Jaarlijksch feest voor jong en oud gaat beginnen Traditioneele Alkmaarsche kermis Politie en kermis Tooneel I 1 F:- ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 Het circus Rausch Bekendmakingen In Wat er zooal is Men mag niet venten it Motorraces van Zondag Op de Korte Nieuwesloot Jubileum ter kermis Op de Laat KE Wisseltruc over- Cabarets en dancings Sluitingsuur Valsche rijksdaalders Een miniatuurstad Als je in een autootje zoo .zalig'heen «n weer geschud wordt.... *t Gulden Vlies** i Voor we afscheid nemen van den mooien zomer en voor de herfst zijn intrede doet uitgedost bouunoerk-voor-een-week d. ABEELE en een nougat- 99 The en uur t 1 In de tuinzaal van de Harmonie is een aeer kunstig geval te bewonderen. Daar heeft de heer H. Janssen aan vele Alkmaarders aeker niet onbekend zyn miniatuurstad „Kunst" op gericht. een complete hedendaagsche stad in het klein. Deze miniatuurstad „Kunst" is een Rompers van kraam van KOOL Een zeer geliefde kermisattractie' is de zweefmolen, waarvan vele soorten te bewonderen vallen. De hierboven af geheelde is wel een zeer moderne met welhaast echte vliegmachines re brug 1, welke is men cort de 55 ton. eed en yd tegen IW. Ex- OC Wll- luick en is ge- ■Imlna- De politie vestigt er de aandacht op. dat het by vorige In deze gemeente gehouden feeate- lykheden meermalen is voorgekomen, dat daar toe speciaal op uit zynde Heden Inkoo^en doen en daarna betalen met Belgische vgf-francs- stuks, die een zeer groote geiykenls hebben met onse ryksdaalders. Ook hiervoor *V men dus op zyn hoede. 10 uur r—VOC; i—HW; lem fi le eerste liyk om ys. Ex- X3 heb- dezen erspan- 's ber- m, die, n ver bakken i. Men I tone le brug Vlake zal dit re ge- orkant i wor- uln te len nog vedstrij- 1 ..offi- itrekke- an. De Commissaris van Politie te Alkmaar ves- f tlgt er nogmaals de aandacht van belangheb benden op. dat het gedurende de kermis van 24 Augustus tot 1 September 1935 streng verboden is op het kermisterrein en omgeving te venten met koopwaren, waarmede op het kermisterrein een vaste standplaats wordt Ingenomen, aooals paling, gelanterieën, worstjes, nougat, koek, chocolade, kmderspeeldgoed. enz., en*. het kramen en kleinere attrac- een opsomming geven van -wam dus t huidige .ooals uit jord, dst »ns door lief ver- Kleine broer op een groot paard in den draaimolen Doch ook buiten de kermis zyn er nog tal van gelegenheden, waar men zyn vertier kan zoeken. Verschillende café's hebben muzikanten en carbaretiers geëngageerd. Zoo zal men bij KLAAS GOOT in de Peperstraat aantreffen de populaire Royal Accordeon-Band ..The Four R.a.B.'s”, het bekende Volendammer Accordeon- gezelschap, dat er de kermlsstemmlng weet in te brengen. By W. BUS op de Kaasmarkt treedt Jople Keizer met haar vroolyke kamera den op; ook zy is voor de Alkmaarsche kermls- gangers geen onbekende. In Hotel BRITTANJE aan de Wilhelmlnalaan ia kermls-Zondag noci- stop-dancing van 4 tot 10 uur. staan de volgende kramen: palingkraam van BOTTENBERG, gebakkraam van VERWIJK- LANGEN, suikerkraam van BOS. hakstal van HOFMAN, suikerkraam van STOKER, idem van BEELENKAMP, de sjoelbaksport van PETER - SON. de sigarentent van KOOY en by het Hot de palingkraam van ZENTVELD. De draaimolen van H. RESMAN by de Markt straat zal hier weer een centrum zyn van kln- dervermaak. Op het Doeleveld staat de tent van DASSI. waar de revue gaat en tooneelvoorstellingen worden gegeven. Op de Kleine Kaasmarkt staat de paUngstal van LOHMAN-TROMP, op de Steenebrug de bekende poffertjeskraam van HOEFNAGEL, waar het na een vermoeiende kermiswandeling zoo rustig zitten is. De wafel kraam van VAN DER ZEE en de palingkraam van BEEMSTERBOER vinden hier eveneens een plaatsje De commissaris van poUtle der gemeente Alkmaar maakt bekend, dat tydens de kermis van 24 Augustus 1935 tot en met 1 September 1935 slechts voor een beperkt aantal straat orgels (uitsluitend boekorgels) of straatmuzi kanten (minstens bestaande uit vier spelende personen) vergunning zal worden verleend. Kunstenmakers, acrobaten, dierenvertoonln- gen, straatzangers, boeienkonirgen. degenslik kers, personen, die misvormde ledematen te kyk stellen, enz enz. worden beslist niet op den openbaren weg toegelaten. Verder wordt de aandacht gevestigd op da bepaling In d- Arbeidswet t trekkelijk jeug- nlge personen, de luidt: „Een jeugdig persoon mag geen arbeid ver richten, bestaande in gevaarlyke kunstverrich tingen en in het deelnemen aan kunstverrich tingen, voor zoover dit gevaar oplevert (De Wet verstaat onder jeugdige personen zoowel jongens als meisjes beneden achttien jaar). De toegang tot het sportpark is alleen vanaf den Kennemerstraatweg via Zuiderhoutlaan en Sportlaan. De auto's en motorrywielen kunnen aldaar tevens worden geparkeerd. Voorts is een stalling voor ry wielen aanwezig. Het loopende publiek Waar anders de groote stoomdraaimolen van Janvier of Benner stond te draaien als een cen trum van kermisjolyt, zal thans het welbeken de Circus-Rausch met een geheel nieuw en ori gineel kermlsprogramma het publiek vroolyke avonden geven 't Circus Rausch is voor Alkmaar niet onbe kend. doch de artisten die er zullen optreden en het programma dat er te zien zal zyn, ver dienen wel eenige aankondiging. In de eerste plaats zyn er vier Windsors, d» menscheiyke gummiballen, een naam die wyst op de buitengewone lenigheid van dit kwartet, dat ongehoorde staaltjes van lichaamssoepel- heid te zien zal geven. Het beroemde Wassia-Krimsky-Platoff-Ballet van het Staatstheater te Moskou, dat uit evei: uitstekende zangers als dansers bestaat, vormt, een first-class-groep. Duizelingwekkend zyn de evoluties van de drie Volting-Stars, die in de nok van het circus huiveringwekkende toeren verrichten, die het publiek den adem benemen. Zy zullen ons brengen in die echte circussfeer, die we kennen uit vroeger dagen De Troupe Lenarco zal Iets nieuws brengen op het gebied van acrobatiek-op-het-paard. Miss Castle zal balanceeren met kristallen beker» en glazen; de drie clowns: Nannie, Brasso en Pepino zullen ons weer hartelyk doen lachen om de zotte clownerie, die in een clrcus-Rausch niet ontbreekt. Een orkest zal de pauzes aan genaam verkorten. Voor de populaire prijzen zie men de biljetten. Woensdag en Zaterdag zyn er speciale kin dervoorstellingen van 3 tot 5 uur met een schit terend jeugdprogramma. Vanavond worden reeds twee reclamevoorstellingen gegeven, om half 8 en 10 uur, en zulks tegen matinée-prij- zen. zy die van plan zyn een bezoek aan Cir cus-Rausch te brengen, doen verstandig zich tydlg van plaatskaarten te voorzien. De cassa is daartoe eiken dag geopend van 11 tot 1 uur. We komen op de voorstelling nog nader terug. In 't Gulden Vlies treedt gedurende de kei mis de Hongaarse he kapel op van Tóth KAlman. die o.a. in de Fritsch Hirsch Operette „Der Ckandasfürstln” zyn medewerking ver leende. Het is de knappe Hongaarsche mu ziekkapel, die in de pauzen In den schouwburg zal optreden en verder van vier tot half ze ven tydens het gezellige bltteruurtje in het cafe-restaurant, waar ook na afloop der too neelvoorstellingen geconcerteerd wordt. In de poffertjeskraam van C. Hoefnagel, die dit jaar voor den Sisten keer Alkmaar bezoekt, zal het duo-Porck-v. d. Brink zorgen voor vroolyke muslek. In het Wapen van Heemskerk van den heer Theo van Gijsen wordt tydens de kermiaweek als altyd vroolyk gedanst onder goede jnuziek. In Café Suisse van den heer Broers, Nieuwe sloot hoek v. d. Boschstraat heeft men een rustig zitje, waar tevens beschaafde muziek wordt gegeven. By C. Vennlk v./h. Nico Kers- sens op de Nieuwesloot, treden The Funny Musicmakers op met de soubrette Mimi Hö- fer; wy komen op dit programma nog nader terug. Tegenover dit café staat de bekende nougat-kraam van Jacob Stuvé-Petrovlch, die wy In ons kermlsoverzlcht vergaten te noe men. In café London op het Verdronkenoord zal de band „The Maxims" voor goede dansmu ziek zorgen, terwyi men hier tevens een uit stekend adres heeft voor speciale avondscho- tels. By Herm. Smith tegenover het circus Rausch op de Nieuwesloot, waar de bekende Gulpener Bieren worden getapt, zal de band van Happy Boys voor aardige muziek zorgen. Aart. Martin, Waagpleln hoek Marktstraat, heeft wederom een uitgebreid variété gezel schap geëngageerd. n.l. het duo du Bree. de humorist-conferencier Tonny Leonard! en de soubrette Lla Bos. Ook hier komen we nog nader op terug. complex van huisjes, openbare gebouwen, .een kerk en scholen, alsmede straten en grachten van een totale grootte van niet meer dan 7 vierkante meter. Deze kleinheid is echter geen beletsel om alles in deze stad net „echt" te doen zyn. Ge ziet een meelmolen draaien om het meel te malen, een bakkery met baas en knechts volop aan het werk, om van het ge malen meel heeriyke brooden te bakken en verder een kerk met luidende klokken, die de geloovlgen ter bidstond roepen, alsmede een café met dansende bezoekers, een garage en een verliefd paartje met een bootje, dat rustig en zeker de grachten der stad doorkruist, ter wijl een brugwachter correct de bruggen opent en weer dicht doet. Ook de scholen, de garage, het pension, het postkantoor en de tram vor men aardige elementen In deze kleine, leven dige stad, waarvan we nog wel meer zouden weten te vertellen, indien het niet zooveel ruim te in beslag zou nemen. De heer Janssen is een Alkmaarder en vervaardigde zyn stad voor den wereldoorlog van 1914. In dat beruchte jaar begon hy met een toumée door ons land, welke toumée hy toen moest afbreken. Na in 1918 nog een korte reis door ons land gemaakt te hebben, maakte hy van 1919 tot en met 1923 een grooten tocht, waarop hy veel succes oogstte. In het totaal heeft hy met zyn stad 463 ge meenten bezocht, hetgeen wel een bewys is voor het belangwekkende van zyn ingenieuse vinding. Groot en klein zal van zyn stad ge durende de kermisdagen kunnen genieten, mits men slechts de moeite neemt van een gang naar de Harmonie. Op de Paardenmarkt zal de auto-skooter van de Gebr. HOMMERSON, ditmaal met ge stroomlijnde auto'tjes weer domlneeren als het centrum der kermisvreugde. Ook de Rldee-O en de fietsencarroussel van HOMMERSON hebben daar weer een plaatsje gekregen. De lucht schommel van VAN DAM ontbreekt er even min; voorts staat er de Turksche Schop, een i kermisvermaak uit vroeger dagen, van M BO8 en de zweefmolen van A. HENDRIKS. Tenslotte de onmisbare haring-, paling- en yskraampjes en op het hoekje als men naar Nieuwesloot gaat, op het welbekende plaatsje de Minerva- tent van de wed. Abrahams. Op het oude Ziekenhuisterrein neemt de uit gebreide Wembley-attractle van Gebr. HOM MERSON weer de grootste plaats in; ook heb ben deze kermis-exploitanten daar hun grieze lige emotiebaan een plaatsje gegeven. Voorts staat er de golfbaan van H. BAKKER en een attractie, die wy moeliyk een amusementsgele- gcnjw'd kunnen noemen: dit is de zg. Stell- wand van STOLZE, een aan het lugubere gren zende sensatle-tent, waar een motorrijder tegen een stellen wand waaghalzerige toeren verricht. Wy hadden gehoopt dat de politie, gezien 't treu rige ongeval op de Hoornsche kermis, waar zoo'n motorryder door het springen van zyn band onder zyn motor kwam te vallen en in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, deze gelegenheid niet had toegelaten. Een gelegenheid, waar het pu bliek zich moet amuseeren met de aan poging tot zelfmoord gelykstaande waaghalzerige toeren van een onbezonnen motorryder, draagt er niet toe by om den smaak van het publiek te ver edelen. Mocht ook hier een ongeluk gebeuren als te Hoorn, hetgeen wy niet hopen, dan moge dit voor de politie een aanwyzing zyn om in het vervolg deze gelegenheid te weren. Voor komen lykt ons hier echter beter dan een on geval later te moeten betreuren. In de St. Laurenastraat zal het pittoreske Variété-theater van H. MULLENS met zyn sma- keiyke clowns het kermispubliek weer kunnen amuseeren; verder vinden we hier de U-boor van J. BAKKER en een harlngwagen. De Nieuwesloot biedt als vorige jaren bekende aspect kaï) ties. We zullen ev«n Iwat hier te zien is. Een sulkemougatkraam van VENEMA. de vUegbommensport van LAHN- isTEIN-DOBBER, een kop van Jut van BRAN- h'ENAAR. een Derbybaan van Dirks, eenschiet- kent van BRUNSELAAR, de welbekende gebak- Ikraam van DENIES, de harlngwagen van on- Len stadgenoot OVEMMAN, vUegbommensport Ivan C. VADER Sr. en van E. ELINGS; de lange Isuikemougatkraam van H. VADER, de emmer- Isport van J. VALE, de hakstal van HOFMAN, de zuurkraam van VISSER de sulkernougat- [kraam van KOOISTRA, het Entos-spel van ELINGS, de sulkemougatkraam van VOGEL POEL. de gebakkraam van K. VISSER, de wel bekende nougatkraam van STUVÊ, de Vroolyke Als sluitingsuur voor de café’s, kennis- en andere Inrichtingen is vastgesteld: Van 24 Augustus tot en met 30 Augustus 1935 tot des nachts 1 uur en op 31 Augustus en 1 September 1935 tot des nachts 2 uur. Biykens een in dit nummer voorkomende advertentie zal de bekende oliebollen- en gebak- wagen van den heer J. A. de Groot voor de 35ste maal de Alkmaarsche kermis bezoeken. Dit is voorzeker een feit, dat niet onopge merkt voorby mag gaan en wy fellclteeren de zen Alkmaarschen ondernemer dan ook van harte met dit jubileum en wenschen hem toe, dat hy nog tal van Jaren zyn bedrijf kan uit oefenen. „Goede wyn behoeft geen krans” en dit Is zeker op de artikelen van den heer De Groot van toepassing. Gedurende 25 jaar heeft hy met zyn wagen op de Nieuwesloot gestaan, maar thans is zyn standplaats by de Groote Kerk. kan yia het rechter trottoir langs dien toegansweg het Sportpark bereiken. Vanaf 12 uur des middags zyn de Nieuw- poortslaan, Nleuwpoortsteeg en de Reguliers- laan aan de Kennemerstraatwegzyde voor alle verkeer afgesloten. De Ingangen aan de Nieuwpoortslaan biyven gesloten by het aangaan. Alleen de tweede in gang van het Sportpark aan de Nieuwpoortslaan is bestemd voor motorrenners en vrachtauto's met rennersmateriaal. Op het middenterrein wordt niemand toege laten, die niet voorzien is van een daarvoor gel dige kaart, welke strikt persoonlyk is. Voor rytulgen en auto's bestaat wachtgelegen- heid langs het trottoir In de Comanstraat. Het ia verboden in de Nieuwpoortslaan. op den Kennemerstraatweg en hierop ultkosnende zijstraten tusachen Jul. van Stolberglaan en Helloërdyk en in de Zuiderhoutlaan motorrij tuigen en andere voertuigen te parkeeren. Vruchten, en ybwagens worden b(j de Vier Staten niet toegelaten. Het einde der motorraces wordt door beUui- den bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door den uitgang van het Sportpark aan de Nieuwpoortslaan ver trekken. De uitgang vla de Sportlaan is alleen be stemd voor degenen, die hun auto's ot motor- ry wielen op dien weg hebben geparkeerd of rij wielen hebben gestald. Alle riiverkeer vanaf de Sportlaan wordt bQ afloop via Zuiderhoutlaan naar den Kenne merstraatweg geleid. We wandelen dan de Hulgbrouwerstraat door naar de kramenkermis op de Laat, waar de be kende draaimolen van VAN DAM het centrum is van dit kermlsgedeelte, waar vooral de moe ders met kinderen rustig kunnen wandelen. We vinden er voorts de nougatkramen van Lauwers. Van Leer. Aué, Otter, Bruin, Bos; suikerkramen van Swart, Van Vegten, Hart land en mej. De Boer; gebakkramen van Van der Weerdt, Venrijk, Jansen, J. Verwyk en M. de Weyer; paUngstallen van P. van Drunen. J. Ypey en D. van Veen; speelgoedkramen en ga lanterie- of byouteriekramen van D. Visser, F. Snaayer, J. Gordeau, Jac. Kooy, J. Bierman, F. Scherstra, wed. A. Franke en hakstallen van J. Mol en de wed. A. Franke. Voorts vestigen we de aandacht op de sigarenzaak van de fa. H. Kryns Hiermede hebben we een globaal overzicht gegeven van hetgeen er zooaf op de kermis U te zien. Aan den vooravond van de Alkmaarsche kermis komen wy nog even de aandacht vragen voor de töbneelvoorstellingen, welke in *t Gul den Vlies georganiseerd worden. De eerste serie opvoeringen worden door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, artistieke leiders Albert van Dalsum en A. Defresne, ge geven. In alle stukken treden met Albert van Dalsum, alle eerste krachten van het gezel schap op. Zondag 25 en Maandag 26 Aug. „Het Chi- ncesche Landhuis”, waarvan de pers zegt: Met dit gegeven wist van Dalsum als nim mer te woekeren: wel zéér toegewyd moet hy zyn rol In zich hebben opgenomen, om zulk een dramatische kracht over de gansche linie, zulk een Intense tragiek op sommige momen ten te kunnen geven. De drukkende bedreiging welke al dadelyk na zyn entree van hem uit ging, bleef hangen, daarvan ging vrijwel alle spanning uit, zoo berustten de griezellngen toch wel weer op kunstwaarden. Maar In III bereikte van Dalsum een hoogte, zooals het hem zelden gegeven was: zyn Inneriyke gela denheid vóór, zyn volslagen rust na het drin ken van den beker, gaven ons met zyn zln- ryke doodsaanvaarding en gelaten sterven, stukken van heeriyk gaaf spel. Dinsdag en Woensdag voert ditzelfde ge zelschap eveneens met volledig ensemble en speciale décors Dreyer's „Elnd-Examen” op. Ook dit is een stuk van groote beteekenis, dat men zeker niet mag verzuimen by te wo nen. De Nieuwe Rott. Crt. schryft hierover o.m.; dat wy de ontdekking daarvan niet aarzelen een vondst voor de Amsterdamsche Tooneel vereeniging te noemen, een vondst, waarvan zy. mede dank zy de meesterlijke voorstelling, ook wel ten volle pleizier zal beleven. De ont wikkeling daarvan is zoodanig geschreven, dat zy ook stellig op de belangstelling van alle la gen van het publiek aanspraak mag maken. Het publiek van de première heeft zich in deze niet onbetuigd gelaten: het drama werd in zyn groote. ontroerende styging naar het einde toe ten volle meegeleefd en in de ovatie aan het slot lag een zoo innige waardeering voor het gebodene. dat wy wel een langdurig succes voor dit ernstige, maar niet deprimeerende, niet of nimmer op sensatie speculeerende drama mo gen voorspellen. Op Donderdag en Vrijdag komt „Circus Knie”, Zaterdag „Vorstelijke Emigranten” en tot slot Zondag 1 Sept. „Boefje”. Op deze stuk ken hopen wy nog wel terug te komen, wy be sluiten met een opwekking deze prachtige serie tooneelvoorstellingen (welke alle zonder uit zondering van voortreffeiyke kwaliteit zyn) te gaan zien. Gedurende de drukke kermisdagen op vorige jaren is het meermalen vóórgekomen zoowel hier als elders, dat vreemdelingen in winkels hun slag trachten te slaan door den bekenden wisseltruc, waarby men een kleinigheid koopt, een bankbiljet In betaling geeft en dan door het aflelden van de aandacht het wisselgeld met het bankbiljet meeneemt. Waar biykens persberichten deze personen nog voortdurend hun werkzaamheden voort zetten, vestigen wy de aandacht der winkeliers nog eens nadrukkeiyk op deze gasten. Ultkyken Juist in de grootste drukte blijft geboden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15