ONS BLAD f Men bereidt zich ten strijde U i »g F 1 Het nieuws van heden JfCT. DR. J. DE JONG DE BAROMETER M DRUK BEVAREN SUEZ- KANAAL «r JOH. LAUWERS lil ll •i f 2- >e. o ;n n De spanning te Addis Abeba Kowno zonder melk De manoeuvres in Italië Veelbelovende prestaties t. LUCHT MAARSCHALK BALBO Wat doet hy te Parys? Malta wordt versterkt Engelsche voorzorgsmaatregelen I Amerikaansche con greszitting ill- IH 7* of Alpenjagers bij Bozen op marsch De legermanoeuvres In Italii. Hernieuwde onlusten in Griekenland Antwoord van Rusland aan Amerika Datum der bisschops-consecratie bepaald op 12 September Eenvoudige kerkelijke plechtigheid Het beroep, door dr. Schacht gedaan, wordt totaal genegeerd Majoor Fey gewond bij auto-ongeval DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN in De minister van financiën bezoekt den ex-koning Hl PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Pn kj oor :te eet, WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1935 De vervolgingen in Duitschland Terwijl de diplómaten nóg praten, acht ook Abessinië den oorlog onvermydelyk Omdat de boeren hun prys niet kunnen krygén Ontevredenheid in Duitschland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Voorbereidingen voor Genève ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Houding van Turkye en Japan Socialisten tegen Italië Mussolini’s zoons mee naar Afrika In de bedreigde stad Betoogingen krygen een steeds ernstiger karakter Gaat de Italiaansche gezant heen? Te Berlijn is een brandweer-congres gehouden, waaraan vele buitenlanders deelnamen. Na afloop inspecteerde de Fransche generaal Pruderau. voorzitter van het congres, de opgestelde eerewacht van Berlijnsche brandweerlieden ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 274 Clement nn Maasdijk herdacht. Sociale Studiedagen te Uesboacb. Wilde textielstaking in Tilburg. de met Nieuwe arrestatie te Oaa. een dat vere Stand op Woensdag 16 uur v.m.; 748.5 Vorige stand: 748.8 ■ii sU jQ ROME, 27 Aug. (Reuter) De derde dag van de manoeuvres opende met een oprukken van de „blauwe" troepen, die uit hun verdediglngs- stelling oprukten. De aanvallende „rooden" trokken op de ge- heele linie terug, behalve in de Val Avisi, waa.' zU tegenstand bieden. WASHINGTON, 27 Aug. (Reuter) Te mid dernacht is de huidige zitting van het Ameri kaansche congres gesloten. Roosevelt heeft de neutraliteitswet ondertee- kend. verklaart, dat de regeering der Sovjet-Unie steeds alle verplichtingen is nagekomen met betrekking tot de verhouding tusschen belde landen. WraSNEN, 27 Aug. (Havas De minister van Blnnenlandsche Zaken, majoor Fey, werd he den ernstig verwond bü een auto-ongeval nabij Weenen. De auto, waarin majoor Fey gezeten was, reed tegen een boom; de minister kreeg vooral ernstige verwondingen aan bet gelaat. Twee officieren, die hem vergezelden, werden eveneens gewond. In Griekenland ontstonden hernieuwde onlus ten in verschillende districten. WASHINGTON. 27 Aug. (Reuter) De door het Congres goedgekeurde credleten voor leger en vloot bedragen meer dan 800 mlllloen dollar, "hetgeen een vermeerdering van circa 271 mll lloen beteekent ten opalchte van 1034. Buchanan, de voorzitter der Kamercommissie voor toewijzing van gelden, heeft na de verda ging van het Congres het bedrag, dat in de af. geloopen zittingsperiode aan de regeering is ver schaft voor gewone en bijzondere uitgaven, ge raamd op 10.250 mlllloen dollar. Hiermede ld een record gevestigd in vredestijd. Dit getal overtreft met bijna 3000 mlllloen dollar het vorige record voor het dienstjaar 1033—34. Heil unserm Führer Das Fleesch ward im mer dilrer. Heil Robert Ley! Eiber pen ning kost een EL Heil Hermann Görlng! Jets giffts bloss noch Pellkartoffeln un bering. Hell Rudolf Hess! So schllmm is nlemals west." BU den Hoogen Raad is aanhangig gemaakt een voorontwerp in sake het verrichten van arbeid door vrosweiyke arbeidskrachten. Engeland breidt hei garnizoen om op alles voorbereid ie zljn.^ 4 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I d? LONDEN, 27 Aug. (Reuter) Volgens een aan vullend bericht wordt het garnizoen van Malta met 481 man tot 3.400 man en met een batterij tot zes batterijen versterkt. Onder de aanvullen de troepen zullen zich ook manschappen van de luchtafweer bevinden. Is voor de handhaving van vriendschappelijke betrekkingen tusschen de belde landen, en heeft die politiek ook In de praktijk consequent door gevoerd. De „blauwe" vliegtuigen hebben ernstige scha de aangebracht aan de verbindingen achter dc „rooden", doch de .joode" luchtmacht slaagde er in te ontsnappen aan de jachtvliegtuigen van de tegenpartij en bombardeerde de luchtnaven en het station van Verona In het gebied rond Bolzano verwachten de „rooden" versterking en zij hebben opdracht zich zoolang staande te houden, tot de versterking is aangekomen. Zij zijn dan ook zoo goed als niet terugge trokken en hebben een aantal tankaanvallen af geslagen. Zij verhinderen de tanks op te rukken met behulp van Ijzeren staven en houten palen, op bijzondere wijze bevestigd. In het district Bannio tusschen Napels en Bart eindigden de manoeuvres met een overwin ning van de „blauwen." De regeering van de Sovjet-Unie is met de Amerikaansche regeering van meenlng, dat een strenge, wederzljdsche niet-lnmenglng in de blnnenlandsche zaken een absolute voorwaarde Het aantal werkloozen is van 27 JuliM Augus tus met 6703 gestegen. Gedeeltelijke bekentenis In verband gruwelijke vondst te Wildervank ADDIS ABEBA. 27 Aug. (Reuter). Onder de bultenlandsche zakenlieden heerscht een ze. nuwachtige stemming. De firma's zjjn begon nen met het opslaan van hun voorraden In het spoorweg-depot, teneinde ze desnoods ter stond naar Djiboeti te kunnen verzenden. In bultenlandsche diplomatieke kringen vraagt men zich af, wat de toekomst zal zijn van den spoorweg Addis AbebaDjiboeti. wanneer de oorlog Is uitgebroken. Men hoopt, dat de spoorlijn In het ergste geval onder in ternationale controle zal worden geplaatst. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De Grieksche regeering heeft een protest ontvangen van de regeering van Abessinië, dat zij toestaat dat Itallaansche bommenwerpers over Grieksch gebied vliegen op hun weg naar Oost-Afrika. Naar verluidt, antwoordde de Grieksche re geering hierop, dat toestemming hiervoor werd verleend overeenkomstig het internatio naal gebruik, daar Italië thans niet in oorlog is met een andere mogendheid. PARIJS, 27 Aug. (Havas), eenkomende ministerraad Italiaansch-Abessinische toestand bespreken. Laval zal een uiteenzetting geven van de onderhandellngen, welke sedert de conferentie van Parijs langs dlplomatieken weg zijn voort gezet Streicher zou het met blijdschap begroeten. Indien hü er toe werd gedwongen voor recht banken van het derde rijk het bewijs te leve ren, dat de Joodsche God de grootste roover van alle tijden is geweest. g Naar uit Leukosia op Cyprus wordt gemeld, heeft het wachtschip „Ormonde”, dat naar de Perzische Golf zou vertrekken, bevel gekregen naar Malta te varen. In een hoofdartikel wijst de „Daily Telegraph" op de noodzaak, dat Engeland voorzorgsmaat regelen treft in de Britsche gebieden van Oost- Afrika. die grenzen aan Abessinië teneinde te verhinderen, dat een evt. oorlog overspringt. De „News Chronicle” eischt heden, dat het Engel sche wapen-ultvoerverbod wordt opgeheven. LONDEN, 27 Aug. (Reuter) Inzake de ont moeting tusschen ex-konlng George van Grie kenland en Pesmazoglou, den Griekschen mi nister van financiën, dat vandaag plaats had, heerscht groote geheimzinnigheid. Levidls, de secretaris van ex-konlng George, weigerde eenlge mededeellng te doen en ver klaarde dat de besprekingen een particulier ka rakter droegen. Dulteche overeenkomst met Ned. hypotheek banken betreffende transfer van rente en af- lossing. Streicher heeft Vrijdagavond het woord ge voerd op een groote antl-semletische vergade ring te Maagdenburg. HU zelde oa. dat het Duitsche vojk door bastaarden om het even waar deze vandaan komen, ten gronde zou war den gericht. Hoe erg het gesteld is met de be smetting door deze bastaarden bewijst een enkel voorbeeld: Gregor en Otto Strasser wa ren Joden-bastaarden. ATHENE, 27 Aug. (Reuter) De betoogingen in de w(jnbouw-gebieden van Zuld-Grieken- land nemen een steeds ernstiger karakter aan. Te Gargalianl hebben de wijnbouwers de staatsautoriteiten afgezet en het magazijn van de krenten-organisatie in brand gestoken. Tot soortgelüke Incidenten kwam het te Ky- parissia. Ook te Pylos hebben opnieuw inciden- De „Giomale d’Italia" wUst er op, dat de Turksche bladen de laatste dagen een objec tieve houding aannemen ten opzichte van de Itallaansche opvattingen. Het blad doet opmer ken, dat Italië op dit oogenblik noch hulp, noch solidariteit vraagt, doch alleen een loyale neu traliteit. Een Turksche vijandigheid zou dan ook onbegrijpelijk zün, aangezien het Italiaansch- Abessinische geschil vrijwel geen Turksche be- langen raakt. bierbU slachtoffers gevallen zün is nog niet bekend. Naar het gebied der onlusten zün een afdee- ling troepen en een torpedojager gezonden. Bü verdere onlusten van de ontevreden arbei ders In de krenten-lndustrie van den Peloponne sus zün éën persoon gedood en 6 gewond. i KAIRO, 27 Aug. (Reuter). In de laatste dagen *ün zeventien Itallaansche schepen met soldaten en arbeiders aan boord bet Snezkanaal binnengevaren. De politie te Port Said heeft uitgebreide maatregelen genomen om de orde te hand haven tijdens de doorvaart van de ..Satur- nla" aan boord waarvan zich twee zoons en de schoonzoon van Mussolinibevinden. De Itallaansche kolonie bereidt te hunner eer een grootsche ontvangst voor. 1 ROME, 26 Aug. (ANP.) Uit Tokio wordt gemeld, dat invloedrüke Japansche dagbladen de laatste dagen een zeer objectieve houding kanr.emen In hun bespreking van ’t Italiaansch- Abessinische geschil. Japansche journalisten zul- len naar Rome vertrekken, ten einde het Ja- Psnsche publiek op de hoogte te houden van de gebeurtenissen. Er schünt in de openbare mee hing een neiging te bestaan om een sympathie ker houding aan te nemen tegenover de Itali- **nsche belangen. ADEN, 27 Aug. (Reuter). Uit Massoea In Eritrea wordt gemeld, dat vijf Britsch-Indiërs door de Italianen zün gearresteerd omdat zü een telegram zonden hebben gezonden om hun zakenrelaties aan te raden geen waren meer naar Massoea te zenden. LONDEN, 27 Aug. (Reuter) Naar aanlei ding van het onverwachte bezoek van den gou- vemeur-generaal van Tripolis, luchtmaarschalk Balbo, aan Parüs, schrüft de „Daily Telegraph" os.. dat het laatste jaar het noemen van zün naam in het openbaar in Italië verboden is geweest. Meermalen Is beweerd, dat Mussolini hem na zün trans-Atlantische eskadervlucht als een gevaarlüken rivaal heeft verbannen. Eenige dagen geleden heeft de Itallaansche radio den maarschalk op verrassende wüze als een leider van het fascisme geprezen. Kort daarna was hü aan het Lido en heeft hü daar met Mussolini's vriend en vertrouwensman, graaf Volpi, een langdurig onderhoud gehad. Zün verblüf te Parüs wordt officieel gemoti veerd met de nieuwe luchtlün RomeParüs Politieke waarnemers achten het evenwel mo- gelük, dat koloniale kwesties een even groote rol bü zün besprekingen zullen spelen. WEENEN, 26 Aug. (A.N.P.) Volgens hier uit Istamboel ontvangen telegrammen is gisteren ren speciale ministerraad gehouden ter bespre king van het Italiaansch-Abessinische conflict en de eventueele reacties daarvan op den Euro- peeschen toestand. Volgens ’n officieuze mede deellng werd besloten voorloopig een afwachten de houding aan te nemen, doch voortdurend in contact te blüven met de landen van den Balkanbond. I Er Zijn weer zeventien Itzliaanzehe schepen door het Snezkanaal gekomen. Mnsaolthl’s zoons en schoonzoon naar het slagveld. De commissie besloot een nieuwen oproep tc uk" 101 aUe Ban8esloten organisaties, opdat zü haar actie verscherpen en aan den vooravond van de büeenkomst te Genève massa-betoogin gen in haar landen organlseeren. De morgen b(j- zal den door het conflict ontstanen Parijs, 27 Aug. (Reuter) Het offlcieele jrgaan van de socialisten, de „Populaire”, meldt: P* gemengde commissie van het I.V.V. en van de Socialistische Arbeiders Internationale heeft tateren vergaderd om zün houding te bepalen de huidige phase van het conflict tusschen Italië en Abessinië. D* commissie bevestigde de resoluties, welks "“or de belde Internationales zün aangenomen, *L1. inzake de verplichting van den Volkenbond Pact en alle andere verdragen onge- ■cnonden te doen eerbiedigen en aUe sancties “gen Italië te nemen. Er bereiken ons vele berichten over de onte vredenheid dr arbldrsbevolking in Dultoch- land over de toenemende duurte en schoarsch- te en over de lage verdiensten. Teekenend is onder dit opzicht een rijmpje, dat aan den „Waterkant", in de havensteden in het Noord-Westen van Duitschland zeer in zwang moet zün en hetwelk wü vermeld vinden In de N. R. C. consumeeren. staat stop. De staking der melkboeren heeft In de afge- loopen dagen herhaaldelük geleid tot botsingen met de politie in de voorsteden van Kowno. Niet alleen de melkprüzen, maar ook de prüzen van andere landbouwproducten zün In den laatsten tüd zoo laag, dat de boeren hun koe ten er niet meer door kunnen goed maken. Inzake de protestnota. die door de regeering In Moskou is ingediend in verband met het al daar gehouden congres van de Komintern, ver luidt. dat de betrekkingen tusschen de Ver- eenlgde Staten en Sowjet-Rusland in de toe komst slechts beperkt zullen worden tot zui- formalltelten, wanneer Rusland niet of ficieel de besluiten van de Komintern loochent- Senator Robinson heeft in den Senaat ver klaard. dat de A. A. A. (Agricultural Adjustment Administration) het plan tot verstrekking van credleten aan de katoenverbouwers in dier voe ge had herzien, dat credleten zullen worden verstrekt op basis van tien dollarcent per pond. Bovendien zal een opbrengstprüs van 12 dollar cent aan de verbouwers worden gewaarborgd. 14 gezinnen van de op kosten van Italië naar BERLIJN, 27 Aug. (A.N.P.) Het beroep, dat Dr. Schacht op het Duitsche volk heeft gedaan om het Jodenvraagstuk slechts langs legalen weg en niet door middel van excessen op te lossen, wordt door de pers geheel genegeerd. Te Bischofsheim hebben de huurders van ge meentegrond, die handelsrelatles met Joden onderhouden, mededeellng gekregen, dat hun de huur wordt opgezegd. De gemeentebesturen van Arnsheim en Schöneberg aan de Elbe heb ben aangekondigd, dat firma’s, die zakenrela ties met Joden hebben, geen gemeentelüke op drachten meer zullen krügen en dat onder steunden. die In Joodsche winkels koopen, geen verdere ultkeering zullen ontvangen. ten plaatsgehad. Het gebouw van de krenten- organisatie Is In brand gestoken. Voorts trachtten de betoogers te Pylos de Na tionale Bank te bestormen. Militairen konden de boeren echter uiteenjagen. Te Kalamata Is de algemeene staking gepro clameerd. Naar Reuter voorts nog meldt, zullen in ver band met de afkondiging van den staat van beleg in het district Messina de leiders van de opstandige beweging voor den krügsraad te recht moeten staan. Ook te Phllatria hebben botsingen tusschen ^ünbouwers en de politie plaats gehad. Of SJANGHAI, 27 Aug. (Reuter). Generaal Lordl, de leider der Itallaansche adviseurs voor de verkeersvliegerü in China is uit Nantsjang vërtrokken teneinde zich naar Oost- Afrika te begeven. Overste Scarconi, de commandant van het groote vliegtuig, dat \lussolini aan Maarschalk Tsjang Kal Sjek heeft geschonken is tot zün opvolger benoemd. ADDIS ABEBA, 27 Aug. (Reuter). De span ning in de verhoudingen tusschen Abessinië en Italië werpt lederen dag meer haar schaduw op het openbare leven in Addis Abeba, vooral op dat van de vreemdelingen. De bultenlandsche kooplieden zün bezig met het inventariseeren van hun koopwaren. Zij sullen aan bun legaties de staten hiervan •verleggen. De Itallaansche Legatie gaat voort met het verhuizen van haar archieven. Orieksch-Itaüaansche gezinnen van Dodekanesos zün hun land teruggekeerd. In de hoop den vrede te kunnen handhaven zün de keizer en keizerin van Abessinië een maand van bidden en vasten begonnen. Hun voorbeeld wordt door de geheele natie gevolgd. Na afloop van deze nationale vasten zal de keizer zün vastperiode nog vier dagen voort zetten. In de kerken van het geheele land wor den voortdurend diensten gehouden, waarin ge beden wordt voor bet bewaren van den vrede. Omtrent de flnancieele situatie In Abes sinië kan worden gemeld, dat de Bank van Abessinië heeft besloten, geen deviezen meer af te staan. In zakenkringen, waartoe vrüwel uitsluitend buitenlanders behooren.’ heeft deze maatregel, die door de autoriteiten als tüdelük wordt bestempeld, groote ongerustheid ver wekt, aangezien het gevolg er van Is. dat alle handel met bet buitenland illusoir Is gewor den. MOSKOU, 27 Aug. (D.N.B.) Dinsdag ant woordde Krestinskl met een nota op de nota, welke door den Amerikaanschen ambassadeur Bullitt in verband met den arbeid van het Komintern-congres was overhandigd, en waar in de Amerikaansche regeering scherp protes teerde, dat de Sovjet-regeering haar verplich ting van nlet-lnmenging in de blnnenlandsche zaken van Amerika geschonden heeft. In deze Russische nota wordt o. m. verklaard, dat de Russische regeering/net alle beslistheid Laval heeft vanmorgen den Italiaanschen gezant ontvangen. Ook de Britsche ambassa deur is door Laval ontvangen. De premier zal dus In staat zün om het Itallaansche en bet Engelsche standpunt nauwkeurig uiteen te zet ten. Ook zal de ministerraad zich bezig hou den met Frankrijks houding te Genève. De correspondent van de „Parls-Soir" te Londen meldt, dat, naar men op Whitehall verklaart, Eden de laatste hand zou leggen aan een uitvoerige nota, die morgen door den Brïtschen ambassadeur aan Laval zou worden overhandigd. De nota zou nader Ingaan op de verschillen de posities, waarin de te Genève bijeenkomen de landen zich zullen bevinden, Indien, zooals men te Rome beweert, de Itallaansche gede legeerde nog voor het begin der besprekingen den elsch zal indienen, om Abessinië wegens het verzaken^züner plichten als lid van den Volkenbond, uit te sluiten. Bevestigd wordt thans, dat Eden nog dag te Parüs zal doorbrengen, om. alvorens naar Genève door te reizen, een onderhoud met Laval te hebben. KOWNO, 27 Aug. (A.NP.) De staking van melkboeren, die verleden week begonnen Is, als poging der boeren, hoogere prüzen voor hun melk te krügen, heeft tengevolge, dat Kowno zoo goed als geheel van melk verstoken Is. De grootste melk-onderneming in de Lltausche hoofdstad, die werkt onder speciale bescher ming der regeering, stelt slechts aan haar eigen melkinrichtingen melk per glas beschikbaar voor degenen, die de melk ter plaatse willen De geheele verkoop per flesch LONDEN, 27 Aug. (Reuter). Volgens een be richt van den correspondent van de „Daily Telegraph’’ te Addis Abeba zün gisteren tal rijke kisten met bagage van het Italiaansche gezantschap per trein naar de haven Dzjlboutl vervoerd. Dit beschouwt men als het eerste voortee- ken voor de komende terugroeping van den Italiaanschen gezant. De Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de* Jong, benoemd titu lair Aartsbisschop van Rusio en Coadjutor van Z. H.- Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, zal geschieden in de Metro- politaankerlc te Utrecht op Donder dag I 2 September. Aanvang te half elf uur. Gelet op den emstigen toestand, waarin Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen verkeert en mede om wille van de moeilijke tijdsomstandig heden, zal op uitdrukkelijk verlan gen van den Coadjutor de plechtig heid een uitsluitend en strikt een voudig kerkelijk karakter dragen, waartoe alleen de saeculiere en regu liere geestelijkheid van het Aartsbis dom zal worden uitgenoodigd. Als consecrator zal fungeeren Z. H. Exc. de Bisschop van Breda en als mede-consecranten HH. HH. Excel lenties de Bisschoppen van Her- togenbosch en Roermond. De Amerikaansche nota bevatte geen enkel feit, waaruit een schending der verdragen van de züde der Sovjet-Unie zou blüken. De Sov- jet-regeering neemt met betrekking tot de com munistische Internationale geen verantwoor ding op zich. De beweerde schending van de in dé nota van den 6den November 1933 vervatte verplich tingen door de belde partijen aangegaan, kan dan ook op grond daarvan niet worden afge leid. Het protest van president Roosevelt kan daarom dan ook niet worden aangenomen, en men ziet zich genoodzaakt het van de hand te wüzen. In regeeringskringen van Abessinië heerscht algemeen de opvatting, dat Italië zich onder geen voorwaarde van een oorlog zal laten weer, houden. Het bericht, dat de Negus den verde digingsoorlog zal verklaren, ingeval Italië geen grooten aanval opent, komt uit betrouw bare bron. Eveneens hoort men van betrouwbare südè, dat de Negus door zulk een maatregel een toe stand wil voorkomen zooals destijds bQ den inval van Japansche troepen in Mandsjoerüe bestaan heeft.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9