Steun voor de zeescheepvaart Katoenindustrie in Ned. Indië B Iw A w 'ii lli Steun aan onze zeehavens Tweevoudig moederschap 77/ crèrrvz 2O-35-6Océ. Beschermi tegen zon-en weersóuAoeden.] ONVOLDOENDE HULP VESTIGINGSONDERZOEK GEREED BRANDKAST MOET HET ONTGELDEN RUMOER BLIJFT IN AMSTERDAM ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 leekepreeken HONDERD METER BOVEN DEN WATERSPIEGEL Drie N.S.B.er» gewond F fa Een Réaumé-rapport van de T extielcommiaaie i« thana verachenen De meening der Eerate Kamer over het gebeurde met de pen- aioenen by den K. H. L. Inbrekera werken met dynamiet in een Woerd enache fabriek Proefbedrijf op Java wordt voorbereid Verlaging der loodagelden alleen onvoldoende Meening der Eerste Kamer Het gebeurde met den K. H. L. Opgeblazen De tweede „Statendam” Een apoor? F* De tweede „Statendam” tóffe Een proefbedryf getroffen geilen gepubliceerde cijfer» goederenvervoer en i om voor Men heeft zich bij dit onderzoek en nu bij de uitwerking der plannen geheel gesteld op de basis van het industriallsatie-memorandum van Prof. Wissellnk later grootendeel» gepubliceerd Verscheidene leden traden in beschouwingen omtrent het gebeurde met den Koninklijken Hollandschen Lloyd. zij dé onderhavige voorstellen minder doeltref fend. Zü bepleitten bevordering van Overheidswege van den aanbouw van schepen, mede ter ver meerdering van de werkgelegenheid. Vrijdagavond colporteerde de N. 8. B. weer op de Mamixstraat bij de Westerstraat, Wlllem- straat en Raampoort. Nauwelijks waren de colporteurs daar ge arriveerd of uit de Jordaan kwam een groot aantal communisten opzetten, die zich in de nabijheid der colporteurs posteerden. Er werd druk gevent met anti-fascistische lectuur en het duurde niet lang of er ontstond een groote volksoploop. Deze Inbraak is, naar „Het Volk" meldt, blijkbaar een grootsch opgezette onderneming van Amsterdamsche inbrekers, die over erva ring en middelen beschikken. Zij hebben de omgeving van de fabriek en de mogelijkheden op zorgvuldige wijze besplonneerd. zoodat zij wisten, dat zij hun luidruchtige werk konden verrichten, zonder al te veel gevaar te loopen ontdekt te worden. Ook de manier, waarop zij In de fabriek konden binnendringen, moeten zij tevoren nauwkeurig onderzocht hebben. Er zijn overigens aanwijzingen voor het vermoe den, dat de inbraak reeds maandenlang voor bereid is. De inbrekers zijn met een auto uit de rich ting Amsterdam gekomen. in is: Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der RUksbegrooting voor het dienstjaar 1935 (Ren teloose voorschotten ten behoeve van de see- scheepvaart 1spraken verscheidene leden hun ne instemming met doel en strekking van de onderhavige voordracht uit, al verklaarden zfj tevens, dat hetgeen In ons land van Rijkswege ten behoeve van de scheepvaart wordt gedaan, wel zeer weinig is in vergelijking met wat in Frankrijk, Italië en in Oroot-Brittannië ge schiedt, alwaar uiterst aanzienlijke subsidies worden verstrekt. Ook betreurden dese leden, dat dit ontwerp van wet niet eerder was inge diend. ZU brachten in herinnering, dat de Ne derlandsche Reedersvereeniging reeds meer dan een jaar geleden laatatelUk op den ernst tan den toestand In de betrokken bedrijven had ge weien. In het algemeen trokken zij In twijfel, of ten onsent wel voldoende hulp wordt geboden aan het kwUnende scheepvaartbedrijf. BlUkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der wet, houdende bepalingen op den loodsdlenst voor zeeschepen, juichten vele leden de Indie ning van dit wetsontwerp ten zeerste toe. in de Economische Statistische Berichten en het Economisch Weekblad voor Nederlandsch-Indië (Mei 1933), onder den titel „Het vraagstuk der katoenindustrie in Nederlandsch-Indië.” De conclusie van dit memorandum was, dat wilde men geen noodelooze risico's loopen en aan de andere zfjde, bü slagen, het tempo der in- dustrieele ontwikkeling niet noodeloos vertraging hebben, de vestiging in drie phasen moest ge schieden, waarvan een betrekkelUk klein proefbe drijf de eerste was. De kosten van dit kleine proefbedrijf beliepen echter toch reeds ongeveer f 500.000. Enkele leden waren van oordeel, dat steun verlening van Overheidswege aan de scheep vaart niet het gewenschte resultaat zal hebben. In het algemeen waren zij tegenstanders er van. Vrijdagnacht heeft een aantal bandieten een zeldzaam brutaal stukje uitgehaald, door In Woerden een brandkast van de fa briek „Excelsior” met dynamiet te laten springen en er daarna met een buit van c.a. 500 en wat postzegels van door te gaan. Over het dak wijten de inbrekers een raampje te bereiken, dat zü openmaakten. Met een dommekracht wisten zU de brandkast van den muur weg te krijgen. Daarna wurmden zü hun dynamietpatroon in de brandkast. Over de kast wierpen de inbrekers toen een paar lagen nat katoen, opdat de slag van de ontploffing ge dempt zou worden en de stukken niet al te erg in het rond zouden vliegen. Daarop staken zü dc lont aan. De ontploffing van de dynamietpatroon had een sterk vernielende uitwerking op de brand kast. De bovenkaht vloog eraf en de achter kant werd eveneens vernield. De buit lag voor het grijpen. De natte katoen belette inderdaad, dat de ontploffing ver gehoord werd. Verscheidene andere leden, die instemming met de onderhavige voordracht deelende. be treurden niettemin, dat niet eerder geheel afgezien van de devaluatie in België tot een verlaging van de loodsgelden als welke thans wordt voorgesteld, was overgegaan. Was derhalve de bereidheid. zün stem aan dit wetsontwerp te geven, algemeen, even al gemeen was de overtuiging, dat onze zeehavens •n veel hoogere mate dan haar thans wordt geboden, steun van Overheidswege behoeven, ten einde zich in den strijd met concurreerende havens buitenslands te handhaven. Hoewel het dus alleen om dit proefbedrijf ging, heeft de Cocnmissle-Menko bij dit onderzoek de vestigingsvoorwaarden beoordeeld naar den, bij een eventueel slagen der industrialisatie, uit elndelük te bereiken toestand. In het kort gezegd beteekent dit (derde phase) een volgroeide ka toenindustrie met ongeveer 300.000 spindels, on geveer 10.000 weefgetouwen en eenlge groote finishlng-bedrijven. Bij dit zeer moeilijke onderzoek, waarbij zoo wel in Nederl.-Indië als in Nederland proe ven moesten worden genomen, meende de com missie geen risico's te mogen nemen. Het in der de phase te investeeren bedrag is nJ. zeer groot waarschijnlijk meer dan 30 mlllioen gulden om niet te spreken van de groote sociale ver antwoordelijkheid vooral tegenover de Inheem- sche arbeidskrachten. Een in derde phase mis lukte vestiging beteekent zoo goed als zeker een totale economische en sociale ontwrichting van het betreffende district. Per slot van rekening is dit vraagstuk, hoe wel moeilijk, niet onoplosbaar gebleken. Ook de overige technische moeilijkheden, die zich bij een vestiging van textielbedrijven in de tropen voordoen, wilden de commissie niet onoverko melijk voorkomen, noch zuiver technisch be schouwd, noch wat den Invloed op den kostprijs aangaat. De arbeids-efflclency op Java blijft echter een vrij onberekenbare factor. Volgens de on- derteekenaars laat deze factor reeds nu niet veel reden tot optimisme als men een vergelij kende kostenraming opmaakt voor Japan en Nederlandsch-Indië. De loondalingen der laat ste jaren in Japan, gepaard aan een nog steeds stijgende arbeids-efflclency. hebban sedert 1931 het geheele aspect in ongunsjfeen zin beïn- Met name betreurden zij, dat gedurende zoo vele jaren subsidies aan den Koninklijken Hol landschen Lloyd waren verstrekt. Deze leden hadden de overtuiging, dat devaluatie van den gulden de eenlge mogelijkheid biedt om de Ne derlandsche scheepvaart weder in staat te stel len, met die van het buitenland te kunnen con- curreeren. Wenschte de Regeering dien weg vooralsnog niet in te slaan, dan zullen thans ingrijpender maatregelen noodlg zijn dan bij dit wetsontwerp worden voorgesteld. De leden, hier aan het woord, drongen daarop met klem aan, omdat de Regeering nog onlangs de mo gelijkheid van devaluatie met beslistheid heeft afgewezen. Weder andere leden verklaarden In te stem men met het betoog, hetwelk het lid van de Tweede Kamer, de heer Brautlgam, over dit wetsontwerp heeft gehouden. Zü hadden den Indruk, dat de ontworpen regeling, indien ten uitvoer gelegd, slechts zal kunnen strekken tot .dekking van geleden verliezen. Deswege achtten Vele leden, die niet In allen deeM net de hiervoren gegeven voorstelling van zaken kon- den Instemmen, meenden te weten, dat ver menging van de middelen bestemd voor pen sioenen en andere doeleinden, met name op Scheepvaartgebied, niet enkel bij den Konink lijken Hollandschen Lloyd, doch ook bü tal van andere ondernemingen pleegt te geschieden. treft, groote economische fouten gemaakt, ten eerste door het scheppen van een teveel aan productle-capaclteit en ten tweede door een ge brek aan samenwerking netgeen zich ultte in een destructieve onderlinge concurrentie en niet bereiken der voor de industrie-als-geheel-be- schouwd grootst mogelijke efficiency en daar mede der laagst mogelijke productiekosten. De eerste, technische fout kon alleen verme den worden door een zeer grondig vestigings onderzoek. De tweede, economische fout, moet van de zijde der ondernemers eener Industrie voorkomen worden door te zorgen voor een breede collectieve basis hoewel in laatste in stantie alleen maatregelen der Nederlandsch- Indische regeering en oa. een doelmatige han- teering der Bedrijfsreglementeerlngs-Ordon nantie een ongewenschten loop van zaken kun nen verhinderen. Aangedrongen werd op tijdige Invoering van Rünvaartpremies ook hier te lande. Enkele le den spraken den wensch uit, dat het zoowel aar. de gemeente Rotterdam, als 'aan Amster dam mogelijk worde gemaakt, de haven- en kadegelden, alsmede de huren van kadeterrel- nen dusdanig te verlagen, dat die meer in over eenstemming worden gebracht met de haven rechten in de naburige landen. Wij vernemen, dat de N. 8. B.er, die door messteken gewond is, in het Binnengasthuis is verbonden. De wond bleek zeer ernstig. De an dere twee zijn eveneens door den OG. en G.D. geholpen en konden naar huis terugkeeren. De politie bleef in de omgeving sterk survell- leeren en dreef later nog herhaaldelijk samen scholende groepjes uiteen. Een foto (renomen tijden» van ome, drie-daagsche Exweto-trip», op de Citadel van Dinant. Deelnemer» aan onze Exweto-reizen kunnen mededingen aan ome speciale Exweto-foto-prijsvraagDeze foto werd ingezonden door N. Rouwendaal te Krommenie De dieven hebben vingerafdrukken en voet- aforukken achtergelaten. De zaak wordt op het oogenbllk door twee Amsterdamsche rechercheurs onderzocht, die bezig zijn te po gen uit te zoeken, welk ontploffingsmiddel ge bruikt Is en welke waarde aan de vingerafdruk ken kan worden toegekend. Inmiddels heeft de politie alle hoop tamelijk spoedig de hand te kunnen leggen op de in brekers. Enkelen hunner betreurden, dat de Regee ring niet beeft bevorderd, dat de ter beschik king gekomen assurantiegelden zouden worden gebezigd, om den dienst voort te zetten. 'I Zij achtten het eene fout, dat men na aan vankelijk de genoemde maatschappij te hebben gesteund, haar nu teniet laat gaan, te meer daar het gevolg van de liquidatie oa. is, dat tal van personen hun pensioen zullen verlie zen. De Regeering had. dus betoogden de le den. hier aan het woord, kunnen weten dat, Indien zij de drie mlllioen gulden uit het Pen sioenfonds voor zich behield, dat fonds geheel was uitgeput. Deze leden achtten die hou ding zeer laakbaar en spraken de hoop uit, dat alsnog zou worden getrachte de getroffen maatschappij in stand te houden. sprekingen, met het oog op de noodzakelijkheid van het zoo spoedig mogelijk In de vaart bren gen van het nieuwe schip, weldra tot een gunstig resultaat zouden lelden. Uit de door de Holland-Amerlka Lijn blijkt, dat er Inderdaad eene belangrijke toe neming van passagiers- tusschen Nederland en de Vereenlgde Staten van Amerika te verwachten is, zoodra het nieu we schip zal zijn voltooid en dat de resultaten van dit vervoer een behoorlijke rendabiliteit zullen waarborgen. Ten slotte werd de vraag gesteld, of inder daad gelijk verluidt bij den bouw van het genoemde schip eene tot dusverre ongebruike lijke verdeeling van arbeid over de verschil lende scheepswerven toepassing zal vinden. sociale gebeurtenissen voorschriften sprak een verschrikkelijke verwaarloozlng van lessen van Leo XIII. Men heeft niet weten gehoorzamen, deels uit traagheid, deels uit Wcbt tot verzet. De sociale beweging heeft over de geheele wereld gerekend ten detl* «onder ons en tegen ons voltrokken. 10 <*e harten van het volk is door de han- Deze leden nu stelden de vraag, of dergeltfke samensmelting van middelen met kennis en goedkeuring van de rechtstreeks belangheb benden wordt toegepast, zoodat dezen en de voor hen optredende organisaties bekend zijn met het feit, dat het wel of wee van de em ployé'», niet enkel wat hunne tegenwoordige positie betreft, doch ook wat hunne rechten uit het verleden aangaat, ten nauwste bij dat van de onderneming in haren ganschen omvang betrokken is. Dat de Minister van Economische Zaken zij nen ambtgenoot van Sociale Zaken heeft ver kocht, „deze aangelegenheid eene onder de oogen te •willen zien”, werd mét belangstelling vernomen. Intusschen sprak men de hoop uit. dat dit „onder de oogen zien’’ niet tot eene vluchtige kennisneming zou leiden, doch dat de onderhavige aangelegenheid tot een onder werp van ernstige studie zou worden gemaakt. Weer andere leden verklaarden met name hunne instemming met deze laatste opmerking. Waar recht op pensioen huns Inziens moet worden beschouwd als uitgesteld loon, achtten zij voorzieningen gewenscht ter verzekering van de instandhouding van de pensioenfond sen. Sommige leden zouden gaarne nader worden Ingelicht omtrent den stand der onderhande- lingen over den bouw van de tweede „Staten dam". Deze hebben dus betoogden zij, reeds al te gerulmen tijd in beslag genomen. ZU spra ken dan ook de hoop uit, dat bedoelde be- dlgheld van de demagogen en door onze afzij digheid het christelUk sentiment door socia listische mystiek vervangen. Gelukkig nog maar ten deele, dank zü de phalanx, die het inzag en op het woord van den Paus, de netten uitwierp. I De ondervinding heeft ons geleerd. Zü toont aan. dat, wanneer wij in de sociale zaken wei geren de richtlUnen van de Kerk te volgen, dit 1 een rennen naar een catastrophe; ’n -J gevaar, waarin Mochten de gelden, die zouden vrijkomen als gevolg van de door hen bepleite intrekking van de genoemde wet, niet toereikend zün ter bekostiging van de gekozen hulpmiddelen, dan drongen deze leden er op aan, de benoodlgde sommen desnoods door belastlngverhooglng In te vorderen, Hulpverleening toch zou huns In ziens niet alleen vermindering van de werk loosheid, doch ook welvaartsvermeerdering te weeg brengen, welke beide resultaten het daar voor te brengen offer alleszins billUken. Eenlge reederijen worden gesteund, doch dit maakt hare positie tegenover buitenlandsche ondernemingen nog niet krachtig genoeg. Alle met Nederland concurreerende landen hebben vele moderne schepen in de vaart gebracht. In dien Nederland niet volgt, dreigt het hopeloos ten achter te geraken en zal het ondervinden, dat Dultschland het voor een belangrijk deel in de vaart op Nederlandsch-Indië verdringt. Ook wat betreft de vaart op Noord- en Zuid- Amerika bestaat dit gevaar. De Overheid zal dus. betoogden de leden, hier aan 't woord, de tnaatschappUen, die deze vaart onderhouden, niet in den steek mogen laten, zoowel ter wille van het personeel als van de talrijke bedrijven, die er bü betrokken zUn. Ook het behoud van de passagiersvaart én op Noord- én op Zuld- Amerika achtten zü van groot gewicht. De be dragen, aan steun van deze bedrijven ten koste gelegd, kunnen, dus verklaarden zü. niet als verlies worden beschouwd. Immers, RUk en gemeenten ontvangen belangrijke bedragen te rug uit belastingen, havengelden, enz. Verschenen is een zgn. „Résumé-Rapport” van de Commisste-Menko, officieel genaamd De Textielcommissle, omtrent het door haar op Java verrichte vestigingsonderzoek voor een textielindustrie. Het eigenlijke rapport, het uitgebreide zoogenaamde Reis-rapport der commissie, voornamelijk verzameld door Prof. Wissellnk en uitgewerkt op het Econo misch Instituut voor de Textielindustrie aan de Nederlandsche Handels-Hoogeschool, kan om voor de hand liggende redenen niet wor den gepubliceerd. "Het onderzoek en de voorbereidingen tot een proefbedrijf voor de textielindustrie In Neder- landsch-Indië hebben langer geduurd, dan ver wacht was. In het kort kan men den langeren duur ternq voeren op het streven om twee be langrijke fouten, elders gemaakt, in Indië niet te herhalen. In Amerika heeft men bü de vestiging van een katoenindustrie in het Zuiden zich ettelijke ma len technisch vastgewerkt door een onvoldoend vestigingsonderzoek. In Nederland zün. wat de katoenindustrie be- De politie van het bureau Raampoort had reeds enkele posten uitgezet, doch de survell- leerende agenten vroegen al spoedig aan het bureau om versterking, daar de tegenstanders tegenover de N. 8. B.ers een zeer dreigende houding aannamen. Ongeveer half negen werd een groepje N. 8. B.ers door communisten bü de Westerstraat aangevallen. Men dreef hen In de richting van de Wlllemstraat en daar raakte men eveneens met een andere groep slaags. De colporteurs werden besprongen en men rukte hun de lec tuur uit de handen en verscheurde deze. Over en weer werd het een kloppartij en plotseling bemerkte een N. 8. B.er, dat hij een tweetal messteken in £ün wang had bekomen. Men bracht hem naar het posthuis aan de Westerstraat. Bü de Rotterdammerbrug werd een tweetal andere N. 8. B.ers door 'n groep tegenstanders besprongen en kregen met een zwaar voorwerp een aantal slagen op het hoofd, zoodat er ga pende wonden ontstonden. De polltie van het bureau Raampoort was spoedig met een aantal motoren onder bevel van inspecteur Harrebomee uitgerukt en char geerde met sabel en gummistok. Om erger Incidenten te voorkomen werd hier het verder colporteeren verboden. Uit de Jordaan kwam veel publiek opzetten, dat herhaaldelUk door de politie moest ver spreid worden. Tegen half tien schooide men weer samen tegenover het bureau Raampoort en werden spreekkoren gezegd. Eenige malen werd hier het publiek verspreid, doch op de brug van de Bloemgracht bleef veel publiek verzameld uit welks kring plotseling met steenen in de rich ting van de politiemannen gegooid werd. Hierop ging de politie gebruik maken van de vuurwapenen en ontruimde zü opnieuw de omliggende straten. Ongeveer tien uur verzamelden zich hier de colporteurs en werden onder gelelde van de politie naar het kringhuis aan de Maarten Harpertszoon Trompstraat terug gebracht. vloed. Alleen een arbeidsproef gedurende eenige jaren in een proefbedrijf, kan omtrent de ar- belds-efflclency van den Javaan voldoende ge gevens verschaffen om er een vergelükende kostprijsberekening voor het uitelndelük ge dachte grootbedrüf op te kunnen baseeren. Op verschillende motieven komt de com missie dan tot het advies om tot vestiging van een proefbedrijf over te gaan. De Commissie-Menko heeft gemeend zoo veel mogeUjk alle direct en indirect belang hebbenden bü den afzet van weefsels bü haar plan te moeten intereseeeren. Dan toch loopt men, afgezien van den Invloed ten goede door het Nederlandsch-Indlsche gou vernement uit te oefenen, de minste kans op onafhankelüke vestigingen en daarmede op de economische fout, die men hier ver mijden wil. Een groot aantal binnenland- sche wevers en spinners hebben aan de tot standkomlng van het plan medegewerkt. Een belangrijk percentage van het door de industrie gefourneerde kapltaal-gedeelte Is afkomstig van typische home-market onder nemingen, die zoo goed als niet naar Indië exporteerden. Het aantal deelnemers uit de Nederlandsche kantoenindustrie bedraagt 30. Sommige leden waren van oordeel, dat de offers, welke het RUk zich zal moeten getroos ten tot Instandhouding van de havens van Am sterdam en Rotterdam, zouden kunnen worden opgebracht door intrekking van de wet tot den aanleg van een kanaalverbinding tusschen Am sterdam en den Rün. Van onderhandellngen met Antwerpen stelden zü zich weinig resul taat voor na de mislukking der besprekingen tusschen Nederland en België in 1933. Zü be pleitten bescherming op gelüken voet van Am sterdam en Rotterdam, hetgeen zü te nood- zakelüker achtten, nu als gevolg van het over leg, tusschen die belde steden gevoerd, volledige overeenstemming is verkregen omtrent de regeling van de havengelden. Bü wüzlging in den status van Rotterdam zal, dus werd be toogd, dienovereenkomstig verandering, wat be treft de andere havens, dienen te worden aan gebracht. Aangedrongen werd op het betrachten van zoo groot mogelüken spoed bü het onderzoek naar de quaestie der Rünvaartpremies, en de practlsche strekking daarvan. Intusschen zullen de bestaande moeilük- heden niet ten volle zün opgelost, indien de bepleite maatregelen zouden worden Ingevoerd. Veeleer is te verwachten, dat zich telkens nieu we bezwaren zullen voordoen, hetgeen voort durende waakzaamheid en de toepassing van veelvuldige concrete voorzieningen geboden maakt. Zoo zet zich de opleving van het ver keer naar Belgische havens in versneld tempo voort, hetwelk de vraag, hoe het verlorene te herwinnen, tot een büna onoplosbare maakt, te meer daar de loonen en belastingen in Ne derland toch hooger blüven dan die in België en Dultschland en mitsdien de voorwaarden, onder dewelke ten onzent en in de havens der naburige landen diensten worden verricht, nog allerminst dezelfde zullen zün. Indien dit wets ontwerp tot wet zal zün verheven. De leden, hier aan het woord, bedoelen aller- In 1932 werd in verband hiermede opgericht de „Combinatie van Nederlandsche Textielfa brieken tot eventueele vestiging van katoen- fabrieken in Nederlandsch-Indië” waarvan deel uitmaakten de volgende ondernemingen; H. P. Oelderman en Zonen N.V. Oldenzaal; N. J. Menko N.V. Enschede; N.V. P. F. van Vlis- singen en Co.’s Katoenfabrleken. Helmond; Kon. Weefgoederenfabriek vil. C. T. Stork en Co. N.V. Hengelo (O.) De combinatie ging voor eigen rekening eerst het vestigingsonderzoek verrichten. Hiertoe zond zü in overleg met het Ministerie van Koloniën een commissie van vier leden uit bestaande uit de heeren Sigm. Menko NJm„ voorzitter; H. Ekker, P. Fentener van Vlisslngen Pzn., en Prof. Dr. J. Wissellnk. Deze commissie, offi cieel de textielcommissle genoemd, doch in de industrie beter bekend als de Commlssle-Menko, vertoefde van einde Mei tot einde Juli 1934 op Java. Einde 1933 bezocht bovendien de heer Joan Geldermand. die het Résumé-Rapport mede onderteekent, Java. Aan Hem Zelf.Dunkt u niet, dat aan Hem en aan ons zelf dit sociale werk waardiger is, hetwelk zich niet tevreden stelt met Hem eer aalmoes te geven, maar dat zich Inspant om het leven minder hard en meer menschelük maken? Wanneer de Katholieke vrouwen den Chrls- van minst het pielt te voeren voor een permanent verleenen van Rünvaartpremies en een voortaan duurzaam verlagen der havengelden met be hulp van "sRUks middelen. Zün de Nederland sche havens wederom in staat met buitenland sche te concurreeren, dan mag redelükerwüze worden aangenomen, dat de partüen te dezer zake, te weten de besturen der betrokken ha vensteden, tot onderling overleg bereid zullen zijn, ten einde tot een gemeenschappelüke re geling te komen. Het belang dier havens kan moeilijk gediend zün met telkens herhaalde verhooging van de Rünvaartpremies en ver laging der gemeentelüke heffingen. Een en ander toch zou toch uitsluitend ten voordeele van de afladers komen, hetgeen nimmer in de bedoeling heeft gelegen. Vele moellükheden zün. dus werd betoogd, In 1 verleden overwonnen en gehoopt mag wor den. dat men ze ook in de toekomst zonder hulp van Overheidswege te boven zal komen. De laat ste zal evenwel niet kunnen uitblüven, waar het geldt zich te weer stellen tegen kunst matige bevoorrechting. Wordt dan niet ten spoedigste hulp verleend, dan verwachtten de leden, hier aan het woord, dat de nadeellge ge volgen dier nalatigheid duurzaam op handel en industrie zouden blüven drukken. Deze leden zouden gaame vernemen, of de Regeering bereid is, te dezer zake handelend op te treden; zoo ja, of “haar voorstellen dan op korten termün tegemoet gezien kunnen worden. Wat de Indische banken, Importeurs- en scheepvaartkringen betreft, ook hier nemen alle belangrijke lichamen deel. De belangstel ling was hier groot en hoewel enkele onderne mingen ook hier belangen-tegenstelllngen meenden te zien en deze eerst overbrugd moes ten worden, verliepen de onderhandellngen naar wensch. Naast de groote banken nemen zeven importhulzen deel, terwül ook de Ko- nlnklüke Paketvaart Maatschappü, de Stoom vaart Mü- „Nederland” en de Rotterdamse he Lloyd tot de aanstaande aandeelhouders be boeren. Men zal nu zooveel mogelük voortgang ma ken met de voorbereiding van het proefbedrijf- Omtrent de plaats van vestiging werden nog geen mededeellngen verstrekt. Waarschlfnlük zullen hieromtrent binnenkort nadere berichten volgen. Ml. I De mensch is voor het gezelschapsleven ge- I schapen en is dus een sociaal wezen. De maat- I achappü. waarin hü zal leven, zal hem be- I invloeden. In welken zin? Een samenleving In I wanorde zal hem mln of meer uit zün even wicht slaan, al naarmate de kracht van zün weerstand zal zün. Welke edelaardige moeder nl toelaten, dat de haren de kans loopen van misschien onherstelbare afdwalingen, de kans, in leder geval, van in ellende en smart te wor- j den ondergedompeld, wat onvermüdelük is een sociale orde, wakrvan de naam zelf leugenaar? De vrouw moet haar moederschap vervolma ken door aan haar kinderen een samenleving te bereiden, hunner waardig, een samenleving. In staat hen te helpen tot hun bovennatuurlük doel te geraken, in plaats van hen ten grande te richten. Het is onduldbaar, dat de maat schappü georganiseerd of liever gedesorgani seerd is op dusdanige manier, dat het voor be paalde wezens onmogelük is, of althans buiten gewone heldhaftigheid verelscht, om hun men- schelüke en christelüke bestemming te berei ken; onduldbaar en toch is de werkelükbeid niet anders De moeders kunnen zich daarbü niet neerleggen! Geschapen voor het gezin, hebben zü recht t°ë«icht en ingrüpen overal, waar de be langen van het gezin op het spel staanbü de school, bü de kazerne, bü de fabriek, bü de stembus, bü de grens, overal waar het kind morgen of later heen zal gaan. Het complete moederschap, of wel het moe derschap, dat zich uitstrekt tot de zwakken, de Wdenden, tot de groote kinderen, welke de menschen zün, het geeft aan de vrouwen het recht, ja het verplicht haar om zich met het herstel der maatschappü bezig te houden. De vrouw van heden Is aan zichzelf verplicht ie dienen; zonder dat, verzaakt zü aan haar roeping van moeder door de plichten van het moederschap te verwaarloozen. Wanneer zulk een vrouw katholiek is pleegt tegelükertüd verraad aan haar roeping als gedoopte. Het doopsel toch Is niet alleen de ver wekker en de aanduiding van het 'kindschap Gods. Het maakt ons één van lichaam met Christus en verbindt ons met al de leden van Zün mystiek lichaam. Daarom kunnen de christen en de chlrstin niet meer, zonder zichzelf te verlagen, het woord van Kaïn uitspreken: „Ben ik dan de bewaker müns b<ceders?” Allen, mannen en vrouwen, moeten elkanders lasten dragen. Op een ieder rust een stuk verantwoordelükheid In het algemeen heil; want ieder voorrecht is be swaard met een plicht; bovenal moet iedere •lel, bü den Verlosser ingelüfd, meewerken aan de Verlossing. Geen christen kan, zonder aan de rechtvaar digheid te kort te doen, in deze taak falen. En dese bemoeienis omvat ook het sociale werk, omdat de orde of de wanorde In de samenle ring vergemakkelükt of belemmert den opgang der menschheld tot God. Het bovennatuurlük leven zal aan de massa, •an de scharen, waarmee Christus medelüden bad, gemakkelüker vallen, wanneer men, vol lens een zinrijk woord, „de economische wereld bet Rük Gods heeft doen terugkeeren.” Den tweeden titel, waarom onze vrouwen aan •ociale actie moeten doen, hebben zü met de Roomsche mannen gemeen: omdat wü katho- üek zün, hebben wü het Licht. Het sociale her- ««1 er niet zoekend en tastend komen. In bet donker kan men wel afbreken maar niet opbouwen, wu nu, wü hebben het Evangelie, ril hebben het woord van de Pausen; wü heb ben een geloofsleer. Wanneer wü ons onttrek- b®, zün wü dieven van het licht en hetzelfde verwüt waard als ten tüde van hongersnood de dieven van het koren. Want de menigte leeft b*** ran brood ajleen; het woord Gods, over gebracht door de lippen van hen, die broeders ia Christus zün en voor de practük In wetten «b zeden vastgelegd, blüft voor die menigte •oodzakelük. ïhdien wü het verwüt van een Fransch schrii- ,er rerdlenen: „GU. die ziet, wat doet gü met bet licht? oü die weet, wat doet gü met uw «rienschap”; indien wü voor onze traagheid al Rrantschuldigingen weten te vinden, toch heb- b®1 wü tegen de Waarheid gezondigd door haar to «n» te verstikken. WU zondigen ook tegen de gehoorzaamheid, ••ri de Kerk heeft ons door dringende verma- biagen van de laatste Pausen en nog zeer on- '*nIB door den mond van Plus XI de •bU* voorgeschreven. En de bebben de juistheid van hun Bla<r al te goed aangetoond. Maritaln roeping van de vrouw is het moeder- beteekent r- 1 schap. Op dezen regel is geen uitzon- verergeren van het geestelüke dering, wanneer men hem maar neemt omkomen. den vollen zin des woords. Naar het lichaam Dlt talmen, dit weigeren om mee te werken of naar den geest, in de gewone orde van het aan sociale verbetering men zou een jeven of door uitverkiezing, er is geen vrouw, Dante moeten züu om er het stempel van mu- die niet op een of andere wüze blük moet ge- dadlgheld op te drukken. Het is uitelndelük ven van moederlükheid. Vrouwen, die nooit ren “«de tegen de liefde, de liefde van Chris- sü het dan te vergeefs dit moederlük gevoel tua' dle alleen volledig is, wanneer men met het in zich hebben ontwaard, zün diep te beklagen; I hoofd ook de leden omhelst: „Wat gü aan den het zün abnormale wezens of brute egoïsten. minste der münen zult doen, zult gü aan Mü Moeder! De vrouw moet het niet zün als de 8«daan hebben.” dieren: voor enkele uren of enkele jaren. Haar functie van het moederschap strekt zich verder uit dan tot de kinderen en het gezin, omdat zü niet enkel een lichaam ter wereld Mengt voor den tüd, maar een ziel voor de eeuwigheid. Haar moederschap stelt haar büna onbegrensde elschen, als het doel zelf, waartoe het kind geroepen is. Zü moet vooruitzien, wat I *,ua i^rden zien onder de gedaanten van de er met het vogeltje buiten het nest gebeuren onterfder>. hoe zou de sociale actie noodzake- lüker schünen. hoe zou zü een behoefte des harten worden! „De rechtvaardigheid,’’ heeft Sully-Prudhom- me gezegd, „Is de liefde In het licht.’’ Vrouwen I hebben in zich de rijkste bron van menschelüke teederheid. Katholieke vrouwen dragen in zich de on eindige Liefde en het Licht. Wie meer dan zü hebben dan de zending om in onze samenleving de rechtvaardigheid weer te herstellen? LIBRA. ‘’X fa

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5