ht Is de G.-G. lid deN.S.B.? Uitvoerverboden van Koningin Astrid herdacht HET JULIAtfA-KANAAL OVEREENKOMSTEN VAN ONDERNEMERS F'. WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 Noodtoestand in de eendenhouderij Regeeringsmaatregelen gevraagd Kerkelijk leven Wijlen Jhr. mr. Sandberg den De vestigingswet Zilveren bestaansfeest Goudvoorraad Ned. Bank DOOR TIJGER AANGEVALLEN H. H. WIJDINGEN SIGARENINDUSTRIE Bij de Paters Redemptoristen R.K. UNIVERSITEIT Akkerbouw in moeilijkheden Pastoor van Ryswijck De jeugdwerkloosheid Overwerk schoenfabrieken WIJZIGING TARIEFWET Oorlogsbodems op reis Italiaansch licht geschut wordt in Erpthraca voor transport in gereedheid gebracht A Boeren en Tuinders Onderlinge De communist Schalker stelt vragen Maatregelen tegen voedsel* schaar schte De kunstschilder Van Blaaderen overleden AAN ALLE THERES1A- VEREERDERS(STERS) GROOTHANDELSPRIJZEN GEDAALD r* 5 Bevordering van de internationale samenwerking W erkverdeeling van de commissie tot bestrijding Vaste commissie van den Econo- mischen Raad benoemd Oud-minister Van Dijk in Ned.-Indië Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen Het stoffelijk overschot van verongelukten vlieger te Eindhoven aangekomen Feestelijkheden ter eere van het koninklijk bezoek bij de openstelling Beperking van de mechanisatie? EERSTE KAMER I Hedenmorgen te tien minuten voor half Onder doodsche stilte werd, Giro: 39730. want recht, lezen ven je. xr Het algemeen indexcijfer der groothandels- prijzen is In Augustus ongeveer 2 pet. gedaald, hetgeen In hoofdzaak is toe te schrijven aan een daling van ruim 3 pct. van het groepecjjfer voor voedingsmiddelen. bezien. Deze subcommissie heeft reeds besloten een onderzoek in te stellen naar de dienstbo denopleiding, zooals deze reeds in ongeveer der tig gemeenten is ter hand genomen. Doel van dit onderzoek is eenheid in deze opleiding te brengen en tot uitbreiding te komen Met ingang van 1 October heeft de zeereerw. heer P. v. Rijswjjck. gedurende 16 jaren pastoor der parochie Maasniel, emeritaat aangevraagd. ZRS. KARMELITESSEN. Heerenweg. Egmond a d. Hoef N H. In de afgeloopen week steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank met ruim 6 mil- lioen gulden. oor Ier* ?ten zoo aren t op Iger» prijs «ijme- lat de vormd ren. Tweede Kamerlid Schalker heeft Minister van Rsad van Kan Hei den lentie beleefd, doch tlringeitd, te verzoeken tot spoedige maatregelen hiertegen te willen doen overgaan.” wezen systeem door o. een de doen eau -73, to. DEN PASSAR. 10 Sept. (Aneta.) Een groep je menschen te Blimbing in de onderafdeeling Tabanan werd onverhoeds door een tijger aan gevallen. Een hunner werd levensgevaarlijk ge wond. lion ond s-rit gtnd meenlng. pond ten, t. he. 30 ver geldt iet er later oeten i ma- litste- irende velbe- ir ge en de reizen wor- ge* oor- sge- jn: nd Ü0 niets rtdu- [ezel-* I Bfj Kon. Besluit is bepaald, dat met Ingang van 15 September 1935 de artikelen 36 tot en met 39 der Tariefwet 1934 in werking treden en dat op dat tijdstip vervallen de artikelen 37 tot en met 40 der Tariefwet 1924. Voorts Is bepaald bat met Ingang van 15 Oc tober 1935 in werking zullen treden de artike len 5 tot en met 14, zoomede art. 41, letter b. letter c, letter d en letter e en artikel 42 der Tariefwet 1934, terwijl op dien datum vervallen de artikelen 5 tot en met 13 der Tariefwet 11924. Op 62-jarigen leeftijd is te Bergen (N.H.) plotseling overleden de bekende kunstschilder G. W. van Blaaderen. De heer van Blaaderen is op 18 Juni 1873 te Nieuwer-Amstel geboren en was de laatste jaren woonachtig te Ber gen. n bij «g U egen. itoon- Te Vreeswijk worden momenteel ten behoeve van de verbinding Amsterdam Boven-Rijn twee sluizen gebouwd elk IS M. breed. Op een vloer van gewapend be ton verrijzen betonnen muren en sluishoofden elf is het vliegtuig „Emil Schater” van de Deutsche Lufthansa met het stoffelijk overschot van jhr. mr. G. Sandberg, die in Ankara bij een demon- itratie om het leven kwam, op het Eindhoven- •che vliegveld Welschap geland. Dr. COLIJN heeft zien namens de regeering bij dit woord van hulde aan de nagedachtenis van wijlen Koningin Astrid en van deelneming in den rouw van het broedervolk aangesloten. H. Ms. „Hertog Hendrik" en de divisie onder- zeeoooten vertoefden 7 en 8 September te Gö teborg. s De groep torpedobootjagers ..Kortenaer" en „Van Ghent", alsmede H. Ms. torpedobaat Z 5 verbleven 7 en 8 September te Oslo. Dat op het oogenbllk de Volkenbond weder een periode doormaakt, waarin zijn onmacht om den vrede afdoende te waarborgen weder duidelijk schijnt te worden gedemonstreerd, mag geen reden zijn voorzieningen, als In dit ontwerp beoogd, achterwege te laten. Reeds meermalen is van de zijde der Regeering ge wezen op het onwenschelijke, de beoordeellng van den Volkenbond al te zeer te doen beheer- schen door stemmingen, in het leven geroepen door oogenblikkelijke successen of mislukkin gen van den Bond. TJILATJAP. 10 Sept (Aneta.) In verband met de wegens de groote misoogsten te ver wachten komende voedselschaarschte in Zuld- Banjoemas zal het Provinciaal Bestuur groote reliëfwerken entatheeren, o. a. ophooging van wegen en aanleg van wegen resp. aan de West en Oost-zjjde van de Kali Serajo in het Re gentschap Tjilatjap. De plechtige H. Missen, welke in de Sint Augustinuskerk te Nijmegen zullen worden op gedragen op Dinsdag 17 September a.s. ter ge legenheid van de opening van het nieuwe stu diejaar en op Woensdag 18 September a.s. voor de zlelerust van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent, vangen niet aan om negen uur, maar om half tien. BATAVIA. 10 Sept. (Aneta.) Oud-Mlnister Van Dijk is hedenmorgen door den Gouver- neur-Generaal ontvangen. Na deze ontvangst vertrok de heer Van Dijk naar Bandoeng, vanwaar hij zijn reis over Java zal voortzetten. Ook het vraagstuk van de opleiding tot dienstbode zal in een afzonderlijke commissie °uder leiding van prof. F. Frencken worden Bij het laatste ontwerp getuigde de katholie ke afgevaardigde VAN BASSE VAN IJSSELT van zijn geringe waardeenng voor den inhoud daarvan. MINISTER GELISSEN bracht hem onder het oog. dat de regeling door geheel den reor ganiseerden middenstand, werd gewenscht en dat zij bovendien nog zal worden aangevuld door andere, reeds aangekohdigde maatregelen. Verschenen Is de Memorie van Antwoord op het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer ovei het wetsontwerp: Voorbehoud der bevoegdheid tot het uitvaardigen van uitvoerverboden ter bevordering van de internationale samenwerking In het belang van den vrede of ter bescherming van de levensbelangen van het Rijk in tijden van buitengewone internationale spanning. Het mag als genoegzaam bekend worden ver ondersteld. dat zoowel de tekst van de betref fende artikelen van het Volkenbondsverdrag als de gangbare interpretatie daarvan aan de Re- geeringen een zeer groote zelfstandigheid laat bij de beslissing of aan sancties zal worden deel genomen of niet. Dit laatste moge in het bij zonder onder de aandacht worden gebracht van die leden, die meenden, dat de Regeering. in dien zij niet tot uitvoerverboden zou wenschen over te gaan, sterker zou staan, als zij een be roep kon doen op haar onmacht in dezen. Eenerzjjds heeft de Regeering. gelijk uit het bo venopgemerkte voortvloeit, geen behoefte aan ’n zoodanig beroep, anderzijds zou dit haar, indien het inderdaad een rechtsplicht betrof, niet ba ten, aangezien in ’n zoodanig geval de onvol doendheid der nationale wetgeving niet als een verontschuldiging over 't niet nakomen van ver dragsverplichtingen kan gelden. Het Kamerlid Kupers heeft aan de Ministers van Sociale Zaken, van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën gevraagd of zij bereid zijn mede te deelen. hoeveel machines er in de sigarenindustrie in gebruik waren op 15 Mei 1935, op welken dag een inventarisatie vanwege de Regeering heeft plaats gevonden, en kunnen deze cijfers worden onderscheiden raar: a. Compleet-sigarenmachlnes; b. Com- pleet-senoritasmachlnes; c. Slgaren-bosjesma- chines; d. Senoritas-bosjesmachlnes? Zijn de Ministers eveneens bereid mede te deelen. wordt verder gevraagd, hoeveel machi nes na 15 Mei j.I. er in de sigarenindustrie zijn by gekomen, eveneens onderscheiden naar de bovengenoemde soorten? Zijn de Ministers bereid mede te deelen, of mag worden verwacht, dat de indiening van een wetsontwerp tegen te snelle uitbreiding der mechanisatie in de sigarenindustrie spoedig kan worden tegemoet gezien? De Nationale Bond Landbouw en Maatschap pij heeft aan den minister van Landbouw en Vlsscherij een telegram gezonden, waarin ge wordt op de fouten van het huidige i van de landbouwcrisispolitiek, waar- a. de akkerbouw opnieuw in moeilijk heden is geraakt ondanks de verhoogde invoer heffingen. Den minister wordt verzocht zoo spoedig mo gelijk een audiëntie te willen verleenen aan be stuursleden van den bond ter bespreking van het door hun beweging gepropageerde systeem van hoogere invoerrechten. Om u ditmaal uit te noodigen. weer gezamen lijk te gaan bidden in de Noveen van 24 Sept. —2 Oct. a.s., willen we geen andere woorden gebruiken, dan die. welke u vindt on de ge bedsformulieren, die op aanvraag als bewijs van deelname u wordefl toegezonden. De H. T h e- resia zelvè spreekt daar tot u! Van Haar heeft eens een Paus <Z. H. Bene- dictus XV z.g.) gezegd, dat Z{j in Zichzelve zoo veel wijsheid bezat, dat ze daarvan aan anderen kon mededeelen. Inderdaad, het is niet moeilijk deze kostbare parels van hemelsche wijsheid in Haar geschriften overvloedig te vinden! Doch. Theresia had niet enkel woorden van wijsheid voor de zielen. Ze had bovenal woorden van liefde! Gesproken in de laatste maanden van Haar leven, zijn ze als het testament van Haar hart, van dat hart, zoo overvloeiend van liefde tot God en tot de menschen. tot ons! (Men ver- wondere zich niet in die uitspraken en beloften te erkennen, hoezeer Theresia overtuigd schijnt van haar Bevoorrechting. De nederigheid der Heiligen is: de waarheid, gezien in Gods Licht! ,.Ik ben een heel klein zieltje dat de goede God met genaden overladen heeft,/genaden voor mijzelf en voor vele andere zie- e n.” Dat was htór „Magnificat”....) En als Theresia eens. in een zwaarbeladen, prachtig volgroeide korenaar, het beeld zag van haar begenadigde ziel, dan mogen wij ongetwij feld in die troostvolle woorden en beloften der Heilige. welke wjj eerbiedig verzamelden, de kostbare rijpe korrels zien, Welke daaraan ont vielen Qpgenomen in goeden bodem, d.i. in harten vol geloof, zullen ze ongetwijfeld die vijftig-, zestig-, ja honderdvoudige vruchten voortbrengen, waar van het Evangelie spreekt: vruchten van ver- tro'uwenenGodsliefde. van dit vertrouwen dat wonderen verkrijgt, en waarvan de Heilige zoo uitdrukkelijk verzekert, dat wij het’ nooit te véél kunnen hebben op een God, die zoo g o e d en zoo barmhartig is!Men proeve zelve! De algemeene intentie is wederom: het ver krijgen en behoud van den wereldvrede. Ieder kan daarbij de zijne voegen. Brieven met intenties worden bij de relikwie der Hellifte r.eergelegd. Met 't opdragen van al onze gebeden en goede werken willen wij trachten in die dagen de uwe te ondersteunen. Wie gaarne een H. Mis wil laten lezen Jn onze Theresia Kapel, gedusende de Noveen, gelieve dit onmiddellijk aan te vra gen. Intenties worden tot ulterlijk 23 Sept, op genomen. De deelname aan dc noveen is koste loos. We vertrouwen dat kleine vrijwillige bij dragen in de onkosten zullen voorzien. De talrijke genoodigden. die Maandag a.s. de officieele opening van Jjet Julianakanaal door Ji. K. H Prinses Juliana, die door H. M. de Koningin zal zijn vergezeld, zullen bijwonen (roeden kort na het middaguur te Maastricht verwacht, waarna per autobus wordt gereden naar het Gouvernementsgebouw te Maastricht. Te 1 uur zullen hier de Koninklijke bezoeksters zrriveeren. ïn het Gouvernementsgebouw zullen ledevoeringen worden uitgesproken door den minister van Waterstaat en den Commissaris der Koningin; vervolgens vertrekken de vorste lijke personen en de genoodigden naar het raad huis. waar de burgemeester een rede zal uit spreken Naar aanleiding van de opmerking van som mige leden, die hun verwondering uitspraken over het feit, dat dit wetsontwerp wordt inge diend op een tijdstip, waarop de Volkenbond hun ernstig verzwakt toeschijnt, brengt de re geering in herinnering, dat de indiening van het wetsontwerp haar grond vond in de omstan-' digheid, dat ter gelegenheid van het geschil tus- schen Bolivia en Paraguay de Regeering on voldoende bevoegdheid bleek te bezitten om over te gaan tot de maatregelen, die als uit vloeisel van de ondernomen gemeenschappelijke internationale actie, gewenscht werden geacht. Al is dit geschil inmiddels in een stadium ge komen. dat de hoop wettigt, dat een definitieve vreedzame oplossing wordt verkregen, zoo is het, naar het oordeel der Regeering, noodzakelijk te voorkomen, dat de Regeering zich wecterom voor eenzelfden toestand ziet geplaatst als ter zake vóór genoemd geschil het geval was. Nadat het nieuwe lid der Eerste Kamer Mr. van Rappard beëedigd was, zijn z. h. st. een aantal wetsontwerpen aangenomen, waaronder de verlaging van den wijnaccijns en de rege ling van de uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf. De vijfde subcommissie zal zich bezig hou den met het cursorisch en vakonderwijs. Deze commissie zal deze week voor het eerst verga deren. Voorzitter is de heer W. Terpstra. Tenslotte is een subcommissie gevormd voor de grootestadsjeugd. Ook dezël commissie heeft, onder voorzitterschap van denNieer H. L. F. J Deelen. haar werkzaamheden reeds aangevan gen. Zij zal contact zoeken met de leiders van het jeugdwerk in een aantal groote gemeen ten, teneinde een zoo volledig mogelijk over zicht te krijgen van den bestaanden toestand en van de bijzondere moeilijkheden, die de be strijding van de jeugdwerkloosheid in de groo te steden biedt. De vraag of de nadeelen. welke uitvaardiging van uitvoerverboden voor bepaalde bedrijfstak ken kan medebrengen, geheel of gedeeltclijK door het geheele volk gedragen zullen moeten worden, wordt door de Regeering ontkennend beantwoord. Naar het oordeel der Regeering moet, even min als dit het geval is bij in het algemeen belang genomen economische maatregelen, schadevergoeding worden gegeven voor de ge volgen van uitvoerverboden, als in de onder havige wet voorzien. In de op Dinsdag onder voorzitterschap van den heer F. H. Fentener van Vlissingen te Utrecht gehouden algemeene ledenvergadering van de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, werd het jaar verslag uitgebracht en de balans, winst- en verlies- en exploitatierekening over het vereeni- gingsjaar 1934—1935 goedgekeurd. De balans sluit in debet en credit met een bidrag van f 299.826 19. De vaste bezittingen komen daarop voor met een aanschaffings waarde van f 1.018.723.78. waarop afgeschre ven f 1.018.722.78. zoodat de boekwaarde nog f 1 bedraagt en de bezittingen practisch geheel zijn afgeschreven. De exploitatierekening vermeldt een bedrag aan lasten van f 229.860 68. aan baten van f 199.887.61, zoodat het nadeelig saldo bedraagt f 29.973.02, gecompenseerd door subsidies van Rijk. Gemeente en Kamers van Koophandel. Na afloop der vergadering werd in een buiten gewone zitting van den Raad van Beheer de bronzen plaqette voor deelneming aan 25 Ne derlandsche Jaarbeurzen uitgereikt aan de vol gende deelnemers: N.V Hollandsche Was- en Leerdoekhandel te Amsterdam. N.V. Fabriek van Electrische Apparaten v. h. F. Hazemeijer Co. te Hengelo O.. N.V. Handelmij. R. 8. Stok vis Zn., te Rotterdam. N.V. Kon. Metaal- warenfabrieken v. h. J. N. Daalderop Zn. te Tiel. N.V. Glas- en Krlstalhandel v.h. J. Heinz te Nleuw-Bumen. N.V. Hoornsche Metaal- warenfabrlek v.h. G. Scholten te Hoorn, Fa. Wed. J. van Gelder te Leeuwarden, Fa. Jansen. Post Cocx te Amsterdam. In het klooster der Paters Redemptoristen te Wlttem zal Z. H Exc. Mgr. Dr. O Lemmens op 25 September de H. Priesterwijding toedienen aan de eerwaarde paters Css.R.: G. Beusen- berg, Groningen; C. Coppelmans, Eindhoven; J. Elick. Breda; A. Fenstra. Amsterdam: A. de Laet, Eindhoven; E. Guiaux. Den Haag; B Witbroek, Tilburg en B. Marak. Dordrecht. Be nevens aan 3 eerw. fraters uit het klooster der Franse he Redemptoristen te Valkenburg. Overigens moge bij de beoordeellng van dit wetsontwerp niet uit het oog worden verloren, dat het ontwerp de strekking heeft aan de Regeering de bevoegdheid te geven tot het nemen van zekere maatrege len, maar dat het aan de Regeering zelf zal blijven overgelaten te beoordeelen of In derdaad termen voor de toepassing daar van aanwezig zijn. De onlangs ingestelde rjjkscommlssie van ad vies inzake de Jeugdwerkloosheid Is thans ge splitst in een bestuur en zes sub-commissles. De eerste sub-commissle zal zich naar het Volk bericht, in het bijzonder bezig houden met de bestudeerlng van de mogelijkheid van op neming van jongeren in het bedrijfsleven. Het voorzitterschap van deze commissie zal afwis selend worden waargenomen door een verte genwoordiger van de werknemersorganisaties en van de werkgeversorganisaties. Voor het eerste halfjaar is F. S. Noordhoff tot voorzit ter benoemd. Het tweede halfjaar zal deze sub- eommissie werken onder voorzitterschap van mr. B. c. Slotemaker. Voorts is een sub-comnussle ingesteld voor net kampwerk. Van deze commissie bekleedt de dlrecteur-genergal van de afdeeling werk verschaffing en Sreunverleenlng van het de partement van Sociale Zaken, de heer A. van Gheelen, het voorzitterschap. Eveneens onder voorzitterschap van dezen “^dcteur-generaal is een sub-commissie ge- voor de werkverschaffing voor jonge- Jagerverkenners uit Soesterberg hadden zich voor de hangars naast het clubgebouw van de Noord-Brabantsche Aero-Club en carré opge steld. terwijl twee jagers het Duitsche vliegtuig te Venlo waren tegemoet gevlogen. Een daarvan was het C. 5-toestel 330, waarmede vroeger jhr. Sandberg gevlogen had. De andere toestellen werden bestuurd door de officieren-vliegers Van Asch van Wijk. Van Weerden-Poelman. Seegers en Peetere. Ook de heer Van Lent, die Jhr. Sandberg in Ankara had bijgestaan, was met zijn echtgenoote aanwezig. nadat ir. Ste phan. onder-directeur van de N.V. Nederland- >che Vllegtuigenfabriek, uit het toestel was ge- ztapt, de kist met het stoffelijk overschot van den zoo noodlottig om het leven gekomen vlie ger naar buiten gedragen. De bemanning van de Soesterbergsche mili taire vliegtuigen, het personeel van de K. L. M. en van de gemeente Eindhoven op Welschap brachten den eeregroet. Kostbare bloemstukken werden daarna naar bulten gedragen. Het wa ren meest vreemd gekleurde bloemen, die uit Ankara het stoffelijk overschot van jhr. Sand berg begeleid hadden. Namens de familie Sandberg was het baron Van Pallandt en namens de familie Philips ir. P. J. Philips en ir. P. F. Otten, die het stof felijk overschot in ontvangst namen. De Ne derlandsche Vllegtuigenfabriek was vertegen woordigd door den heer Vattier Kraane, presi- dent-commissaris, den oud-gouverneur generaal van West-Indlë. Rutgers, commissaris en Smit Kleine, bedrijfsleider. De gemeente Eindhoven was vertegenwoordigd door wethouder A J. Verhagen, terwijl de Noord-Brabantsche Aero- Club, waarvan ir. F. J. Philips voorzitter is, de heeren Ir. R. J. Castendijk en B. von der Nah- mer, beiden bestuursleden, had afgevaardigd. De lijkauto, waarin de onder bloemen bedol ven kist, reed spoedig daarop naar huize „De laak", waar een chapelle arden te was inge richt den. wier geheele bezit onhoudbaar is geworden. Zjj wijzen er Uwe Excellentie op. dat een deneieren vrijwel uitsluitend op export zijn aangewezen, en het produceeren hiervan spe ciaal door de graanrechten is getroffen. De groote belangen en het dreigen ten on dergaan van zoovelen. die bij dezen tak van be staan betrokken zijn, dwingt ons Uwe Excel- aan —i Koloniën, voorzitter van den .-n Ministers, het volgende gevraagd: de Regeering mededeelen of de tot he der nog niet weersproken geruchten, dat de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indlë Md is van de NSB., juist zijn? -fiidlen de Regeering op deze vraag bevestl- moet antwoorden, is zij dan niet van dat deze Gouverneur-Generaal, op J van de desbetreffende regeeringsbeslui- uit ’s lands dienst behoort te worden ont slagen? -gustus 1.1. toch is Koningin Astrid in den bloei van haar leven plotseling tot een hoo- ger leven geroepen. Zwaar is de slag welke vorstenhuis en volk treft. Aan Konlng Leopold ontvalt een gema lin. aan zijn nog zoo jeugdige kinderen een moeder, aan de natie een vorstin, die in den korten tijd van haar regeering in haar tweede vaderland als om slfrijd werd geëerd en bemind. De Eerste Kamer der Staten Generaal neemt hartelijk deel ’n het schrijnend leed dat over het Belgische Koninklijk Huls en mede over het Belgische volk opnieuw is gekomen. Belden bidden wij Gods rijkste vertroos ting toe. De indiening van het wetsontwerp, houdende regelen nopens het stellen van vestlglngseischen voor industrieeje ondernemingen, is spoedig te verwachten, bericht de Telegraaf. Het ontwerp bevindt zich reeds eeplgen tijd bij den Raad van State. Wanneer dit college geen ernstige bezwaren heeft kan indiening in een dgr eerste weken van de nieuwe parlementaire zittings periode geschieden. Ongeveer gelijktijdig zal minister Gelissen dan waarschijnlijk aanhangig gemaakt hebben het wetsvoorstel, waarbij parlementaire sanctie wordt gevraagd op de technologlsch-economi-, sche reorganisatie aan het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart van welke regeling de vestigingswet het complement zal zijn. Gelijk bekend heeft de nieuwe bewindsman de oprichting voorbereid van een nationaal fl- nancieringsinstituut. dat In samenwerking met den. uit te breiden, technologisch-economischen exploratiedlenst van het departement, in daar voor in aanmerking komende gevallen zal op treden als centrale industriebank. waaraan re gionale banken dan ondergeschikt waren te maken. De Minister van Sociale Zaken heeft gunstig beschikt op een verzoekschrift van de Federa le van Ned. Schoenfabrikanten, te Tilburg, den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. WilU- brordus”. te 's-Graventaage, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders, te ’s-Gravenhage. en de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders. te Amsterdam, daartoe strekkende, dat wordt toegestaan, dat in de schoenfabrieken van werkgevers, lid van ge noemde federatie, die in hun onderneming toe passen de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Nederlandsche Schoenindustrie <19351936), door arbeiders van 16 Jaar of ouder arbeid wordt verricht in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919. De gevraagde vergunning is tot en met Juni 1936 onder bepaalde voorwaarden leend, met dien verstande, dat zij niet met betrekking tot gehuwde vrouwen. Vervolgens heeft BARON DE VOS VAN STEENWIJK In warme bewoordingen den tij dens het reces der Kamer overleden griffier der Kamer, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, herdacht. Hij prees diens hoedanigheden als hoogste ambtenaar der Kamer en oracht van zijn kwa liteiten als mensch speciaal zijn eenvoud en degelijkheid naar voren. Ook aan dit ,Jn Memorlam” heeft Dr. CO LIJN namens de regeering woorden van waar- deerlng en leedwezen toegevoegd. Te Den Haag is Dinsdagmiddag het 25-jarig bestaan gevierd van de Boeren en Tuinders On derlinge. ongevallenverzekering voor de leden van den R K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- ders-Bond met een herdenkings-bjjeenkomst in hotel „Witte Brug”. Om was daarbij tegenwoordig de minister van Sociale Zaken mr. H. Slingenberg. voorts dr. J. Wintermans, namens den directeur-gene- raal van den Landbouw en verder tal van per sonen op het gebied van land- en tuinbouw organisaties. De voorzitter, mr. W P M. van der Loo. hield een herdenkingsrede, waarna minister Slingen berg en eenlge andere sprekers, onder wie dr. Wintermans. J. Th. Verheggen, voorzitter van den Kath. Boeren- en Tuindersbond en A. N. Fleskens, het woord voerden, mede ter huldi ging van den heer G. J. H. Peters, die geduren de 25 jaar directeur der vereeniging is. Minister Slingenberg zeide. dat hij er hoogen prijs op stelde, aanwralg te zijn. Het geldt hier een milieu van sociaal voelende personen. Lang vóór de land- en tuinbouw ongevallenverzeke ring tot stand kwam had de vereeniging reeds een vrijwillige verzekering opgericht. Deze ver zekering legde als ’t ware de kiem der bedrijfs organisatie. De uitvoering der verzekering is ten volle geslaagd, hetgeen te danken is aan de toewijding van den directeur en het bestuur. Het is dan ook geen wonder, dat de regeering aanlei ding vond, deze heeren voor te stellen voor een Koninklijke onderscheiding. Inderdaad zal van de door het wetsontwerp krachtens art. 1 te verleenen bevoegdheid vrij wel uitsluitend gebruik zijn te makëh als uit vloeisel van Volkenbondsuitspraxen; de over weging echter dat, geluk in het geschil tus- schen Bolivia en Paraguay, de ondernomen ac tie om reden van formeelen aard den vorm kan aannemen van een gemeenschappelijke in ternationale actie, die formeel niet op Volkenbondsbeslisslng uerust. heeft aan thans voorgestelde redactie de voorkeur geven. De minister van Handel. Nijverheid en ^Scheepvaart heeft voor het tijdvak van 1 Sept 1035 tot en met 31 Augustus 1938 benoema tot leden van de vaste commissie van der. Economl- schen Raad ex art. 8 van de wet op het alge meen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten: voor den Economischen Raadmr D. Beau fort te Utrecht; prof. mr. W. A Bonger te Am sterdam; prof. mr. F. de Vries te Rotterdam en Ch. J. I. M. Welter te den Haag; voor den Njjverheldsraad: mr. L. Broekhuysen te Tilburg en dr. L. G. Kortenhorst: vor den MiddenstandsraadF. L. van der Leeuw te den Haag en W. G. Scheeres te den Haag; voor het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland: K. Kruithof te Utrecht; voor het Ned. verbond van Vakvereeniglngen- S. de la Bella Jr. te Amsterdam- voor het R.K. Werkliedenverbond in Neder land: C. J. Kuiper te Utrecht. Voorts is tot lid benoemd prof. dr. F Lieftinck te Rotterdam, die voor het tijdvak van 1 Sept. 1935 tot en met 31 Augustus 1936 mede is be noemd tot voorzitter van deze commissie. Tot secretaris is met ingang van 1 Sept 1935 benoemd drs. J. C. Kruisheer te den Haag. i en de beroemde Maastreechter Staar zich zal doen hooren. In de Maas aan het Stadspark liggen inmid dels de booten gereed, waarmede te 2.20 uur van Maastricht naar Born, een afstand van ongeveer 24 K M zal worden gevaren Te Boni zullen de Koningin en Prinses, alsmede de ge noodigden, het aflaten van het water uit d: sluis en de sluis zelf bezichtigen; daarna geschiedt het vertrek naar Slttard, vanwaar de terugreis wordt aanvaard. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van de Waterlandsche Hluimveefokvereeniging, Eendenhoudersvereeni- glng TonseLte Ermelo, de Pluimveehouders- vereenigingen„St. Gerardus” te Volendam. „De Eendracht” te Den lip, en de „Eendracht" te Landsmeer, de Centrale Eierveillng. Purmerend. de Coöperatie „Ons Voordeel” te Den lip, en de Vereeniging V. P. H. te Den lip. Verschillende misstanden werden in deze bijeenkomst besproken. In een nader te houden vergadering zullen de verschillende afgevaardig den cijfermateriaal inzake productiekosten en met betrekking tot den druk der graanrechten op het eendenhoudersbedrijf enz. naar vorer. brengen om den noodtoestand van het bedrjf te doen uitkomen en tevens welke belangen er mede gemoeid zijn, als dit zou worden ver nietigd. De ^vergadering bepaalde zich thans tot het zenden van een telegram aan den Minister van Landbouw en Vlsscherij. luidende: „De vrijwel alle eendenbedrtfven omvattend» organisaties, bijeen in vergadering te Amster dam. brengen,, onder verwijzing naar, en in stemming met een door de Nederlandsche Plulm- vee-Federatie aan Uwe Excellentie gericht telegram Inzake den noodtoestand der Pluim veehouderij, onder de welwillende aandacht van Uw Excellentie, dat de toestand in de eendenhouderij, waarin tot voor kort door zoo velen een onafhankelijk bestaan werd gevon- hierbij is betrokken Sedert onze laatste bijeenkomst is Bel gië in zwaren rouw gedompeld. Op 29 Au- In de gisterenavond gehouden vergadering van de Eerste Kamér heeft de voorzitter BA RON DE VÓS VAN STEENWIJK de zoo droe vig om het leven gekomen Koningin Astrid van België herdacht in de volgende bewoor dingen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5