Men bereidt zich ten strijde 0 f ONS BLAD I I MC ii- Het nieuws van heden MGR. DR. J. DE JONG ri DE BAROMETER DRUK BEVAREN SUEZ- KANAAL JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 'tjt |3|. Ontevredenheid in Duitschland De spanning te Addis Abeba Kowno zonder melk De manoeuvres in Italië Veelbelovende prestaties LUCHT MAARSCHALK BALBO Wat doet hy te Parys? Malta wordt versterkt Engelsche voorzorgsmaatregelen Japan greszitting Alpenjagers bij Bozen op marsen. De legermanoeuvres in Italië, De minister van financiën bezoekt den ex-koning Antwoord van Rusland aan Amerika Eenvoudige kerkelijke plechtigheid Het beroep, door dr. Schacht gedaan, wordt totaal genegeerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hernieuwde onlusten in Griekenland Datum der bisschops-consecratie bepaald op 12 September Majoor Fey gewond bij auto-ongeval De vervolgingen in Duitschland Omdat de boeren hun prys niet kunnen krygen Terwyl de diplomaten nóg praten, acht ook Abessinië den oorlog onvermydelyk In de bedreigde stad VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 28 AUGUSTUS 193S Gaat de Italiaansche gezant heen? ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Bi Socialisten tegen Italië Houding van Turkije en Amerlkaansche con- Mussolini’s zoons mee naar Afrika Voorbereidingen voor Genêve Betoogingen krygen een steeds ernstiger karakter I I 2- Clement van Maasdijk herdacht. Sociale Studiedagen te Ltesboacta. Wilde textielstaking in Tilburg. met Nieuwe arrestatie te Oss. O O tHRÏ Si Stand op Weena da» 18 uur tj».: 74LS Vurig* stand: 74M WASHINGTON, 27 Aug. (Reuter.) Te mid dernacht is de huidige zitting van het Ameri- kaansche congres gesloten. Roosevelt heeft de neutrallteltswet ondertee- kend. WEENEN, 37 Aug. (Havas.) De minister van Binnenlandsche Zaken, majoor Fey, werd he den ernstig verwond bU een auto-ongeval nabU Weenen. De auto, waarin majoor Fey geseten was, reed tegen een boom; de minister kreeg vooral ernstige verwondingen aan het gelaat. Twee officieren, die hem vergezelden, werden eveneens gewond. Ia Griekenland ontstonden hernieuwde aalt ten in verschillende districten. LONDEN, 27 Aug. (Reuter) Volgens een aan vullend bericht wordt het garnizoen van Malta met 481 man tot 3.400 man en met een batterij tot zes batterijen versterkt. Onder de aanvullen de troepen zullen zich ook manschappen van de luchtafweer bevinden. MOSKOU, 27 Aug. (D. N. B.) Dinsdag ant woordde Krestlnskl met een nota op de nota, welke door den Amerikaanschen ambassadeur Bullitt In verband met den arbeid van het Komlntem-congres was overhandigd, en waar in de Amerlkaansche regeering scherp protes teerde, dat de Sovjet-regeering haar verplich ting van nlet-lnmenging in de binnenlandsche zaken van Amerika geschonden heeft. In deze Russische nota wordt o. m. verklaard, dat de Russische regeering met alle beslistheid ROME. 27 Aug. (Reuter) De derde dag van de manoeuvres opende met een oprukken van de „blauwe" troepen, die uit hun verdedlgings- stelling oprukten. De aanvallende ..rooden" trokken op de ge heele linie terug, behalve in de Val Avisi, waar zij tegenstand bieden. is voor de handhaving van vriendschappelijke betrekkingen tusschen de belde landen, en heeft die politiek ook in de praktijk consequent door gevoerd. Het aantal werklossen te van 27 JuB—IS Augus tus met «703 gestegen. Engeland breidt het garnizoen van Malta uit, om op alles voorbereid te zijn. Bij den Hoogen Raad is aanhangig gemaakt een voorontwerp in sake het verrichten van arbeid door vrouweiyke arbeidskrachten. WASHINGTON, 27 Aug. (Reutel) De door het Congres goedgekeurde credieten voor leger en vloot bedragen meer dan 800 mlllloen dollar, hetgeen een vermeerdering van circa 271 mll lloen beteekent ten opzichte van 1834 Buchanan, de voorzitter der Kamercommissie voor toewijzing van gelden, heeft na de verda ging van het Congres het bedrag, dat In de af- geloopen zittingsperiode aan de regeering Is ver schaft voor gewone en bijzondere uitgaven, ge raamd op 10.250 mlllloen dollar. Hiermede Is een record gevestigd In vredestijd. Dit getal overtreft met bijna 3000 mlllloen dollar bet vorige record voor het dienstjaar 1933—*34. verklaart, dat de regeering der Sovjet-Unie steeds alle verplichtingen is nagekomen met betrekking tot de verhouding tusschen beide landen Gedeeltelijke bekentenis in verband gruwelijke vondst te Wildervank. 4 Heil unserm Führer Das Pleesch ward Im mer dürer. Heil Robert Dey! Eiber pen ning kost een El. Heil Hermann Goring! Jetz glffts bloss noch Pellkartoffeln un bering. Heil Rudolf Hees! So schlimm te nlemals west." den Volkenbond verdragen onge en alle sancties De regeering van de Sovjet-Unle Is met de Amerlkaansche regeering van meenlng. dat een strenge, wederzUdsche nlet-lnmenging In de binnenlandsche zaken een absolute voorwaarde ADDIS ABEBA, 27 Aug. (Reuter). De span ning In de verhoudingen tusschen Abessinië en Italië werpt lederen dag meer haar schaduw Zijn verblijf te Parijs wordt officieel gemoti veerd met de nieuwe luchtlljn RomeParijs Politieke waarnemers achten het evenwel mo- geljjk, dat koloniale kwesties een even groote rol bij zijn besprekingen zullen spelen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 27 Aug. (Reuter) Naar aanlei ding van het onverwachte bezoek van den gou verneur-generaal van Tripolis, luchtmaarschalk Balbo, aan Parijs, schrijft de .Dally Telegraph" o.a.. dat het laatste jaar het noemen van zjja naam In het openbaar in Italië verboden Is geweest. Meermalen Is beweerd, dat Mussolini hem na zijn trans-Atlantische eskadervlucht als een gevaarlijken rivaal heeft verbannen. Eenlge dagen geleden heeft de Italiaansche radio den maarschalk op verrassende wijze als een leider van het fascisme geprezen. Kort daarna was hjj aan het Lldo en heeft hij daar met Mussohnl's^rriend en vertrouwensman, graaf Volpl, een langdurig onderhoud gehad. De Grieksche regeering heeft een protest ontvangen van de regeering van Abessinië. dat zij toestaat dat Italiaansche bommenwerpers over Grieksch gebied vliegen op hun weg naar Oost-Afrika. Naar verluidt, antwoordde de Grieksche re geering hierop, dat toestemming hiervoor werd verleend overeenkomstig het Internatio naal gebruik, daar Italië thans niet In oorlog Is met een andere mogendheid. Streicher zou het met blijdschap begroeten. Indien hjj er toe werd gedwongen voor recht banken van het derde rijk het bewijs te leve ren, dat de Joodsche God de grootste roover NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De ..blauwe" vliegtuigen hebben ernstige scha de aangebracht aan de verbindingen achter dc ..rooden". doch de ‘.joode" luchtmacht slaagde er in te ontsnappen aan de jachtvliegtuigen van de tegenpartij en bombardeerde de luchtnaven en het station van Verona In het gebied rond Bolzano verwachten de „rooden" versterking en zij hebben opdracht zich zoolang staande te houden, tot de versterking Is aangekomen. ZU zijn dan ook zoo goed als niet terugge trokken en hebben een aantal tankaanvallen afgeslagen. ZU verhinderen de tanks op te rukken met behulp van Ijzeren staven en houten palen, op bijzondere wijze bevestigd. In het district Bannlo tusschen Napels en Bart eindigden de manoeuvres met een overwin ning van de blauwen." Dultsche overeenkomst met Ned. hypotheek, banken betreffende transfer van rente en af lossing. Streicher heeft Vrijdagavond het woord ge voerd op een groote antl-semletlsche vergade ring te Maagdenburg. Hij zelde o*, dat het Dultsche volk door bastaarden om het even waar deze vandaan komen, ten gronde zou wor den gericht. Hoe erg het gesteld is met de be smetting door deze bastaarden bewijst een enkel voorbeeld: Gregor en Otto Strasser wa ren joden-bastaarden. KAIRO, 27 Aug. (Reuter). In de laatste dagen «tjn zeventien Italiaansche schepen met soldaten en arbeiden aan boord het Sueskanaal binnengevaren. De politie te Port Said heeft uitgebreide maatregelen genomen om de orde te hand haven tijdens de doorvaart van de ..Satnr- nla” aan boord waarvan zich twee zoons en de schoonzoon van Mussolini bevinden. De Itaüaanache kolonie bereidt te hunner eer een grootsche ontvangst voor. ADDIS ABEBA. 27 Aug. (Reuter). Onder de bultenlandsche zakenlieden heerscht een ze. nuwachtlge stemming. De firma's zijn begon nen met hét opslaan van hun voorraden In het spoorweg-depot, teneinde ze desnoods ter stond naar Djlboetl te kunnen verzenden. In bultenlandsche diplomatieke kringen vraagt men zich af, wat de toekomst zal zijn van den spoorweg Addis AbebaDjlboetl. wanneer de oorlog is uitgebroken. Men hoopt, dat de spoorlijn In het ergste geval onder In ternationale controle zal worden geplaatst. De „Giomale d'ItaUa" wijst er op, dat de Turksche bladen de laatste dagen een objec- In regeerlngskringen van Abessinië heerscht algemeen de opvatting, dat Italië zich onder geen voorwaarde van een oorlog zal laten weer, houden. Het bericht, dat de Negus den verde digingsoorlog zal verklaren. Ingeval Italië geen grooten aanval opent, komt uit betrouw bare bron. Eveneens hoort men van betrouwbare zijde, dat de Negus door zulk een maatregel een toe stand wil voorkomen zooals destijds bij den inval van Japansche troepen In Mandsjoerjje bestaan heeft. ROME, 26 Aug. (A.N.P.) Uit Tokio wordt gemeld, dat Invloedrijke Japansche dagbladen de laatste dagen een zeer objectieve houding «anr.emen In hun bespreking van 't Itallaansch- Abesslnische geschil. Japansche journalisten zul len naar Rome vertrekken, ten einde het Ja- P*nsche publiek op de hoogte te houden van de gebeurtenissen. Er schijnt In de openbare :nee- u|ng een neiging te bestaan om een sympathie ker houding aan te nemen tegenover de Itall- •«nsche belangen. Naar uit Leukosia op Cyprus wordt gemeld, heeft het wachtschip „Ormonde", dat naar de Perzische Golf zou vertrekken, bevel gekregen naar Malta te varen. In een hoofdartikel wijst de .Daily Telegraph" op de noodzaak, dat Engeland voorzorgsmaat regelen treft in de Britsche gebieden van Oost- Afrika, die grenzen aan Abessinië teneinde te verhinderen, dat eën evt. oorlog overspringt. De „News Chronicle” eischt heden, dat het Engel sche wapen-ultvoerverbod wordt opgeheven. hierbij slachtoffers gevallen zijn, Is nog niet bekend. Naar het gebied der onlusten zijn eep afdee- llng troepen en een torpedojager gezonden. Bjj verdere onlusten van de ontevreden arbei ders in de krenten-industrie van den Peloponne sus zjjn èën persoon gedood en 6 gewond. f ft Ueve houding aannemen ten opzichte van de Italiaansche opvattingen. Het blad doet opmer ken, dat Italië op dit oogenblik noch hulp, noch •olldaritelt vraagt, doch alleen een loyale neu traliteit. Een Turksche vijandigheid zou dan ook onbegrijpelijk zijn, aangezien het Itallaansch- Abesslnlsche geschil vrijwel geen Turksche be logen raakt. De commissie besloot een nieuwen oproep tc richten tot alle aangesloten organisaties, opdat zij haar actie verscherpen en aan den vooravond van de bijeenkomst te Genève massa-betoogin- gen in haar landen organiseeren. Te Berlijn is een brandweer-congrés gehouden, waaraan vele buitenlanders deelnamen. Na afloop inspecteerde Fransche generaal Pruderauf voorzitter van het congres, de opgestelde eerewacht van Berlijnsche brandweerlieden PARUS, 27 Aug. (Reuter) Het officleele tegaan van de socialisten, de „Populaire”, meldt: Ue gemengde commissie van het I.V.V. en van Socialistische Arbeiders Internationale heeft tateren vergaderd - om zijn houding te bepalsn ‘n de huidige phase van het conflict tusschen ïtzlië en Abessinië. De commissie bevestigde de resoluties, welke “te de beide Internationales zijn aangenomen, ■J. inzake de verplichting van het pact en alle andere •ehoaden te doen eerbiedigen «*«n Italië te nemen. Br sUn weer zeventien Italiaanache schepen door het Suezkanaal gekomen. M—HTk sooao en schoonzoon naar het slagveld. bet inventariseeren van hun koopwaren, pillen aa« bqn legatli fggrleggen. Be Italiaanse) met het verhuizen van haar archieven. urieksch-Itallaansche gezinnen van Dodekanesoe zfjn hun land teruggekeerd. In de hoop den vrede te kunnen handhaven lijn de keizer en keizerin van Abessinië een maand van bidden en vasten begonnen. Hun voorbeeld wordt door de geheele natie gevolgd. Na afloop van deze nationale vasten zal de keizer rijn vastperiode nog vier dag^n voort zetten. In de kerken van het geheele land wor den voortdurend diensten gehouden, waarin ge beden wordt voor het bewaren van den vrede. Omtrent de financieele situatie in Abes- slnlë kan worden gemeld, dat de Bank van Abessinië heeft besloten, geen deviezen meer sf te staan. In zakenknngen, waartoe vrijwel uitsluitend buitenlanders behooren, heeft deze maatregel, die door de autoriteiten als tjjdelljk wordt bestempeld. groote ongerustheid ver wekt, aangezien het gevolg er van is. dat alle handel met het buitenland Illusoir is gewor den. consumeeren. staat stop. De staking der melkboeren heeft In de afge- loopen dagen herhaaldelijk geleld tot botsingen met de politie In de voorsteden van Kowno. Niet alleen de melkprijzen, maar ook de prijzen van andere landbouwproducten zjjn In den laatsten tijd zoo laag, dat de boeren hun kos ten er niet meer door kunnen goed maken. Laval heeft vanmorgen den Italiaanschen gezant ontvangen. Ook de Britsche ambassa deur is door Laval ontvangen. De premier zal dus in staat zjjn om het Italiaansche en het Engelsche standpunt nauwkeurig uiteen te zet. ten. Ook zal de ministerraad zich bezig hou den met Frankrijks houding te Genève. De correspondent van de „Paris-Soir" te Londen meldt, dat, naar men op Whitehall verklaart, Eden de laatste hand zou leggen aan een uitvoerige nota, die morgen door den Brltschen ambassadeur aan Laval zou worden overhandigd. De nota zou nader Ingaan op de verschillen de posities, waarin de te Genève bijeenkomen de landen zich zullen bevinden, Indien, zooals men te Rome beweert, de Italiaansche gede legeerde nog voor het begin der besprekingen den eisch zal Indienen, om Abessinië wegens het verzaken zijner plichten als lid van den Volkenbond, uit te sluiten. Bevestigd wordt thans, dat Eden nog een dag te Parijs zal doorbrengen, om. alvorens naar Genève door te reizen, een onderhoud met Laval te hebben. Inzake de protestnota, die door de regeering in Moskou is Ingediend in verband met het al daar gehouden congres van de Komintern, ver luidt, dat de betrekkingen tusschen de Ver- eenigde Staten en Sowjet-Rusland In de toe komst slechts beperkt zullen worden tot zui vere formaliteiten, wanneer Rusland niet of- flcieel de besluiten van de Komintern loochent. Senator Robinson heeft In den Senaat ver klaard. dat de A. A. A. (Agricultural Adjustment Administration) het plan tot verstrekking van credieten aan de katoenverbouwers in dier voe ge had herzien, dat credieten zullen worden versteekt op basis van tien dollarcent per pond. Bovendien zal een opbrengstprijs van 12 dollar cent aan de verbouwers worden gewaarborgd. op het openbare leven in Addis Abeba, vooral op dat van de vreemdelingen. De bultenlandsche kooplieden zijn bezig met --- - zu legaties de staten hiervan -she Legatie gaat voort 14 gezinnen van de op kosten van Italië naar LONDEN. 27 Aug. (Reuter) Inzake de ont moeting tusschen ex-koning George van Grie kenland en Pesmazoglou, den Griekschen mi nister van financiën, dat vandaag plaats had. heerscht groote geheimzinnigheid. Levldis, de secretaris van ex-konlng George, weigerde eenlge mededeellng te doen en ver klaarde dat de besprekingen een particulier ka rakter droegen. BERLIJN, 27 Aug. (AJ4P.) Het beroep, dat Dr. Schacht op het Dultsche volk heeft gedaan om het Jodenvraagstuk slechts langs legaten weg en niet door middel van excessen op te lossen, wordt door de pers geheel genegeerd. Te Bischofsheim hebben de huurders van ge meentegrond, die handelsrelaties met Joden onderhouden, mededeellng gekregen, dat hun de huur wordt opgezegd. De gemeentebesturen van Amshelm an Schöneberg aan de Elbe heb ben aangekondlgd, dat firma’s, die zakenrela ties met Joden hebben, geen gemeentelUke op drachten meer zullen krUgen en dat onder steunden, die In Joodsche winkels koopen, geen verdere ultkeertng zullen ontvangen. WEENEN, 26 Aug. (A.N.P.) Volgens hier uit Istamboel ontvangen telegrammen is gisteren een speciale ministerraad gehouden ter bespre king van het Itallaansch-Abessinische conflict en de eventueels reacties daarvan op den Euro- peeschen toestand. Volgens 'n officieuze mede deellng werd besloten voorlooplg een afwachten de houding aan te nemen, doch voortdurend in contact te blUven met de landen van den Balkanbond. ATHENE, 27 Aug. (Reuter) De betooglngen In de wUnbouw-gebleden van Zuld-Grieken- land nemen een steeds ernstiger karakter aan. Te Gargallanl hebben de wijnbouwers de staatsautoriteiten afgezet en bet magazijn van de krenten-organlsatle in brand gestoken. Tot soortgelijke Incidenten kwam het te Ky- parissia. Ook te Pylos hebben opnieuw Inciden ten plaatsgehad. Het gebouw van de krenten- organlsatle is In brand gestoken. Voorts trachtten de betoogers te Pylos de Na tionale Bank te bestormen. Militairen konden de boeren echter uiteenjagen. Te Kalamata Is de algemeene staking gepro clameerd. Naar Reuter voorts nog meldt, zullen In ver band met de afkondiging van den staat van beleg In het district Messina de leiders van de opstandige beweging voor den krijgsraad te recht moeten staan. Ook te Phllatria hebben botsingen tusschen wUnbouwers en de politie plaats gehad. Of KOWNO, 27 Aug. (ABJ>.) De staking van melkboeren, die verleden week begonnen is, als poging der boeren, hoogere prUzen voor hun melk te krijgen, heeft tengevolge, dat Kowno zoo goed als geheel van melk verstaken is. De grootste melk-onderneming In de Lltausche hoofdstad, die werkt onder speciale bescher ming der regeering, stelt slechts aan haar eigen melkinrichtingen melk per glas beschikbaar voor degenen,- die de melk ter plaatse willen De geheele verkoop per flesch Er bereiken ons vele berichten over de onte vredenheid dr arbidrsbevolklng in Duitsch land over de toenemende duurte en schaa*sch- te en over de lage verdiensten. Teekenend is onder dit opzicht een rijmpje, dat aan dan ..Waterkant". In de havensteden In het Noord-Westen van Duitschland zeer In zwang moet zijn en hetwelk wU vermeld vinden In de N. R C. PARIJS, 27 Aug. (Havas). De morgen bü- eenkomende ministerraad zal den door het Itallaansch-Abessinische conflict ontstanen toestand bespreken. Lava! zal een uiteenzetting geven van de onderhandellngen, welke sedert de conferentie van Parijs langs diplomatieken weg zUn voort gezet ADEN, 27 Aug. (Reuter). Uit Massoea In Eritrea wordt gemeld, dat vijf Britsch-Indlërs door de Italianen zijn gearresteerd omdat zij een telegram zouden hebben gezonden om hun zakenrelaties aan te raden geen waren meer naar Massoea te zenden. SJANGHAI, 27 Aug. (Reuter). Generaal Lordl, de leider der Italiaansche adviseurs vóór de verkeersvllegerU In China is uit Nantsjang vertrokken teneinde zich naar Oost- Afrika te begeven. Overste Scarconi, de commandant van het groote vliegtuig, dat Mussolini aan Maarschalk Tsjang Kat SJek heeft geschonken is tot zijn opvolger benoemd. De Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, benoemd titu lair Aartsbisschop van Rusio en Coadjutor van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, zal geschieden in de Metro- politaankerk te Utrecht op Donder dag 12 September. Aanvang te half elf uur. Gelet op den ernstigen toestand, waarin Z. H. Exc. Mgr. J, H. G. Jansen verkeert en mede om wille van de moeilijke tijdaomatandig- heden, zal op uitdrukkelijk verlan gen van den Coadjutor de plechtig heid een uitsluitend en strikt een voudig kerkelijk karakter dragen, waartoe alleen de saeculiere en regu liere geestelijkheid van het Aartsbis dom zal worden uitgenoodigd. Als consecrator zal fungeeren Z. H. Exc. de Bisschop van Breda en als mede-consecranten HH. HH. Excel lenties de Bisschoppen van 's Her- togenbosch en Roermond. LONDEN, 27 Aug. (Reuter). Volgens een be richt van den correspondent van de „Daily Telegraph" te Addis A'oeba zijn gisteren tal rijke kisten met bagage van het Italiaansche gezantschap per trein naar de haven Dzjiboutl vervoerd. Dit beschouwt men als het eerste voortee- ken voor de komende terugroeping van den Italiaanschen gezant. De Amerlkaansche nota bevatte geen enkel feit, waaruit een schending der verdragen van de zUde der Sovjet-Unie zou blUken. De Sov jet-regeering neemt met betrekking tot de com munistische Internationale geen verantwoor ding op zich. De beweerde schending van de in de nota van den 6den November 1933 vervatte verplich tingen door de belde partijen aangegaan, kan dan ook op grond daarvan niet worden afge leid. Het protest van president Roosevelt kan daarom dan ook niet worden aangenomen, en men riet zich genoodzaakt het van de hand te wUzen. M de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1