van WIE Z'N HOED ZOU PAT WEÉ ZUN H.M. de Koningin bezoekt de Zeevaartschool Zekerheid omtrent het lot de „Poolster” De Padvinders-. Jamboree 1937 Steun aan onze zeehavens MET MANEN MUIS VERGAAN BELANGSTELLING VOOR DE HANDELSMARINE Vrouwelijke be roepsarbeid PROLONGA TIEKOERS DAALDE MARINE-OEFENINGEN GEËINDIGD ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935 LEEKEPREEKEN weer Amsterdam - Boven-Ri jn Vijf slachtoffers Wrak aangetroffen van Lyk aangeapoeld op Texel DE INBRAAK TE ZANDVOORT Onveranderde boterprjjg OSSCHE STRAFZAKEN De berechting begint Ochtendbezoek aan Artis Plebaan Westerwoudt MELKPRODUCTIEBEPERKING Volgende week uit het ziekenhui* INBRAKEN IN PURMEREND EN OMGEVING Naar de Abeaainiache leeuwen Auto by Eindhoven door rangeer- trein gegrepen NU tS HET EEN BEWAAKTE OVERWEG De eigenaar van het achip, de vader van den 22-jarigen achipper, heeft het wrak herkend Regeering waakzaam voor het geval zich nieuwe moeilijk heden voordoen Bank voor Int. Betalingen zou geld beachikbaar geateld hebben De roode acheepamacht doet een poging om het zeegat van Texel te forceeren Garantiefonda van f 50-000.te Bloemendaal bijeen De „Brandaria” uitgevaren „Dat onze fiere driekleur eenmaal wederom in dezelfde mate ala voorheen op alle wereld zeeën gezien worde Terrein te Vogelenzang I "z -- O.-Beemster LIBRA eindigde men Naar wij vernemen, is de gezondheidstoestand van den hoogeerw heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt te Haarlem thans van dien aard, dat Z. HEerw in den loop van de volgende week, vermoedelijk Donderdag, de Maria Stich ting zal kunnen verlaten. Het ligt in zijn voornemen, zich daarna tot volledig herstel van zijn gezondheid voor eenl- gen tijd naar Vught in Noord-Brabant te be geven. De garanties noemd zijn in In verband met het betoog van verscheidene leden, dat de bestaande moeilijkheden niet ten volle zouden zijn opgelost. ook indien de door ben bepleite maatregelen zouden zijn inge voerd, zij medegedeeld, dat de Regeering voort durend waakzaam blijft voor het geval, dat zich nieuwe moeilijkheden mochten voordoen. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer oser het ontwerp van wet houdende bepalin gen op den loodsdienst voor zeeschepen De heffing op boter en vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 95 ct. per Kg. (onveranderd). is H. M. Koningin Wilhelmina Het loonvraagstuk en dat van den belasting druk zijn onderwerpen van wijder strekking, welke uiteraard niet alleen uit een oogpunt van havenconcurrentie kunnen worden bezien. Dat deze factoren de concurrentievoorwaarden ook zullen blijven beïnvloeden. Indien dit wetsont werp tot wet zal zjjn verheven is onvermijde lijk zoolang ten deze niet over de geheele lijn oen grootere aanpassing wordt verkregen. a/b Hr. Ms. Hertog Hendrik. 27 September 1935. weest als stads menschenheugenls niet is voor, gekomen. De „Poolster” kwam van Engeland, zonder lading en was op weg naar Groningen om nieuwe lading te halen. Donderdag kon de prolongetienoteering tot veler verbazing dalen tot 6 pet. na een eersten koers van 6% pet., tot welke noteeringen, in tegenstelling tot vorige dagen, inderdaad be hoorlijke posten beschikbaar waren. Naar ons ter oore komt zouden deze bedra gen onder aegide van mr. Beyen door de Bank voor Internationale Betalingen ter beschikking van de Amsterdamsche geldmarkt zijn gesteld. Indien dit juist was, zou zulks een goede ‘.es zijn voor onze eigen groote banken, die reed’, lang een consortium in die richting hadden moeten vormen. ge en van organisaties en partl- Er ia thans de Te Oude Schild is Vrijdagmiddag tusschen paal 1 en 3 het lijk aangespoeld van een 25- jarig manspersoon. waarschijnlijk een van de slachtoffers van de scheepsongelukken, welke tijdens den jongsten storm hebben plaats ge had. Betreffende de inbraak bij de familie B aan de Haarlemmerstraat te Zandvoort vernemen wij nader, dat het vermiste bedrag aan geld ongeveer f 1200 bedraagt. Een groot gedeelte hiervan was bestemd tot uitbetaling van lo:n aan de schelpenvlsschers. terwijl het restant prlvé-elgendom was. De inbreker(s) had (den) niet veel moeite, aangezien zoowel de sleutel van het bureau als van het geldkisje voor de hand lagen De recherche is het gelukt vinger afdrukken te nemen. Zelden houdt H. M. de Koningin tij dens haar jaarljjksch verblijf In de hoofdstad een toespraak. Dat zij dit Vrijdag wel gedaan heeft bij haar bezoek aan de 150 jaar bestaande kweekschool voor de scheepvaart geeft niet alleen het groote belang aan dat zij aan de opleiding der kweeteelingen voor onze koopvaardij hecht, maar ook, hoe H. M. met zorg den toestand van onze handels- marine volgt. Zij ultte de hoop, dat onze Nederl. reederijen binnen afzienbaren tijd In staat zullen zijn den jongelieden, die zich aangetrokken gevoelen tot de zee, een plaats op haar schepen te kun nen geven en dat onze scheepvaart tot haar ouden bloei zal terugkeeren. Donderdagavond werden de spoorboomen van den Woenselschen overweg bij Eindhoven ge opend, nadat eenlge treinen waren gepasseerd. Het auto-verkeer over den overweg ging door, doch op een gegeven oogenblik kwamen drie wagons, die van achteren werden opgeduwd, op den overweg aanrijden. Een auto, waarin de heer en mevrouw van t Hoff uit 8t. Oedenrode en mevr, van Hout met haar dochtertje geseten waren, werd gegrepen en ta elkaar gedrukt. Geen der inzittenden bekwam echter eenig letsel. Bij het onderzoek verklaarde de overweg- wachter, dat hjj meende een teeken gekregen te hebben om de bootnen weer te openen. een einde gekomen onzekerheid omtrent het den motorschoener ,,Pool- Ook zal ernstige aandacht moeten worden geschonken aan de vraag, op welke wijze even tueel tot de Instandhouding van de havens vsr. Amsterdam en Rotterdam te nemen maat regelen gefinancierd zullen moeten worden. Het ligt niet in de bedoeling daartoe intrek king van de wet tot den aanleg van een ka- naalwerblndtag tusschen Amsterdam en den Ri’n te bevorderen. Dat bij het- nemen van verdere maatregelen met de havenbelangen zoowel van Amsterdam als Rotterdam rekening Zal worden gehouden, behoeft geen betoog. Jarigen Bol als De vijf leden der bemanning, die bij de ramp zijn omgekomen, zijn de 33-jarige kapitein J. Kajuiter. ongehuwd, uit Groningen: de 27-ja- rige stuurman H. Wories, uit Groningen; de 34-jarige gehuwde matroos Z. Veenstra uit Groningen; de ongehuwde 18-Jarige motor- drijver M. Vollenhoven uit Zuidbroek en de eveneens ongehuwde 18-jarige kok-lichtmatrooa Th. Halma, uit Anjum. Onverwacht Vrijdagmorgen ongeveer half twaalf uitgereden om een bezoek te brengen aan Artis. De di recteur was wegens een reis naar het buiten land afwezig en zijn plaatsvervanger bleek zelfs kort voor haar komst niet op de hoogte ge steld. H. M. wilde dan ook geheel vrij en on gedwongen wandelen. Het was een gewone zoo genaamde kwartjesdag" in September, maat door het druilerige weer waren er betrekkelVk weinig bezoekers. H. M. was zonder gevolg. Zij bezichtigde de twee leeuwen waarmede de Ne- gu> van Abesstaié als een persoonlijk geschenk aatschappelijk. is *t van *t grootste be- lang, dat de vrouw zich zooveel moge lijk XV A mt vrouwelijken beroepsarbeid bepaa't Onze tijd van groote werkloosheid beeft t over duidelijk bewezen, dat de arbeidsmarkt, mede door ’n onmatige concurrentie van de vrouw ontwricht is. Waarde werkloosheid een der groot ste rampen van onzen tijd is, en het scheppen van werkgelegenheid voor het opkomende man nelijke geslacht tot de voornaamste problemen behoort bij het zoeken naar herstel van de sociale en economische orde, daar mag niets worden nagelaten wat de overvoerde ar beidsmarkt kan verlichten. t Is op het eerste oog onverklaarbaar, dat het Initiatief voor het vervangen van vrouwe- Ujk door even geschikt mannelijk personeel in de laatste jaren niet krachtiger is ter hand genomen. Wel werd de wenschelükheld hier en daar, nu en dan. uitgesproken, maar eer. stevig, stelselmatig doorgevoerd initiatief daar. I toe van de groote, daarvoor aangewezen orga* I nlsaties als bijv, die der R.K. en christelijke werkgevers- en werkliedenbonden, bleef tot nog toe achterwege. Dit feit is bij eenig nadenken wei te begrijpen, maar daarom nog niet te ver ontschuldigen. De Regeering is overtuigd van de moeilijk heden, welke de Nederlandsche havens onder vinden. mede ten gevolge van de in het Voor- loopig Verslag genoemde kunstmatige midde len. Zij volgt dan ook nauwlettend den gang van zaken ta de havensteden, en de middelen, welke ter verbetering werden aanbevolen, heb ben. zooals vanzelf spreekt, haar volle aan dacht. In het bijzonder geldt dit voor de Rünvaart- premtes. Wat bet vraagstuk der haven- en kadegel- deti. terreinhuren, enz. betreft, neemt de Re giering nog steeds het standpunt in. dat deze aangelegenheid in de eerste plaats een onder werp van gemeentezorg is. hetgeen niet betee- kent. dat de Regeering zich voor dit vraagstuk niet zou interesseeren. Integendeel, zij stelt zich voor, zooveel mo- Eeiijk coördineerend op te treden. Bij de be- studeering van deze gecompliceerde aangele genheid wordt de grootst mogelüke spoed be tracht. ('t Wordt iet* héél leuks I Let op advertentie Maandagavond I Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur te de red- dlngboot ..Brandaris” naar de Vllehors uit gevaren. Het s-s. „Oceaan" aad nl gerappor teerd. dat dwars van Elerland twee masten en een laadboom boven water staken. Ver- moedelijk is dit wrak afkomstig van een kust vaarder of een logger. Het lijkt onbillijk om bij de eenmaal gegroei de verhoudingen plotseling op groote schaal een einde te maken aan alle arbeidsverbintenissen I met vrouwelijk personeel, dat zonder eenig be swaar door mannelijk vervangen zou kunnen worden. Maar een langzame afvloeiing en een geleidelijke vervanging van hen, die bij ont- «lag «onder bezwaar ta het huisgezin kunnen worden opgenomen, lijkt ta dezen tijd van overmatige werkloosheid alleszins gewenscht I» het niet verwonderlijk, dat men zich eener- *Uds het hoofd breekt in regeertagskringen, onder economen en leiders der industrie, hoe werk te scheppen is voor de jonge werkloozen; boe men met dankbaarheid en graagte ten koste van veel geld objecten aanvaardt, die aan enkele honderdtallen jonge mannen en ge- hnshoofden toonenden arbeid kunnen verschaf fen en dat men het vraagstuk van den vrou wenarbeid ongemoeid laat? En toch zouden bij een goede oplossing daarvan wellicht duizen den jongemannen en huisvaders gered kunnen worden. In enkele groote steden is een bescheiden be gin gemaakt met meisjes uit den arbeidenden stand voor dienstbode op te lelden. Toch zijr deze pogingen nog veel te schuchter. Wanneer Wnnen betrekkelijk korten tijd de vervanging kan veertigduizend en meer buitenlandsche dienstboden door -meisjes van ons eigen volk kon worden bereikt, zou hierdoor een belang- rtfke opschuiving uit fabrieken en andere In richtingen kunnen plaats vinden. Doch nog eens: de zaak moet organisatorisch en stelsel matig worden aangepakt, met den vasten wil °m in dezen benauwenden tijd wat het zwaarst i» ook het zwaarst te laten wegen. Ziehier 't vraagstuk bezien van den maat- •oimppelijken kant. Het heeft echter nog een aan lot van ster.” De eigenaar van het schip, de heer R. J. Kajuiter Sr., de vader van den 22-jarigen schipper, heeft het wrak herkend, als dat van de „Poolster”. Zooals te begrijpen is, was de heer Kajuiter diep onder den indruk van het gebeurde. Jecovltol levertraan wetenschappelijk AfL de beste levertraan voor U en Uw kind. JËHOWTOL Daar de Regeertagsmaatregel tot beperking van de melkproductie het afslachten van vee niet het beoogde resultaat heeft bereikt, om dat men jong vee afslachtte en de oudere koeien, die veel meer produceeren, behield. heeft de heer G. Nobel, secretaris van den Bond van Zui velfabrieken in Noord-Holland den minister van Landbouw en Visscherü geadviseerd het thans geldende, meer ingewikkelde en moeilijk uit te voeren systeem van melkbeperktag stop te zetten, daar dit noch den boerenstand helpt, noch de Regeering, die dit niet verdient, omdat zij wer kelijk haar best doet om den nood van de vee houders zooveel mogelijk te lenigen De heer Nobel heeft den minister geadviseerd een eenvoudiger en meer praktisch systeem ta volgen, waarvan de belangrijkste maatregel soa kunnen zijn afgifte van de s. g. ondermrik, d. L de ontroomde melk, welke dan voor veevoeder gebruikt sou kunnen worden, waardoor tevens Natuurlijk heeft de gemeente zich daarbij ook laten leiden door het groote belang voor Kennemerland, dat zoowel als typisch Hol- landsch landschep, als door de gunstige ligging der groote bevolkingscentra uitermate geschikt gelegen Is voor dit wereldkamp. Maar vooral heeft de overweging voorgezeten, dat in elk geval moest warden zorg gedragen, dat Neder land er niet zal van behoeven af te zien, de wereldorganisatie Inderdaad uit te noodigen bet kamp In ons land te doen houden. Donderdag 17 October zullen voor de recht bank te 's Hertogenboech de volgende strafza ken worden behandeld: Tegen den 24-jarigen arbeider A. J. O. en een 19-jarigen schoenmaker P. A. 8.. beiden uit Oss, als verdacht van inbraak bij L. van Bergen te Oss op 6 Januari 1934; tegen J. F. A., den 40- wielerbaan-directeur, bijgenaamd Jan verdacht van brandstichting ta het Sportpark, althans uitlokking, te Oss ta Juli 1933; tegen den 39-jarigen arbeider A. H. Jen B. en den 30-jarigen arbeider M. van O. bel den te Oss, als verdacht van inbraak bij K. Weideman te Heeswük ta den nacht van 14 on 15 Juli 1934. tegen den 31-jarigen arbeider O. H. den B. uit Oss, eveneens verdacht van In braak bü K. Weideman te Heeswük. althans he ling en tegen den 44-jarigen arbeider N. H O. uit Oss, als verdacht van brandstichting ta het paviljoen van het sportpark te Oss op 3 Jun 1933. Het ontzielde lichaam vertoont een flink postuur, het heeft een lengte van 1.75 M. Het slachtoffer heeft verder de volgende kenmer ken: donkerblond haar, blauwe oogen. glad geschoren gezicht, gave tanden, flink uiterlfjk. De kleedtag bestaat uit drillen broek, bruin achtig gestreept overhemd met llggenden kraag, waarop de letters F. E.. grijs vest, grijze pull over. blauwe jas. Op het Wk werd bevonden een ongemerkt zwemvest. Op het lichaam waren geen ken- teekenen aanwezig. zeeslag in 1666, de drie gouden medailles en ketenen waarmee Amsterdam Willem van der Zaan begiftigde. Men ziet er ook eereteekenen van Zentman en van Klnsbergen enz. enz. Ook in de aangrenzende zaal waren vele herinne ringen ten toon gesteld. Van het tegenwoordige gebouw, dat opge trokken werd naar het ontwerp van de bouw meesters Jan en Willem Springer, werd de eer ste steen gelegd, door Koning Willem HL In 1914 onderging de school een belangrijke uit breiding en ook thans weer is er een stuk bU- getrokken in de richting van de Foeliestraat, waar gevestigd wordt de Zeevaartschool, die tot nu toe was gehuisvest aan het Kadijks- pleln, waar tevens voor een deel is onderge bracht de opleiding voor den vliegdtenst. Ook in dit nieuwe gedeelte heeft het Hooge Gezel schap eenlgen tijd vertoefd. Aan Hare Majes teit werd medegedeeld, dat zich 40 voor de opleiding in den vllegdienst hebben aangemeld, en dat reeds 12 jongelieden zijn afgestuurd. Tenslotte werd nog even het nieuwe oefen schip op de binnenplaats bezichtigd, welk schip uit cement is opgetrokken en dat ta de vol gende maand bij het 150-jarig bestaan van de kweekschool voor de Zeevaart in gebruik zal worden gesteld. Door den voorzitter van het college van com missarissen en den commandant werden Ko ningin en Prinses uitgeleide ggdaan. nadat van de overige bestuursleden afscheid was ge nomen. H. M. de' Koningin ontvangt lederen dag een vooraanstaand Amsterdammer om over den huldigen toestand te spreken. Gisteren was het de voorzitter van den Kamer van Koophandel, Vrijdag was het de president van de Nederland sche Bank mr. L. J. A. Trip. beschieting zelve vormde geen nummer meer van het oefentagsprogramma. Nogmaals koeen we zee voor een landtags- manoeuvre met sloepen, maar van de eigen lijke landing moest vrij spoedig worden afge zien wegens het gevaar, dat één of meer van deze sloepen in de branding werkelijk zou ver ongelukken. Hiermede eindigde Vrijdagvoormlddag de serie manoeuvres van onze Koninklijke Marine-. Wij vernemen nader uit andere bron, dat het garantiefonds van f 50.000 geheel bijeen moet zijn, door verdere hulp van omliggende meentebesturen etaleren anderen, nl. een moreelen. En deze is zeker niet minder belangrijk. Er is een tijd geweest, dat betaalde arbeid buitenshuis voor vrouwen minderwaardig werd geacht. Daar «ijn wij ai lang overheen en te- I recht! Werken Is geen schande; integendeel: arbeid adelt, ook de vrouw! Wij hebben respect I voor de jonge vrouw, die liever met werken I zich een behoorlijk bestaan verschaft dan uit valsche schaamte armoe lijdt of haar ouders en I verwanten ten laste Is. Maar deze nieuwe men- I talitelt is als zoovele andere In een ander uiterste vervallen. De vrouw wü op de ar be ids- I markt de gelijke zijn van den man. Alleen wan- I neer haar physlek haar dit belette, in 1 bouw- I en metaalbedrijf b.v. bleef «ij op den achter- I grond; maar overigens kon men haar op alle I plaatsen van de gemechaniseerde bedrijven en I In alle administratieve functies vinden. Dit Is I niet alleen maatschappelijk maar ook zielkundig I verkeerd. Er zijn tal van posten In de groote I maatschappelijke huishouding wfear de vrouw I op haar plaats Is. Naast de huishoudelijke diensten, waartoe haar aard en aanleg haar I allereerst roept is er de opvoeding en het on derwijs. de ziekenverpleging, het kleedtag- en modobedrijf en allerlei detailfunctles, waar voor speciaal vrouwelijke aanleg beter werk produceert dan mannelijke kracht. Het is voor het geestelijk leven van den mensch van on schatbare waarde, dat hij zich door zijn dage- Hjkschen arbeid nuttig weet en op zijn plaats Voor de vrouw met haar fijn besnaard en rijk gemoedsleven geldt dit nog veel meer dan voor den man. Daarom moet de drang van het meisje, dat toonenden arbeid buitenshuis ver richten moet, allereerst naar den werkkring uitgaan, die haar vrouwelijken aard bevredigt. Al het andere zal haar ófwel onbevredigd laten ófwel haar vrouwelijk gevoel afstompen. Lang zamerhand begint het inzicht 4veer veld te win nen, dat de poging van het wegwlsschen der verschillen tusschen de beide seksen een wan hopige dwaasheid is, welke vooral ten nadeele van de vrouw ultvalt. Er moge eenlge bekoor lijkheid schuilen ta de sportiviteit van het werkende meisje dat zich b>j den arbeid In alle opzichten „de kameraad" van den mannelijken collega toont; op den duur is het de vrouw, die hier de schade lijdt. De bestemming van de vrouw toch is een andere dan zich in het open bare leven naast den man af te sloven. Der Man muss hinaus tas feindliche Leben. Hét: ta het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdie nen, is tot den man en niet tot de vrouw ge zegd. Wanneer vele jongevrouwen gedwongen hun bestaan moeten zoeken bulten de typisch vrouwelijke beroepen, moet dit als een maat schappelijke misstand worden beschouwd. Het is verkeerd zoowel voor de maatschappij als voor de vrouw zulk een toestand als normaal te beschouwen. Wanneer dit beginsel maar weer algemeen wordt aanvaard, zal de terugweg ge vonden worden. Nader vernemen wij, dat de „Brandaris” Vrij dagavond om half zeven ta de haven van Ter schelling is teruggekeerd, na een onderzoek te hebben tagesteld naar het wrak, dat ta de Elerlandsche Gronden was gesignaleerd. Inderdaad heeft men daar de overblijfselen van een vergaan schip aangetroffen. Boven water staken nog uit een gebroken mast, een bovenstuk van een mast, een giek en een gaf fel. Dit is dus een vondst, welke sterke overeen komst vertoont met die ta de Wester-Eems. Met weet thans nog niet, welk schip hier is gezonken. In het holle van den nacht hebben wij. d.wa. de roode scheepsmacht, bestaande tat Hr. Ma Gelderland, Hertog Hendrik en de torpedoboo- ten G. 13, G. 15 en Z. 5 van de Noordzee af getracht het zeegat van Texel te forceeren. Natuurlijk moest die poging zoo geheim mo gelijk worden gedaan. Alle lichten aan boord werden gedoofd of zoodanig afgeschermd, dat er van buiten af niets meer van te zien zou zlin Mysterieus schoven de zwartgrijze oorlogs schepen over de golven, die ditmaal kalmpjes kabbelden. De lucht was egaal bewolkt en liet geen sterre-stralen door. Duisternis heerschte alornme én we konden slechts voetje voor voetje de commandobrug bereiken. Daar waren kolo nel Furstner en zijn staf tastend bezig hun controleerend werk te verrichten. Maar ook hier viel voor ons weinig anders, waar te nemen dan eenlge vage silhouetten en eenlge lichtjes aan den horizon. Inclusief de lichttorens van den Zanddijk en Den Helder. Bij Callantsoog werden drie motorsloepen gestreken en voor- uitgezonden: eeh van de Hertog Hendrik en twee van de Gelderland ter verkenning van het kustgebied aldaar, o.a. om onmlddellijk bij het verschijnen van zoeklichten daarop een mi- trallleurvuur te openen. De sloepen werden evenwel door de defensie-parti) op den wal die onder leiding stond van overste Bentz v. d. Berg waargenomen en, naar men mag aan nemen, in den grond geboord. Het „gros", dx de groote schepen, ging(en) verder langs de vaar-veilige 8 meter lijn, even wijdig aan de kust, terwijl meer voorwaarts de G 13 haar peillngswerk verrichtte. De O. 15 en Z. 5 moesten met torpedo's en geschutsvuur de haven bij Den Helder (West- gat en Molengat) gedurende den geheélen nacht bewaken, daarbij zooveel mogelijk ver warring ta de kustverdediging stichtend om trent het werkelijke doel van het gros, dat al dus hoopte zijn doel te bereiken Mocht Mn van onze schepen ontijdig worden ontdekt, dan zou dit b.v. door het uitwerken van een zoek- luchtbundel, waar men niet dwars doorheen kan ktjken, de waarneming voor de kustver- dedlgers kunnen bemoeilijken ten gunste van de overige groedeelen. In hoofdzaak ging het er bü deze, te half vier in den nacht aange vangen oefening om. dat iedere groep tijdig er. tactvol de noodlge maatregelen zou nemen. Aanvankelijk konden de zoeklichten op den wal ons niet benaderen. WU zagen wel deaoek- llchten, maar zij die daarachter als waarne mers fungeerden, zagen ons nog niet. Lang duurde dit geenszins. Om 4.02 werden wü door landbewakingsvaartulgen ta het 'Schulpegat ontdekt en deze alarmeerden de stelling van den Helder. De Gelderland slaagde erin drie kwartier later één dezer bewakings- vaartulgen op te sporen en in den grond te schieten, doch werd daarna zelf ernstig geha vend. Tevens slaagde de stelling Den Helder enn om onze torpedobooten bij het binnenko men ter reede tot staken te brengen, voordat zf) hun hoofdopdracht hadden kunnen uitvoe ren Om 5.20 onderging de Gelderland nogmaals een beschieting ta de zijde der kustverdediging en om 5.40 werd de Hertog Hendrik fel door een zoeklicht beschenen en door kustvuur be schoten, maar dit werd onmlddellijk beantwoord met kanonvuur van de Hertog Hendrik, die er in slaagde, zijn tegenpartij het zwijgen op te leggen, waarbij een tweede beyaklngsvaartulg bij ntlga zijn graf vond. Te zes uur ta den ochtend, toen de scheme ring begon op te helderen, waren wjj ter Op haar rondgang door net gebouw bezich tigden de Koningin en de Prinses o.a. verschil lende schoolvertrekken, gymnastieklokaal, slaapzaal, eetzaal, modelkamers, om haar be zoek te eindigen in de bestuurszaal, waar zoo vele herinneringen hangen aan een roemvol verleden.... Mlchlel de Ruyter, geschilderd door Ferdinand Bol, alsmede Maarten Har- pertzn Tromp, gepelntuurd door Jan Lieveas en Cornells Tromp, op doek gebracht door Sir Peter Lely, kijken op ons neer. In de toonkast staan verschillende eeretee kenen door nazaten van zeehelden geschonken, zoo o.a. het eereteeken der Orde van St. Ml- In de Z. O.-Beemster aan den Volgerweg, Is Vrijdagnacht te ongeveer clrie uur op acht plaatsen een poging tot Inbraak gedaan. Slechts eenmaal hadden de inbrekers succes, n.l. in de woning van een chauffeur van de N. A. C. O., waar zjj het wisselgeld van dezen, een bedrag van vijf gulden, hebben gestolen. Toen de inbrekers bij een ander huls een lu cifer aanstaken om te zien, hoe de vensters wa ren gesloten, werd een der bewoners wakker, waarop de bende op de vlucht sloeg. Inmiddels werd de Rijksveldwachter gewaarschuwd, dia onmiddellijk een onderzoek Instelde. Tot dus verre heeft men nog geen spoor van de dieven kunnen vinden. Eveneens is dezer dagen ingebroken bij de familie D-, ta de Bernard Nleuwentijtstraat te Purmerend. Men heeft zich toegang tot de wo ning verschaft door het verbreken van een raampje ta de voordeur. Vermist worden dertig gulden en eenlge papieren. De Inbraak ge schiedde. toen de bewoners hun dagelijksche wandeling maakten, een omstandigheid, waar van de Inbrekers op de hoogte bleken te zijn. De daders zijn nog niet bekend. doch hoopt ze dezer dagen aan te houden. door de gemeentebesturen ge- besloten zittingen vastgesteld, de voorstellen moeten dus nog ta openbare raadsvergaderingen aangenomen worden. In de gemeente Bloemendaal heeft men ook direct na het vernemen, dat de Padvinder Wereld Jamboree 1937 in Nederland zal kun nen worden gehouden, plannen beraamd om het internationale gezelschap aldaar te kun nen herbergen. Hoewel men aanvankelijk pu blicatie -wan een in die gemeente werkzaam comité had willen uitstellen totdat een defini tieve beslissing zou zijn gevallen, dient thans, nu ook in andere deelen van ons land be richten over deze zaak gepubliceerd zijn, te worden vermeld, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal zich reeds aanstonds bereid heeft verklaard in een benoodigd garantiefonds te participeeren voor een bedrag van f 20.000. indien de Jamboree op een terrein te Vogelen zang zal warden gehouden. Zulk een georganiseerd verzet tegen onnoo- I éigen vrouwenarbeid lijkt hard en onbillijk. Im- I mers. een teder kan rondom zich constateeren dat duizenden meisjes nuttigen en eerlijken arbeid verrichten, velen voor eigen onderhoud, velen ook geheel of ten deele als kostwtasteis voor een gezin, die alien bij een anti-vrouwen- arbeidcatnpagne gevaar zouden loopen tot het leger der werkloozen te vervallen. Wij voelen hier allen een schrijnende onbillijkheid. Te recht! Maar mag dit een reden zijn om niets te doen en het groote probleem te laten voor wat het is? Ziedaar een ernstige grief tegen ons organisatiewezen, dat teveel op de Individueels belangen van de aangesloten leden let; zich te uitsluitend met loon- of andere arbeidsvoor- waarden van de aangesloten leden of met de directe economische belangen van de bedrijven bezig houdt en te weinig op de nooden en be hoeften der samenleving in haar geheel let. Wanneer er ooit samenwerking der verschillen de groote vakorganisaties, ook Internationaal, noodig was; dan zeker op dit punt. Indien wij uitgaan van een organische samenstelling der maatschappij, bestaande uit gezinnen als de natuurlijke cellen, dan moet het verschaffen van toonenden arbeid aan den mannelijken ar beider, met voldoende perspectief op gezinsvor ming. in heel de regeling van het productiepro ces en In het verrichten van maatschappelijke diensten voorop staan. Dan moet In onderling overleg het bevorderen van vrouwenarbeid, omdat deze goedkooper is. of wel. omdat men het prettjger en aangenamen vindt, om ta ver schillende functies meiöjas en Jongeyrouwen tewerk te stellen dan moeten al dergelijke overwegingen uitgesloten worden. Dit kan al leen langs organlsatorischen weg. door samen- sprekihg en onderling overleg; anders profiteert de kwaadwillige ten koste van zijn meer cons- cientieuzen concurrent. Dit kan natuurlijk ook door wettelijken dwang van boven af; maar er is I weinig inzicht noodig om dit middel als onge- wenscht in zjjn uniformiteit of als een „uiter ste noodzaak” zoo lang mogelijk ter zijde te tteBen. Daarom spraken wü van een initiatief I langs organlsatorischen weg en het is te be treuren, dat de moderne kanker der werkloos heid ten deze nog zoo weinig tot vruchtdragen- I de samenwerking heeft geleld. Bü zulk overleg zouden ook de Juiste grenslünen kunnen wor den getrokken om niet in onbillükheden en fou ten te vervallen. Het onderwerp toch is zeer delicaat; er doen zich bü een practische door voering allerlei moeilükheden voor. Het voor naamste is om het allereerst over de princi- pieele vraag eens te worden, of het niet drta- I gend gewenscht is om bü het aanstellen van nieuw personeel in niet speciale vrouwelüke I beroepen aan mannelüke candidaten de voor keur te geven. Wordt op dit punt overeenstem ming bereikt, dan is althans voor de toe komst een belangrijke stap ten goede gezet. De overheid zal voor haar bedrijven en diensten ten deze moeten voorgaan. Nog te veel worden bjj publieke diensten, voomamelük In admini stratieve betrekkingen, vrouwelüke krachten I «angesteld. waar Jongemannen een kans moes ten krijgen. De „Poolster” is een driemastschoener met een 150 P.K. Deutz Compressorlooze Diesel motor en meet bruto 233 ton. Het schip is ta 1917 bü de Schevenlngsche Scheepbouw Maat, schappü gebouwd en had een certificaat van den Germanlschen Lloyd voor de Atlantische vaart. Het schip was alleszins zeewaardig, een vaartuig, dat men in deskundige kringen een „goed schip” noemt. Wanneer de „Poolster” in. derdaad in de Waddenzee is gebleven, dan moet dit wel toegeschreven worden aan het feit, dat door het plotseling uitschieten van den Noord, westerstorm, de zee ter plaatse zoo hol is ge- 7 k

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15