De schorsing van de C.H.V Kapitein Koppen Indië naar I "1 s Kerkelijk leven REHABILITATIE GEËISCHT z DE KARTEERING VAN NIEUW GUINEA w nane lot» JI DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 F1LMEN IN NOORDWIJK De Ufa maakt buitenopnamen De C.H.V. HOOG INDISCH BEZOEK BEVORDERING RUILVERKEER Vereeniging opgericht SLUISWERKEN BIJ GOUDA Het einde komt in zicht De staking te Tilburg n, of Grootsche onderneming f 11.000 VERDUISTERD Vier kampementen Jeugdvereeniging ontbonden Grootsche onderneming TEELTPREMIE VOOR VLAS Audiëntie Vertrouwen in nieuwen minister Steunverleening aan landbouw Na het overlijden van Mgr. Aengenent Aantal stakers met honderd verminderd Voortgezette algemeene vergadering De mogelijkheid van een prijs regeling Voor pootaardappelen oogst 1934 KONINGIN KEERT DINSDAG TERUG KATHEDRAAL K. -VAN HAARt ^PITTEL EM R.K. NAAISTERS- EN KLEER- MAKERSBOND ONZE DRUIVENTEELT IN MOEILIJKHEDEN VEREENIGING VOOR HANDENARBEID Ei to en, er- \et IU~ eld Woensdag vertrek van de drie Dragon-Rapide vliegtuigen van Schiphol Prinses Juliana betuigt Haar deelneming Naar den afsluitdijk De steunmaatregelen voor den landbouw dienen op een voudiger leest te wor den geschoeid De Maharadja van Patiala van den 5fvt(cfje Ikieljspo/t ge- moest gebruikelijk, werd de H. Mis voorst een bU i >8 Tongeren bracht JH de groeiende hoop, dat on- <Ut ook de knapste 1 Het Hoogwaardig Kapittel heeft het volgen de schrijven ontvangen: BV <ie Duitsche Posterijen is een verplaatsbaar postkantoor in gebruik genomen. In de tent bevinden zich ook zes telefoontoestellen. Het doel is om aldus waar door groote bijeenkomsten de plaatselijke kantoren overbelast kunnen geraken, een nor maal post- en telejoonverkeer te waarborgen rond met Maandag heeft in de zaal van de Koninklijke Harmonie te Tilburg d» syn jaarlijksche algemeene houden. vereenvou- uitvoering is vrijwel Sedert eenige weken is men bezig het deel van den Hoogen Schielandschen Zeedijk, dat tusschen Gouda en Moordrecht de waterkeering nog vormt tusschen den Hollandschen IJsel en draal t den H. te roepen voor BATAVIA. 9 Sept. Aneta verneemt dat de revolutionnalre jeugdvereeniging PJ»Jl.I. zal worden ontbonden. i De eerstvolgende gewone audiëntie van den Minister van Financiën aal plaats hebben op Maandag 16 September sz. Nieuwe N. C. B. vergadering -SF* evlge ;cht- tij en naar van lan- leekt gleuf een en ei- ng. ie- ra Naar wjj vernemen zullen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana Dinsdag met de dagboot van de Maatschappij ..Zeeland” uit En geland naar Vlisslngen vertrekken. Zij worden des avonds omstreeks negen uur aan het Hol- landsche Spoorstation in de residentie terug verwacht, om zich vandaar naar den Ruljgen- hoek te begeven. De overigens zoo rustige plattelandsbevol king begint vatbaar te worden voor het ver derfelijke werk van zaaiers van onrust en ontevredenheid, die misbruik maken van de ongunstige omstandigheden om te helpen afbreken wat in jarenlangen arbeid is op gebouwd. Naar nog uit Tilburg gemeld wordt, heeft het personeel van de firma P. van Dooren. ten getale van 73 man, het werk hervat. Ook op andere fabrieken zijn eenige stakers aan het werk gegaan. Momenteel bedraagt het aantal stakers 3982, ongeveer 100 personen minder dan j.l. Zaterdag. Het aantal werkwilligen bedraagt 1260. tot fac op dat bpnamf De vorst heeft nj. alsdan een bezoek aan den afsluitdijk gebracht en toonde zeer veel belang stelling voor dit groote werk der drooglegging. Door motordefect kwam het gezelschap nog iets later te Den Oever dan verwacht was. De vorst maakte echter geen haast en wilde op zijn terug rit ook over Volendam en Edam rijden. Het wer ken der uitwateringssluizen te Den Oever werd ook nog in oogenschouw genomen. Om half zeven werd naar Haarlem gereden waar de oude geveltjes werden bewonderd. De vier auto's parkeerden op de Gr. Markt. Te kwart voor tien was de Indische vorst in Den Haag terug. Hedenmorgen zou hij naar Berlijn vertrekken. krachten beschikbaar te stellen ter wille het algemeen belang. Over 't algemeen mag lukklg gezegd, dat de van ouds bekende goede organisatiegèest in den N. C. B. is bewaard ge bleven. Als een der bestuurders treedt op de chef vlieger van de wejkexpeditiekapitein C. A. Koppen; de overige vlieger-deelnemers, de 'oor ver* ■maal van in de voor- van de voor ben toegang tot .aal van Rijnland Kampementen en vliegvelden komen behalve te Babo, op het eiland Efman nabij Sorong, te Seroel op het eiland Japon en te Mlmlka op de Zuidkust van Nieuw Guinea. De afstand tusschen de beide uiterste kampementen. So rong en Mlmlka, bedraagt niet minder dan 600 kilometer. Ofschoon de expeditie uiteraard behoorlijk gewapend is en de regeerlng een wakend oog in het zeil houdt, worden geert- vijandelijke i overvallen gevreesd. Als alles naar wensch gaat, zal begin peto. ber met deze grootsche onderneming een aan- vang worden gemaakt. De Maharadja van Patiala en zijn gevolg hebben Maandagochtend ons land weder ver laten. Ze zijn met den trein van 10.40 S S. uit Den Haag naar Berlijn vertrokken. Hendriks van de den eerw. heer V. De vergadering heeft o. m. besloten geen en kel middel onbeproefd te laten, om te verkrij gen: 1. volledige rehabilitatie van de door de Ak- kerbouwcentrale ten onreohte gedurende eenigen tijd geschorste Coöp. Handelsvereenlglng 2. volledige financieele schadeloosstelling voor deze schorsing; 3. bestraffing en verwijdering uit hun ambt of dienst van allen, die direct of indirect ver antwoordelijk zijn voor den door de Akkerbouw- centrale tegenover de C.H.V. gepleegden eer roof. zijn ingedeeld in klasse A, ófwel tot andere rassen, ongeacht In welke der klassen A, B of C zij zijn ingedeeld. De ultkeering van den steun geschiedt met betrekking tot alle bovenbedoelde pootaardap pelen. welke op 1 April 1935 als eigen voorraad aanwezig waren voor zoover niet bestemd voor nieuwe uitpoot, op eigen bedrijf, en verminderd met die hoeveelheden, welke na dien datum als goedgekeurde pootaardappelen mochten zijn ver kocht of geëxporteerd. De steun bedraagt per 100 KG. pootaard appelen: in klasse A f 1.50; in klasse B fl. en In klasse C f 0.50. Allerwege leeft op een groeiende hoop, dat on der leiding van dezen Minister de zaken beter zullen gaan. Gaarne erkennend, dat terecht veel verwachtingen op hem mogen worden ge bouwd, mag men toch niet uit het oog verliezen. en meest toegewjjde Mlnis- Geen wonder is het. dat als gevolg hiervan de prijzen Inzinken, en de Tuinderij, het orgaan van het Centraal Bureau der Veilingen in Ne derland, ziet dan ook aankomen, dat ten spijt van den lagen minimumprijs, groote hoeveel heden druiven onverkocht zullen blijven. De tuinbouw kan zonder hulp der Regeerlng hei hoofd niet boven water houden, doch an- -deizijds wordt opgemerkt, dat het Landbouw- crisisfonds niet oriuitputtelijk is. In tuinbouwkringen wordt nu de mogelijk heid van een prijsregeling overwogen. Men wil n.I. den minimumprijs van 10 cent per kilo ver- hoogen tot 15 cent en daarenboven een heffing berekenen, die echter voor exportdruiven weer wordt terugbetaald. De opbrengst der heffing wordt gebruikt voor het tegen vergoedingsprjjs van 10 cent per kilo uit de markt nemen van druiven, die op de veiling doordraaien, en ver volgens naar gelang van het beschikbare saldo uitkeeren van een toeslag op de ter veiling aangevoerde, en voor de consumptie goedge keurde druiven. Hierdoor zou de prijs van de koude druiven tet een minimum gebracht worden dat ligt tus schen 15 en 20 cent per kilo, terwijl ook de minder goede kwaliteit druiven uit de markt zou blijven, en de tuinders worden aangespoord tot kweeken van het beste product. De steeds meer dreigende moeilijkheden in de druiventeelt zouden hierdoor, naar de mee ting van de Tuinderij, afgewend kunnen wor den H. K. H. Prinses Juliana heeft met groot leedwezen kennis genomen van bet overlijden van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis- schop van Haarlem, Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de orde van Oranje Nassau, oud-lid van den Hoogen Raad van Arbeid, enz. en Zij draagt mij op U Hoogst- derzelver oprechte deelneming over te brengen met het smartelijk verlies dat de Kerk door het heengaan van Mgr. Aengenent heeft ge troffen. De kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana (w«.) J. C. Baud. Er komen in het geheel vier kampementen, waarvoor de vestiging zorgvuldig is uitgeko. zen. Voor het transport van het materiaal is o.a. een lichter van de K. P. M. gecharterd. Terwijl het terrein rondom Babo gekarteerd wordt, wordt door de zorg van de opdracht geefster een ander vliegveld gereed gemaakt en een kampement aldaar gebouwd, zoodat on. middellijk nadat de karteering te Babo be. eindigd is, alles naar het nieuwe kampement kan worden overgebracht. Terwijl dit In ge bruik is, wordt het kampement, dat te Babo stond, weder naar een derde plaats overge bracht en zoo vervolgens. idagmorgen werd om half 11 in de Katho^, ^Haarlem een rotl-fmis ter eer** Tan oéeSt—opgedtfigernopi-'G^fsbijstand in de gewichtige vergadering, wel ke het Haarlemsche Kapittel vandaag moest houden. Zooals gebruikelijk, werd de H. Mis vooraf gegaan door het reciteeren van de Terts, ter wijl voor de H. Mis het Veni Creator gezongen werd. De H. Mis werd gecelebreerd door den kaplt- I. aardappelen, binnen de vierkantsmaat 2845 mjn., welke behooren tot een der vol gende rassen: Eigenheimer, Roodstar, Bonte- star. Westelnderblauwe, Zeeuwsche Blauwe, ld. Bonte, Bevelander, Noordeling, Souventer, Pre sent, Populair. Westbrabander, Unicum. Bato, Record, Robijn. Muntlnga-17, en door den Ne derlandschen Algemecnen Keuringsdienst zijn ingedeeld in klasse B of in klasse C; II. aardappelen, binnen de vierkantsmaat 28—60 mm. en met een uiterste lengte van 8 c.M„ welke ófwel behooren tot een der bo vengenoemde rassen en door den Keuringsdienst De Maharadja van Patiala, een van de rijkste Brltsch-Indische vorsten, bracht gedurende drie dagen een bezoek aan ons land. Zondag vertoefde hij te Amsterdam. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat in den voor middag een bezoek zou worden gebracht aan de diamant-lndustrle van de firma Asscher in de Tolstraat en aan het Koloniaal Instituut. Echter tegen twaalf uur verschenen eerst bij de firma Asscher de prinsessen, die in 't gevolg van den Indlschen vorst meereizen. Deze dames hebben met groote belangstelling het geheele bedrijf in oogenschouw genomen. Geruimen tijd later arriveerde de vorst getooid met den beken den tulband vergezeld van den Engelschen kolo nel Bowles. Hem werd door de directie een keur van dia manten getoond, die de volle belangstelling van den Britsch-Indiëj hadden. Inmiddels was het gevolg naar het Koloniaal Instituut vertrokken. Het was echter den vorst te laat geworden om nog vóór de lunch naar het museum te gaan. Hij vertrok na dankzeg ging voor hetgeen hem aan diamanten werd getoond, naar het Amstel Hotel. Aan zijn gevolg was inmiddels bericht gezon den ook naar het Amstel Hotel te komen. Een dichte menigte had zich inmiddels voor het hotel verzameld om den Indlschen vorst te zien. Om ongeveer kwart vpor drie verliet de Maha radja het hotel en begaf hij zich naar 't Kolo niaal Instituut, waar hij werd rondgeleid door den chef van den techn lachen dienst, omdat de bestuursleden, die vele uren aanwezig waren ge weest meenden niet meer op de komst van den hoogen gast te mogen rekenen. Ongeveer een uur heeft de Indische vorst be langstellend vertoefd in het Museum. Na dit bezoek werd vertrokken naar de Zui derzeewerken. vergadering bijeen ter beraadslaging over de candidaatatel- ling voor de bisschopskeuze. De door het kapittel op te maken voordracht zal naar Rome worden gezonden, waarna Z. H. de Paus de voor het bisdom Haarlem zoo ge wichtige beslissing zal nemen. De teeltpremle voor vlas van den oogst 1935. verkocht in het tijdvak van 11 Juli tot 21 Augustus, is vastgesteld op gemiddeld f 87.50 per H-A. De drie Dragon-Rapide vliegtuigen welke voor de karteering worden gebezigd, zijn ge. wone twee-motorige verkeersmachlnes (twee dekkers) van de De Havillandfabriek, welke plaats bieden aan acht passagiers. De drie Dragon-Rapide vliegtuigen zijn aan den onderkant eenigauna gewijzigd, zoodat bet De drie Dragon^Rapldé vliegtuigen, welke door de De Havillandfabriek in En geland zijn gebouwd, en die gebruikt zul len worden bij de karteering van Nieuw Guinea, bevinden zich sinds enkele dagen op Schiphol, waar nog eenige instrumen ten worden ingebouwd. De vlucht naar Indië van deze machines zal Woensdag as. te negen uur aanvangen. De Vereeniging voor Handenarbeid hield Zaterdag in een der zalen van hotel „Des Pays Bas" op het St. Janskerkhof te Utrecht de jaarvergadering. Om half elf in den morgen werd de ver gadering geopend door den voorzitter, Ds. A. H. v. d. Hoeve. De secretaris, de heer het jaarverslag uit. Het ledental blijkt in den laatsten tijd, om financieele .redenen, sterk terug te loopen. Niet, tegenstaande dit droevig verschijnsel, valt er in de verschillende afdeellngen een opgewekt leven te constateeren. Door het houden van tentoonstellingen, le zingen enz. poogt men steeds weer den handen arbeid in het centrum der algemeene belang stelling te plaatsen. De rekening en verantwoording over de voor- loopige uitkomsten in het vereenlgingejaar 1934.1935 gaf een nadeelig saldo, groot f 250. Voor een belangrijk deel is dit het gevolg van de gehouden tentoonstelling, terwijl verder f 400 minder van de afdeellngen binnenkwam dan verwacht werd. De begroeting 1935-1936 werd vastgesteld op een bedrag van f 3637.50. Wegens het aftreden van de hoofdbestuurs leden ds. v. d. Hoeve te Hem en A. J. Straat man te Bussum, moest in twee vacatures wor den voorzien. Gekozen warden de heeren J. A. Sellenraad en Atze de Leeuw. Na langdurige discussies werd besloten een examen voor lederbewerking in te stellen, in samenwerking met de R.K. Vereeniging. Koppen; de overige vlieger-deelnemers, luitenant.vllegers P. G. Tideman, J. V. Mel- ninger en J. Vonk maken de vlucht naar Indië als tweede piloot mede, aangezien de beide andere toestellen bestuurd zullen worden door de Engelsche vliegers captain Fullford en cap tain Cox. Laatstgenoemde heeft voor de De Havillandfabriek de verantwoordelijkheid van de vlucht, omdat de drie vliegtuigen eerst te Bandoeng aan de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij., welke de karteeringsopdracht gekregen heeft van de Nederlandsche Nieuw Guinea Pe. troleum Mjj.. waarvan deel uitmaken de B. P M„ een Amerikaansche en een Engelsche maatschappij, worden geleverd. Met deze vliegtuigen gaan ook mede de hee ren P. G. L. Hegener, chef-radlo-dlenst van de expeditie en H. J. Brink, mecanicien. De algemeene leider van de expeditie, de ka pitein der Artillerie mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. is reeds 14 Augustus ;.l. per K. L. M naar Indië vertrokken; ook de eerste Geo. deeth C. Roggeveen en de navigator-fotograaf F. W. J. Surink hebben de reis naar Indië per K. L. M.-vliegtuig gemaakt. tel-vlcaris Mgr. H. J. M. Taskin, die werd ge assisteerd door kapelaan J. kathedraal als diaken en Tilman, subdiaken van het Groot-Seminarle te Haaren. De regeling is zoodanig, dat bij aankomst der vliegtuigen op Nieuw Guinea deze zullen na aankomst te Bandoeng in de werkplaatsen van de K. N. I. L. M. duchtig onderhanden worden genomen, waarmede tien dagen ge moeid zullen zijn al het overige personeel en al het benoodlgde materiaal reeds in het tevoren geheel gemonteerde kamp te Babo, aan de Zuidkust van de Mac Cluer Golf, aan wezig is, zoodat de karteering onmiddellijk kan beginnen. De H. Mis werd door zeer veel geloovlgen bij gewoond. Daarna kwam het kapittel in Voorts werd behandeld een voorstel nopens ae jachtrenten, waarbij wordt geprotesteerd tegen de wijze waarop de wet wordt uitgevoerd. De waarde van de jacht is over het algemeen 5U pet te hoog aangeslagen, en de commissie is veel te eenzijdig samengesteld. Kapelaan Wouters van Berllcum deed een beroep op de saamhoorlgheid der boeren. Er is een schreeu wend onrecht gepleegd tegenover de boeren, waaraan een einde moet komen. Als meest spieken dvoorbeeld noemde hij het geval van Loon op Zand, waar het jachtrecht 51.000 opbracht, terwijl het landgoed nog geen f 17.000 opbracht. In Goirle waren 500 H.A. teveel voor jachtrechtpllcht geschat. Het Hof deed uit spraak en het Rijk moest 13.000 bijbetalen, terwijl bij de schatting geen rekening was ge houden met het artikel van de jachtwet, dat binnen 20 roeden van woningen niet mag wor den gejaagd. Ook het Bossche Hof heeft hier mee geen rekening gehouden. Spr. protesteet tegen de eenzijdige samenstelling der jacht- commissle, tegen de deskundigen, tegen de uit spraken van het Bossche Hof. v Het hoofdbestuur zal al het mogelijke doen om bij de bevoegde instanties wijziging van de wet te verkrijgen. Bij de behandeling der voorstellen werden de verschillende steunmaatregelen der regeerlng in details besproken. Na deze behandeling werd een motie aan genomen, waarin de verschillende wenschen van de vergadering nopens vereenvoudiging der steunmaatregelen tot uiting komen. Wegens het vergevorderde uur zag de gees telijke adviseur at van zijn voornemen over en kele actueele kwesties een en ander te zeggen. Na de rondvraag volgde sluiting met den cliristelijken groet. ter niet in staat kan zijn om alle verlangens in vervulling te «Joen gaan. Laten de boeren Minister Deckers tegemoet treden met groot vertrouwen, met een groote bereidheid tot medewerking, met een hartelijk gebed, opdat Gods zegen in rijke mate moge rusten op zijn zwaren arbeid. (Applaus). Eenzelfde groot vertrouwen mag worden ge vraagd voor hen, die in deze moeilijke tijden zijn gesteld in de leiding van de organisaties. Meer dan ooit wordt van hen gevraagd tijd en krachten beschikbaar te stellen ter wille van ge- De eerste dag der zeventiende algemeene vergadering welke de R. K. Naaisters- en Kleermakersbond Zaterdag en Zondag te Am sterdam heeft gehouden werd besloten met een feestavond, aangeboden door de mede-jubilee- rende Amsterdamsche afdeeling. Op deze feestelijke bijeenkomst, waarop den afgevaardigden een geanimeerd program ge boden werd, dat allen kostelijk vermaakte, werd aan twee der oprichters van den Bond, n.I. aan de heeren W. J. Starink. Arnhem en A. F. J. Diemel. Utrecht, het diploma van het R. K Werkliedenverbond aangeboden. Ook de afdeeling Amsterdam had jubilarissen die van de oprichting af lid waren, n.I. de hee ren P. Blommaerts. H. J. Voorhuyzen Br. en H. L. W. Voorhuyzen, die ook met het diploma van het Werkliedenverbond werden begiftigd. Zondagochtend te zeven uur werd in de kerk van O. L. Vrouw aan de Keizersgracht een H. Mis opgedragen, waaronder de afgevaardigden ter H. Tafel naderden. Aan het gemeenschappelijk ontbijt, dat daar na werd gebruikt, heeft de geestelijke adviseur, kapelaan Veldbrugge uit Utrecht den bonds- penningmeester, den heer Diemel, gehuldigd. Hem wierd namens de afdeellngen een couvert met inhoud aangeboden om den jubilaris in staat te stellen zich een geschenk naar eigen keuze aan te schaffen. De bondsvoorzitter sprak vervolgens eenige hartelijke woorden van hulde tot dën eveneens jubileerenden heer Starink, wien het boekwerk „Het Rijk van den Arbeid” werd overhandigd. Daarna werd de agenda afgewerkt. De meeste voorstellen waren van internen aard. Besloten werd dat voor elk overleden lid in de jiarochie- kerk waartoe hij tijdens zijn leven heeft behoord eer. H. Mis zal worden opgedragen. Voorts werd op aandrang der vergadering be sloten het daarheen te lelden, dat elk lid. zoo mogelijk. iedere week 3 oent offerde voor „Her wonnen Levenskracht”. Van twee tot vier recipieerde het Hoofdbe stuur van de jubileerende organisatie, die vele gelukwenschen in ontvangst mocht nemen, o.a. ook van werkgeverszijde. BATAVIA. 9 Sept. .(Aneta) De patih (In- heemsch burgemeester) van Meester Cornells is ontheven van zijn functie, in verband met een fraude van passargelden tot een bedrag van ten minste f 11.000. Deze ambtenaar heeft reeds 34 dienstjaren en zou het volgend jaar met pensioen gaan. HU bekende onmiddelltjk en bood aan dit be drag terug te storten, zoo spoedig hij daartoe in staat is. I>» ontdekking geschiedde door de Rekenka mer. welke een onderzoek instelde naar de aanwezigheid van het deposito bij de afdeelings- te hebben besteed voor den bouw van een De patih verklaarde de gelden tn hoofdzaak te hebben besteed voqr den bouw van een woonhuis te Poerwakarta. De Minister van Landbouw en VisscherU heeft bepaald, dat dow de Nederlandsche Akkerbouw- centrale uit het Landbouw-Crlslsfonds steun zal worden uitgekeerd met betrekking tot door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1934, benoorende tot een der volgende catego rieën: Ruim 20 millioen kilo druiven wordt per jaar in ons land gekweekt, en daarvan moet p!.m. 12 millioen kilo in ons land verkocht wor den. De geringe exportmogelijkheid heeft ook voor onze druiven den weg voor een redelUken verkoop afgesneden. Het geheele gebied, dat in kaart moet wor den gebracht, beslaat de geweldige oppervlak te van tien millioen hectaren, tezamen echter nog niet de helft van het Nederlandsen bezit op Nieuw Guinea vormend en hoofdzakelUk be staande uit laag terrein, dat een lengte heeft van ongeveer 800 kilometer. De duur van het werk wordt op tenminste een jaar geschat en is uitsluitend afhankelijk van de gelegenheid 'otografeeren. Met bewolking en andere rekening houdend, rekent men er ;r dag hoogstens gedurende een uur zullen kunnen worden gemaakt. De notulen, het jaarverslag en de rekening van 1934 werden goedgekeurd. Bij de begroo- ting ontstond discussie over de z.g.n. actie der kleine boeren, waartegen door de plaatselijke boerenbonden moet worden opgetreden. De leden, die aan deze actie meedoen, moeten worden geroyeerd, omdat bij den boeren bond veel nadeel berokkenen. Een voorstel om dc begrooting te verlagen met een paar duizend gulden, welke gevonden kunnen worden op de salarissen om zoodoende de contributie te kun nen verlagen, wordt niet aangenomen. De be- giootlng wordt ongewijzigd goedgekeurd. Ir. <iet bestuur worden herkozen de heeren A Kuljlaars te Westerhoven, J. Oomen te Ba- vel. P. Peters te Cuijk, P Stevens te Sambeek en J. Vos te Roosendaal. In de vacature van wijlen den heer v. d. Ven wordt gekozen de heer M. Cox te Eindhoven. Hierna volgt de behandeling van de voor stellen der afdeellngen. Aangenomen wordt een voorstel inhoudende dat de N. C. B. tracht te verkrijgen afschaffing van de toewijzing van kalveren. Eveneens een voorstel om bij nlet- aischaffing meer rekening te houden met de kleine bedrijven. Ook de biggenmerken behoo- rer. te worden afgeschaft. Voorts kwamen eenige voorstellen in behandeling, waarin werd aangedrongen op verbetering van de steun maatregelen voor akkerbouwproducten, waarbij ■moet worden rekening gehouden met de klei ne bedrijven. De boeren uit de grenstreken vragen verbetering van de regelingen In deze streken; ook de crisiscentrale moet gewijzigd worden, daar deze op zoodanige wijze werkt, dat de huiselijke vrijheid niet voldoende wordt ge ëerbiedigd. Voorts worden verschillende wen- schen geuit t.a.v. aardappelen, erwten en boo- nep In zijn openingswoord herdacht de voorzitter. I de heer Moors, wijlen den heer v. d. Ven. oud- j voorzitter, en wijlen den heer Otten, oud-secre- taris. Voorts memoreerde de voorzitter het Ijj- densverhaai van de C.H.V. In verband met de Echorsing De meeste vergaderingen van boeren en tuin ders, aldus vervolgde spr.. blijven staan in het teekén van de crisis. Zou het ook anders kunnen bij den noodtoestand die in vele gezinnen maar steeds verergert? Het "fe bedroevend te moeten constateeren. dat ondanks tal van regeerings- maatregelen de situatie vooral van de zuivere veehouderijbedrijven, van de meeste gemengde bedrijven en nog meer van de kleine bedrijven gaandeweg achteruit gaat, zoodat de toestand voor duizenden en nogmaals duizenden gezinnen van eerzame land- en tuinbouwers onhoudbaar is geworden. In het weekblad van 23 Augustus werd cverzicht gegeven van de uitkomsten van een aantal kleinere zandbedrijven, aangesloten het Boekhoudbureau N.C.B. De netto winst per hectare daalde van 64.10 in 1933-’34 tot 11.07 in 1934-*35 bij de bedrijven van 1—5 H.A. en van 40.70 tot 31.68 bij de bedrijven van 510 HA. Daar staat: een eigengeërfde boer, wer kend zonder schuld, verdiende op een bedrijfje van de eerste categorie van gemiddeld 3.80 H.A 332.61. op een bedrijfje van de tweede catego rie van gemiddeld 7.60 H.A. 692.54. Maar welk gering percentage van die boeren verkeert in den gunstigen toestand van eigengeërfd en zon der schuld! Het grootste deel gaat zwaar ge bukt onder den last van hypotheek- en andere schulden, onder den last van pachten die nog verre uitgaan boven de opbrengstwaarde. De gegevens van de andere aangeslotenen bij het Boekhoudbureau zijn nog niet voldoende verwerkt om daaromtrent mederteelingen te kunnen doen. Maar spr. durft toch te voorspel len, dat een teruggang te bespeuren zal zijn over de heele linie, behoudens waarschijnlijk bij de grootere akkerbouwbedrijven Maar ook voor deze laatste worden de perspectieven belangrijk ongunstiger nu de oogsten minder en de richt prijzen verlaagd zijn. De overheidsbemoeiing heeft, in stede van zich te bepalen tot het onmisbare, door middel van verschillende centrales gaandeweg meer tot zich getrokken wat betreft regelingen en uitvoe ring. 1 Is geworden een concentratie van macht met honderden voorschriften, waarin niemand meer wegwijs is en waarvan vrijwel ledep beu is. De akkerbouw 4s naar rato meer uit de gelden van het Landbouwcrisisfords blijven ontvangen dan de andere bedrijfstakken. Men heeft ondanks het dringend vertoog aan de houders van de kleine bedrijven met de hel pende hand toegestoken in die mate, dat ze van pauperisme zijn vrijgebleven. Aan het dringend verzoek om tot diging in verschillend opzicht van van crisismaatregelen over te gaan niet voldaan. In dit licht bezien, valt het te begrijpen, dat vrijwel alle voorstellen voor deze algemeene ver gadering staan in het teeken van de crisis, maar ook in het teeken dat van de wenschen van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond zoo bitter weinig in vervulling is gegaan. Die voorstellen zijn een duidelijke weerslag, als het ware een herhaling en opnieuw en met kracht onderstrepen van hetgeen daar in on ze katholieke organisatie werd gevraagd. Eenerzjjds spreken zij deze duidelijke taal: verlos ons van het gemaatregel op elk gebied, waarop het slechts eenigszlns mogelijk is. Men ziet wel duidelijk in, dat beperkingen noodlg blijven en dat aanpassing en omzetting der be drijven moet plaats hebben. Maar met klem wordt gevraagd vereenvoudiging en afschaffing van datgene wat ook maar eenigszlns kan wor den gemist. De ontwrichting van vele bedrijven, zoo leest spr den geest, neergelegd in de voor stellen. is toch gekomen, ondanks de vele rege lingen, die ongetwijfeld goed bedoeld zijn ge troffen. maar die niet, althans nog niet, het resultaat hebben gehad wat er van verwacht werd. Zoo terecht wordt in de toelichting op een der voorstellen er op gewezen, dat door het thans gevolgde systeem de ontevredenheid met haar schadelijken invloed op het dorpsleven hand over hand toeneemt. Dat men toch mets onbeproefd late om de oorzaken daarvan zoo veel doenlijk weg te nemen. Anderzijds bepleiten die voorstellen noodzake lijke middelen tot redding van den steeds die per wegzinkenden boerenstand. Wie op de hoogte is met de toestanden in de bedrijven zal de redelijkheid Inzien van wat gevraagd wordt- oog van de camera’s, welke op deze plaats worden bevestigd, naar alle kanten een vrij veld heeft. Laten wij ook eerlijk bekennen, dat de toe standen gaandeweg moellijker zijn geworden èn door voortgaande belemmeringen van onzen export én door het niet voldoende toevloeien van gelden in het Landbouwcrisisfonds. De Re- geering is daardoor komen te staan voor steeds zwaarder problemen, niet alleen tot redding van óen land- cn tuinbouw, mv" ook tot redding van de andere bedrijfstakken, van Industrie en handel en scheepvaart, en middenstand, en tot voorkoming van de ernstige gevolgen van groote werkloosheid. Vorige week zijn enkele vooraanstaande in- dustrieelen, kooplieden en andere personen uit de Nederlandsche zakenwereld te Utrecht bij elkaar gekomen, die gezamenlijk hebben opge richt de vereeniging „Handelspolitiek”. Deze vereeniging zal ten doel hebben om het ruilverkeer van goederen e.d. te bevorderen. Dit verkeer zal loopen over een centraal punt, dat als een soort makelaar personen in con nectie brengt, die op deze wijze hun zaak in een ruimeren zin willen uitbreiden. Er zullen eenige vooraanstaande personen worden aan gezocht om met het bestuur een program sa men te stellen, dat de vereeniging in staat zal stellen, het ruilverkeer onderling te bevorde ren. Inlichtingen zijn te bekomen (schriftelijk) Noordenburglaan 2 te Voorburg. Het begon al vroeg in den morgen. Klokslag zeven uur stond een auto van de Ufa voor m'n deur. De regen kletterde tegen de ruiten, de lucht was zwaarbewolkt, een gure, kille wind striemde in ’t gezicht. Niet bepaald ideaal weer derhalve om buiten te filmen De** tweede Nederlandsch sprekende film, die door de Ufa wordt vervaardigd, is een Holland- sche versie van „Hllde Petersen Postlagernd”, waarin hoofdrollen worden vervuld door Cor Hermus. Herman Tholen. Fientje Berghegge. Louis Borel. Marie Faassen, Dolly Bouwmeester, Jean Stapelfeld. Robert Milton, Hllde Alexan der, L. Tummers, W. Poncia. Alex de Meester Jr en Margot Hoppenbrowers. ZD wordt vervaardigd onder regie van Victor Janson, bDgestaan. voor wat den Nederland schen dialoog betreft, door Cor Hermus. Toch moest het gebeuren en zoo arriveerden we in NoordwDk, waar hotel Huls ter Duin eenzaam en verlaten ligt. In de ruime eetzaal vonden we daar een groot aantal menschen verzameld. Meest bekende gezichten. Regisseur Victor Janson was er niet. De opnamen zou den worden gemaakt onder leiding van Fritz Kurth. Verder merkten we op de medewerken den Herman Tholen. Cor Hermus. Louis Borel, Fientje Berghegge en Dolly Bouwmeester. Het duurde nogal lang voor er eenige tee- kening in de situatie kwam. Tegen tien uur was het weer beter geworden. De zon scheen vrlendelDk, en alles zou nog goed worden. Aan publieke belangstelling was geen gebrek en na eenlg zwoegen mocht het den technl- schen staf elndelDk gelukken enkele defecten weg te werken, waarna de zon defect raakte en een hevige stortbui allen weer naar het hotel joeg. Daar kortte men den tDd met zang en dans tot de zon weer redelDker werd. Maar zD hield het niet lang vol en verdween na een paar scènes Wat is een film zonder zon? De heer KurtFT'gaf het antwoord en ver klaarde zich overjvonnen. HD gaf ’t op voor vandaag. Tholen moest er trouwens Düngs van door naar de K R.O.-studio. Van 's morgens z<-ven tot 's avonds vDt had hü geschminkt zitten wachten op niets. Ja, zoo gaat het den nieuwen tak van de Gouwe, af te graven. I Men is thans met dit werk zoover gereed ge komen. dat het IJselwater door de voorhaven door de nieuwe sluis de Gouwe kan binnen- stroomen, zoodat de onmlddellUke waterverbin ding een feit geworden is. Het zal nog slechts eenige dagen duren, dan zal de geheele dpk>4rt^ afgegraven. De afgegraven grond wordt benut sterking van de sluis bD het Diesc^f Rijnland en de westejijke kade haven. Het tusscheffde oostzjj^ haven en de westzDde gi den boezem vanviet Dieseli gelegen stuk groriBv-JaL-mft zDn zuidsDde naar den IJsel Is toegekeerd, is opgespoten tot een hoogte, die dezelfde is als die der omringende dDken. De opening der slulswerken zal in den loop van October plaats vinden. Over een Week hoopt men de voorhaven reeds voor het vervoer van zand, dat bestemd zal zDn voor den nieu wen provincialen weg Den HaagMoordrecht, in gebruik te nemen. Met groote voldoening is in boerenkringen vernomen de Instelling van een afzonderlDk De partement van Landbouw en VisscherU, waarme de is ingelost een oude wensch van den Kath Ned. Boeren- en Tuindersbond. Met niet minder voldoening hebben de boe ren gezien, dat als hoofd van dit Departement ral optreden ZUne Excellentie Mr. Dr. L. N Deckers, die het groot vertrouwen onzer boe renbevolking heeft. (Applaus). en men

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5