'M r Minister De Wilde antwoordt t 40 T <11 rt Mr. B. C. J. Loder overleden I. üi 5 Sociale Zaken INVOER VAN HARING t BEMOEIINGEN MET GEMEENTEN 4 DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 ft It >r rt Diefstal opgehelderd d 5t De woning huren Abr. Staalman over- leden Wet op de uitverkoopen Treurig familiedrama te Den Haag e Jeugd werkloosheid Dr. L. LIETAERT PEERBOLTE Onderhoud met mr. Van Baren k r. n en it Openbare orde en rust Ver valse hert te Rotterdam ontdekt n gemeenten t Personeelszaken Geld schiet er swet T.b.c.-bestrüding onder het 11 1 4 J I I’ I i T Rechtsgeleerde met wereldreputatie Nationale vlag en Volkslied Het nieuwe stadhuis te Leiden Dank zij de activiteit van de Heerlensche politie Zijn zoon met hakmes gewond Een ton provisie naar het buitenland? Oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie Heiwerk stopgezet als gevolg van een geschil Blykens het voorloopig verslag der Tweede Kamer werden vele inlichtingen gevraagd Proefproces tegen Amsterdamsche firma iT. I Knoeierij met boter margarine Vraagstuk der jeugd werkloosheid R eg sering en gemeenten Ontstemming over aanbouw- verzekering van de tweede „Statendam” Gedeeltelyk verbod van aanvoer met vreemde visschersschepen De inmenging van boven af zal niet uitgebreid worden ten koste van eigen initiatief der Behoeftige Nederlanders in het buitenland Arbeid voor mannen Verscheidene leden hadden met Instemming kennis genomen van het voorontwerp van wet ia zake den vrouwenarbeid, dat de nister bü den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig heeft gemaakt, ten einde aldus meer arbeid roar mannen vrü te maken. Benoemingen van burgemeesters t 75sten verjaardag. de grens het de 4 i 9 1. I door liefst Inge- thans wor- I In den ouderdom van 64 jaar is te Amster dam overleden de heer Abr. Staalman, oud-Ud der Tweede Kamer en directeur van den Neder- landschen Bond van Koffiehuis-, restaurant houders en Slijters. an burgemeesters, se- wethouder» en amb- Maandagnacht heeft zich in Den Haag een familiedrama afgespeeld, waarbij zekere W. zijn 17-jarigen zoon, die lag te slapen, met een hak mes op het hoofd heeft geslagen, waardoor de jongen ernstig gewond werd Het lag dan ook voor de hand dat, toen een Jaar later te 's-Oravenhage een Conferen tie der Neutralen werd gehouden, met het doel de statuten uit te werken voor de samenstel ling van een Permanent Hof van Internationale Justitie, de heer Loder van deze conferentie tot voorzitter werd gekozen. Eind October kwam de familie Duysins te St. Geertruid-Herkenrode nabij Eysden tot de ont dekking, dat bij haar voor een bedrag van vier duizend gulden was ontvreemd. Aan de memorie van antwoord op het voor loopig verslag over de begroeting IBM van Bln- nenlandsche Zaken is het volgende ontleend: De thans overledene was 22 September 1871 geboren. HU bezocht de lagere school en het gymnasium ie Amsterdam. Na op een kantoor werkzaam te zijn geweest, was hjj later gym- nastiekleeraar te Hoorn en te Amsterdam. Hjj had zitting in de Tweede Kamer voor den Vrijheidsbond. noodzaakt, zich van de onvermijdelijkheid der uitgaven te overtuigen. De minister wil gaarne toegeven, dat in de practUk gebleken la, dat enkele bepalingen der Qeldschieterswet voor de betaalzegeikasaen be zwaren opleveren In overleg met zijn ambtge noot van Justitie heeft hij daarom een wüzi- ging der Oeldschleterswet voorbereid De Indiening van het desbetreffend wetsont werp la zeer binnenkort te verwachten. van de meeste provinciën eveneens in over weging gegeven, deze met betrekking tot de mogelijkheid van een verlaging van 5 c p. 2% pet. te bezien <ie aflevering van te Voorthulzen.Jn Gevraagd werd, of de minister kan mededee- len. waarom zijn voorganger is afgetreden ala minister van Sociale Zaken en is overgegaan raar het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Eenlge leden spraken er hun verwondering over uit. dat de minister bij zijn benoeming zijn notariaat niet heeft neergelegd. Oevraagd werd, in welk stadium de uitvoering ven de Bedrjjfaradenwet zich bevindt. is dergelijke opruimin- 4 I r het de deri -■I, '1O49 Vijftien arbeiders zijn door ontslagen. Wat de salaruseruwa cretariaaen, ontvang*», tenaren van den burgerlijken stand betreft, is aan de colleges van Gedeputeerde Staten zelfsprekend tot de Nederlandsche de legatie op de eerste Volkenbondsvergade ring. Dese koos hem tot rechter in het Permanente Hof van Internationale Justi tie en IS Februari 1922 werd hij door dit Hof, het opperste gerechtshof der wereld, benoemd tot eersten president. Mr. Loder was van na af algemeen bekend als een der grootste autoriteiten op het gebied van het internationale reeht. Zich bij het standpunt van het vorige kabinet aansluitende, heeft de minister geen bezwaar, aan het tot stand komen van een wettelüke regeling tot oplossing van het vraagstuk der Begrafeniswet zijn medewerking te verleenen. De minister is bereid met zjjn ambtge- nooten te overleggen, of aan de met betrek king tot de nationale vlag geulte wenschen kan worden tegemoetgekomen, onder op merking. dat dit punt op het oogenblik reeds bij de regeerlng In onderzoek Is. Met het oog op de, thans niet voor de eerste maal blijkende controvers te dezer zake tusachen de beide deelen der Volksvertegenwoordiging, ligt het voorloopig niet in bet voornemen van den minister, het vraagstuk van de tljdregeling opnieuw aan te vatten. Vele leden hadden met instemming gezien, dat de regeerlng ter bereiking van de nood zakelijke verdere verlaging der wonlnghu- ren een bedrag van 2 mlllloen méér heeft uitgetrokken dan voor 1935, zoodkt voor huurverlaging 3'4 mlllloen zal den aangewend. Wat de loonen der werklieden betreft, wordt medegedeeld, dat deze inderdaad dienen te wor den aangepast aan de plaatselljke loonen in het particuliere bedrijf, zulks in overeenstemming met het rapport der commisaie-Schouten. De hulp aan gemeenten met Rüksgrld ia al leen dan Un opzichte van de be lasting betaler» verantwoord, wanneer onomstootelijk vaststaat, dat si) wordt besteed voor behoeften, die niet kunnen worden veronachtzaamd. Om zich dese zekerheid te verschaffen U de regeerlng ge- Deze reuzenlampen van driehonderdduizend Watt, de RB 300 van Telefunken, hebben thans ook in ons land hun entree gemaakt, nadat zü sinds enkele Jaren reeds gebruikt werden bü verschillende groote radiozenders, os. Tegel. Hamburg. Breslau, Langenberg en Weenen. ZU zün hier te lande gemonteerd in den 1875 meter-zender te Kootwijk, die gebouwd is door den radiodienst van het StaatsbedrUf der P.T.T. De lampen zün bijna 2 M hoog en moeten door twee sterke mannen op de montageplaats gebracht worden, daar zü een gewicht hebben van 78% KG. Een koperen cylinder, die tegelükertüd anode en een gedeelte van den wand is. omgeeft de kathode en het rooster; hierdoor kunnen de in wendige constructiedeelen alleen met Röntgen stralen gecontroleerd worden. Het volgende Is ontleend aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begroeting van Sociale Zaken. De vraag of de regeerlng nauwkeurige gege vens bezit omtrent de ig. weerorganisatles van de NBB en of daaruit blükt, of deze willen treden op het terrein der overheid, heeft de minister overgedragen aan zün ambtgenoot van Justitie. Stellig kan de minister verklaren, dat rich onder het politiepersoneel te 's-Oravenhage geen natlonaal-aociallsten bevinden en dat zelfs geen uitingen, die op nationaal-socialistische gezind heid zouden wijzen, In het corps zün voorgeko men. De minister verdedigt uitvoerig de burger wachten en VrUwllligen landstorm. Het is de bedoeling, dat het ontwerp van wet. waarvan de Troonrede gewaagt, ook het hier behandelde terrein bestrijkt, voor zooveel te dien aanrien niet reeds wettelüke regelen gel den. De minister heeft geen reden, aan te ne men. dat de burgerwachten en de bijzondere vrijwillige landstorm niet geheel zouden zün gezuiverd van fascistische elementen. Het Volk verneemt, dat in kringen van assu radeuren ernstige ontstemming heeroebt over het telt, dat de M- aanbouwverzekering van De Invoer is slechts toegestaan, indien daar bij wordt overgelegd een door of vanwege den minister van Handel, NUverheld en Scheepvaart afgegeven Invoervergunning. Voorts is bepaald, dat de aanvoer van versche haring door vreemde visschersschepen alleen te IJmuiden zal kunnen geschieden. Bij K. B Is met Ingang van 1 Januari 19M aar Dr. L, Lietaert Peerbolte op zün ver zoek eervol ontslag verleend als dlrecteur-gene- raal, chef der afdeellng Volksgezondheid, van het Departement van Sociale Zaken, met dank betuiging voor de vele belangrijke en gewich tige diensten, door hem aan den lande bewe zen. het voor de HollandAmerika Lün te Rotter dam nieuw te bouwen schip in Engeland en zonder eenlge Nederlandsche bemiddeling, zal worden afgesloten. Deze aanbouwverzekering van de ..Prinsen - dam" betreft een post van c.a. 13 mlllloen gul den De Rotterdamsche makelaars in assuran tiën D. Hudig Co. en F. W. van Dam hebben In opdracht van de betrokken werven de verze kering van de aan dezen scheepsbouw verbonden risico's in Londen opgedragen, teneinde deze be langrijke order geheel en rechtstreeks te plaat sen bü Enpelsche assurantle-maatschappijen. Ook volgde weldra zün benoeming tot lid der door den Volkenbondsraad in het leven geroepen internationale Juristen-eommis- sie van Tien, en behoorde hü als van- Mocht een meer algemeen verschünsel van zedenverwildering zich In blVvende mate voordoen, dan ware te overwegen, In hoe verre de Rükswetgever reguleerend moet optreden. De minister Is van meenlng. dat van de Regeerlng geen aandrang moet uitgaan tot beperking van het spelen en ringen van ons Volkslied. De Nederlandsche Veehouderücentrale maakt bekend, dat zü rundertuberculoaebeztrüdüw»- organlaaties, welke als zoodanig nog niet door dese Centrale werden erkend, alsnog in de gelegenheid stelt; voor de periode 1 Januari IBM—1 Januari 1827 de bedoelde erkenning te verwerven. heeren v. d. Dolder en Koevoet» gelastten H. met hen mee naar Heerlen te gaan H. werd in arrest gesteld HU bleek nog In het bezit van vijf bankbiljetten van vüftig gul den en vüf van honderd gulden, benevens drie Belgische francs. Dit was overgebleven van Ce vierduizend gulden. K.. die afkomstig is uit Weert, is naar Eys den overgebracht en ter beschikking van der. brigade-commandant van de marechaussee gesteld. De 18-Jarige Belgische werd over gezet. Maandagavond is in den ouder dom van 86 jaar te Den Haag over leden mr. B. C. J. Loder, oud-pre sident van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Een groote modezaak te Amsterdam met vele filialen bulten de hoofdstad heeft te beginnen met 1 November op de ruiten van al haar za ken in den lande een mededeellng geplaatst, dat in haar winkels een speciale Nc>vember- aanbleding wordt gedaan. Op 15 October echter trad oe wet op de uit verkoopen in werking en thans rijst de vraag of ingevolge de bepalingen van deze wet een dergelüke aankondiging toelaatbaar is. De gemeenschappelüke regeling Inzake be- hanoeling van gemeentelüke personeelsaange legenheden voor gemeenten met 40000 of meer inwoners, zooals die regeling in den loop van dit jaar la gewijzigd, is goedgekeurd bü K. B. van 25 October 1935. no 40 Daarmede is de grtndslag voor de beoogde gemeentelUke sa menwerking thans voltooid. Het'Centraal Or gaan. belast met de uitvoering dezer regeling, heeft zich' als eerste doel gesteld het bevorde ren van uniformiteit in de gemeentelüke rechts toestand vei ordeningen. in aansluiting, voor zoo ver mogelük. op het Rljksambtenarenreglement Zün werkzaamheden te dien aanzien bevinden zich reeds in een gevorderd stadium. In een verdergaande phase van zün werkzaamheid stelt hei Centraal Orgaan zich voor aan de aala- n< erlng van het gemeentepersoneel aandacht te (chenken. Het ligt in de bedoeling ten aanrien van de begrootlngen der gemeenten voor IBM voor zoo veel noodlg maatregelen te nemen tot voorko men van verdere toeneming der schulden, in- aien de schuldenlast zich ongunstig verhoudt tot ae draagkracht der gemeente. Herhaalde luk waren klachten binnengekomen van klanten van B oie ontevreden waren over de kwaliteit van B.'s boter. Toen de ambtena ren een onderzoek tnstelden. kwam inderdaad een partü minderwaardige boter en vervalachte margarine voor den dag. B. werd aan een scherp verhoor onderworpen, en viel spoedig door de mand Op zün aanwijzingen stelde men een onderzoek in bü J. P. B.. waar een aantal val- iche wikkelpapieren, een cliché, een nandpers, 150 liter slaolie, die frauduleus in B.'a bezit was en nog M K G zelfgemaakte ..margarine” in beslag genomen werden. C. B. zorgde voor de papieren Later heeft men éen hoenderpark eveneens W» fxmd margarine in beslag genomen. Tegen den houder van het hoenderpark. H. la proces-ver- baa! opgemaakt. Van dezen diefstal werd de landbouwersknecht W. H. verdacht, die bü de familie Duysins Ir. dienst was geweest en plotseling was verdwenen. De zaak werd in handen van de marechaussee te Eysden gegeven, waamg in een buitengewoon politieblad de aanhouding van H. werd verzocht. Het toeval wilde nu, dat de hoofdinspecteur van de Heerlensche recherche, de heer v. d. Dol der en de hoofdagent-rechercheur de heer Koe voet* van Heerlen, op een dienstreis iq België den hun bekenden H. ontmoetten. Ten einde nu den langen weg van uitlevering te vermüden, be sloten zü H. te Volgen, in de hoop, dat hü zich op een goeden dag op Nederlandsch gebied zeu wagen. H. bleef in België en maakte goede sier met het gestolen geld De Heerlensche politie mannen bleven echter vertrouwen, dat H. op zekeren dag naar ons land zou terugkeeren en uit zekere aanduidingen concludeerden zü. dat dit inderdaad het geval zou-zün. ZU verloren H niet uit het oog. Het laatst zagen zü hem in Maeseyck. Intusschen werd in Heerlen een bepaald huis bewaakt en de Heerlensche politie behoefde niet Sommige leden zouden gaarne willen verne men, welke maatregelen de minister denkt te treffen om in bet bijzonder den arbeid van de gehuwde vrouw niet koetwlnster zünde te bef«rken. Andere leden hndden tegen dit voor ontwerp ernstige bezwaren Oevraagd werd, of de regeerlng een uiteenzet ting wil geven van hetgeen zü in zake de re glementswijziging van 1 Algemeen MUnwerkerz- fonds gedaan heeft en in welk stadium deze zaak thans verkeert. Eenlge leden vroegen den minister of deze den tüd niet gekomen acht om een zekere orde ning te brengen in de verschillende organisaties welke op het terrein der Volksgezondheid werk zaam zijn. Sommige leden meenden, dat de minister uit stekend werk zou kunnen doen. Indien hü orde zou willen brengen In den chaos, heerschende op het gebied van den verkoop van geneesmid delen. Een algemeen wettelük colportage-verbod schünt, nog afgerien van de vraag, of zoodanig verbod niet In strijd zou komen met bet be staande artikel 7 van de Grondwet, oogewenacht met het oog op de daaruit voortvloeiende aan- merkelüke beperking van de vrije meenlngs- uitlng, in het bijzonder tegenover andersden kenden. Intusschen had mr. Loder in December 1908 zün advocatenpraktük verwisseld met de ma gistratuur door het aanvaarden züner benoe ming tot lid van den Hoogen Raad. Dit verhinderde hem niet, zich bulten zün ambtelüken werkkring om, te wüden aan de wetenschap en een reeks afzonderlüke geschrif ten en wetenschappelüke büdragen te doen ver schonen op het gebied van het burgerlük en handelsrecht, deels in het Fransch deels in onze eigen taal, aldus het resultaat van zün geestesarbeid verbreedende en verdiepende buiten de grenzen van zün oorspronkelük stu-, diegebied. Toen in 191B een Nederlandsche de legatie moest worden gekozen om deel te ne men aan de te Parüs te houden conferentie ter voorbereiding van het Volkenbond-statuut, was het wederom mr. Loder, die in de Fran- sche hoofdstad de aandacht op zich vestigde door zün buitengewone kennis en zich daarbü een internationale reputatie verwierf. I De minister zal de inmenging van boven af niet uttbrelden ten koste van eigen ini tiatief der gemeenten. Wat betreft de be moeiing met gemeenten, die geheel uit eigen middelen kunnen rondkomen, is de minister van oordeel, dat deze thans niet steeds ach terwege kan blüven. Voorzorg mag ten deze niet worden verwaarloosd, niet in de laatste plaats om de zelfstandigheid der gemeenten te bewaren Van een voortdurenden druk op óe ge meenten niet betrekking tot „exceacen" is geen sprake, noch van .gelükschakellng" met het Rüt. Men was algemeen overtuigd van de n^odzakelükheld om in het büzonder tegen de jeugdwerkloosheid krachtiger maatrege len te nemen. Over de plannen der regeerlng op gebied van de jeugdwerkloosheid zou men gaarne nauwkeurig worden IngeUcht. Eenlge leden verzochten den minister te wil ton bevorderen, dat er een einde komt aan de groote verschillen, welke bestaan tusachen de steunbedragen en de werkverschaffingsloone-r op het platteland eenerzjjds en in de-groot steden anderzüda. Verscheidene leden drongen nogmaals aan op vervanging van die Inspecteurs der werkver schaffing. die tevens burgemeester zün. technisch onderlegde inspecteurs, nleurs. Volgens het blad is aan de „underwriters” dezer maatschappü bü wüze van informatie, zulks ter bepaling van de door hen te acoeptee- ren sommen, de mededeellng gedaan, dat in de Nederlandsche assurantlemarkt de post niet aan de agenten in Nederland der Engelsche maatschappüen zou worden aangeboden. Dit beteekent, dat ruw geschat ten minste een bedrag van ƒ100.000 aan provisie aan de Rotterdamsche en Amsterdamsche beurs te za- men, zonder bepaalde noodzaak, onttrokken is. Twee dier perceelen, n.l. de slagerij van de firma Zandvoort aan de Maa rsmansteeg no. 12 en de manufacturenhandel van de firma Feld aan de Vischmarkt no. 6, vertoonen tenge volge van het heiwerk en het graven van een 8 meter diepen bouwput, zoodanige scheuren en verzakkingen, dat gevaar voor instorting met eventueele persoonlüke ongelukken niet denk beeldig is geworden. Daar ae gemeente tegen over de eigenaars der zeer ernstig beschadigde perceelen iedere verantwoordelükheid afwijst, heeft de firma Hillen en Rossen gemeend het heiwerk te moeten staken, totdat het geschil zal zün ongel deze kwestie ontslagen. De minister kan bezwaarlük toegeven dat het bedrag van ruim f 170 000 ten behoeve van per soneelsuitgaven en materieele behoeften ten dienste van de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buitenland te hoog zou zün. Inderdaad zou door het weigeren van werk gelegenheid van Dultschers hier te lande en het te werk stelten In Nederland van thans ut Duitachland gevestigde Nederlanders, het voor steun in Dultschland uit te geven bedrag ster ker kunnen worden verminderd Dit ook In de tegenwoordige omstandigheden tot het uiterste door te voeren, ia echter bezwaarlük. In begin sel bestaat van oud» vrüheld voor vreemdelin gen om te arbeiden, en het is In het belang van beide landen dit beginsel zooveel mogelük te» eerbiedigen. Weldra was zün naam in deze materie ver maard als die van een -der voortreffelükste deskundigen, zoodat de Nederlandsche regee rlng hem tot gedelegeerde benoemde op de Zeerechtconferentie van 1905 te Brussel en op de daaraanvolgende in 1909 en 1910. De Staatscourant zal dezer dagen een K.B. bevatten, waarbü voor het tüdvak van 7 maan den, aanvangende 1 November 1935 en eindi gende 31 Mei 1936. de Invoer van a. pekel- en steurharing en versche haring, met uitsonde ring van sloeharing; b. versche en gezouten sloeharing, alsmede de aanvoer van versche haring met visschersschepen van vreemde na tionaliteit is verboden, vooezoover deze meer bedraagt dan 40 ten honderd van het netto- gewicht, hetwelk gemiddeld in de overeenko mende maanden van de jaren 1932, 1933 en 1934 is in- en aangevoerd. Deze Nederlandsche rechtsgeleerde van in ternationale vermaardheid werd 13 September 1849 te Amsterdam geboren, waar hü ook zün studie begon om die te voleindigen aan de Leidsche academie en daar in 1873 te pro- moveeren. Als advocaat gevestigd te Rotter dam, ontwikkelde hü zün werkzaamheid zeer bijzonder op het gebied van het internationale zeerecht en stichtte in 1896 met eenlge andere vakgeleerden het Internationaal Zeerecht-co-' mi té. De jongen paste slecht op. en na een hevigen twist had W zün zoon opgesloten in zün ka mer. De jongen ontsnapte echter en toen hü laat in den avond thuis kwam, ontstond tus- schen vader en zoon een hevige ruzie. De jon gen is ten slotte naar bed gedaan, doch W die r zich steeds meer opwond, greep het hakmes en lang te wachten. Zaterdagmorgen werd H. met ging tot de betreurenswaardlge daad over. De een Belgisch meisje in een auto op den Grooten man is op het hoofdbureau van politie in ver- Weg onder de gemeente Amstenrade gezien. De zekerde bewaring gesteld. Een begin Is er reeds gemaakt, doordat politie te Groningen tegen een filiaalhouder van dc Amsterdamsche firma, op verzoek van «en te Groningen woonachtig bestuurslid van den Bond, procesverbaal heeft opgemaakt, terwül dp vervolging eventueel zal worden in gesteld in Amsterdam, waar de firma haar hoofdzetel heeft. Een en ander geschiedt met volle medewerking van het departement van economische faken' waar men den uitslag van dit eerste proces ingevolge de nieuwe wet met spanning tegemoet ziet. Eenlge leden stelden de vraag, ot de minister aanleiding vindt voor bet treffen van voorbe- rcidende maatregelen tot het oprichten vaneen bedrüfsraad voor den landbouw in Zeeuwach- V'.aanderen en Westelük Noord-Brabant. Opnieuw drongen verscheidene leden aan op invoering van de 40-urige werkweek in daar voor in aanmerking komende bedrijven. In het büzonder werd nogmaals de aandacht gevestigd op de abnormaal lange werktijden van groote groepen chauffeurs. Crisisopsporlngsambte naren van het Hoofdbureau te Rotterdam zün, naar eerst thans bekend wordt, Vrüdag overgegaan tot de arrestatie van een drietal mannen. B., een boterhandelaar uit Overschle, J. F. B. en C. B uit Rotterdam, die reeds geruimen tüd verdacht werden van knoeierijen met boter en margarine. De anode is meer dan één meter hoog. De geheele. uit glas en metaal samengesmolten apparatuur wordt op den hoogsten vacuumgraad gehouden, zonder dat daar een pompinstallatle bü te pas komt. Voor de afkoeling van den anodecylinder wordt in bedrijf meer dan 150 L. water per minuut gebruikt. In de Maandagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leiden heeft wet houder Splinter op een vraag van den heer Bergers medegedeeld, dat het heiwerk voor den bouw van het nieuwe stadhuis tüdelük is stop gezet. De oorzaak daarvan is een geschil tus- schen het gemeentebestuur en de aannemers, de firma Hillen en Roosen te Amsterdam, over de verantwoordelükheid van de gevolgen van het hei- en graafwerk voor de fundeertng van het nieuwe stadhuis, meer speciaal voor een kluis, die is geprojecteerd naast perceelen aan de Maarsmansteeg en de Vischmarkt. Dit bleek ook nog uit het feit, dat hü na het herstel van den wereldvrede behoorde tot de medestichters van het insgelüks te 's-Ora venhage gevestigde „Institut intermédiaire In ternational" en gekozen werd tot lid van het „Institut International de Droit public", het welk de meest voortreffelüke theoretici en prac tici op het gebied van internationaal recht onder zün leden telt. Als een bewüs van de groote hoogachting, welke men hem in wüden kring toedroeg, heb ben zün vele vrienden en collega’s hem een borstbeeld aangeboden ter gelegenheid van zün Dit borstbeeld heeft een plaats gekregen in de Kleine Rechtszaal van het Vredespaleis. Na zün jaren als president diende hü de internationale rechtsorde nog vele jaren als rechter in het Hof. In 1930 meende hü echter, mede in verband met zün hoogen leeftüd. zlcb niet meer voor een herbenoeming als rechter beschikbaar- te moeten stellen. Echter bleef zün belangstelling voor bet maatschappelük en politiek gebeuren onver flauwd. Hij werd benoemd tot president van den Internationalen Joumalistleken Eere-raad en als zoodanig reisde hü in 1932 nog naar Kopenhagen, waar hü dezen Raad vertegen woordigde op een conferentie van officieel» persagentschappen. Tal van hooge ondorscheidingen zün den heer Loder in den loop der jaren toegekend, terwül hü van zeer vele organisaties, die zich op internationaal en wetenschappelük terrein bewogen, eere-lld was. De ontslapene was ojn. bezitter van het Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Grootofficler in de Orde van Oranje Nassau. Teneinde hierover inlichtingen te verkrij gen hebben wü ons gewend tot mr. J. A. van Baren te Amsterdam, secretaris van den Ne derlandschen Bond van Winkeliers in dames- confectie, die ons het volgende mededeelde: Krachtens de bedoelde wet moet voor alle opruimingen, uitverkoopen enz., die niet be- hooren tot de normale seizoen -opruimingen, welke twee maal per jaar mogen worden ge houden, vergunning worden verleend door de Kamer van Koophandel. De omschrüvlng van deze opruimingen in artikel 2 van de wet: „bü- zondere aanbiedingen etc." is opeettelük zeer vaag gehouden, omdat het moeilük is een scherpe grens te trekken tusschen zonder vergunning niet mogelüke gen en gewone reclamegebruiken. De wetgever wilde den rechter een zoo groot mogelüke vrüheld laten om zelfstandig te be slissen wat tot de eene en wat tot de andere rubriek morot worden gerekend. Doordat vanzcl.' ?nd dienaangaande nog geen jurisprudentie bestaat, heerscht er in de kringen van belanghebbenden groote onze kerheid over de vraag wat wel en wat niet toe-» Uatbaar is. Naar mijn persoonlüke meenlng, aldus mr. Van Baren, heeft de bedoelde firma de gren zen van het toelaatbare overschreden en ik kan U mededeelen, dat mün opvatting gedeeld wordt door bet departement van economische taken, tot. welke ik mü hiervoor onmiddellük heb gewend. Het ligt dan ook in de bedoeling ont dit punt tot In hoogste Instantie te laten beslissen en ik zal mü’dan ook wenden tot den Officier van Justitie met de bedoeling zün me dewerking hiervoor te verkrügen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het bereikte resultaat onvoldoende la. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de krotopruuning krachtiger dient te wórden aangepakt. Verscheidene leden drongen weder aan op het tot stand brengen van een wettelüke regeling van de werkJoosheidaverzekering. Wat aangaat de vraag omtrent benoeming van candidaten, die de beginselen der 8. D. A. P zün toegedaan, de minister heeft bereids bü de behandeling van de begrooting van het loopende dienstjaar zün meenlng te dien aanzien gege ven. Geenszins bedoelt de minister, dat onder de aanhangers der S D. A P -beginselen niet voortreffelüke magistraten zouden zün; gaat hier om de houding ten opzichte van Overheid, waarvan men als burgemeester «iltmaakt, en, zoo bezien, moet de minister nood wendig generaliseeren en uitsluitend afgaan op de principieel» houding dier partü. De overweging heeft ook bü de vervulling In de vacature te Zaandük gegolden. Denkbeelden der Staatscommissie voor het Vervoer inzake de Rünacheepvaart zuljen bestu deerd worden. De minister kan nog niet mededeelen. welke armenraden voor opheffing in aanmerking ko men.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13