Mussolini werkt met dreige inenten b 11 R i ■II I heden Het nieuws van I;.l. DE KWESTIE DER SANCTIES DE BAROMETER De vervolging in Duitschland JOH. LAUWERS De instorting te - Berlijn ml DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 f Het congres der V.S. Acht slachtoffers gevonden op reces De Noorsche visscherij De manoeuvres in De arbitrage-commissie Noord-Italië Frankrijk beveiligt zich 300 onderaardsche forten Oud-strijders te Rome M rw we h. - Buitengewone minister raad te Bolzano De regeeringscrisis in J oego-Sla vië De ChineeschJapan* sche verhoudingen Luxemburg en Sovjet- Rusland Staking in de vischconserven- industrie uit gesteld De Duitsche geloofs strijd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Onverwachte buitengewone ministerraad Duitsche Bisschoppen gewijd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Normale betrekkingen weder hersteld President Roosevelt zeer tevreden over het werk van den Senaat ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Z.H. de Paus leest een H. Mis Van Bern terug naar Parys China aanvaardt samenwerking op voet van gelijkheid voor Noord-China De Duce zal Abessinië’s barbarisme trachten'aan te toonen VV’2LL 760 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 273 3e- Opliehtingsaffaire te Hertogenboech. Zware brand te Warmenhuizen. Benoemingen Patera Franciscanen. O Financieels positie van Italië Relikwie van St. Bonifacius inU aal van Men seint ons uit Rome: toe- Met betrekking tot de houding van Italië te genover de zitting van den Volkenbondsraad op 4 September zelde Mussolini; De uit de kathedraal van Pampeluna gestolen kerkschatten zjjn, zooals reeds werd bericht, gedeelte lijk teruggevonden. Onze foto toont Van het wereldcongres der Katholieke Arbeidersjeugd te Brussel: de plechtige H. Mis in het Kon. Park van Laeken. Men ziet welk 'n massa's aan deze grootsche demonstratie deelnamen avond nog Bern verlaten en naar Parijs gaan, waar de arbeid aal worden voortgezet, Men hoopt de komende week en in 'eder geval véór de bijeenkomst van den Volkenbondsraad op 4 September een conclusie te kunnen pubüoeeren. politiek, voor Komnenowitsj BERLIJN, 26 Aug. (A. N. P.) De Badensche geheime staatspolitie deelt mede, dat acht Jo den onder beschuldiging van ..rassenschending’ zijn gearresteerd. Vijf hunner zijn naar het con centratiekamp Klslau overgebracht. In een ge val moest ook een Arisch meisje gearresteerd worden, aangezien zij verklaarde het schande lijke van haar houding niet te kunnen Inzien en zij prostesteerde tegen dc inmenging van de politie in haa.- particuliere aangelegenheden. Twee Duitsche bisschoppen zijn te Mainz en te Trier gewijd. rice ita- BERN, 26 Aug. (Reuter) De Itallaansch— Abessinische verzoeningscommissie heeft Zon dagmorgen te Bern haar laatste zitting gehou wen! de de Uit Maagdenburg wordt gemeld dat op de tramwagens aldaar door de nationaal-socialis- tische bedrijfscellen beschikbaar gestelde trans paranten met anti-.'oodsche leuzen zijn aange bracht, terwijl boven den Ingang van alle tram wagens te Maagdenburg borden zijn aangebracht met het opschrift: „Hier wenscht men geen Jo den". Drie arbeiders in Beegden (L) onder aarde bedolven; één hunner ernstig gewond. eerloos tijds- Laatstge- mede Ja. oos :11a mp bus ge- ida ge ar. heeft ge- FTansche Koppensnellerjj op Nieuw-Guinea. Meisjes-tertiarissen te Utrecht bijeen ter viering van het zevende eeuwfeest van de H. Elisabeth van Thiiringen. BOLZANO. 26 Aug. (Reuter). Mussolini, die hier vanmiddag is aangekomen, heeft voor mor genavond een speciale kabinetszitting bijeen geroepen. PARIJS, 26 Aug. (A.N.P.) Van offlcieele mi litaire zijde is Zondag bekend gemaakt, dat de Maginot-Ilnle, bestaande uit driehonderd on deraardsche forten langs de Rijnland-grens, is gereed gekomen. Naar verluidt zouden deze ver sterkingen in 48 uur tijds door 1.000.000 man schappen bezet kunnen worden. vermeld dat Lady slavernij), den, waarna het volgende communiqué bewijsma teriaal zal hebben bestudeerd, zal ik den Vol kenbond vragen of hij van zins is Italië op voet van gelijkheid met Abessinië te behandelen, indien hij dit kan. BERLIJN. 26 Aug. (ANP.) De bergings werkzaamheden in de Hermann Goeringstrasre vorderen thans merkbaar. Men is er in geslaagd den bodem van den gegraven tunnel te bereiken. Bij het bergingswerk is men op een vierde Hjk gestooten, doch dit kon nog niet worden ge borgen. Van de drie gevonden lijken zijn thans twee herkend. Te Mainz is Zondag 1.1. de nieuwe bisschop van het bisdom Mainz, Z. H. Exc. Dr. Albert Stohr, geconsacreerd door den Metropoliet der Boven-Rijnsche Kerkprovincie Z. H. Exc. Dr. Gröber, Aartsbisschop van Freiburg l.B. Te Trier consacreerde de ordinarius van het bisdom Z. H. Exc. Dr. Bomewasser tot wij bisschop van het diocees Z. H. Exc. Dr. Albert Fuchs. PARIJS, 26 Aug. (Reuter). De leden van de commissie zijn hedenochtend uit Bern hier aan gekomen. De Itallaansche en Ethiopische ver tegenwoordigers hebben heden afzonderlijk ge werkt, morgen zullen de gezamenlijke bespre kingen worden hervat. De commissie voor de opstelling van het nieu we wetboek van strafrecht heeft in tweede lezing het ontwerp aangenomen, dat o.a. twee nieuwe onteerende straffen instelt. De eene ia. dat ter dood veroordeelden of diegenen, die zich schul dig hebben gemaakt aan ernstige misdaden te gen het gemeene recht „in den ban” worden gedaan. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TaWoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f Voor buiten Alkmaar 12*85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger OSLO. 24 Aug. (ANP) De Instelling van een nieuwe vlsscherijgrens aan de Noorsche kust heeft, naar uit Londen gemeld wordt, heftige protesten van Engelsche vlsscherUkringen ver oorzaakt. De nieuwe grens reikt ongeveer 4 mijlen in zee en men verwacht dat de Engel sche belanghebbenden de Britsche regeering zullen verzoeken stappen bij de Noorsche re geering te doen. BOLZANO. 26 Aug. (A.NF.) Maandagavond boden de manoeuvres een tamelijk rustig schouwspel. De successen, die de vanuit het Zuiden aanvallende partij Zondag had weten te behalen, vooral op den Westelijken vleugel door het bij verrassing doen optreden van ge motoriseerde cavalerie en door gebruik te ma ken van nieuwe metalen bruggen in plaats van die, welke, naar verondersteld werd door de terugtrekkende Roode troepen vernield waren, zijn heden door de Blauwe partij nog verder uitgebuit en verzekerd door het naar voren brengen van het front en het veroveren van enkele belangrijke punten. Daarbij werd in de nabijheid van Nanno. in het centrum van de Blauwe partij voor den eersten keer de nieuwe gemotoriseerde divisie in den strijd gebracht. De divisie was in een nachtelijken marsch uit Trentino opgerukt. De tegenstand van de Roode partij is opval lend sterk en men mag wel aannemen, dat de leiding der manoeuvres Dinsdag, dat is dus den dag, dat Mussolini op het terrein der manoeu vres zal verschijnen, daaruit beslissende gevolg trekkingen zal maken. Ik zal een delegatie naar deze Raadszitting tenden om voor de wereld het standpunC van Italië duidelijk uiteen te zetten. Onze zaak zal worden ondersteund door documenten en foto- graphieën. Ik zal zelfs een kist met boeken sturen, met Inbegrip van een boek van Ltjdy Simon, waarin de barbaarsche gewoonten der slavenhoudende Abessijnen worden (Mussolini bedoelt hier het boek, Simon heeft geschreven over de Wanneer de Volkenbondsraad dit BERLIJN. 26 Aug. (D.N.B.). Thans zijn van de 19 vermisten bij de instorting van den ondergrondtunnel in de Hermann Goering- strasse er acht gevonden en zeven geborgen. Het vrijmaken van het achtste slachtoffer moest nog worden uitgesteld wegens gevaar voor ver dere Instorting. De artsen hebben vastgesteld, dat de verongelukten door zware verwondingen direct den dood hebben gevonden. Afrika zelde Mussolini: Dertien jaar lang heeft T'Abessinië voortdurend hebben den De betrokken vakbondsleidlng heeft op ad vies van .de Noorsche regeering besloten, de staking in de vischconserven-industrie, die gis teravond zou worden afgekondlgd. op het laat, ste oogenblik uit te stellen tot 8 September as. Slechts bij twee fabrieken, welker arbeiders ongeorganiseerd zijn, zal thans gestaakt worden. PARIJS. 26 Aug. (Reuter) De normale be trekkingen tusschen Sovjet-Rusland en het Groothertogdom Luxemburg werden Maandag door een briefwisseling tusschen de beide Pa ri) sche zaakgelastigden der betrokken landen, weder hersteld. I BELGRADO, 26 Augustus. (A.N.P.) Zondag is de Zuid-Slavische regeeringscrisis opgelost door een reconstructie van het kabinet. In plaats van den afgetreden minister voor de sociale politiek, Preka. werd de voormalige minister voor lichamelijke opvoeding der jeugd, Komnenowitsj benoemd. Afgevaar digde Misjkoen nam de plaats in van den afgetreden minister van justitie. Auer, terwijl minister zonder portefeuille. JankwoltsJ. functies van den afgetreden minister voor den boschbouw. Stefanowitsj. overnam. De nieuwe ministers hebben den eed reeds Ten tweede kunnen ter dood veroordeelden en diegenen, die tot levenslang, of straffen van twee tot tien jaar zijn veroordeeld, worden verklaard, waarbij echter een beperking kan worden vastgesteld, noemde straf brengt tevens het verlies van functie, titels, decoraties en bepaalde be voegdheden. zooals het uitoefenen van de ouderlijke macht en het afleggen van een eed. Voor iemand over sancties spreekt, moet hij rich de eventueele gevolgen daarvan goed voor oogen houden. Italië heeft van Locarno af tot Stresa toe teveel bewijzen geleverd voor zijn wensch naar samenwerking tot verzekering van °er. vrede in Europa, dan dat het land ervan beschuldigd zou kunnen worden het lont in het kruitvat te willen steken. Mussolini hoopt, dat rijn woorden allen verstandigen Engelschen oen toestand duidelijk zal maken. Hij wenscht ben eraan te herinneren, dat Italië steeds aan de zijde van het Britsche Rijk heeft gestaan en *el niet alleen in den wereldoorlog, doch ook *n andere tijden, toen de rest van de wereld Bch tegenover Groot-Brittannië had gesteld. In verband met de internationale bijeen komst van oud-strijders zal Z. H. de Paus zijn verblijf te Gastel Oandolfo onderbreken en op 7 September naar Rome komen, om een H. Mis op te dragen in den Sint Pieter. Mussolini heeft den bekenden bijzonderen correspondent van de „Daily Mall”, Ward Price, zijn meening gezegd over de kwestie der sancties. Mussolini zelde: Wanneer te Genève mocht worden besloten tot sancties tegen over Italië, dan zal Italië direct uit den Volkenbond treden. Ondubbelzinnig moet worden begrepen, dat iedere staat, die sancties tegenover Italië toepast, de gewa pende vijandschap van Italië zal ontmoeten. Naar de correspondent hieromtrent op merkt, maakt Mussolini daarbij verschil tusschen moreele, economische en militaire sancties. Een moreele sanctie, b.v. in den vorm van een votum van afkeuring te Genève, sou beantwoord worden met het uittreden uit den Volkenbond. „Het Jodenvraagstuk moet wette lijk geregeld worden,” zegt een gouwleider te Saar- brücken l 8AARBRÜCKEN, 26 Aug. (D. N. B.' Tijdens de groote demonstratie, die Zaterdagavond is gehouden ter gelegenheid van de bevrijdings feesten in het Saargebied en waaraan door honderdduizenden personen is deelgenomen, heeft de rijkscommlssaris, gouwleider Bürckel. een rede gehouden, waarin hij o.a. wees op de verlaging van het werkloozencijfer. Hij zelde, dat het den leider gelukt is. het Duitsche volk te bevrijden van zjjn bultenlandsch-polltleke dwangbuis. Ten aanzien van het Jodenvraagstuk ver klaarde Bürckel: Het wereld jodendom procla meert den verscherpten boycot en heeft als pro pagandamiddel in Duitschland pogroms besteld. Een ingeworpen vensterruit is een onbetaalbaar propagandamiddel en een Jood, die wegens een zedenmisdrijf wordt opgesloten, is een onschul dige martelaar. En dat alles alleen om bui ten- landsch-politleke moeilijkheden te scheppen. Wij moeten het Jodenvraagstuk tot een karak terkwestie maken; dan kan het in geordende wettelijkë banen geleid worden en geen buiten land kan ons. aldus Bürckel. aanvallen in ver band met een wettelijke regeling. Wie echter het Jodenvraagstuk wil oplosser, met druk en lawaai, die sluit zich aan bij den druk en het lawaai in de buitenwereld, die met deze zelfde middelen het vraagstuk van het natlonaal- sociallsme wil oplossen. De financieele toestand van Italië geeft Mus solini, naar hij verklaarde, geen aanleiding tot ongerustheid. Het Itallaansche volk heeft een zoodanig bewijs gegeven van zelf-opoffering, dat zijn vastberaden wil voor alle eventueel noodige verdere financieele offers buiten kijf is. De kwestie of Italië door zjjn Abessiniscben veldtocht niet zal worden gedwongen de rol op te geven, welke het land tot nu toe in midden- Europa heeft gespeeld, beantwoordde Musso lini met te refereeren aan de 500.000 man, die thans bij Bolzano manoeuvres houden. Mussolini zeide nog; We kunnen thans niet meer terug. De 200.000 Itallaansche geweren in Oost-Afrika zouden vanzelf afgaan. Ward Price zegt, dat Mussolini den dringenden persoonlij ken wensch heeft uitgesnroken. dat dit Inter view in de „Daily Mail” zal worden gepubli ceerd als een gezaghebbende uiteenzetting van zijn meening. °P de vraag van den correspondent of de ’Welijkheid van een wijziging van zijn hou ding bestaat, antwoordde Mussolini: Geen mogelijkheid, tenzij Abessinië leeft. De Europeesche naties moeten het voorbeeld der Vereenlgde Staten volgen en Italië in vrede laten, opdat het zijn zending kan vervullen. De pacifisten zijn de ergste vijanden van den vrede, omdat zij, aldus Mussolini, een strijd, welke het beperkte karakter van éen koloniale expe ditie heeft, welke tot doel .heeft orde in een land te scheppen, waar nimmer orde heeft ge- heerscht, over de geheele wereld verbreiden. Italië zal niets doen om tweedracht in Europa te veroorzaken, doch ook anderen moeten dit zelfde gevoel voor verantwoordelijkheid be toenen. SJANGHAI, 25 Aug. (Reuter) Tsjang Tso Pin, de Chlneesche ambassadeur te Tokio, is van hier naar Tokio vertrokken. Ofschoon de minister van Buitenlandsche Zaken, Wang Ching Wei bevestigd heeft, dal de politiek van China jegens Japan ongewij zigd zou blijven, denkt men dat Tsjang Tso Pin nieuwe voorstellen met betrekking tot een economische samenwerking met zich naar Tokio brengt. Uit offlcieele bron wordt vernomen, dat China op de Japansche voorstellen, welke in Juni JJ. door een militaire pressie werden voor afgegaan, zal antwoorden, dat het de samen werking op voet van gelijkheid aanneemt, voor zoover het betreft het plan tot Intense econo mische ontwikkeling van Noord-China, ont- Ilalië zich tegenover vriendschappelijk betoond. Wij Abessijnen na de onderteekening van bet Ver drag van 1928 zelfs een groote hoeveelheid mo derne wapenen geschonken. Eenlge dezer wape nen. die thans tegen onze soldaten in Afrika zullen worden gebruikt, zullen uit Italië af komstig zfjn. Het betreft Mauser-geweren, ma chinegeweren en een millioen patronen, die Ik Abessinië als geschenk heb gezonden. Zou ik dat alles hebben gedaan, wanneer ik vijandige bedoelingen tegenover Abessinië zou hebben gehad? Vervolgens spreekt Mussolini over de bekende motieven van zijn politiek: de overbevolking van Italië, de onvruchtbaarheid van Lyblë en de voortreffelijkheden van Abessinië Hjj zeide: De ontsluiting der rijkdommen van Abessinië zal Italië en de geheele wereld ten goede ko men. De tijd is misschien gekomen, de kwestie der koloniën met alle aangelegenheden, welke er verband mede houden, ter sprake te bren gen. Dit zou allen beschaafden staten tot voor deel strekken en in het bijzonder die beroofd zijn van hun aandeel aan de schatten der we reld. Zoodra Abessinië evenwel voor de Itall aansche kolonisatie zal zijn geopend, zullen de koloniale aspiraties van Italië vervuld zijn. uitgegeven De ItallaanschAbessinische verzoenings commissie heeft de vertegenwoordigers van Italië en Abessinië gehoord in hun uiteenzet ting en conclusie en heeft, nadat zij enkele vra gen heeft gericht tot enkele personen, besloten, de zitting af te breken en de kwestie ter ver dere studie naar de leden van de commissie tc verwijzen. Een van de leden van de commissie verklaarde aan de pers, dat de commissie zich naar Bern had begeven om de getuigen te hoe ren, die de vertegenwoordiger van de Itallaan sche regeering had genoodigd. De regeering van Abessinië achtte het niet noodzakelijk ge tuigen te dagvaarden. Voor de reconstructie van de kwestie Oeal-Oeal waren vooral de verklaringen der inlandsche soldaten van de Itallaansche kolo niale troepen van nut. Vermoedelijk zal de com missie nog enkele souverelnlteltskwesties moe ten oplossen, zonder evenwel in te gaan op de kwestie, wien de gebieden toebehooren. Op nei oogenblik is het nog niet waarschijnlijk, dat de Italianen en Abessiniërs in de commissie tot overeenstemming zullen komen. Het zal nood zakelijk zijn, dat spoedig de vijfde scheidsrech ter. Politis, wordt geroepen. De leden van de commissie zouden Zondag- Met een plechtig Lof is de vergadering van het Duitsche Episcopaat Donderdagavond ge sloten. Als Indrukwekkende bijzonderheid deelt men ons van welingelichte zijde mede, dat tijdens deze plechtigheid de voorzitter van de Duit sche Bisschopsconferentie, de Aartsbisschop van Breslau, Kardinaal Bertram, de relikwie van den H. Martelaar Bonifacius. den Apostel van Duitschland, bij alle bisschoppen op net voorhoofd heeft gelegd. Deze ontroerende zin nebeeldige handeling moest de Bisschoppen herinneren aan hun plicht om in den strijd voor de rechten en vrijheden der Kerk in de voorste gelederen te blijven* staan, evenals Sint Bonifacius die in 754 omwille van het H. Geloof den marteldood moest ondergaan. Verder vernemen wij uit welingelichte krin gen, dat door het Duitsche Episcopaat aan Hit ler en zijn Intieme raadgevers en medewerkers te kennen zal worden gegeven, dat de geloofs- en zedenleer der Kerk onveranderlijk is en dat een samenwerken tusschen Kathollex en Na- tionaai-Socialisten dan alleen mogelijk zal zijn als de leer der Kerk geëerbiedigd wordt. WASHINGTON. 26 Aug. De Senaat, wel ke reeds een verdagingsresolutie van het con gres had aangenomen, trok deze weder in, zoo- dat men thans nog tot Maandagmiddag vergaderen om daarna op reces te gaan. President Roosevelt heeft aan den vice- president van den Senaat een schrijven ge richt, waarin hij zijn dank uitspreekt over den verrichten arbeid en zich zeer voldaan betoont over deze, volgens hem, historische zitting van den Senaat. Mussolini zeide voorts: De taak van de kolo nisatie en civiliseering van Abessinië zal het fi»llaansche volk gedurende minstens 50 jaren houden. Zoodra men ons toestaat ons te ,den “aü deze ontzaglijke onderneming, «uien wü kameraden en niet-tegenstanders zijn JS het Brltsche Rijk, verbonden door weder- ■y-sch respect voor de wederzijdsche belangen. frij*801101 stond °P het standpunt, dat de Brit- regeering de bijzondere rechten van Italië Abessinië reeds heeft erkend door verdragen, dat pas halt moet worden geroepen, wan- Italië op een of andere wijze de Britsche ““««en bedreigt. '"«r de vroegere politiek van Italië in Oost- BOME, 28 Aag. (Reater) Het bericht betreffende den plotseling bijeengeroepen buitengewonen Ministerraad tegen Woens dag te Bolzano, heeft algemeen groot op zien en verrassing verwekt. Men neemt aan dat Mussolini met zijn ministers, die naar men weet op het oogenblik allen te Bol zano vertoeven om actief aan de manoeu vres deel te nemen, dringende maatregelen van economischen en politieken aard sal bespreken, waarvan de doorvoering in de tegenwoordige omstandigheden noodsake- Hjk schijnt. Een blokkade van Itallaansche havens of de sluiting van het Suezkanaal zou, volgens de woorden van Mussolini, met alle strijdkrachten van Italië te land, te water en in de lucht wor den weerstaan. Een sluiting van het Suez- kanaal zou hij beschouwen als een schending var het VerdYag»van Versailles, omdat het sta tuut van het kanaal in dit verdrag is opge nomen. -De correspondent merkt hieromtrent op. dat sancties zouden moeten worden genomen met eenparigheid van stemmen, d. w. z. met de goedkeuring van Frankrijk. Daarom heeft Ward Price Mussolini gevraagd, of deze alle geschil- kwesties met Frankrijk (Tunis e. d.) regeld In ruil voor een belofte van de regeering Italië de vrije hand te laten in Oost- Afrika. Hierop heeft Mussolinj schriftelijk geant woord: ..Het is waar, dat bij de overeenkomst van 7 Januari alle meeningsverschlllen tusschen ons en Frankrijk zijn geregeld.” Mussolini verklaarde voorts: Mocht de Vol kenbond zoo onbezonnen zijn een kolonialen veldtocht uit te breiden tot een algemeenen Europeeschen oorlog, welke de deur ver zou openen voor iedere onbevredigde eerzucht in Europa of zelfs in de geheele wereld en die dezen keer niet mlllioenen, doch tientallen mll- lloenen menschenlevens zou kosten, dan zou de Volkenbond daar de schuld van dragen. Mussolini werkt met dreigementen; een buiten gewone ministerraad ia onverwachte tegen Woensdag bijeengeroepen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9