ONS BLAD Z.H. EXC. MGR. J. D. J. AENGENENT f n' onzen Bij de lijkbaar van Bisschop 1 I Gevoelig verlies VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 'GELAND onnen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent is hedennacht half twee overleden. ■e divisie H. C. J. Sondaal, waren bij het afsterven aanwezig. divisie NOO1 INOOI maal TITIE under land Haarlem, de Hoogeerw. Heer Monseigneur en de Deken van ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 Alleen de familieleden van ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 279 N00RD-H0LL ANDSGH DAGBLAD I 2“ gham e Dr. O. VAN NOORT i ■i seizoen in de promotie zag ilniyk en zag ederlaag toe- assers boekte op Burnley, aan Bloom - ol ten onder kampschen ilddag voor -finales en welk tour- i werd in- i S.C.H. en i tegen M. ir winnaar den Vos 0—2 2—2 in de End Albion lemationale wordt ge- 0 van Ve- itaal voar- PP«« de van de ten Dam- Noord i district, invahgen, verspeeld, i, die het enigingen ijen wor- zetten in n 45 zet- n om y- langezien i bestaat, van bui- i deze 55 kwartier element bemiddeling professor werking liefdevol van den twee gedegra- dford City en eigen grond ham Hotspur de wed- te laten d weldra 35, welke sterdam- n de be- iat geen strijdlei- zou ko- sommige me con ding van competl- om mis ter deze zoo ge- i Engeland of- pioen van het e Sunderland, id als tweede eindigde. Ar- e Sunderland, a'kon in zijn pool een punt w-witten geen rorden ge- ad. Deze enging ge. tropee een >or het be- der spe- jhonk. Als n zilveren lube leder BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Woensdag 14 Augustus den vooravond van den feestdag van Marla-ten-Hemel-opneming werd de thans ontslapen Kerkvorst In de Maria- stichting te Haarlem opgenomen, „ter obser vatie,” zooals het communiqué luidde, dat de dagbladen ter plaatsing werd aangeboden. Niemand behalve dan wellicht de naaste omgeving van den Bisschop zag toen den toestand weinig hoopvol in. De daarop volgende offlcieele mededeelingen omtrent het verloop van Mgr. Aengenent's ziekte spraken echter een steeds ernstiger toon en deden langzamerhand het ergste vreezen voor 'net behoud van den beminden Bisschop. Tenslotte heeft ook opera tief ingrijpen niet meer mogen baten, en thans staan wij aan de doodsbaar van dezen y verigen socialen werker en denker, die tot voor enkele weken nog in volle kracht temidden van het Katholieke openbare leven stond. God heeft Zijn Dienaar Joannes tot Zich ge roepen, na een Pontificaat, dat hem slechts ruim zeven Jaren beschoren mocht zijn. En niet alleen het Bisdom Haarlem, maar heel Katholiek Nederland lijdt in het heengaan van dezen socialen kerkvorst een groot verlies. Want deze Bisschop van het Haarlemsche diocees was door zijn leeraarschap der sociologie, door zijn leiderschap in tal van algemeen Nederlandsche belangen een priester geworden, die aan héél ons volk behoorde. Tijdens de grootsche Bint Am andusfeesten te Gent bleek vóór enkele Jaren hoe de sociale leeraar Óók by het Vlaamsche broedervolk gevierd werd, hetwelk voor veertig procent deel had aan de afname van zijn leer boek. Nog heugt ons de enthousiaste ontvangst, door Mgr. Coppieters van Gent ersjie zijnen den Haarlemschen Bisschop bereid, een ontvangst die tijdens de kathedraalfeesten te Haarlem reflex vond in de begroeting van Gents Kerk vorst te Haarlem. Mgr. Aengenent heeft voor een goed deel de sociale beweging der laatste dertig jaren onder de katholieken ten onzent gestuwd. Hy was de wetenschappelijke mentor en de bezielende geestkracht ervan. De Sociale Weken van eer tijds, in 1906 te Utrecht begonnen, waaraan de overrljke verslagboeken de kostbare herinnering in nog voor dezen onzen dag geldend studie materiaal bewaren een volksuniversiteit voor de sociologie trokken zich vooral in drie personen samen: den priesterlijken socialen denker en klaren docent Aengenent, het jurl- dlsch-sociale geweten Aalberse en den socialen leider, den toenmaals „Jongen" Ruys de Bee- renbroeck, mannen die nu nog de eerste plaatsen in den lande Innemen. Ruys is onze vroegere minister-president geworden Aalberse onze politieke leider der Katholieke Staatspartij Aengenent de „So ciale Bisschop" van Haarlem. 14 Maart 1873 te Rotterdam geboren, April 1887 priester gewijd werd de Jonge godsgezant op den dag zijner wijding zelf benoemd tot kapelaan te Roelofarendsveen, om reeds 30 Sep tember 1898 tot leeraar aan het Klein-Seml- narie „Hageveld" te worden aangesteld. De sociologie trok hem alreeds vroeg aan. In 1902 verscheen onder redactie van mr. P. J. M. Aalberse de eerste aflevering van het .Katholiek Sociaal Weekblad". De golfslag van den tijd openbaarde zich in dit belangrijke werk van de toen katholieke jongeren en werd oogen- biikkeiyk begrepen door mgr. dr. Schaepman. In een zijner laatste „Chronica" wenschte hy hun een welkom toe maar maakte tevens deze aanmerking: hij miste In de rij der medewerkers professor Aengenent, waarvan hij een bijdrage over het „Eigendomsrecht” in „De Katholiek" bad gelezen, hetwelk hem zeer had getroffen. Zoo vonden professor J. D. J. Aengenent en prof. mr. F J. M. Aalberse elkander. Twee na turen die elkaar begrepen en aanvulden. Zij werden de stichters der Katholieke Sociale Ac tie, in 1903--1906 door Aalberse opgericht. Vier en twintig Jaren heeft hy de wijsgeerige Sociologie gedoceerd aan de aanstaande pries ters van het Bisdom Haarlem. „Zoo zyn thans de overgroote meerderheid der geesteUJke advi seurs van katholieke sociale vereenlglngen in dit Bisdom zyn leerlingen", mocht Mr. Aalberse getuigen, „zyn rustige, klare Ideeën zyn de voorbereiders geweest van hun werkzaamheid in de praktyk. In hun aller harten is levend dnesday wist met 2—1 te oote belang de pas gepro- Brentford. die :lub den strijd 1 toonde zich en een 2—0 edele den stille prlester- de sterk- edlaer en ging een even zeldzame als mooie positie heeft veroverd”, aldus dezelfde mr. Aalberse by de bisschopsbenoeming. „Justltla et Pax” schreef dan ook deze sociale bisschop tn zyn wapenspreuk. „Rechtvaardig heid en vrede” wil hy. Vrede door rechtvaar digheid. Een treffend staaltje hoe hy steeds zich veel moeite gaf voor den vrede met name onder de katholieken gaf mr. J. N. Heerkens Thyssen by de bisschopsbenoeming. Er waren op poli tiek terrein destyds plannen van afscheiding. „Het bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Kiesvereenlgingen, en speciaal de voorzit ter, Mr. A. Baron van wynbergen, was zich het gevaar bewust, en gevoelde behoefte aan de tusschenkomst van een buitenstaander, in wien iedereen vertrouwen zou hebben, ten einde het opkomende gevaar te bezweren. Toen viel het oog op den beminnelyken Warmondschen pro fessor, en men behoefde niet langer te zoeken, want aanstonds was deze, die ook gevoelde, dat spoedig Ingrijpen noódzakeiyk was, bereid tot bemiddelend optreden. „Wat heb ik hem toen bewonderd in zyn hel der betoog te midden van menschen, die hy wellicht overal ontmoet had, behalve op dit terreinwaarin hy zich nimmer bewoog; hoe hy, na alle grieven te hebben aangehoord, wist te wyzen op de noodlottige gevolgen van een scheuring In het politieke, katholieke kamp, wist te wyzen op het groote goed, dat allen ge meenschappelijk bezaten en dat niet verloren mocht gaan, wist te wyzen op de noodzakeiyk- held om de bezwaren te overbruggen langs den weg van hervorming der Party, waar nu een maal plaats moet kunnen zyn voor menschen van de meest ulteenloopende maatschappelyke begrippen. „Men hoorde hem aan. men mopperde, men opponeerde tot laat in den nacht, maar men Ja, deze zestigjarige behoort aan heel katho liek Nederland! Geene kende, zooals hy, alle toestanden, alle organisaties, alle leiders, toen hy geroepen werd het bisdom Haarlem te besturen. En treffend is het na te gaan hoe hy als bisschop straf de lyn doortrok van zyn sociale daceerende bemoeiingen. Vrede wilde hy door rechtvaardigheid. We herdenken Haarlems Bisschop in het byzonder ook .als den grooten beoefenaar en beschermheer van den Stillen Omgang en van de Graal, die in Amsterdam, Rotterdam en elders zulke triomfen vierde. Het was hem niet te veel-om met de Haar lemmers te voet naar Amsterdam te trekken en daar In den nacht den Stillen Omgang te doen. Met de Stille Omgangers wilde hy het gouden feest in het Concertgebouw meevie ren en met de Haarlemmers hun zilver feest Naar Amsterdam bleef de bisschop optrekken in den nacht. Van de Oraal is hy mede de groote be schermer. De schryver van „De sociale taak der Roomsche, Vrouw in onze dagen” was een der eersten, die het belang der medewerking van de katholieke vrouwen aan de sociale actie inzag. ,De herleving van onzen godsdienst in de toekomst zal voor een groot gedeelte van den arbeid der vrouw afhangen” zoo schreef hy in- dertyd. Opkomst, groei en huldigen bloei, heeft de Graalbeweging der vrouwen van Nazareth aan Mgr. Aengenent te danken. Tot de moderne jeugdbeweging gaf deze Bisschop een groote stuwing. Hoeveel deed hy ook niet voor de Relnilda- Stichtlng van Bethanië?! „zyn priesterhart aldus dr. L. de Jonge S. J. dat op Chris tus* voorbeeld *t meest vetrokken wordt naar handeling, die nu en dan in volmaakt goede trouw de beste instellingen treffen. Geen pries ter heeft in dit opzicht meer voor haar ge daan dan hy.” Zoo stond hy midden In de Katholieke mo derne beweging onzer dagen, onzen tyd begry- pend en naar de toekomst ziende. Met moderne middelen wilde hy het kwaad bestrijden en het goede verbreiden met geloof in de toe komst. Daarom treurt Haarlems diocees, daarom treurt heel Katholiek Nederland by den dood van dezen priester. Een docent was hy by uitstek. Oók in zyn vastenbrieven tot zyn volk. Wie een paar de cennia terug een of ander jaar van de So ciale Week heeft meegemaakt, aan welke de namen van onze allerbeste voormannen In dankbare herinnering verbonden blyven, weet welk een drijfkracht hy voor deze instelling als geseteiyke raadsman Is geweest als de meest gezochte leeraar van de toen gegeven lessen. -■-> en vreeseiyke slag heeft het Haarlemsche H Bisdom getroffen door het tragisch afster- ven van Mgr. J. D. J. Aengenent. We meenden een Bisschop te hebben van oer sterke lichaamskracht, die nog een lange reeks van jaren den zwaren bisschopsstaf zou kun nen voeren; In goed drie weken tyds is de sterke man gesloopt! Toen hy op Sacramentsdag, na de plechtige Processie op het Begijnhof. voor de laatste maal by my het middagmaal gebruikte, her innerde hy zelf er aan. hoe kort te voren, by het laatste Mirakelfeest, Mgr. Holiërhoek en Mgr. Vlaming nog met ons aanzaten, beiden toen reeds overleden. Wie dacht er toen aan. dat binnen twee maanden van hem hetzelfde gezegd zou moeten worden? Met wat een biymoedig Oods-vertrouwen heeft hy in 1928 het Bisschopsambt aanvaard: „Als God nu wil, dat ik dat worden moet, dan zal Hy my ook wel het licht en de kracht ge ven, die Ik noodlg heb.” Biymoedlg heeft hy zyn blsschopstaak ver vuld, alle dagen disponibel voor audiënties, en zich gevende voor alles, wat men soms vry onbescheiden van hem vroeg. Biymoedig heeft hy de bltter-zware zorgen op zich genomen, die noodlg bleken om den ontredderden flnantleelen toestand van vele parochies langzamerhand te saneeren. Blijmoedig heeft hy de narigheden, waarin iedere bisschop betrokken wordt en waarover hy vaak met niemand spreken kan. gedragen of helpen dragen. Al fronste soms even zyn voorhoofd, de vriendeiyk-biyde uitdrukking van zyn gelaat herstelde zich dadeiyk. Blijmoedig, mag Ik niet zeggen, maar toch moedig en gelaten heeft hy den naderenden dood In de oogen gezien. Vrijdagmiddag mocht ik hem voor het laatst bezoeken. Op zyn eigen nadrukkeiyk verlangen had men hem de volle waarheid onbewimpeld mede gedeeld. Toen ik hem deelnemend toevoegde: wat heeft de hand Oods U zwaar getroffen, gaf hy ten antwoord: „och ja; maar als God dat doet, zal het toch goed zyn; ik moet toch een voorbeeld geven, ook voor de Geesteiyken.” Na ruim zeven jaren van rusteloos werken, is hy, nog in de volle kracht zyner jaren, van ons weg genomen. Treurend en als geslagen hebben Geesteiykheid en Volk de snelle berich ten van zyn lyden en sterven ontvangen, zy die hem het beste kenden en het naaste stonden^ beseffen het diepst, hoe ontzettend veel zy zelve en het heele Bisdom aan hem verloren hebben. Goddank, dat we weten, dat voor hen, die In God en zyn Christus geiooven en naar beste krachten naar dat geloof geleefd hebben, by den dood „het leven niet eindigt, maar veran dert en dat als de woontent van ons aardsche lichaam in een stort, hun een eeuwige woning in den hemel is toebereld.” Treurende, maar dankbaar en vol vertrouwen staan wy by zyn lykbaar met de bede: „O God. die onder de Apostolische priesters uwen dienaar Joannes in bisschoppelyke waar digheid hebt laten werken, geef, smeeken wy U. dat hy ook voor immer in hun gezelschap worde opgenomen. Door Óhristus onzen Heer. Het overiyden, nog in de volle kracht van zyn werkzaam leven, van Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, beteekent voor breedo kringen een gevoelig verlies. Niet alleen by de Roomach-Katholleken, over wie zyne vader lijke zorgen zich uitstrekten, maar ook by tal rijke andersdenkenden stond de waardige Over ledene in hoog aanzien. Persoonlyk en amb- teiyk heb ik gedurende al de jaren van zyn Episcopaat de aangenaamste betrekkingen met Hem onderhouden; ik zal steeds dankbaar bUj- ven gedenken, dat MortSeigneur, zooals ook ik Hem zoo gaarne noemde, my zyn vriendschap en Zyn vertrouwen heeft geschonken. Menig maal hebben wy van gedachten gewisseld over den moeliyken tyd waarin wy leven en de veie vraagstukken, die daarin moeten worden opge lost; over staatsbestuur, opvoeding, onderwys. volksopleiding en volkswelvaart, en steeds was ik vol bewondering voor den omvang en diepte van zyn kennis, voor de scherpte zyn geest, de helderheid van Zyn inzicht, ruimte van Zyn blik, bovenal voor de warmte van zyn fyngevoelend hart. Indien ik van Zyne voortreffeiyke eigen schappen er een mag noemen, die my byzonder aantrok, dan was het Zyn gevoel voor saamhob- righeld, zyn streven naar samenwerking tus- schen alle nationaal denkende en gevoelende elementen, onafhankeiyk van ulteenloopende kerkeiyke of godsdienstige beiydenls, zyne zich in dit streven openbarende vaderlandslief de. Ik behoef, om deze in het licht te stellen, slechts aan de viering van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje te herinneren, die, bovenal door de krachtige me dewerking van Mgr. Aengenent, eene herdenking is geworden, die een werkeiyk nationaal karak ter droeg. Andere meer bevoegden zullen beter dan ik het beeld en de beteekent» van den Haariem- schen Bisschop kunnen schetsen; my was het eene behoefte in deze enkele regels uitdrukking te geven aan myne gevoelens van oprechte hoogachting en vereering voor den man, wiens heengaan zoo groote leegte achterlaat, maar Hy kon doceeren met stelligheid en helder heid, Maar in den omgang drong zyn rustige, minzame persooniykheid zich nimmer op. Hy luisterde oplettend naar vriend en tegenstan der en verplaatste zich gemakkelyk en ob jectief In den gedachtengang van den tegen stander. zyn streven naar onpartijdigheid maakte hem byzonder geëigend, om by ge schillen als bemiddelaar op te treden. Een wezenlijk element van deze en bekwame bemiddeling vormde toenmallgen professor Aengenent en geheime werking van zyn schap. Zijn liefdevol leven was vrede". „Krachtig en edelmoedig, dit zyn de twee overheerschende karakter-eigenschappen, waar door prof. Aengenent zich in de sociale bewe- armen en kleinen, moest wel een zekere voor liefde hebben voor het apostolaat der Relnll- dahuizen, en zyn rechtsgevoel drong hem, ten koste van tyd en moeite, op te komen voor Bethanlë, tegen onblliyke beoordeellng en be ging uiteen In de overtuiging, dat een wys een wys woord had gesproken, dat niet ver vliegen mocht, en men toog aan den arbeid en vond ten slotte na veel arbeid een resultaat, dat de gevreesde splitsing voorkwam.” de nobelste verschynlng van den man uit het openbare leven, die van vriend en tegenstan der een aanzien won, verdiept en verfynd door den gezegenden invloed, die van den priester ultglng. A. RÖELU Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1