ONS BLAD Justitie grijpt Moeilijkheden in de N.S.B. cl in Onrust in het verre Oosten Het nieuws heden van r. Onrust in Egypte De sancties van den Volkenbond ZEEDIJK ERNSTIG BESCHADIGD DE BAROMETER 2 DE BEGRAFENIS VAN MAARSCHALK LYA UTEY DE GUERILLA DER ABESSINIERS Ernstige onlusten in Kentucky JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 A L K M A A R RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER - NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 26 BERICHT Moorden in Rusland F I Doorbraak niet aitgetloten Het Stavisky-proces i S lat Malversaties te Charkof IJ hoog» R Drie redacteuren geverbaliseerd De reis van den koning van Griekenland Gevolg van het arbeid-opdryvinga- systeam De strijd om het gebied der Setit-rivier Japansche waarschu wing verontrust China Anti-Japanache actie wordt niet tegengegaan Veertig at at en zullen sancties toepasten Politie verapreidt opstandige menigte met geweld DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Rotatiepers, waarop „Volk Vaderland” gedrukt wordt, in beslag genomen Wegens den feestdag van Aller heiligen zal het NOORD-HOL- LANDSCH DAGBLAD Vrijdag NIET verschijnen. DE DIRECTIE Vooraanstaande leden treden uit, daar opbouwende samenwer king niet mogelyk ia Indrukwekkende plechtigheden te Rabat la da nabijheid van Glendale in Calif or nil kwam een goederentrein met een snel trein in bof sing Tecle Hawariate te Addis Abeba Er is iets huiveringwekkends in de achtervolging van een onzicht- baren vyand Nalatigheid óók van ambtenaren Het „Vliegende Fort” neergestort ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één ^5 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 if yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Wife BL Z H Fyne te rt nssr izlenlyke Bloedige Nader vernerhen wy nog: Justitie treedt op tegen .Volk en Vaderland”. Nea-Baren 1 het het '■’’o Afrlkaansche llllll/l fors. t. botsingen tusschen mijnwerken en politie in Kentucky. Itallaansche opmarsch naar Makalle In Chineesche officleele kringen is men zeer ongerust over de officleele aankondiging van Japansche militaire Thafioeuvres, welke op 4 November tusschen Peking en Tientsin zullen worden gehouden. De begrafenis van den Franschen maarschalk Lyautey in Marokko. Heg Doltsebe stoomschip „Insterburg” soa op de Nederlandsche kast vergaan zjjn. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het „Utrechtsch Dagblad”, dat ook op genoemde drukkerij wordt gedrukt, niet In het minst door deaa aangelegenheid wordt gedupeerd. ADDIS ABEBA, 30 Oct. (Reuter) De regee ring deelt mgde, dat Itallaansche patrouilles van Adoea oprukken naar Makalle langs de rivier Carel in de vlakte van Hauzien, en géén enkelen tegenstand ontmoeten, aangezien de taktlek der Abesslniërs hierin bestaat, dat Bij de Italianen laten opmarcheeren zonder bet tot een gevecht te laten komen. MOSKOU, 30 Oct. (D. N. B.) Krachtens een besluit van den Raad van Volkscommissarissen der Sovjet Unie wordt de bondscommissaris voor de financiën, Orinkow berispt, den Oekralnschen commissaris een scherpe reprimande toegediend en zijn 'n aantal hooge ambtenaren van de schat kist afgezet en tér beschikking van de Justitie gesteld. Dit Is geschied na de ontdekking van ernstige onregelmatigheden In het financieel bestuur van de stad en het district Charkof. Daar van de zijde van den Oekralnschen commissaris van fi nanciën of van den bondscommissaris te Moskou geen contróle is uitgeoefend, konden dese mal versaties twee Jaar worden voortgezet. Snel bewegend in kleine afzonderlijke benden voeren de Abesslniërs een guerilla, waartegen de Itallaansche artillerie weinig vermag. Onrast in bet Verre Oosten; waarschuwing van Japan aan China. Toezeggingen aan den Volkenbond tot toepas sing van sancties. «ks met lur- an- :hil. t Is RABAT, 30 Oct (Renter). Het stoffelijk overschot van maarschalk Lyautey is hier hedenochtend met een specialen trein alt Casa Blanca aangekomen. ASMARA, 30 Oct (Reuter). Er is iets huiveringwekkends In Men langzamen op marsch van de Italianen op het Noordelijk front door de woeste bergachtige streek, ia achtervolging van een onzichtbaren vijand. Met ingang van 1 December aal Ir. J. F. van Vllaaingen benoemd worden tot directeur-gene- raal van den Rijkswaterstaat O O Stand op Donderdag uur v^a.: 748.4 Vorige stand: 750 nsv nqO Oct. lo it. 8 uur Hull. ngBlynn. Oct. vm OlbFalt<r V? wij )rijs ;en- :hte line :ks- paas. M ’estzaan. New to W. DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD LONDEN, 30 Oct. (Reuter.) Koning George van Griekenland, die vermoedelljk over twee weken Londen zal verlaten om den Griekschen troon te bestijgen, zal waarschijnlijk niet met den kruiser „Averoff de thuisreis maken, In dien het plebisciet zich Zondag »s. uitspreekt voor de monarchie. De kruiser Is te groot om de Golf van Korlnthe door te varen. Het Is mogelijk, dat de koning zich naar Italië zal begeven en daar aan boord zal gaan van den Griekschen kruiser „Helli”, welke door torpedojagers zal worden geëscorteerd. Wederom heeft de storm Woensdag den seedUk van bet waterschap Nes-Büren op Ameland ernstig beschadigd. Men doet thans pogingen de gaten te dichten. Hier voor rijn 500 zakken zand en een hoeveel heid ander materiaal aangerukt. De toestand van den dijk is van dien aard, dat bij het aanhouden van den storm een doorbraak niet uitgesloten geacht moet worden. Woensdag te ongeveer 4 uur vervoegden zich b<j de directie van de drukkerij Bosch aan de Oudegracht te Utrecht de officier van justitie Ml de arrondissements-rechtbank mr. A. N. Fa bius en mr. H. P. J. M. Loeft, rechter by ge noemde rechtbank, zy waren vergezeld van twee griffiers en eenlge rechercheurs. Mr. Fabius verzocht aan da directie te wor den toegelaten In de aaaL waar zich de rotatie pers bevindt, waarop bet weekblad „Volk en Vaderland” wordt gedrukt. Dit is een pers, die alleen daarvoor gebruikt wordt. Onmlddeliyk werd het gezelschap daarheen geleid en werd overgegaan tot verzegeling van deze rotatiepers. Van de drukkerij van de firma Bosch be gaven mr. Fabius en de overige heeren zich naar het hoofdkantoor van de N.S.B.. geves tigd in perceel Oudegracht 354, waar gevraagd werd of men bereid was de auteurs te noemen van een viertal met name genoemde artikelen uit het laatst verschenen nummer van „Volk en Vaderland” en den samensteller van de be ruchte advertentie omtrent bet oproepen van sollicitanten voor minister van Defensie. Men was onmiddellljk bereid de namen te noemen. Deze artikelen bleken van een drietal auteurs afkomstig en wel van de heeren mr. 8. van Lun- teren, mr. H. Reydon en J. Hollander, allen te Utrecht woonachtig. Tegen deze drie auteurs, van wie de eerstgenoemde twee toevallig op het hoofdkwartier aanwezig waren, werd proces verbaal opgemaakt. Felle red. van mr. Marehang «egen de N.8.B. De huidige positie van de varkensmarki. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het weteontwerp betreffende vervanging van de Warenwet. Als laatsten hebben Canada en Venezuela toegestemd In flnancieele en economische sanc ties. Ook China en Joego-Slavië hebben toe gestemd In de vijf voorstellen van de sanctle- commissle. Portugal heeft geantwoord op de voorstellen tot economische sancties en steun, doch nog niet op een uitvoerverbod van wape nen en flnancieele sancties. De eerste zitting van de coördlnatie-commls- sle is bepaald op Donderdag. Deze zitting zal worden voorafgegaan door een zitting van de commissie van 18. Men verwacht hedenmiddag Rocco Marcia uit Rome, die als waarnemer zal fungeeren. Naar wij vernemen houdt de actie der Jus- I ~Btle voornamelijk verband met een in het blad I voorkomend entrefilet, waarin in den vorm van een advertentie „Voor spoedige Indienst treding” gevraagd wordt „een nette Minister van Defensie enz.” terwyi een aantal andere in het blad voorkomende beleedigende uitla tingen aan het adres van de Regeering en openbare lichamen mede aanleiding vormden voor het ingrijpen der Justitie. GENèVE, 30 Oct. (Reuter). Tot nu toe heb ben 40 staten toegestemd In een embargo op wapenen, 36 In het toepassen van flnancieele sancties en economische sancties en 18 tot bij stand. MOSKOU, 30 Oct. (D. N. B.) Het door voeren van het JBtachanoffsysteem” in de Sovjet-Russlsche Industrie heeft geleid tot een aantal nieuwe moorden. Nadat gisteren de moord op een „stoot-briga- dier" te Gorki werd gemeld, bericht thans de „Iswestla” dat te Stalino In Zuid-west Oekraïne de propagandist van deze methode door een viertal arbeiders uit een stee’ doodgeslagen. Verder werd ge van de mijn te vermoorden. trachten thans den tegenstand van de arbeiders tegen dit systeem te breken door zware straffen. In het protest wordt geconstateerd, dat de organisaties der Kwomintang evenals de Blauwhemden, hun tegen Japan en de regee ring van Mandsjoekwo gerichte bedrUvigbeid In bedekten vorm kunnen voortaetten. Daar te Boekarest de bakkers gedurende twee weken geweigerd hebben zwart brood te bakken werd de arbeidende bevolking zwaar getroffen, daar witte brood een te duur voedsel is. Than! is tot groote vreugde der bevolking de staking opgeheven Guerilla der Abeniniërs; de strijd am het ge bied der Setit-rivier. Naar wy vernemen hebben de heeren prof. J. Hessing, Den Haag (voorzitter); ir. B. Wlgersma, Haarlem (onder-voorzitter)M. A. Henny, Den Haag (secretaris) en mr. J. A. P. C. ten Bok- kel, Haarlem (penningmeester), vormende het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Studie van het Fascisme, bedankt als leden van de NBB. (algemeen leider Ir. A. A. Mus- sert). Als reden werd ons opgegeven, dat een opbouwende samenwerking met de In de NBB leidende krachten zoovele moeilijkheden oplever de, dat de ultgetredenen zich niet verantwoord achtten, om lid van de N.S.B. te blijven. DAYTON (Ohio), 30 Oct. (Reuter) Een groot bombardementsvliegtuig. het „Vliegende Fort” genaamd, hetwelk eenlg in zl)n soort was, is by den start in aanraking gekomen met een ob stakel en neergestort. Het toestel vloog in brand, waardoor vijf personen gewond werden. Zeedijk van het waterschap Ameland ernstig beschadigd. PEKING. 30 Oei (Renter) Japon beeft gisteren den Chineeschen autoriteiten een ernstige waarschuwing doen toekomen, doch geen ultimatum, neggen de offlcleuse Japansche kringen, die evenwel bet stil zwijgen bewaren over de maatregelen, wel ke genomen zullen worden. Indien de Chl- neezen geen genoegdoening geven. LONDEN. 30 Oct. (Reuter). Het Britache Roode Kruis, dat 79.000 pond sterling byeen heeft gebracht voor de organisatie van een eerste-hulpdlenst in bet Abesslnische leger, zal op 17 November het eerste contingent artsen, medicamenten en verbandmiddelen naar Abes- sinië zenden. :oolmUn werd icht de leider autoriteiten KAÏRO, 30 party toont maatregelen. Egypte genomen, een De Itallaansche ongeregelde troepen houden hier een front ter lengte van 80 KM. bezet tegen kleinere Ethiopische benden. Aan beide zijden ratelen dagelijks de mitrailleurs. Naar thans bekend wordt, trachtten de Abes- sinlërs drie weken geleden de Setlt te over schreden, doch zy werden herhaaldelyk terug gedreven. Aan belde zyden werden verliezen gelAden. Na een byna 2-jarige voorbereiding, zal as Maandag te Parijs het Stavisky-proces aanvan gen. Tot dusver staan reeds 30 zittingen op het programma. Twintig beklaagden zullen te recht moeten staan, en 70 rechtsgeleerden zullen hen onder kruisvuur nemen. De keizer van Abessinie heeft de laatste duizendtallen krijgers een muilezel gezeten een eindweegs naar het Hoarder front begeleid n uitga. fen. ’•r. met J-.wl«ht. Ralmouth LUneUy isater te iyo muu» amburg. rg naar ddeo. ontelbare naar het mausoleum, onder de treurmarschen van de muziek. Voor het mausoleum lagen talloose kran sen en bloemstukken. De blsschop van Marokko. Mgr. VivUle. ze gende het graf, en onder groote stilt* weer klonk het hoornslgnaal ..Aux Morts”. Het stoffelijk overschot werd daarop mausoleum binnengedragen. Maarschalk Lyautey rust in aarde. NEW YORK, 30 Oct. (Reuter) Te Manning- ton in den staat Kentucky hebben bloedige bot singen plaats, gehad tusschen de politie en ge organiseerde mijnwerkers. Zevenhonderd tot de takvereeniglng behoorende mijnwerkers ver schenen In vracht- en luxe auto's In het plaats je en trachtten een kolenmijn binnen te drin gen. waar ongeorganiseerde arbeiders te werk waren gesteld. Een poging der mjjnpolltie, de Indringers met traangas te verdryven, mislukte. De arbei ders drongen steeds meer op. Vanuit de menig te zouden ongeveer 200 revolverschoten gelost zijn, waarop de politie met inachinege weei vuur antwoordde. Vijftien personen werden gewond, waarvan 2 zwaar. Daar verdere ongeregeldhe den werden gevreesd, werd een mltrallleuraf- deellng van de Nationale Garde, alsmede ca valerie naar Mannington gezonden. Kort voor dexe aanvallen hadden andere arbeiders bij twee elders gelegen mijnen een betooglng ge houden. In het Belgische leger worden proeven genomen met rups-auto’s om het geschut snel te kunnen verplaatsen Op het plein waren tevens twee groote ten ten opgesteld, waar de Sultan, syn viziers, hooge Palels-dignltarissen, caids en stam, hoofden stonden, onbeweeglijk In hun witte burnoes. De Fransche gezant, Ponsot. sprak de af scheidswoorden. Hy herdacht het begrip, dat Lyautey had voor het Arabisch karakter. - Tebfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Par kwartaal voor Alkmaar t t f 2.- Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondaasblad f 0.60 hooger ROME, 30 Oct. (Reuter) Het 32ste legerbu- rlcht luidt als volgt: „Op 29 October hebben schermutselingen plaats gehad tusschen patrouilles op de Unje, welke onze troepen de laatste dagen heboen bereikt. De Abesslnische soldaten werden teruggesta- geak De dedsjas van Chire en verscheidene no- tabMbn van dit gebied hebben zich te Adoea bij de militaire autoriteiten gemeld om hun onder werping aan te bieden. De activiteit van de luchtmacht aan noorder en zuider front is normaal. De aanleg van wegen Is thans beëindigd. ADDIS ABEBA. 30 Oct. (Reuter). De voor malige gezant van Abesslnië te Parijs en Abes- sinisch gedelegeerde by den Volkenbond. Tecle Hawariate, en de buide zonen van Dr. Martin, den Abessinischen gezant te Londen, rijn te Addis Abeba aangekomen. De trein, waarmede zU reisden, heeft den af stand van Djlboetl naar Addis Abeba in 2*7 uur afgelegd, hetgeen byna een record beteekent. In denzeifden trein bevonden rich 60 leden van het Egyptische Roode Kruis. Aan alle stations, waar de trein stilhield, waren de hoofden van de bevolking aanwezig om den Abessinischen gedelegeerde by den Vol kenbond by zijn terugkeer In het vaderland te verwelkomen. Vervolgens defileerde het Afrlkaansche leger in de schitterende uniformen voorbij de kata falk. Na de parade werd de stoet weer opgesteld, en langzaam, te midden van de menigte, begaf men zich op weg „Gedurende lange jaren," zoo zelde bU ojl-, .heeft deze kundige organisator en onvergelijkelijke bezieler zyn helderen geest en levendig geloof In dienst gesteld van de taak, welke Frankryk hem toever trouwde: het herstellen van den vrede en voorspoed In Marokko, hlerby de tradities en gewoonten bewarend In nauwe samen werking met den vorst, wiens naam vol glorie geschreven zal staan in de ge schiedenis.” Oct. (Havas) De Wafd- tegenstand tegen de militaire door de Britache autoriteiten in Het beetuur van de partij heeft daarom een motie aangenomen waarin de Egyptische regeering verweten wordt, dat zy de Britse he politiek begunstigt en toelaat, dat de Engelschen hun militaire bases In Egypte uitbeelden. Het Ethlopisch conflict had, naar de meening oer Wafd-party. aan Egypte een geschikte gelegenheid kunnen bie den zijn vryheid te herkrijgen. De motte ver zet zich tegen het plan van Engeland van Alexandrië een vlootbasis te maken, doet ten slotte een beroep op alle partijen xith te ver- eenlgen om Egypte te redden. Men meent te weten, dat als gevolg van deze beroering by de oppositie de Egyptische minis terpresident aan de Britache regeering heeft medegedeeld, dat deze tijd hem zeer geschikt voorkomt om een definitief accoord te sluiten tusschen Engeland en Egypte en dat een gunstig antwoord van de Britache regeering in dezen van overwegenden Invloed zou zijn op de stabiliteit van de regeering In Egypte en van de politieke oriëntatie van Egypte. TOKIO, 30 Oct. (Reuter). In officleele krin gen alhier wordt bevestigd, dat de Japansche consul-generaal te Tientsin Kabagos en de commandant der Japansche troepen in Noord- China, generaal Tada, In opdracht der Japan sche regeering by de bevoegde Chineesche In stanties ertegen geprotesteerd hebben, dat In strijd met de verdragsbepalingen niets tegen da anti-Japansche beweging In China gedaan wordt. ADDIS ABEBA, 30 Oct. (Reuter) In een toespraak tot eenlge kooplieden die zakken met geld aan zyn vpeten legden, zelde de Negus: „Nooit zal Addis Abeba onder Italiaansch be stuur komen.” De kooplieden verzochten hem het geld te ge bruiken voor den aankoop van wapens en mu nitie en verzekerden hem. dat nog meer geid zou. komen. Gisteravond zyn eenlge honderden mitrail leurs en onderdeelen vanuit Europa hier aan gekomen. De Italianen zyn begonnen hun stellingen In de Farasmai-vallei te versterken. In het einde van de vorige week Is een Abesslntsch leger van onbekende sterkte met mitrailleurs be wapend, Makale binnengerukt- De Italianen voeren verkenningen uit voor het aanleggen van een weg om eek verder oprukken mogelijk te maken. In het weinig bekende Zuid-Westen van Abes- rinië, waar de Setit-rivier de grens vormt tus schen de vyandeiyke legers, duren de vyande- lijk heden thans reeds een maand. In dit ge bied Is een overvloed van groot wild en het oerwoud wordt onderbroken door koffie- en bananen-plantages. De kist werd op een mltrallleur-auto ge plaatst en op het moment, dat de stoet, be staande uit een peloton motorryders en cava lerie de poorten van de stad bereikte, begon nen de kanonnen saluutschoten te lossen. Deze saluutschoten werden gelost tot de stoet was aangekomen op het plein Bab el Yakoeb, waar de katafalk was opgesteld. De Officier van Justitie by de Ar rondissementsrechtbank te Utrecht, mr. A. N. Fabius, heeft Woensdag middag beslag doen leggen op de rotatiepers der N.V. Drukkerij v.h. L. E. Bosch Zoon te Utrecht, welke gebruikt wordt voor het drukken van „Volk en Vaderland'', weekblad voor de Njfrfïonaal-Socia- listische Beweging in Nederland. De inbeslagneming en verzegeling van de pers geschiedde door den Offi cier persoonlijk. Tevens is op de redactie van „Volk en Vaderland" proces-verbaal op gemaakt tegen drie redacteuren in verband met een vijftal artikelen in het laatste nummer van genoemd weekblad.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1