ONS BLAD Genève praat over sancties Addis Abeba beschermt zich tegen luchtaanval Italië wil van geen halt weten J Het nieuws van heden Vinei krijgt paspoort Waarschuwing van Amerika De verkiezingen in Memel OORLOGSCOMMUNIQUÉ UIT ROME Parade te Rome zijn Het Suez-kanaal DE BAROMETER Een technische commissie Indien economische sancties niet helpen wordt gesproken over een blokkade van alle mogendheden JOH. LAUWERS PAYGLOP J ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER iNT nze ra zen» in SPMT- roepen, zjjn «n tertaad VEREENIGDE katholieke pers - NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Geen Fransch crediet aan Italië? Goudvoorraad Ned. Bank De sterkte van het Russische leger Berlijn houdt zich afzijdig Italiaansche soldaten In gezelschap van eenige Abesstnürs, die schap met hen hebben gesloten Duitschland doet niet mee aan sancties in Adoea zou, ondanks de militaire sfeer, het burgerlijk leven weer zyn gewonen gang gaan Japan verwacht een langdurigen oorlog Wat de Italiaansche bladen melden Buitenlanders verlaten Abessinië Belgische officieren in Abessinië DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het zal met de wapenen worden opgelost WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 Per Voor I 2- 12.85 do Z.H. de Paus en Joego slavië Eden voorzitter der commissie? W as» Geen sprake van, dat het conflict naar diplomatiek terrein wordt verplaatst Volgens een Fransch blad geen stuiting en geen verhooging der tarieven Slechts die landen, die bereid zyn sancties te treffen, zullen in de commissie zitting nemen Tegen het werpen van bommen op Amerikaansche gebouwen te Addis Abeba ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op peg- één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Li’0** Legatie te Addis Abeba was het middelpunt van spionnage GENèVE. 8 Oct. (A. N. P.) Naar alhier verluidt, acht men de waarschijnlijkheid groot, dat de En- geische gedelegeerde. Eden, tot voorzitter van de coördinatie-com- missie zal worden gekozen. Ongeveer 80 pet. der stemmen op de Duitsche lyst uitgebracht Italië moet verder gaan ka 1 “*111 lucht- Bit legatie Italiaanse be 4 Derde match Eewe—Aljechin afgebroken. o l in omge- de haar vriend- Vorige stand 757 A. nas. ■ham h Volkenbondsvergadering aal heden de aanctie- kwestie bespreken. Addis Abeba beschermt xieh teren een aanval. De eerste Italiaansche troepen verlaten het legerkamp in Eritrea om naar Adoea op te rukken ROME 8 Oct. (Reuter). De troepen versche pingen naar Ooat-Afrlka duren ononderbroken voort Zoo vertrokken Dinsdag uit Napels de stootn- boolen „Gange" en „Qulrinale" terwijl te Reg gio in Calabné met den meest mogeiyken spoed de verscheping eener divisie wordt voorbereid. DJIBOETI, 8 Oct. (Reuter). Vandaag is hier een detachement Fransche troepen bestaande uit 43 officieren en 1000 manschappen, aange komen. Het vertrek van de Abeosinlë. Nadat de bovengenoemde commissie haar voor stellen tal hebben geformuleerd, zal het aan den Raad staan den leden een bepaalden datum aar. te bevelen, waarop met de uitoefening van eco- nomlschen druk zal worden begonnen. In prin cipe moeten alle landen aan sancties deelne men; de Assemblée van 1921 erkende evenwel, dat sommige landen mogelijkerwijs genoodzaakt zouden zijn, speciale maatregeleb te nemen. Op deze wijze zal de mobilisatie der Brltsche vloot gewettigd kunnen worden verklaard. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is blijkens den jongsten weekstaat over de laat ste bench (periode met 19 millloen toegeno men. blokkade van alle mogendheden, of van of twee mogendheden, die handelen op in structies van den Volkenbond. Dit is een uiterste maatregel en ligt op het terrein van militaire sancties. veel viel. aan NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 8 zijde regee- De goudvoorraad der Ned. Bank is de afgeloo- pen week met 18*4 millloen toegenomen. Prijsstijging van levensmiddelen als gevolg van den internationalen toestand. en Ma- Belgiscbe wen van Anderzijds zal de Raad zekeren landen kunnen toestaan de maatregelen, waartoe is besloten, op te schorten, op voorwaarde, dat deze afzij digheid niet tot gevolg heeft, dat het resultaat der sancties In gevaar wordt gebracht. Wanneer de procedure der Volken bondsreso- luties van October 1921 zal worden gevolgd, dan zullen eerst de diplomatieke, niet echter de con sulaire betrekkingen worden verbroken. Vervol gens zal het postverkeer beperkt worden, daarna het spoorwegverkeer en ten slotte worden eco nomische sancties toegepast. De economische sancties bestaan In een be perking van den uitvoer van zekere goederen, welke gebruikt kunnen worden voor militaire doeleinden. zal afhan- Bond zijn Uniforme regeling In sake Ongevallenverzeke ring voor deelnemers (jonge werkloosen) aan door de Overheid gesubsidieerde vakcursussen, werkobjecten en werkkampen. ROME. 8 Oct. (Havas). In offlcieele krin gen spreekt men het bericht tegen, vol gens hetwelk Adoea weder door de Abes- slniërs zou zijn heroverd. ROME. 8 Oct. (A.N.P.) Gemeld wordt, dal Italiaansche strijdkrachten een aanval der Abesslnlërs op de stad Om Anger een belang rijk Ilallaansch handelscentrum, dat juist over de Abeosiniache grens dicht bU den Soedan ia gelegen, hebben afgeslagen. Wat betreft de toepassing van artikel 16 var. het Volkenbondsstatuut zullen aldus ver neemt de speciale correspondent van Havas het secretarlaat-generaal en de Assemblée uit gaan van de Volkenbondsresolutles van 4 Oc tober 1921, die een Interpretatie van artikel 16 bevatten. BERLIJN, 8 Oct. (Reuter). Naar In offlcieele kringen te Berlijn aan Reuter wordt medege deeld, zal Duitschland in overeenstemming met de herhaaldelijk door Hitler afgelegde ver klaringen op een verzoek van den Volken bond tot deelneming aan sancties tegen Italië zonder twijfel antwoorden, dat het niet ïe- mengd wenscht te worden In een Internatio naal conflict dat het niet aangaat. De formuleering van dit antwoord gen van de bewoordingen, waarin de vraag zal inkleedcn. Duitschland. zoo werd be toogd. heeft er reeds meermalen op gewezen, dat het In den Volkenbond geen deugdelijk In strument ziet voor de oplossing van internatio nale problemen. In dit standpunt der Wllhelm- strasse is geen wijziging gekomen. ROME 8 Oct. der Italiaansche front in Oost-Afrika seinen aan hun bladen. «U-groep erdam la ton <te»4 i gelaten, ite (Woo 1 behing, at als 4e Mn. u 14a sullen de dat den k 30 1)0- voor de evenlueele uitaending van een ambu lance naar Abessinië. 1 On. Liverpool. Bristol Oct. Ua. Isn. 1 uur m n Phti*. ’o", pen. i te Halte 1 Oct. IJ Valentis r ■colons ts M-Toik, Irsvesend. m op te Hsmb. de Tjne. •a. 7 Oct 7 Ort. t. Olbral- ADDIS ABEBA. 8 October. (A. N. P.Berichten uit Adoea melden, dat de Abessiniërs kuilen hebben gegraven, welke zq met takken en aarde hebben verborgen om er Ita liaansche tanks in te laten vallen. Dergelijke kuilen zijn de inlanders gewoon te maken bij de jacht op groot wild. Naar verluidt zjjn inder daad vier tanks in de kuilen vastge raakt. De bemanning zou door de Abessinische soldaten zjjn bracht. Te Addis Abeba is men begon nen op de heuvels buiten de stad onderkomens te graven om de be volking bij een luchtbombardement te kunnen bergen. ROME. 8 Oct. Op de Vla del Impero is heden voor Mussolini een parade gehouden door 10 000 officieren en 50.000 manschappen van de fas cistische jeugdorganisatie. Nadat de troepen voorbij gemarcheerd waren, begroette Mussolini vanaf het balkon van het Palazzo Venezia de officieren der jonge fascisten. Hij herinnerde hen aan de groote verantwoordelijkheid, die zij droegen ten opzichte van de opvoeding van de jeugd van Italië en daarmede voor 1 200 000 op- groelende Italianen. Het gaat er om, zoo zeide de Duce. hun zielen te scherpen als een dolk, dien men op het juiste oogenbllk gebruiken moet. TOKIO 8 Oct. Naar verluidt heeft de minis ter van oorlog tijdens een kabinetsraad uiteen gezet, dat het waarschijnlijk geacht moet wor den, dat de Italiaansch-Abesslnische vijande lijkheden een langdurig verloop zullen hebben, gezien de bergachtige gesteldheid van het oor- logsterrein ten Zuiden van Adoea en de woestij nen ten Noorden van Oeal Oeal. ROME. 7 Oct. Z. H. de Paus neeft Maandag den apostollschen nuntius van Joego-Slavlë Mgr. Pellegrinettl en den Joego-Blavtechen gerant Ivrem Slmlcs In audiëntie ontvangen. "■“«cm. L Wax. r PARIJS. 8 Oct. (D.N.B) Het leger van Sovjet-Rusland U op het oogenbllk tien mll- lioen man sterk, aldus verneemt de ..Matin" Het effectief van het actieve leger bedraagt 1% millloen man. waaronder 40 000 officieren De opgeleide reserves van 1923—1934 omvatten S% millloen man. De lichte artillerie beschikt over 4500 stuk ken geschut, tegen 2 400 drie jaar geleden en de sware artillerie beschikt over 700 stukken, tegen 600 drie jaar geleden. Ook het aantal tanks is aanzienlijk toege nomen De oorlogsvloot van het roods leger telt op het oogenbllk 4 300 vliegtuigen, waarvan 150 ■ware bommenwerper». PARIJS 8 Oct. (Reuter). Terwijl algemeen werd aangenomen, dat In de maandelljksche vergadering van aandeelhouders van de 8ues- Kanaal-MaatschappU, de kwestie van de slui ting van het Kanaal niet was besproken, meent de „Intranslgeant" te weten, dat de kwestie wel in de vergadering is besproken, maar in leder geval terstond van de hand is gewezen. Men was van meenlng. dat noch de Pransch- Egyptlsche overeenkomsten van 5 Jan. 1856. noch het verdrag van Constant inopel van 1888 een sluiting van het kanaal toelieten. Tevens is in de sitting het denkbeeld, om het passage-ta- riel te verdriedubbelen, verworpen. De speciale correspondenten bladen aan hei Noordelijke De Fransche militaire attaché is heden naar Diredaoea vertrokken. Hij zal daar alle'voor bereidingen treffen, die noodig zjjn voor het spoedig arrlveeren van de Fransche troepen, die bestemd zijn voor de bescherming van den spoorweg. dat In Adoea. ondanks de militaire sfeer, het burgerlijke leven weer zijn gewonen gang gaat. De inboorlingen sljn in grooten getale terugge keerd en hebben van de Italiaansche troepen levensmiddelen en medicamenten gekregen. De bevolking verdringt zich bij de commando posten. waar de koloniale ambtenaren, die de troepen volgen, voorbereidingen treffen voor een eerste regeling van het civiele leven. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met bevolkings- telling. De krijgsgevangenen aldus de cor respondenten verder betreuren het geens zins, dat zij in Italiaansche handen zijn ge vallen. zy vertellen, dat de groote vliegtuigen en de aanvalswagens en soldaten van Musso lini ontzetting gewekt hebben onder de Abes- sjjnsche hoofden, die de Inboorlingen hadden opgeruid tot een anti-Itallaanschen kruistocht. Uiteraard geven de correspondenten ook uit voerige beschrijvingen van oorlogsepisodes, waarin de moed van de Italiaansche arbeiders en soldaten naar voren wordt gebracht. Zoo wordt als bijzonder staal van Italiaansche krljgsgeestdrift verteld, dat een aantal arbei ders, die walertransporten tot by het front vervoerden, eenmaal in de frontlinie aangeko men, oruniddellljk deelnamen aan den strijd en er selfs In slaagden een vijftal Abeaaljnen ge vangen te nemen. MN. Vinei GENEVE (Reuter) De regeering t»n Ethiopië heeft den Italiaanschen gezant te Addis Abeba verzocht het rrondgebied van Ethiopië on middellijk Ie verlaten. Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: kwartaal voor Alkmaar buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door |4,V. Drukkerij De Spaarneflad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger ADDIS ABEBA 8 Oct Van bevoegde wordt medegedeeld, dat de Belgische ring den alhier vertoevenden Belgischen op- leidlngs-officieren verlof heeft verleend Abessinië te blyven. De officieren zullen belast worden met opleiding van de Abessinische politie. Sen op SunderitM Bom VA Oet. vu ATHENE, 8 Oct. (Reqter) Na afloop van een langdurige zitting van den Oppersten raad voor de nationale verdediging, verklaarde de premier Tsaldaris. dat Griekenland alle maatre gelen getroffen heeft voor de veiligheid van het land en voor voldoenden toevoer van levens middelen en grondstoffen. ADDIS ABEBA 8 Oct. (Reuter). De Ita liaansche gezant heeft by den minister van Bui tenlandsche Zaken geprotesteerd tegen de ar restatie van sUn koerier, Bondl, In de nabij heid van Diredaoea. GENèVE, 8 Oct. (Reuter). Van- bespre- voor- over de kwestie der sanctie-maatregelen. De leider van de handels-politieke af- deeling van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, Coulon- dre, is te Genève aangekomen om de Fransche delegatie met zijn ad vies by te staan. Laval en Eden hebben heden eveneens een onder houd gehad. De Volkenbondsvergadering zal morgenmiddag onder voorzitter schap van Benesj bijeenkomen. Zij zal een technische commissie instel len voor de coördinatie der sancties. Waarschijnlijk zullen alleen staten, die bereid zijn de sancties te steu nen, van deze commissie deel uit maken. Volgens Reuter zijn naar schatting op de Duitsche lijst tusschen 79 en 84 procent van alle stemmen uitgebracht. Indien deee middelen Italië er niet toe brengen een meer conciliante houding aan t« nemen, dan wordt gesproken over een Behalve 130 Italiaansche onderdanen, die heden uit Diredaoea zyn vertrokken, zijn Dins dag 110 Europeanen, waaronder vele Arme niërs en eenige Duitsche gezinnen. met den vroegen trein naar Djlboeti gegaan. Vandaag zullen nog meer buitenlanders Abessinië ver laten. Berichten over een bombardement van Addis Abeba door Italiaansche vliegtuigen worden van Abessinische zyde „een ongehoorde canard" genoemd. MEMEL, 8 Oct. (Havas) De voorloopse uitslagen van de verkiezingen in het Memel- gebled luiden ais volgt: Elnheitsllste52000 stemmen. Litausche par tyen 16000 stemmen De Litausche partijen hebben reeds op Ijf zetels beslag weten te leggen. De definitieve uitslagen zullen morgen wor- Deze afweeractle moet definitief uitgevoerd den bekend gemaakt. worden. De verovering van Adoea en andere belangrijke strategische punten heeft in het kader van de totale actie nog slechts locale beteekenls. Italië moet verder gaan en deze noodzakelijkheid wordt door de ontwikkeling der zaken in Genève bevestigd, ja nog ur. genter. Hiermede, aldus vervolgt het blad, wordt wel is waar een hervatting van een nader onder zoek van het Abessinische probleem tezamen met de beide belanghebbende mogendheden. Frankryk en Engeland, op de basis van het verdrag der drie mogendheden van 1906 en de in aansluiting daarop gesloten over eenkomsten, niet uitgesloten. De beide proble men met betrekking tot Abessinië, resp. met betrekking tot de Europeesche mogendheden kunnen tegeiykertyd. zy het ook met versehll- lende middelen, behandeld worden. De kwestie van de Italiaansch-Abesslnische betrekkingen wordt met de door Abessinië toegepaste en af gedwongen methodes, dus met de wapenen, op gelost. Het andere probleem kan langs diplo- matleken weg worden opgelost, waarby de zin voor de realiteit en het gevoel voor rechtvaar digheid elndeiyk moeten komen op de plaats, die hun toekomt. PARIJS, 8 Oct. (Reuter). De speciale ver slaggever van de ,-Agence Economtque et PL nanclère" te Genève meldt, dat de Fransche delegatie het te Londen verspreide gerucht te genspreekt. als zouden Fransche banken, waar onder de Rothschildbank, een leening ten be drage van t 8 millloen ter beschikking van Italië hebben gesteld. ROME. 8 Oct. (Reuter). In een officieel com muniqué wordt omtrent de operaties In Ethio pië het volgende medegedeeld: „In den loop van den dag van 7 October hebben de troepen de achter Adoea bezette stellingen verder bevestigd en van verbindin gen voorzien; de wegen zyn reeds bruikbaar voor kolonnes tot aan het front. Een tegenaanval op Omager werd door As kari's uit het grensgebied van Tessenel afge slagen. De bevolking van het bezette gebied heeft on der het cultuursymbool van de Italiaansche driekleur haar normale leven hervat. By de operaties van de laatste dagen werden honderden gevangenen gemaakt, terwijl oorlogsmaterieel den Italianen In handen Door de beschermingsmiddelen, welke Italiaansche zyde worden gebruikt zyn hier de verliezen gering. De verliezen van Abessinië zyn zwaar, hoewel niet nauwkeurig vast te stellen De stemming van alle Italiaansche troepen is uitmuntend. UMte. M*Uritha. lelakl, t, ilsnc. ADD18 ABEBA. 8 Oct. (A. N. P.) Abreslnlsi he regeering heeft “•kgetaaügde te Rome opdracht gegeven paspoort aan te vragen. De** maatregel, aldus meldt Reuter nader, •ordt gemotiveerd met de verklaring, dat de ïttant, niettegenstaande zijn gegeven woord, gemaakt van den radiopost van Naar uit Khartoem gemeld wordt, is de Italiaansche consul van Gondar in Gallabat aan de grens van Soedan aangekomen Zoodra de wegen begaanbaar zijn zal hy zich per auto naar Asmara in Eritrea begeven. daag zijn voorbereidende kingen gehouden tusschen de aanstaande gedelegeerden ROME, 8 Oct. (D. N. B.) De Italiaansche actie in Oost-Afrika moet ooit na Adoea worden voort gezet, aldus verklaart de semi-offi- cieele „Giornale d’Italia” in haar hoofdartikel van heden. In eenige buitenlandsche kringen, schrijft het blad, heeft men ge meend, dat Italië na de verovering van Adoea halt zou houden en de verdere ontwikkeling van den toe stand naar diplomatiek terrein zou verplaateen. Deze kringen hebben zich echter vergist. Het gaat voor Italië niet al leen om een prestigekwestie, of om den nationalen trots; veeleer moet ’n einde gemaakt worden aan den jongsten aanvalstoestand, reap, den ononderbroken en niet geprovoceer- den aanval van Abessinië. Wbruik heeft legatie. legatie was het middelpunt van apionnag.- •B intriges tegen het keizerrijk Ethiopië. regeering van Abessinië heeft den Vol- «nbond van haar besluit in kennis gesteld en medegedeeld, dat zij alle maatregelen **eft getroffen ter bescherming van den ge- *nt en het personeel der legatie op Abesol- gebied. WASHINGTON, 8 Oct. (A.N.P.) Staatsse cretaris Huil heeft heden medegedeeld, dat hij reeds op 5 October in Rome stappen heeft gedaan ter verhindering van het wer pen van bommen op de Amerikaansche legatie en Amerikaansche huizen in Addis Abeba. Het dak van de legatie en de daken van de ziekenhuizen, scholen en andere Amerikaansche gebouwen zijn bedekt met de Amerikaansche vlag dan wel beschilderd met de kleuren van de Amerikaansche vlag. De Amerikaansche ambassadeur in Rome heeft dit ter kennis gebracht van de Ita liaansche regeering en onder overhandiging van een kaart van Addis Abeba met nadruk geëischt, dat de autoriteiten aan het front daarvan op de hoogte zouden worden ge- steld. De Amerikaansche regeering verwacht, dat men Amerikaanse!) eigendom veilig stel len aal. zy gelooft, dat er nu bU het Ita liaansche opperbevel in Oost-Afrika geen twijfel meer over kan bestaan, welke plaat sen onder geen omstandigheden mogen wor den aangrvallen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9