ONS BLAD aan Engelsch parlement wordt Vrijdag ontbonden Veldslag aan het Zuidelijk front begonnen? Divisie uit Lybië teruggetrokken? II I li te It I ’tl Het nieuws van heden VIERDUIZEND POND BOSCHBRANDEN IN ZUID- VERGOEDING CALIFORNIË DE BAROMETER OP 14 NOV. NIEUWE VERKIEZINGEN UITERST FÉLLE TEGEN STAND JOH. LAUWERS f 2- Het Internationaal Arbeidsbureau Door Arabieren geproclameerd ft hi Staat van beleg afgekondigd Generaal de Bono seint: geen nieuws 1 De verkiezingen in Denemarken DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 Rustpoos in de buiten* landsche politiek? Verscheidene plaatsen ver keer en in gevaar Oproerlingen plunderen winkelt in Camden Park DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Boeren-onlusten nabij Peking Ernstige onlusten in West-Indië Algemeene staking in Palestina Baldwin acht versterking der Brittche bewapening in het belang van den vrede noodzakelyk PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De Kerkvervolging in Duitschland Ook debatten in het Hooger huis j-iïi VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Wegens vliegongeluk aan Neder- landsche eischeressen te Londen toegewezen 300.000 Abessinlërs zullen aan het front van Gorahai tot Jyiga tegenover 140.000 Ita lianen staan ADVERTENTIEPRIJZEN; Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg- één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Mededeeling van Suvich aan Laval en Drummond -i NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Rede van Baldwin in bet Lagerhaiz Veldslag het Zuidelijk front begonnen? i o o o Frelburg/Br. 26 Sept. 1935. i»» er vier. te hü zal het NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 20 Weer twee slachtoffers van den onbewaakten overweg. ADDIS ABEBA. 23 Oct. (Reuter). Het Zuidelijke leger, onder bevel van ras Desta, heeft order gekregen Oorahal tot eiken prijs te verdedigen, hetgeen erop zou wijzen, dat de eerste groote veldslag aan het front, dat zich van Oorahal tot Jijlga uiutrekt. Zn Egypte heeft Engeland in verband met het Italiaansch-Abessinisch conflict om vangrijke maatregelen genomen. Om de tien kilometer zijn stukken terrein afge bakend, aangegeven door Engelsche vlaggen, waar achter zandzakken en kleine bosschages mitrailleurs zijn opgesteld Het Ordinariaat van den Aartsbisschop van Freiburg, publiceert het volgende schrijven. Aartsbisschoppelijk Ordinariaat Nr. 14091. Naar het front vertrekkende Italiaansche soldaten plakten dezer dagen een der transportschepen pol met afbeeldingen van den Düce PARIJS, 23 Oct. (Reuter.) In de bijeen komst der Commissie van Buttenlandsche Zaken van de Kamer jverd de aankondiging van het terugtrekken van een der Italiaansche divisies uit Llbye door de Commissie opgevat als een eerste en belangrijk resultaat van de op vrede gerichte pogingen van Laval. In overeenstemming met den minister-presi dent, gaf de commissie den wensch te kennen, dat deze geste In Engeland zou worden erkend als een bewijs van de toekomstige houding der Italiaansche regeering en dat Engeland als te genmaatregel zou overgaan tot een vermindering van z|jn vloot in de Mlddellandsche Zee. Engelsch parlement wordt Vrijdag ontbonden; 14 November worden nieuwe verkiezingen ge houden. t December komt het nieuwe parle ment bijeen Voorloopt Verslag der Tweede Kamer over de Sanctlewet 1935 LONDEN, 22 Oct. (ANP) Bij de kleine in terpellaties voor het begin van de eigenlijke debatten in het Lagerhuis vroeg Sir Herbert Samuel de regeering, welke wettelijke volmach ten zij bezat om den Italiaanschen invoer in Engeland tegen te gaan of andere sanctie- maatregelen toe te passen. LONDEN, 23 Oct. De politieke debat ten in het Lagerhuis zijn heden voort gezet met een redevoering van minis ter-president Baldwin. De premier kondigde allereerst aan, dat het parlement Vrijdag a.s. zal wor den ontbonden en dat op 14 Novem ber nieuwe verkiezingen zuUen worden gehouden. Het nieuwe parlement 26 November bijeenkomen voor kiezen van den voorzitter, waarna de Koning het parlement 3 December zal openen. De Vicaris-generaal get. RO8CH. KOPENHAGEN. 23 Oct. (Reuter) Blijkens de definitieve resultaten van de verkiezingen voor het Folketing (tweede kamer), hebben de so cialisten zes zetels gewonnen. De llnks-llberalen verloren tien, de conser vatieven Mn zetel. De nieuwe agrarische partij verkreeg 5 zetels. De positie van de andere par tijen la onveranderd. Dader van den moord op Schiermonnikoog tot seven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Mussolini zou bereid zijn ren van de drie divi sies uit Lybië terug te trekken. dig vaa I Is ge- köplnk. tjord. Ztdd- licht fors m espunt. rdag. 1 °P het -n riem, en een «1 staat afkotn- de boot net de- volgden Nieuw plan ter bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd zal heden op het departement van Sociale Zaken besproken worden met Oed. Stoten van alle provincies belangen et voor- Ulultend ‘ast des ien Wetaema en ieder op tuln- Reuter meldt verder uit Adoea, dat groote waarde wordt gehecht aan de onderwerping van de Koptlsche priesters van de 200 kerken van Aksoem. De onderwerping wordt beschouwd als bewijs, dat de anti-Italiaansche propaganda van den Aboena Isaac, den vertrouwde van Ras Seyoem, geen Invloed heeft gehad. In verband met de uiteenzettingen van Hoare beperkte de minister-president zich er toe eem- ge prlnctpleele opmerkingen en beschouwingen te geven. HU ving aan met te constateeren, dat ieder woord, dat de minister van Bultenland- sche Zaken gisteren had gesproken den volle digen steun van een eensgezind kabinet heeft en dat de minister voor volksbondsaangeleger.- heden tijdens zijn optreden te Genève in voort durend contact had gestaan met zijn collega's In Londen, die eenstemmig zijn optreden heb ben goedgekeurd. Suez de eenige oplossing was voor de stopzet ting der vijandelijkheden in Abesslnlë. schrijven zal op Zondag 29 September van den kansel onder alle godsdienstoefeningen worden voorgelezen. Tegelijkertijd met de debatten in het Lager, huis werd ook in het Hoogerhuls de interna tionale politiek besproken. Lord Londonderry deed ongeveer dezelfde mededeelingen als Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis. Ook hier worden de debatten verdaagd tot Woensdag. gekenmerkt zal worden door uiterst feilen tegenstand Driehonderdduizend Abessinlërs zullen tegenover ongeveer 140.000 Italianen staan. ROME, 23 Oct. (Reuter). De minister van pers en propaganda publiceert het volgende legerberlcht; „Generaal de Bono bericht, dat aan belde fronten niets nieuws valt te melden, behalve de onderwerping van de bevolking in go westelijke hoog- en laagvlakten, welke nog niet door de Italiaansche strijdkrachten bezet zijn. De luchtvaart heeft verkenningsvluchten gemaakt tot. aan de Takkaze-rivier en boven het gebied van Amba Alagi en Danakil. Het leven van de bevolking in de bezette gebieden neemt weer zijn normalen loop; het organlsa- Uewerk wordt voortgezet. Baldwin antwoordde daarop, dat deze vol machten vastgelegd zijn In de parlements-be- slulten betreffende het sluiten van den vrede in 1919. Volgens Reuter heeft de Italiaansche regee ring aan Laval medegedeeld, dat zij bereid is een van haar drie divisies uit Lybië terug te trekken. Buvlch heeft hiervan ook den Britschen am bassadeur in kennis gesteld. In offlcieele kringen wordt ten opalchte van dit bericht reserve In acht genomen. Er is nog geen besluit genomen over een Engelsch antwoord op dezen Italiaanschen maatregel, ofschoon met zekerheid kan worden aangeno men, dat het kabinet In zijn zitting van heden zich met deze aangelegenheid heeft bezig ge houden. Er wordt op gewezen, dat Italië ook thans nog twee speciale divisies In Lybië heeft staan. De Aartsbisschop van Freiburg ernstig beleedigd om de personen LONDEN, 23 Oct. (Reuter.) Het besluit van Italië om een divisie der Italiaansche troepen uit Llbye terug te trekken wordt te Londen als het eerste praktische bewijs beschouwd van d. ontspanning, die de laat ste dagen tusschen Londen en Rome is in getreden. In dit verband wordt de geste van Italië met wezenlijke voldoening ont vangen. PEKING. 22 Oct. (Reuter.) In het op 50 K.M. ten Oosten van Peking gelegen plaatsje Hsiangkokslen. aan de grens van de gedemili tariseerde zone gelegen, zijn ernstige boeren- onlusten uitgebroken. De boeren openden het vuur op de politie. Aan belde zijden vielen vele dooden. De staat van beleg Is voor het Noor delijk deel der gedemilitariseerde zöhe afge kondigd. BUREAUX; HOF 6, ALKMAAR Tslefoon Administratie 4330, Rodacti* 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Par kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door da H.V Drukkerij De Spaarnested - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Het Brltsche kabinet had vanmiddag kennis genomen van het rapport van den ambassadeur te Rome betreffende het onderhoud, dat deze gisteravond met Suvich gehad heeft Inzake de maatregelen die geschikt zouden zijn om een ontspanning te brengen in de situatie in de Mlddellandsche Zee. Er Is alle reden om aan te nemen, dat de geste van Mussolini bewijst, dat er betreffende deze kwestie tusschen de belde hoofdsteden overeenstemming bestaat. In diplomatieke kringen te Londen wordt evenwel verklaard, dat het kabinet de Admiraliteit nog niet gemachtigd heeft zekere eenheden van de thulsvloot terug te roepen. De regeering zal hierover nog moeten beraadslagen. I ASMARA, 23 Oct. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt, dat de Italiaansche mi nister van propaganda, graaf Clano, die, zoo- aic bekend het commando over de luchtvaart in het Noorden heeft, tegenover de pers heeft verklaard, dat de beweringen, als zouden de Italiaansche vliegtuigen open plaatsen bescho ten hebben of gebruik van gifgas gemaakt heb ben. onjuist zijn. Het is steeds het streven der Italiaansche troepen geweest, de bevolking niet onnoodig te prikkelen. Overigens, aldus zelde hij, is het voor de Italiaansche vliegtuigen ge makkelijk, de Abessinlsche strijdkrachten, die bulten de nederzettingen plegen te bivakkee- ren. te herkennen. Volgens te Addis Abeba ontvangen berichten liebben Italiaansche vliegtuigen aan het Noor delijk front vlugschriften uitgeworpen, die den volgenden inhoud hebben: Aan het volk van Tigre. Op bevel van Koning Emanuel III en Mussolini heeft generaal de Bono Z. H. Halle Selassie, den zoon van Ree Koeksa, benoemd tot gouverneur van ae gebie den Allawa en Takasae. Volk van Tlgiel Wees gelukkig, dat het huis van Keizer Johannes met behulp van de Italiaansche regeering weer zal opstaan. Gehoorzaamt hem evenals onsl De afgevaardigde der liberale oppositie Man set seide, dat een sluiting van bet kanaal van Spr. keerde zich hierop tot het binnenland- sche probleem van de ontbinding van het La gerhuis en de uitschrijving van nieuwe ver kiezingen. Hij beantwoordde daarbij net ver wijt van Sir Herbert Samuel, die van meening was. dat In een zoo kritieken tijd in buiten- landsch politiek opzicht geen verkiezingen had den mogen worden uitgeschreven. Spr. is van meening, dat een pauze in de buitenlandscbe politiek voor de deur staat en men ran niet zeggen, of dat in Januari ook bet geval zal zjin Daarom had hij net als zijn plicht be schouwd den koning te verzoeken onmiddellijk over te gaan tot ontbinding van bet parlement. De regeering is voornemens alleen nog zekere aanbevelingen van de commissie voor ae werk- loozenverzekerlng te verwezenlijken. Wat het P>an der Labouroppositie betreft een motie van wantrouwen in te dienen tegen de regeering op grond van de werkloosheldspolitiek, betreurde •pr het geen tijd ter beschikking te kunnen stellen Voor een bespreking daarvan. Het La gerhuis is op verzoek van de oppositie in ver band met den internationalen toestand een week vroeger bijeengeroepen. Met het oog op de buitengewone beteekenls van dit problemen complex houdt de regeering het voor naar plicht h«t Lagerhuis drie dagen voor debatten daar over ter beschikking te stellen. LOS ANGELES. 23 Oct. (Reuter) In verschillende deelen van Zuid-Califomië woe den op het oogenbllk hevige boschbranden, die zich tengevolge van den krachtlgen wind steeds meer uitbreiden. De schade, die reeds nu aan de bosschen Is toegebracht, is ontzag lijk groot. Verscheidene woonhuizen en een sa natorium zijn een prooi der vlammen gewor den. Bij den brand, die in het sanatorium uit brak is een der patiënten om het leven geko men, terwijl de 80 anderen gered konden wor den. Verscheidene plaatsen verkeeren ADDIS ABEBA 23 Oct. (Reater). Volgens onbevestigd bericht zou tusschen de troe pen van Ras Desta op den rechtervleugel van het Webbe-Sjebeli front en de Italiaan sche troepen een hevige strijd zijn ont brand. •Ik* m. overzicht dit jaar ,b*n ge in de Arabische bladen komt naar aanlei ding van de aankondiging van de staking nogal opwinding tot uiting. De Arabische partijen publiceeren protesten in verband met de beweerde ontdekking van een groote onwettige wapenzendlng aan boord van een Belgisch stoomschip te Jaffa. In Joodsche kringen zegt men, dat de zending bestemd was voor Ethiopië, vla Palestina, en dat zij van België verscheept was, vóórdat de Volkenbond had geadviseerd tot opheffing van het wapenembargo tegen Abessinië. De zending zou een waarde vertegenwoor digen van 6000 Pond Sterling. De militaire requlsltiecommissie te Addis Abeba is met haar werkzaamheden begonnen. In beginsel moeten de goederen, die worden gerequireerd. contant worden betaald. De com missie verzocht de regeering de eerste storting JERUZALEM, 23 Oct. (Reuter) Voor Za terdag a.s. is voor geheel Palestina een alge meene staking van Arabieren geproclameerd, als protest tegen het „smokkelen van wapens door de Joden en de werkloosheid der regee ring”. Tot deze actie Is besloten door vijf Arabische politieke partijen, die thans bezig I Verscheidene plaatsen verkeeren in zijn met de voorbereiding van de staking. I ernstig gevaar. Duizenden arbeiders uit de jtouwen in Ereiburi D« autoriteiten achten de 'zaak echter ntot I werkverschaffingen zün naar de plaats van de LONDEN, 23 October. (D. N. B.Naar hier verluidt heeft de Ita liaansche staatssecretaris van Bui- tenlandsche Zaken, Suvich, Dinsdag den Britschen ambassadeur te Rome medegedeeld, dat de Italiaansche regeering instructie had gegeven een divisie Italiaansche troepen uit Ly bië terug te trekken. Sir Eric Drum mond zou deze mededeeling hebben begroet als een bijdrage tot de ver betering in de betrekkingen tus schen Engeland en Italië. LONDEN. 23 Oct. (A. N. F.) Na de bloedige werkloozen-onlusten In Kingstown in Brltsch- West-Indlë Is het heden opnieuw tot ernstige botsingen gekomen In Camden Park op de Bovenwlndsche Eilanden. Volgens een mede deeling van den Engelschen gouverneur hebben de oproerlingen de telefoondraden doorgesne den, een brug vernield en verscheidene win kels geplunderd. Voorts hebben zij een vracht auto met vrijwilligers en politiemannen aan. gevallen en daarbij twee agenten van politie gewond. De politie opende daarop het -vuur en doodde een aanvaller en verwondde De toestand werd zoo ernstig, dat 34 man aan land gezet werden van het naar Kingstown gedirigeerde Engelsche oorlogsschip, politie te versterken. Verscheideue zijn In arrest gesteld. De weduwe en de dochter van den Nederlan der Louis Grein, die om het leven gekomen is bij de ramp te Ruysselede in België, waar een vliegtuig der Imperial Airways verongeluk te, hadden een eiach tot schadevergoeding bij den Engelschen rechter Ingesteld. Deze eiach is thans toegewezen. De Imperial Airways zijn veroordeeld tot het betalen van een schadever goeding van 3500 pond sterling aan de weduwe en een van 500 pond sterling aan de dochter. De Imperial Airways overwegen Intusschen tegen deze uitspraak hooger beroep aan te tee- kenen. Ie doen in een fonds van 50.000 thalers. De regeering registreerde de radiotoestellen; zij zal leaereen die zijn toestel niet aangeeft, zwaar straffen. De bezittingen van Hallé Selassie Koeksa te Addis Abeba zijn voor een deel weggeschonken aan eenige trouwe groote hoofden, voor een deel aan het Roode Kruis. De strategische belangrijkheid van Oorahal is zeer groot, hfit beheerscht de voornaamste bronnen. Het Is als een ster, die het middel punt vormt van een stralenkrans van wegen, die naar uiterst belangrijke punten lelden. De Inneming van Gorahai door de Italianen zou hun het meerendeel der verschrikkingen van een langen strijd in de dorre en ongezonde vlakte besparen. Generaal Nasi boe de commandant van den linkervleugel der Abessinlërs in het Zuiden, is glMeravond In het geheim te Harrar aan gekomen. Fttaoerari Sjefera, die In November jl Wai-Wal aan den strijd tegen de Italianen heeft deelgenomen, heeft den negus om toe stemming verzocht, van Jijlga naar Gorahai te vertrekken, teneinde het garnizoen aldaar te versterken. In het verdere verloop der Lagerhuisdebatten verklaarde de leider der liberale oppositie. Sir Herbert Samuel, dat zijn partij de door de tegeerlng voorbereide en bestudeerde econo mische sanctiemaatregelen volkomen billijkt. aPr noemde de redevoering van Hoare echter niet overtuigend. Samuel liet doorschemeren, dat hij geen Principieel tegenstander van militaire sanctie maatregelen zou zijn. Lansbury zelde, iedere toepassing van sanc. uemaatregelen, militaire of economische, te ’ëroordeelen. De leider der Labourpartij. majoor Attlee, kondigde daarop aan. dat de oppositie een motie van wantrouwen tegen de regeering zou indienen op grond van het voortijdig uitschrij ven van verkiezingen. Baldwin antwoordde Attlee, dat de verklaring betreffende de ver kiezingen Woensdag zou worden afgelegd. Wat de uitbreiding der bewapening betreft zelde Baldwin, verwijzende naar de opmerkin gen, die de leider van de oppositie, majoor Attlee, gisteren te berde had gebracht over de ontzaglijke uitbreiding van de Brltsche strijd krachten, dat het gaat om de versterking van de defensieve middelen binnen het kader van Genève voor de zaak van den Internationalen vrede en niet om egoïstische doeleinden. Spr. zou niet verantwoordelijk willen zijn voor de leiding van een Engelsche regeering op het t.ulaige oogenbllk, wanneer hij geen volmacht kreeg de feilen op te heffen, die zich hebben voorgedaan sedert het emde van den oorlog In de weermacht. Zonder deze weermacht zou bj geen oogenbllk de huidige buitenlandscbe politiek voort kunnen zetten. GENEVE, 23 Oct. Door het eindigen van Duitschlands lidmaatschap van den Volkenbond is de zetel vrijgekomen, die door dit land werd beret In den Raad van Beheer van het Inter nationaal Arbeidsbureau en in verschillende coq^nlssles van dit bureau. In verband daarmede Is de Raad van Be heer heden in geheime zitting bijeengekomen. Besloten werd den vrijgekomen zetel toe te kennen aan Canada, dat deze plaats had moe ten ontruimen, toen Sovjet-Rusland lid van den Bond werd. boschbranden gedirigeerd om behulpzaam te zijn bij het bestrijden der vlammen. Het boech- beheer In San Francisco heeft het verzoek ont vangen zoo spoedig mogelijk deskundigen te zenden naar het bedreigde gebied. Daarbij werd er op gewezen, dat de deskundigen per vlieg tuig moesten komen, daar leder uitstel uitbrei ding van het vuur beteekende. In de omgeving van Santa Anna woedt ter zelfder tijd een zware zandstorm die leder ver geer over de landwegen onmogelijk maakt, aan gezien de door het zand verblinde chauffeurs talrijke botsingen hebben veroorzaakt. In de nabijheid van Huntington zijn 18 oliekranen door een windhoos vernield. Schandelijke' opachriften aan kerkelijke go» In den nacht van Zaterdag op Zondag 2122 September 1935 zijn in Freiburg door onbekende daders de volgende schimpwoorden aange plakt: 1 Aan den muur van de pastorie van de Maria Hulpkerk: „Hangt de Zwarte verraders op”. Het opschrift Is 1 meter hoog en 20 meter lang. 2 Op den muur van het theologisch Insti tuut: „Weg met de Dulsterllngen!” „versierd” met links het hoofd van een geestelijke en rechts een figuur, die naar de hoofdbedekking (hoed) te oordeelen, ook een geestelijke moet voorstellen. Dit opschrift is ongeveer 15 meter lang en 1 meter hoog. 3 Op den tuinmuur van het prebende- huls tegenover het koor van de Munsterkerk: „Los van Rome”, ongeveer 8 meter breed en 1 meter hoog. 4 Op het Aartsbisschoppelijk paleis op beide zullen van den hoofdingang: ..Los van Rome”. Wij hebb?n tegen deze grove beleedlglng van den Aartsbisschop en de geestelijkheid en de aansporing tot afval van de kerk en openlijke gewelddadigheid bij de desbetreffende autori teiten In Karlsruhe en Berlijn geprotesteerd. Dergelijke voorvallen zullen, naar wij hopen, slechts bijdragen tot nog grooter aanhanke lijkheid van het katholieke volk aan zijn zerk en de door God aangestelde kerkelijke over heid Dit ernstig. Naar hun meening kan er niet met succes een algemeene staking worden uitge roepen. Oefenwedstrijd van het Ned. elftal. Watferd F. C. me4 21 geklopt Baldwin

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1