fl! De broodprijs De vrouw op de arbeidsmarkt Bezuiniging bij de Spoorwegen Rijwielreglement gewijzigd Pi I lil f 1 ZES MILLIOEN MEER VOOR TUINBOUW II f Restaurant DORRIUS N. X. Voorbwrpwal te. te. *p«l, Amsterdam. PLATS DU JOUA IN LA CAATI ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 LEEKEPREEKEN van 1'3 i DENATURATIE- VERGOEDING De Centrale H.L.S. WERELD JAMBOREE 1937 s Cigaretten-productie EEN KNOEI-EXPERT ZIJN STRAF VERZWAARD Voor twee feiten veroordeeld Heffing op boter Examen inspecteur van politie A.-R. Kamerfractie De Postvluchten Sportvlucht IndiëHolland i. Heiligschennende daad te Nuth Oud kruisbeeld in het veld door onbekenden vernield Minister Colijn naar Crailoo Overeenkomst tot betere regeling tot stand gekomen PRINSES JULIANA. KOOPT ZOMERPOSTZEGELS Steunbedrag voor 1935 thane verdubbeld KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO De tocht van de Dornier- vliegbooten Vastgekoppeld aan de Tweede- Kamerverkiezingen van het volgend jaar? De wijziging van de Grondwet De manoeuvres in de omstreken van Deventer Onze Lichte Brigade oefent i be- Kloet, Vervroegde pensionneering treinpersoneel H. M. zal de leger oef eningen bywonen B] r -.G Voor de opening van *t werkkamp voor jeugdige werkloozen Het dagelijksch bestuur dringt op behoud van deze instelling aan EEN AUTO-GIRO-VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING Een wit achterspatbord thans voor geschreven Hilversum wil deelnemen aan het garantiefonds Cadeaustelsel Stijging niet beïnvloed door de verhooging van de monopoliewinst Voor aardappelen van den oogst 1935 Soldaat-inbreker krijgt van het H. M. G. twee maanden er by fcT 4 te zijn, LIBRA. den men J. t naar a I De „Koetilang” U op de thuiereU te Jodh pur geland. ch en en Df n- if n L e i t t H M de Koningin is Vrijdagmiddag met den Staatsspoortrein van 3.10 uur, waarin het Kon. salonrijtulg meereed, naar Het Loo vertrokke)'., ten einde gedurende eenige dagen de legeroefe- ningen In Gelderland bij te wonen. H. M. was vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana. Een van deze onderwerpen is b.v. de materie, thans summlerlijk geregeld door art. 194. wel. ke bepaling zegt, dat de wet aan andere dan in de Grondwet genoemde lichamen verorde nende bevoegdheid kan geven. De orkaan, die over ingeland woedde, richtte groote schade aan in de militaire kampen Het ligt verder in het voornemen der regee ring, om het wetsontwerp in het begin van 1938 bjj de Tweede Kamer in te dienen. Op een nader te bepalen datum in de maand December is. zullen te Nijmegen de examens plaats vinden ter verkrijging van het diploma De heffing op boter en de vervoervergunning voor bultenlandsche ooter zijn weder vastge steld op 95 ct. per K.G. Voorts is bepaald, dat met voor goederenver voer Ingerichte rijwielen op meer dan twee wie. len. niet mag worden gereden op rijwielpaden of op wegen, voor zoover die niet openstaan voor t verkeer met rij. of voertuigen, geen mo torrijtuigen of -rijwielen zijnde. Verder moeten deze rijwielen voorzien zijn van tenminste één rem. waarmede ze ieder oogenblik tot stilstand kunnen worden gebracht. Ook moeten deze, op meer dan twee wielen voor goederenvervoer in gerichte fietsen, voorzien zijn van twee lanta rens, die voorwaarts een helder wit licht uit stralen en die geplaatst zijn vooraan aan de uiterste linker, en rechterzijde van den bak of opbouw van het voertuig en aan de uiterste lln- kerachterzijde van den bak of opbouw van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uit straalt. e- ze et in t- 1 i De zeer ernstige omstandigheden waarin de tuinbouw, in het bijzonder door de ex- portmoelUJkheden is geraakt, hebben ertoe geleid, dat de minister van Landbouw en VisscheriJ het steunbedrag, dat voor 1935 uit het Landbouwcrisisfonds voor den tuinbouw beschikbaar zal worden gesteld, met 8 mil- lloen gulden heeft verhoogd, zoodat thans in totaal voor den tuinbouw voor het Jaar 1935 een bedrag van 13 millloen gulden be schikbaar is gesteld. De vliegers Khouw Ke Hien en Terluin kwa men 19 September te. Jodphur aan. i i i Aanstonds werd de burgemeester van Nuth, de heer Starmans, gewaarschuwd, die ter plaat se aangekomen terstond het eerste onderzoek leidde. Het Christus-beeld was van het kruishout af getrokken. De beenen en armen werden in de naaste omgeving gevonden, doch de romp en het hoofd vond men nog niet terug. Men tast nog in het duister wie deze wandaad heeft be gaan. De recherche van Heerlen, onder leiding van hoofdinspecteur v. d. Dolder. is inmiddels door den burgemeester gewaarschuwd, die zich mede met de opsporing van den dader (of da ders) he-ft belast. Zondag jJ. was het kruisbeeld, dat van 1708 dateert en een grondige restauratie onder lei ding van kap. Welters en den heer Knipschilt uit Maastricht had ondergaan, met groote plech tigheid gewjjd. rs. dee :,s> r- de ei «- 1st <fe vrjj quotum bepaald, waarvoor géén verreke. ning plaats vindt. Voor de cents-cigaretten zal niet meer zooveel reclame worden gemaakt en deze goed- koope kwaliteit niet verder worden gebruikt als concurrentiemiddel. De AR. tractie der Tweede Kamer heeft voor het nieuwe zittingjaar tot haar voorzitter benoemd den heer J. Schouten, tot 3en voor zitter den heer J. J. O. van Dijk en tot secre taris den heer Chr. van den Heuvel, van Lennepweg 36, Den Haag. Vrijdagnacht is te Nuth (L.) een heiligschen nende daad verricht, welke tot ver in den om trek groote verontwaardiging heeft gewekt. Toen des morgens in de vroegte eenige per sonen tusschen Nuth en Schimmelt passeerden, kwamen zij tot de ontdekking, dat het mooie oude kruisbeeld, het Nuth-er kruis genaamd, totaal was vernield. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft spraak gedaan dienstplichtig soldaat D. A., die bij den krijgsraad voor de Landmacht togenbosch veroordeeld De Doraier-Wall-watervliegtulgen die 18 Sept, uit Batavia zijn vertrokken, arriveerden Don derdag te Benkoelen, na de reis gemaakt te hebben via Telok Betong. Vrijdagmorgen vlogen de vliegtuigen Padang. Door deze verhooging van het steunbedrag is de mogelijkheid geopend, de voor 1935 vast te stellen richtprijaen voor de producten en in de perioden, waarvoor deze zullen gelden, voor 100 pCt. uit te keeren. Het ligt in de bedoeling reeds dezer dagen tot een belangrijke voorschot-ultkeering over te gaan voor producten, waarvan de oogst en de geldeljjke opbrengst practise!) kan worden over zien. Vrijdagmiddag is te Winschoten een auto- giro-toestel gedaald, dat enkele uren te voren van Waalhaven was vertrokken met de bedoe ling naar Eelde te vliegen. Door het slechte zicht was de bestuurder, de heer Van der Vel den, die met zijn echtgenoote in het toestel zat. uit den koers geraakt, zoodat. toen hij zich weer kon oriënteeren. het toestel zich boven Winschoten bleek te bevinden. Benzlnegebrek dwong den bestuurder tot een landing, welke vlot werd volbracht. Nadat ben zine uit Eelde was gehaald, koos men om half vijf weer de lucht en vertrok het toestel in de richting Groningen. waarvan, voor het achterop verkeer goed zichtbaar, een gedeelte lengte van tenminste 30 cM„ gemeten van/f het achteronderelnde, geheel helder wit jw'gekleurd of geheel van een helder witte be dekking is voorzien, met dien verstande, dat de witte strook, mits niet smaller dan het spat, bord, ook ais verlengstuk aan het achteronder- einde daarvan mag worden aangebracht en dat. indien een reflector wordt gevoerd, deze op het witte gedeelte van het achterspatbord of op 1 witte verlengstuk en niet hooger dan 60 cm. boven het wegdek mbet zijn aangebracht. Bij K. B. Is vastgesteld een nadere wijziging van het motor, en rijwielreglement, waaraan het volgende wordt ontleend: Bepaald is, dat een rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad wordt gereden, voor, zien moet zijn van een achterspatbord, of, in dien het rijwiel twee achterwielen heeft, van achterspaj rijdend over Me I ft Sedert eenigen tijd waren besprekingen gaande tusschen de cigarettenfabrlkanten om te komen tot een betere regeling der produc tie onder toezicht der regeering. Donderdagmiddag hebben deze veel-omvat- tende beraadslagingen, voor wat de producen ten betreft, hun beslag gekregen. Ook aan het cadeaustelsel is thans een einde gekomen. De fabrikanten, die zich bij de overeenkomst hebben aangesloten, hebben zich bij onderlinge afspraak verbonden, geener. lei cadeau of toegift, buiten de branche staan de. meer aan winkeliers of tusschenhandelaren te verstrekken. Naar wij vernemen heeft H.K.H. Prinses Ju liana van het Algemeen Cofnlté voor de Zomer - postzegels een belangrijk bedrag aan zomer- postzegels gekocht, zulks als Beschermvrouw der Vereenlging „Arbeid voor Onvolwaardigen”, die voor de helft in de extra-opbrengst der zomer- postzegels deelt. Vrijdagnacht en des morgens vroeg is de lichte brigade in Oostelijke richting over den IJsel getrokken. Begunstigd door het nachtelijk duister hadden de pontonniers hedenmorgen na bij Gorssel een pontonbrug geslagen. De over- gang over de brug geschiedde onder leiding van den commandant van de lichte brigade, generaal Fabius, terwijl de commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. Roel! en de bui- tenlandsche militaire attaché’s den overtocht gadesloegen. In den loop van den morgen en gedurende een deel van den middag bleef de lichte brigade in de omgeving van Bathmen in gevecht met de Roode Troepen gewikkeld, waarbij de aanval der lichte brigade ondersteund werd door pant serwagens, mitrailleurs en veldgeschut De oefeningen werden hierna geschorst tot morgen. De troepen brengen den nacht door in Bath men, Epse. Eefde en Holten, waar zü zijn in gek wartierd. De directie der Ned. Spoorwegen heeft aan den Personeelraad medegedeeld, dat zij, met het oog op overcompleet van personeel bij den dienst van materieel, heeft besloten met in- te penslonneeren veertien kolendragers, vier stokers locomotie venloods, 67 machinisten, twee machinisten bjj de tramwegen, een leerllng-machlnlst en vier wagenbestuurders, in totaal 92 man, die alsdan 55 jaar of ouder zijn. Het ligt verder in het voornemen ook aan bij vorengenoemden dienst werkzaam zijnde personen, die geleidelijk door het bereiken van den 55-jarlgen leeftijd voor vervroegd ouder domspensioen in aanmerking kunnen komen, de dienstbetrekking op te zeggen. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de meenlng als zou de broodprijsverhooging, welke In sommige steden dreigt, een gevolg zijn van de onlangs plaats gehad hebbende verhooging van de monopoliewinst op den in voer van granen en derivaten daarvan, onjuist Is. volgt, dat de broodprijsverhooging, val worden overgegaan, niet la oe- door de verhooging van de mono- poliewlnst, welke verhooging dan trouw s slechts voor een gering deel op den bloemprijs zal behoeven te drukken. Ongetwijfeld moest de stijging vein den prijs der bultenlandsche tarwe een verhooging ven den bloemprijs tot gevolg hebben, doch deze verhooging is niet beïnvloed door de verhooging van de* monopoliewinst. In de Troonrede is voor de thans aangevan gen zitting 1935.1936 der Staten-Generaal aan. gekondigd de indiening van een wetsvoorstel tot wijziging van de Grondwet. In de eerste plaats zal dit, naar de Telegraaf meedeelt, een regeling beoogen van de positie van revo- lutionnaire vertegenwoordigers in openbare lichamen, doch daarnaast zal er gelegenheid zijn om de Grondwet op punten, ten aanzien waarvan de wenschelijkheid er van gebleken is, in overeenstemming te brengen met de nieuwere Inzichten op staatkundig gebied. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft zich thans definitief bereid verklaard het werkkamp voor Jeugdige werkloozen op Crai loo officieel te openen. Deze opening zal ge schieden op Donderdag 26 September as., des namiddags om 3 uur. Daar de lokaliteiten van het kamp zich daar toe niet leenen, zal deze plechtigheid ergens anders moeten geschieden. Van welingelichte zijde vernemen wjj, dat dit waarschijnlijk zal plaats vinden In het Blindeninstituut aai. den Rijksweg. De heer W. J. Hemmes, voorzitter van de Centrale voor Werkloozenzorg, zal het ope ningswoord spreken, waarna dr. Colijn een toespraak houdt. Als gedelegeerd commissaris van het Goolsch Natuurreservaat zal de burgemeester van Bus- sum, de heer H. de Bordes, het woord voeren, terwijl ook de heer A. Ingwersen, lid van de Centrale te Amsterdam, zal spreken. De plechtigheid wordt waarschijnlijk ge sloten door den burgemeester van Nleuwer- Amstel, mr. G. Haspels, voorzitter van het Noord-Hollandsch Comité van de Centrale voor Werkloozenzorg. In een Vrijdag te Amsterdam gehouden ver gadering van het dagelijksch bestuur der Cen trale H. L. S. werd besloten, om In verband met de verzoeken om advies over de wenschelijk heid het lidmaatschap der Centrale H. L. 8. op te zeggen tegen 1 Januari as.. te advlseeren, dit lidmaatschap niet op te zeggen, en steun te blijven verleenen. Overwogen wordt o.m., dat de huiden-, leder- schoenen- en aanverwante branches thans in de Centrale H. L. 8. bezitten een organisatie vorm. die gelegenheid schept tot onderling contact en overleg tusschen de branches, en voor de afzonderlijke groepen, tot het maken van regelingen ter algemeene verbindend ver klaring. Ter voorbereiding van algemeen verbindend te verklaren regelingen zal steeds een contact- lichaam noodig zijn en de mogelijkheid bestaat dat bij de uitvoering dier regelingen een derge- lijk contact-lichaam wordt Ingeschakeld. Prof. H. A. Kaag, regeerings-contact-commls- sarls der Centrale H. L. 3. heeft ter vergadering van het dagelijksch bestuur verklaard, het bestaan van een contact-lichaam met het oog op de wet op het algemeen verbindend verkla ren van ondememers-overeenkomsten nuttig en gewenscht te achten. Gezien die verklaring zou het thans opheffen 1 der Centrale een overijlde daad zijn. georganiseerde voor handelaren, die bij de Neder- Akkerbouwcentrale zijn georganl- Voorlooplg kunnen de bakkers nog in ver band met de door hen met de maalindustrlc vóór 4 September 1935 (het tijdstip waarop da bovenbedoelde verhooging van monopoliewinst Inging) gesloten contracten de tarwebloem be trekken tegen een prijs, waarin de verhoogln? van de monopoliewinst niet is verdisconteerd, M. a. w. op de tarwe, noodig voor de bereiding van de bloem voor de levering, waarvan vóór 4 September 1935 door bakkers contracten ziln afgesloten, wordt de verhooging van de mono poliewinst niet toegepast. Hieruit waartoe invloed Het bestuur adviseert aan de groepsbesturen voor hun leden over het Jaar 1936 ’n minimale contributie vast te stellen, en voorts, waar noo dig. een regeling te maken waardoor het lid maatschap van een bepaalde vereenlging, fede ratie e.d. geheel of gedeeltelijk vrijstelt van contributiebetallng aan de Centrale H. L. 8. en automatisch het lidmaatschap der Centrale meebrengt. Besloten werd de formatie van het algemeen bureau dusdanig in te krimpen, dat het bekostigd kan worden uit de contributies, over eenkomstig bovenstaand advies te verwachten. De gewoon dienstplichtig soldaat J. Z„ die bij vonnis van laatstgenoemden krijgsraad we gens het verspreiden van een geschrift, waar van de strekking was de krijgstucht te onder mijnen, werd veroordeeld tot 1 week gevange nisstraf. werd door het Hof vrijgesproken, wegens gebrek aan bewijs. B. en W. van Hilversum hebben aan den raad een voorstel gedaan een som van f 8000 te storten in het garantiefonds voor de wereld jamboree 1937 der Internationale broederschap van padvinders. Zij stellen als voorwaarde, dat deze Jamboree in het Gooi zal worden ge houden. waarvoor de plannen reeds in een ver gevorderd stadium verkeeren. Men verwacht op de jamboree een deelneming van 30 tot 35 000 personen. Verwacht kan worden, dat het dan In han den gesteld zal worden van een commissie van voorbereiding uit de Kamer en dat. waar, schijnlijk na nader overleg met de regeering. het voorloopig verslag in den voorzomer zal verschijnen. Hierop volgt dan het antwoord der regee ring. wellicht nog vóór, in leder geval spoedig na het reces, waarna de mondelinge behande ling nog vóór Kerstmis 1936 kan geschieden. richten, zonder daartoe gedwongen haar plaatsen vrij lieten. Op de tweede plaats moet de vraag gelden: is er geen speciaal vrouwelijke arbeid te krijgen? Te gemakkelijk wordt bij de beroepskeuze voor een meisje hier overheen gestapt. Gewoonlük geldt alleen de overweging: welke capaciteiten heb ik Sn waar kan ik het meest verdienen? Hierdoor ziet men vrouwen en meisjes op plaatsen, waar zij allerminst thuishooren, ter wijl In de zuiver vrouwelijke beroepen vaak handen tekort komen. De boven reeds gesigna leerde verkeerde mentaliteit heeft de meisjes uit de eenvoudige gezinnen kopschuw gemaakt van het beroep, dat zoo bij uitstek vrouwelijk is. n.m. de hulp in de huishouding. Wjj weten dat. het dienstbodenvraagstuk een probleem op zichzelf is en dat. wanneer er bjj groote werkloosheid toch nog een groot gebrek aan vrouweljjk dienstpersoneel beerscht, de schuld daarvan niet alleen bij de meisjes ge zocht moet worden. Toch mag In deze wanver houding niet worden berust: hier immers ligt 8an& v,n 27 October as. de grond voor een betere regeling en verrui ming van de overvoerde arbeidsmarkt. Wan neer de vele tienduizenden bultenlandsche dienstboden door dochters van het eigen volk vervangen werden, zou dit in het fabrieks- en winkelpersoneel een belangrijke opschuiving te weeg brengen. Menig patroon, die zich tot nu toe van vrouweljjk personeel heeft bediend uit louter sleur, zou er wellicht toe komen de open plaats door jongemannen te bezetten, terwijl bij een dergelijke opschuiving aan de vakop leiding van winkeldochters wat meer aandacht zou worden besteed. Ziedaar een ernstige aanwijzing in welke richting een verbetering van de arbeidsmarkt, voor zoover het vrouwelijke werkzoekenden be treft. kan worden nagestreefd. In een volgende beschouwing hopen wjj dit punt nader uit te werken. De vierjarige zittingsperiode van de huidige Tweede Kamer loopt af in den zomer van 1937 en dus zou het in het voornemen der regeering liggen, wanneer zich geen bijzondere staat, kundige omstandigheden voordoen, de voorge nomen Grondwetswijziging aan deze verkiezin gen vast te koppelen, teneinde de bezwaren van een kostbare kamerontbinding en tus. schentijdsche verkiezingen. dB voor een grond wetswijziging vereischt zijn.’te voorkomen. Het Handelsblad deelt den inhoud der tot stand gekomen overeenkomst mede. De quintessence dier overeenkomst is wel daarin gelegen, dat de British-American To bacco Cy. en de Turmac ieder 300 millloen sigaretten per jaar zullen afstaan van hun omzet ten behoeve van de midden-industrie, om die industrie in staat te stellen, te kunnen voortbestaan, hetgeen door den geweldigen concurrentiestrijd, voor de meeste middenbe drijven practise!) ónmogelijk was geworden. Deze regeling wordt aangevuld door een quoteerings^telsel, dat op het volgende neer, komt. Zoowel voor de productie der groote- als der mlddenindustrie zijn bepaalde quota vastgesteld. Tusschen de fabrikanten onderling is een verrekening ingesteld, zoodanig, dat, als een fabrikant méér omzet dan zijn vast quo tum. hjj hiervan een bepaalde som per duizend cigaretten (te berekenen volgens een vastge. stelde schaal in verband met de prijsklasse) moet afstaan aan hen, die het quotum niet bereikt hebben. Voor de middenbedrijven is daarenboven een mengesteld uit drie onpartijdige personen. Naar wij vernemen, kan een dezer dagen de afkondiging van een Mlnlsterieele Beschikking worden tegemoetgezlen. krachtens welke ver goeding wordt verleend voor het denatureeren van aardappelen yan den oogst 1935, welke geteeld zijn krachtens een leeltvergunnlng vol gens de Crlsls-Akkerbouwbeschikklng 1934III, dus met uitzondering van fabrieksaardappelen en van aardappelen, geteeld krachtens 'n ver gunning bedoeld in het Crisls-Tuinbouwbe- slult 1935. Afgezien van de gebruikelijke bij de denatu- ratle in acht te nemen voorschriften en de reeds bekende beperking, dat telers, die een uitpootvergunning voor niet meer dan 10 Are aardappelen bezitten, niet voor steun in aan merking kennen, is de nieuwe regeling op ge heel andere leest geschoeid, dan die welke heeft gegolden voor aardappelen van den oogst 1934/ Om voor steun in aanmerking te komen, die nen uit de ter denaturatie aangeboden par tijen, de aardappelen, welke kunnen vallen door een opening van 35 mm. vierkantsmaat, te worden uitgesorteerd. De grootte van de denaturatle-vergoedlng zal afhangen van de rubriek, waarin de aardap pelen zijn ingedeeld. Voor aardappelen zal bij denaturatie in het tijdvak vanaf het Inwerking treden van de Be schikking, tot 1 December 1935 f 0.70, van 1 December 1935 tot 1 Maart 1936 f 0.80 en van 1 Maart 1936 tot en met 15 Juli 1936 f 0.90 per 100 K.G. worden uitgekeerd, met dien ver stande dat bij denaturatie van aardappelen der rubriek A welke in het tijdvak van 1 Februari tot en met 15 Juli 1936 zijn gedenatureerd, f 1.50 per 100 K.G. wordt uitbetaald. De mogelijkheid tot denaturatie is niet al leen opengesteld voor bij de Provinciale Land bouwcrisisorganisaties georganiseerde telers, doch ook landsche seerd. 1 De Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft den 36-jarigen „makelaar” en ver- zekeringsexpert P. B. en den koopman J. G. wegens oplichting resp. tot gevangenisstraf van twee jaar en van zes maanden met aftrek van drie en een halve maand voorarrest veroor deeld. In December van het vorige jaar was brand uitgebroken in het pakhuis van G. aan den Zwanenburgwal. Van die gelegenheid hadden de verzekeringsexpert en de koopman gebruik gemaakt om te verklaren, dat drie kasregisters door het vuur waren vernield. In werkelijkheid hadden ze de registers zelf vernield. Wegens oplichting had de Officier tegen den koopman een jaar en tegen den makelaar drie Jaar geëlscht wegens oplichting. Voorts veroordeelde de Rechtbank denzelfden makelaar wegens verduistering van een aantal horloges, die hij op zicht had gehad en naar de bank van leenlng had gebracht, tot zes maanden gevangenisstraf. enige weken geleden schreven wij in deze L artikelenreeks over het vrouwenvraagstuk, L^dat de vrouw van nature geroepen is voor bet moederschap; dat is dus iedere vrouw. Wan neer zij deze bestemming, hetzij vrijwillig of gedwongen door bijzondere omstandigheden, niet bereikt, dan moet dit als een uitzondering op den regel worden beschouwd. Aan de natuur van de vrouw doet dit immers niets af. Wij hebben bij die gelegenheid uiteengezet, dat men dit moederschap in den meest ruimen aln des woords moet beschouwen. Tal van vrou wen blijven ongehuwd in de wereld: velen trek ken zich in een klooster terug; vele vrouwen blijven ook in het huwelijk kinderloos. Dit alles doet niets af aan haar moederlijke natuur. De vrouw is bestemd om zich te geven, om ande ren te verzorgen, om haar geluk te vinden in anderen gelukkig te maken. Op de meest vol maakte manier bereikt de vrouw haar natuur- lijke doel als moeder van een gezin: maar daar naast zijn er nog ontelbaar vele manieren, waar op zij naar haar aard dienstbaar kan zijn aan anderen en een haar waardige plaats in de aamenlevlng kan innemen. Van dezen of>zet dient men uit te gaan, wan neer men de plaats van de vrouw op de arbeids markt gaat beoordeelen. Het is natuurlijk onjuist te zeggen: „practise!) staan alle beroepen tegen woordig voor de vrouw open en vindt men haar dan ook overal, in alle takken van wetenschap, kunst en onderwijs, zoo goed als van handel, industrie en administratie; dus moet men haar vrijlaten in het kiezen van een beroep." Wat algemeen gebruikelijk is, is daarom nog niet goed! Iets anders is, of men tegen ontstanen toestand te vuur en te zwaard moet optrekken. Er zijn vele misstanden, die een tijd lang moet dulden en die eerst lang zamerhand kunnen worden uitgeroeid of ver- beterd. Het is allereerst noodig, dat wij het over het beginsel eens wtorden. Boven zelden wij reeds, dat in iedere vfouw van nature een moeder steekt, die op een of andere manier tot haar recht wil komen. Dit is onbetwistbaar. Welnu, onbeperkte beroepskeuze is onoelemmerde open stelling van de arbeidsmarkt voor de vrouw, die er héar ideaal in stelt om bouwkundig in genieur te worden en met een paar baggerlaar zen door de greppels van een bouwwerk te wa den; der ambtenares w4er levensdroom is hoofd commies te worden en een leger van ambtenaren te drillen; van 't meisje, dat geen hoogere aspi- mties heeft, dan in een overall in een fabriek te staan; alle deze soortgelijke vrouwelijke we zens missen den echten vrouwelfjken aard. Niemand laat zich wijsmaken, dat de vrouwe- UJke natuur de laatste halve eeuw* veranderd is, omdat er zooveel duizenden vrouwen in mannekken beroepsarbeid bezig zijn.'Men moge dsn spreken van het moderne type, van de on afhankelijke vrouw, van het meisje, dat welbe wust op eigen beenen staat; diep in het hart leeft ook bij de vrouw en het meisje van onzen tijd het verlangen naar het huwelijk, een eigen gezin efi het moederschap, althans naar een taak, waarin haar vrouwelijke eigenschappen zich kunnen geven. Uitzonderingen zijn er altljn geweest en zullen er altijd zijn; de vrouwen, die geheel opgaan in mannelijken beroepsarbeid, tonder andere aspiraties, zijn ook in onzen tijd groote uitzonderingen. Bij de meesten is deze houding niet anders dan pose of zelfbedrog. Wel moet als een betreurenswaardlg verschijn sel worden aangemerkt, dat de moderne geest b(j vele meisjes den gezonden zin voor de ware roeping van de vrouw heeft verstikt. De zucht haar beroepsarbeid bestaat bij zeer velen niet uit liefde voor den arbeid, voor een bepaald vak of zelfs niet uit drang om tn het eigen onder houd te voorzien of bij te dragen tot het in standhouden van het gezin, maar uit lust om van huiselijke banden bevrijd te zijn, of wel om ®eer geld te kunnen verdienen dan strikt noo dig is, alleen voor vermaak en opschik. Van toewijding voor het dagelijksche werk is Ml dezulken natuurlijk geen sprake; zij droo- “en al spoedig van verlossing uit den sleur gang door een huwelijk, maar dan een dat haar gemak, weelde en onafhankelijkheid brengt. De plichten en lasten van het huwelijk worden in gedachten al bij voorbaat ultgeschakeld. Zoo voert een onbelemmerde arbeidsmarkt tot leven boven den stand, tot een onevenwichtige en otmatuurliJke jeugd en wordt de in ieder meis je sluimerende kiem van ware vrouwelijkheid, ’ordt de echte vrouwelijke roeping gesmoord. Moet hieruit nu tot een strijd tegen allen vrouwelijken arbeid buitenshuis worden gecon cludeerd? Natuurlijk nietl Ook al zou dit ge- •ënscht zijn, dan nog zou zulk een strijd als onvruchtbaar moeten worden ontraden. De al- geheele geestesgesteldheid van onze maat- •chappij zal moeten veranderen, wil hier met vrucht worden opgetreden. Gelijk op zoo menigerlei gebied zal ook hier de verbetering van een goede kern moeten uit gaan. De christelijke ouders die het goed mee- “en met hun kinderen en met de samenleving WHen wanneer zij voor de beslissing staan hun dochter verlof te geven beroepsarbeid te aan- ^urden, zich deze vragen moeten stellen: le. het absoluut noodzakelijk dat Ik de toestem- geef? Zoo Ja, kan ik een werkkring vin den. die het meisje zooveel mogelijk in haar vrouwelijke waarde laat? Deae vragen zijn belangrijk. De economische m»lalse heeft aan de zucht der meisjes om bui- ténsbuis, onverschillig in welke functie ook. te ***n, een rem aangelegd. Vóór de crisis was de trek naar fabriek en kantoor onrustbarend Dull«nden jongevrouwen zijn de werkplaatsen kantoren binnengedrongen, voor wie dit niet Bo°dtakeHjk was; die beter voor huishoude- bezigheden, sociaal werk of zuiver vrou- *oHjke beroepen waren opgeleid. A> dezen hebben den misstand van een over- Vhorde arbeidsmarkt, de demoraliseerende i *wkltx>6held der jonge mannen, in de hand *tWerAt- Het sou al van veel waarde zijn, wan- Beer de toekomst de arbeidsmarkt van de- vrouwelijke krachten verschoond bleef en **nneet «U, die thans betaalden arbeid ver- Verder is den fabrieken verboden, meer dan zes nieuwe merken per jaar uit te brengen. De geheele regeling staat onder toezicht der regeering (in het bijzonder de departementen van minister Oud en minister Gelissen). Het zelfde geldt voor de regeling die met de gros, slers en winkeliers in voorbereiding is betref fende hun verdiensten en waaromtrent de be sprekingen met deze groepen nog gaande zijn. Om de overeenkomst, die is aangegaan voor den tijd van drie jaar, uit te voeren, is een vereenlging opgericht, het Verbond van Ciga rettenfabrlkanten, waarbij alle fabrikanten, die de overeenkomst hebben geteekend aange. sloten zijn. Bovendien is opgericht de Handelmaat schappij ..Darama". welke de overeenkomsten afzonderlijk in elke Industrie heeft afgesloten en uitgevoerd. Door deze maatschappij vinden ook de onderlinge verzekeringen plaats. Het accountants-kantoor Limperg te Am sterdam houdt toezicht op de administratie ervan. Voorts is een scheidsgerecht benoemd tot het beslechten van eventueels geschillen, sa. uit- ln de zaak van den gewoon vennls van tek’s Her- wegens diefstal met braak werd tot 3 maanden gevangenisstraf, welke straf door het Hof werd verzwaard tot 5 maanden gevangenisstraf.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5