Na het overlijden van Z.H. Exc Mgr. J. D. J; Aengenent i T extielconfliet duurt voort TROK UIT.... 1 EEN DROEVE STOET VRIJZ. DEM. BOND EN KABINET i WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935 1 Versterkte uitzending Koningin en Prinses in Engeland der De rouwkamer 4 Monopolieheffingen op granen Telegram van den H. Vader Koningin Astrid l 4 De plechtige Uitvaart dienst Dollarleening van de Koninklijke W ethouder «benoeming te Amsterdam Korte golf krygt avondvermogen van 60 K.W, antenne-energie De kwestie der couponsbetaling op g oud basis In Mei by na anderhalf millioen minder dan vorig jaar By 23 van de 39 fabrieken te Tilburg wordt geheel of gedeeltelijk gestaakt Plechtige H. Requiemmis te Den Haag Met f 0.50 verhoogd in verband met sterk gedaalde pryzen Dinsdag de lunch gebruikt by het Britsche koningspaar Regeeringsprogram zal met be langstelling worden af gewacht De Metten in het Bis schoppelijk Paleis In de kerk van de H.H Antonius en Lode wijk te 's-Gravenhage is een plechtige rouwdienst gehouden voor wijlen Koningin Astrid ONTVANGST DER NED. SPOORWEGEN HET CONFLICT ITALIË— ABESSINIË De jeugd in rouw Gezant te Rome kan wel naar Genève Onder enorme belangstelling is het stoffelijk overschot van den be treurden Kerkvorst naar het Bisschoppelijk Paleis ovêrgebracht Drie Sociaal-Democraten, 1 R.K. 1 A. R. en 1 C. H. gekozen De laatste levensdagen In den Haarlemse hen Raad herdacht F de Zeereerw. Heer secretaris het van werd zeer hebben aan tegen J. Naar wü vernemen, waren bü het afsterven van den blsschop behalve de familieleden en de hoogeerw. deken van HaarWtn ook nog aan wezig de moeder overste van de Marla-stich- tlng. de verplegende Zusters en dr. J. G. Hoge, geneesheer-dlrecteur van de Maria-stichtlng. Reeds nu hebben toegezegd aanwezig te zullen zijn Hunne Hoogw Excellenties: Mgr. A. F. Die pen, Mgr. dr. J. H. O. hemmens. Mgr. dr. J. M Buckx, Mgr H. J. Paulussen, Mgr. I. P J. Ver liet, Mgr. A. Smets, Mgr. C. Dubbelman, Mgr. G. Mekkelholt en Mgr. dr. J. de Jong, benoemd coadjutor van Z. H. Exc. den Aartsbisschop. r zijn 1 zeer sk mij zeker tros» kka- zUn reft. I ds een een Dit proces is in de eerste plaats gebaseerd op de reeds door de Vereeniging voor den Ef fectenhandel verdedigde gronden, maar daar naast op het feit, dat de Nederlandsche tran che dier leenlng een eigen positie inneemt. De dagvaarding steunt dus op den inhoud van het prospectus en de overeenkomst van inschrijving Op de rol der Civiele Kamer der Haagsche Rechtbank kwam Dinsdag weder voor de zaak van den heer Slebrasse, tegen de Koninklijke In zake haar 4 pet. Dollar-Obligatles. en toewijzing gepaard aan den eigendom van obligaties en coupons. De vordering strekt tot betaling der vervallen coupons op goudbasis en bij gebreke daarvan subsidiair, tot schadevergoeding op grond van het verspreiden van een valsch prospectus. De rechten van den houder tegenover de Directie en Commissarissen der Koninklijke alsmede te gen emlttenten, zijn uitdrukkelijk voorbehou den. De rechtbank stelde de zaak vier weken uit tot het nemen van conclusie door de Konink lijke. weet idlger slow Laken. iENT Ne- ■SID 3ilt- Wanneer er een afdeellng zich wel verweesd moet voelen, dan is het zeker wel de Jeugd, waaraan als het ware het Episcopaat van den dierbaren overledene geheel was gewijd. Meer dan iemand anders voelt nu leder Katholiek meisje en iedere Jongen wat zij hebben ver loren In den beminden leider, wien niets te veel was om te arbeiden aan de gedegen op voeding van de rijpere jeugd. De Jeugdorganisaties van de stad, die zoo nauw met den Blsschop waren verbonden heb ben dan ook spontaan besloten gedurende zes or haar 'uw aaa oot. Dit ort, zoo Hof de phalez at zoo ngt. is >y - fruM» erlök man Ident n en zelf. verteld, gezellig woord is fout allend.” Edf. Bilt- - ff. Bilt. mag er moe» lichten je haar verven» vertegenwoordigers en van Internationale De officieele zaal van het Bisschoppelijk Pa leis, welke voor eenlge dagen nog schitterde in het vroolljk zonlicht, is herschapen in een een voudige, sobere, doch Juist door dien eenvoud sterk imponeerende rouwkapel. De gouden kroonluster, welke zoo heerlijk ken stralen in de gulden morgenzon, is met zwarte crêpe omgeven. Aan het einde is een eenvoudig rouwaltaar opgericht, waarboven een Kruis beeld prijkt. In het midden rust in een gesloten kist het stoffelijk overschot van den beminden Herder, daaromheen knettert in eentonige ge stadigheid het gele waslicht. Op een tafeltje vóór de lijkkist liggen op een kussen de teeke- nen der waardigheid en de versiersélen, ver bonden aan Mgr.’s onderscheidingen. Alles ademt hier vrede en rust en noopt tot een vurig gebed voor den dierbaren overledene. Rond de lijkbaar bidden de zusters Francis canessen en een Vrouwe van Bethanlë. Op vragen van het Eerste Kamerlid Briêt in verband met de benoeming van mr. J. A. N. Patljn. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Rome, tot vertegenwoordiger van Nederland ter zestiende zitting van de ver gadering van den Volkenbond, heeft minister De Graeff geantwoord, dat de omstandigheden, hoe ernstig ook. vooralsnog niet van dien aard zijn, dat Nederlandsche belangen dreigen te worden geschaad. Indien Harer Majesteit» ge zant te Rome gedurende eenlgen tijd zijn post verlaat met de mogelijkheid om op elk gegeven oogenbllk zoo noodlg daarheen terug te keeren. De aanwezigheid te Genève van mr. Patljn die de laatste twee Jaren reeds deel uitmaakte van de delegatie naar de Volkenbondsvergade ring tijdens de behandeling op de aanstaan de vergadering van het Abessljnsche conflict, komt der Nederlandsche Regeerlng Juist M) uit stek nuttig voor. Permanente alsmede Schalk. Deckers, Slotémaker de Bruine, Slingenberg en Oud; voorts de Com missaris der Koningin in Z -Holland, Jhr. mr dr. H. A. van Karnebeek en de burgemeester van Den Haag. mr. S. J. R. de Monchy. Na de H. MIs werd door pastoor Bulten de absoute verricht bij de katafalk, die gedekt was met de Belgische kleuren en de ko. nlnklljke kroon. Het Hoogwaardig Kapittel van het Bisdom Haarlem mocht van den H. Vader het volgend telegram ontvangen: Zeer getroffen door het smartelijk bericht van het overlijden van Mgr. Aengenent, betuigt de H. Vader Zijn levendige deelneming aan het Kapittel, de Geestelijkheid en de Geloovlgen, die van hun herder beroofd zijn en zendt aan allen Zijn Apostollschen Zegen. (wg.) Kard. Pacelli. matique en van het van Internationale Justitie. Ministers Colljn, de Graeff, v. I Oellssen, v. Lidth de Jeude, t van den Haarlem is de Naar wl) vernemen is thans overeenstemming bereikt over den prijs, die aan de N. 8. F wordt betaald. Overdag zullen de uitzendingen geschieden over den ouden zender met een dagvermogen van M K.W. antenne-energie (voor 100 pet. modulatie); des avonds zal uit gezonden worden over den nieuwen zender, die naar voorloopig vaststaat met een avond-vermogen van 60 K.W. antenne-energie zal werken. Dinsdagavond te 7 uur werden in de rouw kamer de gezongen Metten gehouden voor de zielerust van Mgr. Aengenent. De leiding van deze schoone plechtigheid berustte bü den be kenden liturgist Pastoor F. O. van Beukering De plechtigheden waren een stichting door den rimpelen eenvoud. Agens was op den eersten avond Mgr. M. P. J. Möllmann. Vlcarls-Gene- raal, diaken en sub-diaken de weleerw. heeren 8. Mol en W. Westerhoven. belde kapelaans der St. Joseph-perochie te Haarlem. Als cantores fungeerden Dir. A. Vollaerts en Secretaris F. Bank. Zeer vele geestelijken uit stad en om geving, os. de Kanunniken in de stad woon achtig, alsmede de Regent en de Professoren van het Seminarie Hageveld. namen in toog en superplie aan de plechtigheid deel. Het huis personeel van het Bisschoppelijk Paleis was eveneens aanwezig en bad in stilte het Rozen hoedje. BU de gisteren gehouden wethoudersbenoe- rnlng heeft de Amsterdamsche Gemeenteraad tot wethouders gekozen de heeren 8. R. de Mi randa. E Boekman en F van Meurs tallen SDAP). voorts mr. G C. J. D. Kropman (RK), Jac. Rustige (CH) en G. Baas (AR) welke laatste de aanvaarding van zün benoeming nog In beraad wenscht te houden. Door het verhoogen van de monopolieheffin gen met 0.50 zullen de rogge- en gerstpiUzen In het binnenland met 0.50 stUgen, daar de denaturatletoeslag gehandhaafd blUft. Eveneens is met Ingang van gelUken datum de wisselende heffing op den Invoer van vee koeken met f 0.50 verhoogd. terwUl bij de af levering van in het binnenland bereide vee koeken uit oliehoudende zaden, pitten en noten een heffing van f 0.50 is gelegd. Maatregelen zün voorts getroffen, waardoor de voor de industrie nadeelige gevolgen van deze verhoogde heffingen zooveel mogeUJk zul len worden weggenomen, terwijl mede o.a. voor de pluimveehouderü de nadeelen zün weggeno men door verhooging der restituties, dit laat ste naast de steunverleening bü uitvoer van eieren naar Duitschland en maatregelen, welke in overweging zün ter verdeellng van een be paald bedrag onder de pluimveehouderij Het ligt ten slotte in de bedoeling de be dragen, welke uit de verhoogde heffingen op veekoeken zullen worden verkregen, aan te wen den voor de melkveehouderij, waarvoor andere maatregelen nog in overweging zün. weken officieelen rouw aan te nemen. Als ulter- lük teeken van dezen rouw zullen de mannelüke leden der Jeugdvereenigingen een zwart koord je dragen, terwül de vrouwelüke leden beslo- te.. hebben op de linkermouw van het uniform een zwart vierhoekje aan te brengen. Naar wij vernemen, zal de plechtige Requiemmis in de kathedrale kerk van St. Havo worden opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda. Het voorste gedeelte van de kerk was gere serveerd voor de autoriteiten. Onder anderen waren aanwezig de gezanten van België en Zweden, de vertegenweordigers van H. M. de Koningin. Jhr. mr. dr. A. G. Schlmmelpen- ninek en kapitein H. J. Phaff, verscheidens H. M. Koningin Wilhelmina en H K. H. Prinses Juliana zün Dinsdag per auto naar Balmoral gereden, waar zü met koning George en koningin Mary de lunch ge bruikten. Dit bezoek droeg geen officieel karakter. Nadat de droeve Mariastlchting was Kamperlaan, Wilhelminaweg, Kinderhuisvest gereden naar de Nieuwe Gracht. Was overal de belangstelling groot, voor het Paleis waren velen te zamen gestroomd, om een laatsten groet te brengeh aan het stoffelük overschot. Het geheel ademde orde en ^stilte, terwül de Haarlemsche politie prachtig voor het verloop er^he: verkeer had gezorgd. In de hal van het Paleis werd bet stoffelük overschot ontvangen door de Vicarissen van het Bisdom, Mgr. M. P. J. Möllmann en Mgr. Th. Plchot, de hoogeerw. heeren Officiaal van het bisdom J. C. Aalberse en H. C. J. Sondaal. deken van Haarlem, alsmede de Z.E. Secreta rissen van het Bisdom. In de hal van het paleis stond bet huisperso neel opgesteld. Rustig torsten de mannen den droeven last naar de rouwkamer, waar het waslicht werd ontstoken. Het laatste verbluf in het dierbaar vaderhuis was begonnen. De laatste levensdagen van den zoo Juist overleden Bisschop zün geweest vol stichting voor allen die het voorrecht hadden een oegen- blik te vertoeven aan diens ziekbed. Ruim een week voor den stervensdag had men het noodlg geoordeeld Mgr. van den ernst van den toestand op de hoogte te brengen. Dit was voor den immer levenslustiger, men, die nog met zulke groote plannen rondliep en die zoo plotseling uit de kern van zün werk op het ziekbed werd geworpen, wel een harde slag. Toen Mgr. het bisschoppelük paleis ver liet, ha,d hü nog zulk een vast vertrouwen. daLenkele dagen hem wel weer !n zün huis zoutten terugbrengen. Op de kleinste dingetjes had hü nog gewezen. en nu lag hü daar met de wetenschap nimmer te zuilen terug- keeren, nimmer meer te kunnen arbeiden. Doch Gods wüze raadsbesluiten heeft Mgr. aanvaard met den moed en de kracht, welke heel zün leven getypeerd hebben. Geer, mor rend woord werd gehoord, doch de geheele lü- densdag werd nu een groote voorbereiding voor de groote reis naar de eeuwigheid. Hoewel pü- nen en benauwdheden Mgr. kwelden, hü bleef opgewekt en voor ieder die bü hem kwam, had hü nog een vaderlük woord. De belangrükste zaken regelde hü nog op zün ziekbed met zün secretarissen en hoewel Mgr. dikwerf zuchtte: „Ik kan me niet indenken dat ik doodga van nu af was het één overgave aan den goeden God, Die, zooals Mgr. zei. „immer en nu zeker wel het beste met hem zou voorhebben.” Zün naaste familieleden wist Mgr. zelfs de laat ste dagen nog te troosten en moed in te sprekenen ieder die hem bezoeken kwam, kreeg een opbeurend woord mee Het was alsof de stervende Vader voelde hoe be droefd hü de weezen van het diocees zou achterlaten. Hoewel het lichaam langzaam maar zeker zün laatste krachten opteerde, de geest bleef helder ten einde toe. en zoo werd dit sterf bed zooals het leven geweest was stichtend voorbeeld voor zün omgeving, offer voor zün diocees. gestaakt. steeds ongeveer 2500. De stakers gedragen zich, evenals de vorige week, rustig. In den loop van den morgen vergaderden de fabrikanten om hun houding te ocpalen. De Partüraad heeft eenstemmig uitgesproken, dat hü het systeem van extra-parlementaire kabinetten ongewenscht acht. Hü heeft voorts geconstateerd, dat de vorming van een parle mentair kabinet thans onmogelük is gebleken en dat hü de partügenooten, die, gezien den emstlgen economischen en financieelen toestand van het land, het op hen gedaan be roep om in het kabinet zitting te nemen, ge meend hebben niet te moeten afwüaen, met sympathie tegemoet treedt, terwül voorts het Regeeringsprogram met belangstelling zal wor den afgewacht. De Partüraad blüft intusschen staan op de verweaenlüking van de desiderata der laatste Partüvergaderlng. met name ten aanxlen van de onderwüsbesutnigtngen en de Jeugdwerkloos heid. Onder dagteekenlng van 30 Augustus 1935 heeft de toenmalige minister van Economische Zaken verschillende beschikkingen genomen, waarbü met ingang van Woensdag 4 Septem ber 1935 de monopolieheffingen op alle granen en derivaten daarvan met een bedrag van 0.50 worden verhoogd. Deze maatregel was noodzakelük met het oog op de sterk gedaalde prüzen van rogge en gerst, alsook met de positie van het Landbouw-Crisis-Fonds, dat ondanks verschillende steunverlagingen versterking van middelen noodlg heeft. De kerk was in zwaren rouw gehuld. Een overgroote menigte vulde het gebouw. De plechtige H. Mis werd opgedragen door Pastoor August Bulten O. F. M. met assisten tie van Pater H. Vriend O. F. M en Pater L. Moeskops O. F. M.. kapelaans der parochie. TUdens den dienst werd door Louis van Tul. der solistische medewerking verleend den zang. De definitieve ontvangsten over de maand Mei 1935 (inclusief die van de geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedragen 3 007 35511 9 351537 02 in 1934. De totale ontvangsten van 1 Januari af sün f 40916.206 01 tegen 46164 149 82 in 1934. EL -Bilt. stoet te vüf uur van de vertrokken, werd langs Wilhelminaweg, Het stoffelijk overschot overleden Bisschop van 1 Dinsdagmiddag te 5 uur van Mariastichting overgebracht naar het Bisschoppelijk Paleis, alwaar het in de rouwkamer is opgebaard. De rouwkoets werd voorafgegaan door twee rijtuigen waarin gezeten waren in het eerste rijtuig: Vicaris Mgr. Th. W. Pichot, de Hoogeerw. Heer J. C. Aalberse, Officiaal en de Zeereerw. Heer N. W. .Agterof. In het tweede: Vicaris Generaal Mgr. M. P. J. Möllmann, de Hoog eerw. Heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem en F. J. Bank, Bisdom. Het bestuur van den Vrüzlnnlg-Democratl- schen Bond deelt ons het volgende mede: De Partüraad van den Vrüzinnig-Democra- tischen Bond heeft Zondag 1 September te Utrecht vergaderd. In de Kathedraal te Haarlem zul len de metten gezongen worden op Vrijdag 6 Sept, a.s., des avonds om 7.30, de Lauden en plechtige uit vaart op Zaterdag 7 September des morgens om 10 uur. Daarna ge schiedt de bijzetting in het Bisschop pelijk graf te Overveen. In de Dinsdagmiddag gehouden gemeenteraads vergadering van Haarlem heeft burgemeester Maarschalk den overleden blsschop van Haar lem als volgt herdacht: Alvorens deze zitting aan te vangen, aldus de burgemeester gevoel ik mü gedrongen eenlge woorden te wijden aan de nagedachtenis van den zooeven ontslapen bisschop van Haar lem Mgr. J. Aengenent. Wie van ons, die den bisschop tot voor kort nog als een krachtig, gezond man door Haarlems straten zag wan delen, zal hebben kunnen vermoeden, dat de onverbiddelüke dood hem zoo spoedig uit ons midden zou wegrukken? Hoewel de berichten in de laatste dagen wei nig hoopvol luidden, toch trof het bericht ons diep, want met Mgr. Aengenent is een van Haarlems beste en meest geziene burgers ons ontvallen. Zün eenvoud en innemende vriendelükheld maakten hem tot een graag geziene en alom hooggewaardeerde oersoonlükheld. Groot wa ren de verwachtingen bü zün benoeming tot bisschop van Haarlem en hü heeft deze waar- Ujk niet teleur gesteld. Verf üver voor de be hartiging van de hem toevertrouwde kerkelüke belangen van zün diocees, leefde hü ook ten volle mee met het wel en wee van Haarlems burgerü. Waar ik hem persoonlijk dank voor de vriendschap, die hü mü schonk, herdenk ik tevens met groote dankbaarheid het belang rijke en vele goede dat Mgr. voor Haarlem heeft gedaan. Met heel katholiek Nederland voelt inzonder heid Haarlems burgerü het gemis van zün heengaan. Wü willen hem allen in dankbare herinne ring blüven herdenken. Hü ruste in vrede. In de parochiekerk van de H.H. Antonius en Lodewük aan den Boachkant te Den Haag had Dinsdagmorgen om elf uur vanwege de Belgische legatie een plechtige rouwdienst plaats, voor wülen Koningin Astrid van BelgU*. De mogelükheid van een uitzending met een avondvermogen van 120 K.W. blüft evenwel bestaan en omtrent de eventueele prüsverhoo- glng in dit geval bestaat overeenstemming De omroepvereenigingen krügen tevens recht op een technische zender-contróle. De voorzitter van het comité van Ned.Omroep- vereeniglngen heeft in een schrüven van 14 Aug J. l. voorgesteld, dit aanbod te aanvaarden. Wanneer met de nieuwe wüze van uitzenden zal worden begonnen, staat nog niet vast. Is dit het geval in September, dan zullen oe K. R. O en N. C. R. V. het eerst versterkt uitzenden; begint men in October, dan zün A. V. R. O. en V. A. R A„ die dan op de korte golf gaan zenden, de eersten. Dinsdagmiddag heeft de staking in de wollen stoffen-industrie te Tilburg zich nog uitgebreid met eenlge tientallen arbeiders bü de firma van Dooren-Dans en Pieter van Dooren. In een zeer druk bezochte vergadering van stakers op de wielerbaan te Tilburg heeft het leiding gevend staklngs-comité medegedeeld, dat het zich schriftelük heeft gewend tot de Ver eeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wol. len stoffen met het verzoek, een onderhoud toe te staan om te komen tot oplossing van het conflict. Voorts heeft het staklngscomité schrif telük aan het bestuur van den R.K. Textlel- arbeidersbond ..St. Lambertus” den elsch ge steld. dat, nu de staking algemeen is. de werk- loozenkas van „St. Lambertus" ter beschikking van de leden moet worden gesteld. De Vereeniging van Fabrikanten, die Dinsdag vergaderd heeft, heeft geen mededeellng ge daan van de in die vergadering genomen be sluiten. Het is waarschünlük. dat de staking zich heden nog zal uitbreiden. De Vereeniging van Fabrikanten van Wollen Stoffen heeft het staklngscomité meegedeeld, dat zü alleen met bevoegde Instanties wil on derhandelen en niet bereid is. met het comité in onderhandeling te treden. Het is uitgesloten, dat in de nieuwe arbeids voorwaarden wüziging wordt gebracht. De loonsverlaging blüft gehandhaafd. Zooals aangekondlgd, zün hedenochtend te 9 uur de fabrieken te Tilburg weer openge steld. Het bleek echter, dat in den toestand van de staking door de rustdagen slechts weinig verandering was gekomen. Bü de firma De Rooy van Dijk, waar Woens dagmiddag gestaakt werd, is het .geheele per soneel weer voltallig aan het werk gegaan. Daartegenover is bü de firma Diepen, waar Woensdagmiddag niet werd gestaakt heden morgen het personeel büna geheel uit de fabriek weggebleven. BU de firma André van Spaendonck staakt een gedeelte van het personeel. De toestand is derhalve zoo, dat van de 39 fabrieken bü 23 'geheel of gedeeltelik wordt Het aantal stakers bedraagt nog Sedert eenlgen tüd hebben de Nederland sche omroepvereenigingen onderhandelingen gevoerd met de N. 8. F., om voor de uitzen dingen op de korte golf (3015) gebruik te kunnen maken van den Hilversumschen ver sterkten zender. De lijkkoets gevolgd door de naaste familieleden op weg van het paleis naar de St. Gudule

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5