ONS BLAD De vlootversterkingen in de Middellandsche Zee I Nieuwe regeering in Oostenrijk 1 ii ft ra “1 De besprekingen te Genève Italiaansch leger- bericht 1 Het nieuws van heden CONFLICT TUSSCHEN DUCE EN DE BONO? Mobilisatie in Albanië? DE BAROMETER Nuntius te Bern benoemd DE „MOGELIJKE" STEUN VAN FRANKRIJK Het mijnconflict in Engeland JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Machtsvertoon It 1 V. Si ?a> Rust aan de fronten i g Ter bevordering van de vriendschap Sensationeel bericht uit de Abessinische hoofd stad Vrijdagavond plenaire conferentie Fransch plan betreffende weder zijdse hen steun by toepassing der sancties Mijneigenaren bereid tot ond er hand elen Als het gebied der Sowjet-Unie wordt geschonden Zal Engeland Rusland helpen Militaire dienst in Griekenland verlengd EGYPTISCHE KROONPRINS IN ENGELAND Minister Fey uit de regeering getreden Geruchten over inname van Ma- kalle worden te Addis Abeba niet bevestigd Schuschnigg blijft kanselier De Brennerpas-kwestie enae publicaties van een Portugeesch blad Waartoe Engeland bereid is, indien.... i .12- 12.85 De Britsche regeering wenscht een duidelijk antwoord op haar hernieuwde vraag aan Laval ADDIS ABEBA, 17 Oct. (ANP) In de Abessinische hoofdstad wordt het sensationeele bericht verspreid, dat tusschen Mussolini aan den eenen kant en neralen staf en den anderen kant, zame oprukken sche troepen hevige meeningsver- achillen zijn ontstaan. VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers VEREENIGDE katholieke pers Italiaansche officieren zenden decoraties aan Engeland terug Verbond van Engeland Spanje en Portugal? DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN 5 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Git* 1 IS ver- overeen- Majoor Fep nationale troepen en aan Handel en en i r In afwachting van het Fransche antwoord op de opnieuw aan Laval gestelde vraag Inzake den eventueelen bijstand van Frankrijk voor de Britsche vloot bij een Italiaanschen aanval, ge looft men in Engelsche politieke kringen, dat de Britsche regeering bereid zou zijn, bet aan tal zijner vlooteenheden in de Mlddellandsche Zee te verminderen, indien Frankrijk zich be reid zou verklaren, zich bij een aanval van de Italiaansche vloot aan de zijde van Engeland te scharen. Generaal de Bono, die Mussolini rijn ontslag zou hebben aangeboden De Engelsche lucht- en vlcotstrtf dkracht en houden in de Middellandsche Zee voortdurend groote oefeningen eventualiteiten voorbereid te zijn Naar men in dezelfde kringen verklaart zou de benoeming van Ras Koeksa minder een erkenning zijn van Ras Koeksa en zijn troepen, dan wel een erkenning van diens aanspraken als troonpretendent. bland op Vrijdag 9 uur v.m.; 766.6 Vorige stand; 76M V“n idel Laval heeft den Britschen ambassadeur me degedeeld, dat hij over een dag of twee defini tief zal antwoorden op de vraag, of Frankrijk de- de BELGRADO. 17 Oct. (Reuter), Avala bericht, dat de geruchten in het buitenland, dat Joego slavië troepen concentreert aan de Albaansche grens, in offlcleele kringen te Belgrado als een puur sprookje worden beschouwd. De bondspresident gaf gevolg aan het voor stel met betrekking tot het ontslag der regee- ringsleden, maar nam geen acte van het ver zoek van den bondskanselier om ontheffing uit zijn functie. Hij verzocht bondskanselier dr. Schuschnigg hem zonder verwijl voorstellen te doen betreffende de nieuwe samenstelling van de regeering. Het bestuur eer provincie bevindt zich in handen van den gouverneur-generaal van Ita- Uaansch Oost-Afrika, de Bono en zal ook later in Italiaansche handen blijven. De kroonprins van Egypte is aan boord van het stoomschip ..Strathaird" te Plymouth aan gekomen. HU is voornemens, gedurende langen tijd In Engeland te vertoeven Bi] zijn aankomst te Londen zal h(j officieel ontvangen worden. In verband hiermede wordt een in de „Dlano de Notlcias” van Lissabon verschenen artikel weergegeven, volgens hetwelk Engeland de Por- tugeesch-Spaansche vriendschap, die van groote Internationale beteekenis Is, ..gesanctionneerd" heeft. De positie van Ras Seyoem is naar men verder verneemt geheel onzeker. Volgens sommigen zou ook deze het voornemen hebbed Addis Abeba afvallig te worden en nsar Italiaansche zijde over te loopen. Anderen daarentegen meenen dat hij zich In het binnenland der provincie Tlgre heeft teruggetrokken om den strijd tegen Italië te gelegener tijd eerst goed aan te binden. Van bevoegde zijde worden alle berichten over het gebruik van gasbommen beslist tegenge sproken. In geen enkel geval heeft de Italiaan sche luchtmacht van gasbommen gebruik ge maakt. evenmin als zfj de burgerbevolking heeft gebombardeerd. Een drievoudig verbond tusschen Engeland, Spanje en Portugal zou op deze wijze kunnen worden geschapen, dat ook de gemeenschappe lijke belangen in den Atlantischen Oceaan en in de Mlddellandsche Zee vertegenwoordigt. In politieke kringen hebben de publicaties van dit Portugeesche blad groote verrassing teweeg gebracht. Dit besluit werd genomen, nadat de mijn eigenaren hadden medegedeeld, dat zij hun mijnen zouden sluiten, doch bereid waren tot onderhandelen. Sommige van de mijnwerkers, die weigeren de mijnen te verlaten, bevinden zich meer dan 100 uur onafgebroken onder den grond. Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft dese opdracht ten uitvoer gelegd en rijn voor stellen ingediend, die door den bondspresi dent werden goedgekeurd. ■peer r<isr, i van van 5 vat ver- ha». 341 'oor: -1M. elen rzon ira. pin- ich. aan dito dito tere foor Tonu». 6.00 PPslen WmH. iicante 17- 4J 18- 34 cent, cent, Boo- r. ?jo cent, 1 cent. Boe tseren ’«Pers kool CldB. Indij. isloe. 7—17 it. al- 760 l In politieke kringen ziet men in deze reor ganisatie van de regeering een versterking van de richting-Starhemberg en tegelijkertijd een terugdringen van den Helmwehr-minister van landbouw, die In zijn kwaliteit van boerenleider herhaaldelijk de politiek van Starhemberg en ook die van de Helmwehren heeft aangevallen. De leden van de regeering in haar nieuwe samenstelling legden nog in den loop van den avond den eed af In de handen van den bondspresident. De afgetreden minis ter Reither werd tot bestuurder van Neder. Oostenrijk benoemd. i O.“. 6nu. ).B0— “oste. toj.de 10.00 Jas. 1.00- oulse Te Rome wordt formeel ontkend, dat Italië aan Frankrijk zou hebben doen weten, dat het in geval van oorlog niet meer in staat zou zijn de Brenner-grens te verdedigen, en Frankrijk zou hebben verzocht indien gevaar dreigt, mi litaire hulp te willen verleenen. Het bericht van de „Daily Telegraph” over de Italiaansche vraag te Parijs betreffende de verdediging van de Italiaansche grens aan den Brenner, welk bericht ook door de „Times” is gelanceerd, blijft het .Journal des Nations” bevestigen. GENèVE, 17 Oct. (AN.P.j. De algemeen® be sprekingen over het wederzijdsche hulpverlee- nen der aan de economische sancties deelnemen de staten zijn hedenmiddag door de betrokken commissie van de zanctieconferentie beëindigd. Ernst Ruediger Starhemberg, vlcekanselier. Egon Berger-Waldenegg, minister van Bul- tenlandsche Zaken. Eduard Baar Barenfels. minister voor zake- Hjke leiding der aangelegenheden van blnnen- landsch bestuur en velligheidsweaen. Prof. dr. Debretsberger, minister voor Sociaal Beheer. Staatsraad dr. Ludwig Draxler, minister van Financiën. Fritz Stockinger, minister van Verkeer. Procureur-generaal dr. Robert Wlntersteln, minister van Justitie. Ir. Ludwig Strobl, minister van Land- Boschbouw. Dr. Karl Buresch, minister zonder portefeuille. Laatstgenoemde minister zonder portefeuille zal bélast worden met het beheer van alle eco nomische aangelegenheden en met het voor zitterschap van economische mlnisterieete com missies. ROME, 17 Oct. (Reuter). Hel ministerie van pers en propaganda heeft het 21e le- gerberlcht uitgegeven, dat ah volgt luidt: ATHENE. 18 Oct. (AN P). De ministerraad heeft een verordening onderteekend, waarbij de militaire diensttijd weer op twee jaren wordt gebracht. De nieuwe verordening zal evenwel pas èp 1 April 1936 van kracht worden. TOKIO, 17 Oct. (Reuter). Het blad „Asahl” heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat Litwinov aan Eden heeft gevraagd, of Oroot- Brlttannië ook bereid was toepassing van sancties te overwegen ingeval van schending van het gebied der Sowjt-Unle. Een dergelljke bedoeling bleek ook uit de toe spraak die de Bono volgens de avondbladen tot den nieuwen Ras richtte. Daarin werd gezegd, dat deze moest trachten de geheele bevolking van Tlgre aan de zijde van Italië te brengen. Zijn trouw zou worden beloond en eventueele schade zou worden ver goed. Het ligt ’voor de hand, dat dit bericht met alle voorbehoud moet worden beschouwd, daar van geen enkele andere zijde nog desbetref fende berichten, laat staan bevestigingen, ont vangen zijn. ft De vraag zou in opdracht van Mussolini in de afgeloopen week gericht zijn aan de Fran sche regeering en bij den Franschen Generaled Staf een zeer ongunstlgen indruk hebben ge maakt. Ingeval de Britsche vloot door Italië mocht wor den aangevallen, bijstand zal verleenen. VATICAANSTAD, 17 Oct. Onze Romelnsche correspondent bericht, dat tot Nuntius te Bern Is benoemd Mgr. Phülppo Bernardini. thans Apostolisch Delegaat .in Australië. De nieuwe nuntius was verscheidene jaren professor aan ,de Katholieke Universitelt te .Washington. <90— 5 per I cent dat het veroorzaakt Toen de ambassadeur Maandag aan Laval vroeg, of de Britsche regeering op de me dewerking van de Fransche vloot zou kun nen rekenen, antwoordde Lava), dat het hem gemakkelijker zou zijn een bevestigend antwoord te geven, Indien Engeland zijn vloot in de Mlddellandsche Zee tot nor male proporties terugbracht. LONDEN, 17 Oct. (Reuter). Na een dag van ernstige ordeverstoringen In het steenkoolbek- ken van Zuid-Wales heeft de mjjnwerkersbond gisteravond besloten de „staking onder den grond” voor beëindigd te verklaren. Den arbeiders, die zich in de mijnen bevin den en weigeren deze te verlaten, zal door den bond gelast worden naar boven te komen ROME, 17 Oct. (Reuter). Kapitein Arthuro Mariano heeft aan den minister van oorlog een Britsche decoratie geaonden, die hij In 1916 had ontvangen, met het verzoek deze aan de Britsche regeering te willen terugzenden. Benige dagen geleden heeft vice-admlraal Giuliano Flni aan Mussolini een Engelsche me daille gezonden, die hem was verleend na de operaties tegen den Mullah van 19021904. In den begeleidenden brief zeide hij het te betreuren, dat Italiaansche zeelieden onder zijn oom mando hun leven gewaagd hadden voor een land, dat geen gevoel toont te bezitten voor dankbaarheid of billijkheid. Reuter verneemt, dat, toen besloten werd de Britsche vloot in de Middellandsche Zee te con- centreeren In verband met de felle geïnspireer de aanvallen in de Italiaansche pers. Fran sche regeering hiervan In kennis werd; gesteld en deze verklaarde de houding van Engeland te begrijpen. Dientengevolge zal In het kabinet bondskan selier dr. Schuschnigg de portefeuilles der bondskanselarij, van het ministerie van lands verdediging en van onderwijs op zich nemen. Bovendien werden door den bondspresident de volgende personen benoemd tot leden der bondsregeering op voorstel van den bonds kanselier volgens artikel 82 van de grondwet van 1934: r r NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 16 r Nu de Italiaansche pers haar anti-Brtt- sche aanvallen voortzet, en de Italiaansche troepen In Lybië worden versterkt, zuilen de Britsche vloot-versterklngen In de Mld dellandsche Zee blijven. Wat Engeland verlangt is, dat Frankrijk duidelijk verklaart, dat het de verplichtin gen van artikel 16 bereid is na te komen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR fsldfoon AdminiitrMis 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS t Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar t Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaameitad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger ROME, 17 Oct. (Renter). Naar men In goed-inlichte kringen alhier verklaart werd aan Ras Koeksa bU zijn benoeming tot Ras der provincie Tlgre niet het bestuur van deee provincie overgedragen, doch slechts het commando over de inboorlingen-troepen dezer provincie. In tegenstelling met bepaalde berichten heeft het Britsche kabinet nooit de voorafgaande ont ruiming door de Italiaansche troepen van de in Abessinië bezette gebieden, als voorwaarde gesteld. van 1934, ontslag te verleenen. de kanselier Het spreekt vanzelf, dat Italië zijn troe pen, die In Lybië aan de Egyptische grens geconcentreerd zijn, zou moeten terugtrek ken. Ten slotte zouden ook de heftige aanval len der Italiaansche pers op de Britsche houding moeten verminderen, om een der- gelijken verzoeningsmaatregel te rechtvaar digen. van Tegelijkertijd bood den bondspresident volgens artikel 86 van de grondwet van 1934 zijn ontslag aan. 4 Men kwam tot overeenstemming over een Fransch plan, althans tot een overeenstemming in groote trekken; dit plan bepaalt, dat nieuwe afzetgebieden moeten worden geschapen voor de lacunes, die ontstaan en dat bovendien die staten, die in het bijzonder getroffen worden door het verbod van uitvoer naar Italië, een flnancleele ondersteuning in den vorm van credieten of leenlngen zullen krijgen. Een redactiecommissie zal op deze basis een ont werpresolutie uitwerken. De organisatlewerkzaamheden In het be zette gebied worden met de meeste energie voortgezet, en automobielen kunnen op normale wijze van Senate naar Adigrat komen. Vliegtuigen hebben de gebruikelijke ver kenningsvluchten gemaakt ten Zuiden en Westen van onze linies en In de omgeving van Makalle, waar aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten zijn geconcentreerd. De vliegtuigen vertoonden de sporen van een hevig geweervuur, dat evenwel geen schade heeft aangericht. Overigens Is van dit front en van dat van Somaliland niets te vermelden”. „Generaal De Bono heeft vanuit Adigrat ge telegrafeerd, dat hij In deze plaats de revue heeft afgenomen van de die van ras Koeksa. i HU deehie vóöctjymede, dat hij Koeksa uit naam van den koning van Italië tot ras van de provincie Tlgre heeft benoemd. Deze mede- deeilng werd door de hoofden en de geheele bevolking met uitingen van enthousiasme ont vangen. MADRID. 17 Oct. (Reuter). Naar aanleiding van het bezoek van den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken aan Madrid publi ceert een deel der hier verschijnende bladen een bericht, dat binnenkort de totstandkoming van een Spaansch-Portugeesch vrlendschaps- en nonagressiepact verwacht kan worden. GENEVE. 17 October (A. N. P.) De corres pondent van de „Daily Telegraph” te Genève zegt een onbetwistbare bevestiging te hebben van het gerucht, dat hier eenlge dagen geleden werd verspreid, dat Albanië bezig is zeven lich tingen van zijn leger te mobiliseeren. Deze mo bilisatie zou een antwoord moeten beteekenen op een aanzienlijke concentratie van het Joe- go-Slavische leger nabjj de grens van Alba nië. De Joego-Slavische troepenmacht wordt In Albaansche regeeringskringen geschat op ongeveer 60.000 man. De mobilisatie In Alba nië zou 15.000 man omvatten. Het voornemen bestaat Vrijdagavond de plenaire conferentie bijeen te roepen en eventueel in een nachtzitting het geheele problemencoanplex aan te nemen. aan den Italiaanschen ge- generaal de Bono over ’t lang- van de Italiaan- De Bono zou hebben verklaard, angzame oprukken der troepen wordt door de ontzaglijke terrelnmoeilijk- heden, op grond waarvan hij Iedere verant woordelijkheid moet afwijzen. De oneenlgheden, zoo wordt hier verder verklaard, zijn zog hoog geloopen, dat de Bono zijn aftreden zou heb ben aangeboden. De Italiaansche koning zou echter bemiddelend tusschen belde partijen opgetreden zijn. LONDEN, 17 Oct. (Reuter). De Britsche regeering wenscht een finitieve verzekering inzake Fransche medewerking in de Mid dellandsche Zee, naar aanleiding van de houding van de Fransche pers ten aanzien van zekere plichtingen van Frankrijk komstig paragraaf drie van artikel zestien van het Handvest. Zij langt een duidelijk antwoord: of „neen". Eden zal Zaterdag voor eenlge dagen naar Londen gaan. Tegelijkertijd zullen de besluiten van de sanctieconferentie aan de nlet-leden worden medegedeeld, opdat zij hun standpunt zullen kunnen bepalen. WEENEN, 1 7 Oct. (ANP) Officieel wordt medegedeeld: Bondskanselier dr. Schuschnigg beeft hedenmiddag dan bondspre sident, Miklas, een voorstel gedaan allen leden van zijn regeering vol gens artikel 82 van de grondwet Voortdurend doet te Addis Abeba het gerucht de ronde, dat de Italiaansche strijdkrachten óf tot nabij Makalle genaderd zijn, óf de stad reeds hebben Ingenomen. Hiervan is evenwel geen bevestiging te ver krijgen. Hervatting van de scheepvaartonderhandetm- gen met Japan te verwachten. Dr. hr. Ringers heeft tegen 1 December ontslag verzocht als directeur-generaal van den Rijks waterstaat. Opnieuw verdachten uit Om voor de rechtbank te “s Bosch. NIEUWE REGEERING IN OOSTENRUM; MINISTER FEY UIT DE REGEERING. Conflict ontstaan tusschen Mussolini ea gene raal De Bene? om op alle A ii' Plenaire conferentie over het sanctie vraag» tok op Vrijdag verwacht. De vloot versterking In de Mlddellandsche Zee; Engeland wenscht een definitief antwoord van Frankrijk over eventueelen steun. Staking in Zuld-Wales beëindigd. Drama te Deventer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11