NOORDWESTER GIERT MET WREEDE KRACHT Loyale samenwerking beloofd WIE 1 I I De broodprijs Lot der staking beslist Explicaties in het parlement is DAT O 7 d LANDBOUWCRISISFONDS HET ANTWOORD VAN PROF. AALBERSE I EEZ£ SLACHTOFFERS TE BETREUREN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935 In geval van devaluatie— op Motorboot vergaan? 4' Sloep in nood De crisis in Juli Kon. Hollandsche Lloyd 1 Groote schade te Kampen )e voorwaarden van de fabrikanten V OVERVAL TE GRONINGEN Ook de tweede verdachte bekent Dinsdagavond 1 October SR I Honderden boomen geveld Motorsloep op zandbak geloopen Je bonden adviseeren hun leden heden het werk te hervatten Dr. Colijn had de zaak geforceerd verond er stellen, zoolang niet het tegendeel blijkt Ir. Albarda verbitterd over de verstoorde illusie der soc.-democraten I Op tal van plaatsen joegen onver wachte hevige’ windvlagen grooten angst aan Zeilschip tegen den dijk geslagen Geen hulp meer noodig Een belasting van rond 42 millioen gulden Schade in Dalfsen Tentoonstelling vernield Laat men het vertrouwen maar Door balk getroffen Grievend en onnoodig Door auto gegrepen Niets gevonden Honderden boomen geveld Voor 1935 wordt het tekort vyf millioen geschat In verband met welke In de pers zün Landbouw-Crlslsfonds Tjalkschip in nood I om van I* meer waren ij Storm over de Residentie Crediteuren vóór surséance Onder stoomtram geraakt De fabrikanten-vereeniging Tilburg De te heeft besloten heden de gelegenheid open te stellen den arbeid te hervatten op de vel- Intusschen, het nieuwe kabinet is er. gende voorwaarden: worden Spr. verheugt zich dat Dr. Colijn zich Dins- den der heeft óók voorlooplge Koninklijke Het merkwaardige Is, dat deze staking als een wilde staking is begonnen en op organisatorische wijze eindigt. Oeen enkele van de wenacben van het leiding gevend comité is vervuld. De arbeiden gaan nu werken tegen de voor waarden, sooals die door de organisaties en de fabrikanten zijn overeengekomen, ijj het dan, dat dese voorwaarden eerst over veertien dagen zullen Ingaan. Naar het bestuur van ,3t. Lamber tus" ons mededeelt sullen alle arbeiders het werk hervatten, daar zij de staking reeds lang moe zijn. Reeds in het begin van deze week begonnen groote groepen arbeiders zich af te wenden van het lei ding gevend comité en zich weer tot ,fit. Lambertus” te wenden. Het extra parlementair karakter van het kabinet had Dr. Colün in Juli ervan moe- de be- Ook de „Eendracht” en „Unites” hebben een dergeljjken raad gegeven. In de circulaire wordt voorts medegedeeld, dat de organisaties reeds Maandag contact met do fabrikanten hebben willen zoeken, doch dat sü dit bü het vernemen van de bemiddelingspogin gen van den burgemeester hebben uitgesteld. Voor een groote partij ligt de verantwoorde lijkheid anders dan voor een kleine. Zij kan b.v. niet als de Vrijzinnig Democratische fracte in December JJ. tegen een heel begrootlngshoofd. stuk stemmen. Zij kan in de situatie komen, dat zij het minste moet kiezen van twee kwaden en dat zij een kabinet niet kan heensturen. hoewel zij de politiek van dat kabinet niet in alle dee. len goedkeurt. Dr. Colijn heeft echter in Juli de zaak ge forceerd. Het ware na diens uitdaging een lafheid geweest te verzwijgen, hoe het in katholieken kring met het vertrouwen ge steld was. Naar wij vernemen heeft ook de tweede ver dachte van t revolverschot van de Firma W. Lleftink te Groningen, de 34-jarige arbeider D. wonende aan de Kattenburg te Amsterdam, die Maandag JJ. te Amsterdam gearresteerd is. Vandaag voor den rechter-commissaris een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij is In bet Huls van Bewaring opgesloten. uit ge- Een van de Lauwerzee terugkeerende ris- scher deelde mede, dat zich op het Groninger- wad een groote klipperaak bevindt, waarvan de schipper in de sloep is gegaan teneinde het water daaruit te scheppen. De sloep heeft echter losgelaten en drijft meer en meer af. Aan boord van de klipperaak bevindt zich de schippersvrouw. Men hoopt spoedig redding te kunnen brengen. itko- ne- geld- ii B ten weerhouden, nadrukkelijk het vertrou wen van een der partijen te eischen. Zelfs een normaal parlementair kabinet kan niet dien elsch stellen tegenover een van de par tijen waardoor het gesteund wordt. Voor een kabinet Is alleen beslissend hoe de Kamer zich uitspreekt. En dat blijkt bü een votum van de Kamer. ontworteld. Doordat de boomen over de straat vielen, moest het busverkeer Nieuw Leusen Zwolle v. v. worden omgelegd over Den Horst. Vele boomen kwamen op de electrische leidin gen terecht, waardoor een deel van de ge meente zonder stroom Is. Een aantal telefoon verbindingen werd eveneens verbroken. Woensdagmiddag omstreeks vief uur is op den weg DokkumVeenwoude de 60-jarige J. Huizinga uit Akkerwoude door den storm van zijn flets geworpen en door een goederentram overreden en gedood. De heer Huizinga fiet ste aan de rechterzijde van den weg vlak langs de trambaan. HU geraakte onder een van de laatste goederenwagens van de juist passee- rende tram, en werd met ernstige verwondin gen opgenomen. De man is vrUwel onmiddellük na het ongeluk overleden. Woensdagmorgen is de heer J. de Vries met zijn motorboot van Veldkamp vertrokken. Tot op heden beeft men niets van hem vernomen Men vreest het ergste. Woensdagmiddag omstreeks twee uur is het motorschip „Nüverheld”. groot 185 ton, gela den met graan en stukgoederen, komende van Rotterdam met bestemming Steenwük, tua- schen Urk en Schokland gezonken. Een der opvarenden Is hierbU verdronken. De schipper en een andere opvarende zün door de vlsschersboot „Urk 175" gered en te Kampen aan wal gebracht. Het schip behoorde aan den motordlenst de Gebrs. Ouwehand te Rotterdam vergadering zich met groote meerderheid voor het verlee- nen van de voorlooplge surséance. De Recht bank zal Woensdag as. de beslissing geven. Voordat de aanwezigen tot stemming over- gmgen deelde de president mede, dat de recht bank niet als crediteuren zou kunnen beschou wen hen, die reeds ontslagen zUn, en nu pen sioengerechtigd zijn, zonder vooruit te willen loopen op de vraag of zU al dan niet op ultkee- ring recht hebben. Laat het kabinet nu voortaan ook de da- katholleka fractie afwachten. Zij hare verantwoordelUkheld: een dubbele verantwoordelijkheid tegenover ons volk en tegenover God. Het is aldus spr. noodzakelUk daarop thans terug te komen. Er zün allerlei legenden verspreid: een woord van verweer Is daartegen geboden. In sommige bladen werd het voorge steld alsof de katholieken doelbewust die crisis hebben uitgelokt en daarom verantwoordelük zün voor de afvloeiing van het goud, de stijging der rente enz. Men zag zelfs niet zeggen dat de katholieke fractie het conflict „veroorzaakt” heeft. ZU heeft dat conflict alleen niet voorkomen. Maar zü kon niet anders. Er was reeds tUdens het vorig kabinet meenlngsverschil over *de te voeren economische politiek. n.L over de han. delspolltlek, de ordenlngsgedachte en de wel- vaarts politiek. Daarin lag ook reeds het motief, waarop de katholieken In Mei 1933 weigerden mede te werken aan een parlementair kabinet in com binatie met de liberalen. Het oudé kabinet- ColUn Is door de katholieken steeds beschouwd als een extra parlementair kabinet, al spraken sommige bladen herhaaldelUk van „de regee. rlngspartUen”. Het program ran het kabinet heeft de katho lieken op verschillende punten bevredigd. Laat het kabinet echter haast maken met de kwestie der vaste lasten. Het thans aangekondlgde ont werp tegen bepaalde executies had b.v. eenlge maanden eerder moeten komen. Het conflict was dus ontstaan. Niet echter door de schuld der katholieken, zooals de li berale pers zelfs nu nog schrijven durft. Het kabinet „bood” zün ontslag „aan". Een nieuwe, staatsrechtelüke figuur, die ook voor de positie der Kroon niet zonder belang is. LetterlUk overnemen van Dr. Brilnlng’s nood verordening beteekent dit niet. Ook de decreten van Laval zün een voorbeeld van zulk een poli tiek. Er moet systeem in de deflatlemaatregelen zitten. Zorgt men daarvoor niet, dan zal zelfs een ka- blnet-Trip geen weerstand kunnen bieden aam den steeds sterkeren drang naar devaluatie. De sleepboot ..Holland” van de firma Doek- sen, die was uitgevaren om assistentie te ver- leenen aan het Zweedsche stoomschip „Sver- remergaard”. dat rijf mülen ten Noorden ran Terschellingerbank In nood verkeerde, Is Woensdagmiddag om kwart voor vüt in de ha ven van Terschelling teruggekeerd. Er behoef de niet te worden Ingegrepen, aangezien de setwde, welke het schip ten gevolge van den storm had opgeloopen, met eigen middelen bleek te zün gerepareerd. Het Zweedsche schip beeft inmiddels de reis voortgezet. a. Teneinde den door de staking bü de gezinnen Ingetreden flnancieelen achterstand te helpen overbruggen wordt vanaf heden tot en met Za terdag 13 October op de thans, krachtens de loonregeling van 19 Augustus jJ. verdiende loo- nen, een zoodanige toeslag verstrekt, dat de loo- nen gelük zün aan die van voor 19 Augustus; b. Vanaf Maandag 14 October geldt ongewü- zigd de loonregeling van 19 Augustus; e. Op denzelfden grond als vermeld sub a worden op een, in overleg met de organisaties, vast te stellen tüdstip aan de arbeiders, die de drie kermisdagen nog niet kregen uitbetaald deze dagen alsnog uitbetaald; d. Het door de werkgevers Ingehouden loon terzake van het verbreken der dienstbetrekking zal bü de eerstvolgende loonsultkeerlng alsnog worden uitbetaald. a. Geen rancunemaatregelen zullen toegepast. „8t. Lambertus” heeft aan de leden een cir culaire gezonden, waarin hun wordt aangeraden heden het werk te hervatten. I van offlcleele fandelsblad. dat van bloem- Woensdagmiddag is in het Paleis van Justi tie te Amsterdam het verhoor voor den Pre sident van de Rechtbank In raadskamer ge houden inzake de aanvrage van surséance van betaling door den Hollandsche Lloyd. Na uitvoerige discussie ultte de De heer H. C. J. A. baron van Lamsweer de (links), voorzitter van de R. K. Jour- nalistenvereeniging Noord-Holland, draagt het notitieboekje ran den bij de Gaai-ramp verongelukten journalist Jos. van Langen over aan den heer J. S. Rogge, voorzitter der stichting „Het Nederlandsch Persmuseum” Over de Kabinetsformatie zal spr. kort zün. HU wendde zich tot de zes groote fracties, of zü wilden medewerken aan een parlementair kabinet van herstel. Vier fracties antwoordden in principe bevestigend. Later bleek echter dit kabinet slechts mogelük te zün steunende op twee fracties, die niet de meerderheid In de Kamer hadden. Een dier fracties achtte dit ontoereikend en ongewenscht en de opdracht moest worden teruggegeven. Spr. blijft overigens ran oordeel, dat de valuatie niet te vermijden zal «tjn als men niet neer spoedig aorgt voor verlaging der productiekosten. Bovendien maatregelen een rijftal plaatsen getroffen. De storm woedt op het oogenblik nog onverminderd voort- Het oprulmingswerk Is In vollen gang. Het dak van het huls van den landbouwer Lindeboom in Ooster-Dalfsen werd door een drietal boomen getroffen. Voor zoover thans bekend, hebben zich geen persoonlüke ongevallen voorgedaan. Ook de zes personen, die bü Koehool, waren uitgevaren, werden door den storm verrast. Uit één bootje is een der inzittenden overboord gesprongen. HU slaagde erin zwemmende de kust te bereiken. De ander werd door een aantal jongelieden, die tot den hals toe in bet water liepen, gered. Een reddingboot werd over den dük in zee ge trokken om de overige visschers te redden. De twee Inzittenden van een der belde bootjes kon den gered worden. Inmiddels was echter het derde bootje omge slagen, waardoor de belde inzittenden jammer lijk verdronken. Het waren H. Radelaar en een zekere Tromp, beiden uit Leeuwarden. De lüken van Radelaar en Barendsma. die bü Westhoek verdronken Is, zün aangespoeld. Het gebeurde bracht groote verslagenheid te weeg. Spr. en zijn vrienden zullen trachten in *z lands belang zoo loyaal mogelijk met dit kabinet zamen te werken. Moge het echter eenlge eigenschappen mis sen, die bij het vorige kabinet aan de katholieken nogal eens last veroor zaakten. Overgevoeligheid, voor critiek b.v„ en de zueht om uitingen van ver trouwen te vorderen. Laat men voortaan dat vertrouwen maar veron derstellen, zoolang niet in een uitspraak het tegendeel blijkt. zal zelfs devaluatie deflatie- nlet overbodig maken. On“er consequente deflatie verstaat spr. het ge heel van overheidsmaatregelen, noodig, om de productiekosten zóó te drukken dat de bedrijven weer rendabel kunnen worden. Woensdagmorgen woedde te Dalfsen Ti zware *torm, tengevolge waarvan tientallen boomen 1*n** ^h weg werden ontworteld. De toegangs- We*en naar Dalfsen ten Noorden van de Vecht bDe versperd. De telefoonleldlng in Geroer Dalfsen is defect. Het electrisch net is op Het stakingscomité hand haaft het besluit tot werk hervatting Het stakingscomité heeft, ondanks de wijzi ging door de Fabrikanten Vereenlging in de voorstellen van den burgemeester aangebracht, den stakers geadviseerd heden het werk te her vatten daar het de aangebrachte wüzlglng niet van zeer groote beteekenis acht In een druk bezochte openbare vergadering op de wielerbaan is dit besluit aan de stakers me degedeeld. Zooals gemeld hebben de staken Dinsdag met overgroots meerderheid de voorstellen van den bemiddelaar aangenomen, soodat thans, nu ook het voorstel ran de fabrikan ten is aanvaard, de staking In de Tilburg- seho Wellen stoffenlndmtrie. welke juist esu maand aan den gang is, is geëindigd. Over de daarop gevolgde zeer snelle formatie van het extra-parlementalr kabinet ColUn vraagt spr. drieërlei. Waarom nam het demlsslonnaire kabinet geen maatregelen tegen de afvloeiing van goud? BÜ Westhoek onder St. Jacobl-Parochle trok ken Woensdagmorgen acht personen er met drie bootjes op uit, om op schar te vlsschen. terwül ,bü Koehool onder Tzummarum zes personen eveneens met drie bootjes zee kozen Zü werden door den Noordwester storm overvallen. Op den dük had men reeds waargenomen, dat zü het zwaar te verantwoorden hadden en In nood verkeerden. De reddingboot „C. A. den Tex" uit Harlingen, voer ter assistentie uit, doch kon de bootjes door den lagen waterstand, niet bereiken, daar zich ter plaatse een zandbank bevond. Inmiddels had een zestigtal mannen te Westhoek een boot over den dük -naar de zee gesleept en daaraan een aanhangmotor beves tigd. Zes man trokken ermee op uit naar een van de in nood verkeerende booten, waarin zich vier personen bevonden. Toen zü dit vaartuig hadden bereikt sprongen twee van de redders over In bet risschersschuitje, lichtten het an ker daarvan en brachten het veilig naar den wal. Voor den wind trokken de vier andere red ders naar de andere bootjes. Onderweg sloeg echter de motor af, waardoor men vüftlg meter terugdrelf. De groote landbouwtentoonstelling te Grams. •*rgen is Woensdagmorgen wreed verstoord, ^rdat een windhoos alle tenten opnam en ge- h*! ontreddend neerwierp. De schade Is zeer 8root Een brand, welke tengevolge hiervan ont- •tohd, kon spoedig worden gebluscht. tentoonstelling is afgelast. Woensdagmorgen heeft de N.-Westerstorm ook Kampen geteisterd. Het verkeer over de Uselbrug ondervond ernstige stagnatie. Een groote bouten kanoloods, staande aan den rech ter oever even boven de brug, is geheel ver nield. Het dak van de loods werd ongeveer twintig meter weggeslingerd. De wanden wer den Ingedrukt. Ook op andere plaatsen heeft de storm schade aangericht. Nabü de haven Is dc Ijzeren kolentransportbaan van de gasfa briek vrüwel vernield. Het beweegbare gedeelte is naar beneden gestort en daarbü Is een trans- fotmatorhuisje van het Gem. Electrlciteltsbe- drüf ernstig beschadigd. Een groot gedeelte van Kampen is hierdoor zonder licht. Ook zün tal '■«n boomen ontworteld. Persoonlüke ongeluk ken hadden niet plaats. °P de in aanbouw zünde nieuwe sluizen te ^reeswük is Woensdagmorgen de 43-jar. werk- ®*n A. van de Wal, wonende te Ameide, in den slulsput door een vallenden balk getroffen. De man was op slag dood. Waarscbünlük is de balk tengevolge van den storm loegeraakt. De Tweede Kamer zette Woensdag middag de beraadslagingen over *t bezuinigingsontwerp voort. Prof. Aalberze, als eerste spreker, behan delde drie punten: het ontstaan van de crisis in Juli, de kabinetsformatie en het program van het nieuwe kabinet. TUdens den storm Is Woensdagmorgen de motorsloep van J. Benes en Zoon uit Veld kamp op een zandbank op de Lauwerzee ge loopen. De sloep had een defect aan het roer en den motor. Hoeveel personen zich aan boord bevinden, Is nog onbekend, doch er dreigt voor hen geen gevaar. Men hoopte het scheepje spoedig vlot te brengen. Den Haag, 25 September 1935. verschillende berichten, gepubliceerd, als zou het voor het dienstjaar 1935 vermoedelük een tekort van meer dan 30 mil lioen gulden hebben, wordt ons van bevoegde züde medegedeeld, dat deze berichten onjuist zün. Het tekort voor het Jaar 1935 wordt ge schat op niet meer dan 5 millioen gulden. Nage gaan wordt of het mogelük Is dit tekort als nog te verminderen. De N.-Westerstorm, die Woensdagnacht Is op gestoken, heeft In de Residentie aardig huisge houden. Deuren en ramen, die niet flink vast stonden. werden opengerukt of dicht geslagen, met t gevolg, dat de glashandelaren nog al wat te doen kregen. Het stormt dit Jaar al zoo vroeg In het najaar dat de boomen. die hun blader, tooi nog niet hebben verloren er zeer onder te UJden kregen. De wegen lagen vanochtend be zaaid met takken, en hier en daar werden de boomen zelf slachtoffer. Zoo kwam op den Schevenlngschenweg bü de Promenade een boom op een tramdraad te vallen. De draad knapte af. Na uitschakeling van den stroom kon de opruiming beginnen. Op bet Bezuidenhout; vlak bü de Heeren- grachtbrug, viel een reus Juist op een passee- renden auto. De wagen werd Ingedrukt, maar de Inzittende reiziger kon ongedeerd eruit stap, pen. Op den Zuid-Oost-Buitenslngel kwam een groote boom dwars over het water te liggen. Het tramverkeer ondervond hier en daar stag natie, terwül de brandweer handen vol werk had met het vastzetten van schoorsteenen, bet opruimen van losgeraakt zink enz. Niet alleen In katholieken kring Is Dr. Colün’s bekende uitlating aan het adres der katholieke tractie verstaan als een sommatie, waaraan niet te ontkomen was. Merkwaardig is in dit verband ook de latere verzachtende aanvulling van het stenogram van Dr. ColUn’s rede. Zeer tot zün leedwezen moet spr. verklaren dat de bewoordingen waarin de regeerlngsverklarlng In Juli vervat was, hem en de andere leden züner fractie zeer gegriefd hebben. De gekozen motlveerlng, waarbü de katholie ken bü communisten en soclaal-revolutlonnal- ren werden Ingedeeld, was bovendien onnoodig, want tevoren was verklaard dat zelfs aanne ming van het bezuinigingsontwerp met Katholieke stemmen tegen, zou worden schouwd als een reden om heen te gaan. Woensdagmiddag om kwart over vier reed de 47-jarige gehuwde landbouwer G. van Dorp, wonende te Oldebroek, op den Zuiderzeestraat weg nabü Wezep op de flets. Door een herige windvlaag werd de man van zün rijwiel ge slingerd, juist op het oogenblik, dat een auto, bestuurd door baronesse Van H. van M. uit Hattem. passeerde. De man werd door den wagen gegrepen en was op slag dood. Hü had een ernstige schedelbreuk bekomen. burgemeester van Oldebroek, de heer Bakker, was spoedig ter plaatse, evenals dr. Verllnden uit Wezep, die den dood heeft ge constateerd. De schipper van de reddingsboot „Hilda." die uitgevaren was om hulp te verleenen aan een tusachen Urk en Lemmer In nood verkeerend tjalkschlp, heeft Woensdagavond om negen uur vanuit Urk gemeld, dat men geen schip heeft kunnelF vinden. Qp^iet eiland wordt echter volgehouden, dat men 12 K.M. uit de kust in de richting van Lemmer wel degelük een in nood verkeerend schip heeft gezien. De voortreffelüke rede, waarin de voorzitter der Katholieke fractie. Prof. Aalberse, op de Jull-crisis en de oplossing daarvan, Is terug gekomen en tegelükertüd het standpunt der Katholieken tegenover het nieuwe kabinet- Colün heeft uiteengezet, kan men in haar voor naamste passages elders in dit nummer nalezen. In bewonderenswaardlge zelfbeheerschlng heeft de Minister van Staat nog eens verschillende episodes opgehaald uit de Juli-dagen, waarin ook voor hem persoonlük zooveel grievends is geschied. Het Is goed, dat hü door duidelük ge formuleerde vragen over de kabinetsformatie getracht heeft, de noodige klaarheid te schep pen over de verantwoordelUkheld voor de ge volgen ran bet door Dr. Colün zelf uitgelokt conflict. De wü*e. waarop hü het nieuwe ka- binet-Colün bejegende, beantwoordde volkomen asm de meer tegemoetkomende houding van den premier zelf en kwam ook overeen met de etcchen van voorzichtigheid, welke de blnnen- landscbe situatie en ook de precaire toestand in de wereld nu eenmaal stellen. Dat de lel*r der sociaal-democratische frac tie, Ir. AlbaMa, over die rede weinig te spre ken was, tig! voor de hand. Daar is men er nog steeds niet overheen, dat de Katholieken, toen de andere fracties de formatlepogingen van Prof. Aalberse dwarsboomden, niet met de S.DA.P. alléén zee hebben gekozen. Alsof reeds met de opdracht, die Immers luidde „een parle mentair kabinet op zoo breed mogelüke basis", aan een dergelük voornemen, indien men dit gekoesterd had, zou hebben in den weg ge staan! De heer Albarda heeft het grootste deel van zün rede besteed aan pogingen, om aan te too- nen, dat er sedert Juli In de politiek van bet kabinet-Colün niets is veranderd. Het meer enthousiast geluld, dat het kabinet thans over vroeger afgewezen en daarna slechts zeer scep tisch bejegende desiderata der Katholieken hoo- ren doet, negeerde hü. En dat de Regeering thans onomwonden de stelling, dat de volks huishouding de staatshuishouding geheel be- heerscht, heeft overgenomen, wenschte hü eveneens te camoufleeren. De Katholieke poli tiek, zoo luidde Integendeel zün oordeel, is op een échec ultgeloopen. De Katholieke fractie zal concessie na concessie moeten doen. Zü is de gevangene van het kabinet. De S.D.A.P. ech ter wenschte tot zulk een capitulatie niet be reid te zün en zal met volle kracht den strijd blüven voeren voor een andere politiek. Ook de vrüzlnnlg-democraten hebben om hun hou ding tegenover de formatie-Aalberae bet noo dige van den leider der sociaal-democratische fractie moeten aanhooren. Noteeren wü uit de rede van ir. Albarda nog twee punten. In verband met de oplossing, die Dr. Colün terzake van bet capltulantenstelsel en de uitsluiting der sociaal-democraten alle ambten aan defensie meent te hebben vonden, verklaarde hü. dat die onhoudbare uit sluiting geheel uit de wereld zal moeten. En ten opzichte van het muntvraagstuk bepleitte hü een zeer scherpe contróle op de afgifte van goud voor andere doeleinden dan voor betaling van goederenlnvoer of door het buitenland be wezen diensten, alsmede een scherp toezicht op het deriezenverkeer. Ook wenschte de heer Albarda dit ter waarschuwing van specu lanten en valutadeserteurs dat de Regee ring voor het geval, dat het ooit tot devalua tie zou moeten komen, aankondigen zou. dat dan de koerswinsten op bultenlandsche wissels en aandeelen in leder geval aan de schatkist zullen ten goede moeten komen. Dezen dag hebben bovendien nog gesproken de antl-paplstische dominees Llngbeek en Kersten. Hun redevoeringen waren als altijd van alle belang ontbloot. Mocht het kabinet Thorbecke nazeggen: „Wacht op onze daden!”, dan is sjA-.’s fractie tot dat wachten bereid. Het komt erop aan. hoe, in welken geest, en in welk tempo het program, dat niet onbevredigend is, wordt uitgevoerd. Dan had de formatie van het nieuwe kabinet rustiger kannen verleopen. Waarom ia de opdracht tot formatie van een extra parlementair kabinet niet aan een ander gegeven en waarom deed Dr. Colijn zelf geen poging tot formatie van een parlemen tair kabinet’ Op welke gronden meende het nieuwe kabinet zün taak weer te kunnen verrich ten, terwül het oude die mogelijkheid niet zag, omdat hot het vertrouwen der katho lieken niet bezat? TUdens den storm van Woensdagmiddag zün te Nleuw-Leusen eenlge honderden boomen TUdens den storm is Woensdagmiddag een zeilschip van schipper De Jong uit Makkum tegen den zeedük nabü Zurich geslagen. Het vaartuig bekwam daarbü ernstige averij. Het schip zat Woensdagavond nog vast. Per- soonlüke ongelukken zün niet voorgekomen. Met zwaar boomen gelakte het eindelijk het tweede bootje te bereiken, dat men leeg aantrof. Op den dük was reeds waar genomen, dat de twee inzittenden eruit wa ren geslagen en in de diepte waren ver dwenen. De bemanning van de reddingboot zette den tocht voort, en bereikte tenslotte het derde bootje, waarvan zü de beide Inzittenden wist te redden. De over boord geslagenen waren D. 8. Ba rendsma, kapper en J. Verg, caféhouder, bel den te Leeuwarden. Uit berekeningen, op grond gegevens blükt. volgens de Nederlandsche consurlïent van bloem- en meelproducten per jaar een belasting opbrengt van f 42 millioen, waarvan f 37.1 millioen via bet brood en f 4.9 via banket e. d. Slechts f 19.8 millioen of 47 pet. daarvan komt ten goede aan de tarwe-producenten: de rest dient voor uitvoeringskosten en ter dek king van de tekorten van het Landbouwcrisis fonds. De Invloed der regeerlngsmaatregelen op den broodprüs bedraagt 4A cent per brood van acht ons. Een gedeelte van de visschers, die Woensdag morgen waren uitgevaren en door den storm werden overvallen, is weer in de haven van Lemmer teruggekeerd. De everigen vonden achter Schokland een schuilplaats voor het slechte weer. Tusschen Lemmer en Urk verkeerde Woens dagavond een tjalkschlp In nood. De reddingsboot „Hilda" is uitgevaren hulp te bieden. dag over de devaluatie duidelijker en krachti ger uitliet dan de troonrede deed. Hoe spr. hierover denkt, is bekend. Mocht het kabinet meenen. dat op een gegeven mo ment aan devaluatie niet langer is te onl men, laat het dan tüdlg zün maatregelffi men, om te voorkomen dat allerlei hyena's er de voordeelen van plukken. Ten aanzien van de begrooting van het Landbouw-Crlslsfonds voor het jaar 1936 mag vertrouwd worden, dat maatregelen genomen zün, waardoor het tekort, waarmede het jaar 1936 wellicht zal worden begonnen, over dat Jaar niet meer zal aangroelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13