Voor onze jonge werkloozen De A.B.T.B. wil devaluatie DOUWE EGBERTS w ff li Ijè belangrijk congres Het devaluatie- geheim Disconto opnieuw verlaagd s I 't KWALITEITS - SYMBOOL VOOR NEDERLANDS GEURIGSTE ROOKTABAK friesche HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK NOOD VAN DE KLEINE BOEREN I PROF. ROMME OVER DEN POLITIKKEN TOESTAND DINSDAG 22 OCTOBER 1935 Deensche varkens naar België en Dat dreigde verkocht te worden 1 I Ws ii De z.g.n. schandalen I' Onhoudbare toestand len MINISTER DE GRAEFF nomische RAPPORT VERDWENEN Nieuwe fundamenten het „Beu van het crisisgedoe” Prof, mr. Romme 1 ANNO 1755 Een antwoord op een tegenspraak Steun aan pluimvee houders? Mogelijkheden wenschen Geen misleidende uitroepen gebruiken Door bemiddeling van de Ned. V arkenscentrale VOORZITTER CHR. NAT. VAKVERBOND Ondersoek by R.K. organisaties Wy moeten kunnen exporteeren tegen loonende pryzen Levendige discussies over de wegen, die tot leniging van den nood kunnen leiden Samengaan van R. K. en S. D. A. P. brengt geen redding uit eco- r- Landdag der Friesche kiezers Betreffende ambtenaren van Landbouw-Criaiabureau De kabinetscrisis ‘«■-it t ft ff te van Is opgericht een vereeniging van niet Gedachtenwisseling Afdeelingsvoorstellen dat die had. t Landdag geopend Men moet thans zien, aldus spr- economische problemen In de politiek een onderdeel vormen, dat in het kader van het geheele complex kan worden verzorgd. Nood tg is dat Ingezien wordt, dat de ba sis van den Nederlandschen landbouw niet is export van zuivelproducten, doch de loonen- de exploitatie van onzen bodem, zoowel voor veehouderij als akkerbouw. Naar het Handelsblad bericht, Is een rapport, dat in den afgeloopen zomer van dit jaar is opgemaakt door den heer Sirks. oud-commls- sarls van politie te Rotterdam en thans hoofd van den Ccntralen Crisis Contróledienst en be helzende de resultaten van een ondersoek in zake de gedragingen en het verleden van twee hooge ambtenaren van het Landbouwcrisisbu reau, thans onvindbaar. Hij onderscheidt twee groepen jonge werk loozen, de eene van 14—IS, de andere van 18— 24 jaar. By de werkverschaffing moet aan de laatsten het eerst worden gedacht. Voor de groep der jongsten acht hy werkverschaffing zelfs verkeerd. Te vroege loonarbeid remt den jongeman van 14 tot 18 jaar in zijn ontwikke ling; de ontplooiing van zijn persoonlijkheid wordt daardoor ernstig geremd; zijn geestelijke horizon blijft daardoor te eng. Voor deze jon gemannen. moet meer gelet worden op den op- voedenden kracht van het gezin. jaag werd des mor- Kerk een plechtige overleden leden van Toch laat het zich begrypen, dat er men- schen zyn, die langs het economisch terrein gaan om nog dieper liggende zaken te berei ken en die te buigen naar hun wil. We kunnen dat onderkennen in verschillen de bevolkingsgroepen, waar men aarzelt in de «Uze, waarop men de lyn zal ombuigen. En aangezien de veehouderij het meest in de verdrukking is geraakt is het gewenscht dat ten spoedigste maatregelen worden getroffen welke er toe kunnen lelden dat deze belang rijke tak van bedryf weer loonend wordt. Het is zeer gewenscht de akkerbouwproduc ten op een constant loonend prijspeil te bren gen door compenseerende invoerrechten Er rijzen nochtans eenlge vragen. .Wie heeft den Officier van Justitie de blijkbaar onjuiste inlichtingen gegeven, waarop Is Ingegrepen? Op welke wijze zal eerherstel mogelyk zyn? Zal het mogelyk zijn waarborgen te krygen, dat de lei dende figuren uit de landbouw- en crisis-orga- nisatles niet meer als boeven door de pers aan het volk worden voorgesteld, doordat niet op de hoogte zynde ambtenaren met den opspo ringsdienst belast, niet het zwijgen weten te bewaren en vermoedens als vaststaande feiten doen lanceeren in de pers? Stoffelijk en geestelijk bevinden we ons op een keerpunt en nu moeten we aanvatten den grond waaruit de economische verwildering is opgeschoten. Over het ondersoek bU den A8TB. selde spr het volgende: irlum i het Te Den Hl rourantenverkoopérs, welke zich ten doel stelt paal en perk te stellen aan het misleiden van het publiek, door by het venten met couranten u’troepen te gebruiken, die in strijd zijn met den Inhoud der courant. In de Maandag gehouden vergadering van het DagelUksch Bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond is tot voorzitter gekozen de heer A. Stapelkamp, thans secretaris van dit verbond. Na de openingsrede werd het woord gegeven aan prof. mr. C. P. M. Romme. vinnarM ien zee- Brightoa mende m het id zij*, inora”, besteld treom- len, en iftt en post, 10 ets. Willen wy weer met onze producten op de markten van landen met gedevalueerde munt kunnen concurreeren. dan moeten wij onze pro ductiekosten ongeveer 40 pCt. verlagen en dus aanpasaa».,sloor verlaging van renten, huren, pachten, belastingen, overheidsdiensten, Ico nen en salarissen waarbij ook aan verlaging van de schulden niet zal te ontkomen zijn. organlseerdé, werkloozen, Brengt men Het Handelsblad meldt, dat minister Deckers overweegt, om onder andere door he't doen van rechtstreeksche uitkeeringen aan de pluim veehouders, de geldelijke gevolgen van de Bki- gelsche invoerbeperking van eieren zooveel mo gelijk weg te nemen. Ik ben er van overtuigd dat een zoodanige konsekwente deflatie waarbij het mes zoo diep in alle lasten moet worden gezet, niet door te voeren is, omdat daartegen alle lagen der bevolking zich verzetten, omdat daardoor de werkloosheid en de verarming zulke afmetin gen zouden aannemen, dat de staat de kosten der werkverschaffing en steunverleenlng niet meer zou kunnen dragen. En toch is het van het grootste belang voor ons land, dat wij kunnen exporteeren tegen too nenden prijs. Dit Is de weg der deflatie, dien de regeerlng zegt te willen volgen om tot de gewenschtc aanpassing te komen, maar zij doet dit tegelijkertijd en over de geheele lijn. En toch, het „hoe” doorkruist alle poli tieke partijen. Maar dan Is het ook zoo ge vaarlijk, wanneer men het oor leent aan de influisteringen, dat men uit de crisis zou komen, wanneer de SD-A.P. en de Ka tholieken maar samen gingen. Want dit toch is een grove onwaarheid. Ook onze organisatie moest dezen zomer ken nis maken met de geweldenarijen van een der erganen van het crisisapparaat. Onder de leuze dat er tarwe- en roggeschandalen waren ge constateerd. heeft men by ons. in het gebouw der organisatie en bij onze boeren gedurende twee maanden een terreur uitgeoefend, die alle perken te buiten ging. Het is opvallend, dat het juist de katholieke organisation die als doelpunten van den machtswellust werden uit gekozen. maar van de z.g.n. schandalen niets Is overgebleven dan de blijvende herinnering aan de contróleschanddjen, die wij niet licht zullen vergeten. De Nederlandsche Bank heeft met ingang vdn heden het disconto met een half procent verlaagd gebracht op 4J4 procent. Bij het graf van wijlen H. M Koningin Astrid van België werd Zaterdag door de deelnemers aan de Wereldpluimveetentoonstlling te Brussel een krans gelegd. Het gezelschap voor de Crypt te Laeken De toekomst van de Kerk hangt voor een groot deel ervan af boe wij tegenover de maatschappelijke vraagstukken van de zen tijd stelling zullen nemen, hoe wy onze beginselen van rechtvaardigheid en liefde tegenover dit probleem zullen toepassen. Men is, aldus spr., beu van al het crisisge- doe, dat op vaak ergerlijke wijze door een le ger van ambtenaren die de boerenziel nies begrijpen wordt uitgevoerd en gecontroleerd Laat de ordening en regeling, die er noodlg is over aan onze eigen organisatie, waarin elke boer en tuinder vertrouwen heeft, onder toezicht der overheid. We moeten nieuwe fundamenten leggen. En hierbij hebben we één groote taak, nJ. het aanpassen van de rechtsorganisatie aan onze samenleving, waarin zich zulke geweldige structureele veranderingen hebben voltrokken. We moeten krijgen de rechtsorganisatie van de groepen onderling en van de groepen eenerzijds en Het individu anderzijds. oplossing niet, omdat we voor ons hebben gezien, dat een ministerie is teruggekeerd, nadat het geconstateerd had. - ----- dat het het vertrouwen van de Kamer niet alechts te gxporteeren. meer had. (Applaus). Met den volksinvloed te het niet meer zooals het moet zijn. Daarin moet veran dering komen. De volksinvloed moet abso luut worden hersteld in de politieke ver tegenwoordiging zooals we die nu nog ken nen. Een grondwets-wijziging met dat doei te reeds aangekondigd. Gelukkig! we uit onze politiek laten halen bindt, n.l. onze levensbeschouwing, Alleen ons land en Zwitserland roeien, nog op tegen den stroom van het wereldgebeuren, maar tenslotte zullen wy het moeten opgeven. Nationaal economisch bezien zijn wij met on zen export op de tegenwoordige basis bezig, ons zoo snel mogelijk te verarmen. Want we stellen ons niet eerst de vraag of we met onzen export verdienen, neen, we wenschen Het is onbegrijpelijk dat de regeerlng zoo hardnekkig gekant blijft tegen aanfluiting aan het wereldprijsnlveau door muntcorrec- tle, hetgeen beteekent verhooglng der goe- derenprijzen in gedeprecieerde valuta. T De minister van Bultenlandsche Zaken, jhr. mr. De Graeff, die teruggekeerd is uit Genève, beeft hedenochtend ten departemente zijn werkzaamheden hervat. Behandeld werden de ingekomen voorstellen der afdeelingen. Met de volgende voorstellen van den Kring Gelderland-werklaarde de vergadering zich oa. accoord Noodzakelijk is het, dat de „kleine boeren” gedurende enkele dagen in de week In eigen bedrijf worden te werk gesteld en daarvoor eer. vergoeding krijgen van b.v. ƒ3 4 ƒ4. De wenschelijkheld werd geult cun ernstig te overwegen of niet het systeem der hoogere in voerrechten op granen te verkiezen is boven het huidige regeeringssysteem. Noodzakelijk wordt het geacht, dat het appa raat noodlg voor den zelfexport van varkens, bacon en spek worde opgeheven, dat echter de teeltbeperking bljjve bestaan. Gewenscht wordt, de melkbeperking niet te l-.ten doorgaan en de kalverbeperklng in te trekken. Gewenscht wordt, dat de kosten uit de sa- r.eering der bloemistertjbedriJven niet, zooals tot nu is geschied, verhaald warden op die be drijven. maar betaald worden uit het land bouwcrisisfonds. We staan dus voor een ordening en men be gint er reeds mee, getuige de wet op de on- dememers-overeenkomsten. Deze wet is van buitengewoon belang, hoewel spr. liever had gezien, dat het sociaal element nog meer op den voorgrond was getreden. Op een royale uit voering komt het thans aan. en daarbij moet het oog gericht worden op het bedrijfsbelang in de eerste plaats. Op het podium en in de eerste rijen hebben sis offlcieele gasten plaats genomen mr. Baron van Hövell tot Westerflier, Commissaris der Koningin in Limburg en mr. Baron van Heem stra. Commissaris der Koningin in Gelderland, de heer van Geelen, directeur-generaal aan het departement van Sociale Zaken en dr. Ir. Hacke, directeur-generaal aan het departement van Economische Zaken, de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de West, de heer N. de Graaf, controleur aan het departement van Sociale Zaken, burgemeester Steinweg van Nij megen. mr. C. Goeellng. voorzitter en mr. F. Teullngs. secretaris van de R. K. Staatspartij, Ir Guljé. voorzitter van de R. K. Werkgevers, de heer J. Verheggen. voorzitter van den Ned. R K. Boerenbond, mr. Bach, directeur van het nationaal Hanzebureau, de heeren A. C. de Bruyn en J. Schulte, en pater mr. Beaufort O F. M.. voorzitter, secretaris-en adviseur van het R. K. Werkleidenverbond, mevr. Steen- berghe— Engerlng. presidente van den R K. Vrouwenbond, rector de Groot, voorzitter van de interdiocesane Jeugdcommissie, Mgr. dr. van Oils, jhr. A. v. Citters, van het Nationaal Crisis-Comlté. In de zaal merkten wij nog op Mgr. dr. H. Poets, pater Jacobs M. S. C„ de Kamerleden Kuiper en Loerakker, prof. dr. van Welle, rector magnificus der R. K. Unl- versltelt en velschillende katholieke burgemees ters uit het Zuiden van het land. In een kort openingswoord heette de voor zitter. directeur FRENCKEN, alle aanwezigen, met name de vertegenwoordigers der regeerlng welkom en wees hij op her belang, dat de nauw gezette studie en het aanpakken van de kwestie der jeugdwerkloosheid in het bijzonder voor de katholieken bezitten. NIJMEGEN, 21 Oct Honderden leiders van de Ka tholieke arbeidersbeweging en tal van vooraanstaanden uit alle krin gen en deelen van het land zijn in het volle bewustzijn van den beang stigenden omvang der jeugdwerk loosheid en met volle belangstel ling voor de middelen om haar te bestrijden bijeengekomen in de groote zaal van de „Vereeniging" tot een congres, geheel aan de be- studeering der vraagstukken van deze maatschappelijke ramp gewijd. Naar aanleiding van ons bericht be treffende een regeeringsambtenaar, die het devaluatiegeheim zou heb ben willen verkoopen, verzoekt de Minister van Economische Zaken ons uitdrukkelijk mede te deelen, dat het in ieder goval geen ambte naar van zijn departement betreft. Het slotwoord sprak Deken J. H. Vaas, die er krachtig op wees, dat wy katholieken el kaar hebben te vertrouwen en dat we dit ook tegenover anderen hebben te doen, met een gepast en scherpzinnig vertrouwen tegenover hun principes. Met het Friesche volkslied werd daarop de zen landdag gesloten. Mr. KONING, gemeentesecretaris van Oss vreest dat by t werken van jeugdige werklooeen tegen een zoo laag loon als een „zakgeld” bevat, de loonen der oudere arbeiders snel een neiging tot nieuwe „aanpassing" zouden ver toonen. De heer C. J. KUIPER uit Haarlem brengt hulde aan de priesters, die in de werkkampen zielenarbeid hebben verricht in het belang der jonge werkloozen. Hy wyst erop dat vooral niet de gehuwden mogen worden ontslagen terwille van de jeugdige werklooeen, zooals in het vee- houderybedryf gebeurt. Prof. DE QUAY spreekt als zyn overtuiging uit. dat men In de omstandigheden van thans niet moet meenen dat goede vakopleiding van minder belang Is geworden. Burgemeester REBBEN van Oeffelt geeft een Wanneer wat ons dan zyn we verloren. Want één zyn we in onze levensbeschouwing, maar daardoor hebben we ook een missie te vervullen In dit uiteengeslagen land. Pastoor Overmeer sprak enkele dankwoorden voor deze prlncipieele uiteenzetting van de po litiek, waarna men na het zingen van het Wil helmus eenlgen tyd pauzeerde. Na de pauze sprak de heer P. Kasteel over; Wy Katholieken en het Natlonaal-Socialisme Een enkel woord over de positie der kleine boeren. Ik moet er op wyaen. dat de toestand onhoudbaar is. Er wordt honger geleden. Veel kleine boeren worden radeloos. Het spreekt toch vanzelf dat de tienduizenden kleine be- cryven, die door de productiebeperking te wei nig kunnen produceeren om uit de opbrengst een bestaan te hebben, geholpen moeten wor den. Dit kan gebeuren door een hoogeren prys te betalen voor hun producten, tevens door hun een loon uit te betalen wegens het z g tewerk stellen op eigen bedryf. Aan het slot van zyn rede feliciteerde spr. Deken van der Waarden met zyn benoeming tot Eere-Kanunnik. Deken van der Waarden sprak een dankwoord. De voorzitter werd als zoodanig by acclama tie herkozen. lil i uit wit i eenlge pinning mag er het dan zurtag- a vaste tg zijn; ;oed. tan het i water In ons nummer van Zaterdag publiceerden wy een bericht over een ontrouw hooggeplaatst ambtenaar van het departement van Economi sche Zaken, die pogingen had gedaan om het devaluatie-geheim terzynertyd aan belang hebbenden te openbaren. Op gezag van den Minister van Economische Zaken deelde de Regeeringspersdienst mede, dat deze mededeellngen allen grond missen. In antwoord op deze tegenspraak hebben wy den Minister van Economische Zaken verschillende byzonderheden omtrent deze aangelégenheld medegedeeld, o.a. dep naarn van den Minister, die de zaak in onderzoek heeft. De heer VAN GEELEN verzekert de verga dering dat de minister van Sociale Zaken met groote belangstelling de handelingen van dit congres volgt en dat Z. Exc. groote waardee- ring heeft voor al hetgeen van katholieke zyde is geschied tot leniging van den nood der jeugdige werkloozen. Na een kort huldewoord aan directeur Frencken spreekt hy de hoop uit, dat dit congres moge slagen onder Gods on- mlsbaren zegen. De burgemeester van Nymegen, de heer STEINWEG, dankt de organiseerende com missie voor de eer, zyn gemeente bewezen door het houden van dit congres binnen haar gren- ten. en wenscht eveneens Gods zegen over de vruchten van de hier te houden besprekingen. Maandagmiddag werd in Musis Sacrum Arnhem de algemeene vergadering van den A. B. T. B. gehouden. De voorzitter. L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, hield een openingsrede waaraan wy het volgende ontleenen: Indien de regeerlng voor den land- en tuin bouw geen maatregelen had getroffen, waarby de blnnenlandsche pryzen op een hooger ni veau zyn gebracht dan de producten op de we reldmarkt kunnen bedingen, dan zoude een groot gedeelte van onzen bodem thans braac liggen en het grootste gedeelte van onzen ny- veren boerenstand op de werkverschaffing zyn aangewezen. Ter Inlfeidlng van dezen gens injde St. Bonifaciusj H. Mir'voor de levende en den Bond opgedragen. I Te ruim een uur werd met het lied „Aan U, o KoÏHm der Eeuwen", waarna de voorzitter van denMlond. pastoor W. F. A. Overmeer, de aanwezigen begroette. wy lezen in het Handelsblad: Nog onlangs hebben wy er op gewezen, dat een paar honderdduizend kilo varkensvleesch vla de Varkenscentrale naar Belglé werd ver kocht vér beneden den daar geldenden prys niet alleen, doch via een bureautje (Vieco), dat van de Centrale het consent had gekregen en aan exporteurs verkocht ad 1 franc per kilo; de exporteurs konden het vleesch dan van de Centrale koopen tegen lagen prys. Het R. K. lid der Eerste Kamer, de heer H. Ruyter, secretaris van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tulndersbond, heeft toen, op 9 Oc tober, daartegen bezwaren ingebracht. In zyn antwoord verklaarde minister Deckers het vol gende: „Wat den export van Nederlandsche varkens naar België betreft, wy hebben op net oogen- bhk nog een contract loopen. Onze eontrac- tueele verplichtingen moeten wy natuuriyk na komen, maar gegeven de prysverhoudlng ven het oogenbllk wordt door my op voortzetting van dat contract of op het sluiten van overeen komstige contracten geen prys gesteld. Wat ik hier zeg van België, geldt eveneens ten aanzlei» van Italië.” De minister biykt ook over deze zaak geen gras te hebben laten groeien, want wy verne men, dat reeds eenlge dagen daarna oe Var- kenscentrale den heer D. Horneman, vroeger employé van de N.V. Zwanenbergs Fabrieken, thans van de Varkenscentrale, naar België heeft gezonden om te onderzoeken, of er wat aan die contracten is te doen! Thans lezen wy In de „Vee- en Vleeschhan- del” en by onderzoek is ons de juistheid daarvan gebleken dat zich op het oogenbllk het ongelooflyke geval voordoet, dat de heer Kantors (bureau Vieco) te Esbjerg, tn Dene marken, in opdracht van den heer Horneman, dus van de Centrale, varkens opkoopt In de gewichtsklasse van 60 tot 70 kik* geslacht ge wicht, teneinde dit vleesch naar België te ex porteeren! Men moet hieruit dus opmaken, dat de Bel gen hebben goedgevonden, dat de contractueele verplichtingen der Nederlandsche Varkenscen trale tot Import in dat land van varkensvleesch, gedeeltelyk zullen worden nagekomen met be hulp van Deensche varkens! Dit Is op zich zelf natuuriyk al de zotheid op de spits gedreven, benevens een éclatant voorbeeld van mislukte marktbeheersching („wanordening” om zoo te zeggen) door dit overheidslichaam. Doch bovendien komt het Vrydagochtend gepubliceerde communtoué der Varkenscentrale hierdoor in een bëdenkelyk licht te staan.... Verklaard werd immers: „Er is meer dan voldoende ter dekking van de behoefte voor blnnenlandsch gebruik en uit voer. zoodat er van een tekort géén sprake kan zyn.” Wanneer dit laatste nu eens waar zou zyn, dan zou het direct of indirect denlgreeren der Nederlandsche overheid tot exporteur van Deensche varkens naar Belglé wel een zóó ern stige en verdachte zaak zyn, nJ. het koopen van Deensch vleesch, terwyi er In eigen land „meer ^dan voldoende is”, dat een onderzoek naar de bedoelingen en oogmerken daarvan een quaestle van hoogste „politieke moraliteit” zou zyn, met andere woorden: een aanvullende op dracht aan “de Commlssie-Beumer. Geschiedt deze internationale varkenstrans- actle echter, omdat de Varkenscentrale anders niet aan hare contracUieele leveringsverplich tingen aan België kan voldoen, danbestaat ej wel een tekort, doch dan berust het commu niqué van Vrydagochtend op het omgekeerde van de waarheid. Van tweeën één! Het Nederlandsche volk is echter met géén van beide gebaat: nóch met het koeien van varkens in Denemarken, als er in Nederland zélf „meer dan voldoende" zyn, nóch met een communiqué, dat de accynsverhooging goed praat met behulp eener onware voorstelling van zaken! Het spreekt van zelf, dat het geen verschil maakt, of de levering van het Deensche vleesch aan België rechtstrééks door de Centrale ge schiedt dan wel via het bureau Vieco; Immers het geldt een door hèAr aan dat bureau over gedragen llcent. Dit om formeele escapades te coupeeren. Over de crisis en de structureele wyziglng in het staatkundig leven verklaart spr., deze oplossing hem niet zint. Door de eenlge en uitsluitende kans, prof. Aalberse kreeg, is de valsehe schyn ge wekt, alsof hy niet tot regeeren in staat zou zyn. (Applaus). Verder zint ons die exposé van de wyze waarop men in het land van Cuyk door samenwerking der gemeenten, tot werkverschaffing voor jongeren is gekomen De heer BURGERS, directeur der Ambachts school te Nymegen verdedigt de ambachts school als Instituut, «dwt de jeugdige werkloo zen grootendeels kan opvangen. Mgr. Dr. VAN GH^ wyst op enkele werk- objecten voor jong<|ptellectueelen in het we- tenschappeiyk vereeniglngsleven en in de examencommissies. Voor den 48sten keer waren de Friesche kie zers byeen geroepen In de Harmonie te Leeu warden orn^dffT polltie’fes toestand van den dag voor dich te hooren ontvouwen. De heer J. H. BIJSTER VELD, van den R. K Bond van Hoteigeëmployeerden, verklaart, dat in het hotelbedryf nog zeker voor 10.000 jonge menschen plaats is te vinden, wanneer men daarin tot een wettelyke beperking van den ar- beldstyd kan komen, die in dit bedryf nog tot 80 uur per week oploopt. Mej. ROMME uit Den Haag protesteert na mens de Federatie der R. K. Vrouwenbonden tegen het zonder meer opzy zetten der vrou- weiyke arbeidskrachten, dat door enkele prae- adviseurs, met name door den heer v. d. Putt, wordt gesuggereerd. Zoolang het vyfde deel der Nederlandsche vrouwen ongehuwd biyft, heeft men niet het recht in de verdeeling van den beschikbaren ar beid zich alleen om de mannen te bekomme ren. zy vraagt aan mej. Mr. Verbeek hoe deze voor het werklooze meisje niet alleen de mo- reele, dooh ook de financleele nooden wil op heffen. De heer C. FOPPELE, directeur der Arbeids beurs te Den Bosch waarschuwt tegen een al te groote waardeering van het overheldslngry- pen en wijst op verschillende mogeiykheden om vooral het particulier initiatief in te scha kelen. Na een pauze van circa anderhalf uur, ty- dens welke de deelnemers aan het Congres tn de gelegenheid werden gesteld In den foyer een lunch te gebruiken, werd tegen half drie de byeenkomst heropend. De heer v. d. STEEN acht het verzamelen van statistische gegevens over den omvang der jeugdwerkloosheid van groot belang. Hy ver zekert, dat het vervangen van vrouwelyke door manneiyke arbeidskrachten volstrekt niet alle vrouwen uit het bedryfsleven zal stooten. Aan vakbekwame meisjes biyft in vele branches behoefte. Hy wyst er nog op, dat van alle zy- den, door werkgevers zoowel als door werkne mers offers worden gebracht. Door de laatsten byvoorbeeld door in enkele bedryven een ar- beidsspreidlng door verkorting van arbeidstyd te bevorderen. Prof. Dr. RUITEN, hoogleeraar In de psy chologie aan de R. K. Unlversitelt te Nyme gen wyst er op dat niet zoozeer het gebrek aan loonarbeid als het gebrek aan bezigheid funest is voor de jeugd. De voorzitter opent vervolgens de gedach tenwisseling over de prae-adviezen met het woord te geven aan den heer DE GRAAF, controleur van het departement van Sociale Zaken, die, ter registratie van de jonge werk loozen, een aansluiting met de scholen bepleit. Van bet uitoefenen van dwang op de jonge werkloozen tot deelname aan kampen en dgl. verwacht hy geen heil. Daarmee zou men bij de goeden meer bederven dan men by de kwaad-wlllenden tot stand zou brengen, want de practyk leert dat Juist zonder dwang de spontane toewydlng der Jongens aan hun werkobject het grootst Is. De heer VAN DER MAE8SEN DE SOM- BREFF, directeur der Arbeidsbeurs te Nyme gen klaagt over de vry willige belangstelling der jeugdige werkloozen. Hy juicht de gedachte van den heer v. d. Putt toe, die vrouwenarbeid zoo veel mogeiyk door mannenarbeid wil vervan gen. Mr. dr. REGOUT, R. K. Werkgever uit Meerssen meent dat de werkgevers niet pas sief mogen toezien, alleen met het oog op hun eigen belang. Hun Initiatief kan veel leniging In den nood tot gevolg hebben, ook zonder dat daardoor de bedryfslasten worden verzwaard. ZU kunnen de meisjes door jongens vervangen, doch dit zal hen voor groote moeliykheden stellen wanneer zy niet tevens, eventueel door regeeringshulp, In staat worden gestekt den ouderen vervroegd pensioen te verleenen op dat de jongens ook later, wanneer zy niet meer laagbetaalde krachten kunnen biyven, de plaats dier ouderen kunnen innemen. Daar toe roept spr. den steun der werkgevers m. Praeses SIMONS der 8t. JosephsgezeUen te Amsterdam stelt voor In de opleiding en ver zorging onderscheid te maken tusschen de ge- aan discipline gewende jeugdige en de .jongens van de straat”. deze beiden by elkaar, dan ont staan groote moeliykheden. Van de methode: takgeld geven, verwacht spr. weinig goeds. Prof. CLEOPHAS, adviseur van den Land en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem’ on derstreept het onderscheid tusschen de jeugdige Ferkloozen in den landbouw en die in de in dustrie. De eersten moeten niet In werkkampen doch In het bedryf zelf worden ondergebracht. Daartoe moet de steunpoUUek der regeerlng, ’ooral in den tuinbouw, meer worden Ingesteld °P het behoud van het kleine bedryf, waarin da vaders met hun jongens samen kunnen •erken. Moet daartoe de productie niet meer in de Hchtlng van nationale zelfvoorziening worden Meid?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13