Onze Koningin 55 jaar Auto te water Het gezin MUSSERT EN DE G.-G. HET TEXTIELCONFLICT TE TILBURG 4 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 LEEKEPREEKEN 9 Millioenen te veel ontvangen Weer een inval te Amsterdam Liefdesdrama érnstige steekpartij in Den Haag PALEIS VOOR VOLKSVLIJT ONEERLIJKE BEAMBTE MINISTER DECKERS ONZE TUINBOUWEXPORT FRAUDE VAN f 25.000— 1 1 Ben pakkende scène van het ongeluk dat hier de boot, die door Dr. Armin Jucker Links in de boot de aan de knie gewonde men in het gelaat De gruwelijke moord te Wildervank Een der verdachten vertelt hoe allee in zyn werk ia gegaan WEER EEN ARRESTATIE TE OSS Dame en twaalfjarige jongen verdronken Twintig bezoekers spelende aangetroffen STAKING TE VLAARDlNGEN OPGEHEVEN Hooge Raad verwerpt cassatie beroep DE VALSCHE H.V.A.-AAN- DEELEN het Belgische koningspaar trof. Men ziet tijdelijk als ambulance werd ingencht. chauffeur. De man in het midden, dien kijkt. is Dr. Jucker Vrywel alle stakers melden zich aan op het jongste aanbod der werkgevers Kunnen baconfabrikanten een deel van *t geld terugstorten? In de gemeente ’tZand (N.-H.) fyotsten door onopgehelderde oorzaak twee wagena tegen elkaar De bouwvakarbeiders gaan Maan dag weer aan het werk TELEGRAM VAN Z. H. PAUS PIUS XI AAN MGR. J. D. J. AENGENENT Actie van houder van loten 1869 tegen besluiten der vergadering In vijf jaar met 61 procent ver minderd Minister Colyn heeft inlichtingen gevraagd ge- een LIBRA. VBD van zouden worden Afacheid van Defensie t (w. g.) MICARA Apostolisch Nuntius. Naar wij nader vernemen heeft ook de tweede verdachte van de moordzaak te Wildervank Vrijdagavond voor den Officier van Justitie te Groningen een volledige bekentenis afgelegd Zoowel B. als 8. hebben dus thans bekend. Het Staklngscomité heeft de stakers aanbe velen het geld aan te nemen, de verklaring te teekenen, doch het werk Dinsdag niet te her vatten, tenzij de loonsverlaging wordt inge trokken. Het tragisch moment, waarop het stoffelijk overschot van de omgekomen Koningin Astrid in de lijkkist wordt gelegd De Hooge Raad heeft Vrijdag verworpen de cassatieberoepen van L. J. P-, zonder beroep en D. W„ koopman, beiden gedetineerd in het Huls van Bewaring te Amsterdam, tegen het arrest van bet gerechtshof te Amsterdam van 11 Juni jL, waarbij zij met vernietiging van het von nis der Amsterdamsche rechtbank d.d. 8 Maart 1935, terzake van bet verschaffen van midde len een ander te bewegen om een misdrijf te begaan, terwijl het misdrijf of een strafbare poging daartoe niet is gevolgd (n.1. aanbieding van 194 valsche bewijzen van aandeel ad 500 H. V. A. aan een commisslonnalr in effecten) zijn veroordeeld leder tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek van zes maanden preventief. Naar wij vernemen zal as Maandagochtend de Minister van Defensie, mr. dr. L, N. Dec kers, zijn portefeuille overdragen aan dr. H. Colijn, die als minister ad Interim van het de partement van Defensie zal optreden. i den is te mot laan» i De inzittenden van den anderen wagen, de heer en mevrouw Verschuur uit denjfelder zijn er betrekkelijk goed afgekomen. Na door den ontboden geneesheer te zijn verbonden, konden zij huiswaarts keeren. De drenkelingen zijn tn een café onderge bracht. Hun toestand Is naar omstandigheden redelijk. De bestuurder van den te water geraakten wagen was de chauffeur Fennes van een Haarlemsche auto-ondememing. Vrijdagmiddag omstreeks kwart vóór vijf heeft zich in het perceel Hofwljckstraat 31 te Den Haag een liefdesdrama afgespeel<K waardoor twee personen ernstig zijn getroffen. De daar wonende 30-jarige mej M. J. 8. ontving bezoek van iemand uit Rotterdam, den 37-jarigen N. M1 Sch., met wien zij omgang had, doch die ver moedde, dat zij ook omgang met een ander had. Sch. geraakte hierover met haar In een twist, welke van zijn kant In een zoodanige woede ontaardde, dat hij haar met een mes te lijf ging en aan den hals, den linkerbovenarm en de linkerhand ernstig verwondde. Daarna poogde Sch. zichzelf met dat mes den hals af te snijden; hij bracht zich daarmede een eveneens ernstige verwonding toe. Beide gewonden werden door den G.OJD. naar het Ziekenhuis Zuldwal overgebracht. Het mes werd In beslag genomen. De dader heeft een volledige bekentenis af gelegd. Als gevolg van de mededeeling van het be stuur van de Vereenlglng van THburgsche Fa brikanten van Wollen Stoffen, dat de stakers bit wijze van voorschot 60 pCt. van het loon over de week van 19 tot en met 26 Augustus konden uitbetaald krijgen, mits zij zich schrif telijk bereid verklaarden, Dinsdag het werk te hervatten, hebben vrijwel alle stakers het loon geïnd en de verklaring geteekend. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd, of deze bereid Is te bevorderen, nu gebleken is uit het rapport-Beumer en uit het Verslag van de Rekenkamer, dat de baconfabri kanten 'enkele millioenen méér hebben ontvan gen voor hun diensten dan noodlg en redelijk was In een tijd, waarin de geheele Nederland- sche boerenstand verarmde, dat een aanzienlijk deel van die millioenen teruggestort wordt. Z. H. de Paus heeft door bemiddeling van den Nuntius te Brussel een telegram gezonden, dat, vertaald, als volgt luidt: De H. Vader, zeer getroffen door het be richt van de ziekte van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. zendt Hem Zijnen bijzonderen Apostollschen Zegen, als onderpand de Hemelsche vertroosting. De Minister van Defensie, mr. dr. Deckers, die, naar men weet, met Ingang van 2 Septem ber benoemd is tot minister van Landbouw en Vlsscherij heeft Vrijdagochtend afscheid geno men van de hoofdambtenaren van zijn departe ment. Dr. Deckers bracht een bezoek aan de chefs der diverse afdeelingen op het departe ment en ging vervolgens met zijn adjudant, ka pitein Tielens, per auto naar de bureaux der hoogste militaire autoriteiten om ook van deaen afscheid te nemen. In den loop van den middag was er voor alle ambtenaren van zijn departement gelegenheid van minister Deckers afscheid te nemen. Het was de politie van het bureau Raam poort te Amsterdam reeds lang bekend, dat er gelegenheid tot spelen werd gegeven in een perceel aan de Keizersgracht en men had daar dan ook reeds gedurende eenlge weken dage, lijks gepost. De politie was tot de overtuiging gekomen, dat dit speelhol bezoek kreeg een beter soort publiek. De Kon. Marechaussee te Oss heeft gearres teerd vrouw R. van de Varkensmarkt te Oss, die ervan verdacht wordt, haar woning in brand te hebben willen steken. Verschillende voorwerpen, waaronder een pe troleumkacheltje, werden in beslag genomen. De vrouw Is ter beschikking van de Justitie te 's-Hertogenbosch gesteld. Het totale gewicht van uit ons land uit gevoerde groenten, fruit en vroege aardappelen, beliep In 1934 446.671.000 K G. tegen 476.763.000 K.G. In het voorgaande jaar, een vermindering dus met ruim 6 pet. De waarde van den export verminderde evenwel sterker, en beliep In 1934 f 34.393.000 tegen 37.854.000 in 1933, een vermindering dus met 9 pet. In 1929 bedroeg de exportwaarde van tuin- bouwproducten evenwel 88.614 000, zoodat In vijf jaar een achteruitgang valt te constatee- ren van 61 pet., terwijl het exporteerde kwan tum met 39 pet. verminderde. De bittere noodzaak heeft het Centraal Bureau er dan ook toe geleld, bij de Regeering over 1934 een verhoogden slcun te vragen. Het totaal bedrag van f i miilioen geeft, gezien dra nood die In schier alle takken van het bedrijf heerscht, dankbaarheid jegens de Regering, zoo constateert het verslag, ook al kon daar mede het verschil tusschen richtprijs en op brengst lang niet woroen gedekt Naar wij vernemen, zal het door de N.V. Paleis voor Volksvlijt ingediende verzoekschrift ter bekrachtiging van de besluiten genomen in dc vergadering van houders van loten 1869 door de Arrondlssements-Rechtbank te Amsterdam op 5 September is. worden behandeld. Te dien einde zijn o.m. opgeroepen die hou ders, welke op de vergadering tegen de voor stellen hebben gestemd, om te worden gehoord door voomoemde Rechtbank. Namens een obllgatie-houder Is door mr. A. R. Dunselman te Amsterdam een bezwaarschrift Ingediend om de gevraagde homologatie niet te verleenen. Tegen de besluiten, genomen In de vergade ring van lotenhouders 1867, welke besluiten met algemeene stemmen zijn aangenomen, zijn geen bezwaren Ingediend. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak zijn op dezen weg twee personen-auto's komende van tegenovergestelde richting, op elkaar In gereden, met het gevolg, dat één der wagens over dén kop sloeg en de andere in het Noord- Hollandsch Kanaal terecht kwam. Waarschijn lijk Is van dezen wagen na de botsing de stuurinrichting defect geraakt, zoodat de chauffeur het voertuig niet meer op den weg kon houden met het bovenstaande noodlottige gevolg. BATAVIA. 30 Aug. (Aneta). Het hoofd van het bijkantoor van het Kadaster te Tandjong Pinang is ontslagen in verband met een fraude van 25.000.welke is geconstateerd De Officier van Justitie te Medan beeft de zaak in onderzoek. drie districtsbestuurders van de vakorganisaties. De gemaakte restrictie van de patroons ten aan zien van het tewerkgestelde werkvolk is In deze conferentie door de patroons ingetrokken. In aansluiting op dit onderhoud heeft ver volgens een vergadering van de samenwerken de vakorganisaties met de stakers plaats gehad en hierin werd besloten om as. Maandag bij de georganiseerde patroons en bij de ongeor ganiseerde patroons, die de arbeidsovereen komst hebben geteekend, weer aan het werk te gaan. Maar het werk van het andere. De bouwers van Esdras hielden in de eene hand den troffel, in de andere hand het zwaard, tegen de aanvallers van bulten. Zien wij een volgenden keer hoe de katho lieke vrouw gelijkelijk moet handelen. Ik voeg hierbij Mijn allerbeste wen- schen en verzoek Mij op de hoogte te hou den van het verloop. Het jaarverslag van het Centraal Bureau der velllngvereenlgingen in Nederland, welk ver slag thans is verschenen, bespreekt om. de noodzakelijkheid van den tulnbouwsteun ovsr 1934, hetgeen ook blijkt uit den verminderden export van tuinbouwproducten. H. M. Koningin Wilhelmina viert heden in de stille afzondering van Haar Schotsch vacantleverblijf Haar vijf en vijftigsten ver jaardag. Ofschoon ook thans nog de scha duw van den rouw over leden van de Ko ninklijke Familie, die ons zoo kort geleden door den dood ontvielen, niet geheel Is ge weken van dezen dag, heeft men zich toch overal in den lande tot een feestelijke vie ring opgemaakt. Al naar aard en omstandigheden zal de overgroote meerderheid van ons volk deel hebben aan de gevoelens van vreugde en dankbaarheid, dat God onze Koningin heeft willen sparen, zal het den wenscli uiten, dat Hij haar nog lang moge behou den tot heil der natie. Op dezen dag vooral gevoelen wij den band, die thans hechter dan ooit ons volk tezamen houdt rond de Koninklijke Vrouw op den zoo eenzaam geworden troon van Oranje. Zij Immers is In den besten zin des woords het middel punt geworden van ons nationale leven. Zij heeft het vertrouwen des Volks om de ongerepte wijze waarop zij Haar levens taak volbracht. Want heden op Haar vijf en vijftigsten verjaardag, nu zij 37 jaren in de donker ste tijden de regeering heeft gevoerd, mo gen wij ons nogmaals den eed in herin nering brengen, waarmede destijds de achttienjarige Koningin ^iet bewind aan vaardde: „Ik zweer, dat Ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat ik de algemeene en bijzondere vrijheid en de regten van alle Mijne onderdanen zal beschermen en tot instandhouding en be vordering van de bijzondere en algemee ne welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te Mijner beschikking stellen, zooals een goed Koningin schuldig is te doen. Zoo waarlijk helpe Mij God almachtig!” Dezen eed heeft Koningin Wilhelmina gehouden, geheel en al, daarhaar heeft zij geleefd, daarnaar heeft zij gehandeld. God zegene Haar dezen dag heel bijzon der en handhave den band tusschen Oran je en Nederland tot in verre toekomst. 8OERABAJA, 30 Aug. (Aneta) De Inland - sche Pandhuisbeheerder op Gondang, die aan het begin van de maand verdween met mede neming van 4000.heeft rich eigener bewe ging bij de politie aangemeld. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur is op den Rijksweg Alkmaar- Den Helder onder de gemeente ’t Zand een auto-ongeval gebeurd, waarbij twee personen werden dood en vijf anderen min of meer ernstig gewond. Donderdagavond heeft vanwege de werk gevers in de bouwbedrijven te Vlaardingen 'n vergadering plaats gehad, waarvan het resul taat is geweest een schrijven aan de drie sa menwerkende vakbonden. wadrin o.m. ver klaard wordt, daj. men bereid was om weder vacantiebons te verstrekken en dat geen ran- cune-maatregelen zouden worden genomen. Enkele patroons waren er. die werkvolk had den aangenomen en dat dus niet direct konden ontslaan. Vrijdagmorgen heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den voorzitter en den secreta ris van de Patroonsvereeniglng met de Thans heeft een der verdachten, en wel K S.. van den moord te Wildervank een volledige bekentenis afgelegd. S. en B. B. hebben eerst een poging tot in braak te Wildervank ondernomen in het ge bouw der arbeidsbemiddeling, welke poging mislukte. Toen maakten zij het plan op, ol) Kroeze in te breken. B. ging bij hem op be zoek. Later kwam 8., die gemaskerd was en een ongeladen revolver in de hand hield, om Kroeze angst aan te Jagen. B. sprong toen op oen ouden man af en worgde hem. Voor alle zekerheid werd hl) nog gebonden en hem een prop in den mond gestopt. Vervolgens werd het huls doorzocht en de brandkast geforceerd. Een portefeuille met f 700 papiergeld was de bult. B. en 8. beves tigden een grooten koevoet aan het gebonden lijk van Kroeze en droegen het naar buiten, waar B. het in het Oosterdiep deed verdwij nen. Alle deuren werden daarop zorgvuldig ge sloten, terwijl B. den sleutel bjj zich stak. Hij verwachtte, dat de eerste veertien dagen nog niets zou blijken en wilde later terugkomen om te zien, of nog iets anders van hun gading aanwezig was. Met het geld, dat inmiddels in beslag is genomen, wilden ze inbrekerswerk- tulgen en wapenen koopen, om andere misdrij ven te plegen. Men had reeds meer inbraken besproken; echter zou B. eerst den gemeente veldwachter Koster neerschieten, aangezien deze In die omgeving te lastig werd. Thans zijn gelukkig al deze pogingen verijdeld. De chauffeur had de tegenwoordigheid van geest om het losse dak van den wagen open te schuiven, waardoor hij zelf den auto wist te verlaten, evenals twee andere inzittenden van den wagen, de heer en mevrouw Biele uit Heemstede. In bewuste- loozen toestand werden zij op den wal ge sleept door den slager P. Kossen uit 1 Zand. Het is niet mogen gelukken, de bei de andere inzittenden: het twaalf-jarig pleegzoontje van de familie Biele en een 70-jarlge dame, mevrouw Fr&ger, uit den wagen te halen, zoodat deze Jammerlijk verdronken. is gezegd: „de volken sterven uitelndelDk niet aan hun wbndën maar aan hun verrotting,” vooral wanneer deze, zooals hier het geval is, de bronnen zelf van het leven bereikt en opdroogt. Alle sociale misstanden schijnen tegen het ge zin samen te spannen. Er zijn er vele; nu eens ontmoeten wij er een op dit, dan op dat terrein van het sociale leven; tegen het gezin schij nen zij alle te zamen op te tomen als een stormram. Noemen wij onder die misstanden de slechte woningtoestanden, welke knagen aan de stoffe lijke en geestelijke gezondheid van het volk, de krotwoning zonder hygiëne en zonder schaamte. Erger nog dan de slechte woning is de arbeid van de moeder buitenshuis, omdat daardoor de liefste woning in minder dan geen tijd in een krot veranderd wordt. In den ouden tijd werden de bergwoningen zóó opgetrokken, dat het dak op één hoofd balk steunde. Sloeg men dezen weg. dan viel het heele huis in elkaar. Zoo slaat de afwezig heid van de moeder het onmisbare fundament onder het gezin weg. Gelukkig zijn in ons land de gezinnen nog talrijk, waar van een familie in den vollen zin des woords gesproken kan worden. Maar ooi hier ziet men het type modem gezin hoe lan ger hoe meer opkomen, de samenwoning, welke in het buitenland hoe langer hoe meer model' wordt en die met een huisgezin niets meer te maken heeft. Wij bedoelen „het gezin” dat niets anders is dan een woning, waar de individuen vrij en onafhankelijk van elkaar in- en uit- gaan, als in een hotel; de woning, waarin geen gezag heerscht; een samenleving zonder hoofd, Waarin de kinderen als zij klein zijn hun om geving tyranniseeren en, groot geworden, leven naar eigen Invallen en dwaze grillen. De geëmancipeerde vrouw geniet buitenshuis van vrijheid en weelde of wel droomt er van binnenshuis, terwijl zij haar huiselijke en hu- Weljjksplichten met walging waarneemt. Zij laat alles langs zich heen gaan. Kinderen schrik ken haar af als een last en een keten. Het huwelijk, opzegbaar contract, ontdaan van zijn hooge doel, verdient de bittere omschrijving van mevrouw Ackermann: „Het is meestal een lust om te beginnen en een lust om te eindigen van hen, die elkaar ontmoeten.” Deze twee lusten, dwaallichten van mensche- Ujke moerassen, kunnen eenigen tijd voor elkan der branden: hun doffe vlammen kunnen geen haard verwarmen. Zelfzucht, tuchteloosheid, afkeer van de Vrouw, dat alles loopt onherroepelijk uit op de onvermijdelijke ontbinding van het gezin. On vermijdelijk, indien er geen weerstand komt. Gelukkig echter houden de katholieke sociale werkers zich met het gevaar bezig. De verdedi ging en het herstel van het gezin zijn voor hen •an de orde van den dag. Het zou ongerijmd zijn, wanneer de vrouw niet *1 haar krachten zou Inspannen om, wat haar het kostbaarste op de wereld moet zijn, het huis gezin. wederom tot Gojl terug te brengen. Daarom is het niet te verwonderen, dat de kruistocht voor het gezin het program vormt v*n verschillende vrouwenvereenlgingen. De dubbele rol welke de vrouw hierbij speelt, komt overeen met de dubbele bedreiging, welke bet gezin ondergaat. Van binnen uit moet zij het huisgezin verstevigen en herstellen, terwijl zfj het naar buiten verdedigt tegen verwoede aan vallers. Naar binnen kan het eerste gebaar van de vrouw eenvoudig zijn, n.m. de deuren slui ten; niet met den grendel van egoïsme, onge voelig voor ongelukken buiten, maar met een sleutel van voorzichtigheid. Vóór alles moet er gewaakt worden, dat verdachte theorieën en gewoonten, dat schadelijke voorbeelden het gezin binnensluipen. Door haar haard te be schermen zal de vrouw het als een eerezaak moeten beschouwen er bij te blijven zoolang de economische omstandigheden het haar veroor loven. Dat zal in sommige gevallen offers kos ten; ae lijken meestal grooter dan ze zijn. Ge win buitenshuis gehaald, moet In huis gemeen lijk düur betaald worden. In ieder geval: de politiek van present te zijn, dat is de politiek van de vrouw die haar sociale taak begrijpt. In haar domein, het gezin, zal de vrouw de orde moeten handhaven en daarbij een dubbele houding moeten aannemen van gezag en onder worpenheid aan den man; maar terwijl zij de rechten van den vader ontziet, regeert zij over de kinderen. Ziedaar een rol, die de vrouw in onzen tijd niet krachtig genoeg kan spelen: het opvoeden der kinderen met ferme hand. Naar moderne begrippen zijn de kinderen baas in huls en maken met de noodzakelijke orde In het gezin hun eigen opvoeding ónmogelijk. Vol gens de moderne theorie moeten kinderen zich vrij kunnen uitleven. De christelijke moeder kan zich niet beter tegen deze gevaarlijke dwaas heden verzetten dan door met krachtige hand orde, discipline, tucht en gehoorzaamheid te handhaven. Ik zal handhaven! Dat moet het devies zijn van de katholieke huisvrouwen; handhaven de eenheid, het gezag, de heilige tradities; onderhouden de heilige vlam der liefde! naar binnen ontslaat niet Voor degenen, die. doordat zij op reis gegaan waren, niet in de gelegenheid zijn geweest zich aan te melden tot hen behooren ook een aantal processie-gangers wordt heden daar toe de gelegenheid gedurende een half uur opengesteld. y anneer er één terrein voorbestemd is \A/ voor, de sociale actie van de vrouw, wanneer er één gebied is waar meer dan normaal vruchten van haar werk te pluk ken zijn, dan is dat altijd geweest bet be voorrechte domein van de vrouw: het gezin. En juist het gezin is het, dat door de tegen woordige sociale crisis is aangetast en wel op een zoodanig ernstige wijze, dat het kwaad, wanneer het niet spoedig wordt weggenomen, doodelijk zal worden. Het huisgezin, gebouwd op de rots van de Evangelische waarheden, op getrokken met de voorbeelden, de overleve ringen. de offers van lange rijen van gedoopte dat huisgezin is in onzen tijd aan het weg gakken. Van boven valt men het aan; van onder wordt het ondermijnd. Anti-gerinsldeeën zweven door de lucht als giftige daritpéfï'rond een moeras. Met de vrij heidsideeën der encyclopaedia ten is het begon nen; met de Fransche revolutie werd de ver spreiding der valsche ideeën tot een lawine en met het consequente socialisme heeft de massa het als een noodwendigheid aanvaard, dat het ouderwetsche gezin geen redën van bestaan meer heeft. Voor de aanhangers van deze ideeën is het gezin een burgerlijke Instelling en als zoodanig ten doode opgeschreven. De vrouw moet naar den geest van vrijheid en gelijkheid, bevrijd worden van het juk van het moederschap; hui selijke zorgen zijn een gruwel. Zoolang er geen beter middel is wordt de echtscheiding met we- derzljdsche toestemming aangewend om dit doel te bereiken. De Staat is in dit systeem, als de eenlge, die de natuurlijke gelijkheid en gewe tensvrijheid eerbiedigt, aangewezen om de op voeding van het kind ter harte te nemen. Dankbaarheid wordt daarvoor niet gevraagd! Het kind is er; de ouders gaan uit elkaar; er is dus een recht van opvoeding zonder eenige er kentelijkheid. Al deze ergerlijke ideeën zijn on der voorzichtige termen gepropageerd; geleide lijk aan, zonder af te stooten, vonden zij haar weg. Des te gemakkeljjker kan de moderne wet geving de verwezenlijking daarvan vastleggen. Met de wettelijke echtscheiding werd de on verbreekbaarheid van den huwelijksband een paskwil. Waarvoor nog een contract als het zoo gemakkelijk te verbreken is? De belastingwetgeving, in de meeste landen nog steunend op het Individualisme der libera, len, begunstigt stilzwijgend de ongeregelde sa menleving ten koste van het wettige gezin. Er is niet veel meer noodlg om de slechte zeden in de wet zelf te laten doordringen. Wat lang ge noeg en op breede schaal als zeden wordt na geleefd, wordt uiteindelijk door de wet aan vaard. Waarom dan nu al niet reeds zich zelf veroorloven, wat straks door de wet zal wor den erkend? Ziedaar den grondslag van het zedenbederf in vele landen; ziedaar het bederf, waaraan b.v. Frankrijk dreigt ten onder te gaan, van welk land Vrijdagmiddag toen men zekerheid had 4at een voldoend aantal personen aanwezig was, heeft de politie ingegrepen. Omstreeks kwart voor vijf uur gelukte het den inspecteur van politie met een surnume. rair het perceel Keizersgracht 408 op de twee de etage binnen te dringen. Om hier binnen te komen moest men een speciaal teeken geven, dat bestond uit drie klopjes op de deur. De politiemannen waren hiervan op de hoogte en kwamen zoodoende ongehinderd boven. Men trof daar op een kamer, die weelderig was Ingericht, een groep aan van twintig mannen en enkele vrouwen. Men zat een lange tafel waarvan in het midden een roulette stond dielustig draalde. Stapeltjes geld en fishes lagen over de tafel verspreid. Alle mogelijke ingrediënten, die bij het spel hoorden, zooals geldharken, waren aanwezig. Dadelijk toen de politiemannen binnen wa ren hield men met spelen op. terwijl de in specteur met luider stem de overtreding con stateerde. en gelastte dat iedereen op zijn plaats moest blijven zitten. Op dit oogenbllk kwamen ook een aantal agenten binnen, die met een overvalauto wa ren aangevoerd, die reeds in de buurt had ge staan. De speelzaal is gevestigd in een kamer die deel uitmaakt van een pension. De houder van de speelbank was een pensiongast doch ook de eigenaar van het pension wist van de zaak af. Alle mannen en vrouwen, de eigenaar en de bankhouder werden met politieauto's naar het bureau Raampoort overgebracht. Inspecteur Visser die den inval leidde, stelde het hoofdbureau hierna van den inval in ken nis waarna de fotografische dienst verscheen om van het interieur eenige fotografische op namen te manen. Aan het politiebureau werd dadelijk met de verhooren begonnen en vrijwel allen bekenden gespeeld te hebben en verklaarden dat dit meer malen was voorgekomen. De spelenden zijn daarna op vrije voeten ge steld, terwijl de ouders van enkele minderjari gen er van in kennis werden gesteld dat hun kinderen zich in deze ongewenschte gelegenheid bevonden. De eigenaar van het pension en de bankhou der zijn door de politie in arrest genomen be nevens nog een derde persoon. De verhooren duurden tot laat in den avond voort. De inval trok op de anders op dit uur zoo rustige gracht zeer veel publieke belangstelling Op de vragen van den heer Albarda In ver band met het ontvangen in een bijzondere audiëntie door den Gouvemeur-Generaal van Nederlandsch-Indlë van den heer Mussert, lei der der Nationaal-Soclallstische beweging en het hem, zonder toepassing van bijzondere be- bepallngen, in de gelegenheid stellen in een aantal besloten vergaderingen het woord te voeren, heeft minister Colijn geantwoord, dat ter zake door hem Inlichtingen zijn gevraagd aan den Gouvemeur-Generaal van Neder- landsch-Indië. Na ontvangst daarvan stelt de minister rich voor, op deze aangelegenheid terug te komen t '•ÉT MggL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15