ONS BLAD DE OORLOGSGRUWEL LOSGEBROKEN Hevig vliegtuigbombardement boven de stad Adoea RUIM 1700 DOODEN EN GEWONDEN over De opmarsch Italië’s lezing Adoea Wat doet Genève Kruis draagt Bloedig gevecht nabij Tigre Het nieuws van heden Interview met den Negus Eerste bommen geworpen op het hospitaal, dat het embleem van het Roode AD JOH. LAUWERS VEREENIGDE katholieke pers P«r 4 Italiaansche gezant ver trekt heden Heden aanval pp alle fronten overgebrachte foto van het laatste défilé der Italiaansche troepen te Asmara voor generaal da Bobo Kan Engeland op Frank rijk rekenen? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het fort van Adoea werd gebombardeerd Afweerhanonnen te Addis Abeba opgesteld tegen de verwachte luchtaanvallen PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Het vliegtuigeskader zou met ge weren en mitrailleurs zijn beschoten Er zyn twee richtingen in den Volhen bondsraad; de eene wil strenge, de andere milde sancties Twee zoons van Mussolini 'overschreden als eersten de grens Addis Abeba door Ras Seyoem bericht. Ten Noorden van Tigre heeft een bloedig gevecht plaats gehad. De Abessiniërs zeggen, dat de Italianen teruggeslagen zijn en onder dekking van vliegtuigen terugtrekken. Volgens de laatste mededeelingen trekken echter de Italianen over de vlakte bij den berg Moessa Ali verder zonder ernstigen tegenstand te ontmoeten. Ook zouden Italiaansche troepen naar Ogaden zijn opge rukt. Een voorhoede van 800 Abessiniërs zou zich Noordelijk van Oeal-Oeal tegen dezen opmarsch hebben verzet en aanzienlijke verliezen geleden hebben. VRÏJDAG 4 OCTOBER 193S NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 4 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De Abessinische minister van Buitenlandsche Zaken heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgen de, nieuwe, telegram gezonden: Vier Italiaansche militaire vliegtuigen hebben vanoch- - tend de stad Adoea gebombardeerd. De eerste bommen werden geworpen op het hospitaal, dat het embleem van het Roede Kruis draagt. Om tien uur hebben twee vliegtuigen de stad opnieuw gebombardeerd. Tot nu toe zijn reeds 78 uitgeworpen bommen geteld. Dagblad uitgegeven door de R.V. Drukkerij De SpaarneAad - Haarlem Naar uit Addis Abeba wordt bericht, zou het aantal dooden en gewonden te Adoea volgens officieele ge gevens ruim 1700 bedragen. Zwaar artillerievuur ten Noorden van Adoea wordt aan ij geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger e r 6 de blanke O van Telei t- e, De Negus, in de uniform van veldmaarschalk, omgeven door zijn officieren In officleele kringen te Rome wordt het dementi, dat de Italianen Adoea en andere plaatsen hebben gebombardeerd herhaald. Dementi’s van Italië en telegrammen van den Negus. Graaf Ciano, scnoonzoon van Mus solini, die het escadrille bommen werpers „Desperado" commandeerde r I Iedere compagnie beschikt over een aantal auto's die 800 kilo kunnen vervoeren. Deze wagens zijn eigenlijk gemaakt voor de Alpen, doch voldoen hier ook zeer goed. Het Italiaansche legercorps Is samengesteld uit geregelde troepen, zwarthemden en inland- sche troepen. De Fransche medewerker van de „Daily Te legraph” meldt uit Parijs, dat alle Donderdag avond beschikbare berichten er op wezen, dat het Fransche kabinet In zijn zitting van heden zal toestemmen In de door de Brltsche regee ring op 24 September uitgesproken verlangens. De regeering zal waarschijnlijk een verzeke ring geven, dat de Fransche oorlogsvloot be reid zal zijn de Brltsche vloot te helpen, wan neer zij door Italiaansche schepen zou worden aangevallen. De generale staf en de admiraliteit zijn van meening, dat een moreele breuk met het Brit- sche Rijk niet in overweging kan worden ge nomen. BLOEDIG GEVECHT TEN NOORDEN VAN TIGRE; ZWAAR ARTILLERIEVUUR NOOR DELIJK VAN ADOEA. lie oo ch de it- al in o- en iet et PARIJS, 3 Oct. (Reuter). De spe ciale correspondent van de „Times bericht: Generaal Graziani, de opperbevelhebber van de Italiaansche troepen tn Somali land Aljechin wint de eerste party in het tourneal om het wereldkampioenschap. ij le* in IS Het ia waarschijnlijk, dat in den Volken- bondaraad twm richtingen naar veren zullen komen. De eene zal bespoedigde en strenge sancties eischen, de andere lang zame en zachte sancties. De eerste sancties, soa meent men in Parijs, sullen waar schijnlijk niet gaan buiten de limiet, die de verklaringen van Mussolini getrokken hebben, aangeslen geen enkele staat de be staande internationale vpanning ioi willen verscherpen en een heftige reactie van Italië sou willen uitlokken. Buiten de offl- eieele verklaringen om heeft de regeerlng te Rome doen weten, dat sij sender protest economische en finandeele sancties sou aanvaarden, welke beboeren tot de binnen- landache bevoegdheid van lederen staat en niet staan onder internationale contrdle; ULS.W. Italië zal front maken tegen lederen blokkade maatregel. Zoodra de Volkenbondsraad volgens artikel 16 den aanvaller moet aanwijzen, za'l als ge volg van dit aanwjjzen de kwestie der sancties automatisch In bevestigenden zin zijn opgelest, aangezien zij in het pact staan voorgeschre ven. Intusschen moet dan nog de omvang der sancties worden bepaald. Te dien einde la een plenaire vergadering van den Volkenbond ont worpen. Laval en Eden zijn van opvatting, dat de economische en flnancieele sancties naar tijd en Inhoud trapsgewijze moeten op- loopen. en liet op het fort bom- Donderdagmiddag is hei tiende mobilisatie- communlqué van de Italiaansche regee ring bekend gemaakt, dat het feitelijke uit breken van de vijandelijkheden in Oost- Afrika aankondlgL Het bericht van den Italiaanschen aanval begint langzamerhand tot de bevolking door te dringen, en in de onontwikkelde lagen der bevolking heerscht een groote haat jegens de buitenlanders. In verband hiermede heeft de regeering uitgebreide maat regelen genomen voor de bewaking van de Italiaansche legatie, ten einde incidenten te vermijden. Het personeel van de legatie zal mor gen, naar thans vaststaat, per trein naar Dzjiboeti vertrekken. en verdween in de Adigrat, dat het bom- De moord sp Sonja Beageltas; dader eek door bet Amsterdamse!» Gerechtshof tot levensteage gevangenisstraf veroordeeld. Slawek over Potoas nieuwe parlement Waardeering van Koningin en Frinoso veeg teA reddingswerk tijdens de jongste stormen Opgericht is bet Syndicaat Systeem De Center, met het doel do commercieels exploitatie van bet patent voor Nederland en Koloniën betrof, fende de vergassing van ruwe site ah branMof „Ik heb zoojuist vernomen, dat bij het luchtbombardement van Adoea de eerste bommen zijn gevallen op het Roode-Kruis hospitaal, waar door verschillende verpleegsters gedood en gewond werden,” aldus verklaarde de Negus in een exclu sief interview met den specialen Reuter-correspondent. Verder zeide de Negus nog: „Wij meenen, dat het wapen-embargo voor Abessinië onmiddellijk zou moeten worden opgeheven, omdat Italië ons niet ■Heen bedreigd heeft, doch ook omdat de Italianen volgens de laat ste berichten op versc^lende pun ten de grens zijn overschreden en Adoea en Adigrat gebombardeerd hebben. Ons rest nog slechts ons grondgebied te verdedigen. Wij zul len dit tot het einde doen.” LONDEN, 3 Oct. (Reuter). Naar hier wordt vernomen zyn de Ita liaansche strijdkrachten op verschei dene, ver uit elkaar gelegen plaat sen concentrisch opgerukt in de richting van Adoea. Reeds hedenochtend half zeven was een aantal escadrilles bombar- dements-vliegtuigen, jagers en ver kenners de grens gepasseerd, met als doel Adoea, Adigrat en andere plaatsen. Aan den opmarsch naar Adoea namen talrijke troepen deel. Twee schepen door Chinees ci he bandieten over vallen; ruim honderd dooden. PARIJS, 4 Oct. Na het onder houd, dat Laval Donderdag met Eden heeft gehad verluidt in Fran sche politieke kringen, dat bjj dit onderhoud gesproken is over de verdere behandeling van het Ita- liaansch-Abessinische geschil door den Volkenbond. Weliswaar is arti kel 5 achterhaald, maar het histo rische gedeelte van de desbetreffen de documenten houdt zijn beteeke- nis als documentaire basis. De eer ste zitting van den Raad zal overi gens toch in het teeken van artikel 15 staan en, de Raad zal dan de vertegenwoordigers van Italië en Abessinië willen hooren. De Abessinische regeerlng stelde Donderdag- “hddag te 5 uur aan den Italiaanschen gezant. Onaf Vinci, zjjn pas ter hand. De gezant jen het gezantschapspersoneel zullen Vrijdagmorgen rroeg Addis Abeba met een specialen trein verlaten. Deze trein zal door een sterke mill. talre begeleiding, voorzien van machinege weren. worden geëscorteerd. 5000 politiemannen hebben intusschen de bescherming van het Vreemdehngen kwartier op zich genomen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dit systeem laat een zeer grjote soepelheid toe. Men heeft ervan afgezien de Inlandsche troepen vooruit te zenden, omdat deze veel sneller marcheeren dan de blanke troepen, hetgeen zou kunnen voeren tot een verbreken van de verbindingen. In de laatste 36 uur zijn zes Italiaansche transportschepen met ruim 14.000 man troepen aan boord het Suez-kanaal binnengevaren, o.a. de Satumia met meer dan 4.000 man aan boord. w.o. zich de neef van den Konlng van Italië bevindt, de Hertog van Bergamo, bene vens de staf van de 24ste divisie. Onder de aviateurs, die de grens over schreden bevonden zich ook de belde zoona van Mussolini; het beroemde escadrille «Desperate” wordt gecommandeerd door den schoonzoon van Mussolini, graaf Ciano. Van een vliegveld startten 15 groote Caproni-bommenwegpers. De eerste troe pen overschreden kort na het opkomen van de zon de rivier Mareb. De voorhoede werd gevormd doo* veiRenningstroepen, nitge- rust met machinegeweren. De Italiaansche opperbevelhebber, gene raal de Bono, heeft zijn hoofdkwartier verplaatst naar de nabijheid van de grens. Naar de «Star” bericht heerscht in de hoofdstad van Eritrea, Asmara, en In het Italiaansche hoofdkwartier een levendige drukte. De klokken van alle kerken telden en duizenden bevinden zich in de straten. Men verwacht, dat de Italianen morgen op alle fronten zullen aanvallen en men vreest een aanval uit de lucht op Addis Abeba. Donderdagmiddag is het volgende officleele dementi gepubliceerd: „Een telegram van den keizer van Abessinië aan den Volkenbond maakt melding van bet werpen van bommen door Italiaansche vliegers op bewoonde gebieden waarbij vrouwen en kin deren slachtoffer zouden zijn geworden. Het gaat hier om een oude, afgezaagde leugen, waar van de tendenz en de kwaadaardigheid al te zeer voor de hand liggen.” ROME. I Oct. (Havas). In offi cieuze Italiaansche kringen geeft men de volgende rechtzetting der gebeurtenissen. Den tweeden October werd het fort Adoea door Italiaansche vlieg tuigen onder de volgende omstan digheden gebombardeerd. Het eska der onder bevel van Graaf Ciano deed *n verkenningsvlucht, waarbij vlugschriften in het grensgebied liet vallen, toen het met geweren en mitrailleurs werd beschoten, waar bij echter geen slachtoffers vielen. Het eskader zette vervolgens koers naar Adoea men vallen. Een ander eskader, namelijk dat waartoe de beide zoons van Mus solini behooren, dat bemerkte, dat het eerste werd aangevallen, steeg eveneens op richting van bardeerde. Men wijst er hier op, dat de tegen spraak van Woensdag en Donder dag van het bericht van het bom bardement van Adoea nog steeds juist is, aangezien niet de stad doch het fort werd gebombardeerd. De Italiaansche regeering heeft den Volkenbond een telegram gezon den, waarin wordt gezegd, dat een bericht van een nieuw bombarde ment door vliegtuigen van de hos pitalen van het Roode Kruis te Adoea van eiken grond ontbloot is. Het is niet waarschijnlijk, dat de Italiaansche troepen onmiddellijk Adoea kunnen innemen, omstreeks 50.000 man Ethiopiërs moeten rond de stad liggen. Verder verheffen zich 20 K.M. Adoea de hoogste obelisken der wereld, n.l. die van Acktoem, waar de eerste koningen van Ethiopië begraven liggen. S De Ethiopiërs beschouwen deze als heilig en zullen ze zeker niet zonder strijd afstaan. Vanaf de rivier Mareb bestaan geen wegen meer en de Italianen moeten langs de karavaanpaden op rukken door het geaccidenteerde terrein, dat 1000 meter stijgt op elke 60 kilometer. Luchtaanvallen, welke op Addis Abeba worden verwacht, leidden het in stelling brengen van af- **urkanonnen in de onmiddeUjjke nabijheid der voornaamste centra. De Brltsche troepen worden steeds meer ver- 111 net sopstation van den van AJexan nut net Westen loopenden 200 KAL lan- •““Foestljnspoorweg zijn kanonnen opgesteld hoeveelheden oorlogsmateriaal z|jn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 17