ONS BLAD de verzoeningspogingen Heel Duitschland een legerkamp Mgr. J.H.G. Jansen ;l i F britsche ambassadeur BIJ LA VAL „Tijd Het nieuws van heden Vloot-conferentie op 2 December voor zegt men in Abessinië de diplomatie is voorbij, VEREENIGDE katholieke pers VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 Wolkbreuken in Bulgarije DE BAROMETER ALLEEN DADEN GELDEN THANS NOG JOH. LAUWERS iia Niet al te veel optimisrïte Minister Beek uit de Poolsche regeering? te vervangen De onlusten in Jalisco Niet mis! 99 nieuw De boschbranden in Californië Verwacht wordt dat Vinei Zater- Haat tot over het graf! Duitsch schip vergaan Wijziging in de positie der Middel- landsche Zeevloot momenteel onwaarschijnlijk Poolsche politie doet een goede vangst Ongerustheid in Duitsche politieke kringen Talrijke slachtoffers; materieele schade ontzettend groot Van het front geen nieuws dag uit Addis Abeba zal vertrekken Uitnoodigingen reeds verzonden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN KINGSFORD SMITH KEERT TERUG Deviezenprocessen in Duitschland Het doel is de twee vlootverdragen die in 1936 afloopen, door internationaal accoord PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 f 2- 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Italië wil een onderzoek ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Vyftig menschen door de vlammen ingesloten Felle rede van Winston ChurchiL over de Duitsche bewapening Toestand van den hoogen lijder ernstig NDORD-HOLLANDSCH DAGBLAD NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 21 men naar zou en 1935 l>e berechting der Ossche misdreven voortgeset. O O O -1 voorstellen voor* de Ttead* party van het iournool om he* wereld kampioenschap schaken door Eowe gewonnen. over de grens terug zal werpen, doch men zal niet tot den aanval overgaan. oorlog is van herbewapening van MARSEIIjGE. 24 Oct. (Reuter) De aviateur Kingsford Smith is hier geland, na besloten te hebben naar Croydon terug te keeren. De winnaars der tien hoofdprijzen van de prijs vraag van het Nat. Crisis-Comité. In Abessinië staat men sceptisch tegenover de diplomatieke actie In Europa. De verzoeningspogingen inzake het Italiaansch- Abessinisch conflict. Laval ontvangt opnieuw den Britse hen ambassadeur te Parijs. de De Tweede Kamer heeft de Sanctie wet met 683 stemmen goedgekeurd. Indien noodig, zal de regeering met beslistheid tegen prijsopdrijving optreden. Eden en aan op 2 De- te Londen zal worden Te Harlingen Is een boei aangespoeld van liet sedert Donderdag 17 deaer vernuste. ts. Insterburg. Men neemt thans als vaststaand aan, dat het Duitsche kolenschip ter hoogte van Egmona aan Zee bij den jongste» storm is gezonken Du 14 opvarenden moeten syn omgekomen. Nieuwe regeerin<scommissaris zal zich belasten met de behartiging der Industrieeie belangen bij de Landbouwcrisismaatregelen. De Aesland van Z. II. Exc. Mgr. J. H. O. Jan sen I* hoogst ernstig. Winston Churchill houdt In het Lagerhuis een felle rede tegen Duitschland. Laval verklaarde echter hedenavond, dat bij de besprekingen met den Britschen ambassa deur geen sprake is geweest van van Mussolini. Ten slotte zeide Churchill nog', dat het te danken is aan het feit, dat men weet, dat de Volkenbond steunt op de Britsche vloot dat de Bond zulk een realiteit is geworden. Chur chill acht het derhalve noodzakelijk, dat En geland maatregelen neemt om zeker en duur zaam meester te blijven In de Mlddellandsche Zee. Churchin is van meenlng, dat Mussolini niet zou zijn overgegaan tbt het Abessinische avon tuur. Indien Frankrijk niet ernstig in beslag werd genomen door Duitschland. Generaal Balbo, gouverneur van Lgbie, waarop thans door het vermoedelijk terug trekken van een divisie Italiaansche troepen de aandacht der wereld is gevestigd, tijdens een rondwandeling op de markt van Tripolis Laval heeft vandaag een langdurig onder houd gehad met den Engelschen ambassadeur. Men vermoedt, dat Laval by deze gelegenheid den ambassadeur in kennis gesteld neeft varf de voorstellen der Italiaansche regeering tot een vreedzame oplossing van het Abessinische vraagstuk. Omtrent den inhoud dezer voorstel len is niets naders bekend. Zonder zich in definitieven zin uit te laten, doen officieele kringen te Londen dui delijk uitkomen, dat een wijziging in de positie dar Middellandsc.be Zeevloot voor hei oogenblik onwaarschijnlijk is. De regeering gaat voort met een groote actie voor te bereiden. De gevechten, welke tot nu toe hebben plaats gehad, beschouwt men als scliermutsellngen. De regeering herhaalt, dat men de Italianen BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar In het deviezenproces tegen twee katholieke geestelijken uit Paderborn, is de secretaris-ge- neraal van de 8t. Bonifacius-vereenlging. Freckmann. veroordeeld tot vijf jaren tucht huisstraf en 150^000 RM. boete en de vicaris- generaal van bet bisdom Hildesheim, Dr. Seel- meyer, tot vier en een half jaar tuchthuisstraf en eveneens een geldboete van 150.000 R.M Bel den verliezen bovendien voor den duur van vyl jaren hun burgerrechten. De katholieke geestelijke Albert Eckhardt uit Scnreibenhardt Is veroordeeld tot een jaar en tien maanden tuchthuisstraf en een geldboete van 1000 R.M. De preventieve hechtenis zal ge heel in mindering worden gebracht. MEXICO, 24 Oct. (Reuter). Zeventig op standelingen. die Zaterdag het plaatsje Mesa Redonda, In den staat Jalisco hadden overval len. zijn door de bondstroepen verslagen. Zij vluchtten met achterlating van 34 doo- den en tal van gewonden. In den staat Sonora heeft een troep op standelingen het plaatsje Altar overvallen en de plaatselijke autoriteiten vermoord. Talrijke onderzeeërs maken reeds manoeu vres in de Oostzee, en de aanmaak van ge schut, mitrailleurs en gifgas wordt in oen snel tempo voortgezet. De Duitsche luchtvaart ontwikkelt zich buitengewoon snel en wij heb ben geen kans in de naaste toekomst onze luchtvaart hieraan gelijk te maken. Churchill noemde het ongelooflijke cijfer van acht mlUloen pond sterling, dat Duitsch land dit jaar aan zijn bewapening sou hebben uitgegeven, voor directe en indirecte voorbe reiding. De „Intransigeant” spreekt over een eisch van Mussolini de thans door de Italiaansche foepen bezette gebieden by het Italiaansche koloniale gebied in te lijven en het opdragen van een mandaat door den Volkenbond aan Italië over de buiten het stamgebied liggende Abessinische ..koloniën." waarnaast de Am- barische provincies dan geplaatst zouden moe ten worden onder Internationalen, d wz. over wegend Italiaanschen invloed. BERLIJN, 24 Oct. (Havas). In Duitsche poli tieke kringen wekken de geruchten over een as. altreden van Beek als minister van buitenlsnd- sche zaken van Polen ernstige ongerustheid: men vreest, dat de buitenlandsche politiek van Polen dan zal worden gewijzigd. In dit verband wijst men in het bijzonder op de aanvallen van de agrariërs tegen Beek, dl' een herziening van de buitenlandsche politiek wenschen. meer overeenkomstig de Fransch- Poolsche vriendschap. Met angst worden de debatten, welke more"r in den Sejm zullen beginnen, tegemoet gezien. Excellentie Goebbels heeft bevolen, dat met <ngang van 21 October de namen van Joden niet meer mogen voorkomen op de herinne- ringsgedenkteekenen voor* de gevallenen in den Wereldoorlog. Dit'feit spreekt een taai, waarvan de indruk niet door andere woorden- mag worden vermin derd. Gelukkig is het Duitsche volk niet ver- antwoordelük voor zoo leu beschamends. J hooger peil heeft afgestemd en het probleem van een uitweg van Abessinië naar Zee, waarin trouwens al voorzien is door het Italiaansch- Abessinische vriendschapsverdrag van 1928. Al deze punten, aldus het blad, zijn reeds door Italië aangeduid in zijn memorandum, dat volkomen in overeenstemming is met den geest van het Volkenbondspact. LONDEN. 24 Oct. (Reuter). De Britsche regeering heeft de re- geeringen van Frankrijk. Italië, de V'ereenigde Staten en Japan uitge- noodigd tot deelneming aan de vlootconferentie. welke cember a. gehouden. De woordvoerder van het Japansche minis terie van Marine ontkent, dat de premier Hl- rota In zijn antwoord aan de Engelsche regee ring betreffende de vlootconferentie heeft ge zinspeeld op een herverdeeling der grondstof fen in «is- wereld. HU voegde er aan toe. dat de Japansche admiraliteit geen politieke en economische kwesties by de vlootconferentie ter sprake zal brengen. Het feit, dat zoowel Baldwin als Laval zich deze dagen met zooveel klem vooF het Volkenbondshandvezt hebben uit- gesproken, geeft de „Giornale dTtalia" aanleiding op te merken, dat juist uit eer biediging voor het Handvest het oogenblik gekomen geacht moet worden voor een nieuw onderzoek van het Ijaliaansch-Abes sinische geschil, waarbij dan rekening ge houden moet worden met de Italiaansche motieven, die niet in strijd zijn met den geest van het Handvest zelve. Om deze volledige interpretatie af te wachten blijft Italië In Genève. Wat de in deze dagen heerschende neiging tot optimisme betreft schrijft het blad, dat deze neiging beteugeld moet worden met het oog op het feit, dat het gecompliceerde en zelfs gevaarlijke mechanisme der sancties aanleiding kan geven tot niet-gewilde Incidenten en alle mogelijke complicaties. In dit geheimzinnig spel zouden de preciseeringen welke door Laval aan Engeland verstrekt zijn, door kwaadwilli gen kunnen worden uitgelegd als een aanmoe diging voor de Britsche extremisten en als een waarschuwing aan het adres van' Italië. Toch zou het goed zijn, aldus beëindigt het blad deze beschouwingen, wanneer dezelfde preciseeringen ook aan Italië werden verstrekt, teneinde alle mogelijke pogingen tot speculatie te elimlneeren. Hitler heeft, zooals wj) reeds hebben gemeld, aan veldmaarschalk von Mackensen een ..Ehren- gabe” geschonken. Dit 'eere-geschenk bestaat uit het Pruisisch domein Brüssow. Dit eere-geschenk is wel niet zoo groot als dat, hetwelk de leider destijds aan von Hin denburg gaf. maar het verheugt zich toch in een respectabele uitgebreidheid. Het eere-geschenk is namelijk, zooals wij le zen in de Preussische Gesetzsammlung, groot 1231 Hectaren. 66 Aren en 45 vierkante meter. Volkomen belastingvrij. Het is toch maar ge- makkeljjk in dictatoriale staten, met het staats eigendom om te springen. Het wetje, dat dotatie regelt, begint: „Nach dem Willen Führers und Reichskanzlers. NEW YORK. 24 Oct (ANP) In de nabij heid van Los Angeles zijn 47 veroordeelden, die werkzaam zijn bij den wegenaanleg, en eet: aantal cowboys, die met hun kudden vluchtten voer in de omgeving uitgebroken boschbran den. door de vlammen ingesloten. Van gasmas kers voorziene reddingsbrigades trachten den ingeslotenen hulp te brengen, waarbij *U door de brandende prairie moeten dringen. In de door reusachtige stof- en zandwolken geteisterde streek zijn meer dan 100 hulzen door brand vernield, waaronder 40 buitenhuizen In een aanzienlijke wijk Meer dan 250 personen hebben brandwonden en andere kwetsuren op- gelootten en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht De schade wordt tot dusverre ge schat op meer dan 1 millloen dollar. Vlootconferentie op 2 December M. Londen heeft de uitnoodigingen reeds verzonden. ADDIS ABEBA. 24 Oct. (Reu ter). De Europeesche diplomatieke actie heeft hier weinig terugslag. In verantwoordelijke kringen wordt steeds herhaald: ,.De tyd vool de diplomatie is voorbij, alleen daden gelden thans nog.’’ Hieraan wordt dan nog toege voegd: .Thans zullen we oorlog voeren, het heeft geen nut over on- derhandelingen te spreken zoolang de italiaansche troepen op onzen bodem staan.” KATTOWITZ. 24 October. In de woning van een zekeren Noakowski te Sosnowltz heeft de politie een valsche munterswerkptaddP' ont dekt, waarin Fransche biljetten van 50 en 500 francs werden nagemaakt. De politie heeft on geveer 100 biljetten en al het gereedschap in beslag genomen. Het is gebleken, dat de val sche munters reeds verscheidene maanden be zig waren en voor byna 1 millioen francs aan biljetten hadden gefabriceerd. Reeds vier maanden geleden Is de politie er van op de hoogte gekomen, dat er biljetten werden nageniaakt, doch de handigheid der daders is oorzaak geweest, dat eerst thans met succes is ingegrepen De drie gebroeders Noakowski en talrijke handlangers uit Lemberg zijn gearresteerd. SOFIA, 24 Oct. (Reuter). Een deel van Bul- gaarsch Macedonië is gisteravond en In den af- geloopen nacht geteisterd door zware wolk breuken, die groote schade hebben aangericht LONDEN, 24 Oct. (Reuter). Hoewel met voldoening kennis ge nomen ia van het feit, dat een der Italiaansche divisies in Libye naar Tripolis gedirigeerd zal worden, doet men niettemin in officieele kringen opmerken, dat dit gebaar van grooter beteekenis zou zijn, in dien deze divisie naar Italië In antwoord op een in het Lagerhuis ge stelde vraag bevestigde de minister van Ma rine, Sir Bolton Eyres Monsell. dat Engeland vandaag aan Frankrijk. Italië, de V. 8. en Japan'een nota heeft gezonden, waarin ge vraagd wordt, of deze landen bereid zijn ver tegenwoordigers te zenden naar de conferen tie. die op 2 December te Londen zal worden gehouden. Het blad zet dan zUn beschouwingen voort met aan te toonen, dat er een aonfllct bestaat tusschen Addis Abeba en Gejtve, aangezien Abessinië nooit de verplichtingen ten uitvoer heeft gelegd, die het op zich heeft moeten nemen, toen het als lid van den Volkenbond werd toegelaten. Het gerucht gaat, dat 'talrijke Italiaansche vliegtuigen vergeefs hebben gezocht naar het kamp van Ras Seyocm, om het te bom.iardee- ren. De Ras heeft evenwel de Italianen om den tuin geleld door in den nacht tenten te doen maken, doch deze niet te betrekken BH de bronnen in de omgeving van Gorahai zijn, aldus meldt Reuter uit Addis Abeba, zak ken met arsenicum geplaatst, die terstond in de waterputten geworpen zullen worden xoodr» de verdedigers van Gorahai bemerken, dat zy den opmarsch der Italianen niet kunnen stuiten. In verscheidene deelen van Ogaden verhin dert de regen de Italianen nog steeds over te gaan tot den aanval in het dal van de Webbe SJebell. die op een afstand van 160 K M. ten N W. van Callafo door de Italianen du» bezet is. Ras Desta rukt echter met een leger van 150.000 man van Ginlr naar het Zuld-Oosten op. per dag 24 K M. afleggend. De minister voegde hieraan toe. dat he* doel der conferentie zal zijn de totstandkoming van een internationaal verdrag ter vervanging van de twee vlootverdragen, die eind 1936 af loopen. Wanneer een accoord tusschen de vijf mo gendheden mogelijk schijnt, hoopt men het kader van de conferentie ook tot de andere zeemogendheden uit te breiden. men gelooft zullen de delegaties ter van ASMARA. 24 Oct. (A N P.) Volgens uit Djl- boeti ontvangen berichten zal de Italiaansche handelsagent te Magdalo. Daggostlno, Zaterdag met zijn secretaris Marlangelo, te Addis Abeba aankomen Men verwacht derhalve dat de Ita- llaansche gezant. Vinei, denzelfden dag uit Ad dis Abeba zal vertrekken. jvaunviqanj uaa uadaj Outfyap jaddaaff uaa uf saajutssaqv uayaoz wqas ioa Toen Suvich den Britschen ambassadeur Drummond gisteren te Rome mededeellng deed van het besluit der Italiaansche regeering om een divisie in Libye terug te trekken, heeft hjj hieraan geen verzoek vastgeknoopt met be trekking tot een wederkeerlg gebaar van de zijde van Engeland, aldus verneemt de diplo matieke correspondent van Reuter. Het gebaar van Italië is te Londen hartelijk ontvangen, maar men wijst erop, dat het niet moet worden beschouwd als een gedeelte van een met Engeland gesloten koop. De „Paris Soir" schrijft te hebben vernomen, dat Italië in zijn nieuwe voorstellen den geest en de rol van den Volkenbond respecteert. IX basis van de nieuwe voorstellen ligt in het rapport van de Commissie van Vijf, zoodat deze commissie de geschikte Instantie zou zijn om de onderhandelingen te hervatten en tot een einde te brengen. LONDEN, 24 Oct. (Reuter). Hedenmiddag is in het Lagerhuis het debat over de buitenlandsche zaken hervat. Winston Churchill vestigde de aandacht op de Duitsche herbewa pening; geheel Duitschland is thans een legerkamp, de geheele industrie is gemobiliseerd voor den oorlog op een wjjze zooals de Britsche in dustrie niet was gemobiliseerd in 1915. de bevolking onze voorhoede bezuiden de Hjn In het plaatsje SimlUi zijn alle straten over stroomd door twee In de Stroema uitmondende berg beekjes, die in korten UJd meters hoog aan zwollen. Talrijke bruggen, huizen, schuren en stallen werden door het water wegg-spoeld De spoorweg naar Patrisj is over groeten afstand v.epgezakt en moest voor het verkeer worden afgesloten. Alle telefoonleldingen zijn verbro ken Volgens de hier binnengekomen berichten heeft het nachtelijke noodweer ook vele m-’.n- schenlevens geëischt, doch het juiste aantal is nog niet bekend. Veertig bij den wegenbouw te werk gestelde werkioozen die in een kamp nabij Simitll wa ren ondergebracht, werden in den nacht door den storm verrast en meerendeels weggeslin gerd Slechts 10 arbeiders konden aan de ramp ontkomen. Tot dusver zijn 4 lijken geborgen, terwijl men omtrent het lot der overige 26 nog in het onzekere verkeert. Men vreest, dat de meesten hunner zijn omgekomen. De regeering heeft militairen en hulpexpe dities naar het getroffen gebied gezonden. Den omvang der verwoestingen kan men nog niet overzien Talrijke families zijn dakloos g* worden. EX materieele schade is ontzettend groot De Duitsche herbewapening is niet tegen Engeland gericht, zeide hij. doch wij kunnen niet rlskeeren, dat het nationaal-soclallsme in zijn huldigen vorm van wreedheid, onverdraag zaamheid. met al zijn haat en wapengekletter. Europa overheerscht. Churchill ziet in deze herbewapening een groot probleem, dat hem ernstige ongerustheid baart. De Italiaansch-Abessinische minder belang dan de Duitschland. De laatste weken is de toestand van Z H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen gesta dig achteruitgaande. Donderdagavond werd de aartsbisschop door een ern stige benauwdheid overvallen, die eeni- ge uren aanhield. Indien de aanvallen zich mochten herhalen, is er reden voor ernstige on gerustheid. Het Italiaansche ministerie van pers en pro paganda publiceert heden het volgende leger- bericht: Generaal de Bono telegrafeert, dat mets bij zonders valt te melden van het Noorder-, noch van het Zuiderfront. Aangezien de houding van vriendschappelijk is, dringt steeds verder door In Tlgre, AdoeaAdlgrat. Naar de bladen uit Asmara vernemen, maakt maarschalk Badoglio zich gereed om naar Italië terug te keeren. SOFIA, 24 Oct. i Reuter) Nadere berichten uit het overstroomlngsgebied van Bulgaarsch Macedonië bevestigen, dat hier Inderdaad van een ontzettende ramp sprake is. die vooral het plaatsje Simitll heeft getroffen. De inwoners van het dorp, alsmede van het arbeidskamp, werden in hun slaap door de ramp verrast, hetgeen het hooge aantal slachtoffers verklaart. Tot dusver zijn 17 lijken geborgen. Men vreest, dat dit aantal nog aanzienlijk hooger zal blijken te zijn, daar nog 13 personen, allen bewoners van het arbeidskamp, vermist worden. Stand op Vrijdag 10 oor vaa.: 75a.9 Vorige stand: 758.8 Naar vlootconferentie onder leiding staan van de amba-ssadeurs der deelnemende landen. De be sprekingen zullen betrekking hebben op de kwalitatieve beperking der bewapening en vlootprogramma's. De Britsche dominions zul len er. zoo zij dit wenschen, aan kunnen deel nemen. terugkeeren. Na de terugtrekking van deze di visie zullen in Libye nog altijd 60.000 man overblijven, tegenover zooals reed* gezegd 2S.000 Brit-, sche en Egyptische soldaten in Egypte. HU een nieuw onderzoek van het conflict zal rekening gehouden moeten worden met het ontbreken van staataeenheld in Abessinië, dat duldeiyk gebleken is door de talrijke on derwerpingen van Abessinische militaire en godsdienstige leiders aan de Italianen, voorts met de behoeften en rechten van Italië, die erkend zijn in geldige verdragen, evenals met het probleem der Italiaansche veiligheid, dat »en oplossing kan vinden in een ontwapening vzn Abeasinlë. het probleem van de bezetting »an Tlgre, waar Italië de slavernij heeft afge- •chaft. het civiele en het sociale leven op een Winston Churchill AT n 78

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1