een WIJ LUISTEREN NAAR Zeer slordig beheer bij melkfabriek Is Britsch kapitaal bij de concessies betrokken? Sport en spel WOENSDAG 4 SEPT. ITALIË PROTESTEERT BIJ DEN NEGUS GEEN BEWIJZEN VAN FRAUDE DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 Opbrengst P.T.T. V1SCH- EN HARINGBEDR1JF Een inval in Erythrea? van Goedkeuring verdrag BRANDKAST GEPLUNDERD BOERDERIJ AFGEBRAND DE OPENING DER KAMERS KONINGINNEDAG OP ZEE Het Wit-Gele Kruis Golflengten Rome weet niet» officieel Acht gewonden bij een autobotsing Strafrechtpleging in den K.N.V.B. Een aatnal extra-treinen wordt ingelegd Kasboeken per vergissing opge- stookt, hoewel ze met moeite in den ketel konden Inbraak in het Capitol-theater te Rotterdam Luxe-auto drukt 'n zworen vracht auto van den weg TELEGRAM AAN KONINGIN WILHELMINA r dez juis kon ook ook mi Britsche voorzorgen ter zee Addie Abeba zat 48 uren vóór een luchtaanval gewaar- echpwd worden Uitbreiding van de competitie» in de toekomet? Duizenden guldens ver dwenen Japansche per»»tem Landsche Niet als raadslid toegelaten en gevaarlijke zoek geraakt. Ita- Een Italiaaneche inval? Ingeschreven OPERA EN OPERETTE OODSDIENST TOONEEL GRAMOFOON ORGELBESPELING PERSBERICHTEN ORKEST-CONCER TEN VARIA I (reportage leger- SOLISTEN-CONCERTEN 4 Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoorwe gen op Dinsdag 17 September, by gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, weder een aantal extra-treinen inleggen, die uit veertig verschillende plaatsen vertrekken. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS b li Gevaarlijke geruchten De Itallaansche gezant begaf zich naar het paleis van den Negus en beklaagde zich er over dat de diplomatieke postzak zou zijn geopend. De Ethiopische bevolking wierp met steenen naar de woning van den Itallaanschen Inge. BERLIJN BKROMUN8TEB BOEDAPEST BHU88EL I BRUSSEL n DEVT8CHL.SENDER DROITW1CH HAMBIRO HILVERSUM I HILVERSUM II LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II BOMB TOULOUSE WEBNBN LONDEN, 2 Sept. (Havas). Uit een door het ministerie van Financiën ingesteld onderzoek is gebleken, dat geen enkele der banken, welke bekend staan onder den naam „De Groote Vijf, had deelgenomen aan de onderhandelingen van Rickett. Slechts deae banken zouden eventueel in staat geweest zijn een dergelljk project te financieren. nleur cirie, welke de leiding heeft bij de op richting van een radio-station. Diverse ruiten werden verbrijzeld. De politie dreef de manifestanten uiteen. 13.48 1 30 1.30 1.50 7.06 7.06 7.06 7 36 Een kostbare luxe-auto, wt familie Rauhl, bestaande uil drie kinderen, van haar vacantieverblljf Noord- wijk huiswaarts keerde, reed op den Wouden- bergschen weg te Zeist, toen een met steenen De leden blijken het vertrbuwen In het be stuur nog niet te hebben verloren, want dit Is op de laatste vergadering met groote meerder heid van stemmen herkozen. Ingediend Is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 26 April 1934 te Rome ge sloten verdrag tot het brengen van eenheid In de methoden van monsterneming en van schei kundig onderzoek van kaas. i v F 6 o n ADDIS ABEBA. 2 Sept. De kwestie der con cessies beheerscht het politieke leven in de hoofdstad van Abeaslnië. 8.00 Hilversum II (Joh. Jong) 11 50 Droltwlch (Quentin MacLean) 2 00 Hilversum I (Ronald Parker) 5.15 Brussel I In den afgeloopeti naeht is tngebroken In een kantoor van het Capitol-theater aan den Nieu wen Binnenweg te Rotterdam. De brandkast Is geforceerd en al het geld, dat zich daarin be vond, een bedrag van 5800.is ontvreemd. 8.00 Hilversum I 8 03 Hilversum II 10.C0 Hilversum I 10.30 Deutscblandsander 10.30 Berlijn 9.30 Parijs II 9.20 Luxemburg (kwintet) 10 30 Brussel II (trio) 10.36 Droitwlch (kwintet) 10.35 Kalundborg rln de Duttschc twee dames en Ged. Staten van Zuld-Holland hadden, met vernietiging van het besluit van den gemeente raad van 's-Gravenhage d.d. 8 Mei 1935 tot toelating van mevrouw Bleuinink geb. Louman als lid van den gemeenteraad van 's-Graven- hage, beslist, dat mevrouw Bleumink niet be hoorde te worden toegelaten als lid van dien raad. Mevrouw Bleumink en de gemeenteraad zijn belden tegen die beslissing van Gedeputeerde Staten In beroep gekomen bij de Kroon. Thans heeft de Kroon die beroepen onge grond verklaard en beslist, dat appellante te recht uit hoofde van art. 25, le lid onder g, in verband met art. 25, 3e lid der Gemeente wet, door Ged. Staten niet als lid van dien raad Is toegelaten. gr lei he m< de ge: bh 1 i Hi nln| maa nog P plai mai heb wat den van 1 no lar nl« m< bul te ov< we: ges cie got na vra wa h< st st ve wi ni ve zu a li o e d k A g B aelfi eent en i kehj aan zien niet brei grai sein dooi di h tx tc dt te h< al 91 1 V V 1 e I e 1 5.35 6.35 f J De Jonge" Intusschen heeft Sir Sydney Barton getele grafeerd dat het contract slechts bestaat tus schen de regeering van Ethiopië en de Ameri kaansche maatschappen en dat op geen enkele wijze melding wordt gemaakt van Brltsche of eenige andere deelneming. ROME. 2 Sept. (Reuter). De Brltsche gezant te Rome, Blr Erie Drummond heeft Suvlch medegedeeld, dat hem en zijn regeering niets bekend U van een concessle-verdrag in Ethiopië De Brltsche regeering heeft de kwestie ver der In onderzoek, doch nadere berichten zijn nog niet ontvangen. Vergadering van den Bond Kleinhandelaren Tot secretaris-generaal van de Nationale Fe deratie Het Wit-Gele Kruis, is benoemd mr. J. de Vreeze te Nijmegen met ingang van 15 Sep tember pa. De som van een mlllloen dollar zal natuur lijk worden gebruikt voor den aankoop van wapens en munitie. Men vermoedt, dat reeds onderhandelingen gaande zijn over de levering van geweren en munitie. 866.7 M. 539.6 M. 6494 M. 483.9 »L 881.9 M. 1871 M. 1606 M. 831.9 M. 301.5 M. 1876 M. M 1304 M. 8684 M. 1648 M. 8184 M 4304 M. 3884 M. 5064 M. 11.30 Deutschlandaender (danamuB.) 11.20 Droltwlch 1130 Hamburg 1120 Toulouse 11.35 Weenen (dansmuziek) 1335 Toulouse Parijs I Hilversum n Brussel II Rome Boedapest 10.10 Luxemburg 10.30 Brussel I 10.30 Hilversum I 10 50 Parijs II 11.00 Hilversum II 8.45 Hilversum II 9.06 Berlijn 930 Brussel II 10.60 Deutschlandsender 10.60 Langenberg KAMERMUZIEK 8.16 Hilversum I 8 30 Hilversum II 11.30 Droltwlch 13.00 Hilversum II 13.16 Hilversum I 13.16 Brussel I 13.17 Brussel II 13 35 Parijs II -- -- Luxemburg Brussel I Hilversum I Brussel II 3.30 Hilversum I 6.06 Droltwlch 5.15 Brussel II 520 Kalundborg 6.30 Milaan 5.56 Luxemburg 6.00 Hilversum I Brutsei I Luxemburg Parijs H Beromüneter 7.35 Brussel II 7.40 8.16 8.30 8.85 9.30 a Verder deelde hij mede, dat *8 uren voor een luchtaanval op Addis Abeba zal wor den gewaarschuwd, zoodat de bevolking en de buitenlanders hun maatregelen suilen kunnen nemen. Van Abesatjnsehe s(fde wordt dlenaan. gaande verklaard dat een bomaanval op Addis Abeba tegen bet volkenrecht is, aan- gesien Addis Abeba geen vesting is, doch een open stad. Het Vil ja-lied van Fr. Lehar kunnen we beluisteren over Hilversum I (12.30130) werd daarentegen weer veel te veel betaald. Het totaalbedrag der kwitanties is zestig pCt. boo ger. dan de belasting in werkelijkheid zijn kan. Het schijnt, dat de directeur het bestuur voortdurend aan het lijntje heeft, gehouden door een beroep te doen op zijn zwakke gezondheid. Hij was inderdaad ernstig ziek geweest. Telkens als het bestuur erop aandrong de zaak in orde te maken en de noodlge gegevens te verschaf fen, zei de directeur, dat men hem niet zoo moest drijven en jagen, want dan zou hij weer overspannen raken en heelemaal niet meer kun nen werken. Hoe hoog het totale bedrag Is, dat verloren Is gegaan door" dit slordige beheer, valt moeilijk uit te maken, daar bijna alle gegevens ont breken, niet alleen van de financleele adminis tratie. maar ook van het bedryf. Een raming van tienduizenden guldens zou volgens som migen niet te hoog zijn. Dit bedrag zou zijn verdwenen, zonder dat men precies weet hoe. Zooals begrijpelijk is de verontwaardiging onder de by het bedrijf aangesloten boeren zeer groot, want als het erop aankomt zijn het de centen van de boeren, die door deze manipu laties verdwenen zijn. Het bestuur Is voornemens de zaak niet te laten rusten, maar maatregelen te treffen tegen den thans ontslagen directeur. Het zal echter moeilijk zijn de politie erin te mengen, want fraude is in dit geval bijna niet bewijsbaar. 8.10 Droltwleh 3 35 Droltwlch 4 00 Hilversum I vloolrecl tel 6.20 Deutschlandsender 8.10 Kalundborg (pianorecital) 8 30 Parijs I 8.86 Brussel n LONDEN, 2 Sept. (Reuter). Te Haifa, het eindstation der pijpleiding voor de petroleum uit Irak zijn Maandag drie Engelsche oorlogs schepen, de „Aretnus”, de „Delhi” en de „Dur ban” aangekomen. Men verwacht verder nog de aankomst van acht torpedojagers. In dit verband weet de „Star” mede te deelen, dat bijzondere voorzorgsmaatregelen worden ge nomen om deze belangrijke haven te bescher men tegen Verrassende aanvallen uit de lucht of vanuit aee. In politieke kringen gelooft men, dat de kwestie nog niet voldoende Is opgehelderd. Het verdrag moet In leder geval worden verbroken, aangezien het de rechten van Italië schendt Italië zal niet dulden, dat een particuliere maatschappij, waarvan de menschen achter de schermen niet bekend zijn, de plannen van Italië hindert. ADDIS ABEBA, 2 Sept. (Reuter). Colson beeft verklaard, dat Engelsch kapitaal werd geplaatst in de African Exploration and Development Corporation. 5.00 Hamburg (hoorspel) 8.20 Droltwlch (hoorspel) 8 35 Parijs II (hoorspel) 9.00 Milaan (muzikaal spel) 9.06 Parjjs I (hoorspel) De Gouverneur-Generaal deed aan H. M. de koningin het volgend telegram toekomen: „Mede namena alle Ingezetenen van Ned,- Indië, moge het mij vergund zijn Uwe Majesteit eerbiedig mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden met Haren verjaardag. Er Is nog geen bericht ontvangen over het resultaat van de besprekingen van Sir Sydney met den Negus, waarbij de Brltsche gezant gemachtigd was den keizer te adviseeren de concessie aan te houden, indien de vroeger ontvangen berichten waar zouden blijken te zijn. 11.00 Hilversum I 12 30 Kalundborg 13 30 Langenberg 12.20 Deutschlandsender 13.30 Hamburg 13 30 Hilversum I 13.30 Hilversum TL 12.35 Droltwlch 13.35 Parijs I 1.15 Hilversum II 1.30 Brussel II 1.50 Langenberg 3 15 Hilversum II 3 20 Droltwlch 3.30 Hamburg 3 40 Kalundborg 4.20 Hamburg 5.15 Brusael I 5 25 Rome 5.30 Hilversum II Droll ich Brussel II 7 20 Milaan 7 20 Hamburg 7.35 Droltwlch 7.50 Weenen (stefmuz.) 8.30 Brussel I 8.85 Rome 8.50 Weenen 9.00 Rome (dansmuziek) 9.05 Beromdruter PARIJS, 2 Sept. (Reuter). Met betrekking tot de verschillende voorzorgsmaatregelen, die thans door de Brltsche regeering worden ge troffen. herinnert het „Journal" er aan. dat de admiraliteit reeds voor het bekend worden der Abessinlsche concessie had bepaald, dat de „homefleet” zich op 1 September te Portland zou concentreeren in plaats van op 9 Septem ber. zooals aanvankelijk was vastgesteld. De eenheden welke te Portsmouth liggen, nemen brandstof aan boord en laden munitie. Op vele voertuigen, die m reserve liggen, maakt men zich gereed eventueel den actleven dienst te hgrvatten. De kruisers „Queen Elisabeth” en „Barham” zullen over veertien dagen naar de Middellandse he Zee vertrekken. Beide schepen hebben manschappen en materieel aan boord ter versterking van het garnizoen van Malta De .Matin” schrijft, dat de schepen der Brltsche marine voor het eerst sedert het einde van den oorlog in staat rijn op elk uur van den dag. waar zy zich ook bevinden, te vertrek ken voor een reis van verschelden maanden. Reeds gerulmen tyd bestonden er vermoedens dat met het beheer van de melkinrichting „De Eendracht” te Helmond een en ander niet in orde was. De fabriek genoot den laatsten tyd geen al te goeden roep. Het rykscontrölemerk verdween op zekeren dag van de producten Later bleek de oorzaak te zyn, dat men hier voor niet op tyd betaalt. Daarna kwamen de geruchten, dat de direc teur, de heer V„ gefraudeerd zou hebben. De mogeiykheid om dit te achterhalen was niet groot, daar de fabriek niet Is aangesloten by eenlgen zulvelbond, die by andere fabrieken de contröle verricht. De accountant, die voor het bestuur een onderzoek zou instellen, kreeg van den directeur niet de beschkklng over de noodlge gegevens. Het schynt.'d^t het bestuur wat te lang heeft gewacht met ingrypen, deels omdat bet nog vertrouwen had in den direc teur, deels ook, omdat de directeur ziek gewor den was tengevolge van overspanning in dienst van het bedryf. Toen het bestuur echter inzag, dat de be staande toestand niet langer kon blijven voort duren, heeft het bedryf zich aangesloten by aen Zuid Nederlandschen Zulvelbond. Onmld deliyk hierop is aan dezen Zulvelbond verzocht een onderzoek in te stellen. Dit is gebeurd in het begin van dit jaar, doch by het instellen van dit onderzoek stiet men op onoverkomeiyke bezwaren. Er waren verschillende boeken die men voor een onderzoek I niet kon missen De controleurs van den Zulvelbond bezochten Zondagmorgen te 4 uur is te Baarlo. gehucht Hulssen, gemeente Maasbree, de kapitale boer derij van den heer Vervuurt, aan den Eertweg, totaal afgebrand. Het vee kon worden gered, doch de Inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Maandagnacht sloeg de bliksem in een boeren hofstede onder Ijlst by Sneek, bewoond door den heer Huitema. De plaats brandde geheel af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet "oor. Van den Inboedel is niets gered. De levende have kon in veiligheid gebracht worden. Verzekering dekt de schade. en den Hoofdweg wilde oversteken. Behalve de ondernemer, de beer Van Deventer, was de chauffeur Kraay In de cabine gezeten. De laat ste meende op het critleke moment den voor rang te hebben. De Duitsche chauffeur, hoewel hy volgens zyn latere verklaringen met dezer, verkeersregel bekend was, meende ruimte ge noeg te hebben. De wagen met steenen werd in de flank gegrepen, voortgeschoven en In een hoek van een boschje geworpen. De vracht stee- nen werd van den wagen geslingerd. De chauf feur kwam onder de steenen terecht en klaagde over hoofdpyn en Inwendige pynen De zeven andere Inzittenden der beide wagens werden al len "min of meer ernstig gewond en moeiten met een passeerenden autobus naar t zieken huis worden vervoerd om verbonden te worden Gelukkig zyn by dit ongeluk geen menschen- levens te betreuren. De militaire medewerker van de „Daily Te legraph” meldt uit Bolzano, dat na alles, wat hy tydens de Itallaansche legermanoeuvres heeft waargenomen, ongetwyfeld drukke mi litaire besprekingen worden gehouden tusschen Italië en Frankryk. De aanwezigheid van den bevelhebber van den 15en Franschen staf uit Marseille, de as. terugtrekking van de Fransche en Itallaansche troepen van de gemeenschappeiyke grens en het bezoek van den chef van den gecomblneer den Staf. Maarschalk Badogllo, aan Parys toonen duldelyk de richting aan van de Fran sche politiek in Genève. 8.06 Toulouse (opera-arla’s) 12.06 Toulpuae (operette-fragm.) De Ethloplërs zien hierin twee voordeelen: le. De Amerikaansche maatschappU heeft toegestemd onmlddeliyk een millioen dollar voor te schieten aan de regeering van Ethiopië 2e. De concessie beteekent, dat indien de Italianen Ethiopië in bezit nemen, zy toch de ryke voorraden petroleum en mineralen niet kunneil ontginnen, binnen het gebied van de concessie. LONDEN, 2 Sept. (Reuter). Heden Werd officieel medegedeeld, dat de Britache regeering een diepgaand onderzoek instelt om na te gaan, of eenig Britach kapitaal direct of indirect betrokken ia in de conces sie, welke door Mr. Rickett namens de African Exploitation and Devel opment Corporation is verkregen voor bet uitsluitend recht tot exploi tatie van de petroleumvelden in Ethiopië. 8.00 Hilversum I (Bchrinieaing NC RV) 1030 Hilversum I (Morgendienst NC RV) Vanochtend heeft de Itallaansche gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, in opdracht zyner regeering bij den Negus geprotesteerd tegen de concessie-verleenlng, waardoor de oude llaansche rechten worden geschonden. Van Abessynsche zyde is men evenwel van meenlng, dat dit protest op grond van de ver dragen niet gerechtvaardigd is. Een der passagiers van het vlaggeschip Ier Kon. Ned. Stoomboot Maatschappy. „Columbia”, dat, uit de west komende. Zaterdag het einde der reis naar Amsterdyh naderde, had een ge lukkige gedachte geljéd den gezagvoerder op Koninginnedag euFreünie van alle passagiers voor te stellen. Kapitein D Klok aanvaardde het voorstel, zoodra het te verwezenlijken bleek, met geestdrift en zoo bevatte Zaterdagavond de eerste-klas-eetsalon alle passagiers van eerste, tweede en derde klasse, met inbegrip van een detachement van matrozen en mariniers, die de fabriek met het doel de balansen en de ex- pioitatlerekening na te zien. Het kasboek, het journaal en het grootboek van 1934 waren niet meer te vinden. Van 1934 vond men alleen een kladboek, dat liep van Januari tot eind Juli 1934. De'kasboeken van 1B3L 1932 en 1933 wa ren eveneens op onverklaarbare wyze verdwenen Ook van deze jaren waren enkele kladboeken over, doch wat men hierin kon vinden was niet voldoende om gegevens te hebben voor een ern stig onderzoek. De verschillende boeken lagen overal door het kantoor verspreid, tusschen an dere papieren. Tydens dit zoeken naar de boeken was de directeur van het bedrijf reeds ziek, evena’s zyn broer, die met hem samen het bedrijf be heerde. Hy heeft met de controleurs naar de boeken gezocht, maar heeft ook niet meer kun nen vinden dan wat kladboekjes. De controleurs, die de zaak niet al te best meer vertrouwden, hebben den directeur op den man af gevraagd, wat er met de boeken was gebéurd en waar hy deze had gelaten. Het ant woord hierop was, dat tijdens de ziekte van den directeur het kantoor was opgeruimd en dat de boeken met ander papier per vergissing in den ketel terecht gekomen zouden zyn. In het offlcieele rapport, dat door de controleurs is uitgebracht, wordt dit antwoord vermeld met de opmerking er by. dat het kasboek zoo groot is, dat het niet door den vuurmond van den ketel kan. Als het in den ketel terecht gekomen is. dan is dit zeker niet per vergissing door het personeel gebeurd. De directeur houdt ech ter vol, dat hy van bet verdwynen der boeken geen verklaring kan geven. Hy is zelfs bereid hierop een eed af te leggen. De controleurs hebben uit de beschikbare ge gevens zoo goed en zoo kwaad als dit ging een kasboek samengesteld. Hlerby is gebleken, dat de administratie hopeloos in de war was. Van fraude willen de controleurs nog niet spreken, omdat zy hiervan geen bewijzen hebben. Ter demonstratie van de verwarring halen zy enkele voorbeelden aan. Voor den verkoop van Us von den zy een bedrag van 1800. terwyi de direc teur hun zelf had verklaard, dat over 1934 voor een bedrag van 12000 aan ys was verkocht. Ook de administratie van de belastinggelden was erbarmeiyk. Terwyi het bestuur meende, dat de belasting regelmatig werd voldaan, kreeg het plotseling een groote boete opgelegd, om dat na herhaalde waarschuwing de betaling van de belasting ultbteef. Voor omzetbelasting Naar thans nader bekend wordt zal de con cessie zoowel worden Ingeschreven In het Amerikaansche als in het Abessynsche han- delsregister. Het kapitaal van de maatschappy zou geheel Amerikaanscb zyn. - De koloniale secretaris van het Itallaansche gezantschap Gazzan deelde mede, dat binnen kort het geheele gezantschapspersoneel Abes- slnië zal verlaten. TOKIO, 2 Sept. (ANP). Het blad ..Asahi” schrijft, dat het Itallaansch-Abesslnlsch con flict In zyn tegenwoordige stadium verwarring in geheel Europa dreigt te brengen, aangezien uit het verleenen der concessie door den Negus biykt, dat er sprake Is van een stryd tusschen de mogendheden om de suprematie in Abes- slnië. Nu daardoor het internationale vertrou wen een nieuwen schok heeft gekregen, wordt de Volkenbond door het groeiende verschil van meenlng der regeeringen van Frankryk en Engeland eenerzyds en die van Italië ander- zyds, in een netelige en gevaariyke positie gebracht. De voorzitter van het Congres van Vakver- eeniglngen. Kean, heeft een feilen aanval ge daan op Mussolini tydens de opening van bet Congres te Margate. „Ons doel en onze poll- tlek”. zoo zelde hy. „is niet alleen een oorlog I tegen te houden, doch ook bet principe toe te passen van collectieve verantwoordeiykheld voor handhaving van de wet der naties.” 11.40 Luxemburg (kwintet) 3.36 Deutechlandeender 4.20 Langenberg 5.25 Rome (kwintet) 6.20 Berljjn 6 50 Brussel I 7.30 Langenberg 7 50 Luxemburg (kwintet) 8.40 Luxemburg (kwartM) De diensten der P.T.T. hebben over .de maand Juli van dit jaar In totaal opgebracht 6.031.482 (ƒ2.798 meer dan In Juli van het vorige Jaar en 156.918 minder dan de begroeting) Voor de eerste zes maanden van dit Jaar was de opbrengst ƒ40.018.339 (ƒ1690 341 minder dan over hetzelfde tydvak van het vori<e jaar en 658.211 minder dan de begrootlng). De K. N. V. B. hield Zondag zyn bondsverga dering in het Kurhaus te Scheveningen onder voorzitterschap van dr. D. J. van Prooye. die in zyn welkomstwoord zich in het bygonder richtte tot den eere-voorzitter, den heer P. J. M. Muller, daarby herinnerend aan de viering van diens 70sten verjaardag, welke eenlgen tyd geleden plaats had. Jaarverslag en begrootlng werden goedge keurd. De leden van de financleele commissie, de heeren L. F. H. Dirkzwager. Ch. Hamburg, Jac. F. Lamey, L. J. J. Lobach en A. L. M. Schröder, werden by acclamatie herkozen. By de bespreking van het aanvullend rapport, uitgebracht door de Studle-commissie inzake strafrechtpleging In den K. N. V. B. diende de heer Lamey een motie in, strekkende tot ultnoo- dlging aan het Bondsbestuur om te bevorderen, dat langs geleldelyken weg de strafrechtspleging losgemaakt wordt van de bondsleldlng. De voorzitter bracht tenslotte in stemming de vraag of men vóór of tegen losmaking van de strafrechtspleging van de bondsleldlng was. Vóór losmaking stemden 28 afgevaardigden, er tegen 39, -zoodat de losmaking werd verworpen. Hierna volgde een discussie over de bedoeling van de motle-Lamey. De voorsteller wyzlgde als gevolg daarvan zyn motie aldus, dat het bonds bestuur zou worden gemachtigd, Iemand bulten zyn midden aan te wijzen om In de commissie voor de strafrechtpleging zitting te nemen. Voor deze motie stemden 37 leden, er tegen 26. terwyi 4 leden blanco hadden gestemd. Daar in verband met reglementswyzlging minstens 23 zou moeten hebben voorgestemd, was voor deae motie geen voldoende meerderheid verkregen. In stemming kwam daarop het rapport van de commlssie-Verwoerd zooals het aanvankelyk (1934) luidde met de volgende conclusies: 1. Er bestaat geen aanleiding de rechtspraak als regel aan nlet-bestuursleden op te dragen; 2. Is In een zaak het bestuur als zoodanig of wel een lid van 't bestuur betrokken, dan worden het onderzoek en de berechting aan een com missie van nlet-bestuursleden of terstond aan de commissie van Beroep opgedragen; 3. In het belang der rechtspraak worden de afdeellngsbesturen als zoodanig uit de rechts pleging uitgeschakeld; 4 De commissie van Beroep biyft gehand haafd, met erkenning van haar volledige vrij heid van onderzoek. Het rapport werd met 42 tegen 20 (en 6 blanco) stemmen aangenomen. Voorts kwam het rapport uitgebracht door de studiecommissie inzake het uitgeven van een eigen orgaan in behandeling. Na een vry uitvoerige discussie werd de vraag of de eigen uitgifte van een bondsorgaan ge- wenscht werd geacht, met 54 tegen 7 stemmen (en 7 blanco) ontkennend beantwoord. In de namiddagvergadering werd nog behan deld een voorstel van afd. n in overeenstem ming met dat van „De Kennemers” te Bever- wyk, luidende: ,De vereenlglngen enz. verzoeken het K. N. V. B.-bestuur geen toestemming meer te verlee nen aan personen of particuliere Instellingen voor het houden van wedstrijden of kampioen schappen en dit voortaan alleen te laten uitgaan van erkende bonden of aangesloten vereenlgln gen.” Na eenige discussie werd dit voorstel in stem ming gebracht, waarby 38 stemmen voor en 27 tegen werden uitgebracht. Daar althans ten aan zien van competitiewedstrijden reglementswijzi ging noodtg zou zyn en er geen meerderheid van 2/3 is. vrerd het voorstel geacht niet te zyn aangenomen. De heer A. L. M. Schröder (Breda) lichtte een voorstel toe van de afd. IV. om een commissie door het bondsbestuur te doen benoemen, .reik» commissie de wenscheUJkheld en de mogeiykheld zal onderzoeken om het aantal te spelen compe titiewedstrijden uit te breiden en daarover ter eerstvolgende bondsvergadering rapport uit te brengen. De bedoeling is, meer spannende wed strijden mogeiyk te maken. Besloten werd, daartoe een studle-commissie te benoemen. Na rondvraag werd de vergadering tegen Ifiüf zes gesloten. Vernomen wordt, dat Rickett van 23 tot 30 Augustus te Addis Abeba heeft vertoefd en dat hy in dezen tyd met geen enkele legatie In contact heeft gestaan. Het verluidt dat hij klaarbiykeiyk naar Addis Abeba is gegaan om schikkingen te treffen voor het Roode Kruls- vHegtuig, dat door den Kopte van Egypte Is aangeboden, en hy voorzien was van een Intro ductie van den koptlschen patriarch voor den keizer van Abesslnlë. Mr. Colson, de Amerikaansche financleele adviseur van de regeering van Ethiopië, heeft als getuige geteekend, omdat de tekst van het contract, welke den doorslag zou geven, in het Engelsch Is geredigeerd. Het was noodlg de overeenstemming met den Abessynschen tekst te garandeeren, aangezien geen der Ethloplërs de Engelsche taal kende. van hun West-Indlsche turn op Curacao -aar het vaderland terugkeerden. Geiyk de eerste-klaspassagler, de heer N. van Zallnge, uit Den Haag, in een aardig speechje uiteenzette, kwam op «le wyze op dezen ”o- ninginnedag hier aan boord de saamhoorighetd tot uiting en hy bracht hulde aan kapitein Klok en de geheele bemanning van het schip, die zoo welwillend daartoe hadden medegewerkt. 9.30 Hilversum II (Onze keuken) 10.15 Hilversum II (voor arbeiders in continubedrijven) 11.80 Hilversum II (voor arbeiders In continubedrijven) 12.00 Hilversum i Politieberichten) 120 Langenberg manoeuvres) 300 Hilversum I (Christ, lectuur) 4.00 Hilversum I Klnderuurtje NO RV) 7.00 Hilversum I (Politieberichten) 7.15 Hilversum I (reportage) 750 Langenberg (reportage leger- manoeuvres) 8.00 Hilversum SOB-ber. 8.06 Hilversum I (concert door ver schillende koren) 9.00 Hilversum I (spreker) 10.06 Hilversum II (Kooroonoert) 11.06 Weenen (esperanto) DIREDAOEA. 2 September (Reuter). Vol gens een onbevestigd bericht zouden 1000 Itallaansche soldaten en 1500 Inlandsche sol daten de Abessinlsche grens ten Westen van Assab in Erythrea hebben overschreden en by Danakll zyn doorgedrongen op Abessinisch grondgebied. De bewoners van Danakll zouden in allerijl de vlucht hebben genomen. ADDIS ABEBA. 2 Sept. (ANP). De aange- kondlgde Brltsche stap met betrekking tot de verleenlng van een concessie voor de exploitatie van Oost-Abessinlë, Is tot dusverre nog niet ge schied. Naar verluidt zal de Engelsche regee ring voorloopig slechts aan het Abessinlsche ministerie van buitenlandache zaken mede- deelen. dat zy met de betreffende concessie niets uitstaande heeft. Wel verwacht men in de Abessinlsche hoofd stad van oogenbllk tot oogenbllk een Itallaan sche demarche met een beroep op de verdragen van 1891, 1894 en 1906. De omgeving van den Negus is zeer veiheugd over het afsluiten van het petroleum-conces- sie-verdrag met een Amerikaansche maat schappy, welke naar men vermoedt, behoort tot de Standard Oil of New Jersey. 9.06 Deutschlandsender 9.10 Droltwlch 9 20 Hamburg 9 30 BeromUnster 9 36 Brussel I 9.50 Toulouse 9 50 BeromUnster 10.00 Hilversum IJ 10.05 Boedapest (stafmus.) 10.06 Toulouse 10.06 Parys II 10.30 Boedapest (dansmuziek) 1035 Weenen (dansmuziek) 10 40 Toulouse 10.50 Langenberg 11 10 ParUs I (dansmuziek) 11.15 Kalundbojg In café Boschlust te Den Haag is de Neder- Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haringbedryf Maandag In algemeen» vergadering byeengekomen. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van den Bond den heer K. Lammers, die de vergadering omstreeks half 11 opende met het uitspreken van een rede. By den aanvang der vergadering heeft de voorzitter eenige woorden van deelneming aan het overiyden van Koningin Astrid gewyd. woorden, die door de vergadering staande wer den aangehoord. Onder ie aanwezigen bevonden zich de bur gemeesters van Katwyk en Arnemuiden, en wethouder de Boer uit den Helder. Voorts werd de vergadering bygewoond door den heer 8. de Hoo. secretaris der Ned. Vlssche- rijcentrale. Spr. wees vervolgens op de groote moeiiyk- heden waarmede de klein-vischhandel heeft te kampen. Het instellen van de Ned. Vlsschery- centrale noemde de voorzitter een lichtpunt in deze donkere tyden, evenals het instellen van een departement van Landbouw en Vls- scherij. Nadat de jaarverslagen, uitgebracht door den secretaris en penningmeester, onveranderd wa ren goedgekeurd, heeft de heer L. Presser, se cretaris van den Bond een rede uitgesproken. Het begin van al de ellende, aldus de heer Presser, is het sluiten der grenzen door lan- oen, die eens onze grootste afnemers waren. Meer dan ooit is het Visscherilbedrijf thans aange wezen op den binnenlandschen handel. En juist hierop is de binnenlandsche handel niet ingesteld De commlssie-Welter kwam In de verwerking harer conclusies tot de uitspraak, dat de groote groepen (reeders, grossiers en handelaren) ieder voor zich deugdeiyk geor ganiseerd moeten worden, en wel op zoodanige wyze dat zy het verband vormen, dat hen in staat stelt als zelfstandig onderdeel van het geheel deel te nemen aan de maatregelen, wel ke het geheele bedrijf tot ontwikkeling moeten brengen. Namens den Bond, verklaarde spr. met vreug de met het college samen te willen werken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6