Veertig jaar cinematografie Vervanging van de Warenwet Een groot werk voor ons land behouden WERKLOOSHEID STIJGT 1 GROOTE HERDENKING TE AMSTERDAM DOOR samenwerking VERKREGEN DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 Baconcontract wordt opgezegd Goudvoorraad Ned. Bank EERSTE KAMER Film Muziekbibliotheek Scheurleer Hulde aan Lumière De bouw Opruiing tegen wettig gezag Verschuiving van lasten lTIE R.K. HANDELSREIZIGERSVER. Nieuwe algemeen adviseur Ten at ad huize Overleg gewenacht 15 Het postvervoer naar Britsch-Indië Van een deugdelijke controle zal geen sprake meer kunnen zyn Senator De Savornin Lohman stelt vragen De Regeering en het AJ.C.-kamp In de tweede helft van September weer 2192 meer Heel Nederland heeft er belang bij Mr. A. de Blocq tot griffier benoemd i I De „Amsterdam” moeiten gespaardveel off er a gebracht, om de tweede Staten dam hier te doen bouwen Conaumptiemelk Het offer der arbeidera kan het einde van de vorige week werden «besturen van dan Alg. Ned. Metaalbewerkers- b°nd. den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond en «n Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland T°or de vraag gesteld, eerst door den minister ’“‘Arbeid, prof. Gelissen en daarna door de van de vijf groote ondernemingen: de "«♦terdamsche Droogdok Maatschappij. Wllton- '"'üenoord, P. Smite Jr. te Rotterdam. Werk- te Amsterdam en de Maatschappij „De y~de" te Vlisslngen of er van deze zijde king verleend kon worden om den bouw ’*n den tweeden „Statendam” in ons land te bonden. Prachtig ataal van aamenwerking Hoogere tarieven voor de K.L.M. Mr. Tepe over de cultureele be- teekenia van de film en de verwachtingen voor de toekomat Een maand voorwaardelyke hech tenis en boete opgelegd Weder een lichte atyging en cultuur Sep- zegd. hij, ierkwarüez rem- en dM werd Omstreeks Verschenen Is het voorlooptg verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp verla ging van de openbare uitgaven door vervanging van de Warenwet door een andere wet betref fende hoedanigheid en aanduiding van waren. Zonder deze zou het voor de regeering niet mogeltjk zyn geweest het verschil tus schen de aanvankelijke offerte der samen- Blljkens den Jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de af. geloopen periode met 6 miUloen gulden gestegen. werkende werven en bultenlandsche aan biedingen te overbruggen? Om dit doel te bereiken, om deze werk gelegenheid te scheppen, hebben we met elkaar de tanden op elkaar geklemd en we zijn geslaagd, besloot de minister. dtng’» e<W*' Hotel* Ook de regeering en de reederij hadden thans alles gedaan Wat mogelijk was en er bleef nog* een bedrag van 750.000 te overbruggen. De werkgevers moesten Maandagmorgen beslissen en hebben zich verplicht een deel van dit be drag voor hun rekening te nemen, mits de vak- besturen bereid waren hun medewerking te ver leenen om een bedrag groot ƒ300.000 bijeen te doen brengen door korting op de loonen. Het lijdelijk karakter, In het algemeene be- zulniglngsontwerp aan de maatregelen op het gebied van de warenwet gegeven, is bij dit wets ontwerp teruggenomen. Zoo is er een nieuw en ernstig bezwaar bijgekomen, nl. dat de waren wet nu voorgoed ten doode is opgeschreven. BIJ een wervelstorm over Cuba werden dertig personen gedood en velen gewond. Een verwoeste suikerfabriek in de hoofdstad durende de veertig jaar. dat de film nu heeft bestaan, zijn standaard van appreciatie gestadig aan heeft ontwikkeld. der werkverschaffing, rede, waarmede hij Op onze vraag wanneer met den bouw van den tweeden „Statendam" begonnen zal wor den, zei de heer Wierdsma dat dat nog wel eenige maanden zal duren. Er zullen eerst nog verachillende besprekingen moeten worden ge voerd. Men heeft ook nog geen beslissing aan genomen of het casco van den „Prinsendam” volgens het Mayer-systeem zal worden gebouwd. Op 1 April 1938 zal heb schip definitief in de vzart worden gebracht. De geheele bouw zal ongeveer 3 Jaar in beslag nemen. Het schip zal op de helling van de Rotterdamsche Droogdok Mij. worden gebouwd. het een »d. IndU •rt, eaa l duo ^ettT29A. van de Ji laan, na st beden beterenda bekomen, it 14 kte- neusingte De teer feurlted er: In een Ja- o. Het go- -wedstrijd, en dag te te Hirer- uidertwar- Raptde l idaal, ttljf ik behaald: i: U. P. 8, pr. Burger- Politie Til- m taxi uit Jocjanaar e ran de zijn twee hospitaal band D«t nes do» ■n diree- dat l mei bet en wek* kun* m in de Pfl Daartoe waren verschillende wegen mogelijk, n.l. loonsverlaging of wel, verlaging alleen voor hen, die aan het schip zouden werken als het toepassen van een omslag of inhouding tot het benoodlgde bedrag bijeen is. Maandag hebben de samenwerkende be sturen, na alles wat met dese aangelegen heid in verband staat nog eena overwogen te hebben, besloten hun medewerking toe te zeggen en voor de leden te verdedigen, dat dit bedrag van drie ton bijeen gebracht moet worden door inhouding op de loonen van alten die werkzaam zijn in genoemde vijf ondernemingen, ongeacht of sjj al dan niet aan dit schip werken. Dit zal moeten geschieden door inhouding van 2% pCt. van het loon, dat tedere week wordt ontvangen en dit zal moeten duren tot genoemd bedrag bijeen is. Verscheidene leden vroegen bovendien, of het wel goed gezien is, de contröle op de waren te verminderen, nu cursussen worden geopend om vrouwen te leeren, hoe zij haar gezinnen voor weinig geld zoo goed mogelijk kunnen voeden. Ook over den naam van het nieuwe schip Is Mg geen beslissing gevallen. Hoewel men al- «emeen spreekt van de ..Prlnsendam". is het ■er wel mogelijk, dat het den naam „Amster- <Mm” zal krijgen. In het Koloniaal Instituut te Amster dam had Dinsdagmorgen de herdenking plaats door den Nederlandschen Bios coopbond van de uitvinding van de cinematografie voor veertig Jaar. Voor zoover het ophouden der RlJksbljdrage en het vervallen der verplichting voor de ge meenten tot instandhouding van of aansluiting bij een keuringsdienst ten geyolge zal hebben, dat dergelüke diensten worden opgeheven, zal, naar de overtuiging van vele leden. In uit gestrekte gebieden van een deugdelijke waren- contróle geen sprake meer kunnen zijn. Thans onder de oogen ziende de vraag, welke beteekenls de film in de eerste Jaren van haar bestaan in cultureel opzicht heeft gehad, on derscheidt hu, de documentaire film en de speelfilm. Wat de speelfilm betreft, deze heeft in cul tureel opzicht een nog belangrljker taak te ver vullen dan de documentaire film. Terwijl de documentaire film de stoffelijke wereld, de physlek waarneembare dingen voet voor voet, inwendig en uitwendig, in hun ont staan en groei, hun aard en samenstelling, hun beweging en rhythme uitvorscht, analyseert, be weegt zich de speelfilm op het terrein van het zooveel subtielere zleleleven van den mensch, het menschelljk handelen, individueel en so ciaal. Ten slotte geeft spr. een kort antwoord op de vraag: wat mogen en moeten wij van de film in cultureel opzicht verwachten? Wijs gehanteerd door in alle opzichten be voegde kunstenaars, is de film in staat om het beschavingspeil van het volk, dat is zijn ver standelijk vermogen en zjfn zedeiyke behande ling gunstig te beïnvloeden. Want niet alleen de „Schelde" te Vlissingen, de „Rotterdamsche Droogdok Mij." Wilton yeljenoord, de N V. Machinefabriek P. Smit Jr. M Werkspoor te Amsterdam, die een werkzaam „rotol in den bouw zullen hebben, zijn met deie opdracht ten zeerste gebaat, maar tal- in^. andere firma’s, over geheel Nederland renpntd. zullen opdrachten ontvangen tot het leveren van bepaalde onderdeden Voor zoover echter de gemeenten keurings diensten in stand zullen houden, zal er van bezuiniging op de gezamenlijke openbare uit gaven niet of nauwelijks sprake zijn en zal slechts een verschuiving van lasten -. van het rijk naar de gemeenten plaats vinden. Verscheidene leden hadden den indruk, dat het rijk erop speculeert, dat de gemeenten, die nu een keuringsdienst hebben, voldoende ge voel van verantwoordelijkheid zullen hebben om dien dienst in stand te houden, zonder dat het rijk erin behoeft bij te dragen. De voor gestelde regeling moet echter onvermijdelijk tot chaotische toestanden leiden. Het is daarom de taak van de overheid om met meer recht, dan waarmede zij maatregelen treft tegen vervalsching van le vensmiddelen. te waken tegen vervalsching en bederf van dit geestelijk voedsel en om stlmuleerend of handelend op te treden, naarmate van het te kort schieten van het particulier initiatief. De directeur van den Rljksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 23 tan. 28 Septem ber het aantal leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigln- gen bedroeg 544.100, waarvan 75.300 landarbei ders. In de maanden Mei tan. November wor den geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenlglngen van landarbeiders ont vangen. De werkloosheid onder de overige 468.800 ver zekerden bedroeg 30 2 pCt. In de vorige verslagperiode (9 t.nr tem be r 1£35> bedroeg de werkh In de overeenkomstige weeji 1934 en 1933 was de werkloosheid onderschep, denlfjk 25 8 pCt. en 24.1 pCt. Bü 1061 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 28 September in totaal 380.014 werkzoekenden Ingeschreven, onder wie 358.911 mannen. Van doze werkzoekenden waren er 380.743 werkloos, onder wie 344 903 mannen. Over deze voor ons land zoo blijde gebeur tenis heeft prof. dr. Ir. H. O. J. H. Oelissen. minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, In een onderhoud met den „Telegraaf- correspondent oan. gezegd: „Onnoodig te zeggen, dat ik uitermate ver heugd ben, dat het mogelijk is gebleken, dit groote werk^ dat overeenkomt met geduxepda twee jaren arbeid voor tweeduizend man vodf Nederland te behouden. De vraag rijst, of de regeering voor alle ge meenten het mogelijk zal blijven maken, al of niet in samenwerking, keuringsdiensten in stand ta houden. Zal zij aan noodlijdende gemeenten toestemming verleenen daartoe? De regeering hoopt, dat het bedrijfsleven voortaan de contröle zal steunen, b.v. doordat bepaalde groepen producenten en handelaren overeenkomsten zullen sluiten met keurings diensten, die zullen blijven bestaan. Verscheidene leden vreesden echter, dat, als de voorgestelde wetswijziging op 1 Januari 1936 In werking treedt, vele keuringsdiensten reeds zullen zijn opgeheven, voordat zulke overeen komsten tot stand gekomen zijn. Op 14 September bedroeg het totale aantal Ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 376.022. onder wie 358.551 werklooaen. Het aantal werkzoekenden Is blijkens het boven, staande sedert 14 September gestegen met 3992. het aantal werkloozen daaronder met 2192. In plaats van den tot pastoor benoemden ad viseur, den zee ree rw, heer H. H. B. Mulder (vroeger kapelaan van de St Catharlnaparochie te Utrecht), is benoemd tot algemeen adviseur van de R.K. Vereeniglng van Handelsrelzigers en Handelsagenten ,Bt Chnstoffel” de weteerw. pater B. J. w. Woerdeman O E8A. kapelaan van de parochie O. L. Vrouw van Goeden Raad to Utrecht. geerlng. Indien haar dit verzocht wortlt, die gemeenten tot samenwerking zal dwingen. Bij art. 7 werd gevraagd, of de bestaande provinciale diensten kunnen blijven bestaan. Eenige leden merkten op, dat de werkings sfeer der ambtenaren van een keuringsdienst niet beperkt moet blijven tot de gemeenten, tot het gebied van dien dienst behoorende. ZU moeten ook bevoegd zijn, bedrijven te contro- leeren, die waren in die gemeenten afleveren. Zooals het ontwerp thans luidt, zal het de vestiging van bedrijven in randgemeenten in de hand werken. Bü art. 19 achtten sommige leden het onbil lijk, dat de gemeenten de helft der liquidatie - kosten zullen moeten dragen. De wet heeft haar indertijd verplicht tot oprichting van of deelneming in een keuringsdienst. Trekt het Rijk zich terug uit de combinatie van Rijk en gemeenten, dan moet het Rijk betalen. Voorts behoort het Rijk ook bijdragen te geven in wachtgelden enz. ten aanzien van diensten, die niet geheel worden opgeheAn, maar alleen in gekrompen. Daarbij concludeerde hij, dat de film, In- stede van als nutteloos, ja schadelijk te woeden veroordeeld, veeleer de allergroot ste belangstelling verdient en opelscht van een leder, maar zeer in het bijzonder van hen, die door aanleg en talenten, of op grond van hun maatschappelijke positie In de eerste plaats verplicht en geroepen zijn om de cultureele belangen van het volk te behartigen. Werkspoor te Amsterdam en „de Schelde" te VHselngen zullen de machines leveren. Alleen datgene wat niet door Nederlandsche firma’s rervaardlgd kan worden zal In het buitenland •orden besteld. De heer D. C. Endert, directeur van de Rot- 'ertsmsche Droogdok Mij., deelde mede, dat voor de Nederlandsche industrie de bouw van dit schip een belangrijke werkverruiming be rekent De werf Van de Rotterdamsche Droogdok Mij *1 worden vergroot; het grootste schip dat daar «rtouwd is. meet 15.000 ton, terwijl het nieuwe •chip 33 000 ton meet. De groote gehoorzaal was geheel gevuld met genoodigden, toen de heer D. Hamburger, voor zitter van den Nederlandschen Bioscoopbond het woord nam om allen welkom te heeten, in het bijzonder den heer Louis Lumière en den Fran- schen gezant, om vervolgens te spreken over „Het film- en bioscoopbedrijf in Nederland". Verhoudingsgewijs is het hier te lande in het film- en bioscoopbedrijf geïnvesteerde kapitaal van meer dan 60 millloen gulden grooter dan in de meeste andere landen. Hieruit valt af te lelden, dat onze bioscooptheaters beter zijn ge bouwd en kostbaarder en fraaier zijn ingericht dan in het buitenland. Dat de exploitatie onzer bioscopen daardoor veel duurder is geworden, behoeft geen betoog. Helaas valt niet te verwachten, dat Neder landsche films, waarvan de vervaardiging nog betrekkelijk kort geleden ter hand Is genomen, het kostenniveau der Nederlandsche bioscopie zullen verlagen. Spr. zette uitvoerig uiteen, wat de Nederland sche Bioscoopbond in den loop van zijn bestaan voor het Interne bedrijfsleven heeft gepresteerd. Vervolgens sprak Prof. E. Hesse uit Delft over „De aesthetische beteekenls van de film". Elke kunst, zoo besloot spr. zijn rede, omvat nu eenmaal twee factorenden maker en den ge nieter, den kunstenaar en zijn publiek. De schil der uit de middeleeuwen had de kerk als last gever; de renaissance-artist had zijn vorstelijker. patroon. De fllmartist heeft als patroon groote publiek, dat door zijn talrijkheid meest vorstelijk betalende patroon is, die ge- Er wordt ontleend, dat, hoewel men algemeen Waardeerde, dat de regeering haar oorspronke lijk voorstel opgenomen in het algemeene be- zuinlgingsontwerp en strekkende om haar te machtigen, artikelen van de Warenwet bulten werking te stellen en in andere wijzigingen aan te brengen, heeft teruggenomen, waatooor een ongewenscht machtigingsvoorstel vervallen Is; vele leden meenden, dat ook aan het thans in gediende wetsontwerp zeer veel ernstige be zwaren verbonden zün. De strekking van alt voorstel is. zoo werd opgemerkt, dat de bepa lingen, op grond waarvan bepaalde elschen aan waren worden gesteld, zullen kunnen blijven bestaan, maar dat de regeling, die zekerheid verschaft voor een goed georganiseerde con tröle, zal vervallen. Waarom heeft de regeering niet, alvorens dit wetsontwerp In te dienen, overlegd met de ver schillende keuringsdiensten om na te gaan, welke bezuinigingen op de keuringsdiensten nog mogelijk zouden zijn en met de georganiseerde groepen belanghebbenden, om na te gaan, of daarvan bijdragen zouden zijn te krijgen? Dese leden, die dit vroegen, bij wie verscheidene andere leden zich aansloten, drongen erop aan. dat zulk een overleg met de gemeenten en het georganiseerde bedrijfsleven alsnog zou plaats vinden. Gevraagd werd een opgave van de besparin gen. welke de regeering b.v. van de eerste drie jargn van de voorgestelde wetswijziging ver in verschillende tevensmlddelen-lndustrieén werden vroeger twee soorten waren gefabriceerd, één soort voor de gemeenten met keuringsdien sten en goede contröle en een andere roort, „rommel", voor de overige gemeenten. Het staat te vreezen, dat de knoeiers opnieuw deze me thode zullen gaan toepassen. Vervanging van de Warenwet door het thans Ingediende wetsontwerp brengt gevaren mee voor volksgezondheid en bedrijfsleven. Het bericht, in een gedeelte van onze vorige oplaag reeds opgeno men, dat het nieuwe zeekasteel van de Holland-Amerika-Lyn te Rotter dam. de „Prinsendam” in Nederland zal worden gebouwd, is in de zee- vaartkringen te Rotterdam met groote blijdschap ontvangen. Deze beslissing, aldus vertelde ons de President-Directeur van de Hol land-Amerika-Ljjn, de heer J. R. Rjjperda Wierdsma, is niet alleen een belangrijke gebeurtenis voor de Ljjn en voor de stad Rotterdam, doch voor geheel Nederland.' Omtrent den bouw van de „Prinsendam" deelde de heer Wierdsma ons mede dat het nieuwe leeechip geen getrouwe nabootsing zal worden van de „Statendam”. In het algemeen al 14 den bouw het principe stroomlijn in praktijk worden gebracht. Het schip zal een lengte krijgen van 229 meter en een breedte van 3683 meter. De snelheid zal in vergelijking net die van de „Statendam" iets worden op- gevoerd, ofschoon het niet in de bedoeling ligt met de „Prinsendam” de „Blue Ribbon” te ver weren. Dit beteekent immers een te groot olle- wrbrulk met de daarmee gepaard gaande hoo- gere exploitatiekosten. De dienstsnelheid van de „Statendam" bedraagt 19 knoopen per uur en de prlnsendam” zal er 21 loopen. Twee schroeven met twee turblne-lnstallatles NOen het schip, met een Inhoud van 33.250 yiT. voortbewa^ep. Misschien zullen de pas- Mgien, die met den „Prlnsendam" des Zater dags van New-York vertrekken, reeds Vrijdags- morgens vroeg te Cherbourg aankomen. Wat de passagiers-accommodatie betreft deelde men ons mede, dat de publieke lokaliteit op •eer bescheiden schaal zal worden uitgevoerd. Bet aantal hutten met badkamer zal, in ver houding met die van den ..Statendam", worden vergroot. De derde klas hutten zullen meer naar achteren worden gebouwd, met het gevolg dat men ruimere sport- en somerdekken zal ver krijgen. Voor de 1300 passagiers zullen 2 zwem baden worden Ingericht. Evenals op de „Normandie" zal op den „Prin- •endam” een theater worden gebquwd voor filmvoorstellingen, vergaderingen en bijeenkom sten. Tegen brandgevaar heeft men een geper- fectionneerd alarm-systeem bedacht. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is voor de volgende week bep^ld op cent per Uter. eventueel verhoogd met premie of ver minderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2Jk cent per Uter. Naar wij vernemen, heeft de minister van Landbouw en Visschery besloten het zg. be- concontract tegen 1 Januari 1936 op te zeg gen. Wij kunnen nog mededeelen, dat de reden, welke tot de opzegging van dit contract geleld heeft gelegen is in de omstandigheid, dat de hoeveelheid bacon voor export sterk terugge kropen is, aoodat het thans in alle opzichten wenschelijk ia een nieuwe regeling te maken. vijf hierboven genoemde groote werkgevers ult- genoodigd. om te vernemen op welke wijze het nog mogelijk zou zijn tot een oplossing te koenen en dit schip hier te houden. De werkgevers waren, na alles wat zij zich in deze al aan offers hadden moeten getroosten, aan het einde van hun kunnen en terwille van eigen bestaan zouden zij, hoe moeilijk het ook zou vallen, van dit werk moeten afzien als door de bonden geen medewerking kon worden verleend. w7oor de vertegenwoordigers van de bonden de vraag of wij aan de arbeiders mede- zouden verleenen, vrij gemakkelijk In «’«ttgenden zin te beantwoorden. ?00r de vak-centrales was reeds van alles »eaaan om te voorkomen, dat, om welke over- "Whgen ook, dit belangrijke werk ons sou ont- •M*n. zy konden er echter niet In toestem- “~^dat opnieuw loonsverlaging zou moeten **den aanvaard. ^terdagavond moest in deze een beslissing "00®eu worden en de besturen waren door de De minister was vol lof over de van de ver schillende partijen ondervonden medewerking. Tegenover den belangrijken financleelen steun, welken het rijk, ten deele „A fonds per du", overigens als credlet vla de Benas, bereid was aan de H AL te bieden, was het natuur lijk noodzakelijk, dat door de werven en door de arbeiders, waarlijk niet geringe offers wer den gebracht. De correspondent van de „Times" te Singa pore meldt, dat de regeering van de Straits Settlements maatregelen heeft genomen tegen het vervoer van luchtmall van Malaya naar Indlè met vUegtulgen van de K.LJ4. Verklaard wordt, dat met de Invoering van den dubbelweekschen dienst van de Imperial Airways tusschen deStraits Settlements en Londen er niet voldoende post van Singapore is voor twee Nederlandsche en twee Brltsche vliegtuigen. Verder wordt erop gewezen, dat de Imperia! Airways voor de mail naar Indlè beter is. omdat de Engelsche machines de post op vier plaatsen afgeven, terwijl de Nederlandsche machines dit slechts op twee plaatsen In Indiè doen. Wanneer de brieven voor Londen daartoe een speciaal opschrift dragen mogen zij met de Ne derlandsche vUegtulgen worden vervoerd tegen een hooger tarief d^i die, welke gelden voor de Imperial Airways. Bij de directie van de K L M. te Den Haag, tot wie het A.N.P. zich om inlichtingen wendde, was omtrent dezen maatregel niets bekend, hoewel men kon aannemen, dat hij Inderdaad zou zijn genomen. half vjjf heeft de loco-burge- meester, wethouder mr. G. C. J. D. Kropman, X bestuur van den Bioscoopbond ontvangen en toegesproken. Mr. Kropman wees daarbij op de groote cul tuurwaarde van de film, welke alleen dan aan wezig is. wanneer een waardevolle Inhoud met een waardigen vorm samengaan. Spr. gaf als zijn meenlng te kennen, dat zulke films allen steun verdienden en sprak het vertrouwen uit. dat de Bioscoopbond in samenwerking met an dere groepen als daar zijn de filmkunstenaars, de theoretici en de filmliefhebbers, de hoo- gere cultuuruitingen zou helpen bevorderen. De groote beteekenls van de uitvinding van de cinematografie verplichtte, naar spr. zelde, tot bevordering van de cultuur méér nog dan tot het stichten van groote industrieën. Met den wensch, dat de aanwezigen dit In zicht zouden deeien, besloot spr. zijn toespraak. Spr. besluit met den oprechten wensch. dat het Nederlandsche bioscoopbedrijf deze hooge cultureele roeping van de film, voor zooveel dat In zijn vermogen is, helpen bevorderen. Ten slotte sprak de heer D. van Staveren, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring over: „Louis Lumière en de histo rische ontwikkeling van zijn uitvinding." Deze reeks beschouwingen werd gevolgd door de aanbieding van het eere-lidmaatschap van aan den heer Louis Lu- klng is gemaakt, is meenlng, aat het nooit op den weg van Regeeringsvertegenwooralger kan liggen, voldoening uit te spreken over het feit, dat naast het symbool van een revolutionnalr staat kundig streven ook nog aan het nationaal em bleem eene plaats is Ingeruimd? Is voorts de minister niet van meenlng, dat de Regeering niet vertegenwoordigd behoort te zijn bij plechtigheden, waar „onoerscheidings- teekenen, welke uitdrukking zijn van een be paald staatkundig streven" worden ten toon ge steld althans zoo dat streven revolutionnalr ta. ook al zouden die emblemen door ae nationale vlag zijn geflankeerd? Zoo ja. is Zijne Excellentie dan bereid te bevorderen, dat. voor zoover zijn departement aangaat, met dit gevoelen rekening zal women gehouden? In verband hiermede laat spr. uitkomen, wat hij krachtens zijn levensbeschouwing onder cul tuur verstaat. Cultuur is de volledige ontwikkeling van den mensch als zedelijk wezen en van het mensch- dom als redelijk organisme. Het Eerste Kamerlid prof. De Savornin Loh man heeft den minister van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen, of do dlrecteur-generaal der werkverschaffing, de heer Geelen, In de rede, waarmede hij de werkkampen voor jeugdige werkloozen van de A. J. C. op 14 October J.1, heeft geopend, wij zende „op het feit, dat aan den ingang van het kamphuis, naast de roode vlag ook oe drie kleur wappert”, daaraan heeft toegevoegd, dat hij daarin .het bewijs (zag), dat men zien hier beschouwt als deel van het geheel"? Indien door genoemden hoogen ambtenaar Inderdaad een opmerking van dergelijke strek- de minister dan niet van „en zijn In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer was aan de orde het wetsontwerp tot toepassing van art. 83 der Comptabiliteitswet 1927 (Stbld. 259) ten aan zien van de bijdrage aan de stichting „Water bouwkundig Laboratorium" te Delft over 1933 en 1934, de kosten van toetreding van bet rijk tot en de bijdrage aan de stichting tot ver ruiming van werkgelegenheid voor academisch gevormden over 1933 en den tweeden en derden termijn van betaling van de koopsom voor de Muziekbibliotheek-Scheurleer. Het werd zonder debat en z. h. st. aange nomen. Daarna kwam aan de orde de voorziening In de vacature van griffier, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland. Al de 42 stemmen werden uitgebracht op mr. A. L. de Blocq, commles-griffier der Eer ste Kamer. De VOORZITTER Mr. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK, stelde voor, deze be noeming te doen Ingaan op heden. Z. h. et. werd hiertoe besloten. Mr. de Blocq legde In handen van den Voor zitter de vereischte eeden af,"waarna de VOOR ZITTER de volgende rede hield: „Ontvang, mijnheer de Blocq. mijn geluk- wenschen ter gelegenheid van uw benoeming tot griffier dezer Kamer. Met kunde en ijver heeft u haar gedurende bijkans 8 Jaren gediend. De uitslag van de zooeven gehouden stem ming bewijst op ondubbelzinnige wijze, hoezeer het College uwen arbeid op prijs stelt. U is de opvolger van een door de Kamer zeer betreurden man. Wat zij In hem verloor is u bekend. Het legt u groote verplichtingen op. Ik spreek de hoop uit, dat u de voetstappen van den afgestorvene zooveel mogelijk zult druk ken. Maak dat men van uwen dienst ten volle verzekerd is. Op grond van uw verleden koester ik daar van goede verwachtingen.” De leden hoorden deze rede staande aan en beantwoordden haar met applaus. De vergadering is vervolgens gesloten. Mr. A. Tepe, voorzitter der Katholieke Film Centrale te Lelden, hield vervolgens een rede over: „De cultureele beteekenls van de film". Spr. behandelde de volgende vragen: „Welke beteekenls heeft de film In de 40 jaar van haa- bestaan gehad in cultureel opzicht?" en „Wat moggn en moeten wij van den cultureelen invloed van de film in de toekomst verwach ten?" Ter voorkoming van misvattingen leverde spr. eerst enkele verklarende beschouwingen over film en cultuur. Voor overleg met de leden of personeelen te daarbij geen gelegenheid meer gegeven en de besturen stonden daarbij voor de belangrijke beslissing in deze de verantwodkdelijkheid op zich te moeten nemen. Wanneer zij medewer king afwezen, zouden zij de laatste kans om dit schip In ons land te doen bouwen, ver spelen. Waar zij omtrent dit laatste van Z. Exc. minister Gelissen, zoowel als van de vijf be trokken ondernemingen de stellige verzekering hadden gekregen, hebben de besturen den knoop in deze doorgehakt en hun medewerking toege- De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag mevr, mr. 8. de R. de Z. uit Rotterdam veroordeeld tot f 75 boete of één maand hechtenis, wegens het plegen van opruiing tegen het wettig gezag, hetgeen zy gedaan zou hebben in een vergade ring van de Revolutionnalr-Socialistische Ar beiders Partij te Almelo. De eisch luidde één maand voorwaardelijke hechtenis, benevens t 75 boete. den Bioscoopbond mière. Tot slot werd een historische film vertoond, die de ontwikkeling van de cinematografie in beeld bracht en werd Ingeleid door Willy Mullens. Cultuur is derhalve de ontwikkeling van alle geestelijke krachten en mogelijkheden. Zoowel van de verstandelijke als van de zedelijke. Voor namelijk zelfs van de zedelijke. En de vervulling van ’smenschen zedelijke taak staat wederom in het nauwste verband met den godsdienst; deze toch is eenerzijds de juiste erkenning en verwezenlijking en ander zijds het richtsnoer en het doel voor de ver volmaking van zijn zedelljk leven. Waaruit volgt, dat de godsdienst de belangrijkste fac tor is in het cultureele leven. Andere leden verklaarden, zich met het wets ontwerp wel te kunnen vereenlgen. Zij betoog den, dat ook op het gebied der warenkeuring te royaal met overheidsgeld is omgesprongen. Verschelden leden betoogden, dat wel op de toepassing van de warenwet kan worden be zuinigd^ zonder ernstige schade voor de volks gezondheid. De keuring zou voor bet geheele land be houden, maar eenvoudiger georganiseerd moe ten wofrden. De laboratoria zouden moeten worden gecentraliseerd. Dat de contröle op het platteland door de politie zou kunnen ge schieden, zooals eenige leden meenden, ont kenden verscheidene andere leden krachtig. Van verschillende zijden werd erop aange drongen, door een retributie van de gecon troleerde bedrijven de vereischte bezuiniging voor het Rijk te verkrijgen. Andere leden hadden tegen zulk een heffing ernstige bezwaren. Zij beschouwden ze als een nieuwe belasting op het bedrijfsleven. Hiertegen werd weer aangevoerd, dat de uit gaven van tal van overheidsdiensten door re tributies gedekt werden. Mochten onverhoopt de voorgestelde maat regelen tot stand komen, zoo merkten eenige tegenstanders van het wetsontwerp nog op. dan moeten in elk geval chaotische toestanden op het gebied van de samenwerking tusschen gemeenten worden voorkomen. Mochten in een bepaalde streek één of enkele gemeenten aan instandhouding van een gezamenlijken keu ringsdienst niet willen meewerken, dan zouden deze leden erop willen aandringen, dat de re-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13