meer De militaire Fokker C 10 neergestort De Abessinië concessies in 1 Italië vergadert niet met Abessinië r s g Het nieuws van heden r Nieuwe wet tegen de Kerk? 'W JHR. Mr. G. SANDBERG OMGEKOMEN DE BAROMETER I BARON ALOZSZ VERLAAT DE ZZTTZNG BELGIË MET RUSLAND ACCOORD ROCKEFELLER ANNU LEERT JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER i De ramp van de „Dixie Wat de passagiers vertelden Aloisi Bekwaam officier- vlieger Hevige aardbeving De houding van baron Aloisi De instorting te Berlijn Fokker gevonden Groote schade aangericht Balbo te Parijs Wat moet men gelooven? r VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 Benoeming van Com missie van Vijf Prof. Jeze beantwoordt het Italiaansche memorandum Wervelstormen boven Bordeaux en Londen De ladder van Bruno Hauptmann Voorloopig hand elsverdrag tot het herstel van economische be trekkingen onderteehend DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Tydens demonstratie voor de Turksche militaire autori teiten te Ankara t s t 1 TUTTI I S 2 Internationaal congres te Rome Een Amerikaansch geoloog be weert dat Abessinië een ware schatkamer is Revolutionnaire vrij willigers Men verwacht opstand in Frankryk Alle kerkelijke bezittingen wor den in staatsbeheer genomen trekkingen Katholieke frontstrijders van veertien naties komen bijeen Nog andere concessies? ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 NkV\Vk\\UUIIIIIUI/i I Onmetelyke rijkdommen? 0 Opzegging toch mogetyk? Aloisi verlaat demonstra tief de zitting VEREENIGDE katholieke pers Mat goiUustroerd Zondagsblad I 0.60 hoogar i. 1 (Reuter). van te ■H 1 regeerlng welke heeft het hond verdrinken wil, slecht» behoeft te X3 1 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 282 BORDEAUX, 5 Sept. (Reuter.) Het blad ,JJ- berté Sudouest" deelt mede, dat de tornado, welke het gebied van Bordelaise teisterde, na bij Liboume alle wijngaarden over een opper vlakte van 25 bij 10 kilometer totaal verwoestte. De sctiade wordt op 50 mlllloen franc geschat. Er diende een Volkenbondscommisste te wor den ingesteld, die nog tijdens de huidige Raads zitting rapport zou uitbrengen. Z. Exc- Mr. Slingenberg, Minister van Sociale Zaken op patrijzenjacht in de omgeving van Ommen een het het De bekwame officier-riieger jhr. mr. G. Sand berg bjj demonstratie te Ankara neergestort en gedoodhet vliegtuig werd vernield. Onverwachte vergadering van den Volkenbonds raad. In toonaangevende kringen te Genève ver keert men nog steeds onder den indruk der gisteren afgelegde verklaringen omtrent wel ker interpretatie de meeningen zeer verdeeld lijn. katholieke frontstrijders zal worden opgedragen. De H. Vader, die tot dit doel uit Castel-Gandolfo komt, zal de pelgrims in dezelfde basiliek in audiëntie ontvangen. Zondags zullen de oud strijders in achtereenvolgende nationale groepen de eerewacht betrekken bö het graf van den H. Petrus in den Sint Pieter. Verwacht wordt, dat de bedevaart eenlge tien duizenden deelnemers zal tellen, waarvan meer dere duizenden uit het buitenland. De opzegging van de concessie heeft een zeer gunstlgen indruk gemaakt op de Italiaansche kringen te Addis Abeba. BERLIJN, 5 Sept. (D. N. B.) In verband met het gerechteltjk onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de tunnelinstortlng in de Her mann Göringstrasse, zijn de volgende personen gearresteerd Hugo Hoffman, directeur van de Berllnsche Baugesellschaft m. b. H., de technische advi seur, ingenieur Karl Rath; de uitvoerder Fritz Noth en de adviseur der Rijksspoorwegen Wll- lielm Weyer. Hun wordt veroorzaken van dood door nala tigheid ten laste gelegd. Baron Aloisi verlaat demonstratief de Volken- bonds-raadszitting, wanneer prof. Jeze, gedele geerde van Abessinië, het woord neemt over bet Italiaanse!» memorandum. Stand op Vrijdag aur T.n; 757.2 Vorig* stand: 7M3 De Volken bondsraad is voornemens een Com missie van Vijf te benoemen, om te trachten een onmiddeliljke oplossing te vinden voor het Ethiopisch conflict. Er duiken weer berichten op over nieuwe eon- cemies in Abessinië. Een deskundige verklaart, dat de bodem er onmeteUjke rijkdommen be vat, ook aan olie. •o de onschendbaarheid van Abessinië in ver band met de Italiaansche troepenconcen tratie te beschermen; 2e. de In hoofdstuk 3 van artikel 15 voor ziene procedure toe te passen. Ce tijd van verdagingen was thans voorbij. Tegenover het tot bet uiterste gestegen gevaar, dat een Raadslid bedreigt, moet onmiddellijk ge handeld worden.' Het stakingscomité te Tilburg heeft een beroep gedaan op den Rljksbemiddelaar, om contact tot stand te brengen tusschen het comité en de fabrikanten. y De locaaltrein StiensLeeuwarden gedeeltelijk ontspoord; geen gewonden. Viering van het vierde lustrum der Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging. O Nu bleek dat Hauptmann, die reeds waa ge arresteerd wegens het uitgeven van een bank biljet, dat deel uitmaakte van het losgeld van Lindbergh, bij een van deze houthandels had gewerkt, en een week na den roof van het kind zijn ontslag had genomen. Het ondersoek in de woning van Hauptmann wees uit, dat de vloer van zjjn solder bestond uit planken van de pijnboomsoort, welke in den zaagmolen was aangetroffen. Een van dese planken was afgezaagd. Het hout van de ladder vertoonde deselfde spijkergaten als die van de dwarsbal ken, waarop de plank was bevestigd geweest, terwijl verder de snede van de saag op het hout van de ladder en op da^ van den zolder dezelfde bleek te zijn. Twijfel aan de herkomst van de ladder was dus uitgesloten. Het onderzoek was ten einde en volkomen geslaagd. PARIJS, 5 Sept. (Reuter.) De Parljsche editie van de „New York Herald” meent te weten, dat de Italiaansche lucht-maarschalk Balbo tijdens zijn verblijf te Parijs bij de Fransche firma Gnome et Rhöne 100 stuks 900 P.K. vliegtuig motoren met luchtkoeling heeft besteld. c HIJ voegde hieraan toe. dat de maatschappij zich zal beroepen op de clausule in het con tract, welke bepaalt, dat de opzegging kan ge schieden met een termijn van 80 dagen. Men ontleent deze bereidheid aan de ver. klaring van Aloisi tegenover de pers, waarbij deze zeide dat het erop aankomt of het En- gelsche aanbod een einde of een beginpunt zal vennen. Ia bevoegde kringen te Rome verklaart men met nadruk, dat Italië onder geen omstandigheden zal deelnemen aan ver dere zittingen van den Volkenbondsraad over de Abemrlnisr-he kwestie, indien ook Abessinië hierbij vertegenwoordigd zal zjjn. NEW-YORK, 5 Sept. (Reuter) In een in terview verklaarde Chertok. dat hij van zijn concessie geen gebruik zou maken, zoolang hjj geen mededeellng had ontvangen van het Ame- van buitenlandsche f 2.- 12.85 De le luitenant jhr. mr. G. Sandberg was een der bekwaamste Nederlandsche vlieger-offi cieren en sedert 1922 verbonden aan de militaire Luchtvaart Afdeeling te Soesterberg. Hij kwam daar als reserve-offlcler en voltooide zjjn rechten-studie, waarna hij echter toch de militaire luchtvaart koos voor zijn verdere car rière. Reeds verscheidene jaren was hjj op Soester- berg als instructeur werkzaam en bjj tallooze gelegenheden is hjj opgetreden als Invlieger voor de Fokker-fabrieken, als hoedanig hij thans Het verloop van den tweeden zittingsdag van den Volkenbondsra&d wordt te Genève zeer pessimistisch beoordeeld. De ernst van den toe stand zou ook blijken uit het feit, dat Aloisi ter stond naar zijn hotel terugkeerde en onmlddel- HJk een telefonisch gesprek met Mussolini voer de. Abessinië ging accoord met elke bemidde- lingsprocedure, die het uitbreken van een oor log zou verhinderen. Het elschte slechts een rechtvaardige oplossing en een bevredigende regeling van de geheele kwestie. Het was tegen elke verdaging. Het ging er thans om, te weten of een staat, die bedreigd wordt door een mach tig buurland, met een beroep op artikel 10 en 15 van het Volkenbondspact op daadwerkelijke bescherming kon rekenen. Op ultnoodiging van The International As sociation of Wood Anatomists en den Bond voor Materialenkennis heeft dr. Arthur Köhler, verbonden als houtdeskundige aan het labo, ratorium van het Amerlkaansche Staatsbosch- beheer te Madison, Wisconsin, die zoo bekend is geworden door zijn onderzoek naar de her komst van de ladder, welke na de ontvoering van de baby der Lindberghs als vrijwel eenig bewijsmateriaal op het erf van de villa is aan getroffen en die ter gelegenheid van het In ternationaal Botanisch Congres momenteel in de hoofdstad vertoeft, Woensdagmiddag in het Botanisch Laboratorium te Amsterdam een boeiende voordracht gehouden over zijn arbeid, die geleid heeft tot het opsporen van den ver. vaardiger van de ladder in kwestie. PARUS, 6 September (ANP) De Russische ambassade in Parijs maakt bekend, dat Woens. dagmlddag tusschen den Belgischen zaakge lastigde en een Russischen speclalen gevol machtigde, in aanwezigheid van den Russischen zaakgelastigde, een voorloopig handeisverdrag is onderteekend. Dit voorloopig handelsaccoord moet dienen tot het herstel van de economi sche betrekkingen tusschen de Belgisch Luxemburgsche tolunie en Sowjet-Rusland LONDEN, 5 Sept. (ANP.) De correspondent van de Dally Telegraph te Addis Abeba meldt, dat dr. Martin, de Abessinische gezant te Londen, in het bezit is van een concessie, be trekking hebbende op een grondgebied van 170 vierkante mijl bij Saddo. Een Fransch en twee Dultache syndicaten zijn volgens dezen cor respondent houder van andere concessies. In deze onverwachte bljeenroeping ziet men algemeen een uiting van het streven der groote mogendheden, zoo spoedig mogelijk eeq einde te maken aan de openbare behandeling van de zaak, die men ook op de komende groote Assemblèe zoo weinig mogelijk behandeld wenscht te zien. In Bouscat (Gironde) is het dak ingestort van een huis, waardoor een slapende vrouw werd gedood en haar man zwaar werd gewond. In Bordeaux is het dak van het stadion afge rukt, zware kranen in de haven zijn omver- geworpen, tram- en telefoondiensten ontred derd, wegen door omgewaaide boomen versperd. LONDEN, 5 Sept. (A. N. P.) Tijdens de he vige onweersstormen, welke gisteravond hebben gewoed, is aanzienlijke schade aangericht door den bliksem. Een persoon Is om het leven ge komen, terwijl verscheidene personen bewuste loos raakten. Tot de gebouwen, welke door den bliksem werden getroffen, behoorde het sanatorium van de bekende Public School Harrow. Vooral te Sherlngham, Norfolk, noodweer ernstige schade aangericht. Van onzen Romeinschen correspondent: Vrijdag 6 dezer arriveert te Rome de groote internationale bedevaart van katholieke front strijders, die niet minder dan 14 naties omvat. De nationale fascistische bond van Italiaansche oudstrijders heeft zich bjj deze bedevaart, die door de aalmoezeniers der verschillende naties is georganiseerd, aangesloten. Onder de vele plechtigheden, die het program van deze bedevaart vermeldt, is een H. Mis in de basiliek van St. Paulus buiten de Muren, Dr. Köhler gaf een uitvoerige uiteenzetting van het zoo uiterst moeilijke research-werk. waarbij hij zjjn relaas met lichtbeelden il lustreerde. Vier en een halven dag heeft dr. Köhler noodlg» gehad voor het microscopisch onderzoek naar de houtsoorten, waaruit het materiaal van de ladder was samengesteld Men vond een tweetal soorten, waarvan één afkomstig was van de z.g. North Carolina.pine, een boom, die slechts voorkomt aan de Atlan tische kust. Dit materiaal werd echter nergens asngetroffen, noch in de villa van Lindbergh, noch bij personen, die er van verdacht werden bij de zaak te zijn betrokken. Na dit negatieve resultaat zette dr. Köhler het microscopische onderzoek voort, dat hem leerde, op welke wijze het hout was bewerkt, n.l. met een beitelzaag met acht sneden. Er bleken echter niet minder dan 1598 zaagmolens te zjjrr, die beitelzagen gebruikten, maar ten slotte bleek, dat er 25 waren die zagen met acht messen gebruikten. Bovendien vertoonde het hout een teeken van gen afwijking van een der messen. De zaagmolen, waar ook een der- gelljke afwijking een feit was. werd eindelijk ontdekt in Zuid-Carolina. Verder bleek, dat bjj het zagen van het hout een rol was gebruikt, die pas na 1 September 1929 in bedrijf was gesteld. Aan dezen datum had men dus een belangrijk houvast. Men kon nu nagaan aan welke houthandels tusschen genoemden datum en het tijdstip van het mis drijf was geleverd. ROME, 6 Sept. (Reuter) In politieke kringen alhier wordt verklaard, dat het optreden van den Italiaanschen vertegenwoordiger in de zit ting van Donderdag slechts een logisch gevolg was van de Woensdag door Alois! uiteengezette Italiaansche opvatting. De Italiaansche actie tegen Abessinië heeft men algemeen niet in een zoodanige scherpte verwacht, maar toch hecht men in Engelsche kringen groote beteekenls aan de omstandigheid dat Italië thans bereid schijnt tot op zekere hoogte in te gaan op het Engelsche aanbod, dat Eden gisteren opnieuw heeft uiteengezet. MILAAN, 5 Sept. Het observatorium van Faenza heeft in den afgeloopen nacht een bui tengewoon hevige aardbeving waargenomen, waarvan het epicentrum gelegen zou zijn op naar schatting 8200 K.M. in Oost-Westelijke richting. MIAMI, 5 Sept. (Reuter). Aan boord van de ..Atenas”. welke de passagiers van de „Dixie" heeft opgenomen, gaven dezen een aangrijpend verslag van het aan den grond loopen van het schip. We schenen in het middelpunt van den storm te zijn, plotseling klonk een scherp geknars en gelastten de officieren ons d/ reddingsgordels aan te doen. Gedurende de rest van den nacht werd het schip heen en weer geslingerd. Het trilde hevig en Ijzeren deuren en ramen bogen onder den druk van het water. In de groote zalen stond het water tot de patrijspoorten, terwijl overal koffers ronddreven. Volgens de oude zeemans-traditle zongen we allen. De pas sagiers, die op de „Atenas" kwamen, waren ge heel uitgeput, hun kleeren waren doordrenkt en gescheurd. ZU hadden niet gegeten sedert Maandagmiddag, aangezien het combuls ver nield was. WASHINGTON. 4 Septemper. (ANP.) Staatssecretaris Huil heeft medegedeeld, dat het staatsdepartement last gegeven heeft een onderzoek in te stellen naar de tweede Abessi nische concessie, die echter in vergelijking met de thans geannuleerde van de Vacuum Oil Cy slechts van gering belang lijkt te zjjn, zoodat daaruit voor de regeerlng der Vereenigde Staten geenszins moeilijkheden zullen voort vloeien. NEW-YORK, 5 Sept. (AN P.) In Wallstreet gelooft n«n, dat de persoonlijke interventie van Rockefeller Jr. heeft geleld tot de annuleerlng der groote concessie in Abessinië. De Standard Vacuum OH, aldus verklaart men, heeft af stand gedaan van deze concessie, die als een zeer belangrijk bezit moest worden beschouwd, om blijk te geven van den Amerikaanschen wil tot handhaving van den vrede. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Abessi nische regeerlng zich op het standpunt stelt, dat Rickett, nu de Standard Vacuum zich heeft teruggetrokken, op andere wijze kapitaal kan verkrijgen teneinde de rechten uit te oefenen, die hij aan zijn concessie ontleent. PORT SAID, 5 Sept. (Reuter). Graaf de I rikaansche departement Probok, een Amerlkaansche geoloog, die hier zaken. QENèVE, 8 Sept. (AJ1P.) Nadat Aloisi de Zittingzaal had verlaten, nam de Abessinische vertegenwoordiger Prof. Jeze het woord. HU Zing op de details van het Italiaansche memo randum niet nader in, doch noemde het memo randum in den loop van zijn betoog een poging om te overbluffen. Italië wü den ban over Abessinië laten uitspreken om bevrijd te wor den van zijn verplichtingen. Italië handelt vol- fna het Fransche spreekwoord, dat wie zijn hond verdrinken wü, slechts behoeft te ver klaren, dat het dier hondsdol is. De beschim pingen, die Italië aan het adres van Abessinië uit, herinneren eraan, dat Italië in de laatste Jaren na elkaar al zijn groote Europeesche bu- Ten op de grofste wijze heeft beschimpt Ge vaarlijk wordt de houding van Italië thans «chter slechts door de omvangrijke militaire voorbereidingen, die onmlddellljk oorlogsgevaar hebben doen ontstaan. Wanneer Italië expansie en nieuwe afzetgebieden noodig heeft, kan het daarmee toch openlijk voor den dag komen. Abessinië is ten allen tijde bereid, voor de uit voering van hervormingen en voor de econo mische ontwikkeling van het land den onbaat- zuchUgen raad van den Volkenbond op te vol- ten. GENEVE, 5 Sept. (Reuter) Heden is onverwacht toch een nieuwe ver gadering van den Volkenbondsraad bijeengeroepen, welke aanvankelijk te 6 uur zou beginnen, doch kort daarna een uur werd uitgesteld. Het ligt in de bedoeling de alge- meene beschouwingen te beëindigen en een commissie in te stellen, wel ke namens den Raad onmiddellijk een oplossing zal trachten te zoeken voor het conflict. Vermoedelük zal het comité vijf leden bevatten, Frankrijk en Enge land zullen vertegenwoordigd wor den door Laval en Eden. Volgens deze verklaringen kan het verlaten van de plaats aan de Raadstafel, noch als een coup-de-théètre, noch zelfs als een definitieve breuk van Italië met den Volkenbond worden opgevat. De benoeming eener Commissie van Vijl schijnt voorloopig te zijn aangehouden, daar Italië een plaats in deze commissie eischte on der motief, dat Italië gelijkelijk In het Ethio pisch conflict geïnteresseerd is als Engeland en Frankrijk. vandaag aankwam, gaf uiting aan het geloof, dat Abessinië onmetelljke rijkdommen aan petroleum en mineralen bevat en ook rijke landbouwverschleten oplevert, waarvoor Mus solini alles op het spel zet. De graaf die met groote waardeerlng sprak over den keizer van Abessinië, betreurde den tegenwoordigen toestand en gaf uiting aan de meening, dat Abessinië zich geen rekenschap geeft van de veranderingen, die in Italië heb ben plaats gevonden sedert dën slag van Adoea. Hij bleek van oordeel, dat de Abessi- nlërs geen kans hebben tegen de goedgewa pende en goed uitgeruste Italianen en dat een oorlog een groot bloedbad zou zijn, en dat deze niet langer dan tot Kerstmis zou duren. CHICAGO, 5 Sept. (Reuter.) Senator Nye werd ervan in kennis gesteld, dat Anthony Fokker door agenten ,van het Munltle-comitè was ontdekt en voorwaardelijk vrijgelaten. Het is niet bekend, waar hij werd gevonden. Volgens de voorwaarden, waaronder hij in vrijheid werd gelaten, moet Fokker een Hjst vragen beantwoorden, hetgeen door het Indie nen van een verklaring kan geschieden. Moch hl) weigeren daaraan te voldoen, dan zou. zooais senator Nye verklaarde, het comité hem oproepen voor een openbaar verhoor MADRID. 5 Sept. (Reuter). Het blad „El "igno Futuro” meldt, dat sinds eenigen tijd in Spanje onder de Anarchisten en Communisten vrijwilligers worden aangeworven voor „de binnenkort in Frankrijk tutorekende Marxis tische revolutie." t Deze vrijwilligers zouden over de'Pyreneeën naar Frankrijk gesmokkeld worden, waar zjj door de internationale roode hulp nabij de groote steden worden ondergebracht. NEW YORK. 5 Sept. (Havas). Een func tionaris van de Standard Vacuum Oil Cor poration verklaarde, sprekende m naam van een directeur-generaal der maatschappij, dat hij kon bevestigen dat de firma van plan is de petroleumconcessle in Ethiopië op te zeggen. GENEVE, 5 Sept. (Reuter). In de gesloten zitting van den Volkenbondsraad, heden avond, werd de dagorder opgesteld van de openbare zitting, welke onmlddellljk daar na om 7 uur 26 plaats had. De voorzitter gaf het woord aan professor Jeze. die het antwoord van de Ethiopische regeerlng uiteenzette op het Italiaansche memoran dum. MEXICO, 6 Sept. (Havas). De president der Republiek kondigde in het openbaar een wet af, welke strekt tot het in staatsbeheer nemen van kerkelijke bezittingen per 30 September a.s. ook de reis naar Turkije heeft ondernomen Reeds eerder heeft luitenant Sandberg voor de Fokker-fabrieken in het buitenland demonstra ties met nieuwe typen vliegtuigen gehouden. o.a. in Roemenië en eenlge jaren geleden zelfs In China. De overledene, die 36 jaar oud was en te Amersfoort woonde, was gehuwd en vader van één kind. De C. 10, waarmee het ongeluk is geschied, was een der nieuwste typen militaire vlieg tuigen der Fokker-fabrieken, een twee-persoons- Jager-verkenner uitgerust met een Rolls-Royce- motor van het model Castrel 5 met een capaci teit van ca. 600 PJI. Een aantal vliegtuigen van dit type is reeds geleverd aan het Nederlandsch- Indlsche leger, terwijl een aantal vliegtuigen van het model C. 10 voor het Nederlandsche leger in bestelling is en waarschijnlijk over eenlge maanden zal warden afgeleverd. De Turksche regeerlng overwoog den aankoop van eenlge dezer nieuwe Fokkermachines. waar toe luitenant Sandberg met een C. 10 te An kara aou demonstreeren. g&S NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgagavan door da H.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem De Abessinische vertegenwoordiger- elsch- te van den Volkenbondsraad: Je. overeenkomstig artikel 10 van het Volkenbondsstatuut de noodlge maatrege- te nemen om de onafhankelijkheid en Gedurende de uiteenzetting van den Ethlopischen woordvoerder bleef de plaats van Italië onbezet. De Nederlandsche luitenant-vlieger jhr. mr. G. Sandberg, die Donder dag in het bijzijn van tal van Turk- sche autoriteiten te Ankara demonstratie zou geven met militaire Fokker-vlieg tuig van nieuwe type C. 10, is tijdens deze vlucht afgegleden en neergestort. Het vliegtuig werd geheel vernield en luitenant Sandberg werd op slag gedoock Het viel op, dat de Italiaansche verte, genwoordiger, Aloisi, aanstonds »tjn zetel asn de Raadstafel verliet om het antwoord van de tegenpartij niet te beboeren aan te hoeren. Hjj weM rervangen door Rocco, lid ran de Italiaansche delegatie, zich op z|jn heart eenlge minuten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11