Justitie grijpt in i Moeilijkheden in N.S.B. I ONS BLAD 1 I 1 f Onrust in het verre Het nieuws heden Oosten van Onrust in Egypte De sancties van den Volkenbond ZEEDIJK ERNSTIG BESCHADIGD DE BAROMETER DE BEGRAFENIS VAN MAARSCHALK LYAUTEY Ernstige onlusten in Kentucky JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE GUERILLA DER ABESSINIËRS I DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 Drie redacteuren geverbaliseerd BERICHT Moorden in Rusland Doorbraak niet uitgesloten Het Stavisky-proces Malversaties te Charkof hooge J* da nabijheid van Rotatie per», waarop „Volk e Vaderland" gedrukt wordt, in beslag genomen Gevolg van het ar beid-opdry vings- systeem De reis van den koning van Griekenland Japansche waarschu wing verontrust China Politie verspreidt opstandige menigte met geweld DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Anti-Japansche actie wordt niet tegengegaan Veertig staten zullen sancties toepassen Glendale in Calif or nië kwam een goederentrein met een snel trein in t&sing I 2- 12.85 dn Wegens den feestdag van Aller heiligen zal het NOORD-HOL- LANDSCH DAGBLAD Vrijdag NIET verschijnen. DE DIRECTIE Nalatigheid óók van ambtenaren Indrukwekkende plechtigheden te Rabat Italiaansche opmar sch naar Makalle VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Tecle Hawariate te Addis Abeba Vooraanstaande leden treden uit daar opbouwende samenwer king niet mogelyk is Het „Vliegende Fort** neergestort ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20g, ingez. med. 40 g p. regel; idem op pag. één 55g p.regel Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 I Er is iets huiveringwekkends in de achtervolging van een onzicht- baren vijand i IB NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 26 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD van een Nader vernemen wij nog: Justitie treed* op tegen .Volk en Vaderland**. Nes-Bnren i het geschikt het Afrlkaansche De keizer van Abessinië heeft de laatste duizendtallen krijgers gezeten ten eindweegs naar het Noorderfront begeleid Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het „Utrechtach Dagblad”, dat ook op genoemde drukkerij wordt gedrukt, niet in het minst door deze aangelegenheid wordt gedupeerd. RABAT, 36 Oct (Reuter). Het «loffelijk overschot van maarschalk Lyautey la hier hedenochtend met een «pedalen trein uit Caaa Blanca aangekomen. MOSKOU, 30 Oct. (D. N. B.) Krachtens een besluit van den Raad van Volkscommissarissen der Sovjet Unie wordt de bondscommlssarls voor de financiën, Grinkow berispt, den Oekralnschen commissaris een scherpe reprimande toegediend en zijn 'n aantal hooge ambtenaren van de schat kist afgezet en ter beschikking van de justitie gesteld. Dit is geschied na de ontdekking van ernstige onregelmatigheden In het financieel bestuur van de stad en het district Charkof. Daar van de sjjde van den Oekralnschen commissaris van fi nanciën of van den bondscommlssarls te Moskou geen contróle Is uitgeoefend, konden dese mal versaties twee jaar warden voortgeset. Guerilla der Abessiniërs; de strijd om het ge bied der Setit-rivier. Felle rede van mr. Marohan» tegen de N.S.B. Be huidige positie van de varfcensmarkt. Met ingang van 1 December sal Ir. J. P. van Vlissingen benoemd worden tot directeur-gene- raal van den Rijkswaterstaat O Het Duitsche stoomschip „Insterburg” sou op de Nederlandoche kust vergaan stjn. Stand op Donderdag mm vju 74M Vorige stand: 75A3 Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetaontwerp betreffende vervanging van de Warenwet. In Chlneesche officieele kringen Is men zeer ongerust over de officieele aankondiging van Japansche militaire manoeuvres, welke op 4 November tusschen Peking en Tientsin zullen worden gehouden. Wederom heeft de storm Woensdag den zeedijk van bet waterschap Nes-Buren op Ameland ernstig beschadigd. Men doet thans pogingen de gaten te dichten. Hier voor zijn 500 zakken zand en een hoeveel heid ander materiaal aangerukt. De toestand van den dijk is van dien aard, dat bij het aanhouden van den storm een doorbraak niet uitgesloten geacht moet worden. DAYTON (Ohio), 30 Oct. (Reuter) Een groot bombardementsvliegtuig, het „Vliegende Fort" genaamd, hetwelk eenlg In zyn soort was, u by den start In aanraking gekomen met een ob stakel en neergestort. Het toestel vloog m brand, waardoor vijf personen gewond werden. Naar wij vernemen houdt de actie der Jus titie voornamelijk verband met een In het blad voorkomend entrefilet, waarin in den vorm van een advertentie „Voor spoedige Indienst treding” gevraagd wordt „een nette Minister van Defensie enz.” terwijl een aantal andere in het blad voorkomende beleedlgende uitla tingen aan het adres van de Regeering en openbare lichamen mede aanleiding vormden voor het Ingrijpen der Justitie. Daar te Boekarest de bakkers gedurende twee weken geweigerd hebben zwart brood te bakken werd de arbeidende bevolking zwaar getroffen, daar witte brood een te duur voedsel is. Thans is tot groote vreugde der bevolking de staking opgeheven Als laatsten hebben Canada en Venezuela toegestemd in flnancieele en economische sanc ties. Ook China en Joego-Slavië hebben toe gestemd in de vijf voorstellen van de sanctle- commlssle. Portugal heeft geantwoord op de voorstellen tot economische sancties en steun, doch nog niet op een uitvoerverbod van wape nen en flnancieele sancties. De eerste zitting van de coördinatie-commis- sle is bepaald op Donderdag. Deze zitting zal worden voorafgegaan door een zitting van de commissie van 18. Men verwacht hedenmiddag Rocco Marcia uit Rome, die als waarnemer zal fungeeren. De begrafenis van den Franseben maarschalk Lyautey in Marokko. Woensdag te ongeveer 4 uur vervoegden zich bij de directie van de drukkerij Bosch asm de Oudegracht te Utrecht de officier van justitie by de arrondissements-rechtbank mr. A. N. Fa bius en mr. H. P. J. M. Loeft, rechter bij ge noemde rechtbank. Zij waren vergezeld van twee griffiers en eenige rechercheurs. Mr. Fabius verzocht aan de directie te wor den toegelaten in de saai, waar zich de rotatie pers bevindt, waarop het weekblad „Volk en Vaderland” wordt gedrukt. Dit is een pers, die alleen daarvoor gebruikt wordt. Onmiddellijk werd het gezelschap daarheen geleid en werd overgegaan tot verzegeling van deze rotatiepers. Van de drukkerij van de firma Bosch be gaven mr. Fabius en de overige heeren zich naar het hoofdkantoor van de NSB., geves tigd in perceel Oudegracht 354, waar gevraagd werd of men bereid was de auteurs te noemen van een viertal met name genoemde artikelen uit het laatst verschenen nummer van „Volk en Vaderland” en den samensteller van de be ruchte advertentie omtrent het oproepen van sollicitanten voor minister van Defensie. Men was onmiddellijk bereid de namen te noemen. Deze artikelen bleken van een drietal auteurs afkomstig en wel van de heeren mr S. van Lun- teren, mr. H. Rejjdon en J. Hollander, allen te Utrecht woonachtig. Tegen deze drie auteurs, van wie de eerstgenoemde twee toevallig op het hoofdkwartier aanwezig waren, werd proces verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen hebben de heeren prof. J Hesslng, Den Haag (voorzitter)ir. B. Wigersmi Haarlem (onder-voorzitter)M. A. Henny, Dei Haag 'secretaris) en mr. J. A. P. C. ten Bok kei, Haarlem 'penningmeester), vormende he bestuur van de Nederlandsche Vereerdging to Studie van het Fascisme, bedankt als ledei van de N.S.B. (algemeen leider ir. A. A. Mus sert). Als reden werd ons opgegeven, dat eei opbouwende samenwerking met de in de N.8.I leidende krachten zoovele moeilijkheden oplever de, dat de uitgetredenen zich niet verantwoon achtten, om lid van de N.B.B. te biyven. Bloedige politie In Kentucky. Toezeggingen aan den Volkenbond tot toepas sing van sanctie*. De Italiaansche ongeregelde troepen houden hier een front ter lengte van 80 KM. bezet tegen kleinere Ethiopische benden. Aan beide zijden ratelen dagelijks de mitrailleurs. Naar thans bekend wordt, trachtten de Abes siniërs drie weken geleden de Setit te over- schryden, doch zij werden herhaaldelijk terug gedreven. Aan beide zijden werden aanzienlijke verliezen geleden. OENèVE, 30 Oct. (Reuter). Tot nu toe heb ben 40 staten toegestemd in een embargo op wapenen. 36 In het toepassen van flnancieele sancties en economische sancties en 18 tot bij stand. Onrust in het Verre Oosten; waarschuwing van Japan aan China. botsingen tusschen mijnwerkers en BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 30 Oct. (Reuter.) Koning George van Griekenland, die vermoedelyk over twee weken Londen zal verlaten om den Grtekschen troon te bestygen, zal waarschijnlijk niet met den kruiser .Averoff' de thuisreis maken, in dien het plebisciet zich Zondag «s uitspreekt voor de monarchie. De kruiser is te groot om de Golf van Korinthe door te varen. Het is mogeiyk, dat de koning zich naar Italië zal begeven en daar aan boord zal gaan van den Griekschen kruiser „Helll”, welke door torpedojagers zal worden geëscorteerd. In het protest wordt geconstateerd, dat de organisaties der Kwomintang evenals de Blauwhemden, hun tegen Japan en de rejee- rlng van Mandsjoekwo gerichte bedrijvigheid in bedekten vorm kunnen voortzetten. KAÏRO. 30 partij toont maatregelen, Egypte genomen, heeft aaarom een PEKING, 36 Oct. (Reuter) Japan heeft gisteren den Chlneeschen autoriteiten een ernstige waarschuwing doen toekomen, doch geen ultimatum, «eggen de officieuse Japansche kringen, die evenwel het stil zwijgen bewaren over de maatregelen, wel ke genomen zullen worden, Indien de Chi- neeien geen genoegdoening geven. Zeedijk van het waterschap Ameland ernstig beschadigd. MOSKOU, 30 Oct (D. N. B.) Het door voeren van het „Stachanoffsysteem” In de Sovjet-Russlsche Industrie heeft geleld tot een aantal nieuwe moorden. Nadat gisteren de moord op een „stoot-briga- dler” te Gorki werd gemeld, bericht thans de „Is*estla” dat te StaUno In Zuid-west Oekraïne de propagandist van deze methode door een viertal arbeiders uit een steenkoolmijn werd doodgeslagen. Verder werd getracht de leider van de mijn te vermoorden. De autoriteiten trachten thans den tegenstand van de arbeiders tegen dit systeem te breken door zware straffen. LONDEN, 30 Oct. (Reuter). Het Brltsche Roode Kruis, dat 79.000 pond sterling bijeen heeft gebracht voor de organisatie van een eerste-hulpdienst in het Abessinische leger, zal op 17 November het eerste contingent artsen, medicamenten en verbandmiddelen naar Abes sinië zenden. Na een bijna 2-Jarige voorbereiding, zal as Maandag te Parijs het Stavisky-proces aanvan gen. Tot dusver staan reeds 30 zittingen op het programma. Twintig beklaagden zullen te recht moeten staan, en 70 rechtsgeleerden zullen hen onder kruisvuur nemen. De kist werd op een mitrallleur-auto ge plaatst en op het moment, dat de stoet, be staande uit een peloton motorrijders en cava lerie de poorten van de stad bereikte, begon nen de kanonnen saluutschoten te lossen. Deze saluutschoten werden gelost tot de stoet was aangekomen op het plein Bab el Yakoeb, waar de katafalk was opgesteld. NEW YORK, 30 Oct. (Reuter) Te Manning ton in den staat Kentucky hebben bloedige bot singen plaats gehad tusschen de politie en ge organiseerde mijnwerkers Zevenhonderd tot de vskvereenlglng behoorende mijnwerkers ver schenen in vracht- en luxe auto’s in het plaats je en trachtten een kolenmijn binnen te drin gen, waar ongeorganiseerde arbeiders te werk waren gesteld. Een poging der mijnpolltie, de Indringers met traangas te verdrijven, mislukte. De arbei ders drongen steeds meer op. Vanuit de menig te «ouden ongeveer 200 revolverschoten gelost zijn, waarop de politie met machinegeweervuur antwoordde. Vijftien personen werden gewond, waarvan 2 zwaar. Daar verdere ongeregeldhe den werden gevreesd, werd een mitrailleur*!- deellng van de Nationale Garde, alsmede ca valerie naar Mannington gezonden Kort voor deze aanvallen hadden andere arbeiders bij twee elders gelegen mijnen een betooglng ge houden. De Italianen zyn begonnen hun stellingen in de Farasmai-vallel te versterken. In het einde van de vorige week is een Abessinisch leger van onbekende sterkte met mitrailleurs be wapend, Makale binnengerukt- De Italianen voeren verkenningen uit voor het aanleggen van een weg om een verder oprukken mogelijk te maken. In het weinig bekende Zuid-Weaten van Abes sinië, waar de Setit-rivier de grens vormt tus schen de vyandelyke legers, duren de vijande lijkheden thans reeds een maand. In dit ge bied is een overvloed van groot wild en het oerwoud wordt onderbroken door koffie- en bananen-plantages. Op het plein waren tevens twee groote ten ten opgesteld, waar de Sultan, zijn viziers, hooge Paleis-dignltarissen. caids en stam, hoofden stonden, onbeweeglijk in hun witte burnoes. De Fransche gezant, Ponsot, sprak de af scheidswoorden. Hf) herdacht het begrip, dat Lyautey had voor het Arabisch karakter. ADDIS ABEBA, 30 Oct, (Reuter) In een toespraak tot eenige kooplieden die zakken me» geld aan zyn voeten legden, zelde de Negus: „Nooit zal Addis Abeba onder Itallaansch be stuur komen.” De kooplieden verzochten hem het geld te ge bruiken voor den aankoop van wapens en mu nitie en verzekerden hem, dat nog meer geid zou komen. Gisteravond zyn eenige honderden mitrail leurs en onderdeelen vanuit Europa hier aan gekomen. ADDIS ABEBA, 30 Oct. (Reuter) De regee ring deelt mede, dat Italiaansche patrouilles van Adoea oprukken naar Makalle langs de rivier Caret in de vlakte van Hauzien, en geen enkelen tegenstand ontmoeten, aangerien de taktlek der Abessiniërs hierin bestaat, dat zü de Italianen laten opmarcbeeren zonder het tot een gevecht te laten komen. ROME, 30 Oct. (Reuter) Het 32ste legerbe- rlcht luidt als volgt: „Op 29 October nebben schermutselingen plaats gehad tusschen patrouilles op de linie, welke onze troepen de laatste dagen hebuen bereikt. De Abessinische soldaten werden teruggesla gen. De dedsjas van Chire en verscheidene no tabelen van dit gebied hebben zich te Adoea by de militaire autoriteiten gemeld om hun onder werping aan te bieden. De activiteit van de luchtmacht aan noorder en zuider front is normaal. De aanleg van wegen is thans beëindigd. „Gedurende lange jaren,” zoo zeide bil o.a., „heeft deze kundige organisator en onvergelijkelijke bezieler zijn helderen geest en levendig geloof in dienst gesteld van de taak, welke Frankrijk hem toever trouwde: het herstellen van den vrede en voorspoed in Marokko, hierbij de tradities en gewoonten bewarend in nauwe samen werking met den vorst, wiens naam vol glorie geschreven zal staan in do ge- schiedenis.” ADDIS ABEBA, 30 Oct. (Reuter). De voor malige gezant van Abessinië te Parijs en Abes sinisch gedelegeerde by den Volkenbond, Tecle Hawariate, en de belde zonen van Dr. Martin, den Abeaslnlschen gezant te Londen, zijn te Addis Abeba aangekomen. De trein, waarmede zy reisden, heeft den af stand van Djiboetl naar Addis Abeba in 27 uur afgelegd, hetgeen bijna een record beteekent. In denzelfden trein bevonden zich 60 leden van het Egyptische Roode Kruis. Aan alle stations, waar de trein stilhield, waren de hoofden van de bevolking aanwezig om den Abesstnischen gedelegeerde by den Vol kenbond by zyn terugkeer in het vaderland te verwelkomen. TOKIO, 30 Oct. (Reuter). In officieele krin gen alhier wordt bevestigd, dat de Japansche consul-generaal te Tientsin Kabagos en de commandant der Japansche troepen in Noord- Chlna, generaal Tada, in opdracht der Japan sche regeering bjj de bevoegde Chlneesche in stanties ertegen geprotesteerd hebben, dat in strijd met de verdragsbepalingen niets tegen de antl-Japanache beweging in China gedaan wordt. Oct. (Havas) De Wafd- tegenstand tegen de militaire door de Brltsche autoriteiten in Het bestuur van de partij motie aangenomen waarin de Egyptische regeering verweten wordt, dat zy de Brltsche politiek begunstigt en toelaat, dat de Engelschen hun militaire bases in Egypte uitbreiden. Het Ethioplsch conflict had, naar de meening oer Wafd-party. aan Egypte een geschikte gelegenheid kunnen bie den zijn vrijheid te herkrijgen. De motie ver zet zich tegen het plan van Engeland van Alexandrië een vlootbasis te maken, doet ten slotte een beroep op alle partijen xich te ver- l eenlgen om Egypte te redden. Men mAnt te weten, dat als gevolg van deze beroering bij de oppositie de Egyptische minis terpresidentkan de Brltsche regeering heeft medegedeeld, dat deze tijd hem voorkomt om een definitief accoord/te sluiten tusschen Engeland en Egypte en dat een gunstig antwoord van de Brltsche regeering in dezen van overwegenden Invloed zou zijn op de stabiliteit van de regiering in Egypte en van de politieke oriëntatie van Egypte. De Officier van Justitie bij de Ar rondissementsrechtbank te Utrecht, mr. A. N. Fabius, heeft Woensdag middag beslag doen leggen op de rotatiepers der N.V. Drukkerij ▼.h. L. E. Bosch Zoon te Utrecht, welks^^ebruikt wordt voor het drukken van „Volk en Vaderland”, weekblad voor de Nationaal-Socia- listische Beweging in Nederland. De inbeslagneming en verzegeling van de pers geschiedde door den Offi cier persoonlijk. Tevens is op de redactie van „Volk en Vaderland” proces-verbaal op gemaakt tegen drie redacteuren in verband met een vijftal artikelen in het laatste nummer van genoemd weekblad. Vervolgens defileerde het Afrlkaansche leger in de schitterende uniformen voorbij de kata falk. Na de parade werd de stoet weer opgeateld, en langzaam, te midden van de ontelbare menigte, begaf men zich op weg naar het mausoleum, onder de treurmarschen van de muziek. Voor het mausoleum lagen tallooze kran sen en bloemstukken. De bisschop van Marokko, Mgr. Vlville, ze gende het graf, en onder groote stilte weer klonk bet hoornsignaal ,Aux Morts”. Het stoffelijk overschot werd daarop mausoleum binnengedragen. Maarschalk Lyautey rust in aarde. Snel bewegend in kleine afzonderiyke benden voeren de Abessiniërs een guerilla, waartegen ASMARA, 39 Oct. (Reuter). Er is iets huiveringwekkends In den langzamen op- marsch van de Italianen op het Noordelijk front door de woeste bergachtige streek, in achtervolging van een onzlchtbaren vijand. op een muilezel In het Belgische leger worden proeven genomen met rups-auto’s om het geschut snel te kunnen verplaatsen L.’—lJ-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9