De candidaatstelling Engeland Italianen zetten heden hun opmarsch voort in DRUMMOND’S BEZOEK BIJ DEN DUCE Het nieuws van heden 31.000.000 KIEZERS DE BAROMETER Verkiezingen in New York Een vorstelijk huwelijk ZULLEN ABESSINIËRS MAKALLE VERDEDIGEN? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 Schatkamer van Menelik geopend Het benzine-tekort van Italië Een interview met den Negus De deviezenprocessen Winst voor de republikeinen 1288 candidaten Erpstige ontploffing Elf dooden DE ORKAAN BOVEN FLORIDA PARUS, 6 Nov. (Reuter). Jean Deerne tele- sraleert ua de „Inttkasigeant,” «tat beden del Geen wijziging in de politiek van Praag Republikeinen roeren zich in Griekenland Vierhonderd gangsters gearresteerd KINGSFORD SMITH ONDER WEG NAAR BAGDAD DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De „Zwarte Adelaar” valt flauw J* Fel artikel van de Giornale d’Italia” a De hertog van Gloucester en lady Alice Douglas Scott in den echt verbonden Ambassadeur heeft niet geprotes teerd tegen de anti-Britsche betoogingen Dinsdag is een Italiaanse he pa trouille onverwachts Makalle binnengedrongen, doch door de Abessiniërs weer verdreven De openbare belangstelling voor den stembusstrijd is veel flau wer dan in 1931 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS J7 BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Malypetr voorzitter Huis van Afgevaardigden regeerings verklaring van Hodza 8 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 31 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Oorlogs-oommu- hu opmaroch ■MI ringe hoeveelheid beschikbare water. van (Van onzen Londenschen correspondent) REGEERINGSCANDIDATEN OPPOSITIE-CANDIDATEN Totaal 708 ■uilen waar- Totaal 43 Mand op Donderdag 18 iir Tja; ISSJt Vorige s*an<: 754J LONDEN, 6 Nov. (Reuter). Een heldere zonne schijn en een lente-atmosfeer veraangenamen heden den dag van het huwelijk van den Her tog van Gloucester en Lady Alice Douglas Scott, de dochter van den hertog van Buccleuch. Lady Alice MontaguScott, die Woens dagmorgen te Londen in het huwelijk is getreden met den hertog van Gloucester luchtmacht vluchten. Socialisten Liberalen 553 155 22 3 15 1 1 ATHENE, 6 Nov. (Reuter). Kingsford Smith is hedenmiddag met zijn vliegtuig op het vlieg veld Tatoi geland. Na een kort oponthoud is hij naar Bagdad vertrokken. De 1 wogen De vijftiende partij tusschen Eawe en Aljeehin eindigde na 61 aetten in remise. Italianen zullen heden Makalle. hervatten. Conservatieven Nationaal Liberalen Nationaal Labour Onafhankeljjken 511 44 30 6 NEW YORK, 8 Nov. (A. N. PJ Uit Miami wordt gemeld, dat tijdens den orkaan, welke gisteren boven Florida heeft gewoed, vier per sonen om het leven zijn gekomen en ongeveer 150 personen zijn gewond. De schade wordt ge schat op enkele mlllioenen dollars. In een ziekenhuis te Miami zijn 12* personen, die gewond waren, geholpen. Tengevolge van de pas gepubliceerde wet te de verkoopprijs van benzine en andere mlne- Malypetr tot voorzitter gekozen van het Tsjechi sche Huis van Afgevaardigden. Republikeinen boeken winst b(j de verkiezingen in den Staat New-York. De socialistische liederen van den Desntogen te Utrecht; de minister acht hetgeen gebeurd ia, hoogst ongewenseht. be- dat be- ge- korte dat van NEW YORK, Nov. (A-N.P.). Ter gelegen heid van de gisteren te New York gehouden verkiezingen hadden de autoriteiten uitgebrelde maatregelen genomen ter voorkoming van rel letjes. Zevenhonderd rechercheurs doorkruisten voortdurend de stad in auto’s, die van radio- installaties waren voorzien. De politie heeft van deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt, om opruiming te houden on der de misdadlgersbenden. Nog vóór den mid dag waren al 400 „gangsters" achter slot en grendel gezet. Tot relletjes Is het te New York niet geko men, In tegenstelling met Philadelphia, waar de politie tijdens botsingen zelfs van de vuur wapens gebruik moest iris ken. Tal van per sonen süo ook hier gearresteerd. Conservatieven Nationaal Liberalen Socialisten Liberalen Onafhankel ijken De Giornale d Italia schrijft naar aanleiding van het onderhoud, dat Mussolini met den Britschen ambassadeur gehad heeft, dat een verzoening verder dan ooit verwijderd schijnt, daar er zich te veel feiten hebben voorgedaan, die den internationalen toestand moeilijke* en Ingewikkelder hebben gemaakt. Van bevoegde zijde wordt hedenmiddag te Rome verklaard, dat verschillende in de bul ten landsche pers verschenen berichten om trent het Jongste onderhoud tusschen Musso lini en den Engelschen ambassadeur te Rome volkomen onjuist zijn. In het bijzonder is het bericht onjuist, dat de Engelsche ambassadeur in den loop van het onderhoud tegen de antl- Engelsche betoogingen der laatste dagen gepro testeerd of de terugroeping van nog een Ita liaansche divisie uit Lybië verlangd heeft. leum is hjj gestegen tot 185 Lire per dubbele centenaar, voor bepaalde transformator-oiiën tot 190 Lire terwijl de petroleumprijs is gestegen van 150 tot 390 en de benzineprijs van 261 tot 361 Lire. Volgens een mededeeling van het departement van handel is de uitvoer van petroleum en olie producten uit de Vereenlgde Staten naar Italië gestegen. Daaruit blijkt, dat de Amerikaansche petroleumindustrie ondanks de waarschuwing van president Roosevelt van de gelegenheid gebruik maakt, om zaken te doen. Uit de havens aan de Golf van Mexico wordt een activiteit ge meld. zooals men sedert Jaren niet meer gekend beeft. Alle Britsche oorlogsschepen Ir. de haven van Gibraltar en ook de schepen van de Engelsche koopvaardijvloot waren Woensdag gepavoiseerd te" gelegenheid van het huwelijk van den her tog van Gloucester. Des avonds waren a.le schepen geïllumineerd. NEW-YORK, 6 Nov. (Beater). De defi nitieve resultaten der verkiezingen in den staat New-York zjjn thans bekend. Daar uit blijkt, dat de republikeinen 9 zetels hebben gewonnen. Gekouen zijn U republi keinen en 68 democraten. Iedere candidaat moet zich heden laten in schrijven aan het gemeentehuis van de hoofd plaats van zijn district. Hierbij moet hij natuur lijk de door het vereischte aantal kiezers onder- teekende candidaatstelling overleggen, benevens een bedrag van 150 storten. Trekt hjj zich vóór „Polling Day”, den dag, waarop de stemming plaats vindt, terug, dan verbeurt hij zijn 150. Evenmin wordt hem dit bedrag terugbetaald wanneer hij niet minstens het achtste deel der uitgebrachte stemmen op fleh vereenigt. Het doel hiérvan is tegen te gaan, dat door de vorming van kleine groepen, die toch geen kans hebben, de verkiezingen vertroebeld wor den. Daar er 1288 candidaten zijn, wordt heden een bedrag van ongeveer 193.000 gedeponeerd. Het aantal personen, dat den inleg verbeurt, is meestal gering. Communisten wagen er wel eens hun geld of het geld van anderen aan, maar Het komt ook een enkele maal voor, dat volkomen ernstige candidaten mlncter dan het achtste deel der stemmen op zich vereenlgen. Het moreels fiasco weegt dan zwaarder dan het verlies van 150, dat meestal door de partijkas gedragen wordt. Er zijn 31.000.000 kiezers. Hoevelen daarvan zullen opkomen, kan niemand voorzien. Stem plicht bestaat hier niet. Zelfs in 1931, toen er zulk een politieke geestdrift heerschte, stemde slechte 79 nroc. der kiezers, en aangezien dit maal de openbare belangstelling veel flauwer te, zal het aantal stemmen, dat uitgebracht wordt, wellicht dichter bëj de 20 dan bij de 25 mlllioen zijn. BU enkele candidaatstelling schijnlijk gekozen worden; Te Amsterdam Is een locomobiel neergestor* sa gedeeltelijk door den bodem van een schip ge slagen; geen persoonlijke ongelukken. Bouwpetroons hebben in een vergadering te Den Haag behandeld be* onderwerp: werkver schaffing, werkverruiming en eigen beheer. O O LONDEN, 6 Nov. (Reuter). Men heeft thans te Londen he* rappor* ontvangen ma den Britechen ambassadeur te Rome omtrent zijn onderhoud met Mussolini. He* wordt zorgvuldig door Sir Samuel Hoare bestudeerd. BERLIJN, 6 Nov. (AJf.P) Dr. Blasius, de openbare aanklager In een deviezenproces, dat thans te Berlijn wordt gevoerd, heeft Woens dagmiddag om verdaging van het proces ver zocht teneinde als getuigen te hooren den Am- sterdamschen bankier Arnold OUissen en den directeur van de Nederlandsche Landbouwbank, den heer Schippers. Een der deskundigen zelde tijdens een zoek te Amsterdam vernomen te hebben, niemand in de Nederlandsche bankwereld reid zou zijn in de deviezenprocessen als tuige op te treden. Niettemin besloot de rechtbank de beeren Oi lissen en Schippers uit te noodlgen naar Ber lijn te komen om in dese zaak als getuigen te worden gehoord. Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger LONDEN, 6 Nov. (A. N. P.) De Hertog en de Hertogin van Gloucester hebben zich van middag omstreeks 3 uur in een open rijtuig van Buckingham Palace naar St. Pancras Station begeven. Zij werden gedurende den rit overal geestdriftig toegejuicht. Met een spe- clalen trein zijn zij naar Kettering vertrokken, op weg naar Boughton House, waar zij het eerste deel der wittebroodsweken zullen door brengen. BIJ elk station werd het Jonggehuwde paar toegejuicht, terwijl het te Kettering en thousiast werd ontvangen. In een oorlogsbulletin van Abessinië wordt er melding van gemaakt dat een afdeeling Abessiniërs, toen deze door een groote groep Italianen werd aangevallen, één man heeft achtergelaten, die gewapend met een machine geweer zijn geheelen voorraad, bestaande uit 400 patronen verschoot, het wapen vervolgens brak en erin slaagde te ontkomen. Deze man zal wegens zijn dapperheid door den Negus worden gedecoreerd. De heldendaad werd be dreven bij de Webbe Sjebeli. onderdag is „Nomination Day”, de dag der candidaatetelllng. Er zijn ongeveer 1288 candidaten, als volgt verdeeld, ten zij op het laatste oogenbllk nog veranderingen mochten worden aangebracht: Het onderhoud tuaacheu Mussolini en Drum mond; pessimistische uiting van de Giornale dltalia. ADDIS ABEBA, 6 Nov. Een sterke Italiaansche patrouille is, naar officieel wordt medegedeeld. Dins dagnamiddag Makalle binnenge drongen. Zjj werd echter reeds in den nacht van Dinsdag op Woens dag door een verrassenden tegen aanval der Abessiniërs, welke an derhalf uur duurde, weer uit de stad verdreven. De Italianen zouden bij hun te rugtocht dooden «n gewonden heb ben achtergelaten. Morgen zal de opmarsch naar Makalle worden her vat. Italiaansche vrijwilligers uit Argentinië op weg naar hun vaderland om deel te gaan nemen aan den strijd in Abessinië De oude Grieksche boeren uiten hun vreugde over den terugkeer der monarchie en kussen de beeltenis van koning George II Hecfenochtend heeft zich in het paleis van den Negus een eigenaardig incident voorge daan Kolonel Julia, de Amerikaansche neyer- vliegenier, die den bijnaam draagt van „Zwarte Adelaar," is in de anti-chambre van het paleis flauw gevallen, terwijl hij wachtte om door den Negus in audiëntie te worden ontvangen. Bij zijn aankomst aan het paleis was hem ten brief van den Negus overhandigd, waar van de inhoud hem blijkbaar schokte, want na eenlge minuten druk gestlculeerend heen er. weer te hebben geloopen, verloor hij het be wustzijn. Hij werd haastig bijgebracht met water, dat In benzlneblikken werd aangedra gen. Toen htj weer bijkwam riep hU uit: „Tk heb hier zooveel vijanden.” Volgens het blad van het Volkscommissariaat voor transport te water, heeft de ontploffing van 900 ton petroleum, die op 3 October heeft plaats gehad aan boord van den lichter „Sov- narkon” in de Kaspische Zeehaven Krassno- vodsk, den dood tengevolge gehad van eU man der bemanning. Vier matrozen werden gered. De oorzaak moet gezocht worden in het ont breken van discipline onder de bemanning en de gebrekkige brand hl use. htnsMllatiw kelder is geopend, waar de beroemde schat van keizer Menelik ligt. Op zijn sterfbed heeft Menelik nauwkeurige aanwijzingen gegeven omtrent dezen schat. Deze moest verborgen worden onder zijn mausoleum en motht slechte worden aangeraakt, indien werkelijk gevaar bestaat voor het land. De beide deuren van 40 cM. dik ijzer, voorzien van prikkels, moesten met behulp van dyna miet worden geopend. Volgens offlcleele mededeeltogen bevat deze schat acht mlllioen talers (een bedrag van on geveer acht mlllioen franc), alsmede baren goud, zilver en platina, ter waarde van 135 millloen franc. Negus Haile Selassie heeft den vertegen woordiger van het D.N.B. in audiëntie ontvan gen en hem een aantal inlichtingen over den militairen toestand gegeven. Os. verklaarde de Negus, dat de Italianen hun opmarsch aan de grenzen hebben voltrokken en thans verder voortdringen, terwijl de Abesslnlsche strijd macht nog opmarcheert. De verschillende le gers betrekken de hun toegewezen stellingen te voet, met paarden of muildieren, aangezien hun geen treinen ter beschikking staan. De eerste aanval van de Italianen deed hen voort dringen tot de lijn Aksoem-Adoea-Adigrat. Zij konden deze 30 KM. breede strook terrein zon der groote moeilijkheden bezetten, omdat op zijn bevel de troepen teruggetrokken waren. Tenslotte stieten de Italianen evenwel op de achterhoede van de Etiopiërs, welke den te rugtocht dekte. De Italianen doen hun op marsch gepaard gaan aan bombardementen vanuit vliegtuigen, en door artillerie. Zij heb ben zich thans in genoemde Unie verschanst. Sedert 5 October hebben geen groote troe- pen-verplaatsingêh meer plaats gehad en wor den slechte verkenningstochten gehouden. Het hangt geheel af van de ontwikkeling van den toestand, wanneer de hoofdmacht van de Abes- sinische troepen zal ingrijpen. Aan het Zuldfront hebben de Italianen de lijn Wal-Wal-Geledi-Gerlogubi niet overschre den; Oorahei bevindt zich nog in Abesslnisch bezit. De Italiaansche actie in het Danakll-ge- bled is vrijwel waardeloos. Met groote opmerk zaamheid volgt Etiopië den aanleg van nieuwe vliegvelden door de Italianen, vooral die. welke dienen tot steunpunt voor bommenwerpers, hetgeen erop wijst, dat binnenkort een aanval op de spoorlijn DJiboeti-Addls Abeba zal wor den gedaan. De verliezen van Etiopië zijn nog niet bekend, aangezien elke telegrafische ver binding met de hoofdstad ontbreekt, en de be richten dus langzaam binnenkomen. Na zijn verkiezing verklaarde Malypetr, dat het noodzakelijk is in deze tijden van dema gogie-de democratie te verdedigen. Minister-president Hodza sprak een regeeringsverklaring uit, waarin hij zeU de nieuwe regeering het programs 18 Juni zal handhaven. De binnen- en buiten- landsche politiek zal op dezelfde wijze worden voortgezet. inhoud beleedlgend is voor den hij de onderteekenaars laten De Italiaansche autoriteiten vree zen. dat de sancties zullen leiden tot stagnatie In de le vering van materiaal, dat voor het onderhoud der troepen onontbeerlijk is. Weliswaar zijn te Asmara en in nog verder verwijderde steun punten groote hoeveelheden benzine opgeslagen, doch men gelooft dat deze voor een meer dan 6 weken durende krachtige campagne zonder aan vulling onvoldoende zouden zijn.* Het huwelijk werd gesloten in de particuliere kapel van het Buckingham paleis, heerlijk ver sierd met witte bloemen, anjelieren en lelies. Hoewel in verband met *t feit, dat de vader van de bruid kort geleden is overleden, het huwelijk ontdaan was van veel uiterlijke praal, heerschte toch een atmosfeer van geluk en vreugde. De bisschop van Londen opende den dienst en de aartsbisschop van Canterbury vereenlgde beiden in den echt in tegenwoordigheid van de geheele koninklijke familie en vele prinsen en prinsessen. Onder de buitenlandsche vorsten merkte men op de koningin van Noorwegen, den kroonprins van Zweden met zijn echtgenoote en koning George van Griekenland. De bruidegom droeg de schitterende uniform van majoor van de Koninklijke Huzaren. De Koning droeg de uniform van veldmaarschalk. De^ bruid was gekleed in een wit satijnen toilet. hertogin van Buccleuch scheen seer be- i door het gebeuren, sooals trouwens alle aanwezigen, waardoor wederom de geheele ko ninklijke familie vereenlgd is. Door haar een voud maakt de koninklijke familie steeds diepen indruk op het Britsche volk en op de geheele wereld. De duizenden voor het paleis en langs den weg Juichten lulde Lady Allee toe. Het bruiloftsmaal zal genuttigd worden in de wit met gouden eetzaal op de eerste verdieping van het paleis; de koning zal een toast voor stellen op de gezondheid van het Jonge paar, dat daarna op het balkon zal verschijnen om zich te laten toejuichen. Vanmiddag 3 uur zal het jonggehuwde paar op St. Pancras Station in den trein gaan om de wittebroodsweken door te brengen op Bough ton House. PRAAG, 8 Nov. (Reuter). Hedenochtend J» Malypetr met 219 van de 264 stemmen gekozen tot voorzitter van het Huls van Afgevaardig den. Hoewel men van Italiaansche zijde verwacht, dat Makalle zonder strijd zal vallen verluidt uit Addis Abeba, dat Keizer Selassie aan de wenschen van eenlge zijner aanvoerders in het Noorden zou hebben toegegeven en bevel sou hebben gegeven voorbereidingen te treffen voor de verdediging van Makalle, dat men aan vankelijk voornemens was voor de komst der Italianen zonder verzet van grooten omvang te ontruimen. Bjj een bombardement van Gorahei zijn zeven Abesslnlsche soldaten gewond. De Abes siniërs hebben een feilen aanval bij Webbe Sjebeli weerstaan en trokken eerst terug, toen Zij gebrek aan munitie kregen. Zij zagen xans twee Italiaansche vliegtuigen neer te schieten. Het esne vliegtuig ontplofte, toen het op den grond viel, terwijl het andere geen bom.nen meer aan boord had. De bemanning van beide toestellen werd gedood. De „Daily Telegraph” meldt uit Aden, dat to de haven van Massaoea, van waaruit de leve- ringen voor het Italiaansche leger in Noord- Abessinië geschieden, de benzine zelfs nog schaarscher is geworden dan het slechte in ge- Vooral moet daarbij volgens bet blad ge dacht worden aan de sanctiemaatrègelen, die uitgelokt zijn door Engeland in samenwerking met Frankrijk, en die geenszins de strekking hebben den oorlog te verkorten, doch veeleer den Negus in zijn houding sterken. Het Ita liaansche verzet tegen de sanctlemaatregelen zal overal in Europa wijziging brengen In de economische verhoudingen tusschen de staten en stof leveren voor een nieuw, ernstig con flict. Dit conflict zal veel gevaarlijker zijn dan het Oost-Afrikaansche, ook wanneer het niet door de wapens beslist zal worden. Het blad xiet to de politiek van Engeland de beslissende poging om een breuk te verwekken in de Fransch-Italiaansche betrekkingen en daar mede een streven naar toenadering te vernie tigen, dat een concrete basis scheen te zijn voor een opheldering to de verhoudingen op het vasteland. Bovendien, aldus het Itallaan- sche blad, wil Engeland den goudlanden een ■waren slag toebrengen. Een belangrijk aanknoopingspunt voor de beoordeeltog van den toestand ziet het blad In de Engelsche vlootpolitiek. Engeland tracht in de bestaande omstandigheden een recht vaardiging voor een vlootuitbreldtog te vinden. Het blad spreekt spottend over de Engelsche bewering, dat de vlootconcentratie in de Mld- dellandsche Zee haar oorzaak vindt in den toon van de Italiaansche pers. Het Spreekt van zelf, dat de vlootbewegtngen niets uitetaande hebben met Genève en de sanctlepolitiek. Men moet zich afvragen, welke nieuwe situatie de vlootpolitiek van Engeland en Frankrijk juist aan den vooravond der vlootconferentie schept voor de Italiaansche politiek Inzake de vloot- kwestie. Italië kan slechte constateeren, dat de toestand in de Middellandsche Zee ongun stiger voor het land is geworden en dwingt tot een nieuwe oriëntatie, zoo besluit de „Glor- nale dTtalia.” Ook in New-Jersey hebben de republikeinen zetels gewonnen. De meerderheid, die zij daar reeds bezaten, is nog vergroot. Te Philadelphia, Cleveland, Columbus en Detroit zullen op grond van de verkiezingsre sultaten republtkeinsche burgemeesters aan het hoofd van het stadsbestuur worden gesteld. De republikeinen beschouwen het herwinnen van de meerderheid in den staat New-York als een gunstig voorteeken voor de presidentsverkie zingen, die het volgende Jaar zullen worden gehouden. De democraten daarentegen wijzen op hun successen in de stad New-York, die zi) als een groote democratische overwinning ken merken. Vandaag is een begin gemaakt met de tel ling der stemmen, die zijn uitgebracht bij de verkiezing van den gouverneur van Kentucky. ATHENE, 8 Nov. (Reuter). Generaal Kon- dylis verklaarde aan de pers, op een vraag over een open brief aan den Koning. welken de drie republlkelnsche leiders Sophoulis, Caphandaris en Mylonas gisteren clandestien lieten circu- leeren, dat hij den tekst van den brief nog niet kende. Indien de Koning, zal arresteeren. De bladen publlceeren een gemeenschappe lijke verklaring van de leiders van de republl kelnsche partij waarin dezen verklaren, dat het hun niet mogelijk is vrijelijk hun meening te uiten. ROME, 6 Nov. (Reuter). nlqué no. 38 luidt als volgt: Generaal de Bono telegrafeert: over het geheele front is onze voorhoede opgerukt. In het Danakil-gebied zijn onze detachementen opgerukt tot voorbij Gabala in de richting van Dato. Het eerste legercorps heeft Agoela bezet en zijn patrouilles vooruitgezonden tot ten Zuiden van Aulalo. Het inlandsche legercorps rukt op de Sallo rale oliën wederom verhoogd. Voor ruwe petro- Het tweede legercorps bezet verder Abiadb; •- de bevolking ontvangt de troepen met het aan bieden van onderwerping. Aan het zuidelijk front wordt de actie in Ogaden voortgezet. De 1—1.1-Li maakt uitgestrekte verkennlngs- Totaal 580 I, I’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1