ONS BLAD Brug tusschen Londen en Rome nog niet afgebroken p r w p Wam aww heden Het nieuws Neutraliteitswet van Amerika en van Kabinetscrisis in Joego-Slavië GEHEIM MUNITIEDEPOT ONTDEKT DE INSTORTING TE BERLIJN VERJAARDAG DER KONINGIN DE BAROMETER V oorbereidingen in Abessinië DE MINISTERS WEER OP VACANTIE JOH. LAl'WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER gijl ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 f 2- J Frankrijk raakt in het nauw et Mgr. J. H. G. Jansen Jacht op communisten Schacht naar Engeland De slaapziekte in Japan Brand te Ostende »-• w Bolivia en Paraguay 7* Afschaffing dagpassen r Door het Huis van Afgevaar digden aangenomen Demissie van drie ministers nog niet aanvaard H. M. zal dezen in Schot land doorbrengen Het wetsontwerp tot herziening van het bankwezen Vredesconferentie te Buenos-Aires haalt niets uit Een loos alarm; nog geen der vermisten gevonden De beteekenis der kleuren van de Abessinische vlag DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Roosevelt stemt toe in een tijdelyk verbod van uitvoer van wapenen Het kabinet heeft wél over sanc ties gesproken, maar vindt het beter zich hierover niet uit te laten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS fri In de San Marco te Rome is een plechtige uitvaartdienst gehouden voor de slachtoffers van de vliegramp nabij Cairo- Zooals men weet kwam hierbij ook de Italiaansche minister van Arbeid, Razza, om het leven. Mussolini (rechts voor den bidstoel) woonde de plechtigheid bif ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 pii* - L A12 - i Wt layiffiKEr 1 Het contact tusschen Londen en Washington Het Weer lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllie Eden nogmaals naar Parijs? BW De Amerikaansche negerleiders, vooral Soefi Abdoel Hamid, de leider van het zwarte legioen te New York, werven ijverig recruten voor deh oorlog in Abessinië. Hierboven een propaganda-wagen van de negers, tooals men ze den laatsten tijd vaak door New Yorks straten ziet rijden -- -- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 271 8 Brand in een kapokfabriek te Nijmegen. Weer een roofoverval te Osa. opgehelderd. De radio-uitzending op Koninginnedag. en O ■n •n VERWACHTING: H. Exc. heeft de ge- van houden teerd l S’, Samenstelling van de Nederlandsche delegatie naar de zestiende Volken bonds vergode ring te Genève. »nis uit in lp De Parljsche ochtendbladen betoonen zich ta melijk gereserveerd in hun beschouwingen over de besluiten van het Engelsche kabinet. Wel iswaar is een zekere verlichting merkbaar over het feit, dat het uitvoerverbod van wapenen naar Abessinië nog niet is opgeheven, en daar om de brug tusschen Londen en Rome nog niet is afgebroken, doch men vreest, dat Lon- dens persisteeren by het Volkenbondspact zal leiden tot sancties, welke den Europeeschen vrede zouden kunnen benadeelen. BRUSSEL, 23 Aug. (A.N.P.). Tengevolge van een defect aan de olieleiding van een der ma chines in de electrische centrale van Ostende, ontstond gisteravond brand in deze centrale, waardoor groote materieele schade werd aan gericht. terwijl de lichtvoorziening der drukke Belgische badplaats gedurende eenlgeit tijd was verstoord. WASHINGTON, 23 Aug. Na langdurige onderhandelingen heeft president Roosevelt zich nopens een neutraliteitsvoorstel bereid verklaard toe te stemmen in een compromis, dat den uitvoer van wapenen aan alle oorlog voerende naties tot 29 Februari 1936 zal ver bieden. Dr. Schacht sou voornemens zijn om in Enge land eenlge lezingen te gaan houden. Vredesconferentie te Buenos Aires inzake het Chaco-conflict zoo goed als mislukt. m Dit oogenbllk is echter nog niet gekomen. Wat de kwestie van eventueele sancties be treft. hoopt het blad, dat do Volkenbondsgeest tenminste dit tengevolge zal hebben, dat Italië geen credieten meer krijgt. Gelukt het Italië dan niet, Abessinië binnen enkele maanden te onderwerpen, dan zal t in financieel opzicht uitgehongerd worden, terwijl het volk groote ontberingen moet lijden. en de Een loos alarm bleek gemaakt bij de bergings werken van de instorting te Berlijn; nog geen der vermisten is gevonden. De R.K. Textielarbeiders aanvaarden de laatste voorstellen van de werkgevers in het conflict te Tilburg. O Stand op Zaterdag uur vun.: 1SM Vorige stand: 7MJ In politiek opzicht moet het gezag van Italië lijden. De eventueele winst in Afrika staat in geen enkele verhouding tot den inzet. De „Daily Herald” meldt, dat de Volkenbonds- mlnister Eden wellicht nogmaals naar Parijs zal gaan, om met Laval besprekingen te voeren. Twee Nederlandsche militairen op Duitsch ge bied verdwaald en door gfensbeambten aange houden. Pe tzl St. er ite, rg- tn- ina- met Het on- nis- )in- lar- het d°n ter, er.- 760 De „Echo de Paris" is even ontevreden over Rome als over Londen. Het blad meent in de besluiten van het Brltsche kabinet geen bij zondere ontwikkeling te zien. Engeland beeft zich eens en vooral teruggetrokken tot het Volkenbondspact, dat Engeland toestaat na mens den vrede ter wereld zijn eigen belangen in Oost-Afrlka te beschermen. Niemand gelooft meer aan de mogelijkheid van de vreedzame oplossing van het ItaliaanschAbesslnisch ge schil; te Londen geeft men evenwel voor, aldus het blad, deze gemeenschappelijk met de Fran- sche regeering te zoeken. Men wil nJ. na een mislukking kunnen zeggen, dat de schuld bij Parijs ligt. De politiek van Italië daarentegen is sedert het begin van het geschil zoo impulsief en ner veus, als men van een groote mogendheid niet gewend is. Indien de voornemens van Italië ten opzichte van Abessinië op zooveel moeilijkheden stuiten en Indien Europa door den eventueelen terugslag van het geschil bedreigd is. valt de verantwoordelijkheid daarvoor op Mussolini. Het Italiaansche standpunt, dat de veiligheid van Italië bedreigd wordt door Abessinië. vindt thans geen geloof meer en Mussolini had veel eer moeten verklaren, dat Abessinië ongeorga niseerd is; dan zou zijn avontuur het karakter hebben gekregen van een strafexpeditie tegen „barbaarsche” vijanden en niet van een aanval tegen een mede-lid van den Volkenbond. LONDEN, 23 Aug. (Reuter.) Baldwin Is gisteravond weer uit Londen vertrokken en ook Lord Hail sham heeft zijn onderbroken vacantie voortgeset. Neville Chamberlain gaat niet naar Zwitserland terug en de mi nister van landbouw, Elliot, die uit het Zuiden van Frankrijk was gekomen, blijft eveneens In Engeland. Ook de meeste andere ministers zullen niet naar het buitenland gaan, maar hun vacantie verder in eigen land doorbrengen. Eden heeft Londen voor drie dagen verlaten. Sir Samuel Hoare blijft evenwel in de hoofd, stad. Baldwin is te Alx-les-Bains aangekomen, om zijn gisteren door den kabinetsraad onderbro ken vacantie voort te zetten. PARIJS, 23 Aug. (Reuter). Woensdagmorgen as. om 10 uur zal een ministerraad gehouden worden. De bladen te Washington verklaren dit com promis uit de mogelijke vrees van den presi dent voor verderen tegenstand tegen de wen- schen Inzake de neutraliteit van het congres dat door vrees voor den oorlog is vervuld, zijn congres-program op net punt der blnneniand- sche politiek voor de rest der zitting In gevaar te brengen. LONDEN, 23 Aug. (A. N. P.) Uit Singapore wordt gemeld,' dat daar gisteren groote sen satie werd gewekt, toen bekend werd dat de Japanners, die door de politie waren gearres teerd, in het bezit waren van een geheim depot van ontplofbare stoffen, welke voldoende zou den zjjn geweest om de geheele vlootbasls in de lucht te blazen. De mannen worden er van beschuldigd tn het onwettig bezit te zijn geweest van 200 dy- namletpatronen en 100 slaghoedjes met lonten Bij hun arrestatie wierpen zij een zak weg. welke geheel gevuld was met ontplofbare mid delen. Het dynamiet Is onlangs uit de militaire magazijnen gestolen. Twee andere zakken, die in het huis zijn gevonden, bevatten cocaine. President Roosevelt stem toe in een tijdeljjk verbod van wapenultvoer aan alle oorlogvoe rende naties. Z. H Exc. Mgr. J. H. O. Jansen heeft een rustlgen nacht gehad zonder benauwdheden. De algemeene toestand blijft evenwel zorg wekkend. De Vrijdag is voor den Aartsbisschop rustig verloopen. Z. H. Exc. heeft geen last van be nauwdheden meer gehad. Het is echter noodzakelijk, dat Z. zich volkomen rustig houdt. Wetsontwerp ingediend houdende goedkeuring van het net Spanje gesloten handels- en scheepvaart verdrag. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor builen Alkmaar (2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger BUENOS-AIRES. 23 Aug. Alhier Uit Bolivia ontvangen berichten melden, dat men aldaar de vredesconferentie van Buenos-Alres als mislukt beschouwt, in verband met den door Paraguay geboden tegenstand in de kwestie van uitlevering der krijgsgevangenen. President Roosevelt heeft het wetsontwerp tot herziening van he» bankwezen geteekend, dat door den Senaat en door het Representan- tenhuic na langdurige debatten was goedge keurd. De regeering verzekert zich hiermede feite lijk de controle over de crediet.polltlek van de Amerikaansche banken. Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin op 31 Augustus e.k. nog in het buitenland vertoeven en ditmaal op Haar verjaardag niet hier te lande aanwezig zijn. BERLIJN, 23 Aug. (A N P.) BIJ de bergings werkzaamheden in de Hermann Goeringstras- se Is het vannacht tot een onderbreking ge komen. toen tegen half 2 een arbeider zeer opgewonden zich kwam melden by de leiding der werkzaamheden en beweerde op een plaats In den tunnel op ongeveer 5 M. van de kraan, geklop te hebben gehoord. Direct werden de werkzaamheden gestopt, teneinde volkomen rust te verzorgen. Ondanks groote aandacht werd nergens eenlg teeken van de vermisten vernomen. TOKIO, 23 Aug. (Reuter.) De slaapziekte, welke In de omgeving van Kobe heerscht, heeft grooteren omvang aangenomen. Men vreest, dat ook Tokio getroffen zal worden. Het aantal dooden is aanmerkelijk gestegen. De ziekte heeft het laatst 10 jaar geleden gewoed Onder groote en geestdriftige belangstelling van de bevolking van Asuncion zyn gisteren de uit den Chaco teruggekeerde troepen in groot défilé de stad binnengetrokken. De gene rale staf, onder leiding van generaal Estl- garribia, marcheerde aan het hoofd der troe pen. De bergingswerkzaamheden hebben inmiddels 'n geheel ander aanzien gekregen. Terwyi gis teravond nog mynwerkers uit 't Roergebied Hannover in drie schachten probeerden slachtoffers te naderen, wordt thans een ge heel andere methode gevolgd. Deze drie kleine schachten worden thans met elkander verbon den en op deze wyze ontstaat ongeveer in het midden van den ontworpen tunnel een schacht van pl.m. 8 M. breedte, welke aan belde zyden uitloopt. Hiervoor heeft men bijna de oude breedte van den tunnel bereikt. Vanochtend zyn de werkzaamheden op sys tematische wyze voortgezet. De wanden van den tunnel zyn versterkt. De mynwerkers zul len thans een dwarsgang maken. De „Petit Journal” vreest, dat de Engelschen by een handhaving van de tegenwoordige Italiaansche en Engelsche opvatting te Genève onder de autoriteit van den Volkenbond zuilen besluiten tot een reeks sancties, zooals de In trekking van het verbod van uitvoer van wape nen naar Abessinië. de sluiting van het Suez- kanaai en het uitoefenen van flnancleelen en •eonomischen druk. Deze sancties zouden een zekere werking kunnen hebben. In leder geval touden zy een soort oorlog tusschen Londen •n Rome beteekenen. hetgeen tot de ergste verwikkelingen In de Europeesche politiek zou lelden. 5’ ii; i WASHINGTON. 23 Aug. (ANP) Het huis van afgevaardigden kwam hedenavond by. een ter bespreking van het ontwerp- neutraliteltswet. De leiders kwamen tot overeenstemming om de besprekingen in hoogste tempo te houden, onder de procedure waarby amendementen verboden zouden zyn en de spreektyden drastisch beperkt. Slechts 40 minuten namen de debatten in beslag en men is overtuigd, dat de ver- eischte meerderheid van twee derden van het stemmental om het ontwerp te aan vaarden. bereikt zal worden. WASHINGTON. 23 Aug. (Havas) Het huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp betreffende de neu traliteit van Amerika goedgekeurd. De Engelsche bladen bevestigen, dat het ka binet in zyn gisteren gehouden zitting besloten heeft de politiek van nakoming der verplichtin gen, vastgelegd in het Volkenbondspact, te handhaven. De „Times" zegt: Men kan veilig aannemen, dat het kabinet den aard van de uiteindeiyke sancties volledig besproken heeft, maar het niet raadzaam acht een definitieve mededeellng te doen over een gebeurtenis, die zich nog niet beeft voorgedaan en die, Indien zy zich voor doet, alle leden van den Volkenbond zal raken. De Amerikaansche zaakgelastigde te Londen heeft een verslag naar Washington getelegra- over de beslissingen van het Brltsche kabinet. Het departement van buitenlandsche zaken *eigert commentaar op dit verslag te leveren •n biyft erby, dat de Ver. Staten niet direct Mi deze onderhandelingen betrokken zyn Na de Britocbe kabinetazitting ministers weer op vaeantie, maar bUJven in de omgeving van Londen; Fransche pers ontevreden over En geland en Italië. Drte ministers in Joego-Slavië traden af in verband met de vorming van de Radicaal Joe- go-Slavische Unie. NEW YORK, 23 Aug. (Reuter) Groote be stellingen voor de vervaardiging van Ethiopi sche vlaggen worden ontvangen, alsmede van kleine In het knoopsgat te dragen vlaggetjes, waarmede de negers die sympathiseeren met Abessinië zich tooien. De Ethiopische vlag bestaat uit drie hori zontale banen, groen-geel-rood, hetgeen de Abessiniërs verklaren met vruchtbaarheid van het land, trouw aan den Negus en bereidvaar digheid om het bloed te vergieten ter verde diging van belden. NEW YORK, 23 Aug. (Reuter.) De ochtend bladen houden zich uitvoerig bezig met de gebeurtenissen te Santa Rosa In Californië. De beide met teer en veeren besmeerde Commu nisten hebben gisteravond het district verla ten. De Sheriff verklaarde niet voornemens te zyn tegen Iemand op te treden, zoolang hy geen protesten had ontvangen, Hy zeide echter geen protesten te verwachten. VERWACHTING: Zwakke tot matigen, S Oosteiyke tot Zuideiyken wind, toene- mende bewolking, waarschUniyk regen of onweer, koeler. VERDERE VOORUITZICHTEN: onzeker. H Zon op 5.57 onder 8.06 Llchf óp 8.36 Maan op v.m. 1 uug onder n.m. 6.03 Nieuwe Maan 29 Aug. ADDIS ABEBA. 23 Aug. Het leger van Abes sinië heeft order ontvangen zich op alle ge- beuriykheden voor te bereiden. Alle jongens en mannen van 15 tot 80 jaar zyn gereed om eventueel op te trekken. Er is op dit oogenbllk geen kwestie van een algemeene mobilisatie, hiertoe zal eerst wor den overgegaan, wanneer de keizer op zyn witte paard gezeten, het commando over zyn troepen op zich zal nemen. SAN FRANCISCO. 23 Aug. (Reuter). In Santa Rosa (Californië) heeft een menigte van ongeveer 300 personen, welke gemaskerd waren, in den nacht van Woensdag op Donder dag een groote jacht op communisten gehou den, daar dezen getracht hadden onder de hop. plukkers onrust te zaaien By deze jacht, welke met vrachtauto's werd uitgevoerd, werden twee commuiusten geteerd en met veeren bedekt, terwyi drie andere hard handig werden afgestraft. Een der communisten, die later geteerd werd, werd met behulp van traangas uit zyn boer derij verdreven, nadat hy de menigte een tyd- lang met geweerschoten weerstand had boden. De communisten moesten aan het hoofd van een stoet van ongeveer 50 auto's onder het hoongeroep der bevolking door de straten trek ken en werden gedwongen de Amerikaansche vlag te kussen. Londen. 23 Aug. (Reuter). De ..Daily Tele- ïraph" verklaart, dat wanneer het apparaat van 001 Volkenbond mocht falen, leder land zyn «igen beslissing zal hebben te nemen. Van offlcieele Duitsche zyde schrytt men ons uit het Geldersch Rynlandsch grensgebied: Tot heden worden nog altyd dag-pasjes aan al de grenskantoren afgegeven. Het is niet juist, dat deze dagpaajes slechts op bepaalde dagen worden uitgegeven. Deze regeling bluft gehandhaafd tot en met 15 September en van af 16 September as. komen de dagpasjes te vervallen. Van dien dag af Is het passeeren van de grens slechts aan die personen geoorloofd die In het bezit zyn van een officieel voorgeachre- ven relspas of van een bewys voor klein grens verkeer. LONDEN, 23 Aug. (Reuter). Volgens de „Daily Herald" zou dr. Schacht voornemens zyn een aantal lezingen te houden In Engeland. Hy hoopt hierdoor gemakkeiyker de mogeiykheid te hebben om een belangryke leenlng In Enge land te verkrygen. Het blad voegt eraan toe, dat dr. Schacht zich hiertoe reeds In verbinding heeft gesteld met Montagu Norman, den gouverneur van de Bank van Engeland.» Het blad besluit aldus: De sanctie-maatre- gel, welke in stygende mate ingang vindt by de publieke meening, is het onthouden van voorraden van elk soort aan leder land, dat welbewust den oorlog tot een middel van zyn natiqfiale politiek heeft gemaakt. Het zou bevredigend gestemd hebben, Indien de Brltsche regeering in staat geweest was een verklaring dienaangaande af te leggen, maar het feit, dat zy dit niet doet, mag niet aldus worden uitgelegd, dat zy onder alle omstandig heden afkeerig is van het toepassen van sanc ties. I 2 Maaa op v.m. 1 uut; onder n.m. 6.03 Nieuwe Maan 29 Aug. De Fransche regeering is langs diploma- tleken weg op de hoogte gesteld van de bijeenkomst van het kabinet. Het gerucht, dat de Brltsche regeering Italië zou „waarschuwen” is geheel onge grond. De Brltsche regeering is niet voornemens een speciale mededeellng te richten tot Italië. Ook wordt ontkend, dat Eden wederom naar Parys zou gaan. Verder wordt voortdurend contact onder houden met de regeering van Ethiopië door bemiddeling van den Britschen gezant te Addis Abeba. ROME. 23 Aug. (Reuter). In voortdurend snel ler tempo vinden dageiyks de groote troepen transporten naar Oost-Afrlka plaats. In de haven van Napels heerscht ontzag- lijke bedrijvigheid, daar bijna geen dag voorby- gaat, waarop niet verscheidene schepen met een groot contingent militairen naar Oost-Afrlka vertrekken. r Het hoogtepunt zal as. Zondag worden be reikt. wanneer op de belde schepen „Satumia” ca ,-Atlante" 8000 zwarthemden de reis naar de Italiaansche koloniën zullen aanvangen. BELGRADO, 23 Aug. (Reuter). De ..Pravda” bericht, dat drie leden van het kabinet. Nicolas Precca. de minister van sociale voorzorg, Uudevit Auer, minister van justitie en Ignlat Stevanowisj, minister van boech. en myn- bouw, zyn afgetreden. Hun aftreden is een indirect gevolg van de vorming van een nieuwe regeerlngs-party. de Radicaal Joego-SIavische Unie. De Kroatische Volkaclub. waartoe Precca en Auer beboeren, besloot zich niet by deze Unie aan te sluiten. Minister-president Stoyadlnowltsj demissie nog niet aanvaard. Indien de ministerraad gewijzigd zal moeten worden, dan zal deze wyzlging plaats hebben na de byeenkomst van de Conferentie van de Kleine Entente te Bied op 29 Augustus. LONDEN, 23 Aug. (Reuter) Ramsay Mac. Donald heeft hedenochtend in Downingstreet een vergadering van ministers gepresideerd. Aan deze vergadering van ministers namen Houre, Eden en Neville Chamberlain deel. Vermoedelijk zullen deze ministers na het vertrek vai MacDonald te Londen blyven, of zich niet ver van Londen verwyderen. In den loop van den dag zal MacDonald naar Lossiemouth vertrekken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11