Nieuwe jacht naar het goud der wereldzee? 1 Toelatingskwestie in den Senaat z/-ï DE klJKSBEGROOTING HET TEXTIELCONFLICT TE TILBURG oijn Kerkelijk leven GRAAF DE MARCHANT NEDERLANDER? GROOTE PLANNEN VAN NED. SYNDICAAT aa DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1935 Systeem - van Wienen Binnenlandsche Zaken Weigerachtige compressor Heffing reisbelasting Hoofdstuk Vil B (Financiën) Een nieuw stadhuis te Roosendaal De wil der burgery Graaninventarisatie Tegen smokkelhandel het toestel EERSTE KAMER Nieuwe Cisterciënser- abdij ft Verd wenen Mr. v. Vessem verdwijnt DE NIEUWE INTERNUNTIUS o Het Koninklijk bezoek aan Limburg Slechts een geringe voorraad aanwezig Handelsbetrekking met Rusland Dankbetuiging van H. M. de Koningin De fabrikanten handhaven hun standpunt DE LAFFE OVERVAL TE ROTTERDAM Commissie van onderzoek benoemd Nog enkele hoofd stukken verschenen De commissie-Briët adviseert tot toelating, doch tevens onder zoek in de afdeelingen Tot afdeelingsonderzoek besloten PROGRAM-WIJZIGING VOOR DE M. O.-EXAMENS Duikerinrichting, waarmee gewerkt zal worden, gister in de hoofdstad beproefd VOORZITTER DER TWEEDE KAMER O Ook de heer de Jong geeft de bemiddelingspoging op O.L. Vr. van Sion te Diepenvee tot Abdij verheven Per dag en met een zekere progressie Geen interesse voor Lutine? ^Werking van te WILHELMINA.” aangenomen Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft te de Inwoners te st, te •tart MMtt Naar Mr. van Spaendonck, secretaris van de Tilburgsche wollenstoffen fabrikanten, ons me dedeelt, komt het voorstel der stakers niet in aanmerking voor behandeling door fabrikanten Het ligt in de bedoeling om, na voltooiing van de eerste proef, hedenmiddag de installatie, hangende in den bok. te transporteeren naar ’t water van de .Mooie Nel" bij Spaamdam voor verdere proefnemingen. Ter beteugeling van den smokkelhandel in crisisproducten langs de Belgische grens is het noodzakelijk gebleken het aantal crisisproduc ten, waarvan het vervoer en het in voorraad hebben in de z.g. linie aan beperkende bepa lingen zijn onderworpen, uit te breiden met brood en deeg (voor zoover bestemd voor men- schelijk voedsel), spijsoliën, paarden en paar- denvleesch. H. M. de Koningin heeft aan den Commis- taris van de Koningin in de provincie Limburg het volgende telegram doen toekomen: Het proefexemplaar van de nieuwe duik erinrichting volgens systeem-van Wienen, waarmee gister in het Oosterdok te Amst erdam de eerste proeven zijn genomen. De lengte van het toestel is 11% meter. Links ziet men de schacht, waarlangs men af daalt tn de breeder e duikkamer (rechts), waaromheen een buis van de sproei- inrichting bepaald. Men meent echter, dat de stakers aan hun elschen tot opschorting der loonsverlaging sullen vasthouden. De stakers sullen heden in een vergadering hun standpunt definitief bepalen. De RUksbegrootlng 1936, Hoofdstuk IV (Jus titie) vermeldt nog: van den heer Marchant et d’Ansembourg te on derzoeken kreeg, een seer knap rapport uitge bracht, hetwelk wel is waar tot toelating van den gekozene concludeerde, maar tevens ad viseerde tot een onderzoek van dit rapport In de afdeelingen. Tot een dergelljk afdeelings onderzoek is dan ook besloten. Het vervoeren en het In voorraad hebben van de spijsoliën is vrij tot een hoeveelheid van 1 KG. Het vervoeren en in voorraad hebben van brooddeeg, voor zoover voor menscheUJk gebruik bestemd, is slechts toegestaan indien het deeg bereid is van grondstoffen, door vermaling in Nederland verkregen of op rechtmatige wijze in Nederland Ingevoerd, hetzij dit deeg op recht matige wijze in Nederland is ingevoerd. Het vervoeren en in voorraad hebben van brood is, voor zoover het voor menschelljk ge bruik is bestemd, slechts toepestaan. Indien Op het schrijven van het Stakingscomité, dat de heer P. W. de Jong v. d. Heuvel, lid van de Eerste kamer, Woensdagmiddag ontving, heeft deze het Stakingscomité het volgende telegra. fische antwoord doen toekomen: Een rechtvaardig genomen besluit, als door de Arbelders-Organisatles met de Fabrikanten- vereenlglng met betrekking tot de loonsverlaging genomen, moet geëerbiedigd worden. Wanneer U dus vasthoudt aan Uw eisch tot opschorting van de loonsverlaging, kan ik mij voor verdere bemiddeling niet meer beschik baar stellen. Naar wij vernemen, heeft het Generaal Ka. plttel der Hervormde Clsterciënsers (Trappis ten). volgens eeuwenoude traditie in de aartsabdij Clteaux (Frankrijk) vergaderd, be sloten de priorij van O. L. V. van Sion te Diepenveen tot den rang van abdij te ver. heffen. oök argumenten a contrario uit verschillende artikelen dezer wet. Dat men anders denken kan over deze belangrijke rechtsvraag, moest hij echter toegeven. Vandaar ook zijn advies, om de aangelegenheid aan een onderzoek in de afdeelingen te onderwerpen. De tweede vraag beantwoordde de commissie eveneens ontkennend. Het „zich begeven in vreemden krijgsdienst, waaraan de Wet op het Nederlanderschap verlies van de Nederlandsche nationaliteit verbindt, moet volgens haar en ook volgens minister Heemskerk in 1920 wor den opgevat als een „vrijwillig" dienst nemen. En de heer d’Anaembourg was in 1914 als Dult- scher verplicht tot Dultschen krijgsdienst. Ook over deze wetsinterpretatie is echter verschil van meenlng mogelijk. En het afdeellngzonder- zoek van deze gecompliceerde kwestie kan dan ook nog een zeer interessante gedachtenwiaae- llng tusschen de verschillende rechtsgeleerde senatoren opleveren. Zij hebben in het zeer be kwaam geformuleerd rapport van de commissie- Briët een voortreffelijk uitgangspunt. de regeering Vrijdag j.l. plotseling en telefonisch een tusschentijdsche inventarisatie doen houden van de in Nederland aanwezige meel- en graan voorraden. Gebleken is, dat deze voorraden miniem moe ten worden geheeten. De loco-voorraad inge voerd broodgraan b.v. is slechts voldoende, om in de behoefte van enkele dagen te voorzien; hierbij is dus niet begrepen de over het geheele land verspreide inheemse he tarwe, die voor een zeer groot deel berust bij landbouwers en plaatselijke handelaren en coöperaties. Geïnventariseerd is de voorraad in de aan- voerhavens en bij de fabrieken ed. Zoo was b.v. in Rotterdam in totaal slechts aanwezig ongeveer 7000 ton tarwe. Aan een verhooglng van het eindcijfer is niet te ontkomen aldus de toelichting aan gezien moeten worden bekostigd: uitbreiding van het corps politletroepenbe schikbaar houden van een intamrrfïngsde pot voor vreemdelingen; aanbrenging van lijdelijke voorziening in eenlge str^fgestichten met\het oog op gebrek aan ruimte voor de te executes rende straffen. zeehaven- gevonden, gemaakt van de ervaringen bjj de jongste groote ber- gingamdernemingen. De daarbij gerezen moei lijkheden zjjn in zijn toestel ondervangen. stortl' De Eerste Kamer besloot voorts tot het zen den van een Adres van Antwoord op de Troon rede. Het ontwerp zal worden geredigeerd door de heeren VAN DEN BERGH. VAN EMBDEN, MOLTMAKER, VAN 8A88E VAN Y8SELT en KNOTTENBELT. Tot voorzitters der hedenmiddag getrokken afdeelingen zjjn benoemd de heeren VAN DER HOEVEN, DE JONG, VAN LAN SC HOT. VAN BASSE VAN Y8BELT Op de vragen van het Tweede Kamerlid De Visser, betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot verlevendiging van de handelsbetrekkingen van Nederland met de Unie der Socialistische Sow Jet Republieken, antwoordt minister De Graeff, dat sinds de aanknooplng van geregelde diplomatieke betrekkingen tus schen de Unie der Socialistische Sowjet-Repu- blleken en België laatstgenoemd land reeds vele Russische orders geplaatst zag, aan de Regee ring niet is gebleken. Het voorbeeld van België vermag dan ook op de houding van de Nederlandsche Regeering ten aanzien van de verhouding tot de Unie der Socialistische Sowjet-Republieken geen Invloed te oefenen. Het is met dezen N.8.B.-candldaat een eigen aardig geval. Zelfs de commissie, welke con cludeerde, dat hU Inderdaad den staat van Nederlander bezit, kon niet nalaten, uit zijn verleden tot „een bedenkelijk gebrek aan vader landsliefde” te besluiten. De heer Marchant et d’Ansembourg, wiens ouders de Nederlandsche nationaliteit bezaten, heeft zich namelijk in 1912 op achttienjarlgen leeftijd, toen hU dus nog minderjarig was, als Duitscher laten natu- raliseeren. Volgens de Duitsche wet was dat mogelijk. De Nederlandsche wet kent echter geen zelfstandige naturalisatie van minder jarigen. In 1914, toen de wereldoorlog uitbrak, werd onze N S B -er in het Duitsche leger in- gelijfd Hij bleef al die jaren aan het Duitsche front. Er waren nu twee vragen te beantwoorden. Ten eerste: heeft de heer d’Ansembourg in 1912 zjjn Nederlanderschap verloren? Ten tweede: Indien hij dat Nederlanderschap in 1912 niet verloor, verloor hjj het dan niet in 1914 door zich zonder toestemming van de Kroon als Nederlander te begeven in vreemden krijgs dienst? De eerste vraag werd door de commissie ont kennend beantwoord. Dit was ook het stand punt van wijlen minister Heemskerk, toen in 1920 de heer d’Ansembourg weer Nederlander wilde worden, zelf dus zijn Nederlanderschap verloren gegaan achtte, maar de minister her- naturallsatle niet noodig verklaarde, omdat noch door de naturalisatie in 1912 noch door het in vreemden krijgsdienst treden in 1914 diens Nederlanderschap zou hebben opgehouden. Mr. Brtët baseerde zijn conclusie, dat de natu ralisatie van den minderjarigen d’Ansembourg in diens staat van Nederlander geen wijziging had gebracht, op de Memorie van Toelichting Op den gewonen dienst werd voor 1935 toege staan 17.006.108, voor 1936 geraamd ƒ17751.445, zoodat meer wordt aangevraagd 746.339. Er’ wordt 75.000 uitgetrokken als vervolg- termjjn voor den bouw van het gouvernements gebouw met ambtswoning voor den Commis saris der Koningin te Maaastricht. Op de begrooting voor 1935 werd uitgetrok ken 2 000.000 voor onderstand aan Gemeen ten. die bulten staat zijn uit eigen middelen in de kosten harer huishouding volledig te voor zien. Dit bedrag zal vermoedelijk niet toerei kend zijn voor den steun uit ’s Rijks kas in den omvang, waarin deze in dit jaar zal moeten worden verleend. Naar verwachting zal verhoo- ging van den post met 1.450.000 noodig zijn. Onder de „middelen" wordt gerekend op een terugontvangst van 450.000. Bij het opmaken voor 1935 bedroeg het aan tal steunge vallen in Duitse bland 6600; thans (medio 1935) bedraagt dit 5700. Als gevolg van een door Nederland toegezegde mildere toepas sing van de wet op het in dienst nemen van vreemde werkkrachten, 1b een raming van rond 19 mlllioen mogelljk. Z. Exc. de nieuwe Apostolische Internuntius in Den Haag. Mgr. Paul Globbe, zal heden middag uit Rome afreisen. om na een kor* Over de vraag, of hjj rechtsgeldig tot lid van de Eerste Kamer gekozen verklaard kon wor den, heeft mr. BRIET, die met den liberaal mr. KNOTTENBELT en den Christelijk-Hls- torlschen afgevaardigde mr. KOLFF de com missie gevormd had, welks do geloofsbrieven In de dulkerkamer, die een oppervlakte heeft *nn 5 M2., verlicht is en telefonisch verbonden 0>et bet personeel boven water, kunnen de men- *ben, staande op de roosters, rustig den bo- ae® en den Inhoud van de loswerkende en op wellende zand- en sliblaag observeeten. Hinder- m^e Mwkstukken, waarop men stuit, warden v*n hieruit verwijderd en zoo komt men ten- ,totte daar, waar men zUn wil. Bjj een hoogte ™n 10 M. zand of slib kan men per uur onge- 30 M2, afzoeken. Voor 1935 is toegestaan op den gewonen dienst 80 .382 644. op den kapitaaldlenst ƒ38.106 786, te zamen 118.488 430, terwijl voor 1936 wordt geraamd: gewone dienst ƒ58.770.832, kapltaaldlenst ƒ61.156.034, te zamen 119.926.866, zoodat op den geheelen dienst meer wordt aangevraagd 1.438.436. elk brood voorzien is van een midden op den boven- of onderkant vyi het brood opliggend geheel met de broodkorst samengebakken geleldezegel, terwijl zij, die brood bakken of doen bakken, moeten kunnen aantoonen, dat het brood en het brooddeeg voldoen aan de hiervoren genoemde bepalingen. Geleldeaegels zijn niet vereiacht voor brood, hetwelk door particulieren in eigen woning voor eigen gebruik wordt gebakken. Dit brood mag echter niet worden vervoerd. Vervoer-documenten (gelei de bt! Jetten, broodzegels), registers, enz., worden door het regeeringsbureau (Stadhouderslaan 102, ’s-Gravenhage) uitgereikt. De raming van bet IVe hoofdstuk der Rijks- begrooting 1936 bedraagt 26 047.882. Het hoofdstuk voor 1935 bedroeg 25989907, zoo dat voor 1936 meer wordt geraamd dan voor 1935 is toegestaan ƒ57975. Het onderzoek, door de politie Ingesteld naar den roofoverval op de 62-jarige vrouw, gepleegd In een huisje op de Kruiskade te Rotterdam, heeft uitgewezen, dat de vermoe delijke daders zijn de man H. te P. en de Men kan dan zandzuigers aan het werk zet ten, maar wanneer het zand met slib vermengd wat aan de kust meestal het geval blijkt, scheidt het slib, dat lichter is, zich van bet zand en wordt bij de kentering van het tjj weer in den pas gezogen aerkput teruggevoerd. Het nieuwe syndicaat koestert dan ook groote verwachtingen van zijn on derneming. Er wordt reeds onderhan deld over concessie tdt het bergen van het gond uit het admiraalschip der Spaansche Armada in de baai van To bermory (Schotland) waarvan de eigen domsrechten berusten bij den Duke of Argyle. Dit wrak bergt voor tientallen millioenen aan goud. Verder staat op het program het bergen der schatten uit de Spaansche galjoenen op den bo dem van de baai van Vigo (Noord Spanje) en eindelijk het zoeken naar de kostbare lading van de wrakken in de Tafelbaai bij Kaapstad. Bjj beschikking (an den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken of wijziging van de programma s voor de akte-examens M. O., vastgesteld bij K. B. van 29 November 1932 (Stsbl. no. 566) noodig en wenschelljk Is, en zoo ja, welke wijzigingen in die programma's behooren te worden aan gebracht; en zjjn in deze commissie benoemd:1 tot lid en voorzitter: G. Bolkestein, inspec teur van het gymnasiaal en middelbaar onder wijs. te Amsterdam: tot leden: W. H. Cool, Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, te ’s-Gravenhage; Hulb Luns, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, wonende te Amsterdam: dr. ir. J. H. Plan tenga, directeur der Academie voor Beeldende Kunsten, te ’s-Gravenhage; ir. D. Postma. leeraar aan het RUksinstituut voor Teekenleeraren te Amsterdam en prof. dr. J. G. Rutgers, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, wonende 's-Gravenhage; tot lid en secretaris: M. D. van Dijk, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus, te Haarlem. Ook de andere NH.B-er, mr. van Vessem, is nog niet geïnstalleerd. Tegen zijn toelating bestond geen bezwaar. Hij stelde zich dan ook met de andere gekozenen voor het voorzltters- gestoelte op, maar, toen men al met hét afleg gen der eeden of beloften begonnen was, kneep hü er opeens om onnaspeurbare redenen tus schen uit. Tweemaal werd zijn naam tevergeefs afgeroepen. Hij keerde niet terug. Vermoedelijk beeft dit zonderling optreden zijn oorzaak in het niet onmiddellijk als lid toelaten van zjjn Dultach-Nederlandschen vriend. Er was uiteraard bjj de Kamerleden en op de tribunes nogal verbazing over dezen set. Snugger is die zet bovendien óók al niet, want zoolang hij niet geïnstalleerd is, kan hU in de afdeelingen ook het alsnog toelaten van zjjn partijgenoot niet bevorderen. Om nu nog maar niet te spreken van het fonds voor de arme kunstenaars en militairen, waarin immers de presentiegelden der heeren zouden worden ge- De eerste proef met de nieuwe duikerinstal- latle van ir. van Wienen, Woensdagmiddag bij den kantoorllchter ..Excelsior" van de firma M. de Zwart In het Oosterdok te Amsterdam, kon slechts ten deele worden uitgevoerd. De sproellnstallatie bleek uitstekend te wer ken, maar de eigenlijke duikproef moest ach terwege blijven door het weigeren van den com. pressor. Heden wordt de proef voortgezet. M in groote trekken de werking van bet Den heer A. Erzey, mede-dlrecteur van de nieuwe onderneming, vroegen wij nog, of men ook interesse had voor de Lutine-concessle, welke dit jaar afloopt. De heer Erzey deelde ons mede, dat hjj persoonlijk niet veel voor deze concessie voelde. De situatie van het Lutine- wrak is volkomen bedorven. Het wrak zelf is geheel uit elkaar gewerkt en de inhoud, vermoe- delljk ook het nog restende goud, is weggezon ken in de weer toegevloelde gaten, die zand- en schelpenzulgers er in alle richtingen hebben ge zogen. Bovendien is men er gebonden aan een uiterst kort werkselzoen. Het systeem-Van Wienen bestaat uit een ver^ Ucale buis of schacht, waarlangs men kan aft dalen in een breedere dulkerskamer. Aan het boveneinde van de schacht is een luchtsluis- »smer bevestigd. De bodem van de duikerska- »er Is-open, maar voorzien van roosters, vritar- °P werkzaamheden kunnen worden verricht. Deze priorij werd in 1883 door de monniken van de Cisterciënzerabdij van Achel (België) gesticht. Gedurende de eerste zeven jaren bleven de monniken gevestigd op het landgoed Trieswljk. Daarna werd het ontluikende kloos ter naar de tegenwoordige plaats overge bracht, waar het zich in een geleidelijke en voorspoedige ontwikkeling mocht verheugen. Ongetwijfeld zal deze verheffing door de Katholieken van het Noorden met groote vreugde vernomen worden. Zij is Immers te merkwaardiger, wijl Sion daardoor de eerste abdij wordt na de Hervorming in onze Noor delijke gewesten. Reeds bijna een halve eeuw hebben de mon niken van Sion er in alle stilte de Clsterclën. ser-traditle van de groote Groninger en Frle- sche abdijen, Aduard, Bloemkamp en Klaar- kamp doen herleven. Als ware zonen van .de Grijze monniken" uit de middeleeuwen zullen Hj er het psalmgezang, dat voor vier eeuwen met geweld onderbroken werd, onvermoeid voortsetten. Moge met deze verheffing voor de jonge abdij een nieuw tijdperk aanbreken van geeste. lijken en stoffeljjken bloei. duikerapparaat, waarmede hedenmiddag in het water en in den bodem van het Oosterdok de eerste proeven zjjn genomen. Het plan is, om deze proeven Donderdag in het water van de Mooie Nel bij Haarlem te herhalen. Het stakingscomité heeft zijn houding ten opzichte van het antwoord van het Eerste Ka merlid P. W. de Jong V. d. Heuvel nog niet der N. V. IJzer-, Koper-, MetaalgleterU Machinefabriek voorh. G. H. Broekman aan de Valckeniersstraat heeft verlaten, toestel is nog slechts een proefexemplaar willekeurig verkleinde afmetingen. Voor bergingswerk, waarvoor de concessie verkregi gesteld Het roode gevaarte, dat hier werd opgesteld, is de nieuwe dulklnrichting, berustend op een systeem, dat de heer W. van Wienen, oud-ber- gingsingenieur en uitvoerder van werken, in veeljarige studie heeft Hjj heeft hierbij dankbaar gebruik Het geheel, dat van boven afgesloten, onder luchtdruk staat, wordt te bestemder plaatse (welke natuurlijk tevoren is afgepeild) neerge- In zee tot op de zand- of sliblaag. In den ““dem van de dulkerskamer monden persleldln- met sproel-inrlchting. waaruit water in het huid of slib wordt geperst. De luchtdruk maakt, dat het alsdan met zand of slib vermengd wa- **r langs de buitenwanden van het toestel naar Welt' LhiiBsaam zakt het apparaat dan erdtr en verder in den bodem. door de burgerij zelf in een tegen slechts 3)4 pet. bijeen bracht. Om de inschrijving onder stlmuleeren werd de tuin, welke bestemd zal worden tot stadspark, gedurende eenlge dagen ter bezichtiging opengesteld en hield burge meester Claudius Prinsen Zondag l.I„ den dag voor de sluiting der inschrijving op de leenlng, voor de microfoon van de Radio-Centrale een rede, ter warme aanbeveling van deze daad van burgerzin. De bedoeling is het kapitale gebouw, dat zich daartoe uitstekend leent, in te richten tot gemeentehuis, waarin alle gemeentediensten met uitzondering slechts van politiebureau en Bedrljven-kantoren kunnen worden onder dak gebracht, terwijl thans, naast het te kleine stadhuis, twee hulpsecretarieën en nog enkele lokalen in de gemeente in gebruik zijn, De bevolking heeft spontaan aan den oproep van het gemeentebestuur, gesteund door een krachtige actie van de vereenlging „Roosen daal* Bloei", gehoor gegeven, met het resul taat, dat de leenlng volteekend is geworden. De leenlng was verdeeld in stukken van 100.500.en 1000 teneinde ieder in de gelegenheid te stellen aan de leenlng deel te nemen, waarvan dan ook uit alle lagen der bevolking gebruik is gemaakt, terwijl ook ver schillende sociale organisaties aandeelen tn de leenlng voor rekening van de vereenigingskas hebben genomen. In een Vrijdagnamiddag as. te houden ge meenteraadsvergadering zal nu worden voorge steld tot den aankoop te besluiten. Den Haag, 18 September 35. In de Eerste Kamer geschiedde gisteren de Installatie van de 25 herkozen of nieuwgekoeen leden. Nadat door de voorzitters van de com missies tot onderzoek der geloofsbrieven, den soclaal-democraat mr. Mendels en den antl- revolutlonnalr mr. BRIET, rapport was uitge bracht, traden de te installeeren leden ge zamenlijk binnen, om voor het bureau van den president de door te Grondwet vereischte eeden. verklaringen en beloften af te leggen. Onder hen waren vijf nieuwelingen, de Katholieken FLE8KEN8 en Mr. KROPMAN, de sociaal democraten VORRINK en DE LA BELLA en de N.8.B.-er VAN VESSEM. De tweede N.8.B.- er, graaf DE MARCHANT ET D’ANSEMBOURG ontbrak, omdat hij nog niet als lid had kunnen worden toegelaten. Het slib te overwinnen is bU alle bergings- Poglngen steeds de groote moeilijkheid ge weest. Met zijn nieuwe constructie hoopt de heer Van Wienen echter dit bezwaar te hebben opgeheven. Vroeg in den middag was het roode gevaarte, dat ongeveer acht ton weegt, in den bok ge hangen in een soort kraag. Bij den overgang van schacht in dulkerkamer werd Ijzerafval of ballast gestort. Vervolgens werd de verbinding met lucht- en waterpomp tot stand gebracht. De waterpomp werkte uitstekend, doch de com pressor bleek weigerachtig, waardoor het niet mogelijk was de proef ten einde te brengen. De telefonische Installatie tusschen „buiten wereld” en dulkerkamer functlonneerde goed. Als gevolg van de débécle van het Bankiers huis der firma P. A. G. van Gtlse en Zn. te Roosendaal, met het daarop gevolgd faillisse ment van de bank en der beide firmanten, is het kapitale heerenhuls met tuin van mevr, de wed. V. v. Gilsev. Loon in verkoop geko men, waarom van verschillende zijden bU het gemeentebestuur van Roosendaal er op werd aangedrongen, alles in het werk te stellen dit pand -met tuin voor de gemeente te behouden. Met de curatoren in bet faillissement is dan ook dadelijk in overleg getreden, met het re sultaat dat overeenstemming werd bereikt en de gemeente de optie verkreeg op hel gebouw aan de Markt, met daarachter liggende tuinen, met recht van koop voor een bedrag van 87.500.—. Daar echter eenige vrees bestond, dat van hoogerhand bezwaar zou kunnen worden ge maakt tegen een dergelljken aankoop bij den flnancleelen toestand der gemeente en teneinde te toonen, dat de burgerij daarbij tot een be duidend financieel offer bereid was, besloot de oude Raad in besloten zitting de optie te accepteeren, echter met dien verstande, dat de benoodlgde gelden tot een bedrag van ƒ75.000 obligatie-leening zou worden ge- De fabrikanten hebben niet om bemiddeling gevraagd, doch de stakers. De heer De Jong beeft hierop aan de stakers voorstellen gedaan, waarvan hjj verwachtte, dat zjj zouden worden en dat er geen tegenvoorstellen zouden komen. De vereenlging van wolienstof- fenfabrikanten blijft op het standpunt staan, dat zij alleen met de organisatie hebben te on derhandelen en dat zij geen stakingsleiders er kennen. Betere verwachtingen worden gekoesterd van het werk op de bovengenoemde wrakken, die alle in beschutte baaien rusten en waar de om standigheden zooveel gunstiger zijn dan bij de onfortulnlljke Lutine. De werkzaamheid van deze nieuwe onderne ming zal ongetwijfeld groote belangstelling trek ken. Zjj wordt, technisch zoowel als zakelijk, d-or vakmenschen ernstig voorbereid. Zullen haar goudillusies werkelijkheid worden? De Lu- tihe-ervaring beeft velen sceptisch gestemd en voorshands zal men niet grif zijn met vertrou wen. Maar als het systeem-Van Wienen de practljkproef goed doorstaat, openen zich voor het bergen in het algemeen toch perspectieven, die de aandacht waard zijn. Voor verblijf buitenslands zal per dag een bedrag moeten worden betaald. De duur van het bedrag zal door aanteekening op den pas worden gecontroleerd. De welstand van den reiziger zal worden afgemeten naar den duur van zijn reis. In verband hiermede zal in de heffing een zekere progressie worden gebracht. Wie langer in het buitenland vertoeft, zal. voor den geheelen duur van het verblijf, een grooter bedrag moeten betalen, dan wie een kortere reis maakt. BU K. B. is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister v. Staat, lid van die Kamer. „Teruggekeerd van ons bezoek aan Limburg, verzoek ik u mijn warmen dank over te bren gen aan de bevolking voor de geestdriftvolle en hartelijke ontvangst, die zij mijne dochter en mij heeft bereid. Gaarne voeg ik hieraan toe. onzen hardgrondlgen wensch, dat het heden door mijne dochter geopende Jullana-kanaal in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden en In belangrijke mate zal bijdragen tot verbetering van den economischer, toestand van Maastricht en Limburg en van geheel ons land. De in de Millloenennota aangekondlgde reisbelasting is ten departements van Finan ciën nog niet tot in bUzonderheden uitgewerkt. In hoofdzaak zal, volgens Het Volk, deze heffing echter waarschijnlijk op het volgende neerkomen Op een dekschuit in het Oosterdok bU het kantoorschlp van den sleepdienst der firma M. de Zwart, een der mede-geïnteresseerden in het bovengenoemd syndicaat, lag gistermorgen een ongeveer llj^ M. metend buisvormig gevaarte, rood geschilderd, dat zich aan het eene uitein de verbreedde tot een doorsnee van anderhalve Meter. Het geheel was in vorm het best te verge lijken met een reusachtige clgarettenpUp en trok algemeen de aandacht. Een reusachtige bok, de grootste van den sleepdienst de Zwart, was ter plaatse om met het toestel te ma- noeuvreeren. In het Oosterdok tegenover het Scheepvaarthuis te Amsterdam, zijn Woensdag de eerste proeven geno men met een nieuwe duikinrichting, uitvinding van den ingenieur W. van Wienen. Een syndicaat dat op het oogenblik in oprichting is, zal met dit duiktoestel belangrijke bergings werkzaamheden uitvoeren, welke ten doel hebben een deel der haast le gendarische goudschatten welke de bodem der wereldzee bewaart, herwinnen. Deze schier fantastische millioenenschemer vormt den merkwaardigen achtergrond van het nieuwe dulkapparaat, dat thans voor de eerste kennismaking met de practjjk de werkplaatsen en Lzn. Het van elk wordt ;en, wordt een nieuw toestel gebouwd, in- op de plaatseljjke omstandigheden. De heer van Wienen gaf ons gistermorgen een korte verklaring van zijn systeem. HU wees er op, dat de groote moeilijkheid bU bergingswer ken steeds was het wegruimen van zand en slib boven t wrak, dat men wilde bereiken. Af- danunen van gezonken schepen is meestal on- doenUJk door de stroomlngen In het water of door de onregelmatigheid of te groote diepte van den vasten grond onder het zand of slib.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13