ONS BLAD Italiaansche oorlogsschepen in Grieksche havens Madariaga’s poging mislukt I w Het nieuws Proef-mobilisatie Italië m lal op 24 September de oorlog tusschen Italië en Abessinië ontbranden? heden Revolutie-poging in Portugal van ZOEKT ITALIË STEUN BIJ Artistieke streek DUITSCHLAND? van Streicher Von Reichenau uit het ministerie Het Nazi-congres te Neurenberg DE BAROMETER ■i Steeds troepen concentratie JOH. LAUWERS Tien millioen fascisten zullen in Demonstratie van macht De treinramp bij Padua Duitschland Ministercrisis in Griekenland Partijdag der Vrijheid” begonnen A 7 Italië beweert echter tot de aller- laatste minuut bereid te zijn tot onderhandelen Scepticisme over het werk van Genève Hoare’s rede met span ning verwacht Minister Rust beveelt volkomen scheiding der rassen Uitzonderingstoestand te Lissabon Benoemd tot commandant van het legercorps te München eenige oogenblikken gemobi liseerd worden Starhemberg in Hongarije DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Joodsche scholen in Italië ontevreden -VVer den geest van Genève ,.12.- f2.85 PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regelidem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 NOG EEN TREINBOTSING Litwinow alsnog in het presidium van de Assemblee De toespraken van Hitler aan den nieuwen Italiaanschen gezant te Berlijn Door energiek optreden der regee ring in de kiem gesmoord Schilderij van von Kaulbach in dienst van het anti- semietisme I ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No 286 beginnen? Mislukte revolutiepoging in Portugal. al. ibay. Kelk gesloten nit R.K. kerk te Utrecht. ft. 9 O O 2 U. ft. 6 r 15 t te uur uur de I. 5 ,urg [hzl 1 ept. em. 10 u. u. pt. LONDEN, dat van 'o mogen naar -Said pa». hin- Evenwel beteekent het scepticisme geen vij andigheid van Italië tegenover Iedere onder- Deze feiten hebben evenwel niet een ein de kunnen maken aan het gevoel van on- rust, dat teweeggebracht is door de verden king van de tegenwoordigheid van tegen standers, waarvan het oordeel vooral onder den invloed zou staan van verborgen poli tieke overwegingen. By de verkiezing van de vice-presidenten be haalde Lltwinow slechts 29 stemmen, zoodat behalve de drie groote Europeesche mogend heden nog België en Mexico in het presidium werden gekozen, waardoor groote ontstemming bij de Sowjet-delegatle werd gewekt, waaraan Viering van het 25-jarig bestaan der Boeren en Tuinders Onderlinge. Grieksche minister van Binnenlandsche Zaken af getreden. Te Ismidt bij Istanboel is een personentrein op een goederentrein ingereden, die in het sta tion stond. Vijf personen werden gedood en ver scheidene gewond. De laatste officieele berichten van de grens ran Eritrea bevestigen, naar de „News Chro nicle” uit Addis Abeba meldt, dat groote Ita- llaansche troepenafdeelingen van Asmara naar de grens, in de richting van Adoea, op weg zijn. Te Adl Ugri en Adi Kale zijn Infanterie, zwarthemden en inheemsche troepen met artil lerie en tanks geconcentreerd. P* Voor Alle Abessiniërs zijn gemobiliseerd chaamsoefeningen behooren daartoe ook, zooals deze foto in een legerkamp nabij Addis Abeba doet zien Goudvoorraad der Ned. Bank in de afgeloopen week met ruim zes millioen gulden gestegen. Vestigingswet zal binnenkort worden ingediend. Op 10 October begint de Bossche rechtbank met de behandeling van de Ossche misdrijven. MILAAN. 10 3ept. (Reuter) Het aantal personen, dat bij de treinbotsing tusschen Vene tië en Padua om het leven gekomen is, wordt thans als zeven opgegeven. Stand op Woensdag 10 uur »Ja; 765.’ Vorige stand: 769.5 lun. s. 0 vu End. om. uur mp- kerk *eru. chel. Ra. da luz. t».pw ewaaia De voorzitter van de Commissie-van-ViJf, de Spanjaard De Madariaga 1 ttta. rew- aar San. rib. iad. sur end len. lept. lept. den. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ver- rvui. doen onna üena utal men oren fl hans >ver- ende on- twjj. in. 760 1 I BERLIJN, 10 Sept. (Havas). Joodsche kinde ren zullen voortaan niet meer dezelfde scholen kunnen bezoeken als kinderen van niet-Joodsche ouders. De minister van onderwijs. Rust, heeft een circulaire laten verspreiden, waarin hij een volkomen scheiding van de rassen op de scho len voorschrijft. In plaatsen, waar het aantal Joodsche kin deren hooger is dan twintig, zal een speciaal Joodsche school gebouwd kunnen worden. den wijnaccijns en z.h.st. aanvaard. Vaste commissie van den Economischen Raad ex art. 8 der wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondememerz- overeenkomsten benoemd. In Fransche kringen werd hedenavond het gerucht verbreid, dat de Engelsche regeering besloten zou zijn, zoo noodig ook artikel 16 van het Volkenbonds-pact, dat in het ne men van sancties voorziet, toe te passen. Van Engelsche zijde kon hiervan geen bevestiging verkregen worden. De Abessinische vertegenwoordiger te Rome, Negadras Afevork Ghevie Yesus, met zijn Italiaansche vrouw in een ka mer van de legatie te Rome In zijn proclamatie aan de bevolking heeft minister-president Tsaldaris uiting gegeven aan zijn verontwaardiging over de voorvallen van gisteren. Hij voegde hieraan toe, dat strenge straffen zijn opgelegd. De zenuwachtige stemming van De marine-offlcier Mendes Norton poogde den kruiser „Bartholomeus Dias" tot openlijken op stand te brengen. Hij werd echter door den com mandant van den kruiser Correia da Sllva” ge arresteerd en bevindt zich reeds in de vesting Ameixoeira. Naar verluidt, zijn ook diverse regeerings- vijandige elementen gearresteerd, oA. de be kende officier Alemeida. Zoodra de samenzwering bekend werd, werd te Lissabon de verscherpte uitzonderings-toe- stand afgekondigd. De citadel, waar de staatspresident woont, de post- en telegraafkantoren, de radio-stations, kazernes en openbare gebouwen worden door de politie bewaakt. In het land heerscht absolute rust. Dinsdag middag kwam de ministerraad bijeen. De Abessinische regeering heeft ook dit ver zoek van de hand gewezen. Ynt Addis Abeba wordt gemeld, dat de Itali aansche gezant heden bij de Ethiopische re geering heeft geprotesteerd tegen de moeilijk heden welke de Abessinische autoriteiten be rokkenen aan de Italiaansche beschermelin gen. die uit het binnenland naar Addis Abeba zjjn uitgeweken. 1 BERLIJN. 10 Sept. (D. N. B.) Het Rljks- ministerie van Oorlog maakt bekend, dat ge neraal von Reichenau, kabinetschef in het mi nisterie van Oorlog benoemd is tot comman. dant van het legercorps München. Hij wordt in het ministerie opgevolgd door generaal-ma joor Keitel. Bijzondere scholen voor Joodsche kinderen in Duitschland. MILAAN, 10 3ept. Nader wordt gemeld, dat de treinbotsing in de nabijheid van Padua zich heeft voorgedaan op de geëlectriflceerde Hj-i Venetië-Padua. De uit Padua komende trein schijnt ten gevolge van een defect aan de rem men niet in staa< geweest te zijn te stoppen, ten gevolge waarvan het in volle vaart op den trein, die uit Venetië kwam, ingereden is. Onder de dooder. zijn ook de machinisten en conduc teurs van beide treinen. Behalve deze vier doo- den is ook een passagier om het leven gekomen. Een en dertig gewonden zijn naar het .zieken huis van Padua gebracht. Er moet rekening worden gehouden met bet feit, dat de diepere politiek van Italië en van Duitschland parallel gaat. De Italiaansche pers acht de tusschen Hitler en den nieuwen Italiaanschen ambassadeur ge houden besprekingen te Berlijn beteekenisvol, en prijst de neutraliteit van Duitschland in het Itallaansch-Abesslnisch geschil. 10 Sept. (D.N.B.) Met spanning ziet het Engelsche volk de rede tegemoet, die de minister van bultenlandsche zaken. Hoare, morgen in de Volkenbondsvergadering zal hou den. In welingelichte kringen verluidt, dat de minister in opdracht van de regeering een ver klaring van groote beteekenls' zal afleggen. Wijlen Koningin Astrid in de Eerste Kamer herdacht. Italië houdt binnenkort een proef-mobilisatie. Zal Italië spoedig het offensief, tegen Abessinië ATHENE, 10 Sept. (Reuter) De republi- keinsche minister van Binnenlandsche Za ken Rhallls is afgetreden. gisteren, zoo vervolgt het manifest, is niet gerechtvaardigd. De volksstemming zal plaats vinden. Tsaldaris verklaart tenslotte, dat naar zijn meenlng de natuurlijke bewindsvorm voor het land het koningschap is, gebaseerd op de de mocratische instellingen, en hij wekt he' volk op om met hem samen te werken, teneinde de rust te verzekeren. Laval en Sir Samuel Hoare hebben hun ge dachtenwisseling vanavond weer voortgezet. De Brltsche Minister van Bultenlandsche Zaken heeft het vandaag voor de pers voorgesteld, alsof het verloop der besprekingen van heden morgen uiterst bevredigend" was. Laval ver klaarde echter hedenavond ironisch: „We zul len niet over Abessinië spreken.” Het presidium van de Volkenbonds-Assem- blée heeft hedenavond na een langdurige dis cussie besloten, alsnog den vertegenwoordiger der Sovjet-Unie, Lltwinow, uit te noodlgen, aan da werkzaamheden van het presidium deel te nemen. Gedurende die enkele uren zal Italië dus een millioen soldaten onder de wapenen heb ben en tien millioen burgers, die op militair» wijze zijn georganiseerd. De enorme demonstratie van macht moet een antwoord geven op wat men in Italië beschouwt' - als een Internationale antl.fascistlsche coalitie. handeling. Een feit is dat nog geen datum is vastgesteld voor de militaire operaties. Men ziet geen enkele aanwijzing voor een spoedig begin der vijandelijkheden. Tot de allerlaatste minuut zal Italië zich niet tegen diplomatieke onderhandelingen verzetten. Het gebrek aan vertrouwen van Italië in de thans gevoerde besprekingen wordt hierdoor veroorzaakt, dat deze plaatsvinden in een internationale atmos feer, waarin Italië in de minderheid meent te zijn. Naar nader wordt gemeld zal de mobilisatie der tien millioen burgers zoowel in de provin cies als in de koloniën plaats vinden. De fascistische militie zal bijeenkomen in de kazernes. ZU die gewoonlijk of tijdelijk in het buiten land vertoeven moeten den secretaris van de Partij een telegram zenden. De gemobiliseerden zullen op de verzamel plaatsen blijven tot middernacht, behoudens tegenorder, terwijl de balilla’s tot negen uur in den avond op de verzamelpunten moeten blijven. Nadere instructies zullen bij de mobllisatle- order worden gegeven. Attollco, die in het Italiaansch sprak, legde er den nadruk op. dat het de taak is van lede ren gezant, om de banden tusschen zijn eigen land en het volk waarheen hij afgevaardigd is. te versterken en vaster aan te halen. De Dultsch-Itallaansche betrekkingen hebben voor den vjede en het evenwicht onder de volken grootere beteekenls dan ooit en in de toekomst zullen zij van nog grooter belang worden. In zjjn antwoord verklaarde Hitler eveneens overtuigd te zijn, dat de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland voor de toekomstige poli tieke ontwikkeling en voor een vruchtdragende samenwerking tusscheji de volken van de grootste beteekenls zullen zijn. De „Times” wijst er in een artikel onder het opschrift „een politieke manoeuvre" op. dat het feit alleen reeds, dat dit bezoek op Zondag is gebracht, bijzonder is. De toespraken die bij deze gelegenheid zjjn uitgewisseld door den nieuwen ambassadeur Attollco en Hitler, gingen verder dan de gebruikelijke beleefdheidsphra- ses en vormden een contrast met eenige recen te verschijnselen in de ItaliaanschDuitsche betrekkingen De woorden die door de Italiaan sche regeering bij monde van haar ambassa deur uitgesproken zijn, aldus de „Times", heb ben een beteekenls. die nauwelijks kan worden misverstaan. Wanneer de ..rechtvaardigheid" der Italiaansche eischen in sommige kampen niet erkend wordt, zal Italië de erkenning daar van elders zoeken en wanneer de Italiaansrhe wijze van „versterken van de macht en de nationale waardigheid” goed begrepen en ge steund wordt door Duitsshland —y dit oogen- blik. kan men verwachten, /lat dergelijke as piraties van het nationaal-soclalistlsche Duitschland later begrepen en gesteund zullen worden. - mn renes en behooren ties zullen zich direct naar gegeven plaatsen begeven tot middernacht blijven BOEDAPEST. 10 Sept. (Reuter). De Oosten- rjjksche vlce-kanselier prins Starhemberg is te Tata aangekomen, waar hij door graaf Frans Esterhazy is ultgenoodigd tot bijwoning van een jachtpartij. Men gelooft, dat Starhemberg 14 dagen In I Hongarije zal blijven. De benoeming van de sub-Commissie is hier eerder met berusting, dan met illusies ont vangen. Men verklaart hier, dat de tegenovergestelde •landpunten op het oogenblik z(jn die van Italië en Engeland, en dat de toelating van Engeland in de commissie en de sub-commis- »ie. zonder de toelating van Italië, het gevaar in zich sluit, dat eventueele conclusies onjuist •uilen zijn. Aangezien de leden slechts zeer spaarzame mededeelingen hebben gedaan over de zitting van heden, doen weer tal van geruchten de ronde over nieuwe voorstellen. De Indruk, dat De Madariaga’s pogingen mislukt zijn, is echter algemeen. Het gevoel bij de thans plaatsvindende be sprekingen in de minderheid te zijn, wordt ver klaard door de buitengewoon groote gevoelig heid van de Italiaansche openbare meenlng ten aanzien van den geest van Genève, die naar het haar toeschijnt, onder den invloed staat van Jegens het fascisme vijandige gevoelens. Men heeft gemeend tusschen de resoluties der vakvereeniglngen en de te Genève ondervonden moeilijkheden een samenhang te moeten zien, die het bewijs vormt voor de hechte Internatio nale coalitie, die te Genève haar voornaamste woordvoerders zou vinden. Het feit, dat de Italiaansche gedelegeer de bij de verkiezing van een vice-president van de Volkenbondsvergadering hetzelfde aantal stemmen verkreeg als de Brltsche gedelegeerde, is hier met ware voldoening ontvangen. Eveneens heeft men zich verheugd over het feit, dat Lltwinow niet gekozen is. omdat men dit beschouwt als een nederlaag voor het be weerde anti-fasclstlsche front. Abessinië heeft opnieuw bij den Volkenbond geprotesteerd tegen de concentratie van Ita- Uaansche troepen in Eritrea en Somaliland. In de protestnota wordt nog eens het besluit der Abessinische regeering herhaald, om niets te doen, dat een crisis zou kunnen teweeg brengen. In een officieel communiqué uit Addis Abeba wordt meegedeeld, dat de ambtsbevoegdheden van professor Jèze in geen enkel opzicht zullen worden beknot, en dat hij de vertegenwoordi ger van Abessinië in den Volkenbond zal blijven. uiting werd gegeven door het Indienen van een protest. Het is Lltwinow gelukt, het presi dium duidelijk te maken, dat het gewenscht is. een groote mogendheid als Sowjet-Rusland uit te noodlgen, aan het werk van het presi dium deel te nemen. NEURENBERG, 10 Sept. (D.N.B.) Rljkskan- selier Hitler is vanmiddag tegen half vijf op het vliegterrein van Neurenberg aangekomen, waar een zeer groote menigte den Führer ver welkomde. Rudolf Hess, de plaatsvervanger van den leider, die vanochtend met vele partijlei ders was gearriveerd, heeft Hitler namens de ccngresstad begroet. Hitler begaf zich per auto nuar den „Deutschen Hof”. Om zes uur begonnen in de geheele stad de klokken te lulden ten teeken. dat de partijdag 1935, de partijdag der vrijheid was geopend. In het raadhuis werd Adolf Hitler officieel door den burgemeester verwelkomd. Hij bood den Rijkskanseller namens de stad een zwaard aan. ROME. 10 Sept. (Reuter). Terwijl tot nu toe de troepen-transporten bijna zonder uitzonde ring uit Napels vertrokken, zal thans ook de haven van Genua uitgangspunt van groote transporten naar Oost-Afrika zijn. De beide divisies Casserla en Assietta zullen Donderdag de eerste zjjn, welke vanuit Genua worden verscheept. GENEVE, 10 Sept. (D.N.B.) Omtrent de laatste zitting van de Commissie van Vijf, verlnidt, dat de voorzitter der commissie, De Madariaga, rapport heeft uitgebracht van zijn besprekingen met den Italiaan- schen vertegenwoordiger Baron Alois!, die slechts negatief resultaat hebben gehad, zoodat de bemiddelingspogingen van den Spaanse hen ambassadeur als mislukt be schouwd kunnen worden. De commissie be gint Donderdag met de uitwerking van het rapport, dat den Volkenbondsraad zal wor den overgelegd. MÜNCHEN, 10 Sept. (Reuter) Julius Strei cher heeft het beroemde schilderij van Wilhelm von Kaulbach, voorstellende „De verwoesting van Jeruzalem”, laten overbrengen van een museum te München naar dat te Neurenberg, wegens „de speciale inspireerende waarde" van het werk. „De verwoesting van Jeruzalem” is een reusachtig schilderstuk in olieverf van von Kaulbach, gemaakt In eerste helft van de 19de eeuw voor konlng Lodewijk 1 van Beie ren. voor een bedrag van 35.000 gulden. De „Frankische Tageszeltung" schrijft naar aanleiding hiervan het volgende: W(j kunnen er trotsch op gaan, de beroemde „Verwoesting van Jeruzalem” binnen onze mu ren te hebben als een kunstzinnige wegwijzer, welke duidt op de bevrijdende daad van Ju lius Streicher in diens oorlog tegen de Joden. De Engelsche bladen wijden eenige aandacht aan de toespraken, welke Hitler en de nieuwe Italiaansche ambassadeur Bemardo Attollco Zondag bij de ontvangst van den Italiaanschen diplomaat door den rijkskanseller hebben ge wisseld. Telefoon Administratis 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: kwartaal voor Alkmaar buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de H V- Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger middel van klokgelui, zi- tromgeroffel. Allen, die tot de fascistische forms- de aan- en daar ROME, 16 Sept. (Reuter.) Drie essen- tieele ponten houden op het oogenblik de Italiaansche openbare meenlng bezig: Het scepticisme ten aanzien van de kan sen op succes van de werkzaamheden te Genève; het beweerde offensief van een aaneenge- sloten anti-fascistlsch front onder den dek mantel en in het kader van den Volken hond, en het openhartige karakter van de gesprekken, die te Berlijn zijn gewisseld ter gelegenheid van de overhandiging van de geloofsbrieven van den nieuwen Italiaan- •eben ambassadeur. De Eerste Kamer heeft o.m. de verlaging van de regeling der uitverkoopen LONDEN, 10 Sept. (Reuter). Verschillende Engelsche bladen mel den uit Addis Abeba, dat het begin van het Italiaansche offensief op 24 September is bepaald. Dit zou blijken uit een opgevan gen zadio-bericht, dat van Rome naar Asmara, de hoofdstad van Eri trea, is gezonden. LISSABON, 10 Sept. (Reuter). In vroege ochtenduren werd Dinsdag een re volutie-poging tegen de regeering onderno men, die echter door bet energieke optre den van de regeering in de kiem werd gesmoord. ADDIS ABEBA, 10 Sept. (ANP.) Nadat een Italiaansch verzoek den bewaklngstroep van het Italiaansche gezantschapsgebouw te mogen versterken onlangs door de regeering van Abes sinië van de hand was gewezen, heeft het Ita- huansche gezantschap namens zjjn regeering opnieuw het verzoek Ingediend, op dezelfde wjjze als Engeland, een uit Italiaansche troe pen bestaande gezantschapswacht te onderhouden. De benoeming van Von Reichenau werd reeds lang verwacht. Het gerucht had tevens geloo- pen, dat het een teeken was van een verande ring van de oriënteering in het oppercomman. do van het leger. Von Reichenau was dan ook in den raad der generaals van de Rljksweer de meest over tuigde aanhanger van een politiek van toe nadering tusschen Izger en Nationaal Socialis tische Party. Beweerd werd, dat zjjn vertrek zou beteekenen dat de Rljksweer haar onaf hankelijkheid wilde behouden en versterken. In bevoegde kringen verklaart men dat deze opvatting onjuist is. De traditie wil. zoo zegt men. dat een hooge functionaris van tijd tot tijd ook andere posten bekleedt dan in bet ministerie. De vele demonstraties van trouw en toewijding der generaals aan den Fuehrer, zoo. als bijvoorbeeld ter gelegenheid van de groote manoeuvres en van den verjaardag van Von Blomberg, zouden de waarde van deze bewering kunnen versterken. ROME, 10 Sept. (Reuter). Vol gens een besluit van den Duce zal men binnenkort tien millioen bur gers in eenige oogenblikken mobili- seeren. De order hiertoe zal worden gege ven door ATHENE, 10 Sept. (Reuter.) Men heeft geconstateerd, dat Italiaansche oorlogssche pen de havens Pylos, Ithaka en Syra zfjn binnengeloopen, zonder hiervoor vooraf toestemming te hebben gevraagd. De Grieksche regeering heeft naar aanleiding hiervan de noodige stappen gedaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1