ONS BLAD de Volkenbond Nederland en De Rijksdag Zondag Het bijeen Schiphol wacht tevergeefs op Rickett heden nieuws van DUITSCHLAND EN DE V.S. De staatsvorm in Griekenland DE BAROMETER JHR. MR. DE GRAEFF TE GENÈVE SCHIJNBEWEGINGEN VAN DEN ENGELSCHMAN Mijnexplosie in Engeland Het congres te Neurenberg JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De schietpartij te Mexico VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1935 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 288 f 2.- Studenten bezetten de universiteit De Gele Rivier stijgt weer Men vreest nieuwe over- atroomingen Italiaansch-Zwitsersche onderhandelingen rede- Vijftien dood en, negen gewonden Zweedsche schoener vergaan MINISTER WORDT ONWEL *1 Nederland aanvaardt zijn risico Relaas van piloot Duimelaar Terugroeping Duitsche gezant in de V.S.? Hitler zal protesteeren tegen het „Bremen”-incident en Litauens maatregelen in Memel Drie leden der bemanning verdronken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN rw Voor De Nederlandsche regeering be tuigt bij monde van onzen mi nister van buitenland sc he zaken trouw aan den Volkenbond yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS pF7 Hij neemt te Cairo passage tot Amsterdam, zegt te Bratis lava het toestel te zullen verlaten, maar verzoekt te Boedapest te landen Het Rijk zal niet langer van de lage douanetarieven der V.S. mogen profiteeren Overstelpende vloed van voeringen Mexico; f eerste terugkeer van van Bond van post in ontaardden in een alge. in laatste i te zijn Rickett heeft echter zjjn roep van gehelm- Op het eiland Wight brak een brand uit in een groot hotel, welke enorme moeilijk heden voor de brandweer bracht wegena watergebrek. Toch gelukte het alle ze ventig hotelgasten in veiligheid te brengen De republikeinen geven als hun meenlng te kennen, dat president Zalmis, die de grondwet dient te beschermen, verplicht is af te treden en tot het volk een proclamatie te richten, waar in hü de reden hiervan uiteenzet. De voorzitter van de Nationale Vergadering. Vozlkis, heeft geëischt, dat de Justitie zich zal bezighouden met het bloedige incident, waarbij Panajotakos werd gewond. Op het oogenbll’- is de zaak in handen der militaire justitie. Mr. W. L baron dr Vos van Steenwijk opnieuw benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer. Prof. Aalberse treedt niet op als Rijksbemidde- iaar in het textielconflict te Tilburg. De tweede dag van het Katholiek Middenstands- congres te Rotterdam. wijze de Te Havanna is tijdens een zitting van het kabinet de minister van Landbouw, Carlos de la Rlonda, plotseling flauw gevallen. De minister lijdt aan een longziekte; toestand is hoogst ernstig. gelost, te weeg- NOORD-BOLLANDSGB DAGBLAD ATHENE, 11 Sept. (Reuter) Met betrek king tot de berichten, dat President Zalmis zou zijn afgetreden, verklaren de bladen thans, dat de President der Republiek met het nemen van zijn beslissing zou wachten, tot het resultaat der onderhandelingen bekend zou zijn, welke tus schen de royalistische en republikeinsche par tijen gevoerd worden, met het%og op een on partijdig plebisciet over de monarchale kwestie. Mocht Zalmis Inderdaad aftreden, dan zal, overeenkomstig de Grondwet, de voorzitter van de Nationale Vergadering. Vozlkis, den post van president der republiek overnemen. Niemand zal echter betwijfelen, dat de mis lukking In de tegenwoordige moeilijkheden, na dat de Volkenbond de laatste Jaren reeds bij andere gelegenheden heeft gefaald, ^jn pres tige dusdanig sou schokken, dat een lang durige arbeid van weder-opbouw noodig ware, alvorens wy hersteld hadden, wat thans zou worden vernietigd. In deze uren van den diep- sten ernst moge elk onzer zijn verantwoorde lijkheid kennen. Ik hecht eraan om nu nogmaals de ver. knochiheid van mijn regeering aan den Volkenbond te betuigen, zoomede om haar vasten wil te bevestigen de verplichtingen, welke het Pact aan haar leden oplegt, ten vMle na te komen. ATHENE, 12 September (Reuter) Van den afgevaardigde Panajotakos, die bij het incident van Maandag, toen hij zijn broeder, generaal Panajotakos, wilde beschermen, werd gewond, is een hand geamputeerd. concessies de wereld Inslingerde, die het Staats- departement te Washington en het Foreign Of fice te Londen in beweging bracht en de woe dende verontwaardiging van regeering en pers van Italië op zijn hals haalde? Niet alleen de kwestie der concessies zelf was geheimzinnig, doch vooral ook alles, wat men om deze kwestie heen en om den man. die er de hoofdpersoon van was, kon fantaseeren. Men voelde iets In zijn optreden van de geheimzinnige machten van geld en petroleum, die volgens sommigen achter de schermen beschikken over oorlog en vrede, het wel en wee der volkeren. ATHENE, 12 September (Reuter) Het ple bisciet Is vastgesteld op 27 October. Men stelt thans alles In het werk om de politieke span ningen op te heffen en de meenlngsverschlllen tusschen Tsaldaris en Kondills by te leggen De kans is dan ook groot, dat genegaal Pana- giotakos m zijn functie hersteld zal worden. worden hersteld, alsmede den Kondilis. De republikeinen zijn Volgens de bladen zou Venlzelos zelf de lei ding van de verkiezingscampagne op zich ne men. De republikeinen trachten president Zal mis tot aftreden te bewegen. Omtrent het gebeurde in de Kamer wordt nader gemeld, dat de afgevaardigden een waren veldslag leverden, waaraan het publiek van de galerij deelnam. Onder de gewonden bevindt zich Luis Men de». oud.gouvemeur van den staat Mlchogan. De politie heeft het Kamergebouw omsingeld. In de stad heerscht groote opgewondenheid. STOCKHOLM. 12 Sept. (Reuter). De Zweed, sche schoener ..Aegtl” Is In de Oere-Sund ge zonken. Drie leden der bemanning zyn ver dronken, waaronder de kapitein. Twee andere, die vyt uren hadden gezwom men. werden gered. zich herinneren mogen, zjjn in Den Haag. De Nederlandsche Minister van Bultenlandsche Zaken spreekt te Genève. 27 Oct. wordt het plebisciet gehouden over het regiem in Griekenland. BOEDAPEST, 12 Sept. (Reuter). De Engelsche financier Rickett ia, na van morgen vroeg uit Athene met een K. L. M. vliegtuig te zijn vertrokken, Boedapest aangekomen. Waar hij te Boedapest zijn intrek heeft genomen, is niet bekend. Het eenige, wat men weet, is, dat hij passage heeft geboekt voor een Hongaarsch vliegtuig naar Londen en dat hij Vrijdagochtend uit de Hongaarsche hoofdstad vertrekt iiiiiiiiiiiiiiiillllliiiiiintiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiNiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin De geheimzinnige man der Abessinische olie-concessies Rickett 1 NEURENBERG. 12 Sept. Vandaag heeft we derom een aantal nal -soc. autoriteiten groote recevoerlngen gehouden. Rijkskanselier Hitler hield een toespraak tot 54000 man van den ar beidsdienst. Alfred Rosenberg richtte een feilen aanval op de Joden. Hij zelde o.a.: Wanneer In het verleden vele vorsten uit persoonlijken machts wellust (je Joden ais geldschieters en belas- geschledde zulks uit de reeds beproefde waarneming van hun ge schiktheid tot uitbuiten. Deze karakteristieke parasitaire eigenaardig heid, aldus Rosenberg, die nimmer op produc- tieven arbeid, doch slechts op de exploitatie van vreemde krachten bedacht is, zit den Jo den in het bloed en is neergelegd In hun gods dienstwetten. De toestand dien het Jodendom zich meende te hebben geschapen, verleidde het menigmaal ook het laatste masker te laten vallen. Met de overwinning van de nat.-soc. beweging heeft het Jodendom, dat zeer na toe was aan de we reldheerschappij. zyn sterksten tegenstoot ont vangen en tegeiyk met hem is het bolsjewisme, het geheele Marxisme in Duitschland tegen den grond geworpen en het mag dan ook nimmer meer opstaan. zinnigheid vandaag op ondubbelzinnige bevestigd. Reeds voor de aankomst van „Nachtegaal” werd bekend, dat hij het vliegtuig te Boedapest zou hebben verlaten. Was dit een schijnbeweging? De pers, wantrouwig als altyd, bleef. En toen te kwart over vUf de Douglas- machine op Schiphol daalde, keek men met spanning naar de passagiers, die uit het toestel stapten. Inderdaad, Rickett was er niet bij. En deze man zou op Schiphol aankomen, en er eenige uren moeten doorbrengen alvorens zijn reis naar Londen te kunnen vervolgen. Was het niet aanlokkeiyk, te trachten hem ertoe te bewegen, althans Iets te onthullen van de we- reid-beroerende geheimen, die hij met zich droeg, zijn meenlng te vragen omtrent de Jong ste ontwikkeling der gebeurtenissen sedert de ondernemingen, in wier naam hij heette te handelen, reeds vijf dagen na de totstandko ming der concessle-ovsreenkomst, de contrac ten weer opzegden onder druk der Engelsche en vooral Amerlkaansche regeering? De sprekers, die my vooraf zyn gegaan, heb ben gewezen op de gevaren van den internatio nalen toestand, temidden waarvan wij ons thans bevinden. Ik zou zeggen, dat het om het bestaan van den Volkenbond gaat. Want deze hooge uiting van den menschelijken geest zal de lijdelijke hinderpalen blijken te overwinnen, welke zij thans op haar weg ontmoet. Het is onze diepe overtuiging, dat men nim mer den wereldvrede zal kunnen verzekeren door een economische politiek te voeren, welke het eene valk tegen het andere opzet en aller bestaan bedreigt Deze politiek zal onvermijde- UJk krachten ontketenen, waartegenover alle maatregelen om den oorlog te voorkómen, alle maatregelen van collectieve veiligheid machte loos zullen blijken. Inderdaad behoort de integrale toepassing van de open deur de spil te zyn van elk stelsel, dat een waren Volkenbond In stand wil houden. Trouw blijvend aan het hand vest van onze internationale gemeenschap, koestert de Nederlandsche regeering den hartgrondiger! wensch, dat het werk van den wede bevestigd worde, eenerzyds op den grondslag van de collectieve veiligheid, anderzijds op dien van een billijke behan deling van den handel. Schiphol wacht vergeefs op Rickett; schijn bewegingen van den geheimzinnigen man der Abessinische petroleum-concessie*. Amerikaansch opgezette Inbraak in den Gem. Wonlnrdienst te Amsterdam. BAZEL, 11 Sept. (Reuter) De economische onderhandelingen met Italië werden, zonder dat een resultaat was bereikt, afgebroken Zwit serland beschouwde de voorstellen van Italië als absoluut onvoldoende. De gebeurtenissen van den laataten tijd hebben in geenen deele het in licht der Nederlandsche regeering op dit punt gewijzigd. MEXICO, 12 Sept. (Reuter). In de Kamer is een honderdtal revolverschoten gelost. Twee afgevaardigden werden zwaar gewond, en een andere. Martines Valadez genaamd, ge dood. Het incident vond plaats tijdens de de. batten over een wetsontwerp tot wyziglng van het reglement. De besprekingen meene ruzie. ATHENE, 12 Sept. (Reuter) De span- nlng in de binnenlandsche politiek is nog steeds niet geweken. In politieke kringen ver wacht men dat aecr spoedig een regeerings- crlsis zal ontstaan. ADVERTENTIEPRIJZEN t Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 Telefoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS» kwartaal voor Alkmaar hutten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de V. Drukken! De Spaameztad Haarlem M geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Duitschland, Portugal, Denemarken en Italië werden in Juli gewaarschuwd, dat het douane tarief te hunnen opzichte met een termijn van dertig dagen opzegging, kon worden ge annuleerd wegens uitzonderiyke behandeling van den Amerlkaanschen import. Nader wordt gemeld, dat momenteel nog onderhandelingen gaande zijn tusschen Duitsch land en de V. 8. Huil heeft aangeboden te onderhandelen over een nieuw verdrag op de basis van gelijk'* heid van behandeling, doch heeft dienaan gaande nog geen antwoord ontvangen. Deze trouw aan het Pact houdt niet in, dat Nederlandsche regeering blind zou zijn voor «eer ernstige moeilijkheden voor zekere sts- sis gevolg van de ongelijke verdeeling van grondstoffen en de te groote bevolkings dichtheid. Wij houden rekening met/ie behoefte *an expansie in zulke landen, die terecht het le- ’'ensbelang van hun volken veilig zochten te f**Uen' Vr«agt men echter of dergeiyke behoef- Ven aan expansie aan een staat het recht ver mogen te geven om tot daden van geweld over gaan en op deze wijze te verkrijgen wat men niet heeft, dan moet het stellig antwoord mmen; Neen. Zelfs onder zulke omstandlghe- “en bet nimmer geoorloofd zijn met geweld «ich van anderer nationaal erfdeel meester te maken. Indien terecht gezegd moge worden, dat men ““de uitwerking van het Pact zich te zeer een ”lb*weeglljk en statisch werelddeel heeft ge nacht, zonder zich genoegzaam rekenschap te «*»en van de dynamische krachten, die steeds «illen voortwerken, niet minder staat het vast, “at het nieuwe stelsel, door den Volkenbond in Gezagvoerder Duimelaar, ondanks zijn S% dag Indië-rels bereidwillig als altijd, bevestigde ons, dat de geruchtmakende pas sagier te Boedapest het toestel had verla ten, naar hij zelde om morgenochtend per vliegtuig van de Imperial Airways rijn reis naar Londen voort te zetten. Maar er waren verschillende redenen om aan de Juistheid hiervan te twijfelen. Was ook de landing te Boedapest niet op geheimzinnige wijze tot stand gekomen? Te Cairo had Rickett, die door niemand vergezeld werd, pa sis ge ge nomen tot Amsterdam. De K. L. M.-agent was er toen echter vertrouwelijk van op de hoogte gesteld, dat Rickett voornemens was, te Bratislava het toestel te verlaten. Van morgen echter, na hei vertrek uit Athene, toen waarschijnlijk talrijke Journalisten reeds op het vliegveld van Bratislava ver zameld waren, vervocht Rickett Duimelaar dringend, hem te Boedapest te willen aflet ten. Hetgeen geschiedde. het leven geroepen, tegelijkertijd duidelijk aan wijst waardoor de oplossing van deze problemen kan worden verkregen. Ik denk hier niet in de eerste plaats aan artikel 19, dat op weinig afdoende wijze deze materie met name noemt. Wat mij betreft, zoo hecht ik er vee! meer aan, dat bet handvest door de stichting van de Volkenbondsorganen de mogelijkheid opent van contact en overleg tusschen de staten en aldushet sluiten van overeenkomsten vergemakkelijkt, die per slot van rekening in het belang van al de betrokken partijen zullen zyn. Maar er is vooral nog een andere factor van kapitaal belang voor de vraag hoe in het alge meen de wereldvrede dient gehandhaafd te wor den. De geachte vertegenwoordiger van Groot- Brittannië heeft er ons in aangrijpende bewoor dingen van gesproken. Mijnerzijds moge ik u er aan herinneren, dat artikel 23 van het Pact bil lijke bejegening van den handel elscht van alle leden van den Volkenbond. Zijn de thans be staande toestanden in overeenstemming met dit artikel van het handvest? WASHINGTON, 12 Sept. (Reuter) Nas» officieel wordt gemeld, zal met Ingang van 15 October as. Duitschland niet meer kunnen profiteeren van alle verlagingen der douane tarieven, door de Vereenigde Staten verleend in de handelsverdragen, wegens onmiskenbare doorloopende uitzonderlijke behandeling den Amerlkaanschen Invoer. In het geheel zijn 20 i 30 schoten welke sen ontzettende consternatie brachten. De aanleiding tot de schietparty was dat de voorzitter een afgevaardigde van de minder- heldsparty niet het woord had verleend. Wie en wat is Rickett, sedert eenige weken in de geheele wereldpers ,,de Geheimzinnige” genoemd, de man. die temidden van oorlogs dreiging en diplomatieke spanning plotseling de groote sensatie van de Abeasijnsche petroleum- De bladen verwachten een spoedige kabinets- wyziglng, die volgens sommigen de monarchis tische tendenzen zou versterken, volgens an deren de verwydering van Kondilis, in verband met het Incident Panajotakos, ten doel zou hebben. De aanhangers van de Volkspartij verlangen, dat generaal Pana jotakosin zijn functie zal voornemens aan het aanstaande plebisciet deel te nemen en met alle inspanning van krachten te ijveren voor het behoud der republiek. SJANGHAI, 12 Sept. (Reuter). Door den grooten regenval is de bovenloop van de Gele Rivier in de provincie Tsje-Tsjoean opnieuw met ongeveer 10 meter gestegen, zoodat de scheepvaart ónmogelijk is geworden. In Tsjung-Klng werden door de sterke stroo- mlng talrijke hulzen vernield. Tot nu toe zyn 5000 personen dakloos. Het bericht van de stijging van de Gele Ri vier heeft in de streken aan den benedenloop groote ontsteltenis veroorzaakt, daar men op nieuw overstrootningen vreest. Door Rickett’s onverwacht bezoek aan Boe dapest zjjn velen hedenmiddag op Schiphol te leurgesteld. Een aantal journalisten en persfo tografen hadden zich hier verzameld, in af wachting van het Indië-vllegtuig de -Nachte gaal", waarmee de geheimzinnige man van de petroleum concessies in Abesslnië, P. W. Ric kett uit Cairo moest aankomen, op doorreis naar Londen. De Minister constateerde, dat het vraagstuk van den vrede zioh thans stelt met een ernst, cien het tevoren nimmer had. Stellig hebben deze landen zich rekenschap gegeven, dat zij door het artikel van het Pact inzake de sancties tegen een aanvaller te on- derschrijven, bij voorbaat en in beginsel af stand zouden doen van de mogelijkheid om bulten het conflict te blijven, Indien te eenl- ger tijd een lid van den Volkenbond het slachtoffer zou worden van een aanval, in Strijd met de voorschriften van het Pact. Doch niettemin hebben zij loyaal die verplichtingen aanvaard. De heer Rickett wenscht blijkbaar alle op alen en vooral alle Journalisten te vermijden Want vanavond bereikte ons het bericht, dat hij nog vanmiddag met een speciaal gecharterd extra-vliegtulg zijn reis naar Londen zou heb ben voortgezet om onopgemerkt op een der ve le vliegvelden nabij de Engelsche hoofdstad te kunnen landen. Of het waar is konden we niet meer controleeren. De wereld blijft gevanger in angstige afwachting van oorlog of vrede En Rickett, de geheimzinnige, vliegt over Eu ropa- Spr stelde vast, dat het vertrouwen in de collectieve veiligheid meer en meer teloor gaat «n de bewapeningen hand over hand toenemen. Dit is misschien wel, aldus de minister, hetgeen bet gezag van den Volkenbond het allermeest beeft geschokt. Deze opvatting van collectieve veiligheid is van stonde af aan aanvaard dgor de landen, die, als het? zijne, buiten de con flicten waren gebleven, welke in de eeuw de wereld verontrust hebben. BERLIJN, 12 Sept. (D. N. B.) De Führer, Adolf Hitler, heeft den Duitschen Rijksdag tegen Zondag te Neurenberg bijeengeroepen, ten einde een regeeringsverklaring af te leggen. De Rijksdag komt bijeen des avonds te 9 uur. In congreskringen te Neurenberg verwekte de tijding veel opzien, aldus meldt Havas. Naar verwacht wordt zal de Führer energiek stelling nemen in de kwestie van het incident met de ..Bremen” te New York en de Jongste maatregelen van Lltauen in Memel. Teneinde meer gewicht aan zijn protest te gen het vonnis van rechter Brodsky te ver- leenen. zou Hitler zelfs overwegen den Duit schen ambassadeur te Washington terug te roepen. De universiteit van Mexico-Clty is bezet door linksradicale en communistische studenten, die de toegangen tot het universiteitsgebouw barri cadeerden en de gematigde studenten niet toelieten. tingpachters aanstelden. Zooals men weet heeft het bestuur der univer siteit de vacantie vervroegd. Op pJWUck gebied zal de regeling van het Saar-probleem een post in het credit van Genève blijven. Volkomen gefaald heeft de Bond in twee princlpieele aangelegenheden, de economische tn militaire ontwapening, zooals de minister aan de hand van de feiten aantoonde. Onlusten te universiteit. MEXICO. 12 Sept. (Reuter). Bij de schiet partij, welke zich Woensdagmiddag in de Kamer van Afgevaardigden voordeed, werd een afgevaardigde gedood, een werd ern stig ca twee afgevaardigden werden licht gewond. Nederland, welks grondgebied in drie werelddeelen is gelegen, dientengevolge grooteljjks blootgesteld aan gevaren by een botsing van groote mogendheden en dan ook verknocht is aan zijn traditioneels selfstandigheidspoUUek, die het buiten den strijd der anderen moest houden, is desen nieuwen weg niet op luchthartige wijse ingeslagen. Nederland heeft dit ge- daan, overtuigd dat het nieuwe stelsel van collectieve veiligheid zoodanige voordeelen voor het welzijn der wereldgemeenschap, waarvan ook dit land deel uitmaakt, zou kannen bieden, dat onthouding zijnerzijds tekort sou doen aan zijn plicht tot inter nationale samenwerking. LONDEN. 12 Sept. (Reuter). In een mijn te Barnsley (Yorkshire) heeft een ontploffing plaats gehad. Op het moment, dat het onge luk geschiedde, waren er 160 mijnwerkers aan den arbeid. 38 hunner werden door het vuur ingesloten. De redders slaagden er in 26 mynwerkers naar boven te brengen. Vijftien arbeiders werden gedood en negen gewond, waarvan verscheldenen ernstig. Eenige gewonden werden geholpen, terwijl hun kieeren nog in brand stonden. GENEVE, 12 Sept. (A.N.P.) De Nederlandsche minister van Buiten- landsche Zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, heeft heden als Nederlandsche gedelegeerde bij de Assemblee van den Volkenbond te Genève bij de algemeene gedachten wisseling over het verslag van den secretaris-generaal den internationa len toestand besproken. Duitsche Rijksdag komt Zondagavond 9 uur te Neurenberg bijeen. studenten bezetten de Na bet technische en sociale werk van den te hebben geroemd heeft spr. er zjjn leedwezen over betuigd, dat van 1 Permanente Hof van Internationale Justitie minder dan mogelijk en wenochelijk ware, gebruik wordt gemaakt door de organen van den Bond, die i, dat er nog rechters A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1