i 40 Zuster Maria Libora staat terecht voor de vierde Strafkammer SLOAN’S ZES JAAR GEËISCHT LEVERING VAN VARKENS Luchtverbinding J ava-Australië ONZE AMBULANCE NAAR ABESSINIË ZWARE STRAF WEGENS DEVIEZENSMOKKEL r WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 i Wet op de uitverkoopen Hoogverraad....!? Mr. Lietaert Peerbolte Veertig jaar koningin BRAND OP STOOMSCHIP EEN LAATSTE OPTREDEN? MIDDENST ANDSBELANGEN DE TWEEDE „STATENDAM” la Zaligverklaringsproce* van Adolf Kolping ICLM.-vervoer blijft favoriet Goudvoorraad .Ned. Bank BESLECHTING VAN GESCHILLEN FOKKER KRIJGT „GRAND PRIX” CUL TUURMOGELIJKHE1D VOOR HET WESTLAND? HANDELSBED1ENDE PLEEGDE VERDUISTERINGEN LINIMENT 1 I een ZOO L een Fotograaf pleegde roofovervallen aan zware prooi der der Prof. Sprenger neemt proeven aan De styging iet door Hoogste onderscheiding te Brussel dan Thoten. Heerlen, qtttard. Zal alleen aan Briteche maatschap pijen worden toegestaan V erioeningscommissie samengesteld Tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld Voor da minderbedeelden heeft de scheidende hoofdambtenaar veel tot stand gebracht In de ruimen van het Nederlsndsche stoom - schip „Tapanoell" te. naar Reuter uit Marseille seint, brand ontstaan. Een aantal balen jute werd een prooi vlammen Men te thans het vuur meester. Aantal balen jute ▼lammen Ruimer bevoegdheid voor regee- ringacommissaris gevraagd Ts Kiel heeft ’n seemen uit sigarenkist fes heet honderden modellen vervaardigd van schepen der Duitse he vloot, toellte thans ts Het te my aoo vertelde de heer Peerbolte altyd aangenaam geveest, te mnger werken voor de groote categorie van minder met aard* sche goederen bedeelden, verreweg het gro^ ste gedeelte van onze samenleving, die de so ciale zorgen van de overheid noodig hebben. ft l. 1 t i» i Mulo heeten sou. Vervolgens droeg se vyf jaren lang den rang van boekhoudster. In werkelijk heid was ze verkoopster In een speelgoedwinkel waar ze tevens de boeken bijhield. Zij weet niet van oeconomle af, begrijpt niet hoe men geld op Zijn waarde houdt of Inflatie veroorzaakt .JEinverstanden”, zegt de openbare aanklager: „maar reeds kort na haar noviciaat werd zij belast met de boekhouding In het klooster waar zij leefde en werkte, en thans administreert zij leeds jaren lang het mlllloenenvermogen barer congregatie. Zij heeft dat vermogen goed gead ministreerd en zeer vakkundig zelfs. En vooral de onwettige wijze waarop zij de laatste twee jaren met geld omsprong, toont aan dat zy een zeer goeden kijk had op financieele .aangele genheden In verband met het aanstaand aftreden van mr. L. Lietaert Peerbolte als directeur-gene raal der Volksgezondheid met Ingang van 1 Januari aa. wegens bet bereiken van den «-jarigen leeftijd heeft een redacteur van het Alg. Ned. Persbureau een onderhoud met dezen hoofdambtenaar gehad. Dr. Ch. W. F. WincM tot loUor benoemd t K I C I c I t Op het roode parket dat den vloer der ge rechtszaal bedekt, ligt een warnet van geïso leerde draden Er staan microfoons op de balie, voor de getuigentafel, by de verdediging en In de beklaagdenbank. De menschen van de radio nemen gramofoonplaten op om de schuldbe kentenis van zuster Maria Libora uit te zen den.... Jonge rechters met groote bevoegdheid De bekende Rotterdamsche slager en N 8 B - propagandist R. heeft wegens beleedlging van oud-mlniater Verschuur in booger beroep te recht gestaan voor de Rotterdamsche rechtbank naar wy met hem hopen, voor de laatste maal R. gaf toe de gewraakte uitlatingen te hebben gebezigd, doch hy koestert, zooals bekend, nu andere denkbeelden over de Muasert-bewegmg. en twee maanden gevangenisstraf vond hy wel een ergen domper op zyn goede voornemens. De Officier vond dat ook. en eischte, om R. een kans te geven, vier maanden voorwaarde- IBk. I I Naar wy vernemen is als leider van de Neder- landache ambulance in Abeastnlë door bet Ned. Roode Kruis benoemd dr. Ch. W. F. Wlnckel, chirurg te Amsterdam. Jhr. dr. J. N. van ter Does, chirurg te Arnhem en dr. Veenekiasse te Utrecht zijn aan den medlschen staf toegevoegd. Als administrateur zal méégaan Ir. De Vries, te Nuenen. die geruimen tyd .in Abessinlë heeft vertoefd voor grensregelingsgeschlllen. Vermoedelijk aal de ambulance in de eerste dagen van December worden uitgezonden. bouw sou willen besluiten om alsnog eenlge vertegenwoordigers van bet georganiseerde nlet-agrariache deel van bet bedryfsleven in de commissie te benoemen die een ondersoek zal instellen naar de reorganisatie van crislalnstel- Ungen. BERLIJN, Nov (D.N.B.) Het gerecht heeft thans uitspraak gedaan in de zaak tegen Zus ter Maria Libora. algemeene oeconome van de „Genossenschaft Ünserer Lieben Frau” te Muehlhausen. Wegens voortgezette overtreding der de vlezen voorschriften is zy veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf, tien jaar eerverlies en een boete van 250 000 R.M. Obligaties tot een waarde van /MDOO en 625.000 R.M. zyn ver beurd verklaard. De orde is aansprakeiyz voor de betaling der boete en der koeten en voor bet voldoen aan het verbeurdverklarlngsbesluit. Ofschoon het feit, dat de geringe ruimte welke aaa de gezameniyke deelneming van de Neder- landsche Industrie op de wereldtentoonstelling te Brussel ter beschikking stond, het onmogelyk maakte, dat de fabrikanten groot materieel ten toonstelden heeft onze Industrie over het alge meen geen slecht figuur geslagen Vooral op het gebied van vliegtuigbouw viel haar een groote eer te beurt. Aan do Fokkerfabriek werd n.l. de hoogste onderscheiding, do Grand Prik, toege kend By do beoordeellng van de inzendingen der diverse landen ging de jury, die uit by uitstek deskundigen bestond, niet uit van de ruimte en het aantal tentoongestelde vliegtuigen on mb- dellen. doeh nam uitsluitend de mérites van de diverse typen te aanmerking Dat de Nederland sche vbegtulgenfabriek hy deze beoordeellng de hoogste onderscheiding vei wiet f. mag als oen be wijs worden aangenomen van de goede reputatie, welke onze grootste vllegtulgenfabciek te bet buitenland beeft. zeven hem heen zitten, dan dertig jaren tel- De Rotterdamsche Lloyd, aan wlen het schip behoort, kon orts Dinsdagavond nog geen ver dere inlichtingen verstrekken. Men neemt aan. dat de brand van weinig beteekenls is geweest. Het schip was 27 Sept van Batavia vertrokken en wordt omstreeks 17 November te Rotterdam verwacht Blijkens den jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank In de af- geloopen berlchtperiode met ruim 17 mlllloen gestegen. Gedeelte van provisie der aan- bouwverxehering blyft in Nederland Zoo is nu een plan tot vervanging van een 100-tal krotten te Amsterdam te voorberei ding terwyi ook te Maastricht te die richting wordt gewerkt Gedenkboek by gelegenheid van het jubileum oneer Vorstin In een aantal leveringskringen der Neder - landsche Veehouderycentrsle zal verandering gebracht warden in de wyse, waarop de opgave dei varkens, welke men aan deze Centrale wil leveren, moet geschieden. Tot heden werden In alle leveringskringen de varkens opgegeven aan de zaakvoerders der Centrale In de hierna te noemen leveringskringen zal de opgave voortaan echter rechtstreeks aan de Centrale moeten geschieden met gebruikmaking van daartoe by de Distncte-commlsslea te verkrygen kaarten. Voor de rechtbank te Almelo heeft terecht gestaan de fotograaf K de G. uit Hengelo, die betrokken is geweest by de roofovervallen ge pleegd te Albergen en Bornerbroek. waarby oude menschen werden beroofd en ernstig mis handeld. Vier medeplichtigen in deze zaak zyn leeds tot zware straffen veroordeeld, maar de zaak van De G. werd aangehouden omdat er lapport van een psychiater over hem sou wor den uitgebracht. Dit rapport is thans versche nen. Hoewel het De G. verminderd toerekenings vatbaar verklaarde, werd een zware straf ge vorderd. n.l. zes jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling der regeering na bet onder gaan der straf. Zooals bekend hebben de Briteche posteryen onlangs het tarief voor het postvervoer per Ne- derlandsche luchtlyn naar en van Singapore en de overige plaatsen op Malakka weer verhoogd en kort daarop het vervoer uit de Maleische staten naar Europa per KLM geheel ver boden. Heden is by de KL M. bericht ontvangen, dat dit laatste verbod opgeheven is, dank zy de krachtdadige protesten der zakenwereld in de Straits Settlements, welke, ondanks de hoo- gere tarieven, die gehandhaafd blyven, de voor keur geeft aan het snellere postvervoer per KLM. Want zuster Maria Libora kan haar schuld niet ontkennen, helaas. Zij kende minstens het bestaan der devieaenverordening. Immers zy deed veel moeite om toestemming te krygen tot het uitvoeren van geld. Deze toestemming werd haar geweigerd Zij smokkelde toen geld Niet langs de groote wegen, doch over smok- 150 000 Mark en 30 000 scheurd. Gebleken is, dat F. reeds eerder een vervalschten postwissel heeft aangeboden en toen met succes. Ook dit feit werd door verdachte erkend. Hy beweerde, dat hy het geld gebruikt had om er anderen mede te helpen. Het OM, waargenomen door mr. Cohen Ter- vaert, wees er op dat tegen dezen verdachte nog een derde zaak aanhangig is gemaakt. De door hem gepleegde feiten zyn van hoogst emstigen aard en verdienen met groote ge strengheid te worden tegengegaan. Spr eischte dan ook een gevangenisstraf voor den tyd van één jaar. Uitspraak 19 November Op het jaariyksch diner te Londen van de Anglo-Batavlan Society, gepresideerd door den Earl van Albemarle, heeft de Nederlandsche ge zant, jhr. De Ma rees van Swinderen. een toe spraak gehouden tot den hoogen commissaris van Australië, Bruce. Dit is het zeventiende proces dat wegens het smokkelen van deviezen door Katholieke reli gieuze personen gevoerd wordt. Er zullen er nog tien volgen. Het proces waarin zuster Maria Li bora als eenlge beklaagde terecht staat, is te vens het grootste deviezenproces De acte van beschuldiging spreekt van een bedrag van 825.000 gesmokkelde Marken. De openbare aan klager meent dat de acte van beschuldiging niet eens volledig is en rekent aan de hand der ter zitting gebleken feiten na, dat suster Mana Li bora nog byna 150.000 Marken meer over de Nederlandsche grens heeft gebracht. Toen minister Aalberse in 1813 aan de Kamer mededeelde, dat hy het ambt van directeur- generaal der Volksgezondheid abide Instellen en dit aan mij had aangeboden, aldus mr. Feerbolte. werd dit voornemen door de Kamer met Instemming begroet en aan dat ambt heb ik my sinds dien geheel mogen geven. Een ander belangryk probleem ia dat van de opgroeiende jeugd. Kinderen, die in een be krompen woonruimte moeten opgroeien, onder vinden daarvan menigmaal de droeve gevol gen en zy vallen vaak als slachtoffer van maatfchappelyk kwaad. Gelukkig is men thans weder In enkele steden bezig met de vervan ging yan krotwoningen door woningen. MSI in voldoende slaapruim te beschikbaar ia. VERDflHIT PIJN' KEULEN IKWPJ. Het Dl.; ..ane Gerechts hof van Keulen, dat. zooals bekend, het Zallg- verklaringsproces van den groeten Geaelienvader Adolf Kolping heeft Ingeleid, vraagt m een rondschrijven de geschriften van Kolping, zoo ver ze nog voorhanden zyn, ter beschikking van het Kerkelyk Gerechtshof te willen stellen. Personen, die Kolping persoonlyk gekend hebben •xorden uttgenoodlgd zich by het Generaal Vi cariaat te Keulen te willen aanmelden. 'n optimist geblavan Als er ismond von nat heid en vocht heeft te lijden, zou ik het zijn (meent de glazenwas- scher). Moor von den dog of aan, dot ik tegen mijn jicht Sloan's oen gaan gebruiken, heb ik >er heel weinig hinder k meer van rjehad'l De November-aanbiedingen Naar aanleiding der berichten dat een proef proces zou worden uitgelokt over de vraag of de aankondiging eener November-aanbieding in de confectie-branche al of niet geoorloofd la op grond der nieuwe Wet op de Opruimingen en Uitverkoopen. maakt men ons opmerkzaam, dat het houden eener November-aanbieding onder dezen naam of onder benamingen als November- reclame. November-pryzen enz., sedert jaar en dag tot de vaste tradities in genoemde branche behoort Niet één firma, doch verschillende firma's en niet alleen tn de confectie-branche, doch ook uit andere branches zijn deze maand met een No- vember-aanbieding begonnen, in Rotterdam bijv, wel vyf A zes Al deze verschillende aanbiedingen, welke op of om 1 November plegen aan te vangen werden in vorige jaren eerst op een later tydstip gevolgd door Opruiming en 'at Uitverkoop. Op grond van dit feit en mede op grond hier- vsn dat deze November-aanbiedingen. at hoe zy heeten mogen, niets vsm doen hebben met by- zondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen doch uit de normale seizoens-ontwlkkeling tn de branches van aan mode onderhevige artikelen voort vloeien, zijn de betrokken winkelnertng-drijven tten van het geoorloofde van het houden eener November-aanbiedlng e. d volkomen overtuigd Deze opvatting is bovendien getoetst aan het oordeel verschillende vooraanstaande juris ten. die van het betreffende Wetsontwerp een speciale studie hebben gemaakt en omtrent bet geoorloofde vut November-aanbleding e.d. zelfs niet in twyfel verkeeron Het geoorloofd gebruik ervan staat naar hun oordeel vast Men behoeft er hl. slechts de memorie van antwoord op het Wetsontwerp en de Ministerleele verklaringen by de behandeling in de Kamer op na te slaan om voor deze overtuiging de gedegen fundeering te vinden Een jaar gevangenisstraf geëischt De 21-jarlge handelsbediende E. F. uit Noordwyk. thans gedetineerd, beeft zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden ge had voor twee feiten. Het eerste feit betrof een verduistering van een bedrag van ƒ316,22 ten nadeele van de Haagsche Verzekering Sociëteit, waarvan vtt- dachte plaataelyk agent was. Volgens de getuigenverklaringen heeft F* toen de Inspecteur om afrekening van de ge ïnde kwitanties kwam, telkens uitvluchten ver zonnen. Nu eens waren de betalingen uitge steld wegens den slechten tyd, dan weer had hy het geld juist naar huls gebracht en was het te veel moeite om het direct weer te gaan halen, ofwel ny had het gestort by een bank instelling te Amsterdam en zou het den vol genden dag gaan opvragen. De waarheid was. dat verdachte zooals hy toegaf het geld had geïnd en te eigen bate aangewend Het tweede feit betrof oen poging tot op lichting gepleegd ten postkantore te Noord wyk, alwaar verdachte een postwissel ad f21.30 ter uitbetaling aanbood, doeh de vrouweiyke beambte bemerkte bU de contrOte van de lyst. dat hot bedrag niet met het nummer dat op den postwissel voorkwam overeenstemde, waar om zy bet kantoor van afzending oven op belde Verdachte vroeg daarop het formulier terug en maakte Och uit de voeten Het for mulier werd door hem buiten in snippers ver- kelpaden bracht zy Mark en 80 000 Mark en misschien nog meer naar Nederland. Voorts wist zy door middel van onjuiste verklaringen de aanklacht zegt zelfs: op myneedlge wjjae! vergunning te krygen om geld naar het buitenland te bren gen en zy ksn zich niet verdedigen met de be wering dat zy alleen maar geld uit Dultech- land weg bracht, om de Congregatie der Zusters van Onze Lieve Vrouw in wier moeder huis te Mühlhausen by Kempen aan den Rijn zy algemeen oeconome was, eenlgzzlns te ver-, lichten In den zwaren schuldenlast welke haar drukt en alleen voor wat Nederland betreft, één mlllloen twee honderd duizend gulden be draagt. Want zuster Maria Libora smokkelde ook voor andere orden en congregaties. Zy dreef etgeniyk groote bankzaken die een bete van drie ton opleverden. De twee advocaten spreken lang, zeer lang, byna drie volle uren. Van eenigen dwang op de verdediging uitgeoefend, is in dit proces geen sprake. De president en al de rechters luisteren geduldig, oplettend, correct en zonder eenig teeken van verveling. Wanneer de advo caten en de openbare aanklager het in de re pliek en later in de dupliek op eenlge punten niet eens kunnen worden, ontstaat er een luid debat waarby de verdediging in geen enkel op zicht een blad voor den mond neemt en waar by ds president gerust had kunnen hameren zonder aan de rechten der pleiters te kort te doen .jBummum lus, maar, ik zeg niet summa, doch magna inluria!" Aldus betitelt de verdediging den eisch van den openbaren aanklager Het Is een recht, een onaantastbaar recht hier het Mhuldig uit te spreken, doch het la een groot onrecht een aoo zware straf te vragen. De rechtbank zal straks In de raadkamer vier, ses uren lang beraadslagen. Op niet minder dan m vragsn moet er stuk voor stuk geantwoord worden voor bet definitieve vonnis dat niemand lager dan acht k tien jaren durft te schatten, uitgesproken kan worden. De verdediging gaat deze lange vragenlijst na en probeert detalle te verkleinen at te vergrooten. Langen tyd wordt ar stil gestaan by den levensloop van zuster Maria Libora. die voor de rechtbank weer Anna Bchroers heet, zooals negen-en-dertig jaren ge leden toen ze als twintig jarig meisje haar Intrede deed In het klooster. Veel ontwikkeling heeft ee niet gehad De gewone lagere school on daarna oen jaar lang tets dat tegenwoordig Wy hebben melding gemaakt van oen bericht In het Volk, volgens hetwelk tn kringen va» ssauradeuron groote ontstemming zou beer- schea over het feit, dat de sg. aanhouwverse- kering van de nieuw te bouwen Pnnaendam 'si. de Holland—Amerika Lyn rechtstreeks ge heel In Engeland zou zijn ondergebracht Naar de Msb. uit vakkringen thans verneemt, is deze voorstelling van zaken bezyden de waarheid Er is n.lt wel een gedeelte der assu- ranUe-scm op de Rotterdamsche markt onder gebracht. terwijl besprekingen gaande zijn om nog een gedeelte hier te plaatsen De geheels vm sou intusM-hen In Nederland niet te plaat sen geweest zyn wegens de beperktheid der markt Jhr. Marees heeft daarbij gewezen op de aloude banden, welke er tusschen Nederland en Australië bestaan. Sprekende over de handelsbetrekklngen tusschen Australië en Nederlandsch-Indië herinnerde hy den heer Bruce aan den vurlgen wensch, aan welks vervulling hy geenszins twyfelde, nJ. dat eerlang Nederlandsche vliegtuigen verder zouden reiken dan tot Java en in Australië zouden worden begroet als boden van goede en gezonde economische verstandhouding tusschen belde landen. Zakenwereld op Malakka maakt verbod ongedaan ..Deviezen smokkelen is hoogverraad!" decreteert de openbare aanklager Hoogverraad? Even rijst het gebogen hoofd van zuster Maria Labora Maar er hangt boven de hoofden der rechters geen kruis beeld. Er is daar ook geen portret of beeld. Haar oogen ontmoetten slechts een bedui melde kaart van Beriyn en een thermo meter. Hoogverraad? „Beklaagde heeft u nog iets te zeggen?" .Neen”, stamelt se. Hoogverraad? Of hoorden wy daarjuist niet de metaalharde stem van den openbaren aanklager: Vier ja ren, plus drie jaren. plus twee jaren, plus drie jaren. maakt In totaal twaalf jaren tuchthuis straf; tien jaren eerverlies; drle-kwart milltoen Mark boete, subsidiair een jaar en vyf maan den tuchthuisstraf; Inbeslagname van 745.000 Mark in bankpapier en 96.000 gulden in obli gaties? Ten aanzien van de handelsbetrekklngen zeide Bruce verder, dat de eerste stap ter oplossing der economische wereldvraagstukken te Genève was gedaan, gebaseerd op het denkbeeld van bilaterale overeenkomsten, die zich allengs zou den moeten verwyden tot groepen van landen, zich grondende öf op hun vóór-oorlogsche han. delsrelaties. óf op hun geografische omstandig heden. Dit achtte Bruce van groot belang ts.r. Australië en de Nederlandsche koloniën, welke geografisch met elkaar verbonden zyn en in een positie verkeeren om een wederzijdsch aanvul lend handelsverkeer te ontwikkelen. Hy geloofde, dat de economische betrekkingen vsn Australië en Ned -Oost Indié zich zouden uitbreiden zeer tot beider welvaren. Voorts achtte de heer Peerbolte de gwesteiyke volksgezondheid een onderwerp van groot be lang Verleden jaar is op zijn initiatief de Na tionale Federatie voor Geestelyke Volkspe- sondheld tot stand gekomen, een federatie, waarin allerlei vereenlgingen en instellingen van verschillende gezindten zyn vertegenwoor digd en die zich os bezig houdt met de stich ting van consultatiebureaus voor moeiiyke kinderen Als voorzitter 'ambtshalve) van bet Prophy- laze-fonda. dat door deze Federatie ia gescha pen. heeft de beer Feerbolte In den korten tyd. dat dit fonds bestaat, reed» leiding mogen ge ven aan verschillende substdiemaatrogelen ter verbetering van de geestelijke volkagrzondhsirt Het Ministerie van Bultenlandsche Zaken SJ- maakt bekend, dat de bestendige veraoenings- onmiasie. Ingesteld op grond van het op ie anoere tApn| ,WJ te (Jravrnnage tusschen Neder land en Japon gesloten verdrag tot beslechting van geschillen door rechtspraak, arbitrage en verzoening als volgt Is samengesteld: Voorzitter: Prof M. Huber, oud-preeident van het Permanente Hof van IntemUonaJe Juetl- Ue. Leden de heer J L. Mowinekel, oud-mlniater ran Bultenlandsche Zaken van Noorwegen; de heer A. Fernandes, oud-amhs—deur van Bra- sillë ts Brussel, thans afgevaardigde in de wet gevende vergadering van Braslhë; Baron Klichi- rc Hlranuos». vice-president van den Japao- achen Privy Council en Jhr mr F. Beslaert» van Blokland, oud-minister van Bul ten landsche Zaken, thana vice-president van den Raad van State. De mandaten van voorzitter en leden dezer commissie zyn ingegaan op 1 November 1*36 Bruce antwoordde hierop, dat er in geval van uitbreiding der luchtver binding voorbij Java sprake zou zyn van een Bntsche luchtlijn. Na goedkeuring te hebben ontvangen van de Nederlandsche Regeering om een ambulance uit te zenden naar Abeszlnié, heeft bet hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis aan de Ethiopische Regeering een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat bet Neder landsche Roode Kruis In principe besloten beeft tot het uitzenden van een ambulance. Aan gezien artikel elf van de Conventie van Genève voorschryft. dat vooraf toestemming tot dese expeditie wordt verleend, werd den Negus verzocht te willen meedeelen. of hy deze hulp trilde aanvaarden. Hierop is het volgend antwoord ontvangen: Zijne Majesteit neemt mpt levendige gevoe lens van dankbaarheid het heldhaftige offer van het Nederlandsche Roode Kruis aan. w<. De minister van Buitenlandache Zaken En onwillekeurig gaan onze blikken van den linkerhoek der balie, waar de openbare aanklager zit, naar den rechterkant der zaal, waar boven den hoogen rand der ge beeldhouwde eikenhouten omschuttlng van de beklaagdenbank een zwarte nonnenkap nauweiyks zichtbaar is. Zuster Maria Libora zit diep voorover gebogen met haar rug naar getuigen, pers en nieuwsgierigen. Onder haar zwarten sluier schokken haar schouders van Ingehouden snikken. Niemand heeft haar ge zicht gezien gedurende de drie dagen dat het proces duurde, behalve haar rechters. Met een vriendelyken glimlach schijnt ze binnen gekomen te zyn. De openbare aanklager merkte althans onvermurwbaar op: „Het lachen zal u wel vergaan!" En hy heeft ge- Wk gehad. Ze snikt nu. Ze wordt weggevoerd. Wy dales af naar de „Untersuchungsgefëngnls.” doch onze perskaart is niet In staat de deuren te openen. Doch ach ter het glas van de deur zien wy een zwarte gestalte met een doorzichtig wit gezicht waaraan een lange spitse neus opvalt en waarin rood geweende oogen niets zien. Een nerveuze witte hand telt de kralen van een rozenkrans, doch de bloedlooze lippen murmelen zelfs niet. De schuld is groot, maar ds boete ts ook heel zwaar. De verdediging noemt den naam van den vroegeren directeur der Unlversum-Bank. die thans In Amsterdam woont. ,,Als dr. Hoflus hier voor de balie stond, myne heeren, zoudt u hem volgens de geldende wetten geen zwaardere straf kunnen geven dan vyftlen jaren tucht huisstraf. Zult u thans twaalf jaren opleggen aan haar die slechts een medeplichtige was. een heel kleine medeplichtige die haar eigen schuld nauweiyks inziet?" Volgens het U N zal ter gelegenheid van het veertigjarig regeertngsjubiié van de koningin op September 1938 onder redactie van den majoor der artillerie W G de Ba» een ge denkboek worden samengeateld en uitgegeven In de redactle-commlssle. welke mede aal werken aan de samsyutel.tng van dit gedenk boek. hebben zitting genomen H. H Exc.: dr. H Coiyn. minister van Staat, voorzitter van den ministerraad en minister van Koloniën; jhr mr F Beelaerta van Blokland, vice-president van den Raad van State; mr D Fock. minister van Staat, oud-gouverneur-generaal van Neder! Ooat-iKdië. mr. F. A. V baron van Hartnxtna thoe IHooten. commissaris der koningin in Fries land: Mgr dr J de Jong, titulair-aartebiaechop van Ruslo coadjutor van den Aartsbisschop van Utrecht; O. J. Snyders, genereel b d„ oud-op- perbevelhebber van land- en zeemacht; voorts dr. W de Vlugt. burgemeester van Amsterdam Naar we vernemen worden momenteel door Prof. Sprenger van het Tuinbouwkundig Labo ratorium te Wageningen proeven genomen met bet kweeken van een nieuw product, dat spe ciaal voor het Westland een cultuur-moceiykheid sou kunnen geven Dit product is sfkosnstlg uit Indië. on sal daarom in een vry hooge temperatuur van omstreeks 60 graden Fahrenheit gekweekt moeten worden, soodat alleen de broeikaseen hiervoor aangewezen zijn. Prof. Sprenger kon ons nog geenerlet mede- deeltng doen omtrent de mogelykheden van deze cultuur, omdat het nog geruimen tyd sal duren, alvorens vaatataat at het product hier kan worden geteeld De vrucht zou eenigsrlns op een tomaat gelyken en zeer r#k zyn vitaminen. Op deze kaarten moeten o.m de lettere en rummerz van de oormerken der varkens worden vermeld. De opgave moet geschieden 4 weken vóór de week waarin men wenscht te leveren Ten tyde der levering moet het levend gewicht “er varkens tusschen 75 en 95 K.G. liggen. De zelfde varkens mogen slechte éénmaal ter leve ring worden opgegeven Blijken de varkens by ds levering te zwaar of te licht te zyn. kunnen zy worden geweigerd Wanneer levering kan plaats vinden krygt degene die de varkens ter levering heeft aan geboden. een antwoordkaart, waarop vermeld ’.taan plaats dag en uur dat geleverd kan wor den By de levering der varkens moet deze ant woordkaart worden overgelegd. Het aanbod tot levering is gedurende 14 dagen »an kracht. Heeft degene die de varkens opge geven heeft binnen 14 dagen na den dag dat de leveringskaart door de Centrale ontvangen i» geen antwoordkaart ontvangen, waarin mede- geoeeld wordt dat de levering kan plaats vinden zoo is hy vry de varkens aan anderen te ver knopen Heeft hy wel zulk een kaart ontvan gen dan is hy verplicht te leveren en is de Centrale verplicht tot afname Vindt levering ulet plaats, at biyksn de varkens niet btnaen De vierde „grosse Strafkammer" zetelt in een groote zaal met rood parket, rood en brons behangsel, een eikenhouten vlakkenplafond en gebeeldhouwde lambrizeering. Ach ter de hooge balie heeft slechts één der leden van de rechtbank grys haar. De president is een goede veertiger. Zes der zeven mannen die om hem heen zitten, kunnen weinig meer len. Zij zien er deftig uit. deze heeren. met hun smettelooze boor den, hun witte dassen en hun glimmend zwarte toga's. Maar op het eerste gezicht doen ze meer denken aan het bestuur van studentenvereeniging dan rechters. En toch zijn het rechters die straffen kunnen opleggen. Zooals gemeld, heeft de minister van land bouw en viaschery tn samenwerking met zyn ambtgenoot van handel, nyverheid en scheep vaart besloten om het college van regeerlngs- commtesarlasen uit te brilden met een lid. dat belast zsl worden met de behartiging van de industrieele belangen by de landbouzrcrials- maatregelen De hoofdbesturen der drie Nedirlandsche Middenstandsbonden hebben hierin aanleiding gevonden, onder de aandacht van deze minis ters te brengen, dat niet alleen Industrieele belangen, doeh wellicht in nog sterker mate handelsbelangen by de uitvoering van de land bouwcrisis maal regelen' betrokken zyn Zy verzoeken daarom den ministers om aan den door hen aangewezen functionaris mede de behartiging van de handelsbelangen by de landbouwcrisismaatregelen op te dragen De drie Nederlandsche Middenstandsbonden verklaren In een adres, dat zy het op prijs zouden stellen, indien de minister van land de gestelde gewlchtagrensen te vallen at oormerken te hebben dan zyn opgegeven, zoo stelt men zich aan uitsluiting van verdere leve ring aan de Centrale bloot. Worden aan de Centrale meer varkens ter levering opgegeven, dan kunnen worden af ge nomen, zoo zullen de opgavekaarten naar den naam van de opgevers op het alfabet worden gerangschikt en zal door het lot worden uit gemaakt. by welke letter de afname zal wor den begonnen De verdeeiing vindt In dit geval zoodanig plaats, dat leder die aan de beurt komt de door hem opgegeven varkens met een maximum van 5 stuks kan leveren Kunnen daarna nog meer varkens worden afgenomen, dan zal in dezelfde volgorde worden bepaald welke leveranefera meer kunnen leveren, met een maximum van 10 stuks. Zyn daarna nog ir^er varkens te verdeelen. aoo worden de ts leveren aantallen op dezelfde wijze verhoogd tot 15 stuks, daarna tot 30 stuks, enz Natuur- lyk zal Iemand nooit meer varkens mogen leveren dan hy heeft opgegeven Met de opgave met gebruikmaking van dese icverlngskaarten la op 4 November een san- vang gemaakt In de week van 3 tot t Novem ber sal men dus moeten opgeven de varkens welke men In de week van 1 tot 6 December wenscht te leveren. De varkens welke men vóér 1 December aa. wenscht te leveren, mooted nog op de gewone wyse aan de zaakvoerders worden opgegeven. In de navolgende kringen aal met Ingang van genoemden datum de nieuwe wyse van opgave w<rden Ingevoerd In Noord-Holland Behagen. Hoorn. Alkmaar. Burmerend, Haarlem Uithoorn In Zuid-Holland Leiden Bodegraven. Gouda. Rotterdam. Gorinchem In Zeeland Zlerikaee. Thoien, Vtlaaingen. Goes, Sluis. Breekens. TVrneuaen, Hulst In Noord-Brabant Roosendaal. Breda, Alm- kerk, Tilburg. Eindhoven In Limburg Maastricht. Roermond. Heiden. Vonk). Horst. In Gelderland: Zaltbosnmel. aeldermalaen In Utrecht Amersfoort Utrecht. In Grotungen. Groningen, Veendam.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5