Veertig jaar cinematografie Vervanging van de Warenwet Een groot werk voor ons land behouden door samenwerking VERKREGEN WERKLOOSHEID STIJGT GROOTE HERDENKING TE AMSTERDAM DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER 1 WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 Baconcontract wordt opgezegd Goudvoorraad Ned. Bank EERSTE KAMER Muziekbibliotheek Hoogere tarieven voor de K.L.M. Scheurleer Hulde aan Lumière De bouw Opruiing tegen wettig gezag me- Verschuiving van lasten HE R.K. HANDELSREIZIGERSVER. Ten atad huize Overleg gewenacht Consumptiemelk 9 Het postvervoer naar Britsch-Indië De Regeering en het AJ.C.-kamp Heel Nederland heeft er belang bij Senator De Savornin Lohman atelt vragen Mr. A. de Blocq tot griffier benoemd moeiten geapaard, veet off er a gebracht, om de tweede Staten dam hier te doen bouwen In de tweede helft van September weer 2192 meer Bij een wervelstorm over Cuba werden dertig personen gedood en velen gewond. Een verwoeste suikerfabriek in de hoofdstad De „Amaterdam"? Van een deugdelijke contróle zal geen aprake meer kunnen zyn Het offer der arbeiders het einde van de vorige week werden besturen van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- "bd. den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond en „«n Chr. Metaalbewerkersbond In Nederland TOor de vraag gesteld, eerst door den minister Arbeid, prof. Gelisaen en daarna door de directie van de vijf groote ondernemingen, de "’Werdamsche Droogdok Maatschappij, Wilton- ‘Wnoord. P. Smits Jr. te Rotterdam, Wterk- •P°°r te Amsterdam en de Maatschappij „De «helde” te Vltesingen of er van deze zijde •edewerklng verleend kon worden om den bouw den tweeden „Statendam” In ons land te houden Prachtig ataal van aamenwerking Een maand voorwaard dyke hech tenia en boete opgelegd Weder een lichte atyging Mr. Tepe over de culturede be- teekenia van de film en de verwachtingen voor i de toekomat z Film en cultuur o H. aal. 1*1 X rkwartte n *e« Omstreeks i Verschenen te het voorloopig verslag van de Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp verla ging van de openbare uitgaven door vervanging van de Warenwet door een andere wet betref fende hoedanigheid en aanduiding van waren. Zonder deze zou het voor de regeering niet mogelük zijn geweest het verschil tus schen de aanvankelijke offerte der samen- Blijkens den Jongsten weekstaat is de goud. voorraad van de Nederlandsche Bank in de af. geloopen periode met 6 mlllioen gulden gestegen. werkende werven en bultenlandsche aan biedingen te overbruggen. Om dit doel te bereiken, om deze werk gelegenheid te .scheppen, hebben we met elkaar de tanden op elkaar geklemd en we zijn geslaagd, besloot de minister. sten en goede „rommel", voor Ook de regeering en de reederi) hadden thans alles gedaan wat mogelijk was en er bleef nog ee^ bedrag van 750.000 te overbruggen. De werkgevers moesten Maandagmorgen beslissen en hebben zich verplicht een deel van dit be drag voor hun rekening te nemen^'mits de vak- besturen bereid waren hun medewerking te ver leenen om een bedrag groot ƒ300 000 bijeen te doen brengen door korting;op de loonen. Verscheidene leden vroegen bovendien, of het wel goed gezien te, de controle op de waren te verminderen, nu cursussen worden geopend om vrouwen te leeren, hoe zij haar gezinnen voor weinig geld zoo goed mogelijk kunnen voeden. durende de veertig jaar. dat de film nu heeft bestaan, zijn standaard van appreciatie gestadig aan heeft ontwikkeld. e Hllver- derkwsr- taplde l Op onze vraag wanneer met den bouw van den tweeden „Statendam" begonnen zal wor den. tel de heer Wlerdsma, dat dat nog wel eenlge maanden zal duren. Er zullen eerst nog eerechlllende besprekingen moeten worden ge roerd. Men heeft ook nog geen beslissing aan- lenomen of het casco van den „Prinsendam" volgens het Mayer-systeem zal worden gebouwd. Op 1 April 1938 zal het schip definitief in de vaart worden gebracht. De geheele bouw zal ongeveer 3 jaar in beslag nemen. Het schip zal op de helling van de Rotterdamsche Droogdok Mij. worden gebouwd. taxi oK cja naar van dl Dn tww loapitasl bedse- terenda ekomoa MJk* uztega beer urNerf het een In dl een Het ge- edetrtjd. dag te ehaald: U. P. 8. Burger* >Utie TIL Daartoe waren verschillende wegen mogelijk. nJ. loonsverlaging of wel, verlaging alleen voor hen. die aan het schip zouden werken als het toepassen van een omslag of inhouding tot het benoodlgde bedrag bijeen te. Maandag hebben de samenwerkende be sturen. na alles wat met deze aangelegen heid in verband staat nog eens overwogen te hebben, besloten hun medewerking toe te zeggen en voor de leden te verdedigen, dat dit bedrag van drie ton bjjeen gebracht moet worden door inhouding op de loonen van allen die werkzaam zijn in genoemde vijf ondernemingen, ongeacht of zij al dan niet aan dit schip werken. Dit zal moeten geschieden door inhouding van ï!4 pCt van het loon, dat iedere week wordt ontvangen en dit zal moeten duren tot genoemd bedrag bijeen te. Voor zoover het ophouden der Rijksbtjdrage en het vervallen der verplichting voor de ge meenten tot instandhouding van of aansluiting bij een keuringsdienst ten gevolge zal hebben, dat dergelijke diensten worden opgeheven, zal, naar de overtuiging tan vele leden, in uit gestrekte gebieden van een deugdelijke waren- contróle geen sprake meer kunnen zijn. Het te daarom de taak van de overheid om met meer recht, dan waarmede zij maatregelen treft tegen vervalschlng van le vensmiddelen. te waken tegen vervalschlng en bederf van dit geestelijk voedsel en om stlmuleerend of handelend op te treden, naarmate van het te kort schieten van het particulier Initiatief. Waarom heeft de regeering niet, alvorens dit wetsontwerp In te dienen, overlegd met de ver schillende keuringsdiensten om na te gaan, welke bezuinigingen op de keuringsdiensten nog mogelijk zouden zijn en met de georganiseerde groepen belanghebbenden, om na te gaan, of daarvan bijdragen zouden zijn te krijgen? Deze leden, die dit vroegen, bij wie verscheidens andere leden zich aansloten, drongen erop aan, dat zulk een overleg met de gemeenten en het georganiseerde bedrijfsleven .alsnog zou plaats vinden. Gevraagd werd een opgave van de besparin gen, welke de regeering b.v. van de eerste drie Jaren van de voorgestelde wetswijziging ver wacht. Het tijdelijk karakter, in het algemeene be- zuinlgingsontwerp aan de maatregelen op het gebied van de warenwet gegeven, te bij dit wets ontwerp teruggenomen. Zoo te er een nieuw en ernstig bezwaar bijgekomen, n.l. dat de waren wet nu voorgoed ten doode te opgeschreven. Ook over den naam van het nieuwe schip is nog geen beslissing gevallen. Hoewel men al- temeen spreekt van de „Prinsendam", te het sser wel mogelijk, dat het den naam „Amster- dsm" zal krijgen. Andere leden verklaarden, zich met het wets ontwerp wel te kunnen vereenigen. Zij betoog den, dat ook op het gebied der warenkeuring te royaal met overheidsgeld te omgesprongen. Verscheiden leden betoogden, dat wel op de toepassing van de warenwet kan worden be zuinigd, zonder ernstige schade voor de volks gezondheid. De keuring zou voor het geheele land be houden. maar eenvoudiger georganiseerd moe ten worden. 'De laboratoria zouden moeten worden gecentraliseerd. Dat de contróle op bet platteland door de politie zou kunnen ge schieden. zooals eenlge leden meenden, ont kenden verscheidene andere leden krachtig. Van verschillende zijden werd erop aange- de gecon- bezuinlging Wsnt niet alleen de „Schelde" te Vllssingen, St „Rotterdamsche Droogdok Mij.” Wilton yetjenoord, de NV. Machinefabriek P. Smit Jr. en Werkspoor te Amsterdam, die een werkzaam nadeel In den bouw zullen hebben, zijn met (joe opdracht ten zeerste gebaat, maar tal bon andere firma's, over geheel Nederland renpreld, sullen opdrachten ontvangen tot het leveren van bepaalde onderdeden. Op 14 September bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 376.022, onder wie 358.551 werkloozen. Het aantal werkzoekenden te blijkens het boven, staande sedert 14 September gestegen met 3992. het aantal werkloozen daaronder met 2192. De vraag rijst, of de regeering voor alle ge meenten het mogelijk zal blijven maken, al of niet in samenwerking, keuringsdiensten In stand te houden. Zal zij aan noodlijdende gemeenten toestemming verleenen daartoe? De regeering hoopt, dat het bedrijfsleven voortaan de contróle zal steunen, b.v, doordat bepaalde groepen producenten en handelaren overeenkomsten zullen sluiten met keurings diensten, die zullen blijven bestaan. Verscheidene leden vreesden echter, dat, als de voorgestelde wetswijziging op 1 Januari 1936 in werking treedt, vele keuringsdiensten reeds zullen zijn opgeheven, voordat zulke overeen komsten tot stand gekomen zijn. De correspondent van de „Times” te Singa pore meldt, dat de regeering van de Straits Settlements maatregelen heeft genomen tegen het vervoer van luchtmail van Malaya naar Indie met vliegtuigen van de K LM. Verklaard wordt, dat met de invoering van den dubbelweekschen dienst van de Imperial Airways tusschen de Straits Settlements en Londen er niet voldoende post van Singapore is voor twee Nederlandsche en twee Bntsche vliegtuigen. Verder wordt erop gewezen, dat de Imperial Airways voor de mail naar Indië beter is. omdat de Engelsche machines de post op vier plaatsen afgeven, terwijl de Nederlandsche machines dit slechts op twee plaatsen in Indië dóen. Wanneer de brieven voor Londen daartoe een speciaal opschrift dragen mogen zij met de Ne derlandsche vliegtuigen worden vervoerd tegen een booger tarief dan die, welke gelden voor de Imperial Airways. Bij de directie van de K.L.M. te Den Haag, tot wie het AKP zich om inlichtingen wendde, was omtrent dezen maatregel niets bekend, hoewel men kon aannemen, dat hij inderdaad sou zjjn genomen. Het bericht, in een gedeelte van onze vorige oplaag reeds opgeno men. dat het nieuwe zeekasteel van de Holland-Amerika-Lijn te Rotter dam, de „Prinsendam” in Nederland gal worden gebouwd, is in de zee- vaartkringen te Rotterdam met groote blijdschap ontvangen. Deze beslissing aldus vertelde ons de President-Directeur van de Hol land-Amerika-Lijn, de heer J. R. Rjjperda Wierdsma, is niet alleen een belangrijke gebeurtenis voor de jjn en voor de stad Rotterdam, doch voor geheel Nederland. Over deze voor ons land aoo blijde gebeur tenis heeft prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelinen. minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, in een onderhoud met den „Telegraaf'- oorrespondent ojn. geaegd: „Onnoodig te zeggen, dat ik uitermate ver heugd ben. dat het mogelijk te gebleken, dit groote werk, dat overeenkomt met gedurende twee jaren arbeid voor tweeduizend man voor Nederland te behouden. In plaats van den tot pastoor benoemden ad viseur, den zeereerw. heer H. H. B. Mulder (vroeger kapelaan van de 8t. Cathartnaparochle te Utrecht)te benoemd tot algemeen adviseur van de R.K. Vereenlging van Handetereizlgers en Handeteagenten ,Bt. Chrtetoffel" de weieerw. pater B. J. W. Woerdeinan OE.S.A, kapelaan van de parochie O. L. Vrouw van Goeden Raad to Utrecht. In het Koloniaal Instituut te Amster dam had Dinsdagmorgen de herdenking plaats door den Nederlandschen Bios coopbond van de uitvinding van de cinematografie voor veertig jaar. De prijs voor het taxegedeelte van con sumptiemelk. gekocht op Regeeringscontract. te voor de volgende week bepaald op 6H cent per liter, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere In consumptie ge brachte melk ia vastgesteld op 2ft cent por De directeur van den Rjjksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 23 Lm. 28 Septem ber het aantal leden van Ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigln- gen bedroeg 544.100, Waarvan 75.300 landarbei ders. In de maanden Mei tjn. November wor den geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen vanlandarbeiders ont vangen. De werkloosheid onder de overige 468300 ver zekerden bedroeg 302 pCt. In de vorige verslagperiode (9 t.m. 14 Sep tember 1935) bedroeg de werkloosheid 29.8 pCt. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderschei denlijk 25.6 pCt. en 24.1 pCt. Bij 1061 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 28 September in totaal 380.014 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 358911 mannen. Van deze werkzoekenden waren 3601743 werkloos, onder wie 344.903 mannen. Daarbij concludeerde hU, dat de film, in- stede van als nutteloos, ja schadelijk ~te worden veroordeeld, veeleer de allergroot ste belangstelling verdient en opetecht van een leder, maar zeer in het bijzonder van hen, die door aanleg en talenten, of op grond van hun maatschappelijke positie in de eerste plaats verplicht en geroepen zijn om de cultureele belangen van het volk te behartigen. De minister was vol lof over de van de ver schillende partijen ondervonden medewerking. Tegenover den belangrijken flnancieelen steun, welken het rijk, ten deele ,A fonds per du”, overigens als crediet via de Benas, bereid was aan de H AL te bieden, was het natuur lijk noodzakelijk, dat door de werven en door de arbeiders, waarlijk niet geringe offers wer den gebracht Omtrent den bouw van de „Prinsendam” dedde de heer Wlerdsma ons mede dat het nieuwe zeeschip geen getrouwe nabootsing zal worden van de „Statendam". In het algemeen ral Nj den bouw het principe stroomlijn in praktijk worden gebracht. Het schip zal een lengte krijgen van 229 meter en een breedte ran 2682 meter. De snelheid zal in vergelijking met die van de „Statendam” iets worden op gevoerd. ofschoon het niet in de bedoeling ligt met de „Prinsendam” de „Blue Ribbon” te ver overen. Dit beteekent immers een te groot olie- rertrulk met de daarmee gepaard gaande hoo ien exploitatiekosten. De dienstsnelheid van de „Statendam" bedraagt 19 knoopen per uur en de prinsendam” zal er 21 loopen. Twee schroeven met twee turbine-installaties tullen het sctrtp, met een Inhoud van 33.250 BRT. voortbewegen. Misschien zullen de pas sagiers. die met den „Prinsendam" des Zater dags van New-York vertrekken, reeds VrUdags- tnorgens vroeg te Cherbourg aankomen. Wat de passagiers-accommodatle betreft deelde men ons mede, dat de publieke lokaliteit op «er bescheiden schaal zal worden uitgevoerd. Het aantal hutten met badkamer zal. in ver houding met die van den .Statendam", worden vergroot. De derde klas hutten zullen meer naar achteren worden gebouwd, met het gevolg dat men ruimere sport- en zomerdekken zal ver krijgen. Voor de 1300 passagiers zullen 2 zwem baden worden Ingericht. Evenals op de „Normandie” zal op den „Prin sendam" een theater worden gebouwd voor filmvoorstellingen, vergaderingen en bijeenkom sten. Tegen brandgevaar heeft men een geper- fectionneerd alarm-systeem bedacht. De groote gehoorzaal was geheel gevuld met genoodlgden, toen de heer D. Hamburger, voor zitter van den Nederlandschen Bioscoopbond het woord nam om allen welkom te heeten, in het bijzonder den heer Louis Lumière en den Fran- schen gezant, om vervolgens te spreken over „Het film- en bioscoopbedrijf in Nederland”. Verhoudingsgewijs te het hier te lande in het film- en bioscoopbedrijf geïnvesteerde kapitaal van meer dan 60 mlllioen gulden grooter dan in de meeste andere landen. Hieruit valt af te leiden, dat onze bioscooptheaters beter zijn ge bouwd en kostbaarder en fraaier zijn ingericht dan in hel buitenland. Dat de exploitatie onzer bioscopen daardoor veel duurder te geworden, behoeft geen betoog. Helaas valt niet te verwachten, dat Neder- landsche films, waarvan de vervaardiging nog betrekkelijk kort geleden ter hemd is genomen, het kostenniveau der Nederlandsche bioscople zullen vertegen. Spr. zette uitvoerig uiteen, wat de Nederland sche Bioscoopbond in den loop van zijn bestaan voor het interne bedrijfsleven heeft gepresteerd. Vervolgens sprak Prof. E. Hesse uit Delft over „De aesthetische beteekenls van de film”. Elke kunst, zoo besloot spr. zijn rede, omvat nu eenmaal twee factoren: den maker en den ge nieter, den kunstenaar en zijn publiek. De schil der uit de middeleeuwen had de kerk als last gever; de renaissance-artist had zijn vorstelijken patroon. De filmartist heeft als patroon groote publiek, dat door zijn talrijkheid meest vorstelijk betalende patroon is, die ge- vijf hierboven genoemde groote werkgevers uit- genoodigd, om te vernemen op welke wijze het nog mogelijk zou zijn tot een oplossing te komen en dit schip hier te houden. De werkgevers waren, na alles wat zij zich in deze al aan offers hadden moeten getroosten, aan het einde van hun kunnen en terwille van eigen bestaan zouden zij. hoe moeilijk het ook zou vallen, van dit werk moeten afzien als door de bonden geen medewerking kon worden verleend. In verschillende ievensmlddelen-lndustrieën werden vroeger twee soorten waren gefabriceerd, éép soort voor de gemeenten met keuringsdien sten en goede contróle en een andere rooft, „rommel", voor de overige gemeenten. Het staat te vreesen, dat de knoeiers opnieuw deze me thode zullen gaan toepassen. Vervanging van de Warenwet door het thans ingediende wetsontwerp brengt gevaren mee voor volksgezondheid en bedrulsleven. Voor de vertegenwoordigers van de bonden vraag of wij aan de arbeiden mede- ^hlng zouden verleenen, vrij gemakkeljjk in "’’•ögendea zin te beantwoorden. ?o* de tak-oentralea was reeds van alles om te voorkomen, dat, om welke over- L?*ln*en °°k. dit belangrijke werk ons zou ont- Zij konden er echter niet in toestem- dat opnieuw loonsverlaging sou moeten ’“den aanvaard. _J*terdagavond moest in deze een beslissing “botnen worden en de besturen waren door de Mr. A. Tepe, voorzitter der Katholieke Film Centrale te Leiden, hield vervolgens een rede over: „De cultureele beteekenls van de film”. Spr. behandelde de volgende vragen: „Welke beteekenls heeft de film in de 40 Jaar van haa- bestaan gehad in cultureel opzicht?” en „Wat mogen en moeten wij van den cultureelen Invloed van de film in de toekomst verwach- - ten?" Ter voorkoming van misvattingen leverde spr. eerst enkele verklarende beschouwingen over film en cultuur. drongen, door een retributie van troleerde bedrijven de veretechte voor het Rijk te verkrijgen. Andere leden hadden tegen zulk een heffing ernstige bezwaren. Zij beschouwden ze als een nieuwe belasting op het bedrijfsleven. Hiertegen werd weer aangevoerd, dat de uit gaven van tal van overheidsdiensten door re tributies gedekt werden. Mochten onverhoopt de voorgestelde maat regelen tot stand komen, zoo merkten eenlge tegenstanders van het wetsontwerp nog op, dan moeten in elk geval chaotische toestanden op het gebied van de samenwerking tusschen gemeenten worden voorkomen. Mochten in een bepaalde streek één of enkele gemeenten aan instandhouding van een gezamenlijken keu ringsdienst niet willen meewerken, dan zouden deze leden erop willen aandringen, dat de re geering, indien haar dit verzocht wordt, die gemeenten tot samenwerking zal dwingen. Bij art. 7 werd gevraagd, of de bestaande provinciale diensten kunnen blijven bestaan. Eenlge leden merkten op, dat de werkings sfeer der ambtenaren van een keuringsdienst niet beperkt moet blijven tot de gemeenten, tot het gebied van dien dienst behoorende. Zij moeten ook bevoegd zijn, bedrijven te contro- leeren, die waren in die gemeenten afleveren. Zooals het ontwerp thans luidt, zal het de vestiging van bedrijven in randgemeenten in de hand werken. Bij art. 19 achtten sommige leden het onbil lijk, dat de gemeenten de helft der Uquldatie- kosten zullen moeten dragen. De wet beeft haar indertijd verplicht tot oprichting van of deelneming in een keuringsdienst. Trekt het Rijk zich terug uit de combinatie van Rijk en gemeenten, dan moet het Rijk betalen. Voorts behoort het Rijk ook bijdragen te geven in wachtgelden enz. ten aanzien van diensten, die niet geheel worden opgeheven, maar alleen in gekrompen. half vijf heeft de loco-burge- meester, wethouder mr. G. C. J. D. Kropman, t bestuur van den Bioscoopbond ontvangen en toegesproken. Mr. Kropman wees daarbij bp de groote cul tuurwaarde van de film, welke alleen dan aan wezig te. wanneer een waardevolle inhoud met een waardigen vorm samengaan Spr. gaf als zijn meenlng te kennen, dat zulke films allen steun verdienden en sprak het vertrouwen uit, dat de Bioscoopbond in samenwerking met an dere groepen als daar zijn de filmkunstenaars, de theoretici en de filmliefhebbers, de hoo gere cultuuruitingen zou helpen bevorderen. De groote beteekenls van de uitvinding van de cinematografie verplichtte, naar spr. zelde, tot bevordering van de cultuur méér nog dan tot het stichten van groote industrieën. Met den wensch. dat de aanwezigen dit in zicht zouden deelen, besloot spr. zijn toespraak.Jjlter. Werkspoor te Amsterdam en „de Schelde" te Vlissingen sullen de machines leveren. Alleen datgene wat niet door Nederlandsche firma's eemardlgd kan worden zal in het buitenland •orden besteld. De heer D. O. Endert, directeur van de Rot- terdamsche Droogdok Mij., deelde mede, dat ’oor de Nederlandsche industrie de bouw van dit schip een belangrijke werkverruiming be teekent. De werf van de Rotterdamsche Droogdok MU •al •orden vergroot; het grootste schip dat daar gebouwd te, meet 15.000 ton, terwijl het nieuwe •ehip 33.000 ton meet. Spr. besluit met den oprechten wensch, dat het Nederlandsche bioscoopbedrijf deze booge cultureele roeping van de film, voor zooveel dat in zijn vermogen te, zal helpen bevorderen. Ten slotte sprak de heer D. van Staveren, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring over: „Louis Lumière en de histo rische ontwikkeling van zijn uitvinding." Deze reeks beschouwingen werd gevolgd door de aanbieding van het eere-lidmaatechap van aan den heer Louis Lu- In verband hiermede laat spr uitkomen, wat hij krachtens zijn levensbeschouwing onder cul tuur verstaat. Cultuur te de volledige ontwikkeling van den mensch als zedelijk wezen en van het mensch- dom als zedelijk organisme. Het Eerste Kamerlid prof. De Savornin Lob man heeft den minister van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen, ot de dlrecteur-generaal der werkverschaffing, de heer Geelen, in de rede, waarmede hij de werkkampen voor Jeugdige werklooeen van de A. J. C. op 14 October j.l. heeft geopend, wij zende „op het feit, dat aan den Ingang van het kamphuis, naast de roode vlag ook oe drie kleur wappert", daaraan heeft toegevoegd, dat hij daarin „het bewijs (zag), dat men zien hier beschouwt als deel van het geheel”? Indien door genoemoen hoogen ambtenaar Inderdaad een opmerking van dergelijke strek-r king is gemaakt, Is de minister dan niet van meenlng, aal het nooit op den weg van -en Regeeringsvertegenwoordiger kan liggen, zijn voldoening uit te spreken over het feit, dat naast het symbool van een revolutionnair staat kundig streven ook nog aan bet nationaal em bleem eene plaats te Ingeruimd? Is voorts de minister niet van meenlng. dat de Regeering niet vertegenwoordigd behoort te zijn bij plechtigheden, waar „onoerscheldlngs- teekenen. welke uitdrukking zijn van een be paald -staatkundig streven" worden ten toon ge steld althans zoo dat streven revolutionnair te, ook al zouden die emblemen door oe nationale vlag zijn geflankeerd? Zoo ja. te Zijne Excellentie dan bereid te bevorderen, dat. voor zoover zijn departement aangaat, met dit gevoelen rekening' zal women gehouden? Cultuur te derhalve de ontwikkeling van alle geestelijke krachten en mogelijkheden. Zoowel van de verstandelijke als van de zedelijke. Voor namelijk zelfs van de zedelijke. En de vervulling van 's menschen zedelijke taak staat wederom in het nauwste verband met den godsdienst; deze toch te eenendjds de juiste erkenning en verwezenlijking en ander zijds het richtsnoer en het doel voor de ver volmaking van zijn zedelijk leven. Waaruit volgt, dat de godsdienst de belangrijkste fac tor te In het cultureele leven. Thans onder de oogen ziende de vraag, welke beteekenls de film in de eerste jaren van haar bestaan in cultureel opzicht heeft gehad, on derscheidt hij de documentaire film en de speelfilm. Wat de speelfilm betreft, deze heeft in cul tureel opzicht een nog belangrijker taak te ver vullen dan de documentaire film. Terwijl de documentaire film de stoffelijke wereld, de, physiek waarneembare dingen voet voor voet, inwendig en uitwendig, in hun ont staan en groei, hun aard en samenstelling, hun beweging en rhythme uitvorscht, analyseert, be weegt zich de speelfilm op het terrein van het zooveel subtielere zleleleven van den mensch, het menschelijk handelen, individueel en so ciaal. Ten slotte geeft spr een kort antwoord op de vraag: wat mogen en moeten wjj van de film in cultureel opzicht verwachten? Wijs gehanteerd door in alle opzichten be voegde kunstenaars, te de film in staat om het beschavingspeil van het volk, dat te zjjn ver standelijk vermogen en zijn zedelijke behande ling gunstig te beïnvloeden. Voor zoover echter de gemeenten keurings diensten in stand zullen houden, zal er van bezuiniging op de gezamenlijke openbare uit gaven niet of nauwelijks sprake zijn en zal slechts een verschuiving van lasten van het rijk naar de gemeenten plaats vinden. Verscheidene leden hadden den Indruk, dat het rijk erop speculeert, dat de gemeenten, die nu -een keuringsdienst hebben, voldoende ge voel van verantwoordelijkheid zullen hebben om dien dienst in stand te houden, zonder dat het rijk erin behoeft bij te dragen. De voor gestelde regeling moet echter onvermijdelijk tot chaotische toestanden leiden. I^ë rechtbank te Almelo heeft Dinsdag mevr, mr. 8. de R. de Z. uit Rotterdam veroordeeld tot f 75 boete of één maand hechtenis, wegens het plegen van opruiing tegen het wettig gezag, hetgeen zij gedaan zou hebben in een vergade ring van de Revolutlonnair-Socialistische Ar beiders Partij te Almelo. De elsch luidde één maand voorwaardelijke hechtenis, benevens t 75 boete. Voor overleg met de leden of personeelen Is daarbij geen gelegenheid meer gegeven en de besturen stonden daarbij voor de belangrijke beslissing In deze de verantwoordelijkheid op zich te moeten nemen. Wanneer zij medewer king afwezen, zouden zjj de laatste kans om dit schip in ons land te doen bouwen, ver spelen. Waar zij omtrent dit laatste van Z. Exc. minister Gelissen, zoowel als van de vijf be trokken ondernemingen de stellige verzekering hadden gekregen, hebben de besturen den knoop in deze doorgehakt en hun medewerking toege zegd. Er wordt ontleend, dat, hoewel men algemeen waardeerde, dat de regeering haar oorspronke lijk voorstel opgenomen in het algemeene be- zulnlglngsontwerp en strekkende om haar te machtigen, artikelen van de Warenwet buiten werking te stellen en In andere wijzigingen aan te brengen, heeft teruggenomen, waarooor een ongewenscht machtlglngsvoorstel vervallen is; vele leden meenden, dat ook aan het thans In gediende wetsontwerp zeer veel ernstige be zwaren verbonden zijn. De strekking van alt voorstel te, aoo werd opgemerkt, dat de bepa lingen, op grond waarvan bepaalde elschen aan waren worden gesteld, zullen kunnen blijven bestaan, maar dat de regeling, die zekerheid verschaft voor een goed georganiseerde con tróle, zal vervallen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Landbouw en Vtescherij besloten het z.g. ba concontract tegen 1 Januari 1936 op te zeg gen. Wij kunnen nog mededeelen, dat de reden, welke tot de opzegging van dit contract geleld beeft gelegen B in de omstandigheid, dat de hoeveelheid bacon voor export sterk terugge- loogffi is. zoodat het thans in alle opzichten wenscheTUk te een nieuwe regeling te maken. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer was aan de orde het wetsontwerp tot toepassing van art. 83 der Comptabiliteitswet 1927 (Stbld. 259) ten aan zien van de bijdrage aan de stichting „Water bouwkundig Laboratorium” te Delft over 1933 en 1934, de kosten van toetreding van het. rijk tot en de bijdrage aan de stichting tot ver ruiming van werkgelegenheid voor academisch gevormden over 1933 en den tweeden en derden termijn van betaling van de koopsom voor de Muziekbibliotheek -Scheurleer. Het werd zonder debat en z. h. st aange nomen. Daarna kwam aan de orde de voorziening in de vacature van griffier, ontstaan door het overlijden van Jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland. Al de 42 stemmen werden uitgebracht op mr. A. L. de Blocq, commies-grlfffer der Eer ste Kamer. De VOORZITTER Mr. ^--Et-BARON DE VOS VAN 8TEENWIJK, «telde voor, deze be noeming te doen ingaan op heden. Z. h. st. werd hiertoe besloten. Mr. de Blocq legde in handen van den Voor zitter de veretechte eeden af. waarna de VOOR ZITTER de volgende rede hield: „Ontvang, mijnheer de Blocq. mijn geluk- wenschen ter gelegenheid van uw benoeming tot griffier dezer Kamer. Met kimde en ijver heeft u haar gedurende bijkans 8 Jaren gediend. De uitslag van de zooeven gehouden stem ming bewijst op ondubbelzinnige wijze, hoezeer het College uwen arbeid op prijs stelt. U te de opvolger van een door de Kamer zeer betreurden man Wat zij in hem verloor te u bekend. Het legt u groote verplichtingen op.' Ik spreek de hoop uit. dat u de voetstappen van den afgestorvene zooveel mogelijk zult druk ken. Maak dat men van uwen dienst ten volle verzekerd Is. Op grond van uw verleden koester ik daar van goede verwachtingen.” De leden hoorden deze rede staande aan en beantwoordden haar met applaus. De vergadering te vervolgens gesloten. den Bioscoopbond mière. Tot slot werd een historische film vertoond, die de ontwikkeling van de cinematografie In beeld bracht en werd ingeleld door Willy Mullens.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5