i De Wieringermeer Financieringsplan viert feest bruggen I Een conflict voor- komen? ACHTSTE R.K. PAEDAGO- GISCHE WEEK DE FRAUDE TE BERGEN OP ZOOM iV i riM DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1935 Nog geen luilekkerland Plafond ingestort SOCIALE STUDIEDAGEN In het bisdom Breda Verleening hypotheken Kerkelijk Leven JEUGD-DERDE ORDE Nationaal Meisjes-Kapittel Pater A. Janssen O. F. M. t Woensdagmiddag door prof. dr. Th. Goossens gesloten Naar overeenstemming in de T il burg sc he wollenstof fen- industrie Faillissement van notariskantoor onvermijdelijk? Luitenant Van B. heeft appèl aangeteekend Ministerieel overleg met deskun digen over de stagnatie A- v mi- Verhooging van den benzineprijs instede van heffing van tolgelden MGR. L. N. LE BRON DE VEXELA V.V.V.-WEEK IN DE ROTTE-STAD VASTE LASTEN-ONTWERP DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN” MGR. VALENBERG NAAR ONS LAND - Minister van Lidth de Jeude aan het woord Eerste lustrum der droogmaking van den polder herdacht St. Lambertus beraadslaagt Ongelukkige afloop van een bruiloftspartij Ir. Smeding dankbaar Het nieuwe departement Grootsche plannen voor de feestviering DE DOODSLAG TE ZOETER WOUDE bevestiging 1903 I boer belangrijke Naar het Handelblad ter oore komt zal het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp „Vaste Lasten” vermoedelijk ongeveer een week vóór den aanvang van het nieuwe parlementaire zittingsjaar verschijnen. De regeertag moest na naar een nleaw systeem veer financiering van den braggea- boaw zoeken. ZQ heeft dat gevonden door ever het geheeie land den benzineprijs ie verhoogen met cent per liter. De geruchten, die de laatste dagen de ronde deden, dat in tegenstelling met de aanvankelijke van co- we bruggen over onze groote rivieren geen tol zal worden geheven, worden thans bevestigd. Men heeft te 's-Gravenhage er van afgezien, aldus bericht de „Telegraaf”, door het heffen van tol de benoodigde gelden voor het brug- genplan bijeen te brengen. ■j persoonlijkheid in het maatschappelijk leven”. Spr. begon met te wijzen op de belangstel ling. waarmee de jeugd door buitenstaanders en deskundigen wordt omsingeld en vaak uit haar evenwicht wordt gerukt. De keuze van het onderwerp van deze paedagogische week juichte spr. dan ook toe. De hang naar spor tiviteit is een normaal verschijnsel In de pu berteitsjaren. waaraan moet worden tegemoet gekomen voor een goede ontwikkeling van hel lichaam. De opofferingen worden echter voor het grootste deel gebracht voor den roem van de overwinning en van een karaktertraining komt weinig terecht. De leiding vooral heeft hieraan schuld. Daarom moet de invloed van lichamelijke opvoeding op de vorming van het lk-bewustzUn niet worden overschat. Een groot gevaar zag spr. in de uniformiteit van onderwijs- en opvoedingsmethoden. Alle afzonderlijke elementen in het kind worden door afzonderlijke Instanties behandeld. Con centratie zou daarom noodig zijn. Deze eenheid is wellicht de kracht van de opvoeding aan internaten. 8pr. verwees naar de Verkenners- beweglng, waar godsdienstige, sociale en wils vorming door een leiding van geestelijken en leeken wordt verzorgd. Het centrum van op voeding zou eigenlijk in het huisgezin moeten blijven, helaas is dit in dezen tUd niet meer mogelijk. Samenwerking tusschen ouders, school en jeugdleiders is dan echter noodzakelijk. Er is tenslotte behoefte aan goede zelfstan dige leiders in onze samenleving. Wellicht kan een goede lichamelijke opvoeding deze men- schen aankweeken. Er is ook een tekort aan waarlijk dienende menschen. Offerzin bestaat er haast niet meer. Ook deze gesteldheid kan uit de lichamelijke opvoeding groeien. Moge zoo de lichamelijke opvoeding bijdragen tot de karaktervorming, welke onze samenleving zoo zeer van noode heeft. Het slotwoord was daarna aan Mgr. Prof, dr Goossens. Deze 8e Paedagogische week heeft haar eigen plaats en eigen karakter gehad, aldus spr. en wjj kunnen niet anders zeggen, dan dat het geheel aan de verwachtingen volkomen heeft beantwoord. Spr. bracht dank aan allen, die tot het welslagen hebben mede gewerkt, in het bijzonder den heer J. Kroese. voorzitter van het algemeen comité, die zich hiervoor buitengewoon heeft beijverd. De R.K. Leergangen hebben in deze dagen weer hun dienende taak voor het onderwijs bewezen. Dab het voor allen van nut moge zijn. Tijden^ de besprekingen, die een bevre digend verloop hadden, werd in het bijzon der naar voren gebracht, dat de onzeker heid die er heerschte omtrent het lot van den gulden, zoomede het wetsontwerp inzake de vaste lasten, de credietmoeilljk- heden hadden gestimuleerd. Dat Rotterdam tijdens de komende V.V.V.- week iets bijzonders naar voren wil brengen, blijkt wel uit de gegevens, die thans bekend zijn geworden. Het vorig jaar stond de Schle- damschedUk tijdens de V.V.V.-week in het cen trum der belangstelling, het oude paardentram- raetje heeft gedurende die dagen ca. 70.000 pas sagiers vervoerd, de komende Septemberdagen zal de belangstelling zeker niet geringer zijn. Want de plannen van het V.V.V.-comlté ver melden werkelijk iets grooter. De vijfjarige periode, zoo vervolgde hjj, die «hans achter ons ligt, heeft zich evenzeer ge kenmerkt door de noeste vlijt waarmede de drooggelegde gronden voor cultuur werden ge schikt gemaakt en hoewel ook deze voorberei dende arbeid nog geenszins beëindigd is, be hoeft men toch slechts zijn blikken over den polder te laten varen, om de beteekenis te be seffen van hetgeen hier werd tot stand ge bracht. In verband met de vanwege do Fabrikanten- Vereeniging ontvangen definitieve loonvoorstel- lexi en den emstigen toestand in de wollen- stoffen-lndustrie heeft het dagelljksch bestuur van den Ned. R. K. Textietarbeidersbond 8t. Lambertus zijn hoofdbestuur en bet advies college, bestaande uit de vertegenwoordigers van alle afdeelingen in den lande, telegrafisch tot een dringende vergadering bijeengeroepen op morgen te Utrecht. Deze vergadering wordt belegd teneinde het standpunt van den bond ten opzichte van de gewijzigde voorstellen der werkgevers te bepalen. bruggen van de moderne haven. Als clou van het geheel zal aan het eind van den Dijk de tweede Statendam, de Prinsendam. worden op gebouwd. Dit laatste plan is waarlijk niet ge ring van opzet. Tot aan den tweeden schoor steen wordt het scjilp opgetrokken. Het ge vaarte krijgt een hoogte van 15 meter en een oppervlakte van 184 vierkante meter. In het binnenste van het schip komt een diorama en zullen verschillende scheepsmodellen worden opgesteld; op de commandobrug komt een thee- schenkerlj. In de plaats van het paardentrammetj» zal ditmaal het verkeer worden onderhouden door oude reddingssloepen op onderstellen van oude tramwagens. Naar het Handelsbtad verneemt, heeft het be stuur der „Vereeniglng van Tilburgsche fabrikan ten van wollenstoffen”, aan de arbeidersorgani saties schriftelijk bericht, dat de algemeene le denvergadering zich accoord heeft verklaard met de in de laatste Instantie ingediende voorstellen van ..St. Lambertus” en „Unites”, met dien ver stande, dat bij de toepassing der loonsverlaging van 5 pCt. op de uurloonen, de afronding niet naar boven, doch in centen naar beneden ge schiedt. De periodieke verhooging voor mannelijke ar beiders beneden 24 Jaar en voor vrouwelljke ar beiders beneden 19 Jaar wordt gedurende twaalf maanden tot 1 cent beperkt. De uur-, stuk- en weekloonen voor de arbei ders en arbeidsters worden verlaagd met 5 pCt„ in dien zin, dat wat betreft de uurloonen, de afronding in centen naar beneden geschiedt. De nieuwe minimum-uurloonen worden voor mannelijke arbeiders van 24 tot 80 Jaar vastge steld op 41 resp. 43 cent. Vertrouwd wordt, dat nu geen conflict zal uit breken. Ter viering van het zevende Eeuwfeest vai de heiligverklaring van de H. Elisabeth van Thüringen, patrones der Derde Orde, wordt op Zondag 25 Augustus as. te Utrecht door de meisjesleden van de Franciscaanache Derde Orde een groot Kapittel gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Marla- plaats. Ongeveer 500 meisjes uit alle diocesen zullen het Kapittel bijwonen, terwijl nog een veertig tal Duitsche en Vlaamsche meisjes-tertiaris* en tot de deelneemsters behooren. Het Kapittel wordt geopend door pater Er blus Kemp O FM, Commissaris der Derde Oruc Er worden Inleidingen gehouden door Bep Buljs. Utrecht, over: „Offerllefde” en door Nel Mul ders. Nijmegen, over: „Godsvertrouwen”, terwijl pater Gllbertus Lohuis. Maastricht, een rede aal houden: „Töch Konlngsvrouwe". Het program wordt afgewisseld met zang, rei dans en declamatie; verder gemeenschappelijk middagmaal, waarbij de Liturgische tafelge beden worden gezongen. De afdeellng Utrecht zal een Elisabeth-Cantate zingen onder leiding van den heer Jan Smit, waarna volgt de Elisa- beth-hulde, welke voornamelijk bestaat in de aanbieding van door de meisjes zelf vervaar digde kleedingstukken voor de armen der stad. Deze kleedingstukken worden ter beschikking gesteld van de afdeeling Utrecht der St. Elisa beth-vereeniglng. Met een kort Lof in de 8t. Domlnicus-kerk wordt het Kapittel gesloten. MEDAN, 21 Aug. (Aneta.) Door het instorten van het plafond van een verdieplnghuis, be woond door een Inheemsche familie, in de om geving van Tebing-Tlnggl, welk huis stampvol was met bruiloftsgasten, werden vier personen zwaar en vijf licht gewond. De zwaargewonden werden naar Tebing-Tlng gi vervoerd, waar zij in het ziekenhuis werden opgenomen. De toestand van twee hunner Is levensgevaarlijk. Het bruidspaar kwam met den schrik vrij. De Hoogeerwaarde heer Mgr. L. N. Le Bron de Vexela, plebaan-deken der Kathedrale kerk te Roermond, heeft met Ingang van 1 October aan Z. H. Ëxc. den Blsschop van Roermond, ontslag gevraagd uit zijne bediening. Mgr. Le Bron de Vexela is sinds plebaan-deken en is 86 Jaren oud. Ten gevolge van een beroerte ia plotseling overleden de Weleerw. pater Amantlus Jans- sen O.FM., kapelaan aan de Boschjeskerk te Rotterdam. Z.Eerw. werd geboren 38 September 1883 en ontving de H. Priesterwijding in 1900. Op ver schillende plaatsen was hl) werirwam, in Heer» De achtste RJK Paedagogische Week werd Woensdagmorgen rin „Krasnapolsky” te Am sterdam voortgézetv met de zesde vergade ring, waarin als spreker optrad de heer j. W. C. Aarts uit Bergeyk met als onder werp: ,.De lichamelijke opvoeding op de lagere school." De aan de bespreking deelnemende instellin gen zullen der Regeering, hetzij individueel, betzU gemeenschappelijk, nader schriftelijk van advies dienen. In verband met de stagnatie die er heerscht inzake het verstrekken van geld onder hypo thecair verband, heeft de Minister van So ciale Zaken, Mr. M. Slingenberg, namens de regeering Vrijdag 16 Augustus j.l. een bespre king gehouden met vertegenwoordigers van de Vereeniglng van Directeuren van Hypotheek banken. van de Nederlandsche Spaarbank, van den Beleggingsraad en van de Vereeniglng ter Bevordering van het Levensverzekerings- wezen. De Minister streeft er naar, in den bestaan- den toestand in gemeenschappelijk overleg ver. betering te brengen. opmerkelijke kloof tusschen medische - weten schap en gymnastiek, welke overbrugd dient te worden door een dagelljksche practische sa menwerking tusschen medicus en gymnastiek les raar. Bij de meeste zwakzinnige kinderen is een stoornis aanwezig in de hersenen, waarvan on zekerheid of onbeheerschtheld in de bewegingen een gevolg is. Hier ligt een goed aangrljpings- gebied voor lichamelijke oefeningen, welke stel selmatig toegefcst naast hun beteekenis voor de algemeene gezondheid, heilzamen invloed kun nen hebben op bewegings- en zintulgelijke func ties, of het gemis van een bepaald vermogen kunnen vervangen en opheffen. Spr. onderscheidde twee werelden: de licha melijke en de psychische. Zoo moeten wij het zwakzinnige kind anders benaderen dan het moeilijke kind. Het Juist onderscheid is hierbij nog lang niet voldoende doorgedrongen. Nog maar al te vaak wordt nerveuze stoornis bij een kind aangezien voor zwakzinnigheid. BIJ lederen mensch is de verhouding in de eer ste Jaren tot zijn ouders en omgeving van grooten invloed op zijn geweten, zijn waardee- ringen van goed en kwaad. Hieruit spruit ook b.v. de geheel verschillende waardeering voort voor de sport, waarvan echter het groote nut ook als ontlasting van ht agressieve element in de menschelljke natuur normaal krachtig door spr. werd betoogd. Bij het regelen van den boedel van den vo rige week gearresteerden notaris P. te Bergen op Zoom zijn zooveel feiten aan het licht ge komen, dat het verleenen van de aangevraagde surséance zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht. Tenzij de rechtbank nog voor de veri- flcatie-vergadering. welke op 4 September be paald is, het faillissement zou uitspreken, zal de bewindvoerder op die vergadering tot fail lissement advlseeren. B(j den brand op de radio-tentoonstelling te Berlijn werd vooral de vierde hal ernstig door het vuur geteisterd. Een overzicht na de blussching Mgr. Valenberg, Apostolisch Vicaris van Bor neo, vertrekt 24 Augustus van Pontianak, arri. veert 26 Augs. te Batavia en zai den 28sten da.v. met de Johan de Wltt” naar Nederland ver trekken. aldus wordt uit Bandoeng aan Maasb. bericht. Hierna was het woord - aan Ir. 8. Smeding, ëenigst-overgebleven lid der eens drie- directie Laatste spreker van den morgen was Dr. J. J. H. M. Klessens, geneesheer-dlrecteur van het Gasthuis oer Ned. Vereeniglng tegen Vallende Ziekte. De belangstelling voor de rljpingsverschljnsc- len van den mensch is voor het leeuwendeel in- gesteld op de psychische zijde. Toch is het ver waar! oozen van de lichamelijke rljplngsverschljn- selen onjuist. Slechts Indien de lichamelijke voorwaarden verwezenlijkt zijn, is geestelijke ontwikkeling mogelijk. Spr. wees in dit verband op de functie der hormonen. De onderlinge doseerlng der hormonen is van het grootste belang voor de harmonische ontwik keling van het Individu naar lichaam en geest De beschouwing van de lichamelijke ontwikke ling van den pubescens zal een vingerwijzing kunnen zijn voor de physlsche en psychische hygiëne van den rijpenden mensch. Individueel inzicht in de nooden van de pubescens kan ook het onderwijs en de opvoeding ten goede ko- men. In verband met de vorming van het nieuwe departement van Landbouw en VisscherU heeft het Rijk gehuurd het groote perceel „Huize Ursula”, le Van den Boschstraat 2 te Den Haag, dat eigendom is van de R. K. Vereeni- ging ter Bescherming van Meisjes. Volgens de Telegraaf zullen per 16 Septem ber in het voormalige „Huize Ursula” worden ondergebracht eenige afdeelingen van zuiver administratieven aard, welke voor de depar tementen van Economische Zaken en van Landbouw en Vlsscherlj gelijk werken, zooals bijv, de afdeellng comptabiliteit. Voor 't Haagsche Gerechtshof hebben Woens dag in hooger beroep terecht gestaan de 57- jarjge los-werkman A v K en diens 26-jarige zoon F. W. v. K„ uit Zoeterwoude, die door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld, de vader wegens zware mishandeling tot 2 jaar, de zoon wegens doodslag tot 5 jaar gevangenisstraf. Het misdrijf werd gepleegd in den avond 'Van 27 Januari IJ. in de gang van hun woning op J. van Polanen, verloofde van de dochter des huizes. Na een uitvoerig getuigenverhoor vorderde de procureur-generaal bevestiging van bet vonnis der rechtbank. Na de toespraak van burgemeester H. Peters voerde ZExc. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude het woord. ZExc. was van oordeel, dat het ons past op dezen dag een terugblik te werpen op het ver leden. ons rekenschap te geven van het heden en onze gedachten te laten gaan naar de toe komst. Jaren van ingespannen arbeid waren aan deze drooglegging voorafgegaan. Krach tens de wet van 27 Mei 1925 werd tot versnelde uitvoering van de afsluiting der Zuiderzee over gegaan en werd de droogmaking van de Wie ringermeer ter hand genomen. De namen van de waterbouwkundigen Lely eg Leerfians zullen in de annalen der geschie denis vermeld blijven, als de namen van de on vermoeide strijders voor het grootsche Zuider- seeplan, aan wier vooruitzlenden blik enyolhar- ding het nageslacht de 12de provincie vkn Ne derland tazfanken heeft. 4 Naar wij van luitenant ter zee H. L. v. B. vernemen, heeft hij appèl aangeteekend tegen het vonnis, dat door den Zeekrljgsraad Willems oord tegen hem is uitgesproken (drie maanden gevangenisstraf en ontslag uit den zeedienst) Hij zal nu in hoogste Instantie in appèl ko men bU het Hoog Militair Gerechtshof. Omtrent de reden van zijn appèl deelde de heer Van B. ons mede, dat zijn rechtsgevoel niet is bevredigd, waar het den uitleg van art. 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht betreft, gezien het feit, dat geheel conform de zen uitleg, zoowel de militaire commandant van Atjeh als de commandant der zeemacht in Ned.- Indië gestraft behoorde te worden. „Daar deze autoriteiten geheel vrij uit zijn gegaan, en ik.” aldus de heer Van B„ „hoewel veel jonger in jaren, dezelfde verantwoorde lijkheid had als deze autoriteiten, aangezien ik bij afwezigheid van orders geheel naar eigen in zicht moest handelen, kon het niet de bedoe ling van den wetgever zijn, dat ten aanzien van mij een andere maatstaf wordt toegepast. De Zeekrljgsraad verklaarde in zijn vonnis, dat beklaagde zijn plicht, voortvloeiende uit art. 143 van het Wetboek van Militair Strafrecht heeft verzaakt en de motieven, die hem tot die verzaking geleid hebben, hoezeer ook naar eigen inzicht Juist, door den Zeekrljgsraad als ondeugdelijk verworpen worden. Woensdagmorgen werd in Middenmeer, t twee- it dorp van de Wieringermeer, op den derden polderdag het eerste lustrum gevierd ter her denking van het droogvallen van den polder op 21 Augustus 1930. De bevolking had onder voorzitterschap burgemeester A. Peters uit Medembllk een mité gevormd om de feestelijkheden op dezen herdenkingsdag voor te bereiden. Des morgens werden 400 schoolkinderen uit de geheeie Wieringermeer, na per boot naar Middenmeer te zijn vervoerd, onthaald op een 'voorstelling van den goochelaar mr. Palmer. Des middags verzamelden de bewoners zich op het feestterrein te Middenmeer, waar om circa half drie de Minister van Waterstaat, jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude. arriveerde, verge- wld van de heeren Van der Steur, hoofdinge- nieur-directeer van den rijkswaterstaat en ir. S. Schmedlng, directeur van de Wieringermeer. Deze autoriteiten werden verwelkomd door bur gemeester Peters, die hen begeleidde naar de overdekte tribune. Dan werd een aanvang gemaakt met de af werking van het feestprogramma, waarvan dé voornaamste attractie was een wedstrijd voor landbouwtractors en rupsbanden, waaraan een üental tractors deelnamen. De behendlgheldstoeren en de snelheidswed strijd werden met veel belangstelling gadege- dagen. In de pauze sprak burgemeester Peters den minister toe, waarbij hij wees op de simpele voorden, die boven de schoolgebouwen in de Wieringermeer zijn aangebracht en welke her inneren aan den datum 21 Augustus 1930, waar op de Wieringermeer droog viel. HU herinnerde verder aan de kolonisatie en wees er op. dat de huidige bevolking nog beter begrijpt dan vijf jaar geleden, wat er ge beurd is. Daarom dan ook wordt 21 Augustus altijd bij zonder herdacht. Spreker richtte dan eenige dankwoorden tol den minister en tot ir. Schmedlng, het eenlg overgebleven lid der directie van den Wleringer- meerpolder. Wat de toekomst betreft, zien wjj, dat steeds weer hectaren cultuurrjjp en voor uitgifte ge- •chikt worden, wjj zien ook, hoe steeds een frooter oppervlakte door drainage waardevoller *°rdt gemaakt en hoe steeds meer boerderijen T°or groot en klein bedrijf verrijzen. WH zien °°k. dat een belangrijk wetsontwerp tot Instel ling van een openbaar lichaam „de Wleringer- meer" bij de 2de Kamer is ingediend als een TOorbode van zelfstandig beheer en wij vleien ons met de gedachte, dat binnen utzlenbaren de gansche oppervlakte van 18000 hectare **t, beeld moge toonen van een krachtige ge- ®«enschap en van een groote bedrijvigheid. De kasten zullen thans drukken op het ge heeie tand. Daar staat tegenover, dat alle pro vincies groote voordeelen trekken uit de pu blieke werken, die over het geheeie tand wor den uitgevoerd. Juist de Noordelijke provincies, Groningen en Friesland, die van den nieuwen bruggenbouw slechts in beperkte mate profi- teeren, hebben een niet onaanzienlijk voordeel uit de millioenen besteed voor den afsluitdijk, die voor de automobilisten uit Noord-Brabant en Gelderland weer v*n minder beteekenis u. Uitgaande van een jaarlljksch verbruik aan benzine van minstens 300.000.000 K.G. (is bij na 400.000.000 liter), welk cijfer aan de offlciee'e statistieken ontleend kan worden, leert een eenvoudige berekening, dat een verhooging van de belasting met slechts 0.45 ct. per liter, een jaarlbksche bate van rond 1.800.000 oplevert- De regeering heeft in het brugtollenwetaont- werp een bepaalde verkeerstoenemlng geraamd, welker accres vermoedelijk mui den voondch- tlgen kant is, zoodat in de practjjk gemakkelljx kan blijken, dat deze schatting tè conservatief is. Uitgaande echter van dit officieele accres blijkt, dat reeds in 1936 deze, een halve cent per liter, ruim 3.000.000 zai opbrengen; In 1938 bijna ƒ7 000.000; in 1940 zelfs reeds ruim 7.500.000. Reeds in het Voorloopig Verslag op bet brug- toilen-wetsontwerp was door eenige leden der Tweede Kamer een soortgelijke berekening ge- maake, waarbij «U zelfs tot de conclusie kwa men, dat een verhooging der benxtnebetasting met nog geen halven cent per liter, de regeering in staat stelt op haar eigen basis met voor schotten, die in den loop der jaren in het on gunstigste geval nog onder de 10.000.000 blij ven, niet slechts de gewenschte leenlng te slui ten van ƒ20.000.000, doch bovendien ook den versnelden bruggenbouw zonder tolheffing te financieren. De Schledamsohedljk, die weleer zoo vaak stof heeft doen opwaaien en die zoo karakte ristiek het leven der schepelingen weerspiegel de zal in het teeken komen te staan van de oude roemrijke historie van de Holtandsche zee helden en tevens in het teeken van het heden, de moderne scheepvaart en van de toekomst: de ontwikkeling van de zeehaven. Het historische gedeelte zal beginnen bij het Boymanspleln en In beeld brengen de overwintering van Heems kerk en Barentszoon op Nova Zembla. Een blok hut zal hier verrijzen met een entourage van pinguïns, eskimo's en Ijsberen temidden van een Poollandschap. Na deze origlneele entree komt verderop als tweede attractie het Spook schip „De Vliegende Hollander". Dit schip wordt terecht een spookschip want in het binnenste zai al het mogelijke In het werk worden gesteld om de bezoekers te doen griezelen. Wanneer men dan verder den Schledamschendljk op wandelt, komen vanuit de talrijke stegen de modellen van oude schepen over de straat ste ken. zoodat men den indruk krijgt, over de ksde van een haven te loopen. Halverwege den Djjk gaat het oude over in het nieuwe en worden de oude scheepsrompen vervangen door moderne modellen, kranen, bakken en taad- Mgr. Prof. dr. Th. Goossens sprak ^1 er na nog een woord van dank voor de belangstelling der onderwljs-organlsatles voor deze Paedago gische week en tot den curator der leergangen, dr. P. J. M. van Glls, bisschoppelijk inspec teur van het onderwijs in Limburg voor zjja aanwezigheid. 26, 27 en 28 Augustus zullen in bet Seminarie Liesbosch der Paters van het H. Hart te Prin-' cenhage Sociale Studiedagen worden gehouden. We laten hier volgen een gedeelte van het1*4 program. Maandag 26 Augustus: Opening door prof. Molkenboer OF. Daarne rede van prof. F. Muc- kermann S.J. over Katholicisme en Pers. Dinsdag 27 Augustus: Spreker dr. Jac. v. Gln- neken 8.J. over Katholicisme en Radio. Vervol gens spreekt A. v. Domburg (Close up) over Katholicisme en Film, terwijl 's avonds Anten v. Duinkerken spreekt over Katholicisme Letterkunde. Woensdag 28 Augustus spreekt Herman t Eerenbeemt over Katholicisme en Tooneel en Joan Collette over Katholicisme en Beeldende Kunst. De slotrede over Internationaal streven op cultureel gebied wordt gehouden door Pater Callewaert O.P. Mgr. Sweere, regent van het Seminarie Ype- laar. opent de Studiedagen met een Lof. waar onder een korte toespraak, terwijl Mgr. v. Oers. vicaris-generaal van het Bisdom, de Studiedagen op dezelfde wijze sluit. Men kan zich aanmelden bij het Bureau der Studiedagen, Glnnekenweg 92, Breda. Wjj vieren feest, omdat wfj dankbaar zijn. nleuwe P°;der *ich in een zoo kort tijdsbestek reeds zoo voorspoedig heeft ont wikkeld. Er Is In deze jaren hard gewerkt, door allen, die een taak te vervullen hadden en met welk resultaat! Van een zand- en alikwoestUn, „woest en ledig”, is een polder gemaakt, die de schoonste beloften Inhoudt voor de toe komst. Velen hebben werk en een arbeidsveld gevonden en nog bevindt onze nieuwe polder zich in z’n eerste ontwikkellngsphase. Vanuit alle windstreken zijn arbeiders, zakenmenschen en ook reeds de eerste landbouwers naar hier gekomen en velen hebben ervaren, dat niet allen zijn uitverkoren in deze samenleving te worden opgenomen. Wieringermeer-bewoners, gelijk de bewoners van het oude tand, beleeft ook gij moeilijke tijden. Beseft, dat gij op elkaar zjjt aange wezen; maakt Uw samenleving tot één, die den toets'der critlek kan doorstaan. De omstandig heden hebben U hier in een nieuwe wereld samengebracht. Weest verdraagzaam, helpt el kander de moeilijke tijdsomstandigheden het hoofd te bieden. Gij samen bepaalt den geest, die In dezen polder zal heerschen; dat deze een goede moge zijn. Beseft, dat de boven U gestelde leiding niets zal nalaten Uw samen leving tot een krachtige te maken. Niet door het voeren van een slap en vrijgevig beheer, waarvan niets goeds is te verwachten, maar wel zal worden getracht, de voorwaarden, waar onder ge werkt, zoodanig te doen zijn, dat de strijd om het bestaan met zoo goed mogelijke kansen van siagen zal kunnen worden ge voerd. Voor samenwerking is het noodig elkaar te kennen, waarvoor een feest als dit zoo gun stige voorwaarden biedt. En daarom: viert feest, viert Uw polderfeest en laat dit polder- feest telken jare weer de uiting zijn van Uw streven. Uw samenleving steeds hechter te maken. Eenheid en samenwerking geven kracht, de kracht die gU behoeft om van Uwen polder, onzen eersten Zuiderzeepolder, er een te maken, die in ons Nederland met eere wordt genoemd. (Applaus). De demonstratie met de 16 zware tractors op rupsbanden, die hierna gegeven werd, deed denken aan monsterachtige oorlogstanks. Met donderend geraas denderden de zware moto ren over het terrein en de chauffeurs, die dit vredige polderland met dit moderne landbouw werktuig bewerken, gaven blijk van groote be hendigheid met deze zware machines. Met veel belangstelling werden ook de dressuur- en springdemonstraties gevolgd van de 20 ruiters en amazones van de landelijke rljvereenlgingen „West Friesland” uit Schagerbrug. „Rossig- nant” uit Winkel en .Bucephalus” uit Barsin- gerhorn. onder leiding van Instructeur J. C. Vethman. Het programma vermeldde voorts behendig- heidswedstrljden op motoren en des avonds een 2 K.M. wedloop door Middenmeer. Op het Schoolplein werd des avonds een bijeenkomst gehouden, waar plaatselijke ver- eenigingen optraden en Jan van Riemsdijk zijn leutige liedjes deed hooren. Met een schitterend vuurwerk werd het eer ste lustrumfeest te Middenmeer besloten. We vernamen nog, dat alle arbeiders van de „Wieringermeer” vanaf 12 uur vrijaf hadden met behoud van loon. In de Woensdag-mlddagvergadering van de R.K. Paedagogische Week te Amsterdam, sprak allereerst dr. Elisabeth Schneider uit München, met als onderwerp: „Die kórperllche Erzlehung der relfenden weibllchen Jugend”. Nadat de spreekster er op gewezen had, dat bjj de lichamelijke opvoeding, zoowel met den geest als het lichaam rekening moet worden gehouden, wil de persoonlijkheid tot ontwikkeling komen, betoogde zj), dat hiervoor geen algemeene formules kunnen worden aan gegeven. Elk individu heeft zijn eigen lichame lijke en geestelijke aangeboren eigenaardig heden. die beslissend zijn voor zjjn ontwik keling. Een goede opvoeding moet, vooral bl) het meisje, rekening houden met de puberteits jaren. Schooldwang, gewoonten en gebruiken, beroepsarbeid, slechte huisvesting, werken rem. mend op het groote proces, dat rich in deze jaren in het meisje, dat vrouw wordt, afspeelt. Daarom rust in sterke mate op den opvoeder de plicht lichaam en geest van het meisje zoo harmonisch mogelljk te ontwikkelen. De inner lijke zekerheid is voor het meisje van de groot ste beteekenis. De lichaamsoefeningen van het meisje in de puberteitsjaren moeten met de speciale con stitutie van het vrouwelijk lichaam rekening houden. De wisselwerking tusschen lichaam en ziel is in deze jaren zeer sterk. Daarbij is het weerstandsvermogen van het meisje In die jaren verminderd. De oefening moet dan ook minder op kracht dan wel op lenigheid gericht zijn. Al mag het systeem dan anders zijn dan bij den Jongeman, daarom is het nog niet minderwaardig. Spreekster gaf verschil lende aanwijzingen voor de lichamelijke oefe ning van het meisje in het dagelljksch leven en in sport en spel. Tenslotte moet het meisje worden opgevoed tot een persoonlijkheid, die haar familie, haar gezin en haar volk laat deelen in den vallen rijkdom van haar vrouw- en moeder-zjjn. In de slotvergadering trad als spreker naar voren Prof. dr. 3. E. de Quay uit Tilburg met De groote belangstelling voor de uitgifte van (ronden stelt de behoefte daaraan wel dul- Mik in het licht. i.?TboorU8 ult 1,61 oud8te gedeelte van ons nd. de Betuwe, aldus besloot de minister zijn »*»praak heb ik het voorrecht het woord te ■™ten tot hen, die zich in het nieuwste ge- ”*«e. de Wieringermeer, hebben gevestigd; *de landstreken hebben gemeen, dat land ’d''» slechts kan gedijen als regen en zonne- waarover de Onzichtbare Hand beschikt, te rechter tijd worden toebedeeld. De ®trsgesteldheid was u tot dusverre gunstig, het kan verkeeren en dan vertrouw ik. ■ri gjj ook tegenslagen, zooals den rechten betaamt, berustend zult aanvaarden. Ik °°P, dat zegen op uw arbeid zal mogen ruste» ik wensch, dat uwe Kinderen en kindskinde- komende polderdagen mogen vieren met •Hkwektheid naar uw voorbeeld. (Applaus.) Als wij ons dan, zoo vervolgde spr., reken schap geven van hetgeen tot heden toe werd bereikt, dan stemt dit tot verheugenis, al zjjn teleurstellingen ook niet uitgebleven. Wie zou meenen, dat het polderland een luilekkerland is, kan zich hier komen overtuigen, dat men hier evenals elders slechts door onvermoeiden arbeid het dagelljksch brood kan verdienen en dat voetstaps moet worden voortgeschreden om den weg naar welvaart en geluk te banen. De landbouwers ondervinden ook hier den terugslag van de moeilijke tijden, die hun be drijven doormaken en het was spr. bekend, dat de neringdoenden nog geenszins reden hebben tot tevredenheid over den gang van zaken. Maar boe kan het anders, de nieuwe polder is nog blootgesteld aan de onvermijdelijke kinder- tiekten en als deze overwonnen worden, dan tal dit te danken zijn aan uw energie en toe wijding. Als gij een krachtige gezonde samen leving weet te scheppen, dan zult ook gij in de annalen der geschiedenis vermeld worden als de Pioniers, die het nageslacht zal roemen voor hun ondernemingsgeest. Uitvoerig ging spr. na de algemeene paeda gogische beginselen, die aan de volksschool ten grondslag liggen, en welke doel en noodzake lijkheid bellen van de lichamelijke opvoeding op de Lagere School. De waarde dezer lichame lijke opvoeding is terug te brengen tot de vol gende drie: hygiënische, psychologische en paedagogische. In deze lichamelijke opvoeding is afwisseling een voorname factor, evenals de goede hou- dingsgymnastlek, waaraan het stadskind, voor al uit arbeidersmilieu, veel sterker behoefte heeft dan de jeugd van het platteland. Alle lichamelijke oefening moet bezield zijn, posi tief in dienst van de zedelljke vorming Daar bij moet met de natuur worden meegewerkt. Het kind in de Jaren van zes tot veertien Jaar moet worden beschouwd als een zich ontwikke lende eenheid naar lichaam en geest. Hierbij moet rekening worden gehouden met de ver schillen tusschen jongens en meisjes, voor welke laatsten rhythmische gymnastiek beter geschikt is dan het oefenen aan toestellen, verder met de verschillen tusschen stads- en dorpsjeugd, waaraan de eerste categorie, levend in een ener- veerend milieu met weinig bewegingsvrijheid, weer geheel andere eischen stelt. De tweede inleider van dezen morgen was dr. H. A. van der Sterren uit Weenen met als onderwerp: „De lichamelijke opvoeding en het der Wieringermeer, die meende, abnormale kind", Spr. wees allereerst op de dat ondanks de ongunst der rijden deze dag gevierd moest worden, omdat er reden is tot dankbaarheid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13