ONS BLAD Het Britsche kabinet heeft vergaderd De ontketende cultuurstrijd Duitschland 0 tl l b I s .w Wf 5 Het nieuws van heden neutraliteit TOESTAND MGR. JANSEN BISSCHOPPELIJKE CONFE RENTIE TE FULDA in WAPENEMBARGO NIET OPGEHEVEN GEWICHTIG DOCUMENT VAN KARD. SCHULTE 5 3 JOH. LAUWERS DE BAROMETER i 1 n II I i u I van Sir Samuel Hoare het o o ir «vergaan.* Slaapziekte in Japan Reeds 85 slachtoffers 2 De spanning in Ecuador De brand te Berlijn alle Een derde slachtoffer Reactie in Duitschland S i 2’ A I I VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1935 Uitsluiting van politiek Italiaansche consul in Abessinië gewond By het schoonmaken zyn geweer Het door den Senaat aangenomen neutraliteitsontwerp verworpen Groote bevoegdheden voor den president? In het Noordelijk grensgebied in de omgeving van Bolzano DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN l'.W De groote manoeuvres in Italië begonnen PAYGLOP 3 ALKMAAt ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De conferentie Donderdag beëindigd Geen enkele wijziging in de Engelsche politiek Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen Dr. Ponz tot voorloopigen president benoemd Te Keulen zijn alle anti-aemieti- ache plakkaten en lichtbakken verwijderd Nauwste samenwerking met Frank rijk om tot een vreedzame op lossing te komen in over leg met Italië 1 w VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX i HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.- Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Karakteristiek van den toestand en taktische aanwijzingen voor het voeren van den stryd ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p.regel; idem op peg. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Nu weer een scherp artikel tegen Engeland V NOORD-BOLLANDSCH DAGBLAD Doodeljjke aanrijding bü Schalk. Grootach havenplan te Hilversum. voor De H i i 33C l €1 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 270 Niemand in Italië wil aan het Britsche RUk raken, maar iedereen in Italië verwacht, dat Engeland Italië met rust sal laten en het geen oorlogvoerende staten en het verbod daarvan aan den President sou blijven. Te Oosterbeek is overleden jhr. dr. W. A. Bee- laerts van Blokland, griffier der Eerste Kamer. Bjj den brand te Berlijn Is een derde slacht offer te betreuren. In tegenstelling tot de oorspronkelijke aan kondiging, is over de buitengewone kablneta- sitting van heden geen officieel communiqué uitgegeven. In wel-ingelichte kringen verluidt echter, dat het kabinet tot de volgende be sluiten is gekomen: deel zich TOKIO, 22 Aug. (Reuter). In West—Japan en tot ver in den omtrek van Kobe zijn onge veer 200 personen door de slaapziekte aange tast. die plotseling is uitgebroken en zich zeer snel uitbreidde. Tot dusver heeft de epidemie reeds 85 slachtoffers geëischt. Omdat heden in vele gemeenten op uiter mate treurige wijze zelfs de verkondiging van het woord Oods wordt gecontroleerd, mag de clerus bij de afweer van mateloose anti-chris- telijke aanvallen zich nooit laten prikkelen tot onzakelijkheid en moet alles vermijden, wat men zou kunnen uitleggen als een niet ge oorloofde politieke uiting. LONDEN, 22 Aug. (Reuter). Italië heeft de Britsche en Pransche regeerlng nog niet offi cieel medegedeeld of het vertegenwoordigd sal zijn op de vergadering van den Volkenbonds raad 4 September a.s. hindernissen in den weg zal leggen, aangealen Italië het voorbeeld en de methoden van En geland volgt en zich tracht te verzekeren van gebieden, waar het nuttig werk zal kunnen doen en bovendien de veiligheid zal kunnen bevorderen. Niets sal Italië van zijn weg kun nen tegenhouden. Br.RI.1JN, 22 Aug. (Havas). De Bisschoppe lijke conferentie te Fulda is Donderdag be ëindigd. Omtrent het behandelde noch omtrent den gemeenschappelijken herderlijken brief, welke binnenkort in alle kerken in Duitschland zal worden voorgelezen, is iets bekend geworden. Nadat Donderdagnacht, zooals reeds gemeld, door hevige benauwdheden de toestand van Z. H. Exc. den Aartsbisschop, Mgr. J. H. O. Jan sen, een Inzinking had vertoond, maakte de patiënt het Donderdag weer iets beter. Stand op Vrijdag mr vja; 7MJ Vorige stand: 782.7 de lat t> 1. Het kabinet keurt in elk opolcht de na bet einde van de Parjjsche conferentie van drie uitgegeven verklaring goed, dat de Britsche re geerlng in voortdurend contact zal blijven met de Pransche regeerlng en ten nauwste zal bljj- vth nieuw»Heil en dat bel^e regeertngvm tot és zitting van den Voikenbondsraad op 4 Sep tember as. sullen blijven voortgaan met de pogingen langs dlplomatleken weg in overleg met Italië te onderzoeken welke mogelijkheden voor een vreedzame oplossing er nog bestaan. 2. Het kabinet heeft verder besloten, rijn beslissing van JuM JJ. tot het voorioopig weigeren van uitvoervergunningen voor wa pens naar Abessinië en Italië, te handhaven. Dit zon echter niet beteekenen, dat het ver bod tot September as. van kracht sal Hü ven. De Minister van Bultenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare is met de behandeling van dene kwestie belast. Bijna heel de last van dezen strijd ligt op de schouders van de zielzorgers en godsdienst- leeraren. Het Britsche kabinet heeft vergaderd; het wa penembargo sal niet worden opgeheven; de En gelsche politiek blfjft onveranderd; te nauwste samenwerking met Frankrijk sal In overleg met Italië naar een vreedzame npluming van het conflict worden gezocht. I lm x- 35 Alle andere maatregelen, die men verder tegen Italië eischt, zooals het toepassen van sancties, zonden oorlog beteekenen. ..Het is thans duidelijk” gpat het Italiaansche blad voort „dat de Britsche bladen, die de apostels zjjn voor het toepassen van sancties, op oorlog aanstaren. De oorlog zou uit Afrika naar Europa overslaan en van Europa naar de andere werelddeeien. waar de groote mogendheden, die zich be dreigd zouden voelen, tot bepaalde sancties Keulen, Schulte, brief ge- zijn Aarts- wor- Het zou een genadelooee oorlog ter land, ter zee en in de lucht worden, een wanhopige oor. log van een strijdbaar volk, dat zijn recht, zijn leven en zijn eer zou verdedigen, die geen mindere beteekenis hebben dan zijn dageljjksch brood. Dit is geen dreigement, maar een ant woord op de dreigementen van anderen. Het door den Aroer. Senaat aangenomen new- traüteitsontwerp te door de commissie veer bulten], zaken van bet Huis van Afgevaardigden De Kerk in Duitschland strijdt onder gewel dige moeilijkheden in den geest van offer en overgave alléén voor het bewaren en verdedi gen van het geloof. De hoop van den natio naal-socialistischen vijand, van Haar stappen te kunnen verwachten met politieke neven bedoelingen sal ijdel zijn en blijven. Het Amerikaansche Staatsdepartement doet groote moeite, het dóór den Senaat aangeno men voorstel Inzake de toekomstige neutrali teitspolitiek van Amerika aldus krfjgen, dat het Witte Huis de krijgt, wanneer en tegen welken staat verbods- maatregelen zullen worden toegepast. ADDIS ABEBA. 22 Aug. (AN F.). Het Ita liaansche gezantschap te Addis Abeba deelt of ficieel mede, dat de Italiaansche consul Baron Muzzl Falconl zich bij het schoonmaken van zijn geweer een verwonding in de linkerlong beeft toegebracht. Zijn vrouw, die hem op de reis begeleidde, vond hem bloedend nabij het kamp, dat hij alleen verlaten had. De Italianen ver klaren, dat er van een politiek Incident geen sprake is. De toestand van den consul Is voor ioopig niet zorgwekkend. ROME. 22 Aug. Mussolini heeft zich belast met het oppercommando over de groote Ita- Usansche manoeuvres. Hierdoor wordt nog eens in het bijzonder de nadruk gelegd op de be teekenis van de legeroefenlngen van dit jaar, gezien de omstandigheid, dat de Duce aan de vroegere manoeuvres slechts heeft deelgeno men In zijn kwaliteit als eersten minister en minister van oorlog, doch daarbij zelf niet het opperbevel gevoerd heeft. Omtrent den duur der legeroefenlngen staat nog niets nauwkeurig vast. Ook is nog niet be kend, wanneer Mussolini zelf naar bet Noor den van Italië zal gaan. Men verwacht echter, dat de manoeuvres ongeveer 10 dagen zullen duren. 1. Het kabinet stelde zich bp bet s&ndpunt, dat er geen aanleiding was voor een wijziging vin de reeds bij tal van gelegenheden vastge stelde politiek der Britsche regeerlng tegen over den Volkenbond en de grondslagen van Genève. In Engelsche kringen verwacht men voor de volgende dagen geen nieuwe ontwikkeling. Er is geen tijdstip voor een volgende kabinetsrit- ting vastgesteld. Voor beide partijen geldt, dat de mobilisatie onverwachts wordt aangekondlgd en dat de vijandelijkheden onmiddellijk beginnen. Groote eenheden hebben de grens bereikt. Bombarde mentsvliegtuigen hebben groote schade aange- richt op de wegen naar de etappes, voorname lijk op die der blauwe partij, die tot taak heeft aan te vallen. Het is de taak der roode partij, de grensstellingen tot het uiterste te verdedi gen. Belde partijen hebben bovendien tot taak, na te gaan welke krachten en eenheden in verband met den aard van het terrein en de omstandigheden met het meeste effect ge bruikt kunnen worden. Geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen over Juli ruim 1 mlllioen minder dan over Juli 1934. De spanning in Ecuador; dr. Ponz tot VSST- loopig president benoemd. wezen van den godsdienst, van het christen dom, der erfzonde, zonde en boete en andere objecten der christelijke geloofs- en zedenleer, er niet toe laten verleiden, de grenzen van onze taak ook onzerzijds te overschrijden en in preeken, godsdienstonderricht of bij gele genheid van andei*. ons tot plicht gesteld onder- richt der geloovlgen, aangelegenheden te be handelen, voor welke noch de Kerk, noch Haar priesters verantwoordelijk zijn of waarvoor zij tegenover de geloovlgen geen opheldering schuldig zijn. Deze regel moet trouw worden opgevolgd. Dan zal men ons geen verwijt kun nen maken van misbruik van den heiligen dienst voor politieke doeleinden. In eenheid en eendracht zal de clerus alle offers brengen, om verder de leer van de navolging van Christus aan het volk te verkondigen, om op deze wijze te dienen de eere Gods en het heil der menschheld. WASHINGTON, 22 (Bonter), commissie voor bultenlandsche zaken van hpt Huis van Afgevaardigden, heeft het NeutnUiteita-ontwerp. dat door den Senaat was aangenomen, verworpen en verwezen naar een subcommissie, welke de amende menten zal bestudeeren, welke het ontwerp aannemelijk zullen maken. KEULEN. 22 Aug. (Havas.) De gemeente raad van Keulen heeft de aanplakbiljetten en lichtbakken met antl-semletlsche leuzen, die door de natlonaal-soclalistische partij waren aangebracht, overal in de stad doen verwij deren. Ontsteld door den uittocht van bultenland sche bezoekers hadden de Keulache winkeliers aan den burgemeester een verzoekschrift ge zonden, waarin op onmiddellijke verwijdering dezer opschriften werd aangedrongen. WASHINGTON, 22 Aug. (Reuter). Naar uit Quito (Ecuador) wordt gemeld, heeft Dr. An tonio Ponz het voorloopige presidentschap van Ecuador aanvaard, als opvolger van president José Maria Velasco Ibarra, die uit zijn ambt ont zet en gevangen genomen Is, daar hij zichzelf tot dictator van Ecuador had uitgeroepen. BERLIJN. 22 Aug. Op het terrein van den brand heeft men vandaag het tweede, geheel verkoolde lijk gevonden van een der bedienden van een exposeerende firma. Waarschijnlijk betreft het hier den ingenieur George Veth van de A.E.G. In het geheel zijn dus, tot nu toe drie doo- den te betreuren bij den brand op de Radlo- ten toonstelling. elke actie tegen de Italiaansche belangen kan uitlokken. In deze gebeurtenissen, in dit lijden gaat bet woord van den Heiland in vervuiling: „De leer, ling is niet beter dan de meester.** Derhalve moet de clerus ook In het voeren van den af weerkamp den Meester na volgen. Daarom moet voor de geestelijkheid ook de wijze waarop zij in deze zware tijden voor de waarheid getui genis aflegt en opkomt tegen de religieuze dwaling, overeenkomen met dit voorbeeld van den Goddelijken Meester. Deze wist van geen toegeven, van geen compromissen, wanneer het ging om het Rijk Gods en om de onaan tastbaarheid der Goddelijke waarheid. Maar nooit kwam een geprikkeld, beleedlgend woord over zijn lippen. De H. Paulus geeft in zijn brief aan de Romeinen (XII, 21) de richting aanwijzende vermaning voor het voeren van den strijd: „Laat U niet door het kwade over winnen, maar overwint het kwade door bet goede.” v In officleele kringen staat men op het stand punt, dat het volkomen verkeerd zou zijn, Ame rika de handen te binden, zooals geëischt wordt door den Senaat en een groot deel van de Ame rikaansche pers, die zich niet erom bekommeren, of In andere werelddeeien de oorlogsfurie raast en alleen belang erbij meenen te hebben. Ame rika bulten toekomstige oorlogen te houden. Deze kortzichtigheid belemmert naar de mee- nlng In officleele kringen de Vereenlgde Staten elke poging om Invloed te oefenen tot het voorkomen van oorlogen. Bovendien maakt zij Amerika, wanneer eenmaal een oorlog is uit gebroken, volkomen machteloos. Elke oorlog voerende staat, die een Oceaan of een gedeelte van een Oceaan beheerscht. kan voorschriften uitvaardigen, die eiken handel ónmogelijk ma ken en Amerika zou noch kunnen protesteeren. noch onderhandelen, aangezien de grenzen van zijn actie waren vastgelegd, tndien het voorstel van den Senaat in werking zou treden. Eeh ander neutraal land. b.v. Japan, zou de door Amerika niet onmiddellijk af te zetten waren voor een spotprijs opkoopen en met winst aan de oorlogvoerenden of aan andere neutralen verkoopen. Amerikaansche schepen zouden In hun thuishavens opliggen. De Amerikaansche souvereiniteit zou zoo goed als nihil zijn en niemand zou er voordeel bij hebben Deze over wegingen zijn belangrijker dan de strijd over de kwestie, dat de aanvaller zoo moeilijk is vast te stellen. Ook zou dit voorstel van den Senaat Amerika niet tegen een oorlog kunnen bescher men. warring te brengen dringt diep door tot In alle publicaties, waarop honderdduizenden van geloovlgen als leden van gedwongen organi saties gedwongen geabonneerd moeten zijn en nog verder, dringt zelfs door tot in scholen en opleidingsinstituten, wier bezoek verplichtend is gesteld. Naar aanleiding van den eisch van sommige bladen, dat de Britsche regeerlng het wapen embargo voor Abessinië zal opheffen, schrijft het „Giornale d'Italia’’, dat de vrije uitvoer van wapenen naar Abessinië een schending is van het verdrag van 21 Augustus 1930, dat speciale voorwaarden en beperkingen bevat, waaronder Engeland wapenen en oorlogsmate riaal aan Abessinië mag leveren. De andere maatregel, dien de vrienden van Abessinië eischen, nJ. de sluiting van het Suezkanaal, zou een onduldbare schending zijn van de conventie van 1888. die geheel van kracht blijft ondanks hét Volkenbondspact. omdat het Convenant deel uitmaakt van het Verdrag van Versailles, waarvan artikel 283 de geldigheid van de conventie bevestigt. De beschouwingen in de avondbladen zijn eveneens geschreven voordat bijzonderheden omtrent het resultaat der kablnetsbesprekingen bekend waren. De „Star" schrijft, dat de houding van Frank rijk een beslissende factor voor de Britsche politiek blijft. Naar de meenlng van vele mi nisters is de handhaving van een nauwe Fransch-Engelsche samenwerking de eenige grondslag voor tiet behoud van den vrede in Europa. Zonder Frankrijk zou noch Engeland, noch de Volkenbond iets kunnen doen om Italië tegen te houden, aangezien naast Engeland alleen maar Frankrijk over een behoorlijke vloot beschikt. Als men zich echter geheel op de Franschen verlaat, is dat bijna een uit- noodlging aan Frankrijk om de oogen te slui ten voor de eerzucht der Italianen. In Frank rijk bestaan bij de linkerzijde en in de koloniën Kerke stroomlngen tegen een aanval op Abes- dnlë. Wanneer Engeland krachtige leiding geeft zou dat van groot flut kunnen zijn. De Ita- Uaansche regeerlng speelt met het denkbeeld, Abessinië van zee uit te blokkeeren. Dat is een zeer ernstig punt, want Italië zal misschien voor zijn vloot het recht opeischen. alle bui- tenlandsche schepen met ladingen voor Abes- Knië te doorzoeken. De „Evening Standard” doet opnieuw een be roep op der. Volkenbond, doch betwijfelt of de Volkenbond wel tot een eenstemmig besluit in- »»ke de toepassing van sancties zal kunnen komen. De „Evening News” is van meenlng, dat voor Engeland de Engelsche belangen boven die van ten Volkenbond gaan en maakt er bezwaar t«gen, dat men Engeland de rol wil laten spelen ran den hoogsten polltie-agent van de organen T*n Genève. ROME, 22 Aug. De groote manoeuvres van het Italiaansche leger zijn vandaag in bet Noordelijke grensgebied begonnen. Zij sullen zich voornamelijk afspelen in de omgeving van Bolzano in Zuid-Tlrol en hebben ten doei de toepassing bij den aanval van groote een heden met mobiele divisies, teneinde de vjjan- delijke stelling te nemen en bet reeds door bet ingrijpen van vliegtuigen vertraagde samen voegen van den vijand te verhinderen. Daarbij komt, dat hoe langer boe meer de mogelijkheid verdwijnt, om op deze plaatsen tegen de religieuze dwalingen op te treden en het geloof te verdedigen ten overstaan van die menschen, die bovenbedoelde publicaties moeten lezen. Bijna alléén het kerkgebouw blijft nog open voor afweer, die onze plicht is. Deze proclamatie van Kardinaal Schulte, welke door het Katholieke Internationale Persgenootschap is verbreid, (in Duitsch land mag zij niet worden gepubliceerd) is een document van de allergrootste betee- ken is. zoowel door de daarin gegeven ka rakteristiek van den toestand als door de taktische aanwijzingen voor den strijd. De macht en de terreur van den vijand zijn zóó groot, dat de hoofdtaak der Kerk: het bewaren en verdedigen van het ge* Inofsgoed, tot Inset van den strijd is ge worden. Alles, wat eeuwen lang aan aanklachten en beleedigingen tegen het christendom en de Katholieke Kerk werd Ingebracht en reeds tallooze malen Is weerlegd, alles wat er maar, uitgaande van verkeerde premissen, aan val- sche consequenties kan worden getrokken, schijnt in de openbare en geheime aanvallen samengeperst te worden, waarmede de kudde van Christus in deze dagen wordt bedreigd. In groote mate verbreiden pers en literatuur de religieuze dwalingen ook onder ons eigen katholiek volk. Ja. de misvorming der christe lijke begrippen, waardoor men de katholieke volwassen en jeugdige personen poogt in ver- Op het Witte Huls hebben vandaag langdu rige besprekingen plaats gevonden tusschen President Roosevelt, Staatssecretaris Cordell Hull en den voorzitter der hoofdcommissie voor bultenlandsche zaken. Dez^ bespreking heeft geleld tot een poging, een compromis Ie zoeken tusschen *t Huis van Afgevaard. en den Senaat, waardoor de beslissing niet alleen over een wapen-embargo, doch ook over credleten aan ADDIS ABEBA, 22 Aug. (Reuter) De Italiaansche consul te Debre Macoe, in God Jam. baron Muzl Falconl, trachtte ongeveer esn maand geleden zich van Addis Abeba uit naar zijn post terug te begeven. Hij kon toen jh- ter wegens het feit, dat de Njjl niet gepasseerd kon worden, aan zijn voornemen geen vtt- voering geven. Dinsdag deed Falconl opnieuw een poging en reisde in gezelschap van Italiaansche bedien- px A z den van het gezantschap alhier met een kare- |JA ZX TTI K3 3 Tl vaan naar God jam. x Gisteravond werd de consul met een schot in den schouder in het Italiaansche ziekenhuis te Addis Abeba teruggebracht. De Italiaansche bedienden zouden verklaard hebben, dat de consul zich zelf het schot heeft toegebracht. Op welke wijze dit geschied is zou blijken uit een bericht van andere zijde, volgens hetwelk de consul tijdens een jachtpartij zou zijn ge wond. Volgens hetzelfde bericht bestaat er voor baron Falconl geen levensgevaar. Te Addis Abeba vreest men, naar voorts nog wordt gemeld, dat deze aangelegenheid door Italië als een ernstig politiek incident za! worden aangegrepen. De consul is een schoonzoon van den Brit- schen gezant te Addis Abeba, Sir Sydney Barton. Laten wjj ons ook door het treurige telt, dat mannen van het politieke leven zich steeds weer In het openbaar met hun aan Christus' Kerk vijandige leer op het gebied van den godsdienst begeven en ten overstaan van ge- loovlge christenen volslagen onhoudbare en willekeurige begrippen verkondigen over het Commiaaie voor de handelsbetrekklngen van Ncd.-Indië met China geïnstalleerd. Het „Giornale dTtalla” schrijft heden in een boofdartlkel, dat het zich gisteravond gewend “**ft tot het vriendschappelijk gezinde *r Britsche natie. Vandaag richt het -™ •enter tot de Britsche pacifisten, tot het ulter- en tot de onverdraagzamen. die de Brit- regeerlng willen dringen op den weg ™n een gevaarlijke houding en acties tegen Het Italiaansche blad verklaart, dul- aelijke taal te willen schrijven, opdat de heele ^ete, wie verantwoordelijk is voor elke rinden oplossing en welke consequenties Met koortsachtige haast zet Italië zijn oorlogstoebereidselen in Oost-Afrika voort. Geweldige massa's oorlogsmateri aal worden dagelijks in de havens der Italiaansche kolonies afgeleverd De Aartsbisschop van Z. Em. Kardinaal JCarl heeft een vermanenden richt tot de priesters van bisdom, waarin aanwijzingen den gegeven over het voeren van den strijd tegen de huidige vijan den van het christendom. De ka tholieke geestelijkheid, zegt de Op perherder, welke van Christus de opdracht heeft gekregen, het chris telijke geloof goed te verkondigen en te verdedigen, gaat een zwaren strijd tegemoet. LONDEN, 22 Aug. (Reuter). De kabinetsraad is hedenmiddag half vijf beëindigd. Een nieuwe bijeenkomst van kabinet is niet te verwachten de bijeenkomst van den Volken bondsraad. MacDonald verklaarde: „Wg heb ben de kwestie kalm, koelbloedig en rustig opgenomen en hebben een helder inzicht van hetgeen gedaan moet worden." Baldwin zal hedenavond nog naar Aix les Bains terugkeeren en ook de overige ministers zullen hun vacantie hervatten. Terrein beschikbaar gesteld voor den aanleg van een groot internationaal vliegveld te Ner- hoven. 4:5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1