleegd op klaar lichten dag, in een kruidenierswinkel te Amers foort. Het was op 30 Mei JJ„ Hemelvaartsdag, dat de kruidenier een eindje ging wandelen. Niet ver van zyn woning werd hy aangesproken door een „wereldreiziger”; dit was de O. Toen de G. wel door had, dat de man voorloópig niet thuis zou komen, gingen de drie verdachten hun slag slaan. De Officier eischte tegen leder van de drie 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Mej. E, 19 jaar en wonende te Amersfoort, moest terecht staan wegens heling van geld. Deze dame, de aanstaands echtgenoote van Van 8. met wien ze reeds lang samenwoont, houdt thans ook verbiyf in het Huis van Be waring. zy had ongeveer ƒ400 van haar echtvriend De heer T. ia tegen de geMeiyke gevolgen van inbraak verzekerd Daags na de bovenver melde gebeurteniaaen, heeft de Amsterdamsche recherche verschillende vingerafdrukken ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13