van de Katholieke Arbeidersjeugd Zware brand te Warmenhuizen Het wereldcongres w d A Bk. w,- I 0? Im Hevige vechtpartij te Amsterdam Is ♦z00.000 JONGEREN BIJEEN „DE KOPEREN” BEKENT TWEE HUIZEN VERNIELD FW DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 Drie arbeiders bedolven Eén hunner ernstig gewond voor in het dok De Bankierskantoor Katan De dader gearresteerd aar Onderhoud met de Jonge er- na^r Rusland Veel ging verloren Brandstof verloren BRANDSTICHTING? WONING AFGEBRAND Bezieling en enthou siasme Een oplichtingsaffaire in Den Bosch Treinbotsing in de hoofdstad Drie kardinalen kwamen voor dit Congres naar de stad van de W ereld tentoonstelling Dinsdag verlaat zij als ,£vir” de Nederlandsche haven Mede in verbalid met dreigende uitbreiding van het vuur, moest de Alkmaarsche brandweer hulp verleenen Vordering in kort geding afgewezen De Een boycot-zaak de rechtbank Ook brand te Vlaardingen „Patria” Li „Gelria” Nieuwe misdrijven te Oss aan het licht gekomen mr. Kiewit Donderdag onder Italiaansche vlag naar Triest Personenverkeer over de gewone sporen was onmogelijk Ruim vier ton schuld s Politieagent door menigte be dreigd; drie personen getroffen door revol verschoten I lil nog f 370.680.18. I 7 September van op aantal m ge ler. De President van de Arrondissementsrecht bank te Amsterdam heeft in kort geding in een belangrijke boycot-zaak vonnis gewezen. Z. H. Exc. Mgr. Vesters, Apost. Vicaris van Raboul heeft Zaterdag het kruis gezegend dat opgericht is op de plaats, waar op 30 Maart van dit jaar vijf verkenners van de Mgr. Vesters-groep uit Vught met een auto in den Dommel te St. Michiels Gestel stortten en om het leven kwamen ag- ongt >rig Onze correspondent te Brussel meldt ons d.d. 25 Augustus: brachten trots. aan gebouwen. crediteuren 1U- K)- lat' M. ten •ie- De on De lat en en en er 8* M. De gemeentepolitie te Oss heeft Maandag nacht gearresteerd den arbeider J. T. uit Oss. verdacht van medeplichtigheid aan diverse in braken en diefstallen. Bb zijn verhoor heeft de man een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde o.m. zich te hebben schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een groot aantal rijwielonderdeelen en ook voor eenige ja pen een oude vrouw van haar geld te hebben beroofd. T. zal ter beschikking worden gesteld van den Officier van Justitie te Den Bosch. Ten overstaan van de gemeentepolitie heeft de eenige maanden geleden gearresteerde v. O., bijgenaamd „De Koperen", een volledige beken tenis afgelegd, waarbij verschillende nieuwe mis drijven aan het licht zijn gekomen. Daar in verband met deze bekentenis nog meer arrestaties zullen worden verricht, kunnen thans omtrent deze verschillende misdrijven nog geen nadere inlichtingen worden gegeveri. Men verwacht vandaag dan ook nog meer ar restaties. Maandagavond omstreeks half elf is door het in brand geraken van een petroleumvergasser, brand uitgebroken n de woning van den heer P. de Haas, aan den Stoombootweg te Lands meer. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in een oogwenk stond alles in lichterlaaie. De brandweer van Landsmeer kon niet verhin deren, dat t huis tot den.grond toe afbrandde Niets kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. „Gel- Dok ge on- en de preferent perts, stelde daartegenover, dat de oproep tot boycot In het algemeen niet onrechtmatig kon zijn, omdat het een vakbond vrij moet staan, mits op grond van een behoorlijken inzet en mits vermijdende beleedigende bewoordingen en misleiding van het publiek, de hulp van het publiek in te roepen om In een sociaal conflict de zijde van de arbeiders te kiezen. Voorts voerde mr. Oomperts eenige feiten en uitingen aan op grond waarvan hij meende het bewijs te kunnen leveren, dat de werkgevers zich Inderdaad tegenover de arbeiders en de vakbonden vijandig hadden geuit. Een man, die zich tegen de politie verzette, werd gearresteerd en naar het bureau Raam poort overgebracht en Ingesloten. De politie moest in verschillende straten van de Jordaan herhaaldelijk chargeeren, waarbij verschillende personen rake klappen opliepen. Vanaf de da ken werd tegen half een nog met steenen naar de agenten gegooid. Daar er steeds meer agen ten op het terrein van de relletjes kwamen, konden verschillende hoeken van straten door dubbelposten van de politie betrokken worden. Een overvalauto, onder bevel van Inspecteur Harrebommee, surveilleerde geregeld door de nauwe straten en steegjes. De commissaris van politie, de heer Van Zoeten, van het bureau Raampoort, was persoonlijk ter plaatse en trof uitgebreide maatregelen. Tot laat In den nacht stonden op de hoeken van straten nog groote groepen personen, die de ongeregeldheden be spraken. Vonnis wijzende heeft de president, overwe gende. dat. waar hem in kort geding de on juistheid der geïncrimineerde feiten niet aan nemelijk is gemaakt, en waar bovendien een oproep tot boycot In het algemeen niet reeds onrechtmatig is, vooropgesteld, dat de bewoor dingen, waarin die oproep is gesteld, niet be- leedigend zijn en het publiek niet klaarblijke lijk wordt misleid, de vordering in kort geding afgewezen. Dit spreekkoor was de geheele congreszitting: niet slechts de* 1500 gedelegeerden, die in zeke ren zin op de pelouse de „voorzeggers” waren, maar dee 100.000 op de tritJUnes namen er aan deel en Jbeleden wat in hun geest zeggen wil: nieuwe jeugd. Kommer en benauwenissen, be trachting en ideaal, wil en lijn van de katho lieke arbeidersjeugd werden hier gerhythmeerd, fel en breed vertolkt met duizenden geoefende «temmen. Het was veel beter dan honderd redevoeringen en tientallen studievergadWingen De bezieling en het enthousiasme stegen tot het alles meesleepend slot van het Christus vincit. Gedurende een paar uren hadden deze 100.000 jonge arbeiders twee meesters: hun bisschop en den regisseur Lode Geysen. Het Is Immers deze opvolger van Johan de Meester bij het vroegere Vlaamsche Volkstooneel, die maat en vorm en geluid gaf aan dit uniek congres, waar het pro gramma en de mededeeling. het bericht van de 100.000 om het zoo te zeggen, onder den vorm van een spreekkoor aan de wereld werden ge openbaard. -<> Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey heeft in zjjn toespraak hulde gebracht aan dé nieuw* Jeugd, die reeds nu de wereld verbaast door Maandagmiddag omstreeks half vijf is brand ontstaan in de bovenste verdieping van een pand, waarin is gevestigd Broekman's Magazijn van Feestartikelen aan de Hoogstraat 155 te Vlaardingen. De brandweer, die onmiddellijk gewaarschuwd was, was spoedig ter plaatse met veel materiaal. Van de zijde der Hoogstraat werd het vuur be streden met één motorspuit en een „vuurvre ter” met vier stralen. Van de zjjde van de Waathavenplaats' aan den achterkant van het gebouw met één motorspuit en een „vuur vreter” met twee stralen,. Toch kon niet verhoed worden, dat de bo venste verdieping, wagr veel brandbaar mate riaal was opgeslagen, geheel uitbrandde. De benedenverdieping alsmede de aangren zende woningen, die van een banketbakker en een handelaar In ijzerwaren, kregen veel wa terschade. Binnen een half uur was de brandweer, dank zij het volledige materiaal, waarmee men werk te. het. vuur geheel meester. De Inboedel en het gebouw waren verzekerd. Zaterdagavond te brand uitgebroken In de boerderij van den landbouwer J. v. D. te Mijns- heerenland. De motorspuit, die eenige vertra ging ondervond, kwam te laat om nog Iets te kunnen uitrichten; woonhuis en schuur brand den geheel af. Verzekering dekt de schade. Op het oogenblik van* den brand vertoefde van D. te Rotterdam. Bij lijn terugkeer te hij, verdacht van brandstichting, in zijn leege wo ning, gearresteerd; ook ziln knecht. J. M te in .4, Rusland M Ned **epen Op straat lagen twee mannen, die door kogels waren getroffen. Ondertusschen wa ren meerdere agenten ter assistentie ge komen, en dadelijk werd met kracht door de politie opgetreden. Vanuit de vensters gooide men met diverse projectielen naar de politiemannen, die daarop schoten. Kort nadien arriveerden een overvalauto en drie motoren met zijspan van het hoofdbureau. Straat na straat werd nu ontruimd en her haaldelijk werd gelast, ramen en deuren te sluiten. De Geneeskundige Dienst was spoe dig met twee ziekenauto's ter plaatse en vervoerde de twee door kogels getroffen mannen naar het Binnen-Gasthuis, waar ze zijn opgenomen. Aan het posthuis Wes- terstraat werd een zeventien-Jarige jongen binnen gebracht, die een schotwond had opgeloopen. Deze werd verbonden en kon vervolgens naar huis gaan. Het wereldcongres zelf bestond uit slechts twee plechtigheden, maar die dan ook buitenge woon grootsch waren opgevat: een plechtige H. Mis. opgedragen door Z.Em. Kardinaal v. Roey In het reusachtige park van Laeken. nabij het koninklijk paleis, niets anders dan een H. Mis, waar circa 100.000 jonge arbeiders op het heete gras knielden en het offer aanboden voor de bekeering van de Jonge arbeiders, en 's middags een openbare belijdenis van het geloof en den wil der katholieke arbeidersjeugd in Brussels modernste gebouw: 't Sportstadion van Heysel, westelijk van de expositie gelegen. Deze open bare belijdenis in het Stadion werd gehouden in den vorm van een reusachtig spreekkoor, dat slechts onderbroken werd door een toespraak van den kardinaal-aartsbisschop van België in het Rrapsch en in het Nederlandsch. avond werd de kwestie opnieuw met vuisten en wapens uitgevochten. Omstreeks half elf hoorden twee agenten, die in de Tuinstraat hun ronde deden, dat er ge schreeuw kwam uit een aldaar gevestigd caba ret. Zij maakten hierop elkaar opmerkzaam en de mannen besloten assistentie bij het post huis Westerstraat te gaan halen. Vanaf lit posthuis werd om hulp gevraagd aan het bu reau Raampoort. Ondertusschen waren de agen ten er met een derden collega opnieuw naar toe gegaan. Twee van hen gingen door de Tuin dwarsstraat, terwijl de derde door een andere straat de Tuinstraat wilde binnen gaan. Deze derde agent werd echter plotseling omsingeld door een groote menigte mannen en vrouwen, die een dreigende houding tegen hem aanns- men. De politieman trok zijn sabel en revolver en gelastte de menigte niet verder te gaan. Hier aan stoorde men zich niet en al spoedig werd er met steenen naar den agent geworpen. Deze, zich van alle kanten bedreigd ziende, loste hierop een aantal schoten. Men hoorde gillen en de menigte stoof uiteen. Te Brussel, in de schaduw van de Wereld - expositie, heeft Zondag een merkwaardige katholieke demonstratie plaats gevonden: het eerste wereldcongres van de georgani seerde katholieke arbeidersjeugd. Qat dit eerste samenkomen van de organisaties der katholieke arbeidersjeugd te Brussel plaats vond is te wijten aan het feit, dat de Ka tholieke Arbeidersjeugd van België haar tienjarig bestaan viert. Door onbekende oorzaak ontstond Maan dagmiddag ongeveer een uur brand in d£ woning van den landbouwer C. Zut aan de Fuik te Warmenhuizen, De brand sloeg al sjxiedig over op de naast dit huls gelegen oud» boerde rif van den brandstoffenhandelaar D. Zut, zoodat in een minimum van tijd belde woningen in lichter laaie stonden. Het wereldcongres Qer Katholieke Arbeiders jeugd te Brussel: een kijkje in het Stadion van Heysel, waar Kardinaal v&n Roey een toespraak hield en kanunnik Gardyn (in het medaillon) de openbare belijdenis uitsprak, waarop men in spreekkoren antwoordde Te 's Hertogenbosch is een uitgebreide op lichtingsaffaire aan den dag gekomen. W. J. W. van L. had voor eenige maanden aldar-r een woninginrichting geopend, genaamd ,My Ho me”. Van L. deed het voorkomen, alsof deze woninginrichting een filiaal was van de firma Pander te Den Haag. Aan verscheidene per sonen liet hij een brief zien, onderteekend door de firma Pander, waarin deze firma hem als filiaalhouder te Den Bosch aansteld» en een som van 8000 beloofde, om de oprichting van het filiaal mogelijk te maken. Het bedrag zou binnen veertien dagen worden uitbetaald. Door middel van dezen brief wist van van een Duitschen jongeman, die de firma Pander goed kende, een bedrag van 4000 los te krijgen, hetwelk hem zou worden terugbe taald, zoo gauw als de firma Panaer hem de beloofde ƒ8000 ter hand had gesteld. Met deze 4000 werd de woninginrichting ge opend, maar de jongeman heeft er geen cent van teruggezien. Alle schade wordt door verzekering gedekt, hoewel de woning van Zut slechts laag verze kerd was. Van zelf sprekend sloegen velen den hevigen brand en het blusschingswerk gade. In een Amsterdamsch blad was op gezag van een afdeeling van een vakbond een communiqué opgenomen, waarvan de strekking was, dat de verschillende onderdeelen van de arbeidersbe weging voortaan geen gebruik meer zouden maken van de diensten van een bepaalde on derneming. omdat de werkgevers, die aan het hoofd van deze onderneming staan, blijk zou den hebben gegeven van een fascistische ge zindheid. door tegenover de arbeiders en bun vakbonden een vijandige houding aan te ne men. De werkgevers hebben in kort geding gevor derd, dat de president het blad zou verbieden voort te gaan met publicaties over deze aan gelegenheid, alsmede om het blad te veroor- deelen een dementi op te nemen, alles in af wachting van het oordeel der rechtbank in een aanhangig te maken hoofdzaak. Zij nebben bij monde van mr. P. Langeveld te Alkmaar daar op ontkend van een fascistische gezindheid te hebben blijk gegeven, alsmede fascisten te zijn. Ook ontkenden zij de onjuistheid van de fei ten. die in het communiqué tot boycot waren opgenomen. Geheel afgescheiden van de waar heid ofonwaarheid van de feiten meenden de werkgevers, dat het een onrechtmatige daad van het blad was. om een oproep tot boycot te plaatsen. De raadsman van het blad, mr. B. P. Gom- De voorzitter van de crediteurenvergadering mr. J. H. Kiewlt de Jonge heeft Maandag den crediteuren van het bankierskantoor K. te Vlaardingen een staat van de activa en pas siva der firma overhandigd, waaruit bleek, dat er voor de concurrente crediteuren een bedrag overblijft van ongeveer 66.700.Deze zullen dus een ultkeering van ongeveer 20 pet. kunnen erlangen. Medegedeeld werd, dat 31 December 1911 het tekort 10.000 bedroeg, in 1933 reeds 90.000 en in 1916 steeg het tot 100.000. In 1916 scheen op marken een belangrijk ver lies te zijn geleden. Dat op het oogenblik het totaal nog grooter is geworden, moet worden toegeschreven afschrijving van debiteuren en op Op verzoek van verschillende werden door den accountant R. A Dijker in lichtingen verstrekt omtrent het verlies op de verschillende posten. Nalangdurige "besprekingen werd door den voorzitter het volgende voorstel geformuleerd: 1. Instelling van een crediteuren-commissie bestaande uit drie leden. 2. Behalve het bedrag, dat aanwezig is en voor uitdeellng aan crediteuren beschikbaar is. wordt van bevriende zijde een exUa uitdeellng van 5 pet. gqgprandeerd. 3. De familie-credlteuren zien af van indie ning van hun vorderingen, waaronder een bedrag is van 17.000. 4. De kosten van onderzoek en likwtdatie ko men niet ten laste van de crediteuren. 5. Het voorstel wordt gedaan tegen volledige kwijting der crediteuren. Het voorstel blijft tot kracht. Aan het slot van de vergadering besprak mr. Klewit de Jonge nog de moreele zijde van de zaak. De heer K. heeft een fput begaan, doch hij heeft dit gedaan onder den zeer zwaren last, die reeds jarenlang op de zaak drukte. De heer K. Is niet alleen financieel, doch ook moreel door deze kwestie geruïneerd. De heer K. en vrienden en familie van hem zullen alles doen om de crediteuren zooveel mogelijk schadeloos te stellen. HU wenscht slechts, dat zij hem den zweren gang van een gerechtelijke likwtdatie zullen besparen Voorzitter van het comité is de heer I. J Hoogendijk en de andere leden zUn de heeren J. Verboom A.Zn. en J. Kreber Jr. Maandag as. 2 September zal opnieuw een totaal credlteuren-verband bijeenkomen. In de vergadering van gisteren is een voorstel ter tafel gekomen van de ïöde "der firma Katan, hetwelk een onderhandscha afwikkeling van Bij de uitvoering van rioleerlngswerken in de gemeente Beegden (L.) werden Maandag middag drie arbeiders, die in een diepe grep pel bezig waren, door een plotselinge aardinstor- ting bedolven. Twee van hen konden spoedig worden be- vrUd. doch de derde, de 29-jarige G. Schreurs uit Beegden, werd nog eenigen tijd vermist. Toen h(j tenslotte onder de aarde vandaan werd gehaald, bleek hU er zeer ernstig aan toe te zijn. HU werd ter plaatse van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Met zware inwendige kneuzingen is hU naar het St. Laurentius Ziekenhuis te Roermond overgebracht. ZUn toestand is zorgwekkend. De „Patria” van den ,Rotterdamschen Lloyd, feed* vut Jaar geleden uit de vaart genomen en •Pgelegd, is thans bU Wilton te Schiedam op- teschilderd en nagezien. Dinsdag komt het •chip weer in de vaart, maar dan onder de Sovjet-vlag, met Russische bemanning en on- der den naam Svir. let. die op het terrein van den brand aanwezig was, het noodzakelUk oordeelde, de assistentie van de Alkmaarsche brandweer in te roepen, welke in een kwartier tUds ter plaatse ver scheen Het naar Italië verkochte mailschip ria” Is Maandag bij de Nederlandsche MaatschappU te Amsterdam in het dok jïlaatst, waar de laatste werkzaamheden der de waterlUn zullen geschieden. Alles wordt in het werk gesteld om het schip Donderdag a.s. te doen vertrekken. Aan het uitdrukke lijk verlangen der Italianen, de reis onder Italiaansche vlag te doen plaats hebben, zal gevolg worden gegeven. De „Gelria” zal deze reis onder Nederlandsch commando en met een Nederlandsche équipage, welke uit perso neel van den KoninklUken Hollandschen Lloyd is gerequlreerd, maken. Maandagavond omstreeks elf uur zUn bij den Crucquluswcg twee treinen tegen elkaar gere den. Een ledige personentrein, die vermoede lijk te ver was doorgereden, botste tegen een goederentrein, welke van het W.P -station kwam eu naar het goederenstation aan de Oosten- burgergracht reed. De schok was zeer hevig waardoor de belde locomotieven In elkaar scho ven en enkele wagons ernstig beschadigd wer den. Tengevolge van deze botsing, waarbij geen persoonlijke ongelukken te betreuren waren, was het personenverkeer over de gewone spo ren niet mogelUk en konden aanvankelijk de personentreinen het Centraal Station vla het Mulderpoortstatlon niet bereiken. terwUl" ook omgekeerd zulks niet mogelijk was, evenals de verbinding met het Weesperpoortstatlon. Door echter voor de personentreinen gebruik te maken van de z.g. goederensporen konden de treinen voor de richting Hilversum met eenige vertraging vertrekken, terwUl ook die van Hilversum met vertraging aan bet Cen traal Station binnenkwamen. De z.g. stoptrei nen voor het Mulderpoortstatlon konden niet langs het perron komen, zoodat de reizigers op het emplacement In- en uitstappen moes ten. Ook het Wecsperpoortstation werd later door de personentreinen langs de banen, die voor het goederenverkeer bestemd zijn, be reikt. Aan zUn knecht vertelde van L., dat liü jaren voor de firma Pander had gereisd en dat deze f 8000 in de zaak had gestoken. HU stelde hem voor met hem naar ParUs te gaan voor de fir ma Pander, waar de zaken definitie' zouden worden geregeld. Daarvoor was 350 noodig. die van L. niet bezat. Daarop schoten de ouders van den knecht dit bedrag voor. Te ParUs hebben van L. en zUn knecht In vier dagen tyd kans gezien 250 te verbrassen. De 350 werden niet teruggegeven. Een kleer maker. die een groot bedrag van van L. moest ontvangen, drong tevergeefs op betaling aan. Op zekeren dag dwong hu van L., In het bijzijn van zUn knecht en eenige klanten, het eostuum. dat hU droeg, uit te trekken, zoodat van L. in zUn hemd kwam te staan. Meermalen is het gebeurd, dat van L. aan di verse personen cheques liet zien ter waarde van f 1700 en 500, welke, naar hU beweerde, hem door de firma Pander waren toegezonden Op vertoon van deze cheques wist hu van verschil lende personen geldbedragen los te krijgen. La ter bleek, dat de cheques door hemzelf waren geschreven. Avond aan avond stonden diverse scnvld- elschers en file voor de woninginrichting om hun geld op te etschen. Geen uitweg meer ziende, liet van L. zich failliet verklaren. Een deurwaarder heelt den faillieten boedel verkocht, welke slechts enkele honderden guldens opbracht. WU vernamen, dat van L. geen onbekende van politie en justitie is. HU is reeds vroeger door de rechtbank te Breda wegens oo'ichting veroordeeld tot een gevangenisstraf var. acht maanden. Van L. is thans gearresteerd. Niet minder dan 100 ton brandstoffen, turf, cokes, anthractet, briketten, enz., lagen in de boerderU van D. Zut opgeslagen en deze win tervoorraad vormde één gloeiende „qn smeulen de massa, zoodat ook de autospuit van Alk maar aan het werk werd gezet en later na overleg tusschen burgemeester Nolet en den Alkmaarschen brandweercommandant nog een tweede autospui* uit Alkmaar werd gedirigeerd, zoodat met 3 spuiten 3 x 1200 liter water per minuut in de vuurmassa werd geworpen, welke met loeiend geluid en kokenden damp ver spreidend werd gedoofd. Ook de slang op de waterleiding van de Warmenhuizer brandweer bleef werken. In middels werden de oude muren, ter voorko ming van het gevaar van Instorting, omver ge haald. Behalve de beide woningen gingen de in boedel en een hoeveelheid aardappelen en bloembollen verloren. haar vroomheid, haar tucht, haar zelfbeheer- schlng. De Heilige Vader zelf had een getuige nis gezonden, dat al de andere overtrof: een brief, waarin Zijne Heiligheid verklaart dat do Katholieke Arbeidersjeugd, zooals zU in België is georganiseerd en werkt, „een authentieke vorm is van katholieke actie" en „een model" lan katholieke actie dat ZUne Heiligheid graag elders in de wereld aanbeveelt. Ook Brussel heeft zich verbaasd over dit leger, dat zoo opgewekt, zoo gedisciplineerd en met keurigen blijden aanblik de groote lanen en straten naar de stations heeft gevuld. Acht dagen geledén marcheerden duizenden roode arbeiders door dezelfde straten. Met ge balde vuisten, grimmige gezichten en achter val- sche leuzen zooals „Place aux Pauvres" (Plaats ruimen voor de armen) liepen de roode kapita listen en financiers, de leiders der socialistische trusten en grootbanken mee Deze katholieke jonge arbeiders vreugde, welgezindheid, zwierigen trots. Op menige plaats van Brussel werden zU uitbun dig toegejuicht. De brandweer van Warmenhulzen kon niet de 2 stralen van de motorspuit en een straal cp de waterleiding tegen de zware vuurzee weinig uitrichten, zoodat burgemeester H. No- Zij is hier ingedeeld in twee takken, de Vlaamsche Katholieke Arbeidersjeugd (K.A.J.), met de alom In het land zeer sympathiek aan geschreven Knjotters, wier liederen, emblemen en uniform groeten opgang maken, en de Jeu- nesse Ouvrière Chrétienne (de zoogenaamde Jocisters). Drie kardinalen zijn voor dit grootsch congres naar Brussel gekomen: Z.Em. Kard. van Roey, aartsbisschop van België. Z. Em. kard. Verdier, aartsbisschop van Parijs en Z. Em. kardinaal Cerjeira. aartsbisschop van Lissabon. Daaren boven was geheel het Belgisch episcopaat aan wezig en andere bisschoppen, tezamen een twin tigtal. talrijke prelaten, een vijfduizendtal pries ters. een 95.000-tal Kajotters en Jocisten uit alle gouwen van België en delegaties uit een twin tigtal landen, w.o. de jonge arbeiders van Ne derland (die met hun groene blouse en beige fluweelen broek grooten bijval verwierven), Frankrijk. Zwitserland. Catalonië met 30 vaan dels. Engeland. Canada. Columbia, Portugal, Spanje, Groot Hertogdom Luxemburg, Dene marken. Polen. Oostenrijk. Hongarije, Tsjecho Slowakije, Algerië, Ttlnis. Madagascar, Chili enz Uitbundig applaus viel ook ten deel aan de Congoleesche (zwarte) jonge katholieke arbei ders. fteeds Zaterdag werd over gehe»l het land het congres ingezet op religieuze wijze: met een zoogenaamde ..congreswake" door gebed. Ook in het buitenland werden deze gebeden gezegd, overal waar reeds een organisatie van Jonge arbeiders bestaat. In Vlaanderen en te Brussel had deze plech tigheid plaats in de parochiekerken te 8 uur, naast akten van geloof en aanbidding in aan wezigheid van het Allerheiligste werden smeek beden aangeheven voor de jonge werkloozen en voor de hervorming der wereld, en in het blj- Xmder nog: voor de bekeering van alle Jonge arbeiders. R«t schip heeft de bestemming om dienst te “één op de lijn LeningradSan Francisco. Het het zevenentwintigste Nederlandsche schip. “*t naar Rusland gaat, na de „Clio”, Jason”, «Brielle", „Almelo” en „Haarlem" van d^ K.N. de „Kralingen” en de „Drechtstroom"; ,3atoe" van de Nederland; de .Noord" en ■Rotterdam" van Vinke, en nog zoovele an- “ére, 150.000 ton in totaal. Zooals Czaar Peter de Groote in Nederland maakte met den scheepsbouw, zoo ko- ■®thans nog de Russen in Nederland hun Jébtpen koopen: bouw en onderhoud van de "•terlandsche schepen zijn beroemd. ^Behalve deze o ver ge nomen schepen, kocht van ons zeventien sleepbooten, terwijl Scheepsbouwmij. nog een voor Rusland op stapel staan. i Maandagmiddag vergaderden in het Han- delsgebouw te Vlaardingen op initiatief van mr. Kiewlt de Jonge de crediteuren van het ban kierskantoor J. Katan, dat zijne betalingen heeft gestaakt. De bezittingen van hét bankierskantoor be droegen per 19 Augustus f 113 286.60 schulden f 370.680 18. waarvan f 46.552.70. van Jb. Delver, waarir» eveneens een brand stoffenhandel gevestigd was, en de aan den overkant van de smalle straat liggende boer derij van Teun Hoogeboom groot gevaar ge- loopen om póor het vuur te worden aangetast. Then échter het dak van de boerderij van D. Zut was ingestort, werd het gevaar voor uitbreiding minder ernstig. Een telefoonpaal, die tegen de boerderij van Delver aan stond, was echter reeds over de geheele lengte half verkoold. Aanvankelijk behoefdede Alkmaarsche brandweer, die onder leidtng van commandant F. Ringers arriveerde, geen water te geven, doch toen de motorspuit van Warmenhutzen het begaf, moest de Alkmaarsche motorspuit toch nog hulp verleenen. De laatste weken te er onrust in de omge ving van de Tuinstraat en Anjellersstraat te Amsterdam, waar zich de Jordaan-cabarets be vinden. Reeds eenige keeren ontstond er in een van deze vermaaks-inrichtingen kwestie, die zoo hoog liep, dat de inventaris van de zaak kort en klein werd geslagen. De politie moest er aan te pas komen en met gebruikmaking van wapens werd de rust eenige keeren her steld. Het bleef echter broeien en In de Jordaan ging dan ook het gerucht, dat het vandaag of morgen wel tot een uitbarsting zou komen. De ruzies en vechtpartijen waren oorzaak, dat er zich In de Jordaan twee groepen van personen vormden, die café's bezochten vlak bij elkander gelegen. Reeds Zondagavond waren deze twee verzekerde bewaring gesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5