Koningin bij de Rembrandt GEWELDIGE PRIJSVERLAGING Quaker Havermout r NA DEN STORM de m hoofdstad Werkloosheid onder Intellectueelen HAAR BESTRIJDING in HAAR vertrek uit de HOOFDSTAD -‘Schietpartij nu DINSDAG 1 OCTOBER 1935 Dader gegrepen r De dader een anarchist? Inbraak te Haarlem de blinden Reeds goede resultaten Maatschappelijk Werk 3 Oorzaken LU... Prinses in Oud-Water- graaf smeer Vreemd vergiftigings verschijnsel De gemeenten kunnen op dit ge bied nog ontzaglyk veel doen Rede van H. K. H. Prinses Juliana R. K. School te Sittard door minister Slotemaker geopend Man en vrouw te Hilversum bedwelmd H. M. ontvangt MD Voor vyf mille aan gouden en zilveren voorwerpen gestolen Onbekende man loste bjj het Cen traal Station vier schoten op een colporteur der N. S. B. Zeiljachten terecht Ondanks onweer en stroomenden regen reed H.M. in open gala koets door Amsterdam De Prinses en Prinses bjj de kleintjes Gevolgen Nog een lyk op Texel aangespoeld Portretbuste van H. K. H. Prinses Juliana vervaardigd door den Amsterdamscheri beeldhouwer G. J. v. d. Veen, welke Zater dagmiddag ten paleize aan H. M. de Ko ningin is aangeboden door de redactie van het weekblad „de Kunst” De motorboot „Groningen VI* gezonken Vertrek van H. M. Nog enorm veel te doen DAM >re k QUAKER OATS GRAANPRODUCTEN N.V Daarom is Mj de studenten een goede voor lichting inzake beroepskeuze en selectie noodlg. Dan ook een reguleering en omvorming onder de academisch gevormden self. Er is op dit ter rein nog veel te doen. Voorop stelde spr dat hulp aan werklooze intellectueelen niet op de eerste plaats finan cieel behoeft te zijn, veeleer moet die hulp be staan in werkverschaffing. echter veranderde Men vond de twee bewoners in zeer ver suften toestand op den grond in de woon kamer liggen. Uit het latere onderzoek is gebleken, dat zij daar reeds van Vrijdag af moeten hebben gelegen. Echter behoort van de zijde der werklooze Intellectueelen ook iets gedaan te worden. Begrijpelijkerwijze verwekte het gebeurde In dit drukke stadsdeel groote consternatie en nog langen tijd stonden de menschen in groe pen het gebeurde te bepraten. Volgens enkelen had de man, voor hy schoot, in de hal van het Centraal Station gestaan, volgens anderen echter was hij pas aan komen loopen en had hy even heen en weer geloopen voor den hoofdingang van het Stationsgebouw. sloeg hU linksaf thuis der Noord kanten lichtmast ibllek. De „Groningen VI” is een motorboot van 133 ton. Het schip was Zondagmiddag te 4 uur van Amsterdam naar Lemmer vertrokken. Aan boord bevonden zich drie personen, te weten de kapitein IJ. Piersma en twee knechts. Alle drie zijn door de reddingboot van Lemmer gered en aldaar binnengebracht. H. M. Koningin Wilhelmina beeft gistermor gen ten palelze in bijzonder gehoor ontvangen te 10 uur den heer M. Taudin Chapot, vice-pre sident van de Nederl. Heidemaatschappij, wier presldent-dlrecteur in O.-Indië vertoeft, en te 11 uur den heer dr. E. Heldring, directeur van de Kon. Nederl. Stoomboot Maatschappij. Een afzonderlijke oorzaak voor de werkloos heid onder Intellectueelen is evenmin aan te geven als oen ataonderljjke oorzaak voor de uwer stichting en heden is het ons dan ook een bijzonder genoegen u onze gelukwenschen te kunnen uitspreken, staande op deze plaats met het zichtbaar resultaat voor oogen, dat uw be stuur door wakkeren arbeid en llefdevolle toe wijding tot het doel, binnen zoo korten tijd heeft weten te bereiken. HM. Uit na- Gisteren kwamen de agenten van de arbeids bemiddeling in het district Haarlem in alge meens jaarvergadering bijeen in het gebouw .Jtoeehaghe" te Haarlem. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de burge meester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de heeren W. J. B. v. Liemt en A. G. Boes, wethouders van Haarlem, H. Hogenbirk. wethouder van Bloemendaal, W. F. Visser, wet houder van Velsen, V. Lier, vertegenwoordigende den directeur van den Rijkadlenst voor Werk loosheidsbestrijding, dr. ds Gelder, directeur van de M.T.8. te Haarlem, drs. N. Th. Vlaar. O.E.8.A., rector van het RK Lyceum te Haar lem en vertegenwoordigers van tal van sociale en andere organisaties. Nader wordt nog gemeld: In den afgeloopen nacht te omstreeks 13 uur werden te Lemmer noodseinen gezien op on geveer 4 K.M. bezuiden de haven. Er woedde op dat oogenblik een hevige storm uit het Zuid westen. De motorreddingboot „Hilda” onder comman do van schipper Kolk van de Noord- en Zuld- Hollandsche Redding Maatschappij, vertrok nn- middellijk uit de haven. ZU mocht er in slagen, na eenlgen tijd het gezonken motorschip te bereiken. De machinekamer was vol water ge loopen. Toen de ..Hilda” de boot bereikte, was het schip reeds zinkende. De leden van de be manning. In totaal drie personen, hadden zich in den mast geborgen. Zij verkeerden in totaal ultgeputten toestand en konden nog juist op het nippertje gered worden. derlandsche Roode Kruis voor het werk van de stichting. Onze beste wensdu-n blijven haar ver. Deze commissie zal wel tot de conclusie komen dat een veel sterkere selectie onder de studen ten noodlg Is. Voorts zal moeten overwogen worden ot bij de toelatingsexamens voor de hoogescholen niet nauwkeuriger moet worden toegezien, dat de candldaten aan de toelatlngs- eischen voldoen. Zonder een woord te zeggen, loste plot seling de naar schatting 35-jarige man door zijn jaszak een viertal schoten, die zeer snel op elkaar volgden en waarschijnlijk waren afgevuurd uit een automatisch pistool. De colporteur, die nog opzij trachtte te springen, werd door een der schoten in de zij gewond. De man, die den aanslag had gepleegd, poogde zich na zijn daad door de vlucht in veiligheid te stellen. Ns het vertrek der Koningin reed H. K. H. Friiaes Juliana naar Oud-Watergraafsmeer ter opening van de School tot opleiding van gelei denden voor blinden. Deze school is gelegen aan 4«n Middenweg 301 hoek Krulslaan. Jeugdwerkloosheid Men moet beide in het groote geheel zien. De economische crisis, overbevol king, mechanisatie en rationalisatie zijn oor zaken van de werkloosheid onder alle groepen der bevolking. Wel valt te constateeren dat in een bepaalde groep van Intellectueelen werk loosheid ontstaat door te sterke toeneming van personen, behoorende tot die groep, b.v onder de academisch gevormden. De hoogescholen hebben weer zeer vele ztudenten Ingeschreven en een achteruitgang van het totaal aantal studenten ten opzichte van vorige jaren kan men niet waarnemen. Een commissie onder voor zitterschap van mr. Limburg zal thans de vraag en aanbod op de arbeidsmarkt van academisch gevormden onderzoeken. Toen tot mjj het verzoek gericht werd deze school te openen, heb ik mjj daartoe gaarne bereid verklaard. Van harte heeft het Nederlandsche Roode Kruis zich verheugd over het tot stand komen strekken Reeds een 60-tal jonge Intellectueelen zijn geplaatst, wier maandetyksche vergoedin gen van 30 tot 50 bedragen Sommigen van hen, die zeer bekwaam waren, zijn reeds In vacatures in de gewone rangen benoemd. Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek Intellectueelen kan men verdeelen In twee groepen: intellectueelen In engeren sin. n.l. academisch gevormden en intellectueelen in ruimeren zin, nJ. alle hoofdarbelders als on- derwijaers, technici, kantoorbedienden, enz Als men praat over werkloosheid onder Intellec tueelen dan heeft men het oog op de tweede groep. Da vestiging van onz bedrijf in Nederland biedt groot voordeel voor de huisvrouw. Nu kort Quaker Haver mout in plaats van 33 ct. site kt» 22'h cent per pmttispak (netto 500 gram). Quaker Havermout, rtvvds tvrscA ra geurig, is het resultaat van meer dan 50 jaor ervaring. Voor jong en oud, krachtig, heerlijk en licht verteerbaar. In 1934 zijn op deze wijze 100 jonge Intellec tueelen geholpen terwijl ook 1935 goede resulta ten kan boeken. Bjj den P. T. T. zijn een soort van volontairs, meest ingenieurs en derg. die allerlei werk doen, dat zeer nuttig is doch buiten het ge wone kader valt De bedoeling ts dat deze orga nisatie zich over het geheele land gaat uit- Het zeiljacht „Onrust” met aan boord de heeren Langenaar en van Marie, waaromtrent groote ongerustheid heeft bestaan, is heden morgen te ongeveer 10 uur veilig de haven van, Huizen binnengeloopen. Te ruim twee uur is Koningin Wilhelmina ver trokken naar het Loo, uitgeleid door de Prinses, die nog enkele uren te Amsterdam zou blijven, als- wde door burgemeester dr. W. de Vlugt en enkele andere autoriteiten. Nog eenmaal had de saamgestroomde menigte op den Dam en langs het Damrak den koninklijken stoet met het militair eere-escorte aanschouwd. Aan den burgemeester gaf de Koningin nogmaals de ver kering. hoe dankbaar zU was voor de harte lijke ontvangst der bevolking. De „Dolard”, een 8J4 M. kiel jacht, thuisbe- hoorende in de jachthaven te ScheUlngwoude, dat Zondag met drie jongelui aan boord was uitgevaren en niet teruggekeerd, is gistermor gen de haven van het eiland Marken bin nengeloopen. Maandagmiddag omstreeks half vier heeft zich bij het Centraal Station te Amsterdam, een schietpartij afgespeeld, waarbij politieke tegenstanders betrokken waren. Bij het rel letje werd een NSB’er gewond. De politie heeft dengene. die de schoten loste, gearresteerd, terwijl de gewonde door den G.G. en G D. is weggevoerd. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer J. Vader uit Haarlem, hield de beer A. v. Geelen, dlrecteur-generaal. hoofd van de afd. werkverschaffing en steunverleenlng van het Departement van Sociale Zaken, een In leiding over het onderwerp „De werkloosheid onder de Intellectueelen en haar bestrijding” Bij onze gelukwenschen aan uw bestuur voe gen wü de verzekering van de waardeerlng van het Nederlandsche Roode Kruis, dat met leven dige belangstelling den pioniersarbeid gevolgd heeft, die hier is verricht. Den heer Munnik. die daaraan een zoo overwegend aandeel gehad heeft, verzoek ik naderbij te willen treden om deze onderscheiding in ontvangst te nemen ten teeken.van de warme sympathie van het Ne- En hiermede verklaar Ik dit gebouw geopend. Maandagmiddag heeft te Sittard de offlcieele opening plaats gehad van het nieuwe gebouw der RK. School voor Maatschappelijk Werk. Zeer vele autoriteiten gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling voor de inwijding van het fraaie gebouw, waarvan architect J. W leiders te Sittard de ontwerper is. Z. Exc de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Slotemaker de Bruine, die de openingsplechtigheid verrichtte, was ver gezeld van Ir. G. Hofstede inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. Aanwezig waren verder o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Umburg, mr. E. O. J. M baron van Hövell tot WesterfHer. Piebaan-Deken G. Rhoen. als vertegenwoordiger van Z. H. Exc. den BLsschop van Roermond, mej Michels. in- spectrice van het Nijverheidsonderwijs, het lid der Tweede Kamer dr. Moller. Mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het Katholiek Onder wijs Bureau te Den Haag, dr. Bekenkamp Groningen en ds. Beijerman uit Utrecht mens het Groene Kruis. Nadat Jhr. mr. O. Ruys de Beerenbrouck als voorzitter van het Hoofdbestuur van het Lim- burgsche Groene Kruis dat ook het bestuur vormt van de school, een kort woord had ge sproken, hield minister Slotemaker de Bruine een rede, waarna hjj ds school voor geopend verklaarde. Daarbij dacht spr aan het plan om werk looze leeraren te laten hospiteeren bij middel bare scholen. Hoeveel jonge leeraren zouden minder misère bjj de leiding van hun klas ge had hebben als zy eerst eenlgen tijd onder de leiding van bekwame oudere collega's gewerkt hadden! Dan komt het dikwijls voor dat een leeraax aan een school overkropt is met lesuren, ter wijl een andere er te weinig heeft. Het leerling wezen zou uitgebreid kunnen worden, speciaal voor Intellectueelen. op advocatenkantoren, bij de rechterlijke macht enz. Hier en daar ia lets dergelijks reeds bereikt. Nog een middel is vervroegd ontslag aan ouderen, die bijna den pensioengerechtigden leeftijd hebben bereikt. Hoofdzaak blijft daarbij steeds werkverschaf fing. vooral dienende voor het behoud van vak bekwaamheid. Daartoe is ook door de Regeering de Stich ting voor Academisch Gevormden in het leven geroepen. In het bestuur van deze Stichting en in den Raad van Toezicht zijn ook de Hoo gescholen vertegenwoordigd, zoodat belangheb benden zich kunnen wenden tot den correspon dent van de Stichting ter plaatse of tot een Hoogeschool. De Stichting stelt studenten in de gelegenheid om hun proefschrift te vol tooien of voort te zetten, of om proeven te ne men in laboratoria. Het crimlnaloglsch insti tuut van prof. Pompe te Utrecht heeft b.v. veel aan de medewerking van werklooze intellec tueelen te danken. Een maandelyksche toelage van 3050 wordt toegekend, afhankelijk van den flnandeelen toestand van den betrok kene. Een ontboden arts van den geneeskundigen dienst heeft uit zijn onderzoek de conclusie ge trokken, dat deze bedwelming haar ontstaan vindt in het eten van ondeugdelijke waren. Men heeft echter nog niet precies kunnen vast stellen, wat dit geweest moet zijn. De man en de vrouw, die in versuften toe stand bleven verkeeren, zijn naar het Diacones senhuls vervoerd, waar zjj ter observatie zijn opgenomen. Bij een latere informatie deelde men ons mede, dat de slachtoffers bulten levensgevaar verkeeren Zj< hebben een zeer onsamenhangend verhaal gedaan, waarby zy verklaarden niet te weten, hoe de bedwelming was ontstaan, zy ont kenden de vraag, dat ze reeds van Vrijdag af be dwelmd zouden zyn. doch deze verklarmg-n moeten zeer in twijfel worden getrokken, daar za.wel by den man als de vrouw het bewustryn nog niet geheel was teruggekeerd. De geneesheeren staan voorloopig voor een raadsel omtrent de oorzaak. Of het eten van ondeugdfiyke waren de oorzaak Is, is nog een geheel open vraag. Men verkeert hieromtrent geheel In het onzekere. In iedere gemeente Is er heel veel te vinden, geschikt voor werkverschaffing aan intellec- tueele werkloozen. Spr. gaf daarvan vele voor beelden: het verzamelen van statistisch mate riaal over woningen, voedsel, loonen, het nut tige dat door bezuiniging by verschillende ge meentediensten achterwege wordt gelaten, het ordenen van het vele matenaal aan sociaal- economlsche gegevens, dat de Arbeidsbeurs be vat. enz., enz. Men moet de werklooze intellectueelen finan cieel steunen. Welnu, laat men ze dan met dien steun tevens werk verschaffen. Er is nog zoo veel aanwezig en het kost weinig meer. Wel verdient het overweging hun dan iets meer dan den steun te geven. Een H BS.-diploma b.v. geeft recht tot het volgen van onderwUs aan een hoogeschool, maar leder die zoo’n diploma bezit, ia nog niet daarom geschikt voor de universitaire studie. waarop ontzageiyk bezuinigd Is, niettegen staande juist In dezen tyd allerlei gegevens meer dan vroeger noodlg zyn heeft velen werkloozcn hoofdarbelders werk verschaft. To taal reeds een 80-tal. De berichten hierover zyn buitengewoon gunstig. Prinses Juliana heeft gistermorgen vry on verwacht een bezoek gebracht aan een der zes Klnderbewaarplaatsen der Amsterdamsche Ver- eemging tot instandhouding van Klnderbewaar- plastsen. nl. aan die in de Van Ostadestraat. De bestuurderessen mevr. Weer Westermann, mevr. L. Jager—Brünings en mevr. Gleerum Rincker alsmede de directrice jkvr. E. van Hserzolte ontvingen de Prinses en leidden haar rond. BIJ haar vertrek schonk de Prinses een bedrag om daarvoor de kinderen te onthalen. Het bezoek droeg een zeer ongedwongen karak ter. In deze bewaarplaatsen worden kinderen verpleegd, wier moeders overdag uit werken taan. Voor een kennis van de gevolgen van de werkloosheid verwees spr. naar de prachtige prae-advieaen van de heeren Idenburg en mr. Kropman, onlangs uitgebracht. De gevolgen zyn meer van moreelen dan van materleelen aard Jonge intellectueelen hebben ook in vroeger tyd dikwyis weinig eigen inkomsten gehad, maar zy werden dan gesteund door een groot familie kapitaal. dat thans In vele gevallen verdwenen is. Een zeer ernstig gevolg der werkloosheid Is de vermindering In vakbekwaamheid. Dan kan de desillusie, door de werkloosheid veroorzaakt, b.v. by medici en advocaten tot praktyken voe ren, waarvoor men zich anders zou geschaamd hebben. Tenslotte ontstaat by werklooss intel lectueelen. vooral als de werkloosheid lang duurt, zeer dikwijls een hang naar het extremisme. blijkbaar van in de richting van het kof! Hollandsche Tram. By den gekomen, was hy omringd doorNtafcj dat aanvankelijk naar alle richtingen was gestoven en dat by na onmlddeliyk de vervolging had Ingezet. Onder den kreet „houdt hem, houdt hem. hy heeft geschoten.” was hij spoedig gegrepen. De man trachtte zich loe te rukken, doch op hetzelfde oogen. blik waren twee agenten, die op het geluid van de schoten naderbij waren gerend, ter plaatse en arresteerden den man onmlddeliyk. Hy poogde zich nog te verzetten, doch dit gaf hem niets. Omringd door het publiek werd hy naar het posthuis in bet Centraal Station overgebracht, waar hy onmlddeliyk werd ge. foullleerd. De politie vond twee automatische pistolen op hem. De gewonds was Intusschen door den G.G. en G.D„ die zeer spoedig ter plaatse was. naar een der ziekenhuizen overgebracht. Dat zulks mogeljjk is geweest ondanks de moeilijke tyden die wij beleven, is zeer zeker een verblij dend symptoom, een bewijs en gelukkig niet het eenige van deze soort dat er nog door velen in den lande gegeven wordt, wanneer een beroep wordt gedaan ten be hoeve van den lijdenden mede- mensch. Er is hier iets tot stand gebracht, dat velen, die het genot van het zonlicht moeten derven, ongetwij feld met nieuwe kracht en nieuwen moed zal aangorden op hunnen duisteren weg door het leven en niet minder zeker hunne harten met erkentelijkheid zal vervullen jegens hen, aan wier initiatief en volhar ding deze stichting haar ontstaan te danken heeft. Omtrent deze schletparty. die de omgeving van het Centraal Station in beroering heeft gebracht, vernemen wy nader: Het was omstreeks 30 minuten voor vier uur, toen een colporteur van de NSB bezig was het blad „Volk en Vaderland” te verkoopen. Een man. die tot dusverre nog door niets de aan dacht had getrokken stond vlak In de naby- heid van den colporteur, die zich had opgesteld naast d*n hoofdingang by de brievenbus. De bewoners van een perceel aan de Rozen straat te Hilversum, een 69-jarige man met zyn 50-jarige zuster, zyn byna het slachtoffer van een vreemd vergiftlgingsverschynsel ge worden. De buren van de bewoners kwamen de po» lltie gistermorgen mededeellng doen, dat er in het bewuste perceel iets vreemds was: er werd geen gehoor gegeven, hetgeen reeds eenige da gen het geval was. De politie is de zaak onmlddeliyk gaan on derzoeken en heeft zich toegang tot het huls verschaft. Er zyn verschillende bestrydingsmiddelen Veel meer dan vroeger zal er geordend moeten worden. Een regeling in de aanwyzing van be roepen aan jonge intellectueelen is noodzake- iyk. Nader vernemen we, dat de dader is de 46- jarlge B. Hy hield verbiyf in een logement in de Sint Jacobsstraat te Amsterdam. Hy heeft volstaan met op het bureau, waar hij werd gehoord, zyn naam en woonplaats op te geven. Verder was er niet veel uit hem te krygen. De man verkeerde in een zeer opge wonden en overspannen toestand. Voor korten tijd was hy werkzaam In Frank, rijk, waar hy oju aan de Michelln.fabrieken werkte. Op hem werd behalve eenige getuig schriften. een anarchistische krant gevonden. In den namiddag is ook het slachtoffer, de 34-jarige L. Dassen, verhoord. Ook hy kon over het geval weinig verklaren. Zonder dat er eenige sprake is geweest van een woorden wisseling, werd hy door B., dien hy niet ken. de. neergeschoten. Hy is getroffen door drie of vier kogels en in het Wllhelmlnagasthuia opgenomen. Zijn toestand is naar omstandigheden redelyk wel. In den loop van den avond zUn een groot aantal getuigen gehoord. Daarby herinnerde spr. eraan, dat de Cen trale voor Werk|oozenzorg jonge werklooze in tellectueelen had gevraagd als leiders voor hare werkkampen voor jeugdige werkloozen. Niemand bood zich echter aan. Dat is een zeer groote teleurstelling geweest De leiding by der- gelyke werkkampen (die door elke der vier groote richtingen in ons land worden georgani seerd) is Immers zoo uitnemend geschikt voor Intellectueelen om door den dagelykschen om gang met de jongens uit het volk kennis te maken met hetgeen er leeft In het volk, dat zy wellicht later eens leiding zullen moeten geven. Spr. geloofde dan ook. dat hier een of ander misverstand in het spel is. Spr. besloot zyn Inleiding met de conclusie, dat wy nog slechts aan een vaag en sober be gin staan op het gebied van werkverschaffing aan werklooze intellectueelen. Nadat eenige aanwezigen met den inleider van gedachten hadden gewisseld, os. over de taak van de arbeidsbeurzen by de werkver schaffing aan werklooze Intellectueelen, en de mogeiykheid van omvorming van Intellectuee len naar een ander beroep, werd de vergadering met een dankwoord van den voorzitter geslo ten. Maandagmorgen te omstreeks tien uur is we derom, thans op De Koog, een lijk aangespoeld. De doode is een jong, blond persoon. Byzon- dere kenteekenen ontbreken Ook dit slachtof fer van den storm droeg slechts weinig klee- ren. Het Hjk Is naar het Gemeentehuis te Den Burg overgebracht. Hierheen is ook reeds ver voerd bet lijk, dat Zondag op de Vliehors aan gespoeld Is. Op de Vliehors dryft op het oogenblik se»r veel nieuw hout aan, voomamelyk battings. Eveneens is aangespoeld een deel van een nieu we sloep, waarop slechts voorkomen de letters D. en P. Verwacht wordt, dat by veranderen van den wind nog meer hout van het in de Eierland- sche Gronden vergane schip zal komen aan drijven. gen. De hooge bezoeksters werden daar ontvangen o.a. door den zoc.- dem. wethouder Boekman als voor zitter der algemeene tentoonstel lingscommissie en door den w.n. hoofddirecteur jhr. D. C. Röell, lid der werkcommissie. De Koningin toonde bijzondere belangstelling voor de teekeningen van den meester en voor zijn tech niek, waarover zjj zich uitvoerig door jhr. Röell liet voorlichten. In een gesprek met wethouder Boek man verzekerde zij de buitenland- sche medewerking voor deze ten toonstelling op zéér hoogen prijs te stellen. Gisteren zjjn de vorstelijke perso nen weer vertrokken. Naar wU vernemen is dezer dagen in een per ceel aan de Oosterhutlaan te Haarlem een In braak gepleegd, waarby tal van zilveren en‘ gou den voorwerpen gestolen zyn. De buit kan op niet minder dan f5000 aan waarde geschat worden. De bewoners van het perceel waren afwexlg. Van deze afwezigheid heeft een Inbreker ge bruik gemaakt om zyn slag te slaan. Door ver breken van een ruit In een zyraam van het huis verschafte hy zich toegang. Het geheele huis is vervolgens doorzocht. Geen kast of la is dicht gebleven. De byouterleklstjes werden omgekeerd en de inhoud voor goeden prijs verklaard. Spe ciaal had de inbreker het op gouden en zilveren voorwerpen voorzien. Alle tafelzilver nam hy mee en wel zoo volledig mogelijk. Maar niet alleen, dat het gestolene zeer tal rijk was. het was ook zeer kostbaar. Zoo werden ontvreemd een gouden damestasch, een gouden damessigarettenkoker, een gouden heerenhor- loge, een brillanten ring, voorts broches enz. De waarde van het gestolene bedraagt dan ook eenige duizenden guldens. De schade wordt door verzekering gedekt, zoo-' dat de bewoners, de familie G.. niet al te groot nadeel van deze inbraak hebben. De politie heeft onmlddeliyk een nauwkeurig ondersoek Ingesteld. Echter werd nog niets ont dekt. Het onderzoek werd gehandicapt doordat de familie G. afwexlg was en eerst thans Is teruggekeerd. ■r waren uitgebreide maatregelen genomen tel H. K. H. een grootsche ontvangst in oud- watergraafsmeer te bereiden. Reeds vroeg wa- *te de schoolkinderen uit verren omtrek voor oude Rechthuis opgesleld. Om half twee waren ongeveer 300 schoolkin deren byeengekomen. Tusschen Middenwegbrug te het Rechthuis vond de offlcieele ontvangst P“*ts. Verscheidene vereenlglngen waren op gesteld met vaandels en banieren eó bloemen ’oor de Prinses. Te midden van tallooze vlaggen duizenden jongeren en ouderen deed H. K. lth°’er P®d vftn bloemen haar intocht. De echolen van Diemen, Dulvendrecht en otnlig- tende plaatsen waren by de Krulslaan opge- de feesteiyke ontvangst die helaas niet ’o® mocht worden begunstigd, reed Prln- Juliana naar de Krulslaan, waar het be- *“ur der stichting „Nederlandsch Geleidehon- teMonds" by monde van zijn voorzitter W. O. J J baron van Voorat tot Voorat H. K H. Een dochtertje van den pennlng- ™*»ter den heer H. Munnik bood bloemen aan. ^•«g waren om. Z.Exc. Minister mr. M. H~?J“ber8. de commissaris der Koningin in "oord-Holland Jhr mr. dr. A. RZtell, burge- r^teter dr. w. de Vlugt, inspecteur Th. van der »oor»iolrecteur der “o*1001- dr. Josephus Jitta. db’ Staatscommissie tnsake onvol- ’^’dlge arbeidskrachten, e.a. TlNiTjW>OrattCr baron van Voorst tot Voorst H. K. H. naar haar zetel en sprak ^•ens een welkomstwoord: beoordeellng van de vraag of op het moe<?oor VBn het buitenland hier te lande Vto ,-v??1?11 ovetaegaan tot het verschaffen ^i^ieidehonden aan blinden, had de blln- cnZ^**™**1’ uit de Staatscommissie inzake ^^^terdige arbeidskrachten het voorrechtte ^teteadplegen een ter zake deskundig rap- MtittUrT band des heeren Munnik. lid der penningmeester onzer werd in dat rapport en zyn blj- w’tei goeds verhaald omtrent ervarin- In de oudste parochiekerk van Amsterdam, de voormalige St. N>- colaaskerk aan het Oude Kerksplein, de Oude Kerk genaamd, zjjn H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana Zondag ter kerke geweest. Des middags hebben zü stroomenden regen en zwaar onweer getrotseerd om in een open gala koets een grooten rjjtoer door de hoofdstad te maken en met de grootste belangstelling de Rem- brandt-tentoonstelling te bezichti- Hy rende het Stationsplein op In de richting van het Damrak. Nog voor hy echter het middenplein had verlaten. veranderde hy Op dit terrein is voor de gemeenten nog enorm veel te doen. De gemeente Haarlem heeft In dezen reeds een prachtig voorbeeld ge geven. Dan zyn aanvragen ingekomen uit Gro ningen en Rotterdam, terwyi ook Amsterdam belangryke plannen heeft. Tijdens den hevlgen storm, die Zondagavond op t IJselmeer heeft gewoed, is de motorboot „Groningen VI”, van de Groningen—Lemmer Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, op nog geen kilometer afstand van de haven van Lemmer gezonken. Vermoedeiyk Is het schip volgeloopen. gen met geleidehonden, in Duitschland en Zwitserland, opgedaan, dat langer dralen hier ütet gewenscht scheen, te meer daar uit de blindenwereld zelve het verlangen naar het bezit van een hond levendiger werd. „De blindencommissie kwam tot de slotsom, dat, waar een nieuw en belangryk maalschap- Pelük werk voorbereid moest worden, men niet beter kon doen dan aan te kloppen by het Nederlandsche Roode Kruis, welke vereeniging overeenkomstig hare vredestraditie de helpen de hand biedt, waar zy gevraagd wordt ..Aldus kwam onder de auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis en op initiatief van de Staatscommissie inzake onvolwaardige ar- beidskrachten een comité tot stand, waarin vertegenwoordigd waren: de bllndenbonden. de blinden-instltuten en de bllndenzorgvereenigin- gen. voorts de Staatscommissie inzake onvol- waardlge arbeidskrachten en het Nederland sche Roode Kruis. „Toen was het oogenblik gekomen de stich ting op te richten en alle leden van het voor loopig comité werden bestuursleden der Stich ting, waarin dan ook de evengenoemde organen zyn vertegenwoordigd. ,Kr moest worden omgezien naar een terrein en een technisch leider. De gemeente Amster dam heeft ons beide geleverd; de beer van oer Most, inspecteur van politie, verklaarde zich belangeloos bereid zyn vrUen tijd geheel aap de school te geven, terwyi wy gebouw en terrein van de gemeente konden huren. De school kan in één jaar 40 honden voor blinden africhten Spr. vroeg belangstelling en steun in ruimen kring. Zoowel Z. Exc. Minister Slingenberg als In specteur v. d Moet voerden alsnog het woord Do laatste zette werkwyze en Inrichting der school uiteen, alsmede de demonstratie die door dne geleidehonden met blinden worden gege ven Op het oefenterrein was een straat in beeld gebracht met allerlei verkeersobstakels als dwarspaden, bruggetjes, fietsers enz. Alvorens deze demonstraties begonnen, die tot ruim vyf uur duurden (waarna H.XK. H. naar Den Haag per auto afreisde), heeft Prin ses Juliana de school met de volgende rede geopend verklaard:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13